Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συσπασεις 28η εβδομαδα...συμπαρασταση!


Recommended Posts

Μαζι ειναι λοιπον τα βιαστικα μωρουλια μας.. Μακαρι να τα κρατησουμε μεσα οσο το δυνατο περισσοτερο! Εγω σβηνω μια μια τις μερες και λεω αντε κερδισαμε αλλη μια.. Πηρα το γιατρο και μου ειπε να τον ξαναπαρω αυριο. Πολυ ανετο τον βλεπω μαλλον εχουν δει πολλα τα ματια του.. Οι δικες σου συσπασεις συνεχιζουν;

 

Συνεχίζουν..απο χτες σε μικροτερο βαθμο. Καμια 15ρια τη μέρα... Αγωνία κ αυτη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια με το καλό να έρθουν τα μωρακια σας στον κοσμο! Τι μου φερατε στο νου τώρα.... Τι αγωνίες!!!

Να σας πω την εμπειρία μου λοιπον... Οι συσπάσεις μου ξεκίνησαν πολύ νωρίς. Ένιωθα εντονο πέτρωμα απο την μια πλευρα εκανα ενα καρουμπαλο σκληρό και ενιωθα πόνο και δυσφορία. Αρκετές την μέρα αλλά ακανόνιστες. Μου είχε δώσει μαγνήσιο , μου έλεγε να μην πιανω την κοιλιά μου όπως σωστα είπε και μια αλλη κοπελα και ξεκούραση.

Όσο για το καρδιοτοκογραφημα μπορεί να δειξει τις συσπάσεις απο μια εβδομαδα και μετα. Τις ενέσεις κορτιζόνης τις εκανα και γω. Κατάφερα να γεννησω (συνοδευόμενη και απο αλλά προβλήματα) 37+ 5!!!!!! Όλα θα πάνε καλά κορίτσια μου!!! Σας εύχομαι γερά μωρά

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη Ασπασία αν σου έχω μονοπωλησει το θεμα σου...

Μια τελευταια ερωτηση αν κατα τη διαρκεια της σύσπασης πχ είστε ξάπλα και σηκωθείτε εκεινη τη στιγμη πριν ολοκληρωθει σταματα η σύσπαση;;;εμένα ναι και ξανάμαλακώνει στο δευτερόλεπτο η κοιλιά αφού γιανα την κόψω το κάνω επίτηδες αλλά δεν ξερω είναι σωστο αυτό;κάνω βλακεία τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω οταν σηκωνομαι δεν τις νιωθω τοσο εντονα ειναι η αληθεια αλλα δεν ξερω αν σταματανε.. Λοιπον δεν αντεξα ζαλισα το γιατρο και πηγα για καρδιοτοκογραφημα. Τελικα ειναι συχνες και τακτικες αλλα μικρης εντασης και διαρκειας ευτυχως.. Για να παρετε κι εσεις κουραγιο μου ειπε οτι εχει δει πολλες φορες γυναικες με τετοιες συσπασεις να τελειωνουν το μηνα τους και να γεννανε τελικα με προκληση! Με καθησυχασε αρκετα.. Ξεκουραση και ηρεμια και ολα καλα θα πανε..

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη Ασπασία αν σου έχω μονοπωλησει το θεμα σου...

Μια τελευταια ερωτηση αν κατα τη διαρκεια της σύσπασης πχ είστε ξάπλα και σηκωθείτε εκεινη τη στιγμη πριν ολοκληρωθει σταματα η σύσπαση;;;εμένα ναι και ξανάμαλακώνει στο δευτερόλεπτο η κοιλιά αφού γιανα την κόψω το κάνω επίτηδες αλλά δεν ξερω είναι σωστο αυτό;κάνω βλακεία τι να πω...

 

 

 

Εσενα ακουγονται αθωες... Σαν Braxton-hicks

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω οταν σηκωνομαι δεν τις νιωθω τοσο εντονα ειναι η αληθεια αλλα δεν ξερω αν σταματανε.. Λοιπον δεν αντεξα ζαλισα το γιατρο και πηγα για καρδιοτοκογραφημα. Τελικα ειναι συχνες και τακτικες αλλα μικρης εντασης και διαρκειας ευτυχως.. Για να παρετε κι εσεις κουραγιο μου ειπε οτι εχει δει πολλες φορες γυναικες με τετοιες συσπασεις να τελειωνουν το μηνα τους και να γεννανε τελικα με προκληση! Με καθησυχασε αρκετα.. Ξεκουραση και ηρεμια και ολα καλα θα πανε..

 

Σου μέτρησε τραχηλο? Πόσο ηταν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον μετρησε γιατι δεν ανησυχησε. Σε δυο βδομαδες παλι.. Παντως κι εσυ με 15 εισαι σε πολυ καλο δρομο. Φαντασου οτι σημερα ειχα ανα τριλεπτο και παλι μου ειπε αν δε διαρκουν πολυ και δεν ειναι δυνατες δεν κανουν ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον μετρησε γιατι δεν ανησυχησε. Σε δυο βδομαδες παλι.. Παντως κι εσυ με 15 εισαι σε πολυ καλο δρομο. Φαντασου οτι σημερα ειχα ανα τριλεπτο και παλι μου ειπε αν δε διαρκουν πολυ και δεν ειναι δυνατες δεν κανουν ζημια.

 

το γιουτοπαρ σε τι δοση το παιρνεις;

Link to comment
Share on other sites

απ της συσπασεις ημουν 3 ολοκληρους μηνες σε ακινησια..πληρη ακινησια τουαλετα μονο...ταλαιπωρηθηκα πολυυυυυ..πλρον μονο τα yutopar με εσωσαν..επερνα πολλααα την ημερα αλλα κ μου εβαλαν κ αρκετους ορους..με το που μοηκα 36 εβδομαδες κ τα εκοψα μετα απο 3 ημερες γεννησα τον γιοκα μου που τωρα ειναι 4,5 μηνων..μην στεναχωριεστε ολα θα περασουν σας καταλαβαινω απολυτααααα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απ της συσπασεις ημουν 3 ολοκληρους μηνες σε ακινησια..πληρη ακινησια τουαλετα μονο...ταλαιπωρηθηκα πολυυυυυ..πλρον μονο τα yutopar με εσωσαν..επερνα πολλααα την ημερα αλλα κ μου εβαλαν κ αρκετους ορους..με το που μοηκα 36 εβδομαδες κ τα εκοψα μετα απο 3 ημερες γεννησα τον γιοκα μου που τωρα ειναι 4,5 μηνων..μην στεναχωριεστε ολα θα περασουν σας καταλαβαινω απολυτααααα

 

Οταν αρχισαν οι συσπασεις ετυχε να διαβασω δημοσιευσεις σου για το θεμα κι επαιρνα κουραγιο.. Να σαι καλα και να χαιρεσαι το αντρακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ..κ εσυ με το καλο σ ευχομαι κ με εναν πονο...θα πανε ολα καλα..σ το λεω εγω που περασα πολλα!!!τωρα οι μερες σ φενονται παλουκι οπως τοτε κ σε μενα αλλα θα περασουν σαν νερο ουτε που θα υο καταλαβεις..βλεπεις αυτες οι συσπασεις μας ταλαιπωρησαν κ ταλαιπωρουν ακομα πολλες γυναικες..αλλα αν ο τραχηλος εινσι οκ δεν υπαρχει προβλημα..εγω εφτανα την ημερα να κανω ανα πενταλεπτο + οτι επερνα κ φαρμακα ο ορους κ ολα..δεν σταματουσαν με τπτ λογω αγχους!!!ειχα φτασει να κανω πανω απο 50 την ημερα..μιλαω σοβαρα πραγματικα..αλλα δεν ριχα πονο..μονο δυσφορια κ το πετρωμα..με το που εκοψα τα χαπια την ιδια μερα ενιωθα πονους με της συσπασεις..σαββατο βγηκα απ το νοσκομειο που ειχα νοσηλευτει απ τον 8 μηνα και ξυμερωματα τριτης εφυγα για το νοσκομειο με πολλους πονους ανα διλεπτο..γεννησα στις 36+3...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ..κ εσυ με το καλο σ ευχομαι κ με εναν πονο...θα πανε ολα καλα..σ το λεω εγω που περασα πολλα!!!τωρα οι μερες σ φενονται παλουκι οπως τοτε κ σε μενα αλλα θα περασουν σαν νερο ουτε που θα υο καταλαβεις..βλεπεις αυτες οι συσπασεις μας ταλαιπωρησαν κ ταλαιπωρουν ακομα πολλες γυναικες..αλλα αν ο τραχηλος εινσι οκ δεν υπαρχει προβλημα..εγω εφτανα την ημερα να κανω ανα πενταλεπτο + οτι επερνα κ φαρμακα ο ορους κ ολα..δεν σταματουσαν με τπτ λογω αγχους!!!ειχα φτασει να κανω πανω απο 50 την ημερα..μιλαω σοβαρα πραγματικα..αλλα δεν ριχα πονο..μονο δυσφορια κ το πετρωμα..με το που εκοψα τα χαπια την ιδια μερα ενιωθα πονους με της συσπασεις..σαββατο βγηκα απ το νοσκομειο που ειχα νοσηλευτει απ τον 8 μηνα και ξυμερωματα τριτης εφυγα για το νοσκομειο με πολλους πονους ανα διλεπτο..γεννησα στις 36+3...

 

Δεν περνάνε αυτές οι μέρες... 29 +1 σημερα... Μακάρι να μας έρθουν όλα όπως και σε σένα!

Link to comment
Share on other sites

AspasiaM σε καταλαβαινω απολυτα...πραγματικα περασα κ εγω πολυυυυ δυσκολααα.αφου ελεγα δεν υπαρχει περιπτωση να σκεφτω για δευτερο..κ ομως μου ελειψε η φουσκομενη κοιλιτσα παρολο που δεν ειχα καθολου καλη εγκυμισυνη..ασε που ψυχολογια καθολου.μουτε μια φωτο δεν εχω εγκυος ουτε για εναν καφε δεν ειχα παει..ημουν κλεισμενη στους 4 τοιχους στο κρεβατι κ μοβο κρεβατι κ μονοοοο απ το αριστερο πλευρο λογω κολικου νεφρου..για 3 ολοκληρους μηνες!!!νομιζα οτι δεν θα φτασει ποτε η μερα να γεννησω νομιζα οτι θα μεινω μια ζωη στο κρεβατι οτι οταν θα ξανα περπατησω δεν θα με βασταν τα ποδια μου..κ ομως κ γεννησα κ συνηλθα κ ξανα σταθηκα στα ποδια μου!!!μετρουσα μερες ωρες λεπτα..μου φενοταν οι μερες βουνο...κ ομως με την θεληση μου γιατι ολα εξαρτοταν απο μενα για να πανε ολα καλα τα καταφερα..παλεψα σε ενα κρεβατι με πανω απο 50 συσπασεις την ημερα. κ τωρα εχω το μικρουλη μου εδω να μου κανει παρεα να μου χαμογελαει κ εγω να λιωνω..ολα θα τελιωσουν στο λεω εγω!!!θα πανε ολα καλα..θεληση κ υπομονη να υπαρχει..μην ακους κανρναν μονο τον εαυτο σ..μου ελεγαν εμενα σηκω μωρε παμε για εναν καφε εξω απ την καφετερια θα σ αφησει το αμαξι κ ενω ηθελα δεν το εκανα..κ αργοτερα μου ειπε ο γιατρος ευτυχως που εκανα τοσο υπομονη κ τα καταφερα..υπομονη λοιπον θα τελ ολα..αλλα ποτε εεν θα φυγουν απ την μνημη σου..εγω δν ξεχασα..ουτε ξεχασω..απλα ηταν περαστικα!!!!σ ευχομαι με το καλο κ οι μερες να περασουν σαν νερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σάς έχω νέα!

Μόλις γύρισα απο το ΡΕΑ εκανα nst δηλαδή καρδιοτοκογραφημα απο το πρωι είχα συχνα πετρωματα σαν συσπάσεις και το μεσημέρι τις χρονομετρησα ηταν δέκα λεπτα απόσταση νταν με το ρολόι...γενικά απο χτες βράδυ ένιωθα σαν πόνο στη μέση αυτό με τρόμαξε...

Φυσικά με πήραν οι γονεις μου γύρω στη 1 τωρα να με πανε ευτυχώς η μπουμπου βαραγε συνέχεια ....

εκατσα ενα μισαωρο εκει δυστυχώς απο το άγχος και απο το όλο ξεσήκωμα δεν ξέρω μάλλον δεν εκανα καμια σύσπαση γενικά δεν ένιωθα το ίδιο με το σπίτι μου ένιωθα καλυτερα!!!τι να πω είμαι κατα φαντασίαν ασθενής????

Μου είπε οτι βγήκε καλό το nst και θα μίλαγαν με το γιατρό μου...τώρα Μίλησα μαζί του μου είπε δεν καταγράφηκε κάτι... οι αληθινές συσπάσεις εννοειται δε σταματουν...

Τι να πω μακάρι να ναι καλό αυτό που σήμερα δε φάνηκε ουτε μια στο μηχάνημα....αλλά ανησυχω κιόλας μήπως πήγα τσαμπα δηλ ακυρη στιγμη ενω κάνω κανονικες συσπάσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφου τις ενιωθες, προφανως ειχες προπαρασκευαστικες και γι αυτο σταματησαν. Καλο ειναι βεβαια αυτο γιατι δεν ηταν συσπασεις τοκετου.. Σε ποια βδομαδα εισαι; Νομιζω κοντευεις;

Link to comment
Share on other sites

Αφου τις ενιωθες, προφανως ειχες προπαρασκευαστικες και γι αυτο σταματησαν. Καλο ειναι βεβαια αυτο γιατι δεν ηταν συσπασεις τοκετου.. Σε ποια βδομαδα εισαι; Νομιζω κοντευεις;

 

Αχ και πως θα τις ξεχωρισω όταν θα ναι κανονικές ή επικινδυνες αυτό είναι η αγωνία μου!!!και ο γιατρος λεει αν συχρονιστουν μπορουν να οργανωσουν εναν τοκετο αυτο ειναι το κακο...κι επισης πολλές γυναικες φαντασου τις έχουν και δεν τις πολυνιώθουν...τι να πω...

Μακάρι να κοντευα έχω αλλες οκτώ εβδομαδες 31 και 5 σήμερα!!!ας φτάσω τις 36 τουλαχιστον αχ

Link to comment
Share on other sites

Οι συσπασεις τοκετου συνοδευονται απο εντονο πονο και οσο περναει η ωρα δυναμωνουν και πυκνωνουν.Αντιθετα οι προπαρασκευαστικες δεν εχουν πονο,μονο ισως ενοχληση, και ειναι σταθερες μεχρι να στσματησουν τελειως.Ωστοσο μπορει να διαρκεσουν και ωρες. Αυτα μου ειχε πει ο γιατρος μου στο δευτερο παιδακι μου που μερα παρα μερα νομιζα οτι γενναω και τον ειχα ζαλισει!Εισαι σε καλη βδομαδα μην ανησυχεις μονο υπομονη και πολυ πολυ ξεκουραση..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια! Πως τα πατε; Οι συσπασεις συνεχιζουν;Εμεις φτασαμε στις 31+3 και περιεργως, μετα απο 8 βδομαδες απιστευτης ταλαιπωριας, οι συσπασεις μειωθηκαν στο ελαχιστο! Στο τελος δε θα γενναω και θα τρελλαθουμε τελειως..

Link to comment
Share on other sites

Kalmera!

Na enimerwsw ki edw ta koritsakia oti ximerwmata kuriakis ekana eisagwgi sto REA...xupnisa stis 5 gia toualeta kai eida ligo aima...

 

Fugame arwn arwn e ekei me trelanan stis exetaseis!!!!kardiotokografous uperixous orous eneseis kortizonis proliptika...

Xtes apo tis 6 to prwi mpikan me xipnisan gia deutero set kortizonis 6.30 allagi kanatas nerou 7 prwino 7 30 sentonia (genika etsi pigan kai oi duo meres den xekourazesai)den prolava ligo na kallwpistw me piran 8 katw stis wdines gia kardiotokografo o opoios den edeixe kati simantiko 9 para irthe k o dr. mou ekane uperixo ...ola kala o traxilos kalos alla ta roz pou eida isws einai proeortia prowrou toketou telika meta apo pollhhhh upomonh me auti ti blakeia gia ton oro sto xeri(de mporeis na kaneis tipota an einai sto dexi)exitirio pira stis 13.30!!!!

Ax vgika san zombie apo ekei mesa...ennoeitai o giatros mou eipe xapla k stoxos mas einai alles duo evdomades na mpw 36n diladi sto mina mou!!!!paraskevi exw epanaliptiko doppler ...

 

Xtes vradu ximerwsa ekana polla petrwmata alla ponaga kiolas pira kai depon kai eutuxws xupnousa mono mia fora thn wra...elpizw na stamatisei tis viasunes i mpoumpou....simera metraw 33 kai 4...

Link to comment
Share on other sites

Αχ μωρε τι ταλαιπωρια.. Το καλο ειναι οτι εισαι σε καλη βδομαδα κι αφου εκανες και τις κορτιζονες εισαι καλυμμενη για παν ενδεχομενο. Κι επισης ο καλος τραχηλος ειναι καλο σημαδι φανταζομαι αν ηταν επικινδυνα τα πραγματα θα σε κρατουσαν μεσα..Αντε δυο βδομαδες υπομονη και εφτασες στο τελος!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Είμαι στην 28 εβδομαδα κυησης  και άρχισα να έχω πολύ έντονες συσπάσεις ,συνοδευομενες  και από πόνο  κάτω χαμηλα σαν πονακια περιόδου .Νοσηλευτικα  στην κλινική 2 μέρες με ορο και τώρα βγήκα..οι συσπάσεις παλι συνεχίζονται αλλα χωρίς τόσο πόνο. Το Μον ο που μου σύστησε ο γιατρός είναι 2 φορές μαγνήσιο  την μέρα.  Υπάρχει καμιά άλλη που να ταλαιπωρείται  με συσπάσεις από τόσο νωρίς ; Αν ναι σταματάει  να είναι τόσο έντονο κάποια στιγμή; Φοβάμαι ότι αφού άρχισαν τόσο νωρίς ισως  γεννήσω πολύ πρόωρα. :-( 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Χριστίνα92 είπε:

Καλησπέρα. Είμαι στην 28 εβδομαδα κυησης  και άρχισα να έχω πολύ έντονες συσπάσεις ,συνοδευομενες  και από πόνο  κάτω χαμηλα σαν πονακια περιόδου .Νοσηλευτικα  στην κλινική 2 μέρες με ορο και τώρα βγήκα..οι συσπάσεις παλι συνεχίζονται αλλα χωρίς τόσο πόνο. Το Μον ο που μου σύστησε ο γιατρός είναι 2 φορές μαγνήσιο  την μέρα.  Υπάρχει καμιά άλλη που να ταλαιπωρείται  με συσπάσεις από τόσο νωρίς ; Αν ναι σταματάει  να είναι τόσο έντονο κάποια στιγμή; Φοβάμαι ότι αφού άρχισαν τόσο νωρίς ισως  γεννήσω πολύ πρόωρα. :-( 

Εγώ είχα έντονες συσπάσεις στον πέμπτο αν θυμάμαι καλά. Ένιωθα την κοιλιά να σκληραίνει και να τεντώνεται και πονουσα όπως στην περίοδο. Μετά από καθοδήγηση γιατρού πήρα μαγνήσιο για λίγες μέρες και δεν είχα ξανά τόσο μεγάλη ενόχληση.

Οτιδήποτε σε ανησυχεί επικοινώνησε άμεσα με τον ιατρό σου.

  Με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Χριστίνα92 είπε:

Καλησπέρα. Είμαι στην 28 εβδομαδα κυησης  και άρχισα να έχω πολύ έντονες συσπάσεις ,συνοδευομενες  και από πόνο  κάτω χαμηλα σαν πονακια περιόδου .Νοσηλευτικα  στην κλινική 2 μέρες με ορο και τώρα βγήκα..οι συσπάσεις παλι συνεχίζονται αλλα χωρίς τόσο πόνο. Το Μον ο που μου σύστησε ο γιατρός είναι 2 φορές μαγνήσιο  την μέρα.  Υπάρχει καμιά άλλη που να ταλαιπωρείται  με συσπάσεις από τόσο νωρίς ; Αν ναι σταματάει  να είναι τόσο έντονο κάποια στιγμή; Φοβάμαι ότι αφού άρχισαν τόσο νωρίς ισως  γεννήσω πολύ πρόωρα. :-( 

Καλημερα κοπελα μ με το καλο το μπουμπουκι σου!!!! Εγω ειχα συσπασεις με πολυ πονο απο την 25η εβδομαδα ο γιατρος μου μ συστησε trofocard 4 την ημερα μ ειχαν μετρησει τον τραχηλο στην β επιπεδου(22η εβδομαδα κ ηταν καλος 3εκ) το μαγνησιο εμενα δεν μ εκανε τπτ,,τοτε ειχα την ημερα 25συσπασεις σκλυραινε ολοκληρη η κοιλια κ πονουσα σαν να εχω περιοδο.....εκει ακαθεκτες καθε μερα ειχα κ παραπανω εφτασα να παιρνω 8μαγνησια την ημερα τα max:shock: και να μην με κανουν τπτ 34η εβδομαδα ακριβως μπηκα στο νοσοκομειο με συσπασεις τοκετου δηλαδη ανα 2λεπτα στην κλιμακα 100 κ πλεον κοντο τραχηλο απο 3εκ εφτασε 1.3εκ μ βαζουν ενδοφλεβιο μαγνησιο τπτ μ βαζουν ενδοφλεβιο θειικο μαγνησιο παλι τπτ μ δινουν απο το στομα adalat με τον ορο ταυτοχρονα παλι τπτ μ δινουν ταυτοχρονα με ολα αυτα outrogestan κολπικο παλι τπτ καρδιοτοκογραφο μ εφερναν στο δωματιο να κανω να φανταστεις..μ κανουν 2 ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονια του μωρου κ με στελνουν πακετο στην θεσσαλονικη ιπποκρατειο γτ εδω κατερινη δεν εχουμε νεογνικη μοναδα παω εκει 35η εβδομαδα μ κανουν τα ιδια ορους κλπ κλπ οι συσπασεις σταθερες ποτε ανα 5λεπτα ποτε ανα 3 ποτε ανα 2.....35κ3 με στελνουν σπιτι μ με συσπασεις εφοσον δεν υπηρχε ιαση ουτε καν καλυτερευση με διαγνωση περαν των συσπασεων και πλεον τραχηλο 0.6χιλιοστα γιατι συνεχιζε κ μικρυνε με εναν γερασμενο πλακουντα grade III κ ολιγοαμνιο π χρειαζεται συνεχη παρακολουθηση....εννοειται παραταω τον γιατρο μ π ενω επεμενα οτι εχω συσπασεις να μ μετρησει τον τραχηλο αυτος επεμενε δεν εχεις τπτ ολα ειναι στο μυαλο σου! Κ μ λενε απο το νοσοκομειο πας σπιτι κ αν σπασουν τα νερα σ ή δεις αιματακι ερχεσαι εδω γτ πριν τις 37θεωρειται προωρο κ δεν σε αναλαμβανουν κατερινη....ερχομαι σπιτι κ καθομαι στο κρεβατι π λεει ο λογος δηλαδη δεν μπορουσα να κατσω με τπτ κ εβαζα κολπικα 2φορες την ημερα outrogestan κ παρακαλω να φτασω τις 37. Ειχα 700συσπαεις την ημερα..1-2 φορες την εβδομαδα πηγαινα για παρακολουθηση στο δικο μας νοσοκομειο μιας κ ειχα αποφασισει να γεννησω εκει κ οχι στην κλινικη φτανω 36εβδομαδες μ λενε διαστολη 1 φτανω τις 37 δοξα τω Θεω γλιτωνω την προωροτητα διαστολη 2 κοβω τα κολπικα χαπια εεεε κ για να μην μακρυγορησω αλλο με στενη παρακολουθηση απο κει κ περα δηλ μερα παρα μερα γιατι ειχα λιγο αμνιακο δεν εχανα απλα λιγοστευε γεννησα με τους πονους μ 39κ3:lol: και κοιμαται διπλα μ αυτην την στιγμη η 3μηνων κορουλα μ! οι συσπασεις δεν σταματησαν ΠΟΤΕ αλλα κ δεν γεννησα τελικα προωρα,,, σε εσενα μπορει να σταματησουν δεν ειμαστε ολες το ιδιο.....μην ανχωνεσαι ολα θα πανε καλα να μην κουραζεσαι κ αν γινεται οσο πιο πολλη μπορεις ξαπλα εγω νομιζω αυτο χειροτερεψε τα πραγματα σε εμενα γτ διχως βοηθεια στο σπιτι τα εκανα ολα μονη μ κ ολη μερα ημουν στο ποδι! Να ακους τον γιατρο σου κ ολα θα πανε κατ'ευχην!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμενα. Διανύω τη 14η εβδομάδα και χτες στον υπέρηχο ο γιατρός είδε πως έχω συσπαση στο οπίσθιο τοιχωμα. Μου είπε να μείνω ξάπλα και ξεκούραση, να συνεχίσω να παίρνω μαγνήσιο κ θα με δει σε 2 βδομάδες. Σας έχει τύχει στην εγκυμοσύνη σας τόσο νωρίς;είναι το πρώτο μου κ αγχώνομαι πολύ. Σας ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...