Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

Ναι ναι

Η Novartis ειναι που ανέβασε την τιμή εδώ!

Να δούμε τώρα η GSK θα κατεβάσει την τιμή μέχρι να το φέρει το NHS? που by the way δεν νομίζω να το φέρει για πολύ καιρό!!

Είπα στις κοπέλες χθες "αν το NHS θελει να φέρει το εμβόλιο απο 2 μηνών στα μωρά..εγω θα ανησυχούσα! Πάτε να το κάνετε τώρα!!!!"... Με αγριοκοιτάξαν!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φαίνεται πως η Βρετανία τα βρήκε με την GSK και το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας Β θα μπει στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών. Μόλις ανακοινώθηκε από τον Υπουργό Υγείας Jeremy Hunt.

 

http://www.bbc.co.uk/news/health-32101921

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρος μας προχθες μας ειπε οτι μια απο τις πιθανες παρενεργειες του bexsero , ειναι οι πυρετικοι σπασμοι.Επειδη εχουμε ιστορικο πυρετικων σπασμων, γνωριζετε κατι εσεις;Εχει καμια σας παρομοια εμπειρια; Εννοω το παιδι να εκανε σπασμους μετα το συγκεκριμενο εμβόλιο;

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρος μας προχθες μας ειπε οτι μια απο τις πιθανες παρενεργειες του bexsero , ειναι οι πυρετικοι σπασμοι.Επειδη εχουμε ιστορικο πυρετικων σπασμων, γνωριζετε κατι εσεις;Εχει καμια σας παρομοια εμπειρια; Εννοω το παιδι να εκανε σπασμους μετα το συγκεκριμενο εμβόλιο;

 

Σπασμούς δεν κάναμε αλλα κάναμε πολύ πυρετό σχεδόν 40

Αν έρθουν σπασμοι και δώσεις παρακεταμόλη και Ibuprofen τότε σταματάνε;

Δηλαδή σου ειπε να μην το κανεις; Η να εισαι προετοιμασμένη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή η εξέλιξη συμπεριλαμβανεται σε άρθρο περί μη αποτελεσματικότητας του εμβολίου, όταν χορηγείται σε βρέφη 2 μηνών (τα αντισώματα πέφτουν πολύ, όταν το παιδί φτάσει 5 ετών). Πιθανότατα, δηλαδή, να χρειάζεται αναμνηστική δόση (εντελώς αναμενόμενο).

 

http://www.healio.com/pediatrics/vaccine-preventable-diseases/news/online/%7Bbdea2010-523f-475c-8328-ccf2507831cd%7D/use-of-bexsero-in-early-infancy-may-not-provide-long-term-protection

 

“Introduction of the 4CMenB vaccine into the U.K.ʼs routine immunization schedule provides an ideal opportunity to assess the effect of this vaccine in a real-world setting and will guide implementation of 4CMenB vaccination in Canada and worldwide.”

Link to comment
Share on other sites

Emma c' date=' πυρετικους σπασμούς μπορούν να κάνουν όλα τα εμβόλια, και ειδικά mmr και ανεμοβλογιάς.[/quote']

 

Πως σταματάνε; Πρεπει να πάμε αμεςως νοσοκομείο; Η περιμένουμε αν δεν πιάσουν πρώτα τα φάρμακα;

Link to comment
Share on other sites

Σπασμούς δεν κάναμε αλλα κάναμε πολύ πυρετό σχεδόν 40

Αν έρθουν σπασμοι και δώσεις παρακεταμόλη και Ibuprofen τότε σταματάνε;

Δηλαδή σου ειπε να μην το κανεις; Η να εισαι προετοιμασμένη;

 

Μου προτεινει να το κάνω και θέλω να το κανω αλλα καπως με φρεναρε αυτη η πιθανοτητα.

Οι πυρετικοι σπασμοι δυστυχως δεν σταματανε με τα παραπανω. Την ωρα που συμβαινουν δεν μπορεις αλλωστε να επεμβεις στο παιδι. Απλα το ξαπλωνεις σε καταλληλη σταση και του αφηνεις χωρο να αναπνεει οταν συνελθει. Εχει μια φρικη η κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Μου προτεινει να το κάνω και θέλω να το κανω αλλα καπως με φρεναρε αυτη η πιθανοτητα.

Οι πυρετικοι σπασμοι δυστυχως δεν σταματανε με τα παραπανω. Την ωρα που συμβαινουν δεν μπορεις αλλωστε να επεμβεις στο παιδι. Απλα το ξαπλωνεις σε καταλληλη σταση και του αφηνεις χωρο να αναπνεει οταν συνελθει. Εχει μια φρικη η κατασταση

 

Ωχ Παναγία μου!! Έχω το βαφτηστηρι μου που το πάθαινε συχνα ειναι όντως δράμα, αλλα σταμάτησε απο το πουθενά:-)

 

Αν βοηθάει πάντως σκέψου τι απο τα δυο ειναι χειρότερο !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι πυρετικοι σπασμοί είναι, όσο τρομακτικοί, άλλο τόσο αθώοι. Πολλοί ιοί κάνουν επίσης πυρετικους σπασμούς. Πραγματικά, λόγος αναβολής εμβολίου δε θα έπρεπε να είναι. Αρκεί, βέβαια, να σε ενημερώσει ο γιατρός τι να περιμένεις και πώς πρέπει να αντιδράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι πυρετικοι σπασμοί είναι' date=' όσο τρομακτικοί, άλλο τόσο αθώοι. Πολλοί ιοί κάνουν επίσης πυρετικους σπασμούς. Πραγματικά, λόγος αναβολής εμβολίου δε θα έπρεπε να είναι. Αρκεί, βέβαια, να σε ενημερώσει ο γιατρός τι να περιμένεις και πώς πρέπει να αντιδράσεις.[/quote']

Τους λογους που το παιδι εκανε δυο φορες σπασμους πριν κλεισει τα 2 του χρονια, κανενας γιατρος δεν τους απεδωσε καπου. Καποια στιγμη σκεφτηκα μηπως εφταιξε καποιο εμβολιο και ο παιδιατρος μου ειπε οτι αυτο που ισως θα μπορουσε να τον προκαλεσει απειχε πολυ απο το επεισοδιο του σπασμου.(Νομιζω ηταν το mmrοπως και συ ειπες, αλλα ειχε γινει 3 μηνες περιπου πριν το επεισοδιο). Απλα τωρα μου το επισημανε ως πολυ πιθανο να ξανασυμβει γι' αυτο το σκεφτομαι.Το παιδι βεβαια ειναι σχεδον 5,5 χρονων. Δεν εχουμε ξεφυγει λες απο τον κινδυνο;

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Το έχεις ζήσει, οπότε τρέμει η καρδιά σου!

 

Οι πυρετικοί σπασμοί συμβαίνουν σε παιδιά από 6 μηνών ως 6 ετών, με ένα peak μεταξύ 1 και 2 ετών . Για να σου φύγει η ιδέα, περίμενε να πάει το παιδί 6., το πολύ-πολύ! Με την επαναληπτική δόση του mmr τι κάνατε;

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! Το έχεις ζήσει' date=' οπότε τρέμει η καρδιά σου!

 

Οι πυρετικοί σπασμοί συμβαίνουν σε παιδιά από 6 μηνών ως 6 ετών, με ένα peak μεταξύ 1 και 2 ετών . Για να σου φύγει η ιδέα, περίμενε να πάει το παιδί 6., το πολύ-πολύ! Με την επαναληπτική δόση του mmr τι κάνατε;[/quote']

 

scratee, κάνω ενα λάθος: δεν προσέχω ποτέ ποιο εμβόλιο γίνεται και πότε. Που σημαίνει ότι η επανάληψη του mmr δεν ξέρω αν εχει γίνει. Αν σου πω ότι το παιδι εμβολιαζεται κανονικά, θα εχει γίνει, έτσι; Επίσης επειδή εχω και δεύτερο μωρο, όταν γίνει το συγκεκριμένο εμβόλιο, πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα μιας και μου είπαν ότι ειναι πιθανό και το αδελφάκι να περάσει τα ίδια;

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη δόση του mmr γίνεται μεταξύ 4 και 6 ετών. Αρα το έχετε κάνει, μάλλον!

 

Στο δεύτερο παιδάκι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι προκαταβολικά! Ακόμα και τα αντιπυρετικα, στις ιώσεις, δεν έχει αποδειχθεί ότι προλαμβάνουν τους σπασμούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δεύτερη δόση του mmr γίνεται μεταξύ 4 και 6 ετών. Αρα το έχετε κάνει' date=' μάλλον!

 

Στο δεύτερο παιδάκι, δεν μπορείς να κάνεις κάτι προκαταβολικά! Ακόμα και τα αντιπυρετικα, στις ιώσεις, δεν έχει αποδειχθεί ότι προλαμβάνουν τους σπασμούς.[/quote']

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

emma.c μπορείς να κοιτάξεις στο βιβλιάριο για να δεις αν και ποιες δοσεις εμβολίων έχουν γίνει. ;)

 

Εννοείται, αλλα το βιβλιάριο μέρες τώρα βρίσκεται στα " χέρια" της ιδιωτικής ασφάλισής μας για έλεγχο. Θα το κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω όσες το κάνατε στα παιδιά, είχαν πυρετό την ίδια ημέρα ή την επόμενη και πόσο κράτησε? Εμείς έχουμε προγραμματίσει το εμβόλιο την Πέμπτη και για τα τρία γιατί η παιδίατρός μας φεύγει την Παρασκευή για Πάσχα. Τώρα σκεφτόμουν ότι ποιος ακούει τον μεγάλο εάν χάσει την τελευταία μέρα σχολείο πριν τις διακοπές του Πάσχα.

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Το Ibuprofen το έδωσα στο μωρο αλλη μια φορά σε 4-5 ώρες μετά νομίζω οταν αρχιςε να ανεβαίνει πάλι και αυτο ήταν.. Δεν ξανακανε άλλο πυρετό

Α και στους δυο το έδωσα γύρω στα 30 λεπτά μετά το εμβόλιο :-)

Μόνο η πρώτη νύχτα πάντως ήταν άσχημη ειδικά για το μωρο!

Link to comment
Share on other sites

Ααα ωραία θα ρωτήσω την παιδίατρό μας μήπως δώσω κατευθείαν με το που κάνουνε το εμβόλιο λίγο Gantil να μας πιάσει. Για τα μικρά δεν με νοιάζει, θα τα πάρω να κοιμηθούμε μαζί μην ανεβάσουνε κανένα πυρετό το βράδυ και το πολύ πολύ να μην πάνε παιδικό σταθμό την επόμενη μέρα. Για τον μεγάλο με νοιάζει που είναι η τελευταία μέρα πριν τις διακοπές του Πάσχα και θα χαιρετήσει τους φίλους του και τη δασκάλα του στο σχολείο. Baby Cute ευχαριστώ πολύ :)

Ήρθες!!!!! 21/4/2008

Ήρθαν και τα ζουζούνια μου 4/8/2012

Link to comment
Share on other sites

Ααα ωραία θα ρωτήσω την παιδίατρό μας μήπως δώσω κατευθείαν με το που κάνουνε το εμβόλιο λίγο Gantil να μας πιάσει. Για τα μικρά δεν με νοιάζει, θα τα πάρω να κοιμηθούμε μαζί μην ανεβάσουνε κανένα πυρετό το βράδυ και το πολύ πολύ να μην πάνε παιδικό σταθμό την επόμενη μέρα. Για τον μεγάλο με νοιάζει που είναι η τελευταία μέρα πριν τις διακοπές του Πάσχα και θα χαιρετήσει τους φίλους του και τη δασκάλα του στο σχολείο. Baby Cute ευχαριστώ πολύ :)

 

Να σαι καλα αγάπη μου

Εχε υπόψη σου ο μεγάλος μπορεί να εχει λιγο πόνο στο μέρος της ενεσης που μπορεί να τον αναστατώσει λιγάκι - ρωτά τον γιατρό αν μπορείς να βάλεις την κρέμα που μουδιαζει το μέρος. Εμείς βάλαμε κρέμα απο arnica που ειναι για μέλιανες αλλα δεν ξέρω αν το εχει εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...