Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κάθε πότε κλωτσάει?


Recommended Posts

Καλησπέρα στις μέλλουσες μανούλες.

Είμαι στην 29η εβδομαδα και όλα πάνε καλά. Απλά ήθελα να σας ρωτήσω, το μπεμπίνι σας κάθε πότε το καταλαβαίνεται? Να σας πω για μένα. Υπάρχουν μέρες που θα κουνιέται ή θα με κλωτσάει συνεχόμενα για 3-4 ώρες το πρωί ,ξανά το απόγευμα και το βράδυ από την κλωτσιά θα με ξυπνήσει. Άλλες μέρες όμως αν δεν χαϊδέψω την κοιλίτσα θα αργήσει να κουνηθεί. Αυτή η εναλλαγή κινητικότητας έχω προσέξει ότι είναι κάθε 2-3 μέρες. Κάποιες φορές με ανησυχεί όπως σήμερα... Η δικιά σας εμπειρία? :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα εμβρυακια δεν νομιζω οτι εχουν συγκεκριμενες ωρες που κουνιουνται....συνηθως τα καταλαβαινουμε οταν εμεις ειμαστε ξαπλωμενες και χαλαρες....

αν νιωθεις αγχος οτι δεν κουνιεται φαε κατι γλυκο και ξαπλωσε καπου ηρεμισε χαϊδεψε την κοιλιτσα σου και θα κουνηθει!!

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στις μέλλουσες μανούλες.

Είμαι στην 29η εβδομαδα και όλα πάνε καλά. Απλά ήθελα να σας ρωτήσω, το μπεμπίνι σας κάθε πότε το καταλαβαίνεται? Να σας πω για μένα. Υπάρχουν μέρες που θα κουνιέται ή θα με κλωτσάει συνεχόμενα για 3-4 ώρες το πρωί ,ξανά το απόγευμα και το βράδυ από την κλωτσιά θα με ξυπνήσει. Άλλες μέρες όμως αν δεν χαϊδέψω την κοιλίτσα θα αργήσει να κουνηθεί. Αυτή η εναλλαγή κινητικότητας έχω προσέξει ότι είναι κάθε 2-3 μέρες. Κάποιες φορές με ανησυχεί όπως σήμερα... Η δικιά σας εμπειρία? :confused::confused::confused:

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου!

Εγώ είμαι στην 25η βδομάδα και είμαι μια από τα ίδια. Επειδή όμως δε μας κάνει καλό να αγχωνόμαστε, σκέψου οτι τα καημένα τα μωράκια έχουν τα δικά τους ωράρια και μπορεί να κοιμούνται ή εμείς να είμαστε σε κίνηση και να μην τα νιώθουμε... Αυτό σκέφτομαι κι εγώ για να μη φρικάρω;)!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με αγχώνει γιατί για 2-3 ημέρες είναι υπερκινητικότατο και μετά για 2-3 ημέρες τελείως χαλαρό! Αραιά και πού καμμιά κινησούλα και όπως καταλαβαίνετε... με ζώνουν τα φίδια! Αλλά μετά ξαναρχίζει και ηρεμώ λίγο! Πάντως ισχύει το ότι έχουν κι αυτά τους δικούς τους ρυθμούς, άλλες φορές έντονους και άλλες πολύ ήρεμους...

Link to comment
Share on other sites

Anna και το δικό μου έτσι κάνει. Σκέψου ότιόσο μεγαλώνει στενεύει και ο χώρος του οποτε οι κινησεις του θα αρχίσουν να είναι λιγοτερο έντονες. Κάποιες μέρες κουνιέται αρκετά και από νωρίς, άλλες λίγο όταν ξαπλώνω. Σημασία εχει να τον καταλαβαίνεις καθημερινά. οχι μόνο σαν κλωτσιά αλλά έστω ένα τέντωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, ωραία... Για αυτό άνοιξα αυτό το θέμα γιατί με είχε ανησυχήσει. Δεν ηξερα πόσο φυσιολογικό είναι 2-3 μέρες να κλωτσάει συνέχεια και τις επόμενες 2 να είναι τόσο ήσυχο. Τώρα νοιώθω καλύτερα ...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσια!! Εμένα κινείται ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!! Από το πρωί μέχρι το βράδυ αφού είχα ανησυχήσει γιατί απορούσα πότε πια κοιμάται αυτό το παιδί???? Τώρα βέβαια που συνήθισα να κινείται συνέχεια αν περάσει καμια ώρα και είναι ήσυχη ανησυχώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσια!! Εμένα κινείται ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!! Από το πρωί μέχρι το βράδυ αφού είχα ανησυχήσει γιατί απορούσα πότε πια κοιμάται αυτό το παιδί???? Τώρα βέβαια που συνήθισα να κινείται συνέχεια αν περάσει καμια ώρα και είναι ήσυχη ανησυχώ!!!!

 

τις τελευταιες μερες ανησυχησα και εγω γιατι θεωρησα οτι κουνιεται παρα πολυ περισσοτερο ...και αναρωτιωμουν και εγω ποτε θα κοιμαται ...Ο γιατρος σου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο?

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κάποιες μέρες δεν έχει σταματημό!!! Μόνο κάποιες πολύ λίγες παύσεις κι άντε πάλι απ' την αρχή!

Εν τω μεταξύ είχα διαβάσει κάπου ότι ακολουθούν ένα ρυθμό, το ρυθμό τους και ότι οι πολλές κινήσεις στη μήτρα...μπορεί να σημαίνουν "νευρικό" κι ανήσυχο μωρό :confused:...Συνεχίζουν δηλαδή το ρυθμό τους (της προσωπικότητάς τους) και όταν γεννηθούν! Τις μέρες που δε σταματάει...ελπίζω να είναι λάθος ο παραπάνω ισχυρισμός!!!!!!!!!!:)

 

Επίσης, είναι μέρες που είναι ανησυχητικά ήρεμο και φαίνεται να κινείται πολύ λίγο ίσα ίσα για να αλλάξει λίγο θέση, όπως όταν κοιμόμαστε, αλλά νομίζω ότι έχει να κάνει απλως και με τη φάση που βρίσκεται. Π.χ. κι εμείς δεν είμαστε κάθε μέρα "στα κέφια" μας..

 

Συμπλήρωση: παρατήρησα ότι κινείται περισσότερο τις 1-2 μέρες που αλλάζει η εβδομάδα/μπαίνουμε σε νέα εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

τις τελευταιες μερες ανησυχησα και εγω γιατι θεωρησα οτι κουνιεται παρα πολυ περισσοτερο ...και αναρωτιωμουν και εγω ποτε θα κοιμαται ...Ο γιατρος σου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο?

 

Ναί μάλιστα στον προηγούμενο υπέρηχο που τα είχε "πάρει" η μπουμπού και δε μπορούσε να τη δέι καλά μου λέει..υπερκινητική είναι(με την καλή έννοια)!!! Και γέλαγε!!! Και να φανταστείς ούτε καφέ είχα πιει ούτε είχα φάει σοκολάτα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και το δικό μου μωρό είναι υπερκινητικό σε σημείο αφάνταστο. Τώρα στην 31η βδομάδα, κουνιέται συνέχεια. Αλλά για όσες ανησυχούν επειδή δεν ακούν κάποιες στιγμές το μωρό τους, μπορείτε να φάτε γλυκό και να πάτε τουαλέτα. Αλλάζει θέση κι έτσι το νιώθετε. Μου το είχε πει μια καρδιολόγος όταν πήγα να κάνω υπέρηχο στην καρδούλα του εμβρύου.

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό το πράγμα που μας πιάνει; Όταν δεν κουνιέται, αγχώνομαι! Αν αρχίσει να κουνιέται πάρα πολύ, πάλι αγχώνομαι, γιατί νομίζω ότι κάτι έπαθε, κάτι το ενοχλεί, έχει δυσφορία, κλπ. Αχ, με το καλό να έρθουν στον κόσμο τα μπεμπουλίνια μας! Να, τώρα που σας γράφω μου ρίχνει κουτουλιές με το κεφαλάκι της! Ησύχασα πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Ηθελα κι εγώ να πώ ότι έχω παρατηρσει οτι κάποιες μέρες κουνιέται συνέχεια και κάποιες άλλες κάνει πολύ ηπιες κινήσεις. Είμαι στην 26 + 5 ημερών και αυτες τις ημέρες δεν κουνιέται ιδιαιτερα ενώ τις προηγούμενες πηδούσε πανω κάτω...Εχω αγχωθεί παρα πολύ αλλά το ειδά στον υπέρηχο την περασμένη Δευτέρα (29-3)...Δε μπορώ να πηγαινω κάθε λίγο και λιγακι στο γιατρό....

O μικρούλης μου είναι το καλύτερο δώρο του θεούλη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια,

κι εμενα κουνιεται αρκετα συχνα και τον καταλαβαινω πολλες φορες κατα την διαρκεια της ημερας...:P

αγγελα μην αγχωνεσαι, οταν κουραζεσαι ειναι φυσιολογικο να μην το καταλαβαινεις τοσο εντονα...

ειναι και θεμα παιδιου...

μια φιλη μου μεχρι αρχες 9ου δεν το ειχε καταλαβει σχεδον καθολου...:rolleyes:

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κουνιέται συνέχεια! Την χαίρομαι πολύ!

Και όταν κουράζομαι τότε γίνεται το έλα να δεις!

Ξεπροβάλλουν από την κοιλιά ώμοι, πατούσες, χέρια!! Και όλο αυτό το πανηγύρι με πονάει κιόλας! Σα να μου λέει "σταμάτα πια τις δουλειές με κούρασες!"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Από τότε που τον ένιωσα για πρώτη φορά δεν έχει σταματήσει να κουνιέται! Ώρες ώρες νιώθω οτι φιλοξενώ στη μήτρα μου έναν ντράμερ!!

Τον τελευταίο καιρό το αγαπημένο του χόμπυ είναι να μου ρίχνει κλωτσιές στα πλευρά, πράγμα επώδυνο!!!!! :?:???:

Link to comment
Share on other sites

Αν και έμενα είναι με τις μέρες του δεν με αγχώνει όταν κάποια μέρα απλά κολυμπάει ήρεμα..το γέλιο είναι ο μπαμπάς μας που μετά απο 2 βδομάδες προσπάθειων κατάφερε να νοιώσει το γιό του..μόνο τα κλάματα δεν έβαλε!!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και από εμένα. Εγώ είμαι στην 25η εβδομάδα και έχω δίδυμα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι γίνεται στηνκοιλιά μου. Μονίμως όμως κάτι κουνιέται. Μέχρι και αυτή την στιγμή που σας γράφω τα μπεμπέ έχουν πάρτυ. Χαμός. Τις περισσότερες ώρες της ημέρας γίνεται αυτή η δουλειά. Γιατί όπως καταλαβαίνετε δεν γίνεται να κοιμούνται και να ξυπνάνε μαζί. Οπότε μονίμως είμαστε στην κλωτσια. Βέβαια τυχαίνει να χτυπάνε και τα δύο μαζί. Είναι τέλεια. Μερικές φορές βέβαια είναι τόσο δυνατές που αναγκαστικά σηκώνομαι και κάνω καμιά βολτίτσα μήπως ήρεμήσουν............................:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι 30η εβδομαδα και οργιαζει τωρα 2-3 μερες

ΟΛΗ μερα...δεν μπορω να κατσω κλωτσαει συνεχεια και να σηκωθω παλι τα ιδια...

Αντε 8-9 εβδομαδες εμειναν και μετα θα μας χορεψει στο ταψι:-P:mrgreen:

4

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 34ων εβδομάδων. Γενικά ο μικρός μου ήταν ηρεμο εμβρυάκι, αλλά από την περασμενη εβδομάδα γινόταν ένας χαμός στην κοιλιά μου. Ολη μέρα και όλη νύχτα κουνιόταν. Σήμερα πάλι έχει ηρεμήσει. Κλωτσάει ελάχιστα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια,

όπως είχα γράψει και στο παρελθόν, το μωρό ήταν πολύ υπερκινητικό στην κοιλιά μου. Τώρα, 22 μέρες μετά τη γέννα, μπορώ να πω πως αυτό δεν άλλαξε καθόλου. Είναι αφάνταστα υπερκινητικό. Τυχαίο; Δε νομίζω... Μάλλον το μωρό έδειχνε χαρακτήρα από την αρχή... :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα δικά μου μπεμπάκια με το που καθίσω ξεκινάνε τους χορούς!!! :) :) :)

Μ' αρέσει αυτό αλλά να δούμε και κατά πόσο θα μου αρέσει όταν βγούνε και συνεχίσουν με τους ίδιους ρυθμούς!! ;)

Νομιζω όμως ότι δεν τα επηρεάζει και η έλλειψη χώρου!

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου μπουμπού άργησσε πολύ να κλωτσίσει...στην 20η εβδομάδα.Τώρα είμαι στην 24η εβδομάδα.Όλο αυτό το διάστημα κάθε μέρα είναι διαφορετική....Υπάρχουν μέρες που σεν σταματάει με τίποτα να κλωτσάει και άλλες που δεν την ακούω καθόλου.....Όταν δεν την ακούω με πιάνει ανησυχία....Τις προάλλες πήγα στο γιατρό και μία άλλη μέρα πήγα για υπέρηχο...Για παράδειγμα χθες κλώτσαγε όλη μέρα και σήμερα τίποτα....Εχω όμως αποφασίσει ότι από εδώ και στο εξής θα είμαι ψύχραιμη.Δεν είναι δυνατόν να τρέχω και συνέχεια στο γιατρό......Που θα πάει;Θα κλωτσίσει πάλι....Μάλλον της αρέσει το κρυφτούλι.....χιχιχιχι!!!!

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...