Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χαπια ανκοτρεν


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Λοιπόν, μιας που έχω χάσει 18-19 παραπανίσια κιλά που είχα και έχω κάνει κοσμάρα :mrgreen:, λέω να κάνω κάτι και με τη φατσούλα μου! Δε λέω γλυκιά και ωραία είναι, αλλά είναι μέσα στην ακμή!!!!!! Το έψαξα λίγο και κάποιοι γνωστοί μου είπαν για τα χαπια ανκοτρεν! όμως τώρα που το είδα καλύτερα δε μπορώ να πω "χάιντα χάιντα να πάω να τα πάρω" γιατί θέλει κάτι αιματολογικές εξετάσεις για προληπτικούς λόγους (αν κατάλαβα καλά αν το δέχεται ο οργανισμός, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων), έλεγχος βάρους και ύψους για την ποσότητα που πρέπει να παίρνω την ημέρα!

 

Ερωτήσεις:

- Έχετε ακούσει τίποτα για αυτά τα χάπια; αν ναι τι ξέρετε;

-Αν έχετε ακούσει,ξέρετε αν η θεραπεία κρατάει ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ή είναι ανάλογα το μέγεθος του προβλήματος του ασθενή;

-Σε τι γιατρό πρέπει να πάω; (λογικά δερματολόγο έχω την εντύπωση...)

-Αν όντως πρέπει σε δερματολόγο, ξέρετε κανέναν καλό; (για θεσσαλονίκη)

-Αυτός θα μου γράψει τι εξετάσεις πρέπει να κάνω; δλδ θα γίνω μπαλάκι σε γιατρούς και μετά αυτός θα κρίνει αν μπορώ να τα πάρω ή όχι;

-Όσες πιστεύεται ότι είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων να μπλέκω με χάπια, εξετάσεις κλπ ρίξτε καμιά ιδέα για το πως να φύγει η παλιοακμή! :evil:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :-D

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πάντως όσον αφορά την φαρμακευτική αντιμετώπιση της ακμής με σχήμα αντιβιώσεων αν αναφέρεσαι σε αυτό έχω να σου πώ τα ακόλουθα. Πρώτα πρώτα απευθύνεσαι σε δερματολόγο κάνεις γενικές εξετάσεις και στην συνέχεια ξεκινάει η θεραπεία με δύο ισχυρές αντιβιώσεις οι οποίες μεταξύ άλλων προκαλούν και φωτοευαισθησία και χρειάζεσαι καπέλο το καλοκαίρι για να μη γίνεις σαν τον απαυτό της μαιμούς. Δεύτερον και πολύ πολύ σημαντικό, επιβάλλονται εξετάσεις κάθε μήνα ειδικά στο συκώτι γιατί αυτές οι αντιβιώσεις μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στο συκώτι ή να ρίξουν τον αιματοκρίτη σε τόσο χαμηλά επίπεδα που να πέσεις ξερή. Βέβαια η ακμή εξαφανίζεται πρακτικά αλλά θέλει καλό γιατρό τακτικές εξετάσεις και την δέουσα προσοχή και φυσικά δεν εφαρμόζεται παρά μόνο σε πολύ βαριές περιπτώσεις ακμής που δεν αντιμετωπίζονται με απλά μέσα. Η αδελφή μου έκανε αυτή την θεραπεία ώσπου την διέκοψε λόγω επιπλοκών πάντως έστω και με μισή θεραπεία απο τα σπυράκια ησύχασε.

Link to comment
Share on other sites

THEODOSI αν και λίγο με ταρακούνησες είναι η αλήθεια, έχω σκαλώσει άγρια με αυτό το θέμα! Θα ψάξω για κανένα καλό δερματολόγο και μετά βλέπουμε! Ευχαριστώ πολύ! Φιλιά!

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, επειδή και γω ταλαιπωρήθηκα με ακμή λίγο αργά βεβαία γύρω στα 23 αν θυμάμαι καλά τελικά κατέληξα στη σειρά της vichy τη normaderm. Έπαιρνα αντιβίωση ένα 6μηνο και έβαζα διάφορες κρέμες εναλλάξ στην αρχή είχα καθαρίσει τελείως είχα πάθει σοκ δεν το πίστευα έβγαινα χωρίς make up να φανταστείς που δεν πάω χωρίς αυτό ούτε μέχρι το περίπτερο μετά από λίγο όμως και ενώ συνέχιζα την αγωγή ξαναβγήκαν οπότε τα πέταξα όλα σταμάτησα για ένα μήνα τα πάντα να ηρεμήσει το δέρμα και ξεκίνησα με τη normaderm.

 

Στην αρχή θα κοκκινίσεις και το δέρμα θα ξεραθεί και θα τραβάει αλλά μετά στρώνει, καλά είναι να κάνεις επιλογή προϊόντων και να μην πάρεις όλη τη σειρά γιατί θα πέσει λίγο βαριά στο δέρμα.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

iro18 σε ευχαριστώ πολύ, μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το clearasil αλλά δεν με έκανε δουλειά. Τώρα έκλεισα ραντεβού με δερματολόγο, θα με δει και μετά βλέπουμε!!

 

Και πάλι ευχαριστώ!!! :)

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...