Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδίατροι και τακτική αντιβίωσης


Recommended Posts

κοπελιά τι λές.......? μαλλον εσενα θα πρεπει να απολυσει ο παιδίατρος.............απο πελάτισσα......ψιλου πήδημα ειναι ο πόνος στο αυτι?θα μας κουφάνεις.........:twisted::twisted::twisted: έχεις περάσει ωττιτιδα να δεις τι ωραια που ειναι?επειδη την περασα περυσι το αυτι πονάει πολυ και να κάνεις 100 σταυρους που του περασε.....

 

Συμφωνώ! Τα Χριστούγεννα πέρασα ωτίτιδα και μόνο τότε κατάλαβα τον πόνο που περνούσε η μικρή μου!!!!! Εδώ είμαι έγκυος και πήρα αμέσως αντιβίωση για την ωτίτιδα σύμφωνα με τις γνώμες του γυναικολόγου μου & του ΩΡΛ.

Αν δεν έχεις περάσει το ίδιο δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί πόνους μιλάμε!!!!

81332fc420.png

ad017ac402.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμάς μέχρι στιγμής μόνο σε μικροβιακή λοίμωξη μας έχει δώσει αντιβίωση (2 φορές ο μεγάλος μέχρι στιγμής τη 1η φορά για ωτίτίδα και τη 2η για πυώδη αμυγδαλίτιδα) και 1 φορά η μικρή (για ωτίτιδα). Πάντως προσοχή με την ωτίτιδα ειδικά αν έχει και πυρετό γιατί και εγώ πριν 20 ημέρες περίπου για πρώτη φορά στη ζωή μου το έπαθα και ήμουν οριακά για ρήξη τυμπάνου.

Link to comment
Share on other sites

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1000

 

κάντε έναν κόπο να το διαβάσετε.

να σημειώσω ότι ο γιατρός μας έχει καταστεί αναξιοπιστος στα ματια μου και απο αλλα περιστατικά με τα παιδιά μου ( ο λόγος που τον κραταω ακομα ειναι οτι μεγαλώσαμε και δεν τον χρειαζόμαστε συχνά)

Ας περάσει και ο νόμος του Λοβερδου και θα τον χαιρετισω τον ΙΚΑτζή:D

Link to comment
Share on other sites

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1000

 

κάντε έναν κόπο να το διαβάσετε.

να σημειώσω ότι ο γιατρός μας έχει καταστεί αναξιοπιστος στα ματια μου και απο αλλα περιστατικά με τα παιδιά μου ( ο λόγος που τον κραταω ακομα ειναι οτι μεγαλώσαμε και δεν τον χρειαζόμαστε συχνά)

Ας περάσει και ο νόμος του Λοβερδου και θα τον χαιρετισω τον ΙΚΑτζή:D

 

 

συγνώμη αλλά εισαι απαράδεκτη..........διάβασε σωστά το κειμενο....και ρώτα εναν γιατρο να στα εξηγησει.... δεν μιλάμε για την περίπτωση κοκκινο αυτι ή μολυνση.....ένας έμπειρος παιδίατρος ξέρει να διαγνώσει ωτιτιδα......και επειδη εισαι ανενημερωτη.....υπάρχει και αντιβίωση η οποια ειναι για βροχιτιδα και προλαβαινει το επομενο σταδιο.....το οποιο αρχικά ειναι ερεθισμένο αυτι το οποιο καταλήγει σε ωτιτιδα.......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αλλά εισαι απαράδεκτη..........διάβασε σωστά το κειμενο....και ρώτα εναν γιατρο να στα εξηγησει.... δεν μιλάμε για την περίπτωση κοκκινο αυτι ή μολυνση.....ένας έμπειρος παιδίατρος ξέρει να διαγνώσει ωτιτιδα......και επειδη εισαι ανενημερωτη.....υπάρχει και αντιβίωση η οποια ειναι για βροχιτιδα και προλαβαινει το επομενο σταδιο.....το οποιο αρχικά ειναι ερεθισμένο αυτι το οποιο καταλήγει σε ωτιτιδα.......

δε με πειθεις εκτός αν έχεις εξετάσει εσύ το παιδί μου και δεν το ξέρω.

παρεμπιπτόντως.... είσαι γιατρός?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε με πειθεις εκτός αν έχεις εξετάσει εσύ το παιδί μου και δεν το ξέρω.

παρεμπιπτόντως.... είσαι γιατρός?

 

Δεν έχω καμια μα καμία πρόθεση να σε πεισω για κάτι.....απλά αυτο που λές δεν μπορει να σταθει διότι υπάρχουν πολλές μορφες κάθε περιπτωσης....και κακός που ασχοληθηκα και έχεις δικιο

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καμια μα καμία πρόθεση να σε πεισω για κάτι.....απλά αυτο που λές δεν μπορει να σταθει διότι υπάρχουν πολλές μορφες κάθε περιπτωσης....και κακός που ασχοληθηκα και έχεις δικιο

 

Προφανώς υπάρχουν πολλές περιπτώσεις!helooooo, εγώ αναφέρομαι σε μία πολύ πολύ συγκεκριμένη και ω ναι έχω δίκαιο.

Η κοπέλα ρωταει για την τακτική των παιδιατρων και εγώ αναφέρομαι στον δικό μας που δίνει τα φάρμακα με το τσουβάλι. that' s it.

δεν είπα σε καμία να παρακουσει το γιατρο της ουτε να μη δωσει την αντιβιοση σε περιπτωση μικροβιακής λοιμωξης. εσύ όμως εισαι ανενημέρωτη διότι οι ιοι δεν ειναι μικρόβια ειναι ιοι, κανουν τον κύκλο τους και περνάνε.

Αν εσύ με θεωρεις απαράδεκτη εγώ σε θεωρώ θύμα.

Εξάλλου το δικό μου παιδί έγινε καλά χωρίς να το φλομώσω στα φάρμακα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια.....

οι λοιμώξεις χρειάζονται οπωσδηποτε αντιβιωση κακά τα ψέμματα

και εγω φετος της εδωσα πρωτη φορα αντιβιωση λογω ωτιτιδας......

αλλα με απλο βηχα ή πυρετο επουδενι....

αντιπυρετικά και κανενα μουκοθιολ στον πολυ βηχα και ευτυχως ο γιατρος μας ειναι της ιδιας αποψης δεν μας χορηγει φαρμακα αν δε περασουν 2-3μερες με παρακολουθηση και βλεπουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μας παιδίατρος έδινε αντιβίοση μόνο αν ήταν 100% σίγουρη ότι υπάρχει σοβαρός

λόγος και δεν θα περάσει μόνο του. Αποτέλεσμα αυτής της μεθόδου ήταν να νοσηλευτεί ο μικρός με ενδείξεις πνευμονίας, που τελικά υποχώρησε με ενδοφλέβια αντιβίωση. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, αλλά αυτό με έκανε και άλλαξα παιδίατρο. Η νέα μας παιδίατρος δίνει αντιβίωση σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Την πρώτη χρονιά που πήγε παιδικό και είχαμε φουλάρει στην αντιβίωση (1 το μήνα!!!), κάποια στιγμή ο άντρας μου διαμαρτυρήθηκε και εκείνη μας έστελνε για εξετάσεις κάθε φορά που έκρινε πριν μας δώσει την αντιβίωση και όλες τις φορές έδειχναν μικρόβια. Μετά την εμπειρία του νοσοκομείου προτιμώ 1 αντιβίωση παραπάνω παρά να καταλήγουμε εκεί και έτσι κάνω ότι λέει η παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι και το πιο σωστό, υπάρχουν τεστ που ανιχνευουν συγκεκριμένα μικρόβια τα οποιοα αντιμετωπίζονται με αντιβιοση. Εμάς μας έδοσε με αρνητικό στρεπ-τεστ αντιβίοση και το παιδί το πήγαμε νύχτα στο νοσοκομείο με πόνο στο στήθος και δύσπνοια (αιτία : παρενέργειες από τα φάρμακα είπαν). Εμεινε μέσα για παρακολουθηση χωρίς αγωγή και μετά απο 2μέρες φύγαμε. Οσο ήταν στο νοσοκομειο δεν επερνε τιποτα αλλά δεν ειχε και τίποτα, οι εργαστηριακές έδειξαν κάποιους ιους. Καλά οταν τους ειπα για το αρνητικό στρεπ γουρλωσαν τα μάτια:shock:, αλλά και εγώ τότε ήμουν ανυποψίαστη.

Πάντως πιστευω οτι η μάνα μπορεί να αξιολογήσει πότε το παιδί της ειναι σοβαρά και πότε όχι τόσο, οπότε δεν πρέπει να κατακρίνουμε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει να κάνει και με το παιδί. Ο πρώτος μου γιος δεν έχει πάρει ποτέ αντιβίωση και είναι σχεδόν 5. Ο δεύτερος είχε πάρει δύο φορές μέχρι τους 6 μήνες. Στην ίδια παιδίατρο, εννοείται. Ακόμα και τώρα με τα ίδια συμπτώματα στον πρώτο δεν δίνει αντιβίωση, γιατί λέει ότι θα το παλέψει. Στον δεύτερο δίνει, γιατί θέλει βοήθεια. Απλά φροντίζω να τον έχει δει πριν του δώσει, γιατί από το τηλέφωνο η αντιβίωση δίνεται πιο εύκολα...:wink:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιστευω οτι η μάνα μπορεί να αξιολογήσει πότε το παιδί της ειναι σοβαρά και πότε όχι τόσο, οπότε δεν πρέπει να κατακρίνουμε κανέναν.

 

Το αν είναι σοβαρά, βέβαια, δεν έχει να κάνει με την αντιβίωση. Μπορεί να έχει απλά μία σοβαρή ίωση ή γρίπη, οπότε η αντιβίωση είναι άχρηστη.

Link to comment
Share on other sites

εμείς πέρα απο ντεπόν και πονσταν δεν έχουμε πάρει τίποτα άλλο. Βέβαια αν παθαίναμε ωτίτιδα πιστεύω αναγκαστικά θα μας έδινε. Αλλά και με 5 μέρες πυρετό μας είχε μόνο με αντιπυρετικό και μου έλεγε να τον παίρνω κάθε μερα τηλ να του λέω πώς πάει. εννοείται πως μετα απο το δεύτερο 24ωρο πάντα την εξετάζει. για τον βήχα αρνείται κατηγορηματικά να δώσει σιρόπι ακόμα κι αν το παιδί κάνει εμετό απο τον πολύ έντονο βήχα. Ακόμα και σε παράκληση μου για σιρόπι η απάντηση ήταν πώς μόνο αν εξελιχθει σε βρογχιολίτιδα θα πάρουμε σιρόπι, αλλιώς δεν βομβαρδιζει τα παιδάκια με φάρμακα. Για τις μυξούλες ούτε καν οτριβιν, μόνο φυσιολογικό ορό.

Link to comment
Share on other sites

Το αν είναι σοβαρά, βέβαια, δεν έχει να κάνει με την αντιβίωση. Μπορεί να έχει απλά μία σοβαρή ίωση ή γρίπη, οπότε η αντιβίωση είναι άχρηστη.

δε συσχέτισα εγώ τη σοβαρότητα με τη χορηγηση αντιβιοσης. Εσύ λες πως με τα ίδια συμπτώματα στο ένα παιδί δίνει και στο άλλο όχι. Δεν καταλαβα όμως βρίσκει κάποιο μικρόβιο ή όχι? Αν βρίσκει μικρόβιο κακώς δε δίνει και στους 2 ενώ αν δε βρίσκει κακως που δίνει και στο ένα παιδί. Μια μικροβιακή λοιμωξη θα κάνει επιπλοκές, μία ιογενής θα κάνει τον κύκλο και θα περάσει.

Αυτό για τη σοβαροτητα της καταστασης το ανεφερα σχετικα με τη δικη μοας περίπτωση όπου έκρινα οτι ο πόνος στο αυτί του παιδιου δεν ήταν "τρελλος" οπότε οτι δεν ηταν σοβαρή η κατασταση και άρα περιττή η αντιβίοση.

Ξέρετε τι προμήθειες παιρνουν οι γιατροι απο τα συνταγογραφουμενα φάρμακα?

Link to comment
Share on other sites

δε συσχέτισα εγώ τη σοβαρότητα με τη χορηγηση αντιβιοσης. Εσύ λες πως με τα ίδια συμπτώματα στο ένα παιδί δίνει και στο άλλο όχι. Δεν καταλαβα όμως βρίσκει κάποιο μικρόβιο ή όχι? Αν βρίσκει μικρόβιο κακώς δε δίνει και στους 2 ενώ αν δε βρίσκει κακως που δίνει και στο ένα παιδί. Μια μικροβιακή λοιμωξη θα κάνει επιπλοκές, μία ιογενής θα κάνει τον κύκλο και θα περάσει.

Αυτό για τη σοβαροτητα της καταστασης το ανεφερα σχετικα με τη δικη μοας περίπτωση όπου έκρινα οτι ο πόνος στο αυτί του παιδιου δεν ήταν "τρελλος" οπότε οτι δεν ηταν σοβαρή η κατασταση και άρα περιττή η αντιβίοση.

Ξέρετε τι προμήθειες παιρνουν οι γιατροι απο τα συνταγογραφουμενα φάρμακα?

 

Ήθελα να πω ότι έχει να κάνει και ο τρόπος που αντιδρα ένα παιδί στις ασθένειες. Ο πρώτος μου γιος πχ. δεν παίρνει αντιβίωση, ακόμα και αν του βρει ωτίτιδα. Το αντιμετωπίζει ο οργανισμός του, οπότε με καθημερινή παρακολούθηση από τη γιατρό, για να ελέγχουμε την εξέλιξη, την γλητώνουμε την αντιβίωση. Ο δεύτερος δεν την αντιμετωπίζει μόνος, θέλει βοήθεια. Ο πρώτος παίρνει αντιπυρετικό μετά το 38,5 (που σπάνια κάνει). Στο δεύτερο, που χτυπάει τα 40άρια εύκολα, μου λέει να δίνω από 38 και πάνω, αν έχει περάσει πρόσφατα ίωση και από 37,5+. Εγώ γενικά πιστεύω στον εξατομικευμένο χειρισμό, ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του ασθενή, γι αυτό αποδέχομαι την άποψή της, γιατί ξέρει τα παιδία μου. Δεν θέλω να κάνω το γιατρό και πολύ περισσότερο δεν θέλω να κάνω την έξυπνη σε εσένα:oops::oops:.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

my treasure γιατι δεν αλλαζεις τον γιατρο σου αφου δεν ταιριαζεις με την νοοτροπια του?γιατι τον εχεις τοσο καιρο?Γιατι δεν κανεις ομοιοπαθητικη?Kyra συμφωνω μαζι σου...και εμενα τα παιδακια μου διαφορετικα αντιδρουν....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..Κι εμένα τα παιδιά μου αντιδρούν διαφορετικά ας πουμε ο μικρός μου είναι ερεθισμένο το αυτάκι του και περνάει μόνο του ενώ η κόρη μου και τις 2 φορές έκανε καραμπινάτη ωτίτιδα τη 2η φορά μάλιστα μου είπε η γιατρός ότι είχε γεμίσει πύον και πίσω από το τύμπανο.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικροβιακή λοιμωξη θα κάνει επιπλοκές, μία ιογενής θα κάνει τον κύκλο και θα περάσει.

 

 

Χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθώ μαζί σου μήπως γνωρίζεις πόσες ιώσεις οδηγούν σε πνευμονία ή σοβαρή λοίμωξη του αναπνευστικού; Ο γίος μου σε ηλικία 3 ετών κόντεψε να φύγει από βαριά πνευμονία που του την προκάλεσε μάντεψε τι; Ναι ναι μια ίωση, η ίδια ίωση που τα αδέλφια του την πέρασαν μέσα σε τρείς ημέρες στο σπίτι και σε εκείνον μέσα σε τρείς ημέρες γέμισε τους πνεύμονες του με εκκρίσεις και βρέθηκε στην εντατική διασωληνωμένος.Και φαντάσου οτι η ίωση δεν ήταν ουκ κάν γρίππη ιός κοινού κρυολογήματος μόνο. Αλήθεια μήπως έπρεπε οι γιατροι να την αφήσουν να κάνει τον κύκλο της; Επειδή έχω τρία παιδιά και πολύ μα πολύ μεγάλη εμπειρία από ιώσεις που τις έχω περάσει τις περισσότερες στο σπίτι απλά με αντιπυρετικά και εισπνεόμενα έχω να πώ οτι η κάθε 'ιωση 'εχει την σοβαρότητα της και την επικινδυνότητα της και κανείς δεν μπορεί να προεξοφλήσει ποια θα είναι η έκβαση της, και πολύ περισσότερο όσο περνούν οι μέρες και αυτή εξελλίσετε γιατί οι παρενέργειες δεν φαίνο νται από το πρώτο 24ωρα. Και κάτι τελευταίο για να κλείσω ο εξωτερικός παιδίατρος δεν μπορεί να παρακολουθει το παιδί συνέχεια οπότε κάποιες φορές δίνει ποιό εύκολα την αντιβίωση για να έχει το κεφάλι του ήσυχο σε περίπτωση που προκύψει πρόβλημα, στην πορεία για να το προλάβει καθώς εγώ και η κάθε μητέρα σε περίπτωση που τα πράγματα ξαφνικά εξελιχθούν άσχημα θα πούμε μα καλά αφού τον εξέτασε δεν το είδε ο μ-----ς ο γιατρός;

Link to comment
Share on other sites

ή δικιά μου παιδίατρος οταν εξετάζει το παιδι με βάζει να ακουω με το στηθοσκοπιο όταν έχει ακροαστικά....τα αυτια της το λαομο της πάντα ότι και να περάσει μου το δειχνει για να ξέρω απο μονη της χωρις να το ζητάω....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας. Ούτε εγώ θέλω να αντιπαρατεθώ με κανέναν το εναντίον μάλιστα παρακολουθώ το θέμα και ενδιαφέρομαι γιατί όπως ισως έχετε καταλαβει έχω πολλά "κενα" στο θέμα αντιβίοσης. Από τη μία να μη δίνουμε τα παιδιά για μια ίωση και από την άλλη ανάλογα με το παιδί?:confused::confused::confused: Δεν καταλαβαίνω.

Ο παιδιατρος μας ειναι πολυ καλος απλά βρίσκω οτι ειναι πολύ των φαρμακων και αποδεδειγμένα αρκετές φορές ήταν περιττο. Είμαι οριακά να αλλάξω:?

 

Η ομοιοπαθητική ούτε που μου πέρασε απο το μυαλό αν και τα τελευταια 2 χρόνια αφού αποφευγω τα φάρμακα όπως ο διαολος το λιβανι παλευουμε τις ιώσεις με φυσικό τρόπο: καλη διατροφή, χαμομιλι με μελι, φυσιολογικο ορό και vicks στο τσακιρ κέφι.

Δεν ειμαι γιατρός αλλά νομίζω ότι μπορώ (όπως και όλες η μαμαδες) να διαισθανθώ πλεον πότε το παιδί μπορει να ξεπεράσει μια ιωση από μόνο του. Εχω γίνει και πιο υπομονετική με τα συμπτώματα- πχ βήχας- που ΄θέλει 2 νύχτες να μην κλείσεις μάτι για να αρχίσει να υποχωρεί...

Και τέλος πράγματι το κάθε παιδι αντιδρά διαφορετικα. Στα 2 παιδιά μου το ένα ανεβάζει πυρετό -ιδρωνει -απυρετεί χωρις depon, ενώ το άλλο μπορεί να φτάσει και στο 40.

Link to comment
Share on other sites

Η αντιβίωση δεν ενδείκνυται χωρίς σοβαρό λόγο. Για παράδειγμα, γρίπη, κρυολογήματα, βήχας, πονόλαιμος και διάφορες ασθένειες που προέρχονται από ιογενείς λοιμώξεις δεν χρειάζονται αντιβιοτικό για να θεραπευτούν.

Η αντιβίωση χρειάζεται μόνο στην περίπτωση που οι ιώσεις ακολουθούνται από μικροβιακές λοιμώξεις. Όμως αυτό είναι κάτι που θα το κρίνει ο γιατρός. Επομένως η χρήση τους είναι δικαιολογημένη μόνο εάν διαπιστωθεί επιμόλυνση από μικρόβιο.

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι σε κάποια παιδιά που τα 'γνωρίζει' ο γιατρός, θεωρεί σίγουρο ότι η ίωση θα εξελιχθεί σε μικροβιακή λοίμωξη και γι αυτό δίνει αντιβίωση σε προγενέστερο στάδιο. Επιπλέον, αν ο γιατρός δεν μπορεί να δει το παιδί, δίνει αντιβίωση προληπτικά για να είναι 'καλυμμένο' -δεν λέω αν είναι σωστό, λέω ότι γίνεται-.Και υπάρχουν και οι γιατροί που δίνουν φάρμακα συνέχεια. Τώρα για την ομοιπαθητική λέγονται πολλά και δεν θα μπω στην διαδικασία. Εγώ ξέρω ότι το παιδί μου, από τότε που παίρνει το ομοιπαθητικό του φαρμακάκι, κάνει ιώσεις αλλά δεν γυρίζει σε μικροβιακή λοίμωξη.....

Link to comment
Share on other sites

  • 12 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλους. Να ρωτήσω κάτι, επειδή έχω γεννήσει κ έχω τρομερό άγχος μην τυχόν κολλήσει τπτ απ' τα μεγαλύτερα παιδια μου κ χρειαστεί νοσοκομείο γιατί ήξερα ότι δεν γίνεται ένα βρέφος να πάρει αντιβίωση, μου κάνει εντύπωση που βλέπω σε σχόλια που μπορεί από ένα μηνών να τους έδινε ο γιατρός.. Εσείς τι γνωρίζετε? Έχω γνωστή που το μωράκι της μπήκε νοσοκομείο γιατί ήταν 2 μηνών κ πήγαινε για βρογχιολιτιδα, δεν γινόταν μου είπε να πάρει αντιβίωση. Κ την δική μου παιδίατρο που ρώτησα μωρακια κάτω των 3 μηνών αν αρρωστήσουν χρειάζονται νοσηλεία.. Κ πιο παλιά μωράκι που γνώριζα 40 ημερών μπήκε στο νοσοκομείο λόγω ουρολοίμωξης.. Είναι ανάλογα τον παιδίατρο αν δίνει αντιβιωσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 5/2/2024 at 11:42 ΠΜ, mama16 είπε:

Καλημέρα σε όλους. Να ρωτήσω κάτι, επειδή έχω γεννήσει κ έχω τρομερό άγχος μην τυχόν κολλήσει τπτ απ' τα μεγαλύτερα παιδια μου κ χρειαστεί νοσοκομείο γιατί ήξερα ότι δεν γίνεται ένα βρέφος να πάρει αντιβίωση, μου κάνει εντύπωση που βλέπω σε σχόλια που μπορεί από ένα μηνών να τους έδινε ο γιατρός.. Εσείς τι γνωρίζετε? Έχω γνωστή που το μωράκι της μπήκε νοσοκομείο γιατί ήταν 2 μηνών κ πήγαινε για βρογχιολιτιδα, δεν γινόταν μου είπε να πάρει αντιβίωση. Κ την δική μου παιδίατρο που ρώτησα μωρακια κάτω των 3 μηνών αν αρρωστήσουν χρειάζονται νοσηλεία.. Κ πιο παλιά μωράκι που γνώριζα 40 ημερών μπήκε στο νοσοκομείο λόγω ουρολοίμωξης.. Είναι ανάλογα τον παιδίατρο αν δίνει αντιβιωσεις?

 

Γεια σου, να σου ζησει το μωρακι σου καταρχας, με υγεια πανω απ'ολα. Αντιβιωση μπορουν να παρουν μεχρι και προωρα βρεφη ημερων (αν εχουν μικροβιακη λοιμωξη η ακομα και προληπτικα).

H διαφορά ειναι ότι βρέφη κάτω των 3-4 μηνών αν ανεβάσουν πυρετο, που συνήθως είναι το πρώτο σύμπτωμα, συστήνεται να νοσηλευτούν ώστε να γίνουν ολες οι απαιτουμενες εξετάσεις εγκαίρως για να διαπιστωθεί αν είναι ίωση που θα κανει τον κυκλο της κ δε χρειαζεται αντιβιωση ή αν είναι μικροβιακή λοίμωξη, που χρειάζεται άμεση αντιβίωση κ συνήθως δίνεται ενδοφλέβια στο νοσοκομειο και ταυτοχρονα οι γιατροι παρακολουθουν στενα το μωρο. Δηλαδη δεν γραφει απλα ο γιατρος αντιβιωση στο σπιτι, γιατι πρεπει να γινουν πρωτα εξετασεις αιματολογικες, ουρων στο βρεφος.

Σε αυτες τις ηλικιες ένας πυρετος > 38 μπορει να σηματοδοτεί κάτι σοβαρο και το πρωτοκολλο λέει να μην το αφησεις 2-3 μερες να δεις πως θα εξελιχθει όπως κανεις συνήθως με ένα μεγαλυτερο παιδι.

Βέβαια η πρώτη κινηση είναι να το δει ο παιδίατρός του (αν πατε σε καποιον ιδιωτικα) και αυτός παραπέμπει στο νοσοκομείο. Υπαρχει περιπτωση ο γιατρος αν δει οτι η κλινικη του εικονα ειναι νορμαλ κ παραπεμπει σε συνηθισμενη ιωση, πχ με λιγο συναχι να μη στειλει το μωρο νοσοκομειο.

Η ουρολοίμωξη είναι το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα σε μικρα βρέφη, που ανεβάζουν πυρετο χωρις αλλα συμπτωματα (πιθανον να υπαρχει και αφαγια), οποτε πρεπει αμεσα να γινει καλλιεργεια ουρων στο νοσοκομειο και να δοθεί η κατάλληλη αντιβιωση, αλλιως μπορει να δημιουργηθουν προβληματα στα νεφρακια του μωρου αν μεινει μερες χωρις αντιβιωση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...