Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΙΛΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΡΙΜΗΝΟ


Recommended Posts

Βλέπω ότι το θέμα είναι ανενεργό εδώ και καιρό αλλά ας πω κ γω τα κιλά μου μπας και έχει και καμία άλλη μέλλουσα μανούλα φέτος τις ίδιες ανησυχίες...

Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου με 56 κιλά.

Το πρώτο τρίμηνο δεν πήρα καθόλου.

Το δεύτερο τρίμηνο μέχρι τα μισά του έκτου πήρα 6 κιλά μετά μου είπε ο ενδοκρινόλογος να κάνω διατροφή και να τσεκάρω το ζαχαρο...

Μέχρι τα μέσα του έβδομου μήνα κατάφερα να μην πάρω γραμμάριο αλλά μετά χαλάρωσα ελαφρώς τη διατροφή και τώρα που πάω για τα μέσα του όγδοου μήνα τσίμπησα άλλο ένα κιλακι.....ΣΥΝΟΛΟ 7 μέχρι σήμερα.

Τώρα τι θα γίνει στον επόμενο ενάμιση μήνα ....ιδέα δεν έχω....η αλήθεια είναι ότι πεινάω πολύ....και λιγουρευομαι τα πάντα.....

 

Τί ακριβώς σε προβληματίζει; Έχεις πάρει μόνο 7 κιλά και κοντεύεις να γεννήσεις. Ξεκίνησες με πολύ καλό βάρος. Πόσα να πάρεις ακόμα 2-3κιλά; Και παραπάνω να πάρεις δηλαδή και πάλι έχεις περιθώριο.Μιά χαρά είσαι.

Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήρα 16 κιλά. Όταν έμεινα έγκυος ήμουν 5κιλά παραπάνω από ότι ήμουν όταν έμεινα έγκυος στο δεύτερο γιό μου. Τα έχασα όλα όταν το μωρό έγινε 5 μηνών χωρίς προσπάθεια. Μετά έχασα κι άλλα επειδή κινούμαι όλη την ημέρα με τον μεγάλο. Σ'αυτήν την εγκυμοσύνη έχω πάρει μέχρι στιγμής 6κιλά και μπαίνω στον 7ο. Για να είμαι ειλικρινής τρώω απ'όλα και πραγματικά το τελευταίο που με απασχολεί είναι το βάρος. Ας πάνε όλα καλά μέχρι τέλους και τα κιλά χάνονται. Με το καλό σου εύχομαι!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 666
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου στα 58 κιλά.

Το πρώτο τρίμημο δεν πήρα καθόλου.

Μετά πήρα συνολικά 12!

Όταν γέννησα και γύρισα από το νοσοκομείο, είχα χάσει ήδη τα 6.

Με το θηλασμό έχασα άλλα 4 μέσα σε μια εβδομάδα!

Τώρα που πέρασαν 8 μήνες, έχω ακόμα 2 κιλάκια πάνω μου, αλλά θηλάζω ακόμα και δεν μπορώ να κάνω δίαιτα...πεινάω πολύυυυ!:-)

15-7-2013

Η ζωή μας άλλαξε για πάντα!!!

aQamp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!!

εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη με 58 κιλα 1.60 υψος και τωρα στην 26 εβδομαδα ειμαι 69 κιλα :P:p

δε με πειραζει ομως καθολου αλλωστε θα τα χασω γρηγορα και ευκολα επειδη ειμαι 19 χρονων.. τουλαχιστον ετσι μου λενε.. μου αρεσει πολυ και η κοιλιτσα μου και ειμαι συνεχεια στον καθρεφτη!! :D:D παντως και 5 κιλα να παρω ακομα η και 6 δε με πειραζει καθολου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τί ακριβώς σε προβληματίζει; Έχεις πάρει μόνο 7 κιλά και κοντεύεις να γεννήσεις. Ξεκίνησες με πολύ καλό βάρος. Πόσα να πάρεις ακόμα 2-3κιλά; Και παραπάνω να πάρεις δηλαδή και πάλι έχεις περιθώριο.Μιά χαρά είσαι.

Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήρα 16 κιλά. Όταν έμεινα έγκυος ήμουν 5κιλά παραπάνω από ότι ήμουν όταν έμεινα έγκυος στο δεύτερο γιό μου. Τα έχασα όλα όταν το μωρό έγινε 5 μηνών χωρίς προσπάθεια. Μετά έχασα κι άλλα επειδή κινούμαι όλη την ημέρα με τον μεγάλο. Σ'αυτήν την εγκυμοσύνη έχω πάρει μέχρι στιγμής 6κιλά και μπαίνω στον 7ο. Για να είμαι ειλικρινής τρώω απ'όλα και πραγματικά το τελευταίο που με απασχολεί είναι το βάρος. Ας πάνε όλα καλά μέχρι τέλους και τα κιλά χάνονται. Με το καλό σου εύχομαι!

 

Σε ευχαριστώ πολύ !!! Απλά δεν ξέρω πόσο καιρό ακόμη θα καταφέρω να υπακούω έστω και στις μισές οδηγίες από αυτές που μου δίνει ο ενδοκρινόλογος μου....ο οποίος θεωρεί ότι πήρα πολλά κ πρέπει μέχρι τη γέννα να πάρω το πολύ αλλά 2!!!!!!! Ενώ ο γυναικολόγος μου θεωρεί ότι είμαι πολύ καλά και έχω περιθώριο για αρκετά ακόμα!!!!

Αν με αφήσω ελεύθερη απλά θα σας φάω ολους:oops:

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε με το βάρος (εκτός αν υπάρχει παθολογικό αίτιο), πραγματικά δεν αξίζει η φασαρία. Εγώ πήρα συνολικά 11-12 κιλά στη δεύτερη εγκυμοσύνη. Τώρα είμαι λεχώνα μιας εβδομάδας και ήδη έχουν φύγει τα 6,5. Στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα 10 κιλά και μέχρι το σαραντισμό είχαν φύγει όλα. Φάτε κανονικά, χωρίς υπερβολές, αλλά πραγματικά μη στερείστε!

dxF6p2.png

Oxkbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχει δικιο η fanoula.εγω ξεκινησα με δεκα παραπανισια κιλα και στην εγκυμοσυνη πηρα μονο 7.βγαινοντας απο το νοσοκομειο ειχα χασει 10!!!!!βεβαια μη το πειτε πουθενα αλλα την τελευταια εβδομαδα με εχει πιασει μια λιγουρα για γλυκο και εχω βαλει 2 κιλακια αλλα δε πειραζει.θηλαζω ακομα.οταν σταματησω θα αρχισει η διαιτα.αν και με τη μικρη δε προλαβαινω κ πολυ να φαω.γλυκα θελω !!!!!!μην ανησυχειτε για τα κιλα.μονο αν υπαρχει προβλημα υγειας.η κουνιαδα μου ειναι στον 6 και εχει ηδη παρει 11.και η νυφη μου ξεκινησε 48 κιλα και γεννησε 70!!!!σε ενα χρονο ειχε φτασει παλι τα 48 κιλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κ από μένα!Κ εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν πήρα γραμμάριο.....μέχρι τον 5ο μήνα...τώρα είμαι αισίως στη 29η εβδομάδα με +5 κιλά!Άντε να δούμε που θα φτάσω :confused::confused:!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Είμαι στην 26η εβδομάδα (7ος μήνας) και έχω πάρει μέχρι στιγμής 7 κιλά. Ξέρω και από την πρώτη μου εγκυμοσύνη πως αν δεν προσέξω θα ανέβει πολύ η ζυγαριά. Η αλήθεια είναι πως μου έχει ανοίξει η όρεξη και προσπαθώ να τρώω φρούτα αντί για κάποια λιχουδιά. Για να δούμε ως το τέλος τι θα γίνει!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 26η εβδομάδα (7ος μήνας) και έχω πάρει μέχρι στιγμής 7 κιλά. Ξέρω και από την πρώτη μου εγκυμοσύνη πως αν δεν προσέξω θα ανέβει πολύ η ζυγαριά. Η αλήθεια είναι πως μου έχει ανοίξει η όρεξη και προσπαθώ να τρώω φρούτα αντί για κάποια λιχουδιά. Για να δούμε ως το τέλος τι θα γίνει!!!!

 

Χρειαζεται πραγματι προσοχη. Αν δεν μπορειτε να το καταφερετε, ζητηστε βοηθεια απο καποιον ειδικο, που να ξερει ομως απο διατροφη ειδικα στη εγκυμοσυνη!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια! Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εβαλα 12 κιλα και στη δευτερη 17. Σε τρεις μηνες τα ειχα χασει ολα (αλλα και να μου εμεναν και 3, ε, δε θα πληρωνα και προστιμο). Τωρα ειμαι στην 30η εβδομαδα κι εχω βαλει ηδη 10 ομως δεν αγχωνομαι. Οκ αν υπαρχει ιατρικος λογος η αν προυπαρχει προβλημα βαρους να αγχωθουμε..Αλλα κι αυτη η ταση της κοινωνιας να κανει υστερικες τις γυναικες με τα κιλα και να κανουμε εξαντλητικες διαιτες ακομη και στην εγκυμοσυνη δε με βρισκει συμφωνη. Ναι να αποφευγουμε τις υπερβολες αλλα δε χρειαζεται να ειμαστε και μοντελα, ολοκληρα ανθρωπακια εχουμε μεσα μας και ισως ο οργανισμος εχει αναγκη λιγο παραπανω λιπος για να ανταπεξελθει σε ολη τη διαδικασια της εγκυμοσυνης και του τοκετου. Ευχομαι σε ολες τις μανουλες με το καλο να γεννησουν υγιη μωρακια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω μαλλον ειμαι περιπτωση μονη μου. Στην πρωτη εχασα 10 κιλα και μετα πηρα μονο τα 3 απο οσα εχασα και στη δευτερη εχασα 8 και απλα τα πηρα πισω, κανενα επιπλεον :rolleyes:

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω μαλλον ειμαι περιπτωση μονη μου. Στην πρωτη εχασα 10 κιλα και μετα πηρα μονο τα 3 απο οσα εχασα και στη δευτερη εχασα 8 και απλα τα πηρα πισω, κανενα επιπλεον :rolleyes:

 

leticia δεν εισαι μονη σου!;)Βαλε και εμενα στην περιπτωση σου!:DΚαι εγω εχασα 5 στην αρχη και μεχρι το τελος τα ξαναπηρα και εβαλα και 3 σχεδον ακομα!Οταν βγηκα απο το μαιευτηριο ημουν λιγοτερο και απο οταν ξεκινησα την εγκυμοσυνη!:D

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια εγω ειμαι 35 εβδομαδων τρωω τα παντα κ πολυ οτι μπορειτε να φανταστειτε γλυκα παγοτα καθε μερα κ εχω παρει μονο 4!!!! Γιατι?? Το μωρο αναπτυσετςε φυσιολογικα ειναι περιπου 2500 κιλα τωρα...κ στο πρωτο θυμαμαι δεν επαιρνα κιλα πηρα 8-9 κιλα αλλα τοτε δεν ετρωγα γλυκα. Τωρα που τρωω κιολας...τι να πω! Ομως γενικα ειμαι γεματη.. Ξεκινησα 92 κιλα κ ειμαι 96 .ειμαι ψιλη κ δεν μου φαινονται με την καμια ομως πως ειμαι τοσα κιλα...

Link to comment
Share on other sites

leticia δεν εισαι μονη σου!;)Βαλε και εμενα στην περιπτωση σου!:DΚαι εγω εχασα 5 στην αρχη και μεχρι το τελος τα ξαναπηρα και εβαλα και 3 σχεδον ακομα!Οταν βγηκα απο το μαιευτηριο ημουν λιγοτερο και απο οταν ξεκινησα την εγκυμοσυνη!:D
Α, ωραια κι εσυ! Στην πρωτη εγκυμοσυνη ξεκινησα με 60 κιλα και οταν γεννησα ημουν 46 :shock:

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, ωραια κι εσυ! Στην πρωτη εγκυμοσυνη ξεκινησα με 60 κιλα και οταν γεννησα ημουν 46 :shock:

 

:shock::shock::shock::shock:ουαααααααουυυυυυυ!!!Οντως εσυ εσπασες καθε ρεκορ!!!Και γεννησες και βγηκες "φετες"!!!!:D:D:DΣου βγαζω το καπελο!!!!:o:o

''When life gets hard and you feel all alone,remember....you mean the world to someone..!And that someone...calls you MOM!!!!!''

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!!:DΤον Μάρτη γέννησα το πρώτο μου παιδάκι και η εμπειρία μου είναι η εξής:Πάντα ήμουν αδύνατη 1,64 ύψος 47 κιλά για πάρα πολλά χρόνια σταθερά (είμαι 32 ετών).Έτρωγα κανονικά έως αρκετά δεν είχα στερηθεί ποτέ κάτι και πάντα 1 εβδομάδα πριν την περίοδο του έδινα να καταλάβει;)κλασικά δηλ. όπως οι περισσότερες γυναίκες!!!Η άσκηση που έκανα τα τελευταία 4 χρόνια ήταν περπάτημα απλό 3 φορές την εβδομάδα για μία ώρα στη γειτονιά μου.Όταν έμεινα έγκυος πέρυσι τον ιούνιο πριν ακόμα δω ότι έχω καθυστέρηση η όρεξή μου και η πείνα γενικότερα βάρεσε ρεκόρ!!!!Ήταν το πρώτο σύμπτωμα που είχα και επειδή οι ναυτίες με ταλαιπώρησαν πολύ το 1ο 3μηνο είχα το εξής ''κουλό''...όποτε ένιωθα βαρκούλα στη φουρτούνα έτρεχα στην κουζίνα και έτρωγα για να μου περάσει και μου περνούσε για μερική ώρα πράγματι!!Καμία σχέση με άλλες κοπέλες που επειδή εχουν ναυτία δεν τρώνε ας πούμε..βέβαια δεν έτρωγα πατατάκια με ρίγανη και σοκολάτα αλλά μεγάλες ποσότητες από νορμάλ τροφές.Για παράδειγμα θυμάμαι πως ο οργανισμός μου ζητούσε πολύ γάλα.Ανοιγα το μπουκάλι και έπινα 2 ποτήρια.Μετά αντί για 1 τοστ ήθελα 2!!Μεσημεριανό πάλι διπλή μερίδα κ.ο.κ.τις σαβούρες τις άρχισα μετά τον 6ο όπου πραγματικά ήθελα να φάω ό, τι υπήρχε σε φαγώσιμο και ενώ με απασχολούσε στο πίσω μέρος του μυαλού μου αυτό το θέμα έλεγα πως για να μου το ζητάει το σώμα μου κάτι θα ξέρει.Δεν ήταν στο μυαλό μου το φαγητό ήμουν σίγουρη γι αυτό και έτρωγα.Ειδικά όταν έκανα και τις απαραίτητες εξετάσεις (καμπύλη σακχάρου κτλ.) και βγήκαν σούπερ παρ'όλο που έτρωγα γλυκά (τα χριστούγεννα τί κατέβασα χριστέ μου) επιβεβαίωσα πως ήταν θέμα οργανισμού!Θα σας πω την κατάληξη τώρα.Τέλος του 8ου σταμάτησα να ζυγίζομαι γιατί είχα βάλει 22 κιλά!!Στον 9ο δεν μπορούσα να σηκωθώ απ το κρεβάτι:cool: και σίγουρα θα έδειχνε πολύ παραπάνω η ζυγαριά αν ανέβαινα...πρέπει να είχα βάλει 25 μες στο νερό!

Γεννάω με φυσιολογικό και την ίδια μέρα το βράδυ από την πείνα στο μαιευτήριο έφαγα και της διπλανής τα μισά που άφησε:mrgreen:

Εεεεε μετά από 3 μέρες που φύγαμε είχα χάσει 13.Μου έχει έρθει ήδη 2 φορές περίοδος και μετά από κάθε περίοδο έχω χάσει αλλά 3 σύνολο 6.Δηλαδή 19 κιλά χωρίς να κάνω τίποτα σαν να ξεφούσκωσα έτσι απλά σε 3 μήνες.Και κοιλιά τίποτα.

Το συμπέρασμά μου είναι πως δεν χρειάζεται υπερβολή και ''τρέλα'' αν δεν συντρέχει λόγος υγείας και το κυριότερο ότι είναι θέμα οργανισμού καθαρά.

Αν προσπαθούσα να κάνω αυτά που διάβαζα πολλές φορές ότι κάποιες πέρνουν 5-6 κιλά στην εγκυμοσύνη κτλ. θα έιχα λιποθυμήσει από την πείνα...;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...