Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

EYXAΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ....ΕΤΣΙ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.ΦΡΑΝΚΑ ΜΟΥ ,ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΣΥΝΤΟΜΑ(ΑΦΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΤΡΑΧΗΛΟΣ ΣΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥ)ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!Η ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ,ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΕΩΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ!ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ,ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΙΣΜΟΣ ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ!Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ,ΕΙΝΑΙ Η ΞΑΠΛΑ ...ΜΑΜ ,ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΝΑΝΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ,ΚΑΝΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ !ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕΣ ΕΣΥ Ή ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ,ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.........ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ,ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ .ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ....ΑΛΛΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ,ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΩ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ.....ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ !ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΥΝΑΜΗ! :wink:

 

 

Τι εννοείς; Έχω κάνει κι εγώ περίδεση και νόμιζα ότι είμαι καλυμμένη μέχρι τον 9ο μήνα που θα μου βγάλει το ράμμα ο γιατρός. Μπορεί ακόμα και τώρα να ξεκινήσει πρώορος τοκετός; Είμαι σχεδόν συνέχεια στο κρεβάτι και παίρνω μαγνήσιο και Yutopar.:roll::roll:

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 385
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι εννοείς; Έχω κάνει κι εγώ περίδεση και νόμιζα ότι είμαι καλυμμένη μέχρι τον 9ο μήνα που θα μου βγάλει το ράμμα ο γιατρός. Μπορεί ακόμα και τώρα να ξεκινήσει πρώορος τοκετός; Είμαι σχεδόν συνέχεια στο κρεβάτι και παίρνω μαγνήσιο και Yutopar.:roll::roll:

 

Δέσποινα, ηρέμησε! Όλα καλά θα πάνε! Δες τα κορίτσια! Όλα έχουν μωράκια τώρα. Δεν είσαι η μόνη που περνάς αυτή τη δοκιμασία. Αυτό που λέει η cristin αφορά περιπτώσεις που ο πρόωρος τοκετός δεν οφείλεται σε ανεπάρκεια τραχήλου, αλλά σε άλλα αίτια π.χ. λοίμωξη, έντονη δραστηριότητα της μήτρας (εσύ παίρνεις τοκολυτικά) και άλλα που δεν σε αφορούν.

Όλα καλά είναι και θα γίνουν ακόμα καλύτερα! Φιλάκια!

2522daf9de.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, ο γιατρος ειπε οτι συνηθως ειναι απο τον κολπο αυτα τα κιτρινα υγρα, ουτως η αλλως δεν μπορει να μου δωσει τοσο συντομα απο τη περιδεση νεα αντιβιωση και αφενος θα κανω μια αιματολγικη εξεταση για τυχον υπαρξη λοιμωξης προληπτικα αφετερου αρχες του επομενου μηνα προληπτικα θα ξαναπαρω αντιβιωση εχω η δεν εχω κατι. Το μονο που εχει μεινει να με απασχολει σοβαρα ειναι οι ανωδυνες συσπασεις αλλα αυτο αντιμετωπιζεται μονο με την διαρκη ληψη των pre par και με συχνη ξεκουραση. Ειναι λεει αναμενομενο γεγονος και προς το παρον μονο ετσι αντιμετωπιζεται και να μαι φρονιμο παιδι..

Σας ευχαριστω και παλι :D

 

 

Γεια!

Πριν 10 μέρες έκανα έκτακτη περίδεση τραχήλου (πλήρης διαστολή ο τράχηλός μου). Τώρα νιώθω ότι έχω κάποιες συσπάσεις, αλλά παίρνω μαγνήσιο και Yutopar.

Πιστεύεις ότι έχω κάποιο φόβο;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας ειμαι και νεο μελος.

ειμαι εγκυος στην 24η εβδομαδα μετα απο εναν προωρο τοκετο που ειχα πριν 9 μηνες στην 25η εβδομαδα λογω ανεπαρκειας τραχηλου.

christin σου ευχομαι να εχεις καλη εγκυμοσυνη και σε ολα τα κοριτσια με το ιδιο προβλημα .

μου ηταν πολυ δυσκολο να δεχτω πως εχασα ενα κατα τα αλλα υγιεστατο μωρακι τοσο αναπαντεχα αλλα τι να γινει προχωραμε μπροστα δεν υπαρχει αλλη επιλογη.

franka υπηρξες διπλα ατυχη δυστυχως . τωρα τουλαχιστον ξερεις το προβλημα σου και αυτο αντιμετωπιζεται σε επομενη εγκυμοσυνη.

αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι επειδη προβλεπεται αρκετη ξεκουραση και περιορισμοι στις βολτες κλπ κοιτα να περασεις οσο καλυτερα μπορεις στο μεσοδιαστημα (ξερω οτι δεν ειναι παντα ευκολο) κανε οτι σε ευχαριστει διακοπες , βολτες, ευχαριστες παρεες μονο! ( μακρια απο γονεις με μωρα , εγκυες και βαφτισια . εμενα τουλαχιστον μου ηταν πολυ δυσκολο ) . θα ερθουν καλυτερες μερες να δεις!

 

Γεια!

Τι επιπλοκές μπορεί να έχει η έκτακτη περίδεση τραχήλου; Εγώ έκανα πριν 10 μέρες.

Φιλάκια!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεσποινα αν και δεν εχω κανει περιδεση ομως εχω συσπασεις και παιρνω yutopar μπορω να σου πω οτι αν ξεκουραστεις και ηρεμησεις θα πανε ολα καλα

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν λες εκτακτη εννοεις οτι δεν ηταν προγραμματισμενη αλλα ετυχε στην πορεια? και αν ναι σε ποια εβδομαδα???

δηλαδη..

οταν ειναι προγραμματισμενες συνηθως γινονται μεχρι την 16η εβδομαδα που το κυημα ειναι πολυ μικρο αρα και το βαρος του σακου αρκετα ανεχτο και ετσι εκτος απο καποια αντιβιωση σαν προληπτικη αγωγη και ξεκουραση τις πρωτες εβδομαδες δεν τηρειται καποιο αλλο μετρο και πολλες γυναικες μετα πανε για δουλεια..σε αυτη τη περιπτωση προσεχουμε μονο τα κολπικα υγρα να ειναι καθαρα ωστε να μη δημιουργηθει καποια ιογενης λοιμωξη που θα προσβαλλει την περιδεση αρα και το ενδομητριο που θα μολυνει το μωρο αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι πραγματικα εξαιρεσεις που συμβαινει αυτο..

στις εκτακτες περιδεσεις σε εβδομαδες πανω απο τις 16 εβδομαδες ο κινδυνος αυτος ειναι πιο μεγαλος αλλα οχι ντε και καλα πραγματοποιησιμος και συνισταται πιο συστηματικη κατακλιση και προσοχη οπως ελεγχοι καλλιεργειας υγρων και αναλογη αγωγη..τα πραγματα ειναι πιο επικινδυνα και αυστηρα οταν η περιδεση γινεται οριακα δηλαδηστις 21-22 εβδομαδες..εκει θελει πολυ προσοχη στην αναρρωση και συνηθως η κατακλιση ειναι το πιο σημαντικο στοιχειο..πολυυυυυ ξεκουραση και προσοχη..

 

ενας φιλος γιατρος λεει παντα..γυναικες με περιδεση αποδεδειγμενα γεννησαν με επιτυχια..

 

υπαρχει μια φιλη που ηταν τακτικο μελος παλαιοτερα στο foroum η οποια ειχε κανει περιδεση αλλα επαθε ουρολοιμωξη στον 7ο μηνα και γεννησε προωρα αλλα αυτο δεν ειχε να κανει με την περιδεση αλλα με το οτι ο οργανισμος της επιπελον ηταν πολυ ευαισθητος στα μικροβια και ετσι τακτικα ειχε κολπικα μικροβια ιογενη..

εν ολιγοις ειναι στην ευαισθησια της εγκυμονουσας..

αν οσα απο τα παραπανω σου αντιστοιχουν και υπαρχει κατι που σε προβληματιζει η σε αγχωνει συζητησε το ανοιχτα με τον γιατρο σου..

 

οπως μπορεις να δεις απο τον καιρο που ανοιξα αυτο το τοπικ εχουν περασει μηνες και εψαξα αρκετα το θεμα γιατι και μου χρειαζονταν οι πληροφοριες αλλα και την επομενη φορα θα πρεπει παλι να ξανακανω περιδεση..

Link to comment
Share on other sites

οταν λες εκτακτη εννοεις οτι δεν ηταν προγραμματισμενη αλλα ετυχε στην πορεια? και αν ναι σε ποια εβδομαδα???

δηλαδη..

οταν ειναι προγραμματισμενες συνηθως γινονται μεχρι την 16η εβδομαδα που το κυημα ειναι πολυ μικρο αρα και το βαρος του σακου αρκετα ανεχτο και ετσι εκτος απο καποια αντιβιωση σαν προληπτικη αγωγη και ξεκουραση τις πρωτες εβδομαδες δεν τηρειται καποιο αλλο μετρο και πολλες γυναικες μετα πανε για δουλεια..σε αυτη τη περιπτωση προσεχουμε μονο τα κολπικα υγρα να ειναι καθαρα ωστε να μη δημιουργηθει καποια ιογενης λοιμωξη που θα προσβαλλει την περιδεση αρα και το ενδομητριο που θα μολυνει το μωρο αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι πραγματικα εξαιρεσεις που συμβαινει αυτο..

στις εκτακτες περιδεσεις σε εβδομαδες πανω απο τις 16 εβδομαδες ο κινδυνος αυτος ειναι πιο μεγαλος αλλα οχι ντε και καλα πραγματοποιησιμος και συνισταται πιο συστηματικη κατακλιση και προσοχη οπως ελεγχοι καλλιεργειας υγρων και αναλογη αγωγη..τα πραγματα ειναι πιο επικινδυνα και αυστηρα οταν η περιδεση γινεται οριακα δηλαδηστις 21-22 εβδομαδες..εκει θελει πολυ προσοχη στην αναρρωση και συνηθως η κατακλιση ειναι το πιο σημαντικο στοιχειο..πολυυυυυ ξεκουραση και προσοχη..

 

ενας φιλος γιατρος λεει παντα..γυναικες με περιδεση αποδεδειγμενα γεννησαν με επιτυχια..

 

υπαρχει μια φιλη που ηταν τακτικο μελος παλαιοτερα στο foroum η οποια ειχε κανει περιδεση αλλα επαθε ουρολοιμωξη στον 7ο μηνα και γεννησε προωρα αλλα αυτο δεν ειχε να κανει με την περιδεση αλλα με το οτι ο οργανισμος της επιπελον ηταν πολυ ευαισθητος στα μικροβια και ετσι τακτικα ειχε κολπικα μικροβια ιογενη..

εν ολιγοις ειναι στην ευαισθησια της εγκυμονουσας..

αν οσα απο τα παραπανω σου αντιστοιχουν και υπαρχει κατι που σε προβληματιζει η σε αγχωνει συζητησε το ανοιχτα με τον γιατρο σου..

 

οπως μπορεις να δεις απο τον καιρο που ανοιξα αυτο το τοπικ εχουν περασει μηνες και εψαξα αρκετα το θεμα γιατι και μου χρειαζονταν οι πληροφοριες αλλα και την επομενη φορα θα πρεπει παλι να ξανακανω περιδεση..

 

Καλημέρα!

Περίδεση έκανα στην 17η εβδομάδα τελείως τυχαία! Είχα πάει για απλή επίσκεψη στο γυναικολόγο μου και νόμιζα ότι όλα θα ήταν καλά, όπως πάντα! Τελικά διαπίστωσε πλήρη διαστολή του τραχήλου και το μωρό έτοιμο να βγει. Στο τσακ προλάβαμε και πήγαμε στο ΙΑΣΩ, με ρίσκο ότι θα έσπαγαν στο δρόμο και τα νερά και θα το χάναμε.

Τελικά έκανα την περίδεση την επόμενη το πρωί και πάλι με ρίσκο αν θα πετύχαινε (λόγω πλήρης διαστολής).

Ευτυχώς πηγαν όλα πολύ καλά! Αρχικά είχα αρκετές ενοχλήσεις αλλά εχτές ξαναπήγα στο γιατρό μου και μου είπε ότι όλα είναι άριστα (το μωράκι μου που μάλλον είναι αγοράκι κι ο τράχηλός μου). Να φανταστείς με αφήνει τώρα να σηκώνομα λίγο και να βγω κι έξω καμιά φορά για βόλτα.

Σήμερα νιώθω πολύ ευτυχισμένη, άλλος άνθρωπος!

Φιλάκια, ευχαριστώ που με καθησύχασες!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Περίδεση έκανα στην 17η εβδομάδα τελείως τυχαία! Είχα πάει για απλή επίσκεψη στο γυναικολόγο μου και νόμιζα ότι όλα θα ήταν καλά, όπως πάντα! Τελικά διαπίστωσε πλήρη διαστολή του τραχήλου και το μωρό έτοιμο να βγει. Στο τσακ προλάβαμε και πήγαμε στο ΙΑΣΩ, με ρίσκο ότι θα έσπαγαν στο δρόμο και τα νερά και θα το χάναμε.

Τελικά έκανα την περίδεση την επόμενη το πρωί και πάλι με ρίσκο αν θα πετύχαινε (λόγω πλήρης διαστολής).

Ευτυχώς πηγαν όλα πολύ καλά! Αρχικά είχα αρκετές ενοχλήσεις αλλά εχτές ξαναπήγα στο γιατρό μου και μου είπε ότι όλα είναι άριστα (το μωράκι μου που μάλλον είναι αγοράκι κι ο τράχηλός μου). Να φανταστείς με αφήνει τώρα να σηκώνομα λίγο και να βγω κι έξω καμιά φορά για βόλτα.

Σήμερα νιώθω πολύ ευτυχισμένη, άλλος άνθρωπος!

Φιλάκια, ευχαριστώ που με καθησύχασες!

 

χαιρομαι που ολα πανε καλα..απλα οσο και να εχεις την αδεια του γιατρου για καποια πραγματα εσυ οφειλεις να προσεχεις, να μη κουραζεσαι καθολου και να μην κανεις υπερβολες. Θελει προσοχη.Υπομονη ακομη λιγους μηνες..μετα θα αναπολεις και θα ηθελες να διαρκουσε περισσοτερο!!

 

καλη εγκυμοσυνη και καλη λευθερια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΔΕΣΠΟΙΝΑ 79 ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΣΟΥ!ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑΤΕ ,ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΡΑΑΑΑΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΤΥΧΕΡΟΙ!!!!!ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΣΥΧΗ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΘΕΤΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΗΡΕΜΗ ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΛΗ ΕΞΕΛΙΞΗ......ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η PROSPEROUS,ΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑ,ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ,ΑΝ ΞΑΝΑΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΦΟΒΕΡΟ!ΠΑΝΤΩΣ ,ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΩΡΑΚΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ,ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΕΝΝΟΩ .....ΕΔΡΑΣΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ...!ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣ

 

ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ admin,to ξεχασα.....ειχα να γραψω καιρο

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΣΠΟΙΝΑ 79 ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΣΟΥ!ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑΤΕ ,ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΡΑΑΑΑΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΤΥΧΕΡΟΙ!!!!!ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΣΥΧΗ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ,ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΘΕΤΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΝ ΤΗ ΜΗΤΡΑ ΗΡΕΜΗ ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΛΗ ΕΞΕΛΙΞΗ......ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η PROSPEROUS,ΕΧΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΑΓΚΑΛΙΑ,ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ,ΑΝ ΞΑΝΑΜΕΙΝΟΥΜΕ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΦΟΒΕΡΟ!ΠΑΝΤΩΣ ,ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΩΡΑΚΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ,ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΕΝΝΟΩ .....ΕΔΡΑΣΕ ΕΓΚΑΙΡΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ...!ΣΩΣΤΟΣΣΣΣΣΣΣ

 

ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ admin,to ξεχασα.....ειχα να γραψω καιρο

 

Έχεις δίκιο!

Πάντως τώρα δεν παίρνω κάποιο τοκολυτικό χάπι. Έπαιρνα Yutopar αλλά μου είπε ο γιατρός να τα σταματήσω. Έχω κάποιες συσπασούλες, αλλά πολύ μικρής έντασης και διάρκειας. Λες να πρέπει να συνεχίσω τα χάπια;

Σ'ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις...!!!

Φιλάκια.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα πριν λιγο καιρο ειχα προωρο τοκετο λογο χαλαρου τραχηλου και στην επομενη εγκυμοσυνη πρεπει να κανω περιδεση. Με ενημερωσε σχετικα ο γιατρος μου αλλα θα ηθελα να ακουσω λεπτομεριες και απο καποια που το εχει κανει. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πριν λιγο καιρο ειχα προωρο τοκετο λογο χαλαρου τραχηλου και στην επομενη εγκυμοσυνη πρεπει να κανω περιδεση. Με ενημερωσε σχετικα ο γιατρος μου αλλα θα ηθελα να ακουσω λεπτομεριες και απο καποια που το εχει κανει. Ευχαριστω

 

Γεια σου Marilou85. Λυπάμαι ειλικρινά, παραλίγο βλέπεις να το πάθω κι εγώ! Το σώσαμε (το μωράκι μου) τελευταία στιγμή και μου έκανε έκτακτη περίδεση ο γιατρός. Ήμουν τότε 17 εβδομάδων. Εσύ σε ποια εβδομάδα ήσουν; Τι συμπτώματα είχες; Εγώ τίποτα ανησυχητικό (λίγα πονάκια μόνο), τυχαία το προλάβαμε...!

Όπως σου είπα πήγα για επίσκεψη ρουτίνας στο γιατρό μου και κατέληξα στο ΙΑΣΩ (πλήρης διαστολή τραχήλου), με μεγάλο ποσοστό να μην προλάβουμε και να το χάσουμε. Δευτέρα βράδυ μπήκα στο μαιευτήριο, Τρίτη πρωί έκανα την περίδεση με ολική αναισθησία. Ήταν 50-50 να τα καταφέρουμε (λόγω της πλήρης διαστολής)! Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και είμαι ευγνώμων στο γιατρό μου που το πάλεψε και τα καταφέραμε! Μετά το χειρουργείο πόναγα αρκετά και είχα πολύ λίγο αίμα. Τετάρτη μεσημέρι πήγα σπιτάκι μου! Για μεγάλο διάστημα ήμουν συνέχεια στο κρεβάτι, μόνο για τουαλέτα σηκωνόμουν.

Μέχρι σήμερα (23η εβδομάδα) σχεδόν κάθε μέρα έχω πονάκια στην κοιλιά κι από κάτω τσιμπηματάκια. Κι επειδή πλέον φοβάμαι πολύ παίρνω τηλ.το γιατρό μου ή πάω από το ιατρείο του. Λέει ότι όλα είναι καλά τώρα (και ο τράχηλος και το αγοράκι μου).

Στη δουλειά δεν θα ξαναπάω μέχρι τη γέννα και γενικά στο σπίτι δεν κάνω τίποτα κουραστικό (ούτε καν μαγειρεύω)! Εδώ και 2 εβδομάδες βγαίνω έξω στα μαγαζιά ή για κανά φαγητό αλλά μέχρι εκεί. Όλες τις άλλες ώρες της ημέρας είμαι στο κρεβάτι.

Αυτά από μένα...Τι άλλο θέλεις να μάθεις;

Φιλάκια.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

KAΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!ΕΓΩ ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΡΑΧΗΛΟΥ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΗΔΗ ΑΓΧΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΞΑΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ 6ΜΗΝΟ.ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕΙΝΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΒΙΩΣΑ.ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΘΡΟ.ΣΕ'ΜΕΝΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΒΕΒΑΡΗΜΕΝΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ(ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ Η' ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ)ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ.ΒΛΕΠΕΙΣ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ 5% ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ.ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 24Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΛΥ ΞΑΦΝΙΚΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΙΧΑ ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΜΟΥ'ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΝ ΠΩ.....ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΝ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΘΟΥΣΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΜΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ 6ΜΗΝΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕΙΝΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙΝΔΥΝΟΙ.ΕΣΥ ΠΩΣ ΒΙΩΣΕΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ?ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ.ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΙ ΘΥΣΙΕΣ ΣΟΥ.ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ...ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ.ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΦΙΛΑΚΙΑ

Link to comment
Share on other sites

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΒΙΩΣΑ.ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΘΡΟ.ΣΕ'ΜΕΝΑ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΒΕΒΑΡΗΜΕΝΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ(ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΒΟΛΕΣ Η' ΕΚΤΡΩΣΕΙΣ)ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ.ΒΛΕΠΕΙΣ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ 5% ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΑ.ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 24Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΛΥ ΞΑΦΝΙΚΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΙΧΑ ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΜΟΥ'ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΗΝ ΠΩ.....ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΕΝ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΔΕΣΗΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΘΟΥΣΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΠΡΙΝ 10 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑΜΕΙΜΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ 6ΜΗΝΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕΙΝΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙΝΔΥΝΟΙ.ΕΣΥ ΠΩΣ ΒΙΩΣΕΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ?ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ.ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΙ ΘΥΣΙΕΣ ΣΟΥ.ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ...ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ.ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΦΙΛΑΚΙΑ

 

Γεια σου και πάλι!

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο λυπάμαι...!

Σε μένα η περίδεση αρχικά δεν ήταν ό,τι καλύτερο γιατί λόγω της δυσκολίας της κατάστασης μου ήταν δύσκολη επέμβαση...Σίγουρα τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά και θα ήταν επέμβαση ρουτίνας (έτσι είπε ο γιατρός μου) αν την κάναμε προληπτικά (όπως θα την κάνεις έσύ). Δηλ.πόναγα αρκετά μετά και γενικά έπρεπε να μείνω πολύ στο κρεβάτι. Τώρα σίγουρα είμαι καλύτερα, όπως σου είπα βγαίνω κι έξω. Δεν παραπονιέμαι καθόλου όμως! Για χάρη του μωρού μου μπορώ να υπομείνω τα πάντα...!

Επίσης μου είπε ο γιατρός μου ό,τι σε κάθε επόμενη εγκυμοσύνη μου θα κάνω πάλι κι εγώ περίδεση.

Ρώτα με 'ο,τι άλλο θες.

Φιλάκια!

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΜΟΥ!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΡΟΥΤΙΝΑΣ.ΟΤΑΝ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΞΑΠΛΑ ΙΣΧΥΕΙ?ΜΟΝΟ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΟ?ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ?ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ?ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ?ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ ΤΑ ΙΔΙΑ?(ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΡΑ ΤΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ).ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΝΑ 6ΜΗΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ.ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ.Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΦΙΛΑΚΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΜΟΥ!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΡΟΥΤΙΝΑΣ.ΟΤΑΝ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΞΑΠΛΑ ΙΣΧΥΕΙ?ΜΟΝΟ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΟ?ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ?ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ?ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ?ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ ΤΑ ΙΔΙΑ?(ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΕΡΑ ΤΗΣ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑΣ).ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΝΑ 6ΜΗΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ.ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ.Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.ΦΙΛΑΚΙΑ.

 

Καλησπέρα!

Είμαι καλά, ελπίζω το ίδιο κι εσύ.

Όσον αφορά την περίδεση κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Σε μένα επειδή ήταν έκτακτη και γενικά ήταν σχετικά δύσκολα τα πράγματα έμεινα στο κρεβάτι για 1 μήνα. Σηκωνόμουν μόνο μετά την πρώτη βδομάδα και μόνο για φαγητό και τουαλέτα. Έπαιρνα τοκολυτικά χάπια τα Yutopar για να μην κάνει συσπάσεις η μήτρα, αλλά είχαν σαν παρενέργεια να τρέμουν πολύ τα χέρια μου και να έχω ταχυκαρδίες. Αυτά τα πήρα για κανά μήνα. Επίσης τότε άρχισα να παίρνω μαγνήσιο (που κι αυτό βοηθάει στις συσπάσεις), το οποίο και συναχίζω. Αντιβίωση δεν πήρα, μόνο κατά τη διάρκεια της εγχείρισης (περίδεσης) μου έδιναν και μισή μέρα μετά. Βέβαια άλλες κοπέλες έπαιρναν. Μετά τον πρώτο μήνα άρχισα να σηκώνομαι πιο πολύ από το κρεβάτι και να κυκλοφορώ μέσα στο σπίτι. Σιγά-σιγά αφού πήγα πρώτα στο γιατρό μου και μου έδωσε το ΟΚ άρχισα να βγαίνω κι έξω για καμιά βόλτα. Την περίδεση την έκανα 15/6, τώρα βγαίνω σχεδόν κάθε μέρα. Για δουλειά βέβαια ούτε λόγος (δεν μ'αφήνει ο γιατρός μου) και βλέπω κι εγώ ότι κάθε τόσο θέλω να ξαπλώνω λίγο.

Πάντως κι εγώ αυτό το άγχος έχω ακόμα αν θα πάνε όλα καλά επειδή έχω κάνει περίδεση. Απ'ό,τι μου λένε αν προσέχω λίγο θα τα καταφέρω μέχρι το τέλος, αφού έχω και πολύ καλό μήκος τραχήλου τώρα.

Τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά αν η περίδεση γίνει προληπτικά όπως θα γίνει σε σένα. Τότε θα πρέπει να κάτσεις λιγότερο στο κρεβάτι, πολλές πάνε και στη δουλειά τους μετά από κάποιο διάστημα. Κι είναι πολύ πιο σίγουρο να τα καταφέρουν μέχρι το τέλος. Εγώ προσωπικά αφήνω πάντα κάποια επιφύλαξη γιατί έχω περάσει πάρα πολλά μέχρι τώρα (πρώτα αποκόλληση στο δεύτερο μήνα και μετά την έκτακτη περίδεση στον τέταρτο). Πάντα όμως πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά γιατί αυτό περνάει και στο μωρό μας.

Ό,τι άλλο θέλεις να μάθεις, πες μου.

Φιλάκια.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Από ποιό όριο μήκους τραχήλου και κάτω αποφασίζεται η περίδεση;

Στην 23 εβδομάδα (πριν μία εβδομάδα δηλαδή) μου διέγνωσαν, στη Β' Επιπέδου, μήκος τραχήλου 2,5 εκ (λίγο κάτω από το φυσιολογικό όριο). Ξεκούραση και utrogestan ήταν η οδηγίες του γιατρού μου. Θα με δει, λέει, πάλι κανονικά σε ένα μήνα. Μήπως πρέπει να επανεξεταστώ πιο σύντομα; Μήπως υπάρχουν κι άλλες εξετάσεις που πρέπει να κάνω; Αισθάνομαι και κάτι τσιμπήματα, κάτι πονάκια, που και που, χαμηλά, και ίσως και μερικές συσπάσεις (αν και τόσο ελαφρές που δεν είμαι σίγουρη αν είναι)... Ανησυχώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Μαριλού και εγω ειχα στην πρωτη εγκυμοσυνη προωρο τοκετο στην 25η εβδομαδα. Στην επομενη εκανα περιδεση στη 13η εβδομαδα και ολα πηγαν πολυ καλα τωρα εχω ενα αγορακι 10 μηνων. Η περιδεση ειναι μια ευκολη επεμβαση κραταει 10 -15 λεπτα μονο που γινεται με ολικη ναρκωση. Εγω προσεχα πολυ σε ολη την εγκυμοσυνη δηλαδη ημουν κυριως μεσα στο σπιτι εκανα ελαχιστες δουλειες , απεφευγα μετακινησεις κλπ αλλα δεν χρειαστηκε να μεινω σε ακινησια εκτος απο 2-3 μερες μετα την περιδεση. Επισης επερνα μαγνησιο και utrogestan για αρκετους μηνες. εμενα ο γιατρος μου ειχε πει πως μπορω να μεινω εγκυος μετα απο δυο μηνες εγω εμεινα στους τρεις. Το θεμα στην ανεπαρκεια τραχηλου ειναι η δυναμη της βαρυτητας οσο περισσοτερο εισαι ξαπλα και ξεκουραζεσαι τοσο λογοτερη πιεση ασκειται στον τραχηλο. Η περιδεση βοηθαει παρα πολυ αλλα πρεπει και εμεις να προσεχουμε. Φιλακια περνας δυσκολες στιγμες αλλα να δεις που σε κανα χρονο θα εχεις και εσυ ενα ζωηρο ζουζουνι οπως εγω.

Δεσποινα με το καλο το μωρακι σου. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως ενω ειχες πληρη διαστολη δηλ 10 εκ; και δεν υπηρχε ουσιαστικα τραχηλος μπορεσε να σου κανει περιδεση . Απο οσο ξερω η περιδεση γινεται στο ανωτερο τμημα του τραχηλου.Σε ρωταω γιατι στην πρωτη εγκυμοσυνη νοσηλευτικα για τρεις μερες πριν τον τοκετο αλλα δεν μου εκαναν περιδεση γιατι ειχα ηδη μεγαλη διαστολη και δεν γινοταν .

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!

ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ(29ΕΒΔ) ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΕΝΩ ΟΛΑ ΚΥΛΟΥΣΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΣΤΗΝ 17 ΕΒΔ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΑΤΕ??ΜΕΤΑ ΝΙΩΘΕΤΕ ΠΟΝΟ Ή ΕΝΟΧΛΗΣΗ??ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ Ή ΜΕΘΗ??ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ??Η ΠΕΡΙΔΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ??

Link to comment
Share on other sites

εμενα την εκοψε στην αρχη της 38ης ( περιπου τοτε την αφαιρουν ωστε να μην ειναι προωρο αλλα και να μην εχουν προλαβει να σε πιασουν οι πονοι ακομα ) και αμεσως μετα γεννησα με καισαρικη λογω ισχιακης προβολης. Αλλα οπως ειπε ο γιατρος μολις εκοψε την περιδεση εκανα αμεσως διαστολη οποτε και φυσιολογικα θα γεννουσα την ιδια μερα μαλλον. Η αφαιρεση γινετε χωρις ναρκωση δυστυχως αλλα το παρηγορο ειναι οτι η ολη διαδικασια κραταει δυο τρια λεπτα οποτε ειναι υποφερτη. καλη συνεχεια σου ευχομαι με το καλο το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ISMIN ΜΟΥ!ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΜΠΩ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ.Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ(ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΞΕΓΕΝΝΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ) ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΒΑΜΕ ΜΕ ΜΕΘΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ.ΤΟΝ ΤΩΡΙΝΟ ΓΙΑΤΡΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΔΕΣΗ.

ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΜΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΙΟΛΑΣ???ΕΣΥ ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΕΝΝΗΣΕΣ???ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΝ???ΤΟΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑΡΚΩΣΗ??

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γεννησα στο Ελενα. Η αφαιρεση της περιδεσης ειναι πολυ απλη διαδικασια . Ο γιατρος μου θα την έκανε κατά την καθιερωμενη επισκεψη μονος του αλλα τελικα φοβηθηκε μηπως σπάσουν τα νερα και τρεχουμε αρον αρον για καισαρικη ( που επρεπε να κανω λογω ισχ.προβολης) και η αφαιρεση εγινε λιγο πριν το χειρουργειο. Εντάξει δεν ειναι ανωδυνη η διαδικασια αλλα ο πονος ειναι πραγματικα στιγμιαιος μετα δεν πονας καθολου ποτε οκ το αντεχεις . Για τη μεθη δεν τον ειχα ρωτησει του ειχα προτεινει να την αφαιρεσει αφου γινει η ολικη ναρκωση για την καισαρικη αλλα δεν γινοταν γιατι μετα τη ναρκωση πρεπει αμεσα να βγει το μωρο ωστε να μην επηρεαστει πολυ και η αφαιρεση θα καθυστερουσε τη διαδικασια. για την αφαιρεση δεν πληρωνεις κατι εξτρα.

επισης δεν ειναι δεδομενο οτι θα κανεις αμεσως διαστολη απλα ετυχε σε μενα . υπαρχει περιπτωση λογω της περιδεσης μετα την αφαιρεση να μην ανοιγει ευκολα ο τραχηλος . παντως καλου κακου εχε εσυ τη βαλιτσουλα σου ετοιμη στην 37η εβδομαδα. αντε με το καλο . ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...