Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια για οικονομικό πάρτυ


Recommended Posts

Καλημέρα σας!

Το Δεκέμβριο ο γιος μου έχει γενέθλια. Στο σχολείο του συνηθίζεται τα παιδάκια που κάνουν πάρτυ να καλούν όλα τα παιδάκια της τάξης (30παιδιά). Έτσι θα μαζευτούμε 30 παιδάκια τουλάχιστον, γονείς, αδελφάκια, και κάποιοι λίγοι συγγενείς και φίλοι, με το καλό δηλαδή θα μαζευτούμε γύρω στα 100 άτομα. Όπως καταλαβαίνετε είναι αδύνατον το πάρτυ να γίνει σπίτι μας. Από την άλλη είναι χειμώνας και οι επιλογές είναι λίγες. Οι άλλοι γονείς που μέχρι τώρα έκαναν πάρτυ το έκαναν στο σπίτι (αλλά χρησιμοποιούσαν και βεράντες), στην πυλωτή τους, στον κήπο τους, σε ανοιχτούς χώρους κ.α. Εμείς αναγκαστικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε κάποια αίθουσα ή παιδότοπο πράγμα που θα ανεβάσει το κόστος πολύ.

 

Εδώ ακριβώς θα ήθελα τη βοηθειά σας. Επειδή, όπως έγραψα, θα είμαστε αρκετά άτομα θα ήθελα να μου προτείνεται ιδέες, αίθουσες, παιδότοπους, ή ότι άλλο σας έρθει στο νου ή το έχετε δοκιμάσει που να είναι όσο πιο οικονομικό γίνεται. Αλλιώς δε θα με φτάσει ούτε το 2.000ρο.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 137
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό το πρόβλημα το είχα και εγώ. Τελικά έκανα το εξής: στο προνήπιο και νήπιο τα κάναμε εκεί (στο σχολείο).

Στην πρώτη δημοτικού έκανα πάρτυ για τους οικογενειακούς φίλους και συγγενείς, αλλά έστειλα και τούρτα (σαν πρωτη χρονιά) στο σχολείο.

Τώρα συνεχίζω μόνο στο σπίτι με φίλους της. Δεν μπορώ να καλέσω όλη την τάξη, γιατί -απλά- έρχονται με τους γονείς και κάποια που έχουν αδελφάκια τα φέρνουν, οπότε πού θα κάτσουν? που θα παίξουν? σε παιδότοπο δεν μπορώ οικονομικά, οπότε..........

τί να σου πω?

αν βρεις καμιά καλή λύση πες μου και εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός σου τί ηλικία έχει? Γιατί εαν είναι μικρός αφήνουν στα νηπιαγωγεία να φέρεις μια ώρα κλόουν και να σβηστεί εκεί η τούρτα!

 

Aν δεις το τικεράκι θα γίνει 6 χρ. και πάει πρώτη δημοτικού. Αυτό που γράφεις το έχω υπόψη για τη μικρή μου και γενικώς δεν "παίζει " αυτό το σενάριο. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καλέσω όλη την τάξη, γιατί -απλά- έρχονται με τους γονείς και κάποια που έχουν αδελφάκια τα φέρνουν, οπότε πού θα κάτσουν? που θα παίξουν? σε παιδότοπο δεν μπορώ οικονομικά, οπότε..........

τί να σου πω?

αν βρεις καμιά καλή λύση πες μου και εμένα...

 

Μακάρι να βρω καμιά οικονομική λύση! Κορίτσια ιδέες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που άκουσα τελευταία ήταν ότι η μητέρα κάλεσε όλην την τάξη αλλά απαίτησε να έρθει μόνο ένας γονιός (αδελφάκια ούτε για πλάκα) για συνοδεία του παιδιού. Δεν το παρεξήγησε κανείς μιας και όλοι οι γονείς είναι πάνω κάτω στην ίδια φάση!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που άκουσα τελευταία ήταν ότι η μητέρα κάλεσε όλην την τάξη αλλά απαίτησε να έρθει μόνο ένας γονιός (αδελφάκια ούτε για πλάκα) για συνοδεία του παιδιού. Δεν το παρεξήγησε κανείς μιας και όλοι οι γονείς είναι πάνω κάτω στην ίδια φάση!

 

Εμάς οι γονείς θα το παρεξηγήσουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά μπορεί να ακουστούν κοτσάνες...

κάποια καφετέρια-κλαμπ γνωστού σου ?? ή σε φαστφουντ (μεγάλο και καθαρό) ή σε κάποια αίθουσα εκδηλώσεων δημοτική/εκκλησίας (αν παίζει κάτι τέτοιο) ή σε γυμναστήριο/μπαλέτο/φροντιστήριο (να αδειάσεις την αίθουσα? και να τη διαμορφώσεις):roll::cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μυστικό είναι; Εμάς γιατί δε μας λες ; εεεεε;:-D

 

H κοπέλα ( και την ευχαριστώ πολύ) μου έκανε μια πρόταση για περιοχή Περιστερίου. Εμένα δε με βολευει, να προσθέσω ότι θα προτιμούσα πρόταση για Βόρεια προάστεια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Παρασκευη 80 ατομα ειχα εγω τις αποκριες σε παιδικο παρτι στο σπιτι κ μου πηγε ενα χιλιαρικο.. Και επειδη δεν ηταν γενεθλια κλπ που δινεις δωρακια κ τετοια στα παιδια ειχα παρει απλα δωροσακουλες απ΄το ΜΑΚΡΟ που μου πηγε 8 ευρω η δωδεκαδα..

Φαντασου ποσο θα σου παρει ενας παιδοτοπος..

Εγω προσωπικα δεν βρισκω το λογο να καλεσεις τοσα ατομα..

Τι σημαινει συνηθιζεται ετσι.. τιποτα δεν συνηθιζεται.

Το παιδι δεν ειναι 10-12 χρ να εχει κανει φιλους ηδη στο σχολειο κ να θελει απο μονο του να τους καλεσει..

θα κανεις παρτι μονο για την οικογενεια κ τους εξωσχολικους φιλους κ παρε κ ενα κουτι γλυκα να τα κερασει στο σχολειο.. Κ τελος..

Αν δηλαδη ενας συμμαθητης του παιδιου μου που ο πατερας του ειναι βιομηχανος παρει ολα τα παιδια κ κανει παρτι και κλεισει ενα λουνα παρκ μονο για το παιδι του,θα πρεπει να το κανω κι εγω που παιρνω 800 ευρω το μηνα?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλά μπορεί να ακουστούν κοτσάνες...

κάποια καφετέρια-κλαμπ γνωστού σου ?? ή σε φαστφουντ (μεγάλο και καθαρό) ή σε κάποια αίθουσα εκδηλώσεων δημοτική/εκκλησίας (αν παίζει κάτι τέτοιο) ή σε γυμναστήριο/μπαλέτο/φροντιστήριο (να αδειάσεις την αίθουσα? και να τη διαμορφώσεις):roll::cool:

 

Με έβαλες σε σκέψεις, λες να νοικιάζει ο Δήμος καμία αίθουσα; Θα το ψάξω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mε 100 άτομα ότι και να κάνεις θα είναι πολυέξοδο. Προσωπικά το βρίσκω λίγο υπερβολικό να σκέφτεσαι τόσο μεγάλο ποσό για ένα πάρτυ γενεθλίων. Τον Μάιο που έτσι όπως ήθελα να το οργανώσω μου έβγαιναν πολλά τα χρήματα προτίμησα την Κυριακή να καλέσω λίγους και καλούς και περάσαμε πολύ ωραία.

fly017pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη Θεσσαλονίκη βέβαια έκανα πάρτυ το καλοκαίρι στη μεγάλη μου με πολύ καλό κλόουν και με όλους τους συμμαθητές της από τα νήπια δηλ 34μικρά και καμιά 40 μεγάλοι και όλο το πακέτο μου βγήκε (με παιδότοπο, κλόουν, τούρτα και δωράκια) 900ευρώ. Πολλά λεφτά, αλλά το έκανα μια φορά(και δε νομίζω να το ξανακάνω). Του χρόνου θα έχουμε το εξοχικό μας έτοιμο που είναι 30λεπτά μακρυά:P:p, θα το κάνω στον κήπο και όποιος μπορεί ας έρθει;)

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Παρασκευη 80 ατομα ειχα εγω τις αποκριες σε παιδικο παρτι στο σπιτι κ μου πηγε ενα χιλιαρικο.. Και επειδη δεν ηταν γενεθλια κλπ που δινεις δωρακια κ τετοια στα παιδια ειχα παρει απλα δωροσακουλες απ΄το ΜΑΚΡΟ που μου πηγε 8 ευρω η δωδεκαδα..

Φαντασου ποσο θα σου παρει ενας παιδοτοπος..

Εγω προσωπικα δεν βρισκω το λογο να καλεσεις τοσα ατομα..

Τι σημαινει συνηθιζεται ετσι.. τιποτα δεν συνηθιζεται.

Το παιδι δεν ειναι 10-12 χρ να εχει κανει φιλους ηδη στο σχολειο κ να θελει απο μονο του να τους καλεσει..

θα κανεις παρτι μονο για την οικογενεια κ τους εξωσχολικους φιλους κ παρε κ ενα κουτι γλυκα να τα κερασει στο σχολειο.. Κ τελος..

Αν δηλαδη ενας συμμαθητης του παιδιου μου που ο πατερας του ειναι βιομηχανος παρει ολα τα παιδια κ κανει παρτι και κλεισει ενα λουνα παρκ μονο για το παιδι του,θα πρεπει να το κανω κι εγω που παιρνω 800 ευρω το μηνα?

 

Δίκιο έχεις, και εγώ έτσι το σκεφτόμουν και δεν του έκανα πέρσυ. Αλλά φέτος μου το ζητάει έντονα και το κάνουν σχεδόν όλοι οι γονείς. Βέβαια οι περισσότεροι που το έκαναν σε δικό τους χώρο τους ήρθε πιο οικονομικά (μάλιστα μερικοί μαγείρεψαν και μόνοι τους). Σκέφτομαι να ρωτήσω Goodys μήπως μου έρθει πιο οικονομικά, βέβαια δεν έχω ιδέα πόσο θα στοιχίσει και αυτό. Είμαστε πολλά άτομα και αυτό ανεβάζει πολύ τον προυπολογισμό, γι΄αυτό έχω αγχωθεί από τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Ο συναδελφος μου στη δουλεια που το κανει καθε χρονο στα γκουντις για 20 παιδια κ καμια 30 μεγαλους του παει περιπου 700 ευρω..

 

Aρα εγώ με 1500 έχω καθαρίσει; Θα πάω να ρωτήσω σήμερα εκεί , πολλά μου φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη ρε κοριτσακι μου τι σημαινει το ζηταει εντονα.. 6χρονων ειναι? Ας το ζηταει.. δηλαδη αν σε δυο χρονια σου ζητησει μινι φεραρι θα του την παρεις?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Oχι βέβαια, απλά το ψάχνω μήπως βρω καμιά οικονομική λύση και του το κάνω για μία φορά μόνο. Αν δε βρω θα κάνω και φέτος πάλι στο σπίτι, οικογενειακά, με κλόουν και μαζί με τα γενέθλια της αδελφούλας του που είναι κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλα τα ατομα.. εκει ειναι το θεμα. Γυρω στα 20 παιδακια κ 40 μεγαλους ειχα στο παρτι του Χαρη περυσι.. Κ τα ειχα κανει σε παιδοτοπο , κ ειχα μαγειρεψει μονη μου κ επειδη η κοπελα με τον παιδοτοπο ειναι κ φιλη δεν μου ειχε βαλει εξτρα χρεωσεις για χωρο κλπ..

Και παλι μου κοστισε πανω απο 1000 ευρω.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...