Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπάθεια, ναι. Αλλά πώς τον πείθεις?


Recommended Posts

Να πω και εγω την γνωμη μου?

 

Δεν ξαπλωνεις στο κρεβατι για να μεινεις εγκυος αλλα για να χαρεις την ζωη σου με τον ανθρωπο σου.

 

Ax, βρε κοπελιά!... Καλοδεχουμενη η άποψή σου, όπως και όλες, αλλά μεγάλη κουβέντα λες και έξω απ' το χορό αυτής της αγωνίας...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άραγε,τον πειράζει που το θέλω τόσο πολύ (ο ίδιος έχει παιδί από προηγούμενο γάμο) και μου κάνει το χατήρι;

Αλλά κι εμένα με πειράζει που νιώθω σαν να τον παρακαλάω.

 

Ετσι ακριβώς και με μας... Καλή επιτυχία και γρήγορα σου εύχομαι Ρηνούλα.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια, ήρθα να δώσω και εγώ τους ...συναδελφικούς μου χαιρετισμούς. 37άρα και εγώ, και μάλιστα φρέσκια, χθες τα έκλεισα τα ρημάδια τα 37. Δεν σας κερνάω τούρτα, δεν έκοψα, έκανα ένα άθλιο σάμαλι και το έφαγα μόνη μου:lol:

Λοιπόν, εμένα ο άντρας μου δεν ανήκει στην κατηγορία που περιγράφετε, θέλει πολύ να κάνουμε παιδί, έκανε όλες τις απαιτούμενες εξετάσεις και τώρα που ετοιμαζόμαστε να κάνουμε εξωσωματική, είναι διατεθειμένος να συμμετάσχει στη διαδικασία όσο πιο ενεργά γίνεται. Κανένα πρόβλημα μέχρι εδώ. Θα μου πείτε και τι ήρθες εδώ και μας το λες?

Απλά, ήθελα να πω την άποψή μου, με αφορμή μία πρόταση που ειπώθηκε από μια φίλη, καλοπροαίρετα σίγουρα, ότι δηλαδή "Δεν ξαπλωνεις στο κρεβατι για να μεινεις εγκυος αλλα για να χαρεις την ζωη σου με τον ανθρωπο σου". Λοιπόν, έτσι περνάς καλά σίγουρα με το σύντροφό σου στον ερωτικό τομέα, αλλά από την άλλη, μπορεί να μην δεις ποτέ το αποτέλεσμα που θέλεις, δηλαδή τον πολυπόθητο διάδοχο.

Πολλές φορές υπάρχουν προβλήματα τα οποία μόνο με τη βοήθεια της επιστήμης μπορεί να τα λύσεις. Το σχήμα: "κάθομαι χαλαρά και επιδιώκω μωρό, κάνοντας σεξ χωρίς να υπολογίζω γόνιμες μέρες κλπ" σε κάποιες περιπτώσεις βοηθάει, σε κάποιες άλλες όμως δεν βοηθάει.

Και αυτό, πρέπει να το καταλάβουν οι άντρες για τους οποίους μιλάτε εδώ. Εμένα ευτυχώς, ήταν στο άλλο άκρο, ανυπόμονος για παιδί, δεν ήθελε να το αφήσει στο χαλαρό, ήθελε από νωρίς να ψαχτούμε. Και αποδείχτηκε ότι είχε δίκιο. Στην περίπτωση εμένα και του άντρα μου, πχ με κλειστές σάλπιγγες και προβληματική θέση μήτρας δική μου και με όχι ιδιαίτερα καλό (ούτε και κακό) σπέρμα δικό του, είναι δύσκολο πολύ να μείνουμε με φυσικό τρόπο. Οπότε, είπαμε να μην αφήσουμε το χρόνο να περνάει και να κάνουμε εξωσωματική.

Αν άκουγα όμως απόψεις φίλων μου που ήταν του στυλ "όχι άγχος" και "αν είναι να έρθει θε να ρθει" νομίζω ότι θα τρελλαινόμουν. Όχι! Εγώ, όπως και ο άντρας μου, είμαστε άνθρωποι της δράσης σε κάποια πράγματα: θέλω κάτι και δεν μου έρχεται από μόνο του? θα προκαλέσω την τύχη μου! Τουλάχιστον, αν δεν έχω αποτέλεσμα, θα πω ότι "πάλεψα αλλά έχασα, έχασα μεν, πάλεψα δε" και θα νοιώθω πιο καλά με τον εαυτό μου.

Skybeam, ελπίζω να έχεις καλά αποτελέσματα, κουκλίτσα μου, όπως και όοοοολες οι υπόλοιπες!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κι εγώ έχω ακούσει από πολλές ότι δεν θέλει άγχος... αλλά εκείνες που το είπαν ήταν τυχερές, έμειναν έγκυες εύκολα και γρήγορα. Όμως όταν περνάνε οι μήνες και περνάνε και τα χρόνια μας, είναι αδύνατον να μην αγχωθείς. Κι αν δεν μετρήσεις και τις γόνιμες, πάει το'χασες το τρένο. Και τέλος πάντων, αν ήθελα απλά να κάνω σεξ και να καλοπερνάω, θα τον είχα ακόμα γκόμενο. Εγώ τον παντρεύτηκα για να κάνω παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κι εγώ έχω ακούσει από πολλές ότι δεν θέλει άγχος... αλλά εκείνες που το είπαν ήταν τυχερές, έμειναν έγκυες εύκολα και γρήγορα. Όμως όταν περνάνε οι μήνες και περνάνε και τα χρόνια μας, είναι αδύνατον να μην αγχωθείς. Κι αν δεν μετρήσεις και τις γόνιμες, πάει το'χασες το τρένο. Και τέλος πάντων, αν ήθελα απλά να κάνω σεξ και να καλοπερνάω, θα τον είχα ακόμα γκόμενο. Εγώ τον παντρεύτηκα για να κάνω παιδί.

 

Κούκλα, εν μέρει συμφωνώ μαζί σου, εν μέρει διαφωνώ! Μην νομίζεις, όντως, σε κάποια ζευγάρια το μωρό δεν ερχόταν λόγω του άγχους! Έχω φιλικά ζευγάρια που έκαναν τα πάντα, ότι εξετάσεις μπορείς να φανταστείς και δεν τους βρήκαν τίποτα, οπότε μόλις το ξέχασαν, τους έκατσε το μπεμπέ, αλλά αυτοί δεν είναι ο κανόνας. Υπάρχουν/ουμε και ζευγάρια που έχουν/ουμε προβλήματα όπως αυτά που έγραψα και χειρότερα, που χρειάζεται να αναλάβεις...δράση για να μείνεις.

Σε αυτό που λες, όμως :" Όμως όταν περνάνε οι μήνες και περνάνε και τα χρόνια μας, είναι αδύνατον να μην αγχωθείς." με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη. Εγώ, όσο μεγαλώνω, μπορεί να ομορφαίνω (άσχετοοοοοο, είμαι και ψωνάρα πανάθεμάμε), αλλά κακά τα ψέμματα, χάνω όλο και περισσότερο και τις αντοχές μου, οπότε δεν θέλω να αφήσω πολύ το χρόνο να περνάει. Θέλω δράση, όπως είπα.

Skybeam, όλα αυτά συζήτησέ τα με τον άντρα σου, με ήρεμο τρόπο και με επιχειρήματα. Και ναι, το να μιλήσει με το γυναικολόγο, είναι πολύ καλή ιδέα! Μπορεί να του ανοίξει τα μάτια σε κάποια θέματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να σου πω γλυκια μου??κανε υπομονη,και να ξερεις οτι κι αυτες οι δυο φορες μονο μπορει να ειναι και οι αποφασιστικες!!!τωρα...πως πειθεις εναν ανθρωπο που δεν το θελει παραγγελια???Εε,τουλαχιστον οταν θα τον προσεγγιζεις ας μην του το υπενθυμιζεις οτι εισαι σε γονιμες...αρκει που το ξερεις εσυ!κι αν ειναι να ερθει το πολυποθητο...θα ερθει!

 

Καλή ιδέα. Επίσης, μπορείς να συνεργαστείς με το γυναικολόγο σου, να παρακολουθείτε το ωάριο να δείτε αν είναι έτοιμο να "σκάσει" και την επίμαχη μέρα να κάνετε με το σύζυγο...αθλητισμό.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δε θέλει άγχος είναι η μία όψη του νομίσματος...η άλλη είναι "συν Αθηνά και χείρα κίνει"...Και τα δύο ισχύουν κατά περίπτωση. Αν προσπαθείς (εννοείται ότι μιλάω σε γ΄ ενικό πρόσωπο) πολύ καιρό και δεν τα καταφέρνεις, τότε ψάχνεσαι. Δεν ξεκινάς με άγχος, αυτό προκύπτει στην πορεία. Αν πάλι όλα είναι καλά ιατρικά και το αποτέλεσμα απογοητευτικό, τότε ίσως είναι ψυχολογικό...Αν όμως δε σε βοηθάει και η ηλικία να χαλαρώσεις, τότε και τις γόνιμες μέρες μετράς, και σε μεθόδους υποβοηθούμενης αναπαραγωγής καταφεύγεις και πολύ καλά κάνεις...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Mousoudi καλησπέρα. Εχεις δίκιο σε ότι γράφεις. Κ εγώ πρσπαθώ και καθώς βλέπω τα χρόνια να περνούν παθαίνω πλάκα. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη αλλά φυσικά λαμβάνω τα μέτρα μου. Πλησιάζω τις γόνιμες μέρες μου και κάνω πολλά. Και θερμοδιάγραμμα κρατώ και με τα τεστ ωορηξίας έχω εφοδιαστεί και έχω κανονίσει να πάω στο γιατρό να δει τα ωάριά μου. Φυσικά στον άντρα μου δεν έχω πει τίποτα υτή τη φορά. Ας το ξέρω μόνο εγώ, γιατί έτσι και πεις στον άντρα έλα τώρα που είναι η γόνιμη μέρα μου άντε γεια. Γίνεται μεν αλλά είναι αγχωμένοι και δεν μου αρέσει. Με προγραμματισμό έντονο θα προσπαθήσω αυτό το μήνα και πιστεύω να τα καταφέρω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Mousoudi καλησπέρα. Εχεις δίκιο σε ότι γράφεις. Κ εγώ πρσπαθώ και καθώς βλέπω τα χρόνια να περνούν παθαίνω πλάκα. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη αλλά φυσικά λαμβάνω τα μέτρα μου. Πλησιάζω τις γόνιμες μέρες μου και κάνω πολλά. Και θερμοδιάγραμμα κρατώ και με τα τεστ ωορηξίας έχω εφοδιαστεί και έχω κανονίσει να πάω στο γιατρό να δει τα ωάριά μου. Φυσικά στον άντρα μου δεν έχω πει τίποτα υτή τη φορά. Ας το ξέρω μόνο εγώ, γιατί έτσι και πεις στον άντρα έλα τώρα που είναι η γόνιμη μέρα μου άντε γεια. Γίνεται μεν αλλά είναι αγχωμένοι και δεν μου αρέσει. Με προγραμματισμό έντονο θα προσπαθήσω αυτό το μήνα και πιστεύω να τα καταφέρω!!!!

 

Στο εύχομαι ολόψυχα ηρινα! Να τα κάνεις όλα αυτά, συμφωνώ απόλυτα, και αν καταφέρεις συγχρόνως να είσαι και ήρεμη, ε, τότε πολύ σύντομα θα μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά στον άντρα μου δεν έχω πει τίποτα υτή τη φορά. Ας το ξέρω μόνο εγώ, γιατί έτσι και πεις στον άντρα έλα τώρα που είναι η γόνιμη μέρα μου άντε γεια. Γίνεται μεν αλλά είναι αγχωμένοι και δεν μου αρέσει.

 

Σωστό είναι αυτό, ούτε κι εγώ έχω σκοπό να ξαναφήσω να με πάρει χαμπαρι! Και στη γυναικολόγο για υπέρηχο ωορηξίας θα πάω, αλλά δεν θα του το πω. Γιατί μετά είναι όντως αγχωμένοι και δε μου αρέσει ούτε κι εμένα...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια στη skybeam,που άνοιξε αυτό το θέμα.

 

Σkek,σ ευχαριστώ για τη θετική ματιά σου στην ιστορία μου,ίσως να είναι έτσι το πράγμα,για εκείνον η ζωή όχι απλά δεν σταματά,αλλά ούτε καν φρενάρει!

 

Για εμένα,που νιώθω να αγγίζω ένα όριο,όχι μόνο βιολογικό,αλλά και ψυχικό,είναι όλα θέμα προτεραιοτήτων.Θέλω παιδί και το θέλω...χθες.

 

Και,ναι,ευχαριστούμε όλες όσες μας συμβουλεύουν να μην έχουμε άγχος (λογικά κι εγώ αυτό λέω),αλλά έλα στη θέση μου και ...ξαναπές το μου!Καταλαβαίνω ότι ό,τι λέτε είναι καλοπροαίρετο,απλά δεν είναι εφαρμόσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στη skybeam,που άνοιξε αυτό το θέμα.

 

Σkek,σ ευχαριστώ για τη θετική ματιά σου στην ιστορία μου,ίσως να είναι έτσι το πράγμα,για εκείνον η ζωή όχι απλά δεν σταματά,αλλά ούτε καν φρενάρει!

 

Για εμένα,που νιώθω να αγγίζω ένα όριο,όχι μόνο βιολογικό,αλλά και ψυχικό,είναι όλα θέμα προτεραιοτήτων.Θέλω παιδί και το θέλω...χθες.

Και,ναι,ευχαριστούμε όλες όσες μας συμβουλεύουν να μην έχουμε άγχος (λογικά κι εγώ αυτό λέω),αλλά έλα στη θέση μου και ...ξαναπές το μου!Καταλαβαίνω ότι ό,τι λέτε είναι καλοπροαίρετο,απλά δεν είναι εφαρμόσιμο!

 

Αυτό το ψυχικό είναι και το πιο σημαντικό. Κι εγώ αισθανομαι ότι είμαι στα όριά μου. Δεν την παλεύω άλλο πια!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στη skybeam,που άνοιξε αυτό το θέμα.

 

Σkek,σ ευχαριστώ για τη θετική ματιά σου στην ιστορία μου,ίσως να είναι έτσι το πράγμα,για εκείνον η ζωή όχι απλά δεν σταματά,αλλά ούτε καν φρενάρει!

 

Για εμένα,που νιώθω να αγγίζω ένα όριο,όχι μόνο βιολογικό,αλλά και ψυχικό,είναι όλα θέμα προτεραιοτήτων.Θέλω παιδί και το θέλω...χθες.

 

Και,ναι,ευχαριστούμε όλες όσες μας συμβουλεύουν να μην έχουμε άγχος (λογικά κι εγώ αυτό λέω),αλλά έλα στη θέση μου και ...ξαναπές το μου!Καταλαβαίνω ότι ό,τι λέτε είναι καλοπροαίρετο,απλά δεν είναι εφαρμόσιμο!

 

 

 

Γεια σας κορίτσια,

 

Κι εγω πανω κατω ειχα τα ιδια προβληματα. εγω ηθελα περισσοτερο , και εκεινος ηθελα αλλα΄ειχαμε και εχουμε καποια επαγγελματικά προβλήματα....οπότε το μονο που μου ελεγε ...αργοτερα......

εγω μεσα στο αγχος , λογω ηλικιας - ειμαι 37- , νευρα καθε μηνα και γυρω μου να γεννιουνται συνεχεια μωρακια....φιλες, ξαδερφες.......μεσα σε 3 χρονια ...........10 μωρα ....και γω τιποτα

 

μεχρι που του ελεγα οτι εχουμε προβλημα , να παμε για εξετασεις , τσακωνομασταν ..............

 

το καταλαβαινω οτι δεν εφαρμοσιμο , να μην αγχωνεσαι , αλλα μονο ετσι λειτουργει το συστημα......όπως λεει και η Ελινα να το ριξουμε στην τρελη

 

αφου ειδα και αποειδα με τα νευρα και τα κλαματα , ειπα οτι ειναι να γινει θα γινει και τον Σεπτέμβριο θα παω για εξετασεις

 

αλλά τον Ιούλιο ,εμεινα εγκυος...............έτσι απλά !!!!

 

ποτε δεν υπολογιζα μερες , αλλα το ειχα λιγο στο μυαλο μου

 

κι ομως δεν ξερω καν ποια μερα έμεινα...δεν ηξερα τις γονιμες ..τιποτα

 

ααα......και για να μην νομιζετε οτι εγινε ευκολα , ειχαμε τουλαχιστον 3-4 ελευθερες επαφες .....................

 

οποτε , το ξερω οτι ειναι εκνευριστικο και σκεφτεστε ΄μωρε τι μας λεει αυτη τωρα ΄? αλλά μόνο αν χαλαρωσουμε λιγο , ερχεται το μωράκι

 

και λεω εμεις , γιατι οι άντρες συνήθως σκεφτονται αλλιως

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

A βλέπω ότι όλες οι 37ρες πάνω κάτω είμαστε στην ίδια φάση! Kitty μου, εσύ τα κατάφερες! Μια τελειόμηνη εγκυμοσυνη κι ένα γερό μωρό σου εύχομαι!:)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι 40 κι από το πολύ πρωινό ξύπνημα (στις 6:15), τα πολλά χιλιόμετρα λόγω δουλειάς και την κούραση, με παίρνει ο ύπνος κάθε βράδυ απ' τις 9 στον καναπέ. Αν δεν μετρήσω τις γόνιμες, παίζει να περάσει και μήνας και να μην έχω καθόλου όρεξη για τρελίτσες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι 40 κι από το πολύ πρωινό ξύπνημα (στις 6:15), τα πολλά χιλιόμετρα λόγω δουλειάς και την κούραση, με παίρνει ο ύπνος κάθε βράδυ απ' τις 9 στον καναπέ. Αν δεν μετρήσω τις γόνιμες, παίζει να περάσει και μήνας και να μην έχω καθόλου όρεξη για τρελίτσες.

 

Νομιζω οτι αυτη την εποχη κατι το στρες κατι τα οικονομικα κατι ολα τα αγχη που μας βασανιζουν καμια δεν εχει ορεξη για τρελιτσες!

Εγω βασικα εχω λογω εγκυμοσυνης μαλλον αλλα ο αντρας μου δεν με πλησιαζει ολο βρισκει μια δικαιολογια την μια η δουλεια την αλλη το φαι του επεσε βαρυ κλπ!

Φασεις ειναι πιστευω που περναει ολος ο κοσμος γιατι και με ζευγαρια που συζητω αλλα εχουν και εκεινοι ενα θεματακι με τις επαφες!

Link to comment
Share on other sites

A βλέπω ότι όλες οι 37ρες πάνω κάτω είμαστε στην ίδια φάση! Kitty μου, εσύ τα κατάφερες! Μια τελειόμηνη εγκυμοσυνη κι ένα γερό μωρό σου εύχομαι!:)

 

Ευχαριστω πολύ !!!! εύχομαι σύντομα να τα έχετε όλες φουσκωμένες κοιλίτσες !!

 

τοσα χρόνια γκρίνιαζα και ελεγα σε μενα γιατι δεν τυχαινει και τωρα πραγματικά έτυχε............ουτε που το περιμέναμε !!!

και σε καποιο άλλο τοπικ εγραψα πως το εμαθα κλπ. ειχαμε παει διακοπες , γυρισαμε, ειχα 10 μερες καθυστερηση , και ημουν ηδη 5 εβδομαδων !!!!

 

Το ευχομαι ολοψυχα σε όλες σας !!!!!!!!!!!

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αυτη την εποχη κατι το στρες κατι τα οικονομικα κατι ολα τα αγχη που μας βασανιζουν καμια δεν εχει ορεξη για τρελιτσες!

Εγω βασικα εχω λογω εγκυμοσυνης μαλλον αλλα ο αντρας μου δεν με πλησιαζει ολο βρισκει μια δικαιολογια την μια η δουλεια την αλλη το φαι του επεσε βαρυ κλπ!

Φασεις ειναι πιστευω που περναει ολος ο κοσμος γιατι και με ζευγαρια που συζητω αλλα εχουν και εκεινοι ενα θεματακι με τις επαφες!

 

Καλησπέρα Μαρία ,

 

Μια που το αναφερεις και εμεις ψιλοτσακωθηκαμε την περασμένη εβδομάδα γι αυτο το θεμα. Νιωθω οτι δεν με πλησιαζει και οταν παω εγω , κανει αστειακια του στυλ ..εσυ τωρα δεν μπορεις , μεγαλωσες κλπ

 

κι ακομα , δεν εχω φουσκώσει...αλλά φοβαται...στην αρχη μου ελεγε να μας το πει ο γιατρος , μετα να κανεις την αυχενικη....

 

πιο πολυ με εκενυριζει που δεν παιρνει την πρωτουβουλια

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια, ήρθα να δώσω και εγώ τους ...συναδελφικούς μου χαιρετισμούς. 37άρα και εγώ, και μάλιστα φρέσκια, χθες τα έκλεισα τα ρημάδια τα 37. Δεν σας κερνάω τούρτα, δεν έκοψα, έκανα ένα άθλιο σάμαλι και το έφαγα μόνη μου:lol:

Λοιπόν, εμένα ο άντρας μου δεν ανήκει στην κατηγορία που περιγράφετε, θέλει πολύ να κάνουμε παιδί, έκανε όλες τις απαιτούμενες εξετάσεις και τώρα που ετοιμαζόμαστε να κάνουμε εξωσωματική, είναι διατεθειμένος να συμμετάσχει στη διαδικασία όσο πιο ενεργά γίνεται. Κανένα πρόβλημα μέχρι εδώ. Θα μου πείτε και τι ήρθες εδώ και μας το λες?

Απλά, ήθελα να πω την άποψή μου, με αφορμή μία πρόταση που ειπώθηκε από μια φίλη, καλοπροαίρετα σίγουρα, ότι δηλαδή "Δεν ξαπλωνεις στο κρεβατι για να μεινεις εγκυος αλλα για να χαρεις την ζωη σου με τον ανθρωπο σου". Λοιπόν, έτσι περνάς καλά σίγουρα με το σύντροφό σου στον ερωτικό τομέα, αλλά από την άλλη, μπορεί να μην δεις ποτέ το αποτέλεσμα που θέλεις, δηλαδή τον πολυπόθητο διάδοχο.

Πολλές φορές υπάρχουν προβλήματα τα οποία μόνο με τη βοήθεια της επιστήμης μπορεί να τα λύσεις. Το σχήμα: "κάθομαι χαλαρά και επιδιώκω μωρό, κάνοντας σεξ χωρίς να υπολογίζω γόνιμες μέρες κλπ" σε κάποιες περιπτώσεις βοηθάει, σε κάποιες άλλες όμως δεν βοηθάει.

Και αυτό, πρέπει να το καταλάβουν οι άντρες για τους οποίους μιλάτε εδώ. Εμένα ευτυχώς, ήταν στο άλλο άκρο, ανυπόμονος για παιδί, δεν ήθελε να το αφήσει στο χαλαρό, ήθελε από νωρίς να ψαχτούμε. Και αποδείχτηκε ότι είχε δίκιο. Στην περίπτωση εμένα και του άντρα μου, πχ με κλειστές σάλπιγγες και προβληματική θέση μήτρας δική μου και με όχι ιδιαίτερα καλό (ούτε και κακό) σπέρμα δικό του, είναι δύσκολο πολύ να μείνουμε με φυσικό τρόπο. Οπότε, είπαμε να μην αφήσουμε το χρόνο να περνάει και να κάνουμε εξωσωματική.

Αν άκουγα όμως απόψεις φίλων μου που ήταν του στυλ "όχι άγχος" και "αν είναι να έρθει θε να ρθει" νομίζω ότι θα τρελλαινόμουν. Όχι! Εγώ, όπως και ο άντρας μου, είμαστε άνθρωποι της δράσης σε κάποια πράγματα: θέλω κάτι και δεν μου έρχεται από μόνο του? θα προκαλέσω την τύχη μου! Τουλάχιστον, αν δεν έχω αποτέλεσμα, θα πω ότι "πάλεψα αλλά έχασα, έχασα μεν, πάλεψα δε" και θα νοιώθω πιο καλά με τον εαυτό μου.

Skybeam, ελπίζω να έχεις καλά αποτελέσματα, κουκλίτσα μου, όπως και όοοοολες οι υπόλοιπες!

 

 

θα συμφωνησω απολυτα οτι οταν υπαρχει καποιο προβλημα , τα πραγματα αλλάζουν , αναγκαστικα προγραμματιζουμε , παρακολουθούμε ωορηξίες κλπ κλπ

 

και εγω γι αυτο ωρυόμουν τοσο καιρό.....αν εχουμε κατι να το αντιμετωπίσουμε. Δεν σας κρυβω , ειχα πειστει οτι εχουμε προβλημα, του ελεγα οτι ανηκουμε στα υπογονιμα ζευγαρια. και όλα αυτα γιατι ο χρονος ηταν εναντιον μας , οπως και ηλικιες μας . εγω 37 , εκεινος 42.οταν γεννησω μολις θα εχω κλεισει τα 38!

 

οποτε ειμαι υπερ των εξετασεων και οπως ειπα ημουν ετοιμη να παω τον Σεπτέμβριο

 

Φίλη Latiatoula,

 

συμφωνω απολυτα μαζι σου και θαυμαζω τις κοπελες που μπαινουν στην διαδικασια των εξετασεων κλπ

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια!!!

Η φιλη μου η Κιτυ τα ειπε πολυ ωραια....το νινι θα ερθει οταν δεν το περιμενεις οταν μετρας οταν γκρινιαζεις και ολα γινοντε με το ζορι δεν προκειτε να ερθει.(οταν βεβαια δεν υπαρχει κανενα προβλημα παρα μονο το αγχος και αυτο επιβεβαιωμενα πριν ξεκινησουμε παντα κανουμε καποιες εξετασεις πριν...)

Εμας ειρθε τον αυγουστο σε μια φαση που τρεχαμε στα νοσοκομεια για τον πεθερο μου ο αντρας μου σε μαυρο χαλι ψυχολογικα και οι επαφες τυχαιες συνηθως μετα απο αγκαλιες παρηγοριας....Τελικα ο πεθερος μου δεν τα καταφερε αλλα μετα απο 10 μερες μαθαμε οτι ειμαι εγκυος στην πιο περιεργη φαση της ζωης μας που ουτε καν περασε απο το μυαλο μας.

Οποτε κοριτσια καντε οτι κανετε για να το απολαυσετε και οχι γιατι πρεπει....

Qnyjp3.png YtxNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μαρία ,

 

Μια που το αναφερεις και εμεις ψιλοτσακωθηκαμε την περασμένη εβδομάδα γι αυτο το θεμα. Νιωθω οτι δεν με πλησιαζει και οταν παω εγω , κανει αστειακια του στυλ ..εσυ τωρα δεν μπορεις , μεγαλωσες κλπ

 

κι ακομα , δεν εχω φουσκώσει...αλλά φοβαται...στην αρχη μου ελεγε να μας το πει ο γιατρος , μετα να κανεις την αυχενικη....

 

πιο πολυ με εκενυριζει που δεν παιρνει την πρωτουβουλια

 

Λες να φταιει η εγκυμοσυνη δεν ειναι το σωστο τοπικ να το συζητσουμε ρε γαμωτο αλλα πραγματικα εγω εχω τρελη διαθεση(νοιωθω ανωμαλη ωρες ωρες γιατι ειναι το μονο που σκεφτομαι) και εκεινος ενω εχει ορεξη και ειναι ντουρος δεν το προχωραει ολο βρισκει μια δικαιολογια εχτες μου ειπε "ασε μην τον ζουλιξουμε τον μπομπιρα" και σημερα το πρωι εκανα ντουζ και βγηκα και του ζητησα βοηθεια σε κατι γιατι εχω φουσκωσει λιγο και μου λεει "¨εχεις γινει σαν τη θεα της γονιμοτητας" του λεω εννοεις χοντρη ? και μου λεει " οχι παιδι μου εχεις στρογγυλεψει"

Λες να φταιει η εγκυμοσυνη που μας αποφευγουν?

Νωρις δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια!!!

Η φιλη μου η Κιτυ τα ειπε πολυ ωραια....το νινι θα ερθει οταν δεν το περιμενεις οταν μετρας οταν γκρινιαζεις και ολα γινοντε με το ζορι δεν προκειτε να ερθει.(οταν βεβαια δεν υπαρχει κανενα προβλημα παρα μονο το αγχος και αυτο επιβεβαιωμενα πριν ξεκινησουμε παντα κανουμε καποιες εξετασεις πριν...)

Εμας ειρθε τον αυγουστο σε μια φαση που τρεχαμε στα νοσοκομεια για τον πεθερο μου ο αντρας μου σε μαυρο χαλι ψυχολογικα και οι επαφες τυχαιες συνηθως μετα απο αγκαλιες παρηγοριας....Τελικα ο πεθερος μου δεν τα καταφερε αλλα μετα απο 10 μερες μαθαμε οτι ειμαι εγκυος στην πιο περιεργη φαση της ζωης μας που ουτε καν περασε απο το μυαλο μας.

Οποτε κοριτσια καντε οτι κανετε για να το απολαυσετε και οχι γιατι πρεπει....

 

μπα , μπα είμαστε κι εδω κοπελια ? εγω τωρα τελευταία επανεμφανίστηκα

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Λες να φταιει η εγκυμοσυνη δεν ειναι το σωστο τοπικ να το συζητσουμε ρε γαμωτο αλλα πραγματικα εγω εχω τρελη διαθεση(νοιωθω ανωμαλη ωρες ωρες γιατι ειναι το μονο που σκεφτομαι) και εκεινος ενω εχει ορεξη και ειναι ντουρος δεν το προχωραει ολο βρισκει μια δικαιολογια εχτες μου ειπε "ασε μην τον ζουλιξουμε τον μπομπιρα" και σημερα το πρωι εκανα ντουζ και βγηκα και του ζητησα βοηθεια σε κατι γιατι εχω φουσκωσει λιγο και μου λεει "¨εχεις γινει σαν τη θεα της γονιμοτητας" του λεω εννοεις χοντρη ? και μου λεει " οχι παιδι μου εχεις στρογγυλεψει"

Λες να φταιει η εγκυμοσυνη που μας αποφευγουν?

Νωρις δεν ειναι?

 

εγω τρελη ορεξη ειχα τις μερες της καθυστερησης . τωρα οχι παντα , αλλα σε καταλαβαινω.... παω κι εγω και τρώω την ψυχρολουσια.

 

σιγουρα η εγκυμοσυνη φταιει και μαλλον φοβουνται πολυ !!!!

ενω εμεις νιωθουμε καλά , αυτοι τρεμουν ...δηλ καποιες φορες σκεφτηκα ΄οκ αν ειναι ετσι , δεν κανουμε τιποτα καλυτερα..για τετοιο φοβο σου λέω

 

τι να κανουμε ...υπομονη κι ας ελπισουμε οτι θα καταλαβουν

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

"¨εχεις γινει σαν τη θεα της γονιμοτητας"

Εγώ το βλέπω σαν κοπλιμέντο αυτό! Σε φαντάζομαι αισθησιακή και λαμπερή από την εγκυμοσύνη:):) Μη μασάς, ακόμη δεν έχεις και καμιά τεράστια κοιλιά, πιστεύω ότι είσαι σε μια από τις καλύτερες φάσεις τις ζωής σου!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ !!!! εύχομαι σύντομα να τα έχετε όλες φουσκωμένες κοιλίτσες !!

 

τοσα χρόνια γκρίνιαζα και ελεγα σε μενα γιατι δεν τυχαινει και τωρα πραγματικά έτυχε............ουτε που το περιμέναμε !!!

και σε καποιο άλλο τοπικ εγραψα πως το εμαθα κλπ. ειχαμε παει διακοπες , γυρισαμε, ειχα 10 μερες καθυστερηση , και ημουν ηδη 5 εβδομαδων !!!!

 

Το ευχομαι ολοψυχα σε όλες σας !!!!!!!!!!!

 

Βρε κίττυ μου, να σου πάνε όλα καλά εύχομαι, αλλά πες μου τι εννοείς έτυχε? κάνατε ελεύθερα ή όχι? τι πα να πει έτυχε? γιατί κι εγώ έτσι έλεγα, σε εμένα γιατί δεν τυχαίνει? ενώ "τύχαινε" σε όποια ήξερα και δεν ήξερα, τυχαίο εδώ, τυχαίο εκεί, είχε γεμίσει ο τόπος "τυχαία" μωρά! εμένα δε μου 'τυχε πάντως, μέτρησα γόνιμες, πλεύρισα τον σύζυγο (χωρίς σχετικές ανακοινώσεις, γιατί κι εγώ κάτι τέτοια άκουγα που γράψατε κι εσείς, με βλέπεις σαν όργανο αναπαραγωγής κτλ) και μου πέτυχε! Πέτυχε, δεν έτυχε, πώς τυχαίνει δηλαδή?

 

Skybeam νιώθω απόλυτα την αγωνία σου, είχα τα άγχη τα δικά σου πριν δυο χρόνια. Όχι ότι προσπαθήσαμε πολύ καιρό (συνειδητοποίησα μετά βέβαια), αλλά είχα άγχος, άγχος, άγχος. Στα 35 έγώ. Και ναι είχαμε επαφές κι εγώ είχα άγχος. Πολύ! Και ναι έμεινα έγκυος τελικά! Εκείνο το μήνα είχαμε επαφές ακριβώς πριν και ακριβώς μετά το χαμογελάκι στο τεστ ωορηξίας. Πεισμένη εγώ ότι είχαμε θεματάκι γονιμότητας και σιγά μη ζει το σπέρμα μας 2 μέρες, ή το ωάριό μου πάνω από 12 ώρες, έκανα τους υπολογισμούς και δεν έβγαινε. Τελικά ήμουν!

Αν μπορείς μοιράσου την αγωνία εδώ, κράτα τη λίγο μακριά από το σπίτι (τα βράδια εννοώ, αν με εννοείς :wink:). Αν παράλληλα μπορείτε να συζητήσετε με τη γιατρό σου, να κάνετε το screening σας, ακόμα καλύτερα.

Το άγχος δεν θα φύγει, θα είναι εκεί. Αλλά δεν πειράζει, το άγχος ενίοτε είναι δημιουργικό. Κι εκεί που δεν θα το καταλάβεις θα έχει υποχωρήσει, ίσως γιατί αποφασίσατε να μιλήσετε στη γιατρό, ίσως γιατί θα τρέξεις λίγο παραπάνω για τη δουλειά, ίσως για κάτι άλλο. Και τότε θα πάνε όλα καλά! Συνειδητοποιείς την κατάσταση, άρα είσαι ένα βήμα πιο κοντά στο επιθυμητό αποτέλεσμα, καλή επιτυχία καλή μου, σου την εύχομαι ολόψυχα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...