Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες! Κορίτσια σας παρακαλώ θέλω την γνώμη σας γιατί έχω αγχωθεί πάρα πολύ! Όταν ήμουν 25 εβδομάδων ο τράχηλος μου ήταν στο 2,5. Σήμερα είμαι 29 εβδομάδων και 3 ημερών και χτες το βράδυ που πήγα στον γιατρό είδαμε ότι έπεσε στο 2,0. Με έβαλε και στην κορδέλα και είδαμε ότι σε μισή ώρα είχα 3 συσπάσεις. Τρόμαξα πολύ όταν μου το είπε! Και το θέμα είναι ότι δεν έχω πόνους! Μου είπε να είμαι ξεκούραστη, ξάπλα, να μην κάνω δουλειές ή βόλτες και μου είπε να παίρνω 3 Utrogestan των 200mg (ένα το πρωί, ένα το μεσημέρι και ένα το βράδυ κολπικά), ακόμη 2 μαγνήσια πρωί-βράδυ και 2 ενέσεις κορτιζόνης για ωρίμανση πνευμόνων του εμβρύου επειδή υπάρχει φόβος για πρόωρο. Και ακόμη μου είπε αν με πιάσουν έντονοι πόνοι ίσως χρειαστεί να μπω σε κλινική για να πάρω φάρμακα! Σας παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας γιατί ανησυχώ , είχατε ποτέ κάτι παρόμοιο? :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η αληθεια ειναι οτι ειναι ανησυχητικο, ακολουθα τη συμβουλη του γιατρου γιατι με τοσο κοντο τραχηλο και τοσο συντομη ελαττωση σε συνδυασμο με τις συσπασεις απει να πει οτι πας για εξαλειψη τραχηλου δηλ διαδικασια εναρξης τοκετου. θα σου ελεγα πκηρη ακινησια και οτι φαρμακα σου προτεινε ο γιατρος!περασα κατι παρομοιο τραχηλος 2,8 στις 28 εβδομαδες και παλι ητανα νησυχητικο και νοσηλευτηκα προληπτικα για να με καθηλωσουν πληρως αλλα ειχα κι εναθετικο...επαιρνα γιουτοπαρ...τωρα ξερω οτι δεν κυκλοφορουν και δεν ξερω κατα ποσο υπαρχουν τοσο καλα αντικαταστατα στη θεση του. οσο μπορεις ακινησια .

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

To Utrogestan είναι παρόμοιο με το Yutopar. Είναι εξίσου καλό! Το έχω διαβάσει από άλλες κοπέλες. Ο γιατρός μου είπε να μπορέσουμε τουλάχιστον να φτάσουμε μέχρι την 32η εβδομάδα. Τί να πω! Δεν ξέρω!:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια .. μια απο τα ιδια και εγω... στο β επιπεδου ειχα τραχηλο 2,5εκ μετα απο 3 εβδομαδες με απλη προσοχη οπως μου συνεστησε ο γιατρος , να μην σηκωνω βαρος και να απεχω απο επαφες ειχα τραχηλο 2,46... παλι ανυσηχια εγω..λεει γιατρος οσω μπορω ξαπλα..δεν αντεξα να περιμενω 3 εβδομαδες μεχρι να παω και πηγα στις 2 εβδομαδες , καναμε μετρηση και εχω μηκος τραχηλου 1,76!! Μονο για τουαλετα μ ειπε να σηκωνομαι.. και αυτο κανω... περνω επισης yutopar και μανησιο και την τριτη π περασε εκανα και την πρωτη ενεση κορτιζονης.. θα παω ξανα Δευτερα για τη δευτερη ενεση.. τωρα ειμαι 27 +4 .. εκλεισα επισης ραντεβου για δευτερη γνωμη και για μεγαλυτερη ασφαλεια την πεμπτη π ερχετε να παω στο νοσοκομειο και αν εχει μειωθει κι αλλο ο τραχηλος μηπως κανω εισαγωγη ... ειμαι και εγω ανω κατω.. δε ξερω τι θα γινει προσευχομαι για το καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ, ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΚΙΝΗΣΙΑ.....

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΡΑΧΗΛΟ (Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΕΣΕΙ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ ) ΚΑΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ, ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 30 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΓΙΟΥΤΟΠΑΡ ΚΑΙ ΞΑΠΛΑ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΗΝ 36 ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ....ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...

ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΕΣ, ΕΚΑΝΑ 2 ΣΤΗΝ 28Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΟΛΙΣ ΜΟΥ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΓΙΟΥΤΟΠΑΡ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ?ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ.....

ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΧΡΕΙΑΣΤΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ????

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν υπαρχουν .. εχουν αποσυρθει... μου τα εδωσε ο γιατρος μου, δε ξερω που τα βρηκε, ειχε αποθεμα?τι να πω ,,, μου εδωσε μια καρτελα και τη δευτερα π θα παω θα μου δωσει και αλλη λογικα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την στήριξή σας! Όποιες έχουν παρόμοιες εμπειρίες ας μας στέλνουν να μαθαίνουμε κι εμείς οι πρωτότοκες.

Εσένα Νικολ_ ο γιατρός σου είπε μήπως ποια στάση είναι καλύτερα για ξάπλα? Κάπου άκουσα ότι είναι καλύτερα στα πλάγια παρά ανάσκελα. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ανασκελα με μαξιλαρια κατω απο ποδια για να ναι λιγο ψηλοτερα η λεκανη μου.. οπως μ πε γιατρος και οταν πιανομαι γυρναω στο πλαι , απ τη μερια της καρδιας ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ααααα εντάξει...γιατί νόμιζα ότι ανάσκελα δεν κάνει λόγω του ότι το μωρό πιέζεται και είναι χειρότερα.... Αφού σου το είπε ο γιατρός ωραία, δεν υπάρχει θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια μου ποσο σας καταλαβαινω.. Εγω δεν ειχα προβλημα με τον τραχηλο, ομως ειχα αμετρητες συσπασεις απο την 23η εβδομαδα καθε 5 λεπτα!Απιστευτο αγχος.. Δυο μηνες εμεινα εντελως ξαπλα, μονο τουαλετα, και τωρα που ειμαι 34η εβδομαδα, και σηκωνομαι και οι συσπασεις ελλατωθηκαν στο ελαχιστο. Ακινησια οσο δυσκολο κι αν ειναι, γιατι οσο χρονο κερδισετε ειναι για το καλο του μωρου, κουραγιο και πιστη. Ολα καλα θα πανε,και με τις ενεσεις κορτιζονης πλεον ολα αντιμετωπιζονται..

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ, ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΚΙΝΗΣΙΑ.....

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΡΑΧΗΛΟ (Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΕΣΕΙ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ ) ΚΑΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ, ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 30 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΓΙΟΥΤΟΠΑΡ ΚΑΙ ΞΑΠΛΑ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΗΝ 36 ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ....ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...

ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΕΣ, ΕΚΑΝΑ 2 ΣΤΗΝ 28Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΟΛΙΣ ΜΟΥ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΓΙΟΥΤΟΠΑΡ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ?ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ.....

ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΧΡΕΙΑΣΤΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ????

Τα χρειαζεσαι αμεσα; Γιατι μπορει να μου περισσεψουν αλλα θα ξερω σε δυο βδομαδες που θα παω στο γιατρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην 26 εβδομαδα ειχα τραχηλο 1,5.απολυτη ξαπλα.στην 30 0,7.μπηκα νοσοκομειο για ενδοφλεφια φαρμακα και εφτασα στην 34.ευτυχως ολα καλα.σας νιωθω η απογνωση στο μεγαλειο της.υπομονη και προσευχουλα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την στήριξη, απλά φοβάμαι περισσότερο γιατί το μωρό είναι από την αρχή συνέχεια με το κεφάλι κάτω, έχει βολευτεί εκεί και όταν περπατήσω λίγο με πιέζει συνέχεια προς τα κάτω που νομίζω ότι θα βγει! Και ο γιατρός είπε ότι αυτήν την πίεση δεν τη θέλουμε! Μου είπε όχι δουλειές και όχι βόλτες! Ξεκούραση! Έλα όμως που την Τετάρτη για παράδειγμα έχω να πάω για άλλες εξετάσεις και ο γιατρός είναι και στον δεύτερο χωρίς καν ασανσέρ. Κι εγώ από το σοκ επειδή είναι και το πρώτο μου μωράκι, είμαι μέσα στο άγχος με όλο αυτο. Δεν θέλω καν να βγω έξω από το σπίτι! Αλλά δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά! Συγνώμη που είμαι τρελαμένη αλλά καταλαβαίνεται! Και μία ερώτηση πάνω σε αυτό! Υπάρχει περίπτωση να σπάσουν τα νερά, χωρίς να υπάρξει προειδοποιητικό σημάδι? Έστω ένας πόνος, κάτι?

Link to comment
Share on other sites

NAI kopela moy aproeidopoihta spane,μπορει να μη σου σπασουν βεβαια και να δεις απλα αιματακι η να νιωσεις πονο η απλα τακτικες συντομες συσπασεις...ενα απο ολα αυτα μπορει να ειναι σημαδι εναρξης τοκετου, δεν ειναι απαραιτητο να σου σπασουν τα νερα για να γεννας...μπορει να σου τα σπασουν στην κλινικη...

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το κεφαλακι της μικρης ειναι προς τα κατω... δε ξερω αν αλλαξε κατι τωρα με τοοοοση ξαπλα...maryan8580 να μην περπατιεσαι καθολου, εγω σηκωνομαι κυριολεκτικα μονο για τουαλετα και την νιωθω και εγω πολυ χαμηλα... το πρωινο, το μεσημεριανο και οτι αλλο θελω τα φερνουν στο κρεβατι μου ειτε ο αντρας μου, ειτε η μαμα μου η οποια μενει απο πανω ...με την οποια μας χωριζουν 10 σκαλακια αλλα δεν εχω πατησει το ποδι μου απο τοτε π μ ειπε τελειως ξαπλα , μπανιο κανω πολυ γρηγορα καθιστη σε σκαμπουδακι και παντα με βοηθεια, εννοειτε δε σκυβω για κανενα λογω... ΟΛΑ στο κρεβατι... ηταν πιο δυσκολο τις 2 _ 3 πρωτες μερες, τωρα και εγω δε θελω να βγω για κανενα λογω απο το σπιτι μου...ο γιατρος μου ειπε να ειμαι αντιθετα απο τον νομο της βαρυτητας..και το παλευω οσω μπορω.. σε νιωθω απολυτα !!

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που είσαι σε τόσο προχωρημενη εβδομαδα και δεν μπορεις να κανεις περιδεση που προσφερει μια μεγαλύτερη ασφαλεια, τότε το μόνο που μπορεις να κανεις είναι ξαπλα. Οσο μπορεις περιισσοτερο και θα περάσει ο καιρός. Καπως έτσι ήμουν και γω, με περιδεση βεβαια, από την 21η εβδομαδα και γεννησα 38w3d!!!! Ypomonh και όλα καλα θα πανε.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια τα καταλαβαίνω όλα αυτά που μου λέτε. Κι εγω δεν θέλω να βγω καθόλου. Αλλά τί να κάνω με το ραντεβού με το γιατρό που σας έγραψα στο προηγούμενο μύνημα? Κοντεύω να σκάσω!

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριεσαι, με μια επισκεψη στο γιατρο δεν κινδυνευεις, αν ηταν τοσο τραγικα τα πραγματα θα σου λεγε να κανεις εισαγωγη.. Αλλα σε καταλαβαινω, εγω τις μερες που ειχα συχνοουρια ενιωθα τυψεις που πηγαινα πολλες φορες στην τουαλετα:roll:. Επισης ειχα φτιαξει ενα ημερολογιο με τις μερες που μου ειχαν απομεινει (ατελειωτες ηταν),και καθε φορα που εσβηνα μια πανηγυριζα, ελεγα κερδισε μια μερα το μωρακι μου! Ετσι μερα με τη μερα την παλευα και περασαν δυομιση μηνες..

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο γιατρο σου κανονικα , προσεκτικα και σιγα σιγα θα φτασεις, και οντως αν ειναι θα σου πει και ο ιδιος να κανεις εισαγωγη, και εγω αυριο θα παω και βλεπουμε μου ειχε πει οτι δε θα με μετρησει αυτη τη φορα .. ερωτηση ξερει καμοια αν με την κολπικη εξεταση για το μηκος τραχηλου, μπορει να προκλειθει κατι???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...