Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συσπασεις 28η εβδομαδα...συμπαρασταση!


Recommended Posts

Την προηγούμενη εβδομάδα νοσηλεύτηκα στο νοσοσκομείο με τοκολυτικη θεραπεία για συσπάσεις. Μια εβδομάδα μετά συνεχίζουν αν και αραιότερες... μπορεί και 20 τη μέρα. Μέχρι χτες καλός ο τράχηλος (3 εκ). Υπαρχει καμία με παρόμοια εμπειρία που πηγε καλα μέχρι τέλους? Πόσο γρηγορα μπορεί να μειωθεί αυτός ο τράχηλος???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την προηγούμενη εβδομάδα νοσηλεύτηκα στο νοσοσκομείο με τοκολυτικη θεραπεία για συσπάσεις. Μια εβδομάδα μετά συνεχίζουν αν και αραιότερες... μπορεί και 20 τη μέρα. Μέχρι χτες καλός ο τράχηλος (3 εκ). Υπαρχει καμία με παρόμοια εμπειρία που πηγε καλα μέχρι τέλους? Πόσο γρηγορα μπορεί να μειωθεί αυτός ο τράχηλος???

 

Καλημέρα

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

Έχω μια απορία γιατί έχω και εγώ συσπάσεις όχι συχνές αλλά ο γιατρός μου είπε να πάω για καρδιοτοκογραφημα οποτε μετρησω πολλες (πχ 6 την ωρα)απο τη β επιπέδου σου έχει μειωθεί ο τραχηλος λόγω αυτων των συσπασεων;;;δηλ αν τωρα ειναι 3 τοτε ποσο ηταν;;;;σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ο τραχηλος μπορει και σε μια μερα να μειωθει οταν ειναι πολλες οι συσπασεις. Σε τετοιες περιπτωσεις χρειαζεται κρεβατι και φαρμακα κατα των συσπασεων? Βγαινοντας απο το νοσοκομειο σου εδωσαν καποια αγωγη? Εγω συσπασεις ειχα απο τη 18η βδομαδα κι εμεινα στο κρεβατι μεχρι που γεννησα. Ειχα παρα πολλες και μου επηρεαζε τον τραχηλο. Ολα πηγαν μια χαρα και γεννησα στο μηνα μου φυσιολογικα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ο τραχηλος μπορει και σε μια μερα να μειωθει οταν ειναι πολλες οι συσπασεις. Σε τετοιες περιπτωσεις χρειαζεται κρεβατι και φαρμακα κατα των συσπασεων? Βγαινοντας απο το νοσοκομειο σου εδωσαν καποια αγωγη? Εγω συσπασεις ειχα απο τη 18η βδομαδα κι εμεινα στο κρεβατι μεχρι που γεννησα. Ειχα παρα πολλες και μου επηρεαζε τον τραχηλο. Ολα πηγαν μια χαρα και γεννησα στο μηνα μου φυσιολογικα!

 

Κι εγώ μετα τη β επιπέδου 21η εβδ. άρχισα αλλά ο τραχηλος 3,5 ηταν τοτε και το ίδιο είναι και τώρα 30η εβδομαδα...γι αυτο μου είπε και ο γιατρός να κανω καρδιοτοκογραφο δεν είναι σίγουρος οτι είναι αληθινες...εγώ πάντως νιώθω πέτρωμα τσιτωμα στην κοιλιά και σαν να εχω καρουμπαλο στη μια πλευρα και για όσο διαρκεί το πετρωμα νιώθω πίεση στην ουροδόχο κύστη και οτι μου κόβεται η ανάσα...έτσι τις νιώθετε και εσείς;;;;;;;;;;;

Εσένα ποτε σου επηρεασαν τον τράχηλο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Eμένα είναι πολλές αλλά μικρές σε ένταση. Ο τράχηλος δεν έχει μειωθεί ευτυχώς. Ελπίζω να μείνει έτσι. Όταν λέω συσπάσεις εννοώ πετρώματα, η κοιλιά (μητρα) μαζεύεται και σκληραίνει ξαφνικά και αυτό κρατάει για μένα 20-30 δευτερόλεπτα. Σκληραίνει και είναι εντελώς ασυμπίεστη! Φαντάσου να τα νιώθεις αυτά συνεχώς. Από αγωγη παίρνω μαγνησιο και κολπικα υπόθετα ουτροζεστάν και βρηκα και καποια χαπια γιουτοπαρ από το νοσοκομείο. Αλλά δεν ξέρω πόσο θα κρατησουν αφου το γιουτοπαρ αποσύρθηκε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμένα είναι πολλές αλλά μικρές σε ένταση. Ο τράχηλος δεν έχει μειωθεί ευτυχώς. Ελπίζω να μείνει έτσι. Όταν λέω συσπάσεις εννοώ πετρώματα, η κοιλιά (μητρα) μαζεύεται και σκληραίνει ξαφνικά και αυτό κρατάει για μένα 20-30 δευτερόλεπτα. Σκληραίνει και είναι εντελώς ασυμπίεστη! Φαντάσου να τα νιώθεις αυτά συνεχώς. Από αγωγη παίρνω μαγνησιο και κολπικα υπόθετα ουτροζεστάν και βρηκα και καποια χαπια γιουτοπαρ από το νοσοκομείο. Αλλά δεν ξέρω πόσο θα κρατησουν αφου το γιουτοπαρ αποσύρθηκε...

 

Θα σου πρότεινα να άρχισεις να τις σημείωνεις σε ημερολόγιο να δεις ποτε γίνονται ρυθμικές και τακτικές πχ κάτω απο δεκάλεπτο ...τοτε υπάρχει ο κίνδυνος να μειωθεί ο τράχηλος! Εγώ τώρα ξεκίνησα να σημειώνω κι ενω νομιζα οτι κανω τακτικα και συχνα τελικα δεν ειναι καθολου ρυθμικες...

Πάντως εμένα εκτός απο μαγνησιο δε μου έχει δώσει τίποτα... θέλει πρωτα να δουμε αν είναι προπαρασκευαστικές( ουτως η άλλως στο τριτο τρίμηνο θεωρούνται Νορμάλ καποιες συσπάσεις τη μέρα)γι αυτό κ μου είπε για καρδιοτοκογραφο αν φτάσω τις εξι ανα ωρα...και το γιουταπαρ μου είπε αποσύρθηκε γιατί κανει κακό στην καρδιά!

Επίσης μου είπε οτι είχε πελάτισσα που σημείωνε στο ημερολόγιο πανω απο εξήντα τη μέρα και στο nst δεν καταγραφηκε ουτε μια!!!αρα ηταν ψευδεις

Link to comment
Share on other sites

Ααα επίσης εσύ τη νιωθεις αυτή την πίεση στην ουροδόχο κύστη όσο κρατά;;;Σάν να θες να κατουρησεις;;;; σου κόβεται η ανάσα;;;εγώ φαντασου κοκκινιζω όσο κρατά ειδικα όταν είμαι ξάπλα ανάσκελα στο κρεββάτι...λες να μην εχω καν σύσπαση;;;μπορεί να αλλάζει θέση το μωρο;;;τι να πω! Έχω μπερδευτεί...ο γιατρός πάντως επέμενε να μαθει αν με πονούν παράλληλα...εγώ δεν ποναω εσύ;;;;;;; μονο αυτή τη δυσφορία νιώθω σε καμια περιπτωση πόνο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι αληθινότατες και καταγεραμμένες στο ΝσΤ. Απλά πάω να τρελαθώ γιατί μπορεί τη μια μέρα να κάνω 1 στο τόσο και την άλλη, όπως σημερα, 10 την ώρα. Οι οπόιες μετά περνάνε μόνες τους. Η πίεση στην ουροδόχο κύστη? Δεν το έχω αυτό , έχω ένα σφίξιμο εκέι , αλλά κάθε γυναίκα το βιώνει διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Ααα επίσης εσύ τη νιωθεις αυτή την πίεση στην ουροδόχο κύστη όσο κρατά;;;Σάν να θες να κατουρησεις;;;; σου κόβεται η ανάσα;;;εγώ φαντασου κοκκινιζω όσο κρατά ειδικα όταν είμαι ξάπλα ανάσκελα στο κρεββάτι...λες να μην εχω καν σύσπαση;;;μπορεί να αλλάζει θέση το μωρο;;;τι να πω! Έχω μπερδευτεί...ο γιατρός πάντως επέμενε να μαθει αν με πονούν παράλληλα...εγώ δεν ποναω εσύ;;;;;;; μονο αυτή τη δυσφορία νιώθω σε καμια περιπτωση πόνο...

 

Όχι δεν πονάω. οι ανώδυνες όμως αν είναι συχνές μπορεί να επηρεάσουν τον τράχηλο. Σε ποια εβδομάδα είσαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν πονάω. οι ανώδυνες όμως αν είναι συχνές μπορεί να επηρεάσουν τον τράχηλο. Σε ποια εβδομάδα είσαι?

 

30 και 1 σήμερα!!!πάντως ψάχνοντας στο ίντερνετ είδα οτι οι braxton hicks συσπάσεις είναι ανωδυνες και δεν επηρεάζουν τον μήκος του τραχήλου μπορούν μόνο να τον κανουν πιο μαλακο...προετοιμάζουν τημητρα για τον αληθινό τοκετό καθώς επίσης βοηθούν και στην αιμάτωση της

Η πλειοψηφία των γυναικών τις έχει στο τρίτο τριμηνο

Link to comment
Share on other sites

30 και 1 σήμερα!!!πάντως ψάχνοντας στο ίντερνετ είδα οτι οι braxton hicks συσπάσεις είναι ανωδυνες και δεν επηρεάζουν τον μήκος του τραχήλου μπορούν μόνο να τον κανουν πιο μαλακο...προετοιμάζουν τημητρα για τον αληθινό τοκετό καθώς επίσης βοηθούν και στην αιμάτωση της

Η πλειοψηφία των γυναικών τις έχει στο τρίτο τριμηνο

 

και τι δε θα δινα να μουν 2 βδομάδες μπροστα!!! μακάρι να φτάσω τις 32!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την όποια αγωγη σας έχουν δώσει, πιο αποτελεσματικο ίσως είναι να μην είστε ανάσκελα και να μην πιανετε την κοιλιά για ένα διάστημα, για κανένα λόγο. Για εμένα αυτά έκαναν όλη τη διαφορά και δεν χρειαστηκα φάρμακα... Μόνο ξεκούραση στο σπίτι. Ειχα νοσηλευτει και εγώ γύρω στην 20η εβδομάδα. Τα μωράκια μου ήρθαν στον κόσμο κανονικά, με προγραμματισμένη καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

και τι δε θα δινα να μουν 2 βδομάδες μπροστα!!! μακάρι να φτάσω τις 32!!

 

Καλημερα!

σε καταλαβαινω αλλα πιστευω αφου εχεις καλο τραχηλο παρακολουθεις τις συσπασεις και παιρνεις αγωγη μπορεις να φτασεις και μεχρι τελους!!!!εχεις ολους τους καλους οιωνους να μην αγχωνεσαι! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Θα ηθελα κι εγω τη γνωμη σας γιατι εχω αγχωθει. Ειμαι 28+3 και εχω συσπασεις και πονους περιοδου εδω και πεντε βδομαδες. Παιρνω γιουτοπαρ που βρηκα απο γνωστους και το ελεχγω καπως. Ομως ο γιατρος μου δε μ εβαλε καθολου στον καρδιοτοκογραφο(παρολο που τον παινω τηλ συνεχεια και τον ενημερωνω) και εχουμε να μετρησουμε τον τραχηλο 3 βδομαδες. Επισης για τις ενεσεις για τους πνευμονες του παιδιου δεν μου αναφερε τιποτα. Τον ρωτησα εγω την προηγουμενη εβδομαδα και μου ειπε οκ θε τις κανουμε σε λιγες μερες. Εσας σας εξεταζουν συχνοτερα; Ειναι λιγο αδιαφορος η υπερβαλλω λογω της αγωνιας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια! Θα ηθελα κι εγω τη γνωμη σας γιατι εχω αγχωθει. Ειμαι 28+3 και εχω συσπασεις και πονους περιοδου εδω και πεντε βδομαδες. Παιρνω γιουτοπαρ που βρηκα απο γνωστους και το ελεχγω καπως. Ομως ο γιατρος μου δε μ εβαλε καθολου στον καρδιοτοκογραφο(παρολο που τον παινω τηλ συνεχεια και τον ενημερωνω) και εχουμε να μετρησουμε τον τραχηλο 3 βδομαδες. Επισης για τις ενεσεις για τους πνευμονες του παιδιου δεν μου αναφερε τιποτα. Τον ρωτησα εγω την προηγουμενη εβδομαδα και μου ειπε οκ θε τις κανουμε σε λιγες μερες. Εσας σας εξεταζουν συχνοτερα; Ειναι λιγο αδιαφορος η υπερβαλλω λογω της αγωνιας;

 

Εμένα στις τρεις εβδομαδες μάξιμουμ βλέπει τον τραχηλο γιατί καθε τρεις θέλει να με βλέπει και βάζει το ραντεβού μας ...παιρνω μονο μαγνήσιο αλλά δεν έχω ρυθμικές και τακτικές συσπάσεις...μήπως δεν ανησυχεί επειδή παίρνεις αγωγη;;;μήπως επειδή εχεις πολύ μακρύ και κλειστό τράχηλο;;;απο τοτε που ξεκίνησες την αγωγη πόσες συσπάσεις κανεις και πόσες πριν; σίγουρα αυτα είναι πραγματα που τα εκτιμά ένας γιατρος τον εχεις ενημερώσει;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τη μια μερα μπορει να εχω 20 και την αλλη 7.Δεν ειναι σταθερες..Αλλα οι πονοι περιοδου μπορει να διαρκουν και τεσσερις ωρες. Ειχα τραχηλο 3 την τελευταια φορα. Ναι τον ενημερωνω συνεχως και σκεφτομαι αφου περασαν τρεις βδομαδες να του προτεινω εγω να με δει. Γιατι το ραντεβου που μου κλεισε ειναι σε δυο βδομαδες.. Μακρια δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Τη μια μερα μπορει να εχω 20 και την αλλη 7.Δεν ειναι σταθερες..Αλλα οι πονοι περιοδου μπορει να διαρκουν και τεσσερις ωρες. Ειχα τραχηλο 3 την τελευταια φορα. Ναι τον ενημερωνω συνεχως και σκεφτομαι αφου περασαν τρεις βδομαδες να του προτεινω εγω να με δει. Γιατι το ραντεβου που μου κλεισε ειναι σε δυο βδομαδες.. Μακρια δεν ειναι;

 

Η αλήθεια είναι οτι στις απόλυτα νορμάλ εγκυμοσύνες η συχνότητα είναι 4εβδομαδες δηλαδή μια φορά το μήνα ...εγώ στη θεση σου θα του το πρότεινα να με δει νωρίτερα λόγω πόνων

Βασικά ο δικός μου γιατρός αυτό είναι το πρωτο πράγμα που με ρώτησε αν εχω πόνους...(ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν έχω καθόλου ...μονο πέτρωμα δυσφορία έχω)

Πάντως για τις συσπασεις 20 σε μια μέρα ( και όχι σε λιγες ωρες!) θεωρούνται νορμάλ σε αυτο το τριμηνο...(αρα λειτουργει και η αγωγη που παιρνεις)δεν ειναι τραγικος ο αριθμος...ο πόνος σίγουρα θέλει περαιτέρω παρακολουθηση

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο θα κανω θα τον παρω και θα του πω να παω.. Ειχα αλλες δυο εγκυμοσυνες πολυ καλες χωρις καμια ενοχληση και τωρα μ εχει τρομαξει ολο αυτο. Ευχαριστω για την απαντηση και ευχομαι καλη δυναμη και καλη τελειομηνη κυηση σε ολες τις μανουλες!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μετα τη β επιπέδου 21η εβδ. άρχισα αλλά ο τραχηλος 3,5 ηταν τοτε και το ίδιο είναι και τώρα 30η εβδομαδα...γι αυτο μου είπε και ο γιατρός να κανω καρδιοτοκογραφο δεν είναι σίγουρος οτι είναι αληθινες...εγώ πάντως νιώθω πέτρωμα τσιτωμα στην κοιλιά και σαν να εχω καρουμπαλο στη μια πλευρα και για όσο διαρκεί το πετρωμα νιώθω πίεση στην ουροδόχο κύστη και οτι μου κόβεται η ανάσα...έτσι τις νιώθετε και εσείς;;;;;;;;;;;

Εσένα ποτε σου επηρεασαν τον τράχηλο;;;;

 

εγω ειχα ξεκινησει με 3,8 τραχηλο και καποια στιγμη στις 18 βδομαδες ειχα εντονους πονους περιοδου, πηγα στο γιατρο και ηταν 2,5. Μετα εμεινα στο κρεβατι και πηγε στο 3. Ενιωθα πετρωματα και ειχα δυσφορια εκεινη την ωρα αλλα δεν πονεσα ποτε εκτος απο τη φορα που ειπα παραπανω και ενιωθα οτι πιεζοταν η κυστη μου, πηγαινα τουαλετα κι εκανα μια σταγονα

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα ξεκινησει με 3,8 τραχηλο και καποια στιγμη στις 18 βδομαδες ειχα εντονους πονους περιοδου, πηγα στο γιατρο και ηταν 2,5. Μετα εμεινα στο κρεβατι και πηγε στο 3. Ενιωθα πετρωματα και ειχα δυσφορια εκεινη την ωρα αλλα δεν πονεσα ποτε εκτος απο τη φορα που ειπα παραπανω και ενιωθα οτι πιεζοταν η κυστη μου, πηγαινα τουαλετα κι εκανα μια σταγονα

 

Όχι εγώ όταν το νιωθω πάω κανονικά τουαλέτα τώρα διάβαζα κ η λίγο γεμάτη κύστη μπορεί να ξεκινήσει τις συσπάσεις γιατί ενοχλείται και η μητρα και το μωρο...και ειδικα όταν το μωρο είναι υπερδραστηριο η μήτρα είναι πιο ευαίσθητη ...

Εγώ δεν ποναω αλλα με το πετρωμα κοκκινιζω κανονικα σα να μου πιέζει το διάφραγμα μου κόβεται η ανάσα...το ειχες αυτό;;;;

Μου κανει εντύπωση που ο γιατρός μου τις αμφισβητεί γι αυτό προσπαθώ να καταλάβω πως είναι απο εσάς που τις είχατε

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο θα κανω θα τον παρω και θα του πω να παω.. Ειχα αλλες δυο εγκυμοσυνες πολυ καλες χωρις καμια ενοχληση και τωρα μ εχει τρομαξει ολο αυτο. Ευχαριστω για την απαντηση και ευχομαι καλη δυναμη και καλη τελειομηνη κυηση σε ολες τις μανουλες!

 

 

Με το καλό να ερθει το μωράκι σου!

Όπως είπα και στην Ασπασία με αγωγη παρακολούθηση και καλό τραχηλο μια χαρα θα τα πατε και μέχρι τέλους!!!!!:-) :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

Όχι εγώ όταν το νιωθω πάω κανονικά τουαλέτα τώρα διάβαζα κ η λίγο γεμάτη κύστη μπορεί να ξεκινήσει τις συσπάσεις γιατί ενοχλείται και η μητρα και το μωρο...και ειδικα όταν το μωρο είναι υπερδραστηριο η μήτρα είναι πιο ευαίσθητη ...

Εγώ δεν ποναω αλλα με το πετρωμα κοκκινιζω κανονικα σα να μου πιέζει το διάφραγμα μου κόβεται η ανάσα...το ειχες αυτό;;;;

Μου κανει εντύπωση που ο γιατρός μου τις αμφισβητεί γι αυτό προσπαθώ να καταλάβω πως είναι απο εσάς που τις είχατε

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

οχι δεν ειχα τετοια πιεση ωστε να κοκκινιζω αλλα μ ενοχλουσε κι αν τυχαινε να ημουν ορθια εκεινη τη στιγμη επρεπε να κατσω και μου εφερνε δυσφορια οταν ειχε μεγαλωσει η κοιλια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Θα ηθελα κι εγω τη γνωμη σας γιατι εχω αγχωθει. Ειμαι 28+3 και εχω συσπασεις και πονους περιοδου εδω και πεντε βδομαδες. Παιρνω γιουτοπαρ που βρηκα απο γνωστους και το ελεχγω καπως. Ομως ο γιατρος μου δε μ εβαλε καθολου στον καρδιοτοκογραφο(παρολο που τον παινω τηλ συνεχεια και τον ενημερωνω) και εχουμε να μετρησουμε τον τραχηλο 3 βδομαδες. Επισης για τις ενεσεις για τους πνευμονες του παιδιου δεν μου αναφερε τιποτα. Τον ρωτησα εγω την προηγουμενη εβδομαδα και μου ειπε οκ θε τις κανουμε σε λιγες μερες. Εσας σας εξεταζουν συχνοτερα; Ειναι λιγο αδιαφορος η υπερβαλλω λογω της αγωνιας;

 

Ειμαστε ακριβώς στην ίδια μέρα εγκυμοσύνης!!! Ίσως θα πρεπε να σε δει λίγο νωρίτερα. Βέβαια εχεις μέχρι 20 και μάλλον ακανόνιστες οπότε δύσκολα θα σε επηρεάσουν...Πιο πολύ γι αυτούς τους πόνους. Όταν νοσηλέυτηκα έκανα συνέχεια, 10 την ώρα περίπου αν και μικρές.

Link to comment
Share on other sites

Μαζι ειναι λοιπον τα βιαστικα μωρουλια μας.. Μακαρι να τα κρατησουμε μεσα οσο το δυνατο περισσοτερο! Εγω σβηνω μια μια τις μερες και λεω αντε κερδισαμε αλλη μια.. Πηρα το γιατρο και μου ειπε να τον ξαναπαρω αυριο. Πολυ ανετο τον βλεπω μαλλον εχουν δει πολλα τα ματια του.. Οι δικες σου συσπασεις συνεχιζουν;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...