Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ


ateli

Recommended Posts

Γεια σας σε ολες!! Ειμαι νεα στο forum και πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο ολα οσα εχω διαβασει. Θηλαζω την κορη μου εδω και 4 μηνες αποκλειστικα και με εχετε βοηθησει ολες παρα πολυ.

Εχω μια ερωτηση (που μπορει βεβαια να εχει ξαναγινει), μπορουμε να παρουμε depon? Εχω εδω και 2 μερες εναν φοβερο πονοκεφαλο αλλα δεν ηξερα αν θα κανει κακο στο γαλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 875
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας σε ολες!! Ειμαι νεα στο forum και πραγματικα εχω εντυπωσιαστει απο ολα οσα εχω διαβασει. Θηλαζω την κορη μου εδω και 4 μηνες αποκλειστικα και με εχετε βοηθησει ολες παρα πολυ.

Εχω μια ερωτηση (που μπορει βεβαια να εχει ξαναγινει), μπορουμε να παρουμε depon? Εχω εδω και 2 μερες εναν φοβερο πονοκεφαλο αλλα δεν ηξερα αν θα κανει κακο στο γαλα?

 

Γενικά να ξέρεις ότι μπορείς να παίρνεις όλα τα φάρμακα που έχουν ουσίες που θα μπορουσαν να χορηγηθούν στο μωρό. Η παρακεταμόλη χορηγείται στα μωρά άρα μπορείς άνετα να την πάρεις κι εσύ.

 

Πολλά φάρμακα εκκρίνονται σε μικρή ποσότητα στο μητρικό γάλα αλλά είναι ακίνδυνα. :wink:

 

Να σου ζήσει! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ Αγλαια!!! Μας εχεις βοηθησει τοσο πολυ!!! Ευτυχως που θα το παρω γιατι πραγματικα δεν ξερω τι εχει συμβει αλλα το κεφαλι μου θα σπασει.

Καπου στο forum ειχα διαβασει απο εσενα οτι ειχες δωσει ενα site με τι φαρμακα μπορει να παρει η μητερα που θηλαζει αλλα δεν μπορω να το βρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ Αγλαια!!! Μας εχεις βοηθησει τοσο πολυ!!! Ευτυχως που θα το παρω γιατι πραγματικα δεν ξερω τι εχει συμβει αλλα το κεφαλι μου θα σπασει.

 

Κι εγώ είχα φοβερούς πονοκεφάλους για μήνες! Τα ντεπόν τα είχα ταράξει! Ακόμη και τώρα έχω αλλά όχι τόσο συχνά. Μάλλον είναι από τις αϋπνίες. Υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

gnwrizei kapoios apo iatrikhs apopshs panta, an h mhtera pou pairnei depakine prin alla kai katath diarkeia ths egymosynhs mporei na 8hlasei to mwro ths? h8ela poly na ton 8hlasw alla yphrxe to "an" apo ton giatro mou... an perasei sto mwro an, an, an... an

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

gnwrizei kapoios apo iatrikhs apopshs panta, an h mhtera pou pairnei depakine prin alla kai katath diarkeia ths egymosynhs mporei na 8hlasei to mwro ths? h8ela poly na ton 8hlasw alla yphrxe to "an" apo ton giatro mou... an perasei sto mwro an, an, an... an

 

 

http://www.e-lactancia.org

 

Είναι εντελώς ασφαλές.

 

Για άλλη μία φορά η τραγική αδιαφορία ενός γιατρού οδηγεί στο μη θηλασμό μία μαμά και το μωρό της. Πραγματικά λυπάμαι πολύ για όλη αυτήν την παραπληροφόρηση.

 

http://www.eof.gr/Syntagologio/Chapter4.htm

 

Σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνει ο Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων, είναι φάρμακο που χορηγείται και σε παιδιά. Αυτό το γράφει και στη συσκευασία καί είναι κάτι που μπορεί να το δει ο κάθε γιατρός. Ακόμη και κανένα βιβλίο να μην έχει μπορεί να το διαβάσει στο χαρτάκι της συκευασίας.....

 

Αυτά τα αν που υποθέτει ο γιατρός θα μπορούσε να τα ψάξει στα μέχρι τώρα δημοσιευμένα στοιχεία.

 

Ο γιατρός θα μπορούσε να διαθέτει κοινή λογική: το έβρυο που παίρνει όλη τη δόση του φαρμάκου κατευθείαν από το αίμα δεν έχει πρόβλημα και έχει πρόβλημα το μωρό που αν πάρει κάποια ποσότητα από το γάλα αυτή θα είναι ελάχιστη;

 

 

Είναι πολύ κρίμα να υπάρχουν γιατροί που επειδή βαριούνται να ψάξουν, να διαβάσουν, να ενημερωθούν, προτιμούν να οδηγήσουν μία μητέρα στον αποθηλασμό παρά να ρωτήσουν έναν συνάδελφο ή να παραπέμψουν σε αυτόν.

 

Κάθε γυναικολόγος και παιδίατρος οφείλει να γνωρίζει αν τα φάρμακα που χρειάζεται μία γυναίκα είναι συμβατά με την εγκυμοσύνη ή/και το θηλασμό. Το ίδιο θα έπρεπε να γνωρίζει και ο γιατρός κάθε ειδικότητα αν υπάρχει έστω και η ελάχιστη πιθανότητα να χορηγήσει αγωγή σε εγκυο ή θηλάζουσα.

 

41Z3VN9YQPL._SL500_AA240_.jpg

 

το κόστος του βιβλίου είναι περίπου 2 επισκέψεις...

 

Ο γιατρός δεν πληρώνεται για να υποθέτει ανοησίες αλλά για να δίνει επιστημονικά τεκμηριωμένες απαντήσεις, αν δεν μπορεί να το κάνει υπάρχουν συνάδελφοί του που μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια την Τρίτη μπαίνω για να γεννήσω με καισαρική το τέταρτο μωράκι μου. Και στα προηγούμενα τρία μετά την επέμβαση πήρα αντιβίωση και υπόθετα για τον πόνο. Θήλασα "κανονικά" δηλ. ώρες μαιευτηρίου και κάποιες φορές παραπάνω μετά από καυγάδες με τις μαίες. Δεν είχα σκεφθεί βέβαια το θέμα της αντιβίωσης και των υποθέτων ούτε και κανένας μου είχε πεί τίποτα. Βεβαια τα παιδιά δεν είχαν και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Θα ήθελα όμως τώρα που βρήκα ανθρώπους που γνωρίζουν καλά το θέμα μιά αποψη. Εχει νόημα να επιμένω να μου δίνουν το μωρό να το θηλάζω και να τη στήνω έξω από το θάλαμο νεογνών περιμένοντας τις μαίες ή έτσι κι αλλιώς το γάλα είναι ακατάλληλο λόγω των φαρμάκων; Αν μου απαντούσατε μέχρι την Δευτέρα οι συμβουλές σας θα ήταν πραγματικά πολύτιμες.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα φάρμακα είναι συμβατά με τον θηλασμό. Δεν ξέρω τώρα τί αντιβίωση σου δίνουν αλλά φαντάζομαι ότι σε μια λεχωΐδα δεν δίνουν κάτι που δεν είναι συμβατό.

Τα αναλγητικά υπόθετα είναι συμβατά με τον θηλασμό (όποια κι αν είναι αυτά)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που θα γεννήσεις;; Δεν μπορείς να ζητήσεις αποκλειστικό θηλασμό; Να το ζητήσεις αμέσως το παιδί όταν πας στο δωμάτιο και γενικά όταν έρχονται να το πάρουν να το έχεις στο στήθος και να τους λες "Τι να κάνω δε χόρτασε; Θα σας φωνάξω εγώ..!" :wink:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα γεννήσω στη γενικη κλινική όπου γέννησα τα δύο προηγούμενα και γενικα το κλίμα δεν ευνοεί τον θηλασμό καθόλου. Την προηγούμενη φορά είχε πρηστελι το στήθος μου όλο το βράδυ και τις παρακαλούσα ξάγρυπνη έξω από το θάλαμο να μου δώσουν το μωρό και αυτές ψάχναν να βρού ένα χαλασμένο θήλαστρο!! Βγήκα από την κλινική στις τρείς μέρες ενώ πλήρωσα το πακέτο της καισαρικής για πέντε μόνο για αυτό το λόγο :evil:

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Στη γενική κλινική μια χαρά έχεις μαζί σου το μωρό στο μονόκλινο κι αν δώσει εντολή ο γιατρός σου για αποκλειστικό θηλασμό δεν θα μιλήσει καμία!!! βάλε κι άλλους στο παιχνίδι αλλιώς είναι απαράδεκτοι...

(σκέψου την εκδοχή να πας με το δικηγόρο σου...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή πρέπει να μου κοστίσει 1000 ευρώ παραπάνω για να παω σε μονόκλινο;; Κι αν δεν τα έχω;;

ελπίζω να σηκωθώ γρήγορα από το κρεββάτι για να τη στήνω έξω από το θάλαμο νεογνών και πάλι.

Σκέφτηκα να λαδώσω αλλά δεν ξέρω ποιάν :( Αν γνωρίζετε καμμία στείλτε μου μύνημα παρακαλώ!!

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να μου κοστίσει 1000 ευρώ παραπάνω για να παω σε μονόκλινο;; Κι αν δεν τα έχω;;

ελπίζω να σηκωθώ γρήγορα από το κρεββάτι για να τη στήνω έξω από το θάλαμο νεογνών και πάλι.

Σκέφτηκα να λαδώσω αλλά δεν ξέρω ποιάν :( Αν γνωρίζετε καμμία στείλτε μου μύνημα παρακαλώ!!

 

Mην ασχολείσαι με το προσωπικό, έτσι κι αλλιώς ανά 8ωρο αλλάζουν βάρδια... Αν ο γιατρός σου δώσει εντολή τότε θα συμμορφωθούν. Μην ξεχνάς ότι ο γιατρός πηγαίνει πελάτισσες στην κλινική άρα προσπαθούν να μη το δυσαρεστήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μα θα τρελαθω!!! :shock::shock:

Πηγαινετε τους πληρωνετε και σας κανουν και κουμαντο;;;;

Πηγαινε τωρα,πριν γεννησεις,και μιλα με καποιον υπευθυνο και πες του"ή θα μου φερνετε το μωρο να το θηλαζω ή ΔΕΝ γενναω εδω"

Μα ειναι δυνατον;;;Δινετε τα ωραια σας λεφτα και αποφασιζουν αυτοι;;; :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθεις?

Εγω σε μονοκλινο απαιτησα μαζι με τον γιατρο μου αποκλειστικο θηλασμο κ παραμονη του παιδιου μου ολη μερα μαζι μου, θηλασα απο την πρωτη στιγμη, κ ομως απο το βραδυ κ μετα ενω η μικρη μου ετρωγε κ κοιμοταν ευχαριστημενη ηθελαν να την παρουν, να την ξυπνησουν, κ να της δωσουν συμπληρωμα. :shock:

Φυσικα μπορεις να φανταστεις οτι εγινε το σωσε!!!

Ειδικα με την μια απο τις πολλες παραλιγο να πιαστουμε μαλλι με μαλλι.

Το κορυφαιο ηταν οτι ειχαν εντολη να μου βγαλουν τα παντα κ να σηκωθω απο το πρωτο βραδυ, δεν το εκαναν, την επομενη μερα ξαναπερασε ο γιατρος μου τους το ξαναειπε μπροστα μου κ ενω περιμενα να ερθουν να κανουν την δουλεια τους η ωρα περνουσε τις φωναξα για να δω τι γινετε κ η προισταμενη με εβγαζε τρελη... εκει ποιος ειδε τον Θεο κ δεν τον φοβηθηκε!!! Κ ολα αυτα για να τους πληρωσω κ 2.000 ευρω + 1.750 ευρω ο γιατρος μου! :shock:

Link to comment
Share on other sites

evoula καλη λευτεριά! με το καλό να ρθει το νινάκι σου!

Δε νομίζω να δώσει εντολή ο συγκεκριμένος γιατρός γιατί κι εγώ τον ίδιο είχα και όταν του το είπα, υποστήριξε τη θέση της κλινικής. Όταν μπορέσεις, να μας ενημερώσεις τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την υπέυθυνη του θαλάμου νεογνών και μου είπε πως το πρόγραμμα τη κλινικής είναι τέσσερεις φορές κατα τη διάρκεια της ημέρας και δύο το βράδυ. Τίποτα άλλο δεν μπορεί να γίνει παρα μόνο αν έχεις μονόκλινο που μπορείς να έχεις το μωρό μαζί σου.

Νίνα σε ποιό γιατρό αναφέρεσαι;

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν δεν έχει "χορτάσει" το μωρό όταν είναι να το πάρουν θα στο αρπάξουν από το στήθος σου; Είναι απίστευτο!!!! :mad::mad::mad:

 

Θυμήσου:

 

(σκέψου την εκδοχή να πας με το δικηγόρο σου...)

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...