Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιθέματα στήθους


Recommended Posts

Μη γελάσετε με την άγνοιά μου. Αυτές τις μέρες προσπαθώ να αρχίσω να οργανώνω τη βαλίτσα για το μαιευτήριο και δεν έχω ακόμα καλοκαταλάβει σε τί ακριβώς χρησιμεύουν τα επιθέματα στήθους. Είναι απαραίτητα? Είναι για να μη λερώνεσαι με γάλα? Μπαίνουν μέσα από σουτιέν? Ποιά μάρκα προτιμάτε?

Τέλος, τα βρίσκεις σε φαρμακεία υποθέτω ?

:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ δεν μπορώ χωρίς επιθέματα. Τα βαζεις στο στήθος σου, μέσα από το σουτιέν για να μη λερώνεσαι με το γάλα. Υπάρχουν επιθέματα μιας χρήσης, τα οποία με βολεύουν εμένα και τα βαμβακερά επιθέματα που τα πλένεις και τα χρησιμοποιείς ξανά. Έχουν και τα φαρμακεία και νομίζω και τα Λητώ.

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ χωρίς επιθέματα. Τα βαζεις στο στήθος σου, μέσα από το σουτιέν για να μη λερώνεσαι με το γάλα. Υπάρχουν επιθέματα μιας χρήσης, τα οποία με βολεύουν εμένα και τα βαμβακερά επιθέματα που τα πλένεις και τα χρησιμοποιείς ξανά. Έχουν και τα φαρμακεία και νομίζω και τα Λητώ.

Ούτε εγώ μπορούσα...Αν και δεν έτρεχε γάλα εμπόδιζαν την τριβή του ταλαιπωρημένου στήθους με το σουτιέν. Υπάρχουν και σε μεγέθη νομίζω. Εγώ είχα δοκιμάσει επιθέματα από τα mothercare και της chicco. Τα 2α μου φάνηκαν πολύ καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ κι εγώ τα θεωρώ άκρως απαραίτητα, ειδικά τον πρώτο καιρό είχα πολλή διαρροή...Εγώ έχω βολευτεί τα chicco. Είχα πάρει και κάποια επαναχρησιμοποιούμενα, αλλά μηδέν απορροφητικότητα δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Και για εμένα ήταν απαραίτητα μάλιστα και πριν γεννήσω γιατί έτρεχε το στήθος μου από πριν. Είχα βολευτεί της chicco και τα johnsons. Τα βρίσκεις σε φαρμακεία, σούπερ μάρκετ και στα λητω.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σούπερ βρε κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Δηλαδή χρειαζόμαστε συνέχεια από αυτά - όσο θηλάζουμε? Ή είναι κυρίως για την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τα τζαμπο έπαιρνα της nuk,με το αυτοκολλητάκι απο πίσω.Εχει κ το τζαμπο τα δικά του,αλλα δεν ξέρω αν είναι καλά....Εκεί θα βρεις και της chicco.

Οσο θήλαζα τα χρησιμοποιούσα συνεχώς.Αν γεννήσεις σε ιδιωτικό σου δίνουν ενα πακέτο δώρο(στο Λητω τουλάχιστον μας είχαν δώσει της chicco).Καλό είναι βέβαια να πάρεις απο τώρα να έχεις γιατί θα σου χρειαστούν.

Με το καλό!

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ βρε κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Δηλαδή χρειαζόμαστε συνέχεια από αυτά - όσο θηλάζουμε? Ή είναι κυρίως για την αρχή?

 

Κυριως στην αρχη (εγω τα χρειαστηκα περιπου 3 μηνες). Μεχρι να εδραιωθει η γαλουχια και να "μαθει" ο οργανισμος σου ποτε θα χρειαστει γαλα το παιδι. Δλδ, εγω που θηλαζα ανα 2ωρο, το τελευταιο γευμα του ηταν στις 8, ε....στις 10 ετρεχε λιγο γαλα...Τωρα, δε τρεχει ποτε το γαλα και εχω παρα πολυ καιρο να χρησιμοποιησω...

 

Ή αν αργησεις να ταισεις παλι θα αρχισει να τρεχει λιγο...Ειδικα, αν θες να βγεις βολτα, τον πρωτο καιρο μη το σκεφτεις να βγεις χωρις επιθεμα....

 

Εγω ειχα της Chicco, αλλα μετα δοκιμασα της AVENT και μου αρεσαν πολυ καλυτερα. Ειχαν μεταξενια αισθηση. Η αδερφη μου ειχε παρει απο το mothercare, αλλα , δε μου αρεσε που δεν ειχαν συσκευασια ενα ενα, οπως τα αλλα. Αν ηθελες να το παρεις στη τσαντα σου, επρεπε να το εχεις ετσι χυμα. Τα αλλα ηταν σε αποστειρωμενα σακουλακια ενα ενα....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη δεύτερη κόρη μου τα χρειάστηκα για 16 μήνες....

Στην τρίτη κόρη που θηλάζουμε 3,5 μήνες, ακόμα και με τα επιθέματα γίνομαι μούσκεμα. Είναι ένα θεματάκι που έχω με τον θηλασμό. Το δεξί πετάει γάλα συνέχεια...

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια και ο παιδιατρος και στο μαιευτηριο μου τα ειχαν"απαγορεψει"!Μου ειχαν πει οτι δεν αφηνει το στηθος να αεριστει σωστα και υπαρχει κινδυνος μυκητιασεων!Εγω χρησιμοποιουσα στο σπιτι γαζουλες αποστειρωμενες και τα επιθεματα μονι οταν εβγαινα εξω...ηταν καλοκαιρι και με τα λεπτα μπλουζακια και τα σουτιεν θηλασμου ειχα μεγαλο προβλημα!Εκτος απο το γαλα που ερεε αφθονο...φαινοντουσαν ολα1

Link to comment
Share on other sites

Aπο το φαρμακειο!Ειναι γαζες αποστειρωμενες τετραγωνακια μεσα σε φακελακια!Ειναι και πολυ φθηνες!Νομιζω ειναι συσκευασιες των 10!Με τετοιες γαζουλες καθαριζα και τα ματακια του μωρου με νερακι ή ορο(απαλα παντα),και αργοτερα του καθαριζα και τα ουλα και τα δοντακια του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι εγώ χρησιμοποιούσα επιθέματα αλλά καλό είναι τον πρώτο καιρό του θηλασμού όταν θα βρίσκεσαι στο σπίτι να μην βάζεις.Γενικά να τα χρησιμοποιείς κυρίως όταν θα βγείς από το σπίτι, για να αφήνεις το στήθος σου ελεύθερο να αναπνέει όταν είσαι στο σπίτι;).Λογικά μετά από κάποιο διάστημα δεν θα τα χρειάζεσαι παρα μόνο όταν λείπεις ώρες από το σπίτι και γεμίσει το στήθος γάλα οπότε και θα τρέξει:rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Και εγώ φτιάνω την βαλίτσα μου αυτές τις μέρες και αγόρασα ένα κουτί με επιθέματα στήθους της chicco. Προσωπικά Θεωρώ πως είναι κάτι χρήσιμο, επειδή μπάινει μέσα απο το σουτιέν και κρατάει καθαρό το στήθος και το εσώρουχο. Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει (1η εγκυμοσύνη), αλλά καλύτερα να τα έχω μαζί μου. Δεν είναι άλλωστε και ιδιαίτερα ακριβά. Τώρα θα δούμε και στην πράξη!!

Link to comment
Share on other sites

και εμένα μου φάνηκαν χρήσιμα, ειδικά τον πρώτο καιρό, όταν ξεκινούσα πχ να θηλάσω από το δεξί στήθος, ξεκινούσε να τρέχει γάλα και το άλλο και το αντίστροφο! επίσης όταν ξάπλωνα και πιεζόταν το στήθος, πάλι είχα διαρροές. Για μυκητιάσεις δεν ξέρω, αλλά εφόσον τα άλλαζα κάθε δίωρο περίπου δεν πρέπει να είχα πρόβλημα. Στο μήνα πάνω που συνήθισε το στήθος το ωράριο του θηλασμού και δεν έτρεχε ανεξέλεγκτα, τα έκοψα, τα έβαζα όμως όταν πήγαινα βόλτα για να μην βρεθώ εκτεθειμένη καλού κακού!

Εμένα με είχαν βολέψει τα chicco, ενώ τα johnson δεν μου άρεσαν, αλλά αυτά είναι προσωπικά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ψηφιζω τα chicco ειναι πιο απορροφητικά. Μονο στην κλινικη που έμεινα ξόδεψα ένα κουτί για μετά δεν το συζητάω... ακομα και οταν εσκυβα ετρεχε γάλα απο το στηθος μου. Αν και θηλασα το μωρο 3,5 μηνες και μετα απο 3 φορες που πηρα χαπια για να σταματησει το γαλα, ενα χρονο μετα ακομα ειχα διαρροες. Οποτε δεν ξερεις πως θα ερθουν τα πράγματα. Παρε ενα κουτί να έχεις και μετά βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή σε αυτά που έχουν αυτοκόλλητο! Αν το επίθεμα γυρίσει ανάποδα και κολλήσει πάνω στη θηλή, πονάει πολύ. Δύο φορές την έπαθα και δεν ξαναέβγαλα το χαρτάκι από το αυτοκόλλητο.

Link to comment
Share on other sites

Eγω θηλασα 9 μηνες. Μεχρι να ξεκινησουμε τις στερεες τροφες το γαλα ετρεχε. Απο την 3η μερα της γεννας. Τα δοκιμασα ΟΛΑ. Βολευτικα μονο τα lansinoh. Tα πιο λεπτα και πιο απορροφητικα. Τωρα γεννω σε λίγες μερες και εχω ηδη κανει στοκ.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου σύστησαν να πάρω τα μεγάλα της μεdela σαν πιο καλά... τα έχει δοκιμάσει καμία σας? δεν ξέρω και που να τα βρώ δεν τα είδα στο λήτώ, ούτε στα jumbo πρέπει να τα παραγγείλω στο φαρμακείο; ξέρει καμία κοπέλα αν είναι ακριβά;

διαφορετικά θα π΄ρω την chicco που από ότι λέτε οι περισσότερες είστε ευχαριστημένες

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα ενα θεμα με την ροη του γαλακτος.

Σε σημειο το βραδυ να κοιμαμαι με πετσετα στο σεντονι.

τελικα, υστερα απο πολλες δοκιμες, κατηργησα τελειως τα μιας χρησης. Μου προξενουσαν πονο και ερεθισμο και εκαναν τον θηλασμο επιπονο.

μονο αν ηταν να παμε καπου εξω τα φορουσα.

πηρα υφασματινα πλενομενα (υπαρχει και τροπος να τα κανεις μονη σου) και ηρεμησα.

το βραδυ που ηθελα να κοιμηθω εβαζα επιθεμα και απο πανω ενα κοχυλι συλλογης γαλακτος, μονο το καπακι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
εμένα μου σύστησαν να πάρω τα μεγάλα της μεdela σαν πιο καλά... τα έχει δοκιμάσει καμία σας? δεν ξέρω και που να τα βρώ δεν τα είδα στο λήτώ, ούτε στα jumbo πρέπει να τα παραγγείλω στο φαρμακείο; ξέρει καμία κοπέλα αν είναι ακριβά;

διαφορετικά θα π΄ρω την chicco που από ότι λέτε οι περισσότερες είστε ευχαριστημένες

 

TA ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΓΩ. ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΑ, ΓΙΑΤΙ ΑΕΡΙΖΕΤΑΙ Η ΘΥΛΗ ΚΑΙ ΠΕΤΑΓΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Τα Chicco εμενα δεν μου αρεσαν καθολου, ειναι πολυ "πλαστικα", εχουν ασχημη αισθηση και κολλανε πανω σου μερικες φορες. Τα ΝUK ειναι πιο απαλα και πιο οικονομικα. Επισης ο αντρας μου πηρε απο λαθος τα υφασματινα Medela (για κοχυλια τον εστειλα αλλα επεσε σε ασχετη πωλητρια) και σκεφτομαι αν δεν τα παρουν πισω να τα δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...