Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ο Γιάννης μας έκλεισε πριν λίγες μέρες τα 2 χρόνια του. Κάποια στιγμή είχα διαβάσει εδώ ότι καλό είναι να κάνει κάποιες εξετάσεις αίματος προληπτικά, γιατί μπορείς να δεις κάποια πράγματα. Ξέρει κάποιος/α πληροφορίες σχετικά?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Fivi

    Fivi 5 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 5 δημοσιεύσεις

  • mmdad

    mmdad 5 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 5 δημοσιεύσεις

Εμείς κάναμε στον χρόνο πάνω γενική εξέταση αίματος επειδή μας το είπε η γιατρός...

 

Το μόνο που βρέθηκε ήταν ότι ο αιματοκρίτης ήταν χαμηλός, κάτι συνηθισμένο σε αυτές τις ηλικίες...

 

Εκτός από το τσιμπιματάκι πάντως θεωρώ ότι δεν είναι κακό να κάνεις μια προληπτικά..Εάν στην γράψει και παιδίατρος στην καλύπτουν και τα ταμεία..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Και εμεις πριν λιγες μερες κλεισαμε τα δυο και μας εγραψε ο παιδιατρος να κανουμε καποιες εξετασεις αιματος προληπτικα.

Το θεμα ειναι, οτι πηγα σε μικροβιολογικο να της παρουν αιμα, αλλα δεν της εβρισκαν φλεβα!!! Στο ενα χερι καθολου και στο αλλο ετσι κι ετσι. Δεν την τρυπησε (δεν την αφησα), γιατι μου ειπε οτι μπορει με τη μια τρυπισια να μην βρουμε φλεβα, οποτε φοβηθηκα να την βαλω σε αυτη την ταλαιπωρια και να μην καταφερουμε να παρουμε αιμα.

 

Επισης, εμαθα οτι, ειναι πλεον υποχρεωτικο, πριν πανε σχολειο να κανουν εξετασεις αιματος, για παρα πολλα πραγματα, αιματοκριτη, θυροειδη, κτλ. ακομα και για ερπη! Μηπως θα επρεπε να περιμενω να κανει μια και καλη, ολες αυτες τις εξετασεις?

 

Εσεις εχετε αναλογη εμπειρια με κατι τετοιο? Ειναι τοσο απαραιτητες αυτες οι εξετασεις στην ηλικια των 2 χρονων? Αξιζει σε αυτη την ηλικια να τα τρυπαμε προληπτικα, αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος? :?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μετά απο παρότρυνση του παιδιάτρου μας είχαμε κάνει γενική αίματος και ούρων και πέρισυ αφού χρόνισε... Μας είπε οτι τις κάνουν προληπτικά και για να δουν που βρίσκονται οι τιμές....

 

Ευτυχώς που τις κάναμε γιατί μας διαγνώστηκε ουρολοίμωξη που μας ταλαιπώρησε καιρό :cry: (Δεν είχε κανένα άλλο συμπτωμα πυρετό κλπ)...

 

Τώρα που έκλεισε τα 2 θα τον ρωτήσω αν πρεπει να τις επαναλάβουμε πάλι, αν και νομίζω ότι πρεπει... Έτσι κι αλλιώς θα ήθελα να δω πως έιναι από σιδηρο κλπ γιατί η διατροφή της δεν είναι και η τέλεια :?

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνονται εξετάσεις και μάλιστα εμείς καθυστερήσαμε πολύ. όταν κλείσουν τον πρώτο χρόνο μέχρι τα δύο γίνονται οι εξετάσεις : γενική αίματος-φεριτίνη-σίδηρος ορού.

 

εγώ τις καθυστέρησα αρκετά γιατί δεν ήθελα να τον τρυπήσουν. τελικά μας βρήκαν χαμηλό αιματοκρίτη, χαμηλό όγκο αίματος και έλλειψη σιδήρου. αυτές τις κάναμε σχεδόν πριν 1 μήνα και παίρνει σίδηρο. θα τις επαναλάβουμε μαζί με την ηλεκτροφόρηση την οποία την κάναμε (γιατί είχαμε υπόνοια για χαμηλό σίδηρο και αν οφείλεται σε αναιμία) και θα κάνουμε επιπλέον τη δρεπάνωση.

 

η μικροβιολόγος που του πήρε αίμα μου είπε ότι και αυτή είναι μανούλα και καλό θα ήταν να μην τρυπάμε τα παιδάκια αν δεν υπάρχει λόγος. τώρα αν επιμένει ο παιδίατρος όπως έγινε και στην περίπτωσή μας είναι αναγκαίο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς η παιδίατρος μας είπε ότι εφόσον το παιδί τρώει τα πάντα και παίρνει βάρος κανονικά, είναι περιττή η εξέταση αίματος και μόνο που θα τον ταλαιπωρήσει. Εγώ ήθελα να μάθω απλά αν έχει στίγμα μεσογ. αναιμίας από εμένα. Αλλά μου είπε ότι αυτό αξιόπιστα το βλέπεις στα 3 οπότε τότε θα του κάνω κι εγώ που θα μπορεί να συνεργαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη μας προληπτικη εξεταση αιματος και ουρων,ηταν στην ηλικια των 6 μηνων!την οποια φυσικα μας την συνεστησε ο παιδιατρος μας.βρεθηκε λιγο χαμηλος ο αιματοκριτης,και για τον λογο αυτο μας χορηγησε σιδηρο(σταγονιτσες).Επειτα στην ηλικια των 2 τωρα πλεον, μας ειπε να ξανακανουμε τον προληπτικο ελεγχο με τις ιδιες ακριβως εξετασεις.

αν δεν βρουν φλεβιτσα μερικοι μικροβιολογοι καταφευγουν στην σφαγιτιδα,πραγμα απαγορευτικο!να μπαινουν τα παιδακια σε τετοια ταλαιπωρια και ειδικα για λογο προληπτικο.να ζητατε παντα να ειστε παρουσες στην αιμοληψια, γιατι μερικοι μικροβιολογοι προβαινουν στην προαναφερθησα τεχνικη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη μας προληπτικη εξεταση αιματος και ουρων,ηταν στην ηλικια των 6 μηνων!την οποια φυσικα μας την συνεστησε ο παιδιατρος μας.βρεθηκε λιγο χαμηλος ο αιματοκριτης,και για τον λογο αυτο μας χορηγησε σιδηρο(σταγονιτσες).Επειτα στην ηλικια των 2 τωρα πλεον, μας ειπε να ξανακανουμε τον προληπτικο ελεγχο με τις ιδιες ακριβως εξετασεις.

αν δεν βρουν φλεβιτσα μερικοι μικροβιολογοι καταφευγουν στην σφαγιτιδα,πραγμα απαγορευτικο!να μπαινουν τα παιδακια σε τετοια ταλαιπωρια και ειδικα για λογο προληπτικο.να ζητατε παντα να ειστε παρουσες στην αιμοληψια, γιατι μερικοι μικροβιολογοι προβαινουν στην προαναφερθησα τεχνικη.

 

Οταν λες "σφαγιτιδα"? τι ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Σφαγιτιδες ειναι οι δυο φλεβες στον λαιμο μας δεξια κι αριστερα οι οποιες αιματωνουν τον εγκεφαλο.Ο μικροβιολογος που την πηγα δυσκολευτηκε λιγο με την μικρη μου και μου ειπε για την σφαγιτιδα ... εννοειται αρνηθηκα!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ του ζητησα να κανουμε επειδη ο μικρος δεν ετρωγε και οπως ήταν αναμενομενο ειχε ελλειψη σιδηρου και φεριτινης ( σιδηροπυνική αναιμια ).

Σε συζητηση ομως που ειχα μαζι του για το θεμα μου ειπε οτι σημερα ειναι πλεον αναγακαιο μετα τα 2 ετη να γινεται μια γενικη αιματος γιατι μεγαλο ποσοστο παιδιων εχουν ανεβασμενη χοληστερινη.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς η παιδίατρος μας είπε ότι εφόσον το παιδί τρώει τα πάντα και παίρνει βάρος κανονικά, είναι περιττή η εξέταση αίματος και μόνο που θα τον ταλαιπωρήσει. Εγώ ήθελα να μάθω απλά αν έχει στίγμα μεσογ. αναιμίας από εμένα. Αλλά μου είπε ότι αυτό αξιόπιστα το βλέπεις στα 3 οπότε τότε θα του κάνω κι εγώ που θα μπορεί να συνεργαστεί.

Το ίδιο μου είπε και η δική μου όταν τη ρώτησα τότε που κλείσαμε χρόνο.Μου είπε όμως ότι στα δύο θα κάνουμε ένα γενικό τσεκ απ οπότε θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

Εσάς που οι παιδίατροι είπαν να κάνετε εξετάσεις, το έκαναν γιατι είχαν ενδείξεις για κάποιο -έστω και μακρινό πρόβλημα- ή τις συνέστησαν γενικά;

 

Εμάς μας το είπε να τις κάνουμε προληπτικά...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηρα και τον παιδιατρο να του πω οτι τελικα δεν δωσαμε αιμα και μου ειπε οτι εχουμε λιγο περιθωριο ακομα να τις κανουμε τις εξετασεις απο Σεπτεμβριο.

Οποτε δεν το γλυτωνουμε!!! Θα ψαξω ομως σε ποιο μικροβιολογικο θα την παω, να γινει οσο πιο ανωδυνα και να μην την τρυπησουν παραπανω απο μια φορα. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα τον παιδίατρό σου σε ποιο διαγνωστικό είναι πιο εμπειροι με παιδακια τετοιας ηλικιας... Κι εμας ο δικός μας παδιατρος μας συστησε που να παμε που ήξερε ότι έχουν αρκετη εμπειρία σε τετοιες αιμοληψίες για να μην ταλαιπωρουν τα παιδακια...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου προτεινε μια μικροβιολογο πολυ καλη, η οποια λεει δεν εχει αποτυχει ποτε! Μακαρι και ελπιζω να βρουν φλεβα με τη μια! :D

 

Και στην Βιοιατρικη που ρωτησα μου ειπαν οτι εχουν μια μικροβιολογο που δουλευει στο Παιδων, αλλα θα προτιμησω του παιδιατρου!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Mήπως ξέρει κανείς τις φυσιολογικές τιμές ΣΙΔΗΡΟ-ΦΕΡΙΤΙΝΗ-ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ στα παιδιά??

 

Όταν έκανα γενικές εξετάσεις στα μικρά, δίπλα μας έγραφαν και τα όρια που πρέπει να κυμαίνονται. Γι’ αυτό που δεν είμαι σίγουρη, είναι αν αυτά τα όρια αφορούν παιδιά ή είναι τα γενικευμένα όρια που δίνονται και στους μεγάλους.

Φερριτίνη: 10-140

Σίδηρος: 59-158 (αγόρι) / 37-145 (κορίτσι)

Αιματοκρίτης: 36-44

Εσένα τι όρια σου έχει?

Link to comment
Share on other sites

Mήπως ξέρει κανείς τις φυσιολογικές τιμές ΣΙΔΗΡΟ-ΦΕΡΙΤΙΝΗ-ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ στα παιδιά??

 

Όταν έκανα γενικές εξετάσεις στα μικρά, δίπλα μας έγραφαν και τα όρια που πρέπει να κυμαίνονται. Γι’ αυτό που δεν είμαι σίγουρη, είναι αν αυτά τα όρια αφορούν παιδιά ή είναι τα γενικευμένα όρια που δίνονται και στους μεγάλους.

Φερριτίνη: 10-140

Σίδηρος: 59-158 (αγόρι) / 37-145 (κορίτσι)

Αιματοκρίτης: 36-44

Εσένα τι όρια σου έχει?

 

ελευθερία μου σ'ευχαριστώ σε'μενα είχε όριο αλλά αφορούσε ενηλικα άντρα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμας ο παιδιατρος (με 25ετη πειρα σε δημοσιο και ιδιωτικο τομεα)επεμενε να αφησω το παιδι ησυχο και να μην το ταλαιπωρω χωρις λογο.

 

Και εξηγω : ακουγοντας απο φιλες μου οτι τα δικα τους εκαναν γενικη αιματος, πηγα κι εγω και του ειπα να κανει και στη δικη μου για να δουμε μηπως εχει ελλειψη σιδηρου.

 

Μου ειπε λοιπον οτι ενα παιδι που τρωει κανονικα, ειναι δραστηριο, ψηλωνει και παχαινει ακομα και πανω απο το οριο οπως η δικη μου, τα μαγουλα ειναι ροδαλα, το εσωτερικο των ματιων κατακοκκινο και οι παλαμες ροζ, δεν το πειραζεις.

 

Με ξαποστειλε κακην κακως λεγοντας μου οτι ενας εμπειρος γιατρος οταν εχει ολα τα σημαδια μπροστα στα ματια του δε χρειαζεται εξετασεις για να βεβαιωθει.

 

Φυσικα αν συνετρεχε κατι διαφορετικο, οπως νωθροτητα, κερινο χρωμα, ροζ εως ασπρο εσωτερικο ματιων, χαμηλη αναπτυξη, δε θα περιμενε εμενα να του το πω, θα εκανε εξετασεις απο μονος του..

 

Πραγματι το παιδι φαινεται υγιεστατο για να το υποβαλω στα οδυνηρα τσιμπηματα χωρις λογο.

 

Θα πρεπει να σας πω οτι και οι 2 φιλες μου που εκαναν υπηρχε λογος. Το ενα παιδακι εχει στιγμα και το αλλο κατερρευσε μια μερα ξαφνικα. Εχουν διαφορετικους γιατρους, οποτε στην ουσια τα ιδια με τον δικο μου ειπαν και αλλοι δυο, οι οποιοι απ' οτι ξερω θεωρουνται απο τους κορυφαιους της Αθηνας.

 

Τι να πω.. Η καθεμια οτι νομιζει..

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε λοιπον οτι ενα παιδι που τρωει κανονικα, ..

 

o δικός μου δεν έτρωγε κανονικά ...κρεας είχε να φάει ένα χρόνο...επειδή όμως δεν είχε τα άλλα συμπτωματα που προανεφερες και εμένα ο γιατρός μου δεν ήθελε να κάνω τις εξετάσεις εγω επέμενα....και ευτυχως δηλ.

 

Κοίτα ο δικος μου παιδιατρος έχει παρόμοια εμπειρία με τον δικο σου, αλλά τρεις και λίγο τρέχει σε ιατρικά συνέδρια και παρακολουθεί και τις εξελίξεις...π.χ μου είπε ότι τα τελευταια χρόνια επιβάλεται να κάνουν τα παιδια γύρω στα 2 αιματολογικές λόγω του οτι παρατηρειτε πολύ αυξημένη χοληστερινη....

δεν είναι δα και τόοοοση ταλαιπωρία τα 3 δευτερόλεπτα της αιμολιψίας ( τόσο κραταει )....και αν τα αποτελεσματα ειναι καλά δεν τρεχεις καθε 3 και λίγο για εξετασεις..

προτιμώ την πρόληψη από τη θεραπεία..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

dalia συμφωνω απολυτως για την προληψη, αλλα ηταν τοσο αρνητικος που με εκανε να αισθανομαι τουλαχιστον τρελη..

Η αληθεια ειναι οτι εμενα τρωει τα παντα.

Το να μην τρωει ενα χρονο κρεας το παιδι, σιγουρα δεν ειναι και αδιαφορο.

Τελικα ειχε την αποψη οτι πρεπει να της κανουμε εξετασεις 3 ετων, εφοσον νωριτερα δεν παρουσιασει τιποτα απο τα παραπανω που μου εξηγησε.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...