Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ


ateli

Recommended Posts

Με εχει πιασει αλλεργια και δεν την παλευω αλλο,πηρα τα Ζιρτεκ,Σετιριζινη διυδροχλωρικη ή αλλιως στα αγγλικα cetirizine dihydrochloride,θα το κοιταξω κι εγω αργοτερα γιατι τωρα δεν με αφηνει το μωρο και δεν εχω βρει το σαιτ με τα φαρμακα που επιτρεπονται.

Σας ευχαριστω!

 

 

(δεν τα εχω πιει ακομα γιατι φοβαμαι...)

 

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Είναι συμβατό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 875
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

amaretto που βλεπεις οτι ειναι συμβατο,προσπαθω δυο ωρες γραφω την ουσια και μου βγαζει οτι δεν γνωριζουν την ουσια,τι κανω λαθος???:confused:

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για τον κοπο σου να'σαι καλα.

Επισης στο φυλλο οδηγιων γραφει οτι δεν επιτρεπεται κατα την διαρκεια του θηλασμου γιατι περναει στο γαλα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

amaretto που βλεπεις οτι ειναι συμβατο,προσπαθω δυο ωρες γραφω την ουσια και μου βγαζει οτι δεν γνωριζουν την ουσια,τι κανω λαθος???:confused:

 

Βάλε zirtec ή zyrtec ή σκέτο cetirizine, το γράφει cetirizine-HCl.

 

Επισης στο φυλλο οδηγιων γραφει οτι δεν επιτρεπεται κατα την διαρκεια του θηλασμου γιατι περναει στο γαλα.

 

Αυτό το γράφει παντού, σε λίγο θα το βάζουν και πάνω στα μπρόκολα και τα κρεμμύδια :roll:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ΣΟΣ μου'σπασε ενα δοντι και πηγα στον οδοντιατρο...μου βαλε ενεση.

Ubistesin Αρτικαινη μου την εγραψε...ρωτησα αν μπορω να θηλασω και μου ειπε

να ρωτησω τον παιδιατρο....και για να μην βρισω,ακουστε τι μου ειπε "που να ξερω τι ειναι αυτο,πεταξε το δικο σου και δωσε ξενο"...Αχ σε μια ωρα ειναι να θηλασω δεν ξερω τι να κανω????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

amaretto που βλεπεις οτι ειναι συμβατο,προσπαθω δυο ωρες γραφω την ουσια και μου βγαζει οτι δεν γνωριζουν την ουσια,τι κανω λαθος???:confused:

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για τον κοπο σου να'σαι καλα.

Επισης στο φυλλο οδηγιων γραφει οτι δεν επιτρεπεται κατα την διαρκεια του θηλασμου γιατι περναει στο γαλα.

 

Στο Search by product

 

έχει κατάλογο με τις ουσίες, κάνε κλικ πάνω στο CETIRIZINE-HCL

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ΣΟΣ μου'σπασε ενα δοντι και πηγα στον οδοντιατρο...μου βαλε ενεση.

Ubistesin Αρτικαινη μου την εγραψε...ρωτησα αν μπορω να θηλασω και μου ειπε

να ρωτησω τον παιδιατρο....και για να μην βρισω,ακουστε τι μου ειπε "που να ξερω τι ειναι αυτο,πεταξε το δικο σου και δωσε ξενο"...Αχ σε μια ωρα ειναι να θηλασω δεν ξερω τι να κανω????

 

Ασφαλής

 

ο γιατρός που το είπε αυτό, μεγάλος μ...

 

υποχρέωσή του είναι να ξέρει ή έστω να ψάξει και να δει περί τίνος πρόκειται...

 

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλής

 

ο γιατρός που το είπε αυτό, μεγάλος μ...

 

υποχρέωσή του είναι να ξέρει ή έστω να ψάξει και να δει περί τίνος πρόκειται...

 

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

 

Δεν το συζηταω,μεγαλος Μ.....!

 

Ευχαριστω και παλι για την αμεση απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια τα φώτα σας. Τις τελευταίες δυο μέρες με την αλλαγή του καιρού και λόγω μεγάλης καταπόνησης (μετέφρασα ένα βιβλίο και έχω λιώσει στην πληκτρολόγηση) με πονάει το αριστερό μου χέρι. Αρκετά θα έλεγα. Είναι βαρύς και ο μικρός και τα χω παίξει. Στις π.θ. (προ θηλασμού) εποχές θα έπαιρνα μισό norjesic και θα γινόμουν περδίκι. Δε μιλάω για κατ' εξακολούθηση. Μιλάω για μισό, άντε στο τσακίρ κέφι ένα και τέλος. Το έψαξα λίγο, αλλά μάλλον είμαι πολύ κουρασμένη γιατί δεν καταλαβαίνω καθόλου τι να κάνω. SOS παρακαλώ.......

 

Each Norgesic tablet contains 35mg

orphenadrine citrate and 450mg

paracetamol.

It also contains:

• Magnesium Stearate

• Colloidal Anhydrous Silica

• Microcrystalline Cellulose

• Starch 1500

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μονο η παρακεταμολη δεν σε βοηθαει p.x panadol?

το ρισκο απο το norgesic ειναι 1 μικρο δηλ. αν πονας πολυ παρε μια φορα και μετα συνεχισε με παρακεταμολη μονο η παρε μονο παρακεταμολη ,κανε μασαζ και ξεκουρασε το

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,να ρωτησω το ντουφαλακ για δυσκοιλιοτητα που ειναι ενδυκνειται για θηλασμο?δε μπορεσα να βγαλω ακρη..ευχαριστω.

καλημερα δεν ειμαι ειδικος αλλα εγω το επερνα και στην εγκυμοσυνη και πολλες φιλες μου ...επισης ξερω οτι χορηγηται και σε παιδια...οπωτε λογικα μπορεις να το παρεις...αχ αυτη ηδυσκοιλιοτητα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανθουλα,ναι κ εγω το επερνα στην εγκυμοσυνη κ διαβασα κ στο χαρτακι που εσωκλειεται οτι αν κριθει απαραιτητο μπορει να χορηγηθει σε κυηση κ γαλουχια.ελπιζω μη μας πιασει καμια διαροια οικογενειακως!χιχι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια χρειάζομαι την βοήθεια σας!

Την προηγούμενη εβδομάδα αρρώστησα και τώρα μου έχει μείνει ένα ξερόβηχας άλλο πράγμα!!!

Όταν με πιάνει δεν λέει να σταματήσει...

Μπορώ να πάρω κάτι για αυτό?

Η παιδίατρος μου είπε να κάνω εισπνοές με αερολίν αλλά δεν έχω δει βελτίωση μέχρι τώρα...

Μήπως ξέρει καμιά κανένα σιρόπι ασφαλές για θηλάζουσες μαμάδες???

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες,

 

έχω μία ερώτηση που αφορά φίλη μου. Έχει ένα μωράκι 20 ημερών και έχει πληγωθεί πολύ άσχημα η μία θηλή της. Έχει ανοίξει και τρέχει αίμα και πονάει αφόρητα. Η σύμβουλος θηλασμού που την είδε της είπε να κάνει μια αγωγή με: bectroban (15gr)-dactarin (15gr)-betnovat(5gr) και αν δεν επουλωθεί να πάρει brufen των 200ων. Η παιδίατρος πάλι της είπε ότι αυτά είναι ακατάλληλα για το μωρό, ακόμη κι αν πλυθεί σχολαστικά πριν τον θηλασμό.

Μήπως μπορείτε να μας συμβουλέψετε κάτι γιατί έχει πελαγώσει;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εκανα αποστημα στο δοντι κ περνω κ ντεπον κ αουκμεντιν κ βολταρεν υποθετα για τον πονο ολα ειναι ασφαλη με το θηλασμο αλλα αυριο θα παω οδοντιατρο μηπως μετα δεν κανει να θηλασω? γιατι βαζει διαφορα στο δοντι που δεν ξερω τη ειναι

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

εκανα αποστημα στο δοντι κ περνω κ ντεπον κ αουκμεντιν κ βολταρεν υποθετα για τον πονο ολα ειναι ασφαλη με το θηλασμο αλλα αυριο θα παω οδοντιατρο μηπως μετα δεν κανει να θηλασω? γιατι βαζει διαφορα στο δοντι που δεν ξερω τη ειναι

Και γω παιρνω βολταρεν υποθετα γιατι εχει 10 μερες που γεννησα και ακομα τα ραμματα δεν πεσανε και ποναω παρα πολυ αν δεν παρω. Θηλαζω ομως και ανησυχω γιατι διαβασα στις οδηγιες οτι αντεδικνυετε η χρηση στο θηλασμο ο γιατρος μου βεβαια μου ειπε αν ποναω πολυ να τα παρω. Εσενα ποιος σου ειπε οτι κανει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τέλος Ιανουαρίου πρέπει να κάνω μια μικρή επέμβαση για να βγάλω έναν πολύποδα...

θα πάρω τις εξής ουσίες...

για την νάρκωση Propofal

παυσίπονο Fentanyl

αντιβίωση Cefuroxime

θα ψάξω στο e-lactancia για τις ουσίες αυτές ..

 

αν μπορείς να με βοηθήσεις Αγλαϊα θα το εκτιμούσα πολύ....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρός μου είπα να μην θηλάω μόνο το πρώτο 24ωρο ..μετά δεν θα έχω πρόβλημα..

 

βέβαια και το 24ωρο δύσκολο μου είναι αλλά τι να κάνω.....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τέλος Ιανουαρίου πρέπει να κάνω μια μικρή επέμβαση για να βγάλω έναν πολύποδα...

θα πάρω τις εξής ουσίες...

για την νάρκωση Propofal

παυσίπονο Fentanyl

αντιβίωση Cefuroxime

θα ψάξω στο e-lactancia για τις ουσίες αυτές ..

 

αν μπορείς να με βοηθήσεις Αγλαϊα θα το εκτιμούσα πολύ....

 

 

Kαι οι τρεις ουσίες βρίσκονται στην κατηγορία μηδέν (0), είναι ασφαλείς και μπορείς να θηλάσεις αμέσως μόλις συνέλθεις από την νάρκωση.

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρός μου είπα να μην θηλάω μόνο το πρώτο 24ωρο ..μετά δεν θα έχω πρόβλημα..

 

βέβαια και το 24ωρο δύσκολο μου είναι αλλά τι να κάνω.....

 

Δεν χρειάζεται να κρατήσεις το 24ωρο, προφανώς ο γιατρός σου δεν έχει κοιτάξει τις ουσίες.

Μπορείς να θηλάσεις αμέσως μόλις συνέλθεις από τη νάρκωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κρατήσεις το 24ωρο, προφανώς ο γιατρός σου δεν έχει κοιτάξει τις ουσίες.

Μπορείς να θηλάσεις αμέσως μόλις συνέλθεις από τη νάρκωση.

 

σε ευχαριστώ πολύ..το είδα και εγώ ότι είναι risk level 0

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...