Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως θα πάρω επαπειλούμενη αδεια?


Recommended Posts

Κοριτσια Χρονια Πολλά!

Είμαι 6 εβδομάδων και 2 ημερών έγκυος και σκεφτομαι μετά τις γιορτές να πάρω επαπειλούμενη άδεια. Είμαι δημόσιος υπάλληλος και αναρωτίμαι πως μπορώ να παρω επαπειλούμενη άδεια, τι ακριβως χρειαζεται? Βασικά μεχρι στιγμης ολα καλα με την εγκυμοσυνη, φυσικα ειναι και πολυ νωρις, δεν εχω καποιο σοβαρο προβλημα εκτος απο την κουραση της δουλειας που νιωθω στο τελος της ημέρας και τα νευρα που εχω με τον προϊσταμενο, συνεχεια με τσιγκλαει και αυτο με ριχνει πολυ ψυχολογικα....φυσικα δεν ειπα σε κανεναν τιποτα για την εγκυμοσυνη, θελω να περασουν πρωτα κανα 2 βδομαδες ακομη και μετα αν καταφερω να παρω επαπειλουμενη να τους το πω...Τι διαδικασιες χρειαζονται? πρεπει να με παρακολουθει κάποιος γιατρος του νοσοκομειου?δινουν ευκολα επαπειλουμενες αδειες? πρεπει να κλεισω ραντεβου με καποιο γιατρο του νοσοκομειου?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 154
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

sorry αλλά αφού είναι όλα καλά για ποιον ακριβώς λόγο θέλεις να πάρεις επαπειλούμενη άδεια ? :|

 

 

Πιστευω η κουραση και ο ψυχολογικος παραγοντας στην δουλεια δεν ειναι σημαντικοι παραγοντες? και ειδικα αμα εχεις τπν αλλον στο κεφαλι σου... να του βγαζω ποση δουλεια και να τρεχω σαν τη τρελη και να μου την λεει και απο πανω και συγχυζομαι παρα πολύ.....και στα κλαματα με φερνει καποιες φορεσ :(

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω η κουραση και ο ψυχολογικος παραγοντας στην δουλεια δεν ειναι σημαντικοι παραγοντες? και ειδικα αμα εχεις τπν αλλον στο κεφαλι σου... να του βγαζω ποση δουλεια και να τρεχω σαν τη τρελη και να μου την λεει και απο πανω και συγχυζομαι παρα πολύ.....και στα κλαματα με φερνει καποιες φορεσ :(

 

αν έχεις τέτοια πίεση , τότε μάλλον έχεις δίκιο...

εγώ στον ιδιωτικό τομέα εργαζόμουν ( χωρίς να με πιέσει κανείς να το κάνω ) μέχρι 2 μέρες πριν γεννήσω και όλα πήγαν σούπερ...

Απ'όσο ξέρω από την κουμπάρα μου που έπερνα τακτικά αναρρωτικές, της έγραφε ο γυναικολόγος της κάποιο πρόβλημα και έπειτα περνούσε επιτροπή, όπου της έδινα πάντα την άδεια...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις τέτοια πίεση , τότε μάλλον έχεις δίκιο...

εγώ στον ιδιωτικό τομέα εργαζόμουν ( χωρίς να με πιέσει κανείς να το κάνω ) μέχρι 2 μέρες πριν γεννήσω και όλα πήγαν σούπερ...

Απ'όσο ξέρω από την κουμπάρα μου που έπερνα τακτικά αναρρωτικές, της έγραφε ο γυναικολόγος της κάποιο πρόβλημα και έπειτα περνούσε επιτροπή, όπου της έδινα πάντα την άδεια...

 

 

Αν ήταν απο άλλες συνθηκες και δεν υπηρχε τετοιο κλιμα στην δουλεια δεν θα σκεφτομουν καθολου να παρω επαπειλουμενη... γιατι μου αρεσει η δουλεια μου και σπιτι πληττω.. αλλα τελευται η κατασταση εχει φτασει στα ακρα φευγω και παω σπιτι μου κλαμενη και δεν μπορω να ημερεμισω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι διαδικασιες χρειαζονται? πρεπει να με παρακολουθει κάποιος γιατρος του νοσοκομειου?δινουν ευκολα επαπειλουμενες αδειες? πρεπει να κλεισω ραντεβου με καποιο γιατρο του νοσοκομειου?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

Σου γράφει ο γυναικολόγος σου μια αναρρωτική άδεια, αρχικά 15 ημερών, πας στον Ιατρικό Σύλλογο (στην πλατεία Αριστοτέλους γωνία με παραλιακή) σου βάζουν σφραγίδα και αυτό το στέλνεις μαζί με μια αίτηση για άδεια στην υπηρεσία σου. Κάθεσαι σπίτι σου κανονικά από τη μέρα που γράφεται η άδεια και περιμένεις να σε καλέσουν να περάσεις από επιτροπή. Δεν έχω ακούσει περίπτωση να έκοψαν αναρρωτική σε έγκυο. Λογικά δικαιούσαι τόσους μήνες όσα τα έτη προϋπηρεσίας σου.

 

Για ανανέωση άδειας, πας τη μέρα που λήγει η προηγούμενη κι επαναλαμβάνεις τη διαδικασία. Με το που κλείνεις τον 7ο μήνα, αρχιζει η κανονική άδεια κύησης, άρα οι αναρρωτικές σου θα είναι στο σύνολο 6 μήνες περίπου. Αν έχεις 6 έτη στο δημόσιο, είσαι ΟΚ. Αν όχι, πρέπει να πας σε γιατρό που είναι σε νοσοκομείο και να σου κάνει εισαγωγή ένα βράδυ, θα κάνεις κάποιες εξετάσεις και θα βγεις την επομένη.

Link to comment
Share on other sites

αν δοκιμασεις να του πεις την κατασταση σου? ναι εισαι εγκυος! καλο ειναι δεν ειναι ντροπη. πιστευεις ετσι οτι θα χαλαρωσει λιγο?

και ενταξει στο δημοσιο εισαι ποσο να σε πιεσει? τι θα σου κανει θα σε απειλησει με απολυση?

Link to comment
Share on other sites

ειτε ειναι νεοδιοριστη ειτε παλια υπαλληλος μπορεις ΑΝΕΤΑ να παρεις αδεια για επαπειλουμενη εγκυμοσυνη...και επειδη εισαι σε δημοσια υπηρεσια καλα ειναι να παρεις απο δημοσιο νοσοκομειο με υπογραφη διευθηντη της γυναικολογικης κλινικης ωστε και εσυ να εισαι κατοχειρομενη και να μην εχεις μειωσεις στον μισθο σου....

ολα ευχομαι να πανε καλα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μειώσεις στο μισθό δεν παίζουν σε καμία περίπτωση. Η κύηση προστατεύεται από το νόμο. Όποιος τολμήσει να απολύσει έγκυο στον ιδιωτικό τομέα, με μια καταγγελία, δεν θα ξέρει πού να τρέξει να κρυφτεί.

 

Όσο για σένα rasputin, θα προτιμούσα να έδειχνες λίγη περισσότερη ευαισθησία, γιατί αρκετές έγκυες αποβάλουν ΚΑΙ λόγω πίεσης στη δουλειά. Άλλες πάλι βρίσκονται σε προχωρημένη ηλικία, δεν θέλουν να ρισκάρουν να πάει κάτι στραβά και πολύ καλά κάνουν. Εγώ απέβαλα πριν 1μισυ μήνα και σε πληροφορώ πως αν πηγαινα στη δουλειά κανονικά, κανείς δεν θα μου έδινε κανένα βραβείο. Και κανείς δεν πληρώνει τίποτα. ΆΛΛΟΙ μας τα φάγανε, πάρτο χαμπάρι! Και δεν ηταν έγκυοι, ήταν απλώς χοντροί!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1.Μειώσεις στο μισθό δεν παίζουν σε καμία περίπτωση.

2.ΆΛΛΟΙ μας τα φάγανε, πάρτο χαμπάρι! Και δεν ηταν έγκυοι, ήταν απλώς χοντροί!!!

1.Στο δημοσιο αν η αδεια ειναι απο ιδιωτη γιατρο χανεις καποια επιδοματα...δεν ξερω αν ειναι σε ολες...αλλα σε καποιες υπηρεσιες οντως ισχυει.....

2.....:lol::lol:!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν δοκιμασεις να του πεις την κατασταση σου? ναι εισαι εγκυος! καλο ειναι δεν ειναι ντροπη. πιστευεις ετσι οτι θα χαλαρωσει λιγο?

και ενταξει στο δημοσιο εισαι ποσο να σε πιεσει? τι θα σου κανει θα σε απειλησει με απολυση?

 

 

Καποιες φορες νιωθω να ειμαι χειροτερα και απο ιδωτικο τομεα.... ακομη λιγο μαστιγιο θα παιρνει... μας απειλει, συνεχεια πανω απο το κεφαλι μας... εχω φορτωθει την περισσοτερη δουλεια απο ολους και δεν εκτιμαει καθολου, το μονο που κανει ειναι να με μειωνει και να μιλαει ασχημα.... τοσα χρονια δουλεια και δεν εχω συναντησει ποτε τετοιον ανθρωπο... και ποτε δεν ειχα προβλημα με την δουλεια μου... παντα συνεπης σε ολες μου τισ υποχρεωσεις!Φυσικα κάποια ατομα εδω του μιλησαν και του ειπαν οτι ειχαν δουλεψει στον ιδιωτικο τομεα αλλα τετοια συμπεριφορα δεν αντιμετωπισαν και χαχανιζε σαν το χαζο.... Παρολο που ακουσα οτι κινδυνευει να χασει τη θεση του γιατι κανει ολο χαζα, περιμενω με τη νεα χρονια αν γινει κατι.... θα παραμεινω στη θεση μου!!

Link to comment
Share on other sites

Μειώσεις στο μισθό δεν παίζουν σε καμία περίπτωση

newbie όπως έγραψε και η κλάρα, αν πάρεις απο ιδιωτη έχεις περιπου 90 ευρω μείωση στο μηνιαίο μισθό, απο δημ.νοσοκομείο καμία κράτηση...το ξέρω γιατί πήρα απο το γιατρό μου αρχικά και απο νοσοκομείο αργότερα.

ΆΛΛΟΙ μας τα φάγανε, πάρτο χαμπάρι! Και δεν ηταν έγκυοι, ήταν απλώς χοντροί!!!

αυτό ακριβώς:mrgreen::lol:

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

newbie όπως έγραψε και η κλάρα, αν πάρεις απο ιδιωτη έχεις περιπου 90 ευρω μείωση στο μηνιαίο μισθό, απο δημ.νοσοκομείο καμία κράτηση...το ξέρω γιατί πήρα απο το γιατρό μου αρχικά και απο νοσοκομείο αργότερα.

 

Πόσο καιρό πριν έγινε αυτό; Εγώ πήρα άδεια 1μισυ μήνα από ιδιώτη γιατρό (Σεπτέμβριο 2010) και δεν μου έγινε απολύτως καμία κράτηση. Μήπως έχουν αλλάξει τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

αργούνε πολύ απο τη μισθοδοσία να σου κανουν τις κρατήσεις...σκέψου οτι η άδεια απο ιδιώτη που πήρα ήταν απο 15-1-10 εως 15-2-10 και τα χρήματα μου τα κράτησαν τώρα:?

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια Χρονια Πολλά!

Είμαι 6 εβδομάδων και 2 ημερών έγκυος και σκεφτομαι μετά τις γιορτές να πάρω επαπειλούμενη άδεια. Είμαι δημόσιος υπάλληλος και αναρωτίμαι πως μπορώ να παρω επαπειλούμενη άδεια, τι ακριβως χρειαζεται? Βασικά μεχρι στιγμης ολα καλα με την εγκυμοσυνη, φυσικα ειναι και πολυ νωρις, δεν εχω καποιο σοβαρο προβλημα εκτος απο την κουραση της δουλειας που νιωθω στο τελος της ημέρας και τα νευρα που εχω με τον προϊσταμενο, συνεχεια με τσιγκλαει και αυτο με ριχνει πολυ ψυχολογικα....φυσικα δεν ειπα σε κανεναν τιποτα για την εγκυμοσυνη, θελω να περασουν πρωτα κανα 2 βδομαδες ακομη και μετα αν καταφερω να παρω επαπειλουμενη να τους το πω...Τι διαδικασιες χρειαζονται? πρεπει να με παρακολουθει κάποιος γιατρος του νοσοκομειου?δινουν ευκολα επαπειλουμενες αδειες? πρεπει να κλεισω ραντεβου με καποιο γιατρο του νοσοκομειου?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

 

 

συμφωνω με τη rasputin απολυτα. εγω δουλευα μεχρι την τελευταια μερα!!!!!!!!!!! επειδη εχετε αυτη την επιλογη το κανετε. και να καθομαστε και να πληρωνομαστε ειμαστε ολοι καλα . και να κλεισεις αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια Χρονια Πολλά!

Είμαι 6 εβδομάδων και 2 ημερών έγκυος και σκεφτομαι μετά τις γιορτές να πάρω επαπειλούμενη άδεια. Είμαι δημόσιος υπάλληλος και αναρωτίμαι πως μπορώ να παρω επαπειλούμενη άδεια, τι ακριβως χρειαζεται? Βασικά μεχρι στιγμης ολα καλα με την εγκυμοσυνη, φυσικα ειναι και πολυ νωρις, δεν εχω καποιο σοβαρο προβλημα εκτος απο την κουραση της δουλειας που νιωθω στο τελος της ημέρας και τα νευρα που εχω με τον προϊσταμενο, συνεχεια με τσιγκλαει και αυτο με ριχνει πολυ ψυχολογικα....φυσικα δεν ειπα σε κανεναν τιποτα για την εγκυμοσυνη, θελω να περασουν πρωτα κανα 2 βδομαδες ακομη και μετα αν καταφερω να παρω επαπειλουμενη να τους το πω...Τι διαδικασιες χρειαζονται? πρεπει να με παρακολουθει κάποιος γιατρος του νοσοκομειου?δινουν ευκολα επαπειλουμενες αδειες? πρεπει να κλεισω ραντεβου με καποιο γιατρο του νοσοκομειου?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!

 

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!

Δικαιούσαι τόσους μήνες αναρρωτική όσα είναι τα χρόνια της προϋπηρεσίας σου. Αν πχ έχεις 6 χρόνια προϋπηρεσία, δικαιούσαι 6 μήνες. Μπορείς να πας χαρτί ιδιώτη, αλλά νομίζω πως θα σου κόψουν το κίνητρο απόδοσης που είναι γύρω στα 100 ευρώ το μήνα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τη rasputin απολυτα. εγω δουλευα μεχρι την τελευταια μερα!!!!!!!!!!! επειδη εχετε αυτη την επιλογη το κανετε. και να καθομαστε και να πληρωνομαστε ειμαστε ολοι καλα . και να κλεισεις αυτο το θεμα

 

Skiy αν και σε καταλαβαίνω (έχω δουλέψει σε ιδιωτικό όμως τομέα και έχω δει τα χειρότερα προς τις εγκύους αλλά και τους υπαλλήλους γενικότερα) δεν μπορώ όμως να μη συμφωνήσω με Πεπα και Rasputin!!! Ας είμαστε αντικειμενικοί και δίκαιοι.

2 φίλες έχω στο δημόσιο και οι 2 πήραν άδεια από το 1ο τρίμηνο χωρις να εχουν κανένα απολύτως προβλημα και θα επιστρεψουν όταν τα παιδιά τους θα είναι 14 μηνών. Από την άλλη η κουμπάρα μου σε ιδιωτικό τομέα που όντως είχε πρόβλημα και πήρε άδεια νωρίτερα την διώξανε μόλις έκλεισε χρόνο. Με το ίδιο σκεπτικό απειλούν και μια άλλη φίλη μου έγκυο που αντί για μειωμένο θέλει να πάρει 2-3 μήνες άδεια.

Οπότε όσες είναι στο δημόσιο να ευχαριστουν μερα-νύχτα το Θεό για την καλή τους τύχη γιατι το δημόσιο είναι "παράδεισος" για τις γυναίκες από πολλές απόψεις!

Skiy μου αν ήσουν στον ιδιωτικό τομέα το πιθανότερο να σου έκαναν τη ζωή κόλαση και να κινδυνευε και η δουλειά σου τώρα ή στο μέλλον στάνταρ. Οπότε δεν αξίζει τον κόπο να δίνεις σημασία σε κανέναν Προϊστάμενο ειδικά στο δημόσιο. Αφού σ'αρέσει η δουλειά σου κάνε την και μην ασχολείσαι. Αλλά θα πρέπει να πεις ότι είσαι έγκυος, σίγουρα θα αλλάξει η αντιμετωπιση. Με το καλό το μωράκι σου!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τη rasputin απολυτα. εγω δουλευα μεχρι την τελευταια μερα!!!!!!!!!!! επειδη εχετε αυτη την επιλογη το κανετε. και να καθομαστε και να πληρωνομαστε ειμαστε ολοι καλα . και να κλεισεις αυτο το θεμα

επειδη δουλευες εσυ μεχρι την τελευταια μερα τι παει να πει αυτο?

Αν μπορουσες δλδ δε θα επαιρνες αδεια?

Σε πληροφωρω οτι κι εγω δουλευα μεχρι το τελευταιο πρωι που εφυγα για το νοσοκομειο γιατι θα εκανα καισαρικη και τι μ'αυτο δλδ? πρεπει να παρω καποιο παρασημο?

Αν μπορουσα να μην δουλευω θα το εκανα να εισαι σιγουρη!!!!!!!

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

επειδη δουλευες εσυ μεχρι την τελευταια μερα τι παει να πει αυτο?

Αν μπορουσες δλδ δε θα επαιρνες αδεια?

Σε πληροφωρω οτι κι εγω δουλευα μεχρι το τελευταιο πρωι που εφυγα για το νοσοκομειο γιατι θα εκανα καισαρικη και τι μ'αυτο δλδ? πρεπει να παρω καποιο παρασημο?

Αν μπορουσα να μην δουλευω θα το εκανα να εισαι σιγουρη!!!!!!!

 

maria-il σαφέστατα και μπορούσες να πάρεις άδεια...δεν υπάρχει επιτροπή που να μην σου έδινε...απλά όσες είμαστε στον ιδιωτικό τομέα σκεφτόμαστε και πέραν το χρόνου που δεν δικαιούται ο εργοδότης να σε διώξει;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

δούλευα μεχρι και τον 8ο και μεχρι τον τελευταιο μηνα πηγαινα για ψωνια του γραφειου και λεγοντας ψωνια εννοω 6 με 7 εξάδες νερα...τωρα εχω αλλαξει ποστο κ προισταμενο και δεν παιζει να μου κανουν τα ιδια αν μεινω εγγυος αλλα πιστεψτε με αν ειχα την δυνατοτητα να καθησω και στην 1η εγγυμοσυνη αλλα και σε καποια που ισως ερθει θα το εκανα. υπαρχουν μερες που η ψυχολογικη πίεση ειναι τοσο μεγαλη που νιώθω πως θα εκραγει το κεφαλι μου. φαντασου να εχω κ ενα μωρακι μέσα μου. αν μπορείς παρτην. κανεις δεν θα σου πει ευχαριστω αν δουλεψεις.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

επειδη δουλευες εσυ μεχρι την τελευταια μερα τι παει να πει αυτο?

Αν μπορουσες δλδ δε θα επαιρνες αδεια?

Σε πληροφωρω οτι κι εγω δουλευα μεχρι το τελευταιο πρωι που εφυγα για το νοσοκομειο γιατι θα εκανα καισαρικη και τι μ'αυτο δλδ? πρεπει να παρω καποιο παρασημο?

Αν μπορουσα να μην δουλευω θα το εκανα να εισαι σιγουρη!!!!!!!

 

 

 

παρασημα δε ζηταω. αυτα ειναι θεματα ηθικης και προκαλουν.

το οτι υπαρχει αυτη η νοοτροπια και τροπος σκεψεων δεν με εκπλησουν, τουλαχιστον να το κανουν σιωπιλα. υπαρχει τοσος κοσμος που δουλευει και στις δυσκολες δουλειες και συνεχιζει να δουλευει...

η εγκυμοσυνη ειναι μια φυσιολογικη κατασταση γι αυτο μπορεις να δουλευεις μεχρι που επιτρεπουν.

και παλι συμφωνω με τις dalia και rasputin

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου γλυκεια, πήγαινε σε ένα νοσοκομείο, βρες έναν γιατρό και πάρε την άδεια σου. Μην κάθεσαι να χαλιέσαι ούτε με τον προιστάμενο ούτε με κακεντρεχείς που προσπαθούν να σε κάνουν να αισθανθείς τύψεις που έμεινες έγκυος και δεν έχεις πρόβλημα. Ντροπή, ρε κορίτσια! Εγκυος είναι το κορίτσι και θέλει να είναι ήρεμη, να απολαύσει την εγκυμοσύνη της. Τόσο κακό είναι; Πού μας κατάντησαν....Να τρωγόμαστε μεταξύ μας για απλά θέματα και να μην βλέπουμε τα άλλα γύρω μας. Αυτοι που καταλήστεψαν το κράτος, κυκλοφορούν ανενόχλητοι και δεν δίνουν αναφορά σε κανέναν. Κι αν τους λοιδωρεί ο λαός, χεσ....αυτοί! Συνεχίζουν να τρώνε με χρυσά κουτάλια κι εμείς ας πεινάμε κι ας μαλώνουμε μεταξύ μας. Τι τους νοιάζει....Αφήστε τις μικροπρέπειες λοιπόν και τα ψεύτικα δάκρυα για το χάλι μας. Εχουμε μάθει να ζηλεύουμε τον άλλον, αυτό κάνουμε.

Επειδή έμεινα μία φορά έγκυος κι έτρεχα σαν την τρελή στα κατσάβραχα για τη δουλειά μου και τελικά έχασα παιδί και σαλπιγγα χωρίς κάνείς να πει ευχαριστώ, είμαι πλέον πολύ ευαίσθητη πάνω στο θέμα. Ακόμη κι αν ξεκινάει μια εγκυμοσύνη χωρίς πρόβλημα, ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει, οπότε, αν μπορείς, σταματάς από τη δουλεια.....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...