Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΑ


ateli

Recommended Posts

Αγλαϊα μου σε ευχαριστώ πολύ!

 

Θα το πάρω και μακάρι να βοηθήσει...:rolleyes: Εκεί βρήκα και το σμέουρο!

όσο για το φαρμακοποιό, δεν ήταν απόλυτος ότι δεν κάνει, απλά ξέρεις, όταν δεν ξέρουν (και μάλιστα έτσι το είπε και ο ίδιος) συνιστούν να αποφεύγεται (για να μη βρουν και το μπελά τους-αυτό το λέω εγώ).

Που να ξέρει τώρα αυτός ότι μπορούμε να συμβουλευτούμε και ειδικούς στο θηλασμό! ;)

 

Να'σαι καλά!!!!!!!!!!!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 875
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα!!!

 

έχω μια ερώτηση και θα το εκτιμήσω να μου απαντήσετε το συντομότερο!

Πρέπει για 6 ημέρες να ακολουθήσω αγωγή με κολπική κρέμα Climycen (clindamicyn). Επιτρέπεται με το θηλασμό?

Στις οδηγίες διάβασα οτι η κλινδαμυκίνη η οποία χορηγήθηκε απο το στόμα και παρεντερικώς, ανιχνεύθηκε στο μητρικό γάλα αλλά για τη χορήγηση της ενδοκολπικώς δεν ξέρουν....:confused:

τι κάνω τώρα εγώ??? τη χρησιμοποιώ ή να πάρω το γιατρό μου να μου δώσει άλλη????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Λοιπόν, απ' ότι είδα στην ιστοσελίδα http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp γράφει για clindamicyn vaginal ότι είναι ασφαλές. Αλλά, δεν γράφει Climycen. Αν μπορείς μπες λίγο να δεις, ξαναδες το φάρμακο, είναι σωστά γραμμένο; Μη σε πάρω στο λαιμό μου...

Σε αυτή την ιστοσελίδα μπορείς να ψάξεις για πολλά φάρμακα να δεις αν είναι συμβατά με το θηλασμό.

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

 

 

Ελπίζω να βρεις άκρη!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Λοιπόν, απ' ότι είδα στην ιστοσελίδα http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp γράφει για clindamicyn vaginal ότι είναι ασφαλές. Αλλά, δεν γράφει Climycen. Αν μπορείς μπες λίγο να δεις, ξαναδες το φάρμακο, είναι σωστά γραμμένο; Μη σε πάρω στο λαιμό μου...

Σε αυτή την ιστοσελίδα μπορείς να ψάξεις για πολλά φάρμακα να δεις αν είναι συμβατά με το θηλασμό.

 

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

 

 

Ελπίζω να βρεις άκρη!:D

 

Σε ευχαριστώ πολύ Ζαχαρένια μου!

το είχα κοιτάξει κι εγώ το e-lactancia και επειδή δε βρήκα το climycen, ενώ είχε την clyndamycin, γιαυτό είπα να ρωτήσω εδώ....

 

Αγλαϊααααα!!!! sos!!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!!

 

έχω μια ερώτηση και θα το εκτιμήσω να μου απαντήσετε το συντομότερο!

Πρέπει για 6 ημέρες να ακολουθήσω αγωγή με κολπική κρέμα Climycen (clindamicyn). Επιτρέπεται με το θηλασμό?

Στις οδηγίες διάβασα οτι η κλινδαμυκίνη η οποία χορηγήθηκε απο το στόμα και παρεντερικώς, ανιχνεύθηκε στο μητρικό γάλα αλλά για τη χορήγηση της ενδοκολπικώς δεν ξέρουν....:confused:

τι κάνω τώρα εγώ??? τη χρησιμοποιώ ή να πάρω το γιατρό μου να μου δώσει άλλη????

 

Δεν έχω κάνει ακόμα τη θεραπεία....

μπορεί να βοηθήσει κανείς??????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

Αγλαία μου, αν μπορείς να με βοηθήσεις; Θέλω να πάρω ένα ομοιοπαθητικό φάρμακο, λέγεται aesculus ippocastano (πιστεύω να το γράφω σωστά).

Υπαρχει πρόβλημα ή είναι οκ;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα καλημέρα. θέλω την βοήθειά σου σε παρακαλώ. επαθα οξεία πυελονεφριτιδα και εχω και ουρολοίμωξη μαζί και απο χθες βραδυ ξεκινησα την tavanic. πολύ ισχυρή αντιβίωση απ'ότι μου είπαν. το θέμα είναι οτι χθες ξεκινήσαμε ξένο γάλα στο ΄12 ημερών μωρό μου. η παιδίατρος μου είπε να το θηλάζω κανονικά, δεν πειράζει η αντιβίωση. οι γιατροί στα νοσοκομεία που πήγα χθές ΄μου είπαν οτι δεν κάνει. ΄στις αντενδείξεις το φάρμακό έχει τις θηλάζουσες μητέρες...

 

τί να κάνω?

να συνεχίσω το ξένο γάλα στο μωράκι μου?

το στήθος μου έχει πρηστεί πάρα πολυ, πονάω υπερβολικά.

τώρα πάει ο άντρας μου να μου πάρει θήλαστρο. ποιό να προτιμήσω?

 

συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, θα με βοηθούσε όμως πολύ η απάντησή σου

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα patousaki mou!

Πιθανόν η Αγλαία να λείπει ή να μην έχει χρόνο να δει τα μηνύματά μας( έχω κάνει κι εγώ ερώτηση όπως θα δεις πιο πάνω).

Δε ξέρω αν γνωρίζεις την ιστοσελίδα αυτή http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Μπορείς να βρεις με αναζήτηση ανά προιόν κατά πόσο επιτρέπεται ή όχι το φάρμακο που παίρνεις. Εναλλακτικά, αν δε βγάλεις άκρη μπορείς να πάρεις ένα τηλ. στο σύνδεσμο θηλασμού Ελλάδος και πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν.

Όσον αφορά το θήλαστρο, κοίτα λίγο στις άλλες ενότητες του θηλασμού, κάπου είχα δει ένα σχετικό θέμα.

Εύχομαι καλή συνέχεια! :D και περαστικά!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zaxarenia mou, σε ευχαριστώ πάρα πολυ για τις πληροφορίες.

δεν βγάζω άκρη βέβαια για το φάρμακο μέσω του site, (γιατί είμαι λίγο άσχετη με τον υπολογιστή)

μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις το τηλ απο τον σύνδεσμο θηλασμού?

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

zaxarenia mou, σε ευχαριστώ πάρα πολυ για τις πληροφορίες.

δεν βγάζω άκρη βέβαια για το φάρμακο μέσω του site, (γιατί είμαι λίγο άσχετη με τον υπολογιστή)

μήπως θα μπορούσες να μου δώσεις το τηλ απο τον σύνδεσμο θηλασμού?

το έχεις αγοράσει το φάρμακο? ποια είναι η δραστική του ουσία ?? από αυτό θα το κοιτάξεις στο site που αναφέρεται παραπάνω ή γράψε μου την δραστική ουσία να το δούμε

Link to comment
Share on other sites

Στο e-lactancia, το tavanic αναφέρεται ως μέτρια ασφαλές αλλά έχει κάποιες παρατηρήσεις που πρέπει να τις διαβάσεις. Επίσης, προτείνονται κάποια άλλα φάρμακα πιο ασφαλή.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

patousaki mou το τηλ. συνδεσμου θηλασμού Ελλάδος είναι: Τηλ. 210 6003249

Όπως λέει και η amaretto, αναφέρει το tavanic ως μέτρια ασφαλές. Δυστυχώς δε μπορώ να κάνω αντιγραφή του κειμένου για να το διαβάσεις και η ίδια. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις στο σύνδεσμο ή ακόμα να πάρεις το γιατρό σου να σου δώσει κάποιο άλλο φάρμακο το οποίο να είναι συμβατό με το θηλασμό.

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

patousaki mou βρήκες τελικά τι να κάνεις; Κι εγώ μάλλον θα πάρω αύριο πρωί. Στη σελίδα της λακτάνσια αναγράφεται το φάρμακο (ομοιοπαθητικό) ως μέτρια ασφαλές, ίδια φάση με το δικό σου. Απλά εγώ δεν μπορώ να ζητήσω κάτι εναλλακτικό.

amaretto μήπως γνωρίζεις εσύ για το ομοιοπαθητικικό aesculus ippocastanum; :roll:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πάρα πολυ για τις απαντήσεις.

Ζαχαρένια μου εγώ σήμερα πήγα σε εξωτερικό ουρολόγο, με εξέτασε είδε και τις εξετάσεις απο το νοσοκομείο και μου άλλαξε αντιβίωση σε συνεννόηση με τον γυναικολόγο μου και την παιδίατρό μας.

μου έδωσε την ceclor. είναι οκ μου είπαν για τον θηλασμό, και ευχόμαστε να περάσει και η πυελονεφρίτιδα αλλιώς θα έχω΄μεγάλο πρόβλημα στα νεφρά....

εύχομαι να πάνε όλα καλά αύριο και να σου αλλάξει κι εσένα το φάρμακο.

ενημέρωσέ μας τί έγινε...

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα!

Αγλαία μου, αν μπορείς να με βοηθήσεις; Θέλω να πάρω ένα ομοιοπαθητικό φάρμακο, λέγεται aesculus ippocastano (πιστεύω να το γράφω σωστά).

Υπαρχει πρόβλημα ή είναι οκ;

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Στο lactancia δεν αναφέρονται σε ομοιοπαθητικά σκευάσματα, η αναφορά είναι για το Aesculin που είναι κανονικό φάρμακο που βασίζεται στο φυτό Aesculus hippocastanum.

 

Tα ομοιπαθητικά φάρμακα μπορεί να παρασκευάζονται από τα ίδια φυτά αλλά οι συγκεντρώσεις τους είναι αμελητέες γι αυτό και μπορείς να παίρνεις φάρμακα όπως το mercury, opium κλπ. Συμβουλέψου τον ομοιοπαθητικό γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχω το εξής πρόβλημα: έχω μια μόλυνση στο μάτι (χαλάζιο μάλλον) και η οφθαλμίατρος επιμένει ότι δεν κάνει να πάρω κανένα φάρμακο λόγω θηλασμού. Οι ουσίες στα φάρμακα που προτείνει αναφέρονται στο e-lactancia ως κατηγορία 0, δηλαδή συμβατές με θηλασμό. (μου πρότεινε τo tobradex, που περιέχει dexamethasone και τομπραμυκίνη ή εναλλακτικά prednisolone).

Και ο παιδίατρος που δεν ασχολείται με θηλασμό, τα ίδια μου λέει, ότι καλύτερα να μην τα πάρω ενώ θηλάζω.

Όταν λέω για το e-lactancia με κοιτάζουν με μισό μάτι και η οφθαλμίατρος μου διάβασε αργά τις οδηγίες του φαρμάκου λες και ήμουν νήπιο και δεν καταλάβαινα τι μου έλεγε.

Το μάτι μου όμως είναι χάλια, έχει γεμίσει πύον το κάτω βλέφαρο και πονάει πολύ, τα χαμημήλια και τα σκόρδα δεν έκαναν τίποτα.

Πού να απευθυνθώ για να μην κάνω το γιατρό μόνη μου? Πήρα και μια Σύμβουλο της LLL αλλά δεν απαντά.

Ουφ πια με την ασχετοσύνη τους...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος τι συνταγογραφεί για παιδάκι που έχει χαλάζιο; :roll:

Στις οδηγίες του φαρμάκου γράφει τίποτε για χρήση σε παιδιά, δοσολογία; Από συμφορουμίτισσες, διαβάζω ότι πχ το tobradex δίνεται σε παιδιά

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=426575&postcount=26

(άσχετα με το αν χρειάζεται, αν μπορεί να αντιμετωπιστεί με κάποιο ακίνδυνο ομοιοπαθητικό ή γιατροσόφι κτλ)

Αμάν με τους άσχετους γιατρούς!

Αν έχεις αμφιβολία να εμπιστευτείς το e-lactancia, δοκίμασε να πάρεις και σε άλλες συμβούλους, κάποια θα πετύχεις!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Amaretto, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μπλόκαρε το pc και δεν μπορούσα να μπω νωρίτερα. Ξαναμίλησα με τον παιδίατρο και υπήρξε παρανόηση, δεν είχε καταλάβει ότι του έλεγα για το tobradex χτες το βράδυ, μου είπε ότι όντως δίνεται και σε μωρά και είναι ασφαλές στο θηλασμό.

Τελικά έχω κριθαράκι (μεταλλάχθηκε σήμερα) και βάζω αλοιφή tobradex.

Η οφθαλμίατρος πάντως, συνεχίζει να έχει επιφυλάξεις και με ρώτησε 3-4 φορές αν ο παιδίατρος είναι σίγουρος πριν μου δώσει το τελικό οκ!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, σε κάποια δική μας επίσκεψη στην παιδίατρο, ανέφερε ο σύζυγος ότι έχει κριθαράκι και εκείνη του πρότεινε να βάλει μητρικό γάλα (το δικό μου). Άλλο που εκείνος αρνήθηκε :mrgreen: πάντως, χρησιμοποιείται επιτυχώς σε κριθαράκι, επιπεφυκίτιδες και ερεθισμούς του ματιού.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές πήγα να βγάλω κριθαράκι φέτος και τις δυο δοκίμασα μητρικό σε γαζούλα και πέτυχε. Απλά το έκανα όταν ήταν στην αρχή του. Μα καλά τι φτιάχνουμε ωρέ κορίτσια....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...