Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Rooming in, μπάνιο και ρουχαλάκια μωρού.


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

 

Γνωρίζετε αν σε ιδιωτικά μαιευτήρια επιτρέπουν να κάνουν μπάνιο στο μωρό οι ίδιες οι μητέρες? Επίσης από τη στιγμή που ζητήσεις rooming in και το μωρο το έχεις εσύ, μπορείς να του φοράς τα δικά σου ρουχαλάκια και όχι αυτά του μαιευτηρίου? Και έστω πως μπάνιο τα κάνουν οι μαίες, μπορείς να δίνεις τα δικά σου ρουχαλάκια να το ντύνουν?

 

Όποια έχει εμπειρία ας μας πει. Ευχαριστώ.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ρουχαλακι του νοσοκομειου ειναι πολυ βολικο, ειναι σαν μακρυ φουστανακι και βολευει για τις αλλαγες της πανας. Φανταζομαι πως μπορεις να του φορεσεις κατι αλλο, αλλα δεν βλεπω το νοημα.

Οσον αφορα το μπανιο, θεωρω πως ειναι υποχρεωμενοι να κανουν αυτο που θα ζητησεις. Ειμαι της αποψης πως το μωρο δεν πρεπει να κανει μπανιο μεχρι να πεσει ο αφαλος και δεν θα αφησω κανεναν στο μαιευτηριο να μου το κανει μπανιο.

Στην τελικη ειναι ιδιωτικη κλινικη, πληρωνουμε τοσα λεφτα, δεν θα μας κανουν ο,τι θελουν!

Link to comment
Share on other sites

Στο Λητώ όχι. Οταν γέννησα το πρώτο εκεί, η διπλανή μου είχε rooming in και ήθελε αυτά ακριβώς που ζητάς. Το μόνο που την άφηναν χωρίς καμία αντίρρηση, ήταν να το αλλάζει μόνη της και να το πλένει στον νιπτήρα του wc του δωματίου μας. Μάλιστα της έφερναν και πάνες.

Η κοπέλα έστρωνε και δικό της σεντονάκι/πάνα στο πυρεξάκι και της το έβγαζαν γκρινιάζοντας όταν το έβλεπαν το πρωί στο μπάνιο/έλεγχο από τον παιδίατρο που το έπαιρναν.

Link to comment
Share on other sites

Στο Λητώ όχι. Οταν γέννησα το πρώτο εκεί, η διπλανή μου είχε rooming in και ήθελε αυτά ακριβώς που ζητάς. Το μόνο που την άφηναν χωρίς καμία αντίρρηση, ήταν να το αλλάζει μόνη της και να το πλένει στον νιπτήρα του wc του δωματίου μας. Μάλιστα της έφερναν και πάνες.

Η κοπέλα έστρωνε και δικό της σεντονάκι/πάνα στο πυρεξάκι και της το έβγαζαν γκρινιάζοντας όταν το έβλεπαν το πρωί στο μπάνιο/έλεγχο από τον παιδίατρο που το έπαιρναν.

 

Xena γιατι ετςι; Έδω σε ολα τα δημόσια και ιδιωτικά το πλένεις το αλλάζεις και του βάζεις δικά του ρούχα μετα που θα γεννηθεί, και ειναι και συνέχεια μαζί σου ... Υπαρχει λόγος που το κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Το ρουχαλακι του νοσοκομειου ειναι πολυ βολικο, ειναι σαν μακρυ φουστανακι και βολευει για τις αλλαγες της πανας. Φανταζομαι πως μπορεις να του φορεσεις κατι αλλο, αλλα δεν βλεπω το νοημα.

Οσον αφορα το μπανιο, θεωρω πως ειναι υποχρεωμενοι να κανουν αυτο που θα ζητησεις. Ειμαι της αποψης πως το μωρο δεν πρεπει να κανει μπανιο μεχρι να πεσει ο αφαλος και δεν θα αφησω κανεναν στο μαιευτηριο να μου το κανει μπανιο.

Στην τελικη ειναι ιδιωτικη κλινικη, πληρωνουμε τοσα λεφτα, δεν θα μας κανουν ο,τι θελουν!

Κι εγω δεν θελω να του κανουν μπανιο. Για τα ρουχακια, θελω να του φοραω δικα μου. Στο πρωτο δεν με αφηναν με τη δικαιολογια οτι μπορει να χαθουν. Ετυχε ομως να μου το φερουν με το ιδιο λερωμενο φορμακι και μια φορα ξηλωμενο/τρυπιο. Ε δεν θελω να βλεπω το μωρο μου ετσι.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Letisia γιατί δεν πας σε δημόσιο; είναι όπως τα ζητάς εκεί. Το παιδί μαζί σου, ρούχα δικά σου, σεντονάκια δικά σου, πάρε και μονόκλινο να είστε και μόνοι σας και ασφαλώς θα το αλλάζεις μόνον εσύ αν θέλεις.

 

Babycute, δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί ούτε και το θεωρώ άξιο λόγου.

 

Για το μπάνιο, γιατί το λέτε; Αν το μωρό δεν πλυθεί δεν κινδυνεύει από λοιμώξεις;;;;; με τα αίματα, πλακούντες, μυκώνια.... 10 μέρες να μείνει;.... ξέρω γω... εξάλλου βγάζει τις πρώτες ημέρες και το σμήγμα... πως θα το αφήσετε έτσι το παιδάκι; ποιος ο λόγος;;;; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Και εδω στο Βελγιο το μωρο το καθαριζουν και το ντινουν με τα ρουχαλακια που τους δινουμε. Μονο σκουφακι φορανε του νοσοκομιου. Τα δωματια εχουν γουρνες και την πρωτη μερα το προσωπικο σου δειχνει πως θα το κανεις μπανιο. Παντως οντως τα νυχτικα σακοι βολευουν περισσοτερο - εγω ειχα παρει απο το λητω το 2007 και τα φορεσα και στους δυο.

Μπανιο τους καναμε καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω την ανησυχία σας. Γέννησα σε ιδιωτική κλινική και τα ρούχα που φορούσε το μωρό ήταν την κλινικής. Εάν χρειαζόταν να το αλλαξω όσο το είχα μαζί μου μου έφερναν καθαρά αμέσως. Το μωρό ήταν πάντα καθαρό και στεγνό .Τα ρουχαλακια και τα σεντόνια στα νοσοκομεία, πλένονται σε ιδιαίτερα υψηλές θερμοκρασίες και σιδερονονται, οπότε ειναι κατα κάποιο τροπο αποστειρωμένα.

Όσον αφορά στο μπάνιο, το έκαναν κάθε βράδυ και το τελευταίο βράδυ πριν φύγουμε, μας φώναξαν και μα έδειξαν πως πρεπει να το περιποιουμαστε. Νομίζω πως οι ειδικοί ξέρουν καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η αποψη πως τα μωρα δεν πρεπει να τα κανεις μπανιο μεχρι να πεσει ο αφαλος, μονο να τα πλενεις στην περιγεννητικη περιοχη και στο υπολοιπο σωμα με βρεγμενη πετσετα μια φορα την εβδομαδα. Και μετα δηλαδη που τα κανεις μπανιο, μια-δυο φορες την εβδομαδα φτανει. Το καθημερινο μπανιο ωφελει μονο στο να πουλανε οι εταιρειες σαμπουαν, σαπουνια, αφρολουτρα και ενυδατικες, γιατι τοσο συχνο μπανιο αφυδατωνει το μωρο. Εγω ειμαι αυτης της αποψης.

Πολλοι βεβαια πιστευουν πως το μπανιο χαλαρωνει το μωρο και το βοηθαει να κοιμηθει και το κανουν καθε μερα. Οπως ομως δεν τους υποχρεωνω να ακολουθησουν την δικη μου αντιληψη, δεν θελω κι εγω να υποχρεωθω στην δικη τους και δεν θελω να μου κανουν μπανιο το παιδι.

Και αλλα δεν θα ηθελα να του κανουν (π.χ. αυτο που ρουφανε στομα και μυτη) αλλα στην Ελλαδα δεν σου δινουν και πολλα περιθωρια, δεν σε ρωτανε καν δηλαδη ποιες παρεμβασεις θελεις και απλα κανουν ο,τι λεει η πολιτικη του μαιευτηριου.

Link to comment
Share on other sites

Και αλλα δεν θα ηθελα να του κανουν (π.χ. αυτο που ρουφανε στομα και μυτη) αλλα στην Ελλαδα δεν σου δινουν και πολλα περιθωρια, δεν σε ρωτανε καν δηλαδη ποιες παρεμβασεις θελεις και απλα κανουν ο,τι λεει η πολιτικη του μαιευτηριου.

 

Και τί να κάνεις με τις μυξούλες στο νεογέννητο; αν το αφήσεις το γυρνάει σε ωτίτιδα.

Δεν νομίζω πως όλοι αυτοί οι επαγγελματίες που μας δίνουν οδηγίες για το πως θα πρέπει να περιποιούμαστε τα μωρά μας, απλά θέλουν να βλέπουν μωράκια και μαμάδες να ταλαιπωρούνται.

Οσον αφορά τα σαμπουάν, σιγά το κέρδος! Το μωρό μου είναι 7 μηνών και πριν γεννήσω είχα αγοράσει 1 μπουκάλι τω 750 ml ειδικό σαμπουάν και ακόμα δεν έχει τελειώσει με καθημερινό μπάνιο :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσον αφορά τα σαμπουάν, σιγά το κέρδος! Το μωρό μου είναι 7 μηνών και πριν γεννήσω είχα αγοράσει 1 μπουκάλι τω 750 ml ειδικό σαμπουάν και ακόμα δεν έχει τελειώσει με καθημερινό μπάνιο :)

 

Καλα ο δικός μου ειναι 2 και εχω το ιδιο σαμπουάν απο νεογέννητο... Το βαρέθηκα πια!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει η αποψη πως τα μωρα δεν πρεπει να τα κανεις μπανιο μεχρι να πεσει ο αφαλος, μονο να τα πλενεις στην περιγεννητικη περιοχη και στο υπολοιπο σωμα με βρεγμενη πετσετα μια φορα την εβδομαδα. Και μετα δηλαδη που τα κανεις μπανιο, μια-δυο φορες την εβδομαδα φτανει. Το καθημερινο μπανιο ωφελει μονο στο να πουλανε οι εταιρειες σαμπουαν, σαπουνια, αφρολουτρα και ενυδατικες, γιατι τοσο συχνο μπανιο αφυδατωνει το μωρο. Εγω ειμαι αυτης της αποψης.

Πολλοι βεβαια πιστευουν πως το μπανιο χαλαρωνει το μωρο και το βοηθαει να κοιμηθει και το κανουν καθε μερα. Οπως ομως δεν τους υποχρεωνω να ακολουθησουν την δικη μου αντιληψη, δεν θελω κι εγω να υποχρεωθω στην δικη τους και δεν θελω να μου κανουν μπανιο το παιδι.

Και αλλα δεν θα ηθελα να του κανουν (π.χ. αυτο που ρουφανε στομα και μυτη) αλλα στην Ελλαδα δεν σου δινουν και πολλα περιθωρια, δεν σε ρωτανε καν δηλαδη ποιες παρεμβασεις θελεις και απλα κανουν ο,τι λεει η πολιτικη του μαιευτηριου.

 

Μπορεις να το κανεις μπάνιο μονο με νερό.. Σε μας το πρωτο μπάνιο στην κλινικη βάλαμε μονο νερό με ελαιόλαδο

Κανένας δεν χρησιμοποιεί αφρό λουτρά σε νεογέννητα ειδικά

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ νομίζω πως είναι υπερβολές για 3 ημέρες στο μαιευτήριο να ανακινήσεις αυτά τα θέματα... Ασχοληθείτε με τα μωρούλια, τον θηλασμό κι όλα τα όμορφα πράγματα τις πρώτες στιγμές και ημέρες!

Μπάνιο νεογέννητα κι εγώ τα παιδιά μου δεν τα έκανα κάθε μέρα. Εξαίρεση εάν είχε αρκετή ζέστη γιατί ένιωθαν πραγματικά πολύ καλύτερα ή υπερένταση γιατί χαλάρωναν κι είχαν καλύτερο ύπνο.

Αυτό με το ρούφηγμα με το σωληνάκι θα διαφωνήσω. Εχετε δει το παιδί σας να παθαίνει πνιγμονή; καλύτερα να μην ξέρετε. Αφήστε τους γιατρούς να κάνουν την δουλειά τους.

Σίγουρα είτε έτσι είτε αλλιώς, τα παιδιά μια χαρά θα μεγαλώσουν, καλύτερα όμως να μην ρισκάρετε την ζωή ή την υγεία τους για εμμονές τέτοιου τύπου.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω γιατι το παιδι πρεπει να ειναι απλυτο μια εβδομαδα. Ποιος μπορει τοσο καιρο απλυτος? Καταλαβαινω να μην το κανεις καθε μερα αλλα μερα παρα μερα το χειμωνα και καθε μερα το καλοκαιρι ειναι καλο. Στα παιδια αρεσει το μπανιο και τα χαλαρωνει. Οταν δεν εχει πεσει ο αφαλος σου δειχνουν πως να το πλυνεις (το κρατας μπρουμυτα) ριχνεις νερακι ετσι ωστε να μην επηρεαστει ο αφαλος και μετα σου δειχνουν πως να το σκουπισεις. Το θεμα με τις μυξες μπορει να μην ειναι ωραιο να ρουφας αλλα αντεχεις ν αφηνεις μπουκωμενο το παιδι, να μην μπορει να αναπνευσει, να πνιγεται και μετα να κανει ωτιτιδες? ειναι καλυτερο να ποναει και να παιρνει αντιβιωσεις? μη το παιζουμε ολοι γιατροι και να λεμε οτι ολα γινονται για το κερδος. Η ποσοτητα του σαμπουαν ή του αφρολουτρου ειναι παρα πολυ μικρη. Ενα μπουκαλι μπορει να κρατησει και πανω απο χρονο.

Οσο για τα ρουχα, εγω που γεννησα στο μητερα ποτε μα ποτε δεν μου εφεραν το παιδι βρωμικο ή με τρυπια ρουχα. Αν το ειχα εγω και λερονοτανε το επαιρναν αμεσως και το καθαριζαν. Αν το ζηταγες να στο φερουν καποια αλλη στιγμη εκτος απο τις ωρες που τα φερνουν παλι ηταν σε αψογη κατασταση. Μη τρελενομαστε για τετοια πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τις προλαλήσασες!

Μερικές φορές, βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος!

Κορίτσια το μόνο που έχει σημασία είναι να γεννήσετε χωρίς επιπλοκές, να είστε κι εσεις και το μωράκι σας γεροί και δυνατοί και να χαρείτε την εμπειρία! Για μένα και τον άντρα μου, οι πέντε μέρες που έμεινα στην κλινική είναι απο τις ευτυχέστερες που έχουμε να θυμόμαστε.

Όσο πιο ήρεμες είμαστε, τόσο πιο καλά! :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως εχουν παγιωθει καποιες αποψεις σε σχεση με τη φροντιδα του μωρου και ειναι δυσκολο για ορισμενους να αναθεωρησουν.

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχουν παγιωθει καποιες αποψεις σε σχεση με τη φροντιδα του μωρου και ειναι δυσκολο για ορισμενους να αναθεωρησουν.

 

Θέλεις να εξηγήσεις γιατί είναι τόσο σημαντικό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!

 

Γνωρίζετε αν σε ιδιωτικά μαιευτήρια επιτρέπουν να κάνουν μπάνιο στο μωρό οι ίδιες οι μητέρες? Επίσης από τη στιγμή που ζητήσεις rooming in και το μωρο το έχεις εσύ, μπορείς να του φοράς τα δικά σου ρουχαλάκια και όχι αυτά του μαιευτηρίου? Και έστω πως μπάνιο τα κάνουν οι μαίες, μπορείς να δίνεις τα δικά σου ρουχαλάκια να το ντύνουν?

 

Όποια έχει εμπειρία ας μας πει. Ευχαριστώ.

 

Ναι, μπορούν να κάνουν μπάνιο στο μωρό οι μητέρες. Και μπορούν να του στρώνουν όποιο σεντονάκι θέλουν στο κουνάκι του. Και μπορούν να του φορέσουν ρουχαλάκια, αρκεί να είναι ευκολοφόρετα (όπως τα "ρασάκια").

 

Όμως, όλες αυτές οι συμφωνίες "ακυρώνονται" κατά τις αλλαγές της βάρδιας. Ειδικά κατά την αλλαγή της πρωινής βάρδιας, συνήθως τα μωρά ζυγίζονται και ελέγχονται από τους παιδιάτρους και τις νοσοκόμες και των δύο βαρδιών και είναι μακριά από τη μαμά τους για ένα δίωρο τουλάχιστον... Το κρίμα είναι ότι τα παίρνουν όλα τα μωρά ταυτόχρονα και τα επιστρέφουν όλα ταυτόχρονα. Άρα για πολλή ώρα, το δικό ΣΟΥ μωρό παραμένει σε ένα χώρο χωρίς λόγο. Εγώ, μετά από συνεχείς και έντονες διαμαρτυρίες, πέτυχα μόνο να μου το φέρνουν το παιδί μόλις ολοκληρωνόταν η εξέτασή του. Εννοείται όμως ότι ήταν μακριά μου όοολη εκείνη την ώρα μέχρι να έρθει η σειρά του για εξέταση. Τουλάχιστον στερούμασταν ο ένας τον άλλα για 1 ώρα...

Δυστυχώς, ακόμα και στα ιδιωτικά μαιευτήρια, ακόμα και στις περιπτώσεις rooming in, δεν εξετάζουν οι παιδίατροι και οι νοσοκόμες τα παιδιά μέσα στο κουνάκι τους, στο δωμάτιο της μαμάς. Δεν ξέρω γιατί... Θα έπρεπε όμως!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορούν να κάνουν μπάνιο στο μωρό οι μητέρες. Και μπορούν να του στρώνουν όποιο σεντονάκι θέλουν στο κουνάκι του. Και μπορούν να του φορέσουν ρουχαλάκια, αρκεί να είναι ευκολοφόρετα (όπως τα "ρασάκια").

 

Όμως, όλες αυτές οι συμφωνίες "ακυρώνονται" κατά τις αλλαγές της βάρδιας. Ειδικά κατά την αλλαγή της πρωινής βάρδιας, συνήθως τα μωρά ζυγίζονται και ελέγχονται από τους παιδιάτρους και τις νοσοκόμες και των δύο βαρδιών και είναι μακριά από τη μαμά τους για ένα δίωρο τουλάχιστον... Το κρίμα είναι ότι τα παίρνουν όλα τα μωρά ταυτόχρονα και τα επιστρέφουν όλα ταυτόχρονα. Άρα για πολλή ώρα, το δικό ΣΟΥ μωρό παραμένει σε ένα χώρο χωρίς λόγο. Εγώ, μετά από συνεχείς και έντονες διαμαρτυρίες, πέτυχα μόνο να μου το φέρνουν το παιδί μόλις ολοκληρωνόταν η εξέτασή του. Εννοείται όμως ότι ήταν μακριά μου όοολη εκείνη την ώρα μέχρι να έρθει η σειρά του για εξέταση. Τουλάχιστον στερούμασταν ο ένας τον άλλα για 1 ώρα...

Δυστυχώς, ακόμα και στα ιδιωτικά μαιευτήρια, ακόμα και στις περιπτώσεις rooming in, δεν εξετάζουν οι παιδίατροι και οι νοσοκόμες τα παιδιά μέσα στο κουνάκι τους, στο δωμάτιο της μαμάς. Δεν ξέρω γιατί... Θα έπρεπε όμως!

Ετσι θα επρεπε, εχεις δικιο. :roll:

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...