Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιμοληψία και παρουσία γονέων


Recommended Posts

Την άλλη εβδομάδα έχουμε προγραμματισμένη εισαγωγή της κόρης μου σε δημόσιο νοσοκομείο. Ξέρω οτι στην αξονική τομογραφία και τον υπέρηχο μπορεί ένας γονέας να είναι παρών. Στην αιμοληψία όμως δεν επιτρέπουν την παρουσία κανενός. Επειδή εκτός των παραπάνω θα χρειαστούν και αιματολογικές εξετάσεις ήθελα να ρωτήσω αν αυτή η απαγόρευση είναι νόμιμη ή είναι απλώς η τακτική του νοσοκομείου. Αν εγώ αρνηθώ να φύγω από το αιματολογικό μπορούν εκείνοι με τη σειρά τους να αρνηθούν την αιμοληψία με την δικαιολογία οτι παρεβαίνω τους κανόνες του νοσοκομείου? Χρειάζομαι μια απάντηση άμεσα, όποιος γνωρίζει και είναι σίγουρος θα το εκτιμούσα πολύ.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο δικοσ μου οταν εκανε εγχειρηση βουβωνοκηλησ ηταν σε ιδιωτικη κλινικη αλλα δεν μασ επετρεψαν να ειμαστε παρον οταν του πηραν αιμα και οταν του βαλανε πεταλουδα.γλυκια μου ελπιζω να μην ειστε πολυ κοντα απο το χωρο που περνουν αιμα αλλα μαλλον θα εισαι καλη αντοχη.δυστυχωσ θα την ακουσησ να κλεει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς όσες φορές χρειάστηκε να πάρουν αίμα απ το παιδί δεν μας επέτρεπαν να είμαστε μέσα (κανείς απ τους δυο). Είναι η τακτική των Νοσοκομείων και προφανώς θα είναι νόμιμο. Ο άντρας μου πάντα τσαντίζεται με αυτό γιατί επιμένει πως εάν τον άφηναν να μπει θα τελείωναν πολύ πιο γρήγορα την διαδικασία. Εγώ πάλι, δεν αντέχω ούτε να τον ακούω να κλαίει και να ουρλιάζει... όχι να τον βλέπω ! Θα τους πλάκωνα όλους στο ξύλο μου φαίνεται.... Μια φορά βγήκε κατατρυπημένο... πόδια χέρια παντού τρυπούλες το μανάρι μου...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές η κόρη μου νοσηλεύτηκε ή απλώς έκανε αιματολογικές εξετάσεις (εκτός των αλλεργιολογικών εξετάσεων) σε δημόσιο νοσοκομείο ποτέ μα ποτέ δεν μας άφησαν να είμαστε μέσα. Αλλά επειδή έμαθα οτι δεν είναι νόμιμο αυτό που κάνουν ήθελα αυτή τη φορά να πάω προετοιμασμένη και να αρνηθώ όταν θα μου πουν να περάσω έξω. Το θέμα είναι οτι θέλω να ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο σίγουρα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Εδω παλι εγω τον κραταγα αγκαλια στις εξετασεις αιματος. Η αιμληπτρια φωναζει ομως και αλλη μια νοσοκομα για να του κραταει σταθερο το χερι.

Οταν του εβαλαν πεταλουδα που βγαλαμε τα κρεατακια δεν ημουν μπροστα γιατι του την εβαλαν στο χειρουργιο αφου τον ειχε πιασει η ναρκωση...

Νομιζω οτι τα παιδακια ειναι πιο ηρεμα οταν ειναι στην αγκαλια του γονιου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδω παλι εγω τον κραταγα αγκαλια στις εξετασεις αιματος. Η αιμληπτρια φωναζει ομως και αλλη μια νοσοκομα για να του κραταει σταθερο το χερι.

Οταν του εβαλαν πεταλουδα που βγαλαμε τα κρεατακια δεν ημουν μπροστα γιατι του την εβαλαν στο χειρουργιο αφου τον ειχε πιασει η ναρκωση...

Νομιζω οτι τα παιδακια ειναι πιο ηρεμα οταν ειναι στην αγκαλια του γονιου...

 

 

Αυτή είναι και η δική μου γνώμη αλλά και η πραγματικότητα. Όσες φορές έτυχε να βρίσκομαι παρούσα στην αιμοληψία η διαδικασία τελείωσε στο άψε σβήσε. Όταν όμως με έβγαζαν έξω άστα να πάνε...

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο Αχέπα με άφησαν στην αιμοληψία αλλά ήμουν εθελοντικά εκει μέσα. Για την δική τους έρευνα της έπαιρναν αίμα. Στην αρχή βέβαια κατι αναφερθηκε οτι ειναι ιατρική πράξη,οτι ο γονιός μπορεί να λιποθυμήσει κλπ αλλά πήδηξα οπότε με άφησαν :-D

Φυσικά η μικρή δεν έκλαψε καθόλου παρα μόνο στο τέλος που ξανατρυπησαν στην ίδια σπασμένη φλέβα:confused::confused::confused::confused:

 

Η τακτική αυτή είναι απαρχαιωμένη και δεν βοηθάει καθόλου μα καθόλου.

 

Καλή τύχη εύχομαι με την αξονική.

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28539

 

Εδώ θα βρεις ότι χρειάζεσαι!

 

 

Το είδα αυτό πριν ανοίξω το θέμα μου μάλιστα έγραψα κιολας αλλά επειδή σκέφτηκα οτι μπορεί να μην το δουν όλοι και εγώ χρειάζομαι άμεσα μια απάντηση γι'αυτό άνοιξα το θεμα.

Όσο για το θέμα που μου παραθέτεις η αλήθεια είναι οτι δεν έβγαλα 100%ακρη. Οι περισσότεροι υποστηρίζουν οτι δεν είναι νόμιμο αλλά υπήρξαν και ποστς που δήλωναν οτι μπορούν να σου αρνηθούν την αιμοληψία.

Γι'αυτό το αρχικό μου ερώτημα είναι αν ξέρει κανείς σίγουρα για το τι συμβαίνει.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κυκνακι ελπιζω να πανε ολα καλα με τις εξετασει της μικρης σου.

Η αληθεια ειναι οτι περισυ που νοσηλευτηκε η δικια μου στο Ιπποκρατειο και μετα στο Λοιμωδων δεν με αφησαν να ειμαι μεσα στην αιμοληψια ουτε οταν της εβαλαν ορο. ΣΤο λοιμωδων δε οι νοσοκομες απαραδεκτες δημιουργουν ψυχολογικα στα παιδακια.. Εγω να ειμαι εξω και η μικρη μεσα να ουρλιαζει σαν να της εκαναν βασανιστηρια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ....

Στο ιπποκρατειο καμια σχεση οι νοσοκομες πολυ καλυτερες.....

Link to comment
Share on other sites

Να πάνε όλα καλά και να γυρίσετε σύντομα σπίτι σας!!

Στο Παπαγεωργίου όταν είπαν ότι θα πάρουν αίμα στο

παιδί γύρισα και τους είπα δεν με ενδιαφέρει αν είναι η

πολιτική του νοσοκομείου σας εγώ θα παραμείνω...στην

αρχή τσινίσανε λίγο εμείς για σας το κάνουμε και τέτοια

αλλά είδαν ότι ήμουν ανυποχώρητη οπότε παρέμεινα σε

όλη την διάρκεια μέσα.

 

Υ.Σ αν χρειαστείς οτιδήποτε έστω και μόνο σαν συμπαράσταση ξέρεις που θα με βρεις:-D:-D

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

είμαι από την "άλλη πλευρά", αυτή του αιμολήπτη. Εμείς δεν έχουμε τέτοια τακτική, δεν βγάζουμε έξω τους γονείς και αλίμονο να πεις σε έναν γονιό πέρασε έξω ενώ θα τρυπάω το παιδί σου.... Αντίθετα, ζητάμε από τον γονιό να κάτσει και να κρατάει το μωρό αγκαλιά και να αφοπλίζει το ελευθερο χέρι του μωρού...Πάντα είμαστε δύο για να κρατάμε το χέρι σταθερό, και πάντα τρυπάμε αφού είμαστε σίγουρες, ΠΟΤΕ δεν τραβάμε απότομα το κεφάλι του μωρού προς την αντίθετη κατευθυνση για να μη δεί και καλά τα " τραγικά " που του κάνουμε,αντίθετα τους λέμε να κοιτάνε για να δούν οτι δεν είναι κάτι τραγικό.... εννοείταιο πως σε παιδάκια μικρά μιλάμε πολύ γλυκά για να μη φοβηθούν, κάνουμε αστεία, ανάλογα της ηλικίας πάντα..... ΦΥΣΙΚΑ είναι φορές που οι γονείς θέλουν τη σφαλιάρα τους.... μιλάμε πάντα πριν μπούμε μέσα στο δωμάτι αιμοληψίας με τα παιδιά, πάντα τα παίρνουμε με το καλό , και πάντα στο τέλος διαλέγουν και ένα μικρό δωράκι (βλακειούλες από τα Τζάμπο , όχι τίποτα ουαουυυ)αλλά ρε κοπέλες , είναι φορές που τα καλάρουμε τα παιδάκια ή είναι αυτά ήρεμα και τη ζημιά όλη την κάνουν οι γονείς.... μεταφέρουν τις δικές τους φοβίες στο παιδί και εκεί αρχίζει το δράμα...... να κλάιει το παιδί, να κλαίει η μάνα και τούμπαλιν.... και πιστέψτε με... δεν έχει κανέναν από εμάς που γουσταρει να τρυπάει και να πονάει ένα παιδάκι.... Εϊναι και για εμάς θέμα καλής ψυχολογίας...όταν ο γονιός μας δημιουργεί άγχος , το πιθανότερο είναι η αποτυχία της αιμοληψίας, εκεί χρειάζεται ο γονιός να βγεί έξω....αλλά και πάλι, εμείς ποτε δεν τους βγάζουμε έξω...... πολύ άγχος σας λέω...


 

Link to comment
Share on other sites

Nantia μου σε ευχαριστώ πολύ!:).

Αυτό που ζήσατε στο Λοιμοδών το ζήσαμε εμείς στο Παπαγεωργίου και ήταν πράγματι επώδυνη εμπειρία.:(

 

Sam ετοιμάσου, την άλλη εβδομάδα έχεις δουλειά. Μια βόλτα μόνο μέχρι το νοσοκομείο.:lol: Ααααα και να ξέρεις θα έρθω να σε πάρω από το σπίτι σου..οπότε ξέρεις εσύ!:mrgreen:

 

stin@ πες μου κορίτσι μου σε ποιο νοσοκομείο δουλεύεις να έρθω να σε βρώ!! Γιατί σε όσα νοσοκομεία έχουμε πάει όλοι το ίδιο μου έχουν πει μόνο σε ιδιωτικά η τακτική αλλάζει. Πάντως σε αυτό που λες οτι μερικοί γονείς μπορεί και να δημιουργούν πρόβλημα έχεις δίκιο. Όταν όμως ένας γονέας είναι ψύχραιμος τότε μόνο καλό θα κάνει αφού το παιδί θα ηρεμήσει κι εσείς θα κάνετε πιο εύκολα τη δουλειά σας.;)

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Την άλλη εβδομάδα έχουμε προγραμματισμένη εισαγωγή της κόρης μου σε δημόσιο νοσοκομείο. Ξέρω οτι στην αξονική τομογραφία και τον υπέρηχο μπορεί ένας γονέας να είναι παρών. Στην αιμοληψία όμως δεν επιτρέπουν την παρουσία κανενός. Επειδή εκτός των παραπάνω θα χρειαστούν και αιματολογικές εξετάσεις ήθελα να ρωτήσω αν αυτή η απαγόρευση είναι νόμιμη ή είναι απλώς η τακτική του νοσοκομείου. Αν εγώ αρνηθώ να φύγω από το αιματολογικό μπορούν εκείνοι με τη σειρά τους να αρνηθούν την αιμοληψία με την δικαιολογία οτι παρεβαίνω τους κανόνες του νοσοκομείου? Χρειάζομαι μια απάντηση άμεσα, όποιος γνωρίζει και είναι σίγουρος θα το εκτιμούσα πολύ.

 

Αγαπητή μου kiknaki

 

Κάθε παιδί έχει δικαίωμα στην αναλγησία καί στην παρουσία της μητέρας του ιδιαίτερα σε αιμοληψίες και τοποθέτηση ορού. Έχετε υποχρέωση να ζητήσετε την τοποθέτηση ειδικής κρέμας EMLA η οποία είναι κατάλληλη για τέτοιες πράξεις και δρά αναλγητικά σε 30 λεπτά ακριβώς στην περιοχή. Η ήρεμη παρουσία σας θα διευκολύνει τους νοσηλευτές και το παιδί θα λησμονήσει γρήγορα ότι και αν γίνει.

 

Με εκτίμηση

 

 

Γιάννης Μαρινόπουλος

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητέ κ Γ.Μαρινόπουλε

 

Σας ευχαριστώ θερμά για την απάντηση σας και τις χρήσιμες συμβουλές που έλαβα μέσω αυτής. Η αλήθεια είναι οτι δεν γνώριζα την ύπαρξη της κρέμας EMLA, δεν έτυχε ποτέ να μου πει καποιος γι'αυτήν και την χρησιμότητα της. Τώρα όμως που ξέρω το σίγουρο είναι οτι θα ζητήσω την τοποθέτηση της. Και πάλι σας ευχαριστώ!

 

Με εκτίμηση

 

kiknaki

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κ Γ.Μαρινόπουλε

 

Σας ευχαριστώ θερμά για την απάντηση σας και τις χρήσιμες συμβουλές που έλαβα μέσω αυτής. Η αλήθεια είναι οτι δεν γνώριζα την ύπαρξη της κρέμας EMLA, δεν έτυχε ποτέ να μου πει καποιος γι'αυτήν και την χρησιμότητα της. Τώρα όμως που ξέρω το σίγουρο είναι οτι θα ζητήσω την τοποθέτηση της. Και πάλι σας ευχαριστώ!

 

Με εκτίμηση

 

kiknaki

Kiknaki θα σου προτεινα να την εχεις αγορασει εσυ η ιδια απο φαρμακειο νωριτερα μαζι με το ειδικο τσιροτακι που μπαινει απο πανω,γιατι ειμαι σχεδον βεβαιη οτι στο νοσοκομειο δεν θα υπαρχει,εδω δεν εχουν αλλα κι αλλα.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα!

Ούτε που το σκέφτηκα αυτό αν και θα έπρεπε όταν υπάρχει τόση μεγάλη έλλειψη στα νοσοκομεία.

Σε ευχαριστώ πολύ.:)

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Kiknaki θα σου προτεινα να την εχεις αγορασει εσυ η ιδια απο φαρμακειο νωριτερα μαζι με το ειδικο τσιροτακι που μπαινει απο πανω,γιατι ειμαι σχεδον βεβαιη οτι στο νοσοκομειο δεν θα υπαρχει,εδω δεν εχουν αλλα κι αλλα.

 

 

off topic αλλά ψάχναμε να βρούμε πεταλούδα με συγκεκριμένη διάμετρο πόση ώρα στο παιδιατρικό θέλεις και τσιροτάκι :evil::evil::evil::evil::evil::evil:???

 

οχι οχι κοπελιά τέρμα τα έξοδα, πρέπει να ανακάμψουμε :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

πάντως η emla δεν κοστίζει κάτι και εγώ αυτό θα σου έλεγα να την αγοράσεις εσυ :D:D:D

όπως είπε και ο γιατρός βάλτην μισή ωρίτσα πιο πριν :):):) και θα ειναι καλύτερα για το ζουζουνάκι σου :P

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...