Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαιες...''εχθρος ή φιλος'';


neraides

Recommended Posts

γεια σας μανουλες!!!! τις προαλλες που ειχα παει στον γυναικολογο του τεβε για να γραψω τα χαπια της εγκυμοσυνης μου, μια μαμα στο ιατρειο ελεγε για τις μαιες τα χειροτερα...οταν γεννησε ενω ειχανε συννενοηθει με τον γιατρο το κοστος της γεννας π.χ3.000ε τελικη τιμη μια μερα πριν φυγουν τους ζητησαν 300ε παραπανω τα οποια ηταν λεει για την μαια επειδη την περιποιηθηκε την προσεχε κι ολα αυτα. η συγκεκριμενη μαμα τα ελεγε και αφριζε οχι μονο για τα κερατιατικα λεφτα που τους ζητησαν χωρις να τους ενημερωσουν αλλα και γιατι η μαια δεν την βοηθησε καθολου τις μερες που εμεινε μεσα ανυπαρκτη η μαια μια φιλη της την βοηθησε να της κατεβει το γαλα π.χ. ειχε καμια παρομοια εμπειρια δυσαρεστη οικονομικη και ψυχολογικη;;; τον σεπτεμβρη γενναω κι ομολογω οτι η συζητηση με επειρεασε.....as1cHt20g410000MDAwMDYxMmR8MDAwMDg3bHx5b3VyIHRleHQ.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απόσο γνωριζω παντα η τιμη της μαιας ειναι ξεχωριστη,δε συμπεριλαμβανεται στην τιμη του γιατρου.Δλδ στη συγκεκριμενη κυρια τα 3000 που ζητησε ο γιατρος της φανηκαν λογικα και τα 300 ευρω της μαιας την ενοχλησαν:confused::confused:????Τι να σου πω....

Τωρα αναφορικα με τον αν η μαια κανει σωστα τη δουλεια της ή οχι αυτο ειναι αλλο θεμα.Υποτιθεται γνωριζεις απο πριν με ποιες μαιες συνεργαζεται ο γιατρος σου,μιλας μαζι τους και επιλεγεις εσυ ποια σου ταιριαζει και με ποια θελεις να συνεργαστεις.Ετσι νομιζω τουλαχιστον.

 

Εγω παντως εχω ακουσει τις περισσοτερες κοπελες να λενε οτι στην ουσια η μαια ηταν αυτη που τις βοηθησε στη γεννα και οτι ο γιατρος μπηκε μεσα μονο στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και εγω εχω ασχημη εμπειρια απο την μαια που ειχα στον 2ο τοκετο μου.. Στον πρωτο τοκετο γεννησα φυσιολογικα τον γιο μου υστερα απο 22 ωρες ωδινων και τον αντρα μου και τον γιατρο συνεχως στο πλευρο μου , την ωρα των εξωθησεων μεσα στο χειρουργιο ηταν και μαιες του Ιασω που ειχαν βαρδια εκεινη την ωρα και μια χαρα με βοηθησαν δεν ενιωσα καθολου την ελλειψη μαιας. Στην 2η εγκυμοσυνη προς το τελος ο γιατρος μου ειπε οτι συνεργαζεται με καποια μαια και αν θελω μπορω να κανονισω να συναντηθουμε να την γνωρισω και αν θελω να την εχουμε μαζι μας στον τοκετο εγω συμφωνησα τον ρωτησα και για την αμοιβη της και μου ειπε οτι μεσα στα χρηματα που θα του δωσω θα ειναι και η αμοιβη της μαιας, ως εδω καλα και σκεφτηκα να την γνωρισω κυριως γιατι ηθελα βοηθεια στον θηλασμο καθως το πρωτο μουπαιδι δεν καταφερα να το θηλασω , για τον τοκετο εφοσον ηξερα οτι ο αντρα μου θα ειναι μαζι μου δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα. Τελικα πριν την γνωρισω μας προλαβε ο τοκετος στις 36 εβδομαδες, οταν πηγα στο Ιασω και με εξετασε ο γιατρος και ειδε οτι προχωραμε σε τοκετο μου ειπε επι λεξη: θα παρω και την ταδε(μαια) τηλεφωνο να ερθει να ειναι και αυτη στον τοκετο χωρις να με ρωτησει απλα μου το ειπε. Τελικα ηρθε και απο την πρωτη στιγμη που την συναντησα δεν μου αρεσε καθολου αφου μολις εβγαινε εξω ελεγα στον αντρα μου πως δεν την θελω. Την ωρα του τοκετου μου ελεγε συνεχεια να ειμαι προετοιμασμενη οτι το μωρο θα μπει στην μοναδα αφου ειναι μονο 36 εβδομαδων και με εκανε να αισθανομαι χαλια. Επισης την επαιρναν τηλεφωνο οτι ειχε κι αλλο τοκετο εκεινη την ωρα και εδειχνε να βιαζεται και δυσανασχετουσε καποια στιγμη που η διαστολη μου κολλησε στο 9 και δεν μαλακωνε ο τραχηλος. Τελικα γεννησα και μολις βγηκε το μωρο εφυγε , η μπεμπα μπηκε στην μοναδα και εγω αρχισα να ζηταω θηλαστρο για να βγαλω γαλα χωρις την βοηθεια της αφου ηρθε για 5 λεπτα μου εδειξε και εφυγε. Γεννησα Τεταρτη και με επαιρνε καθε μερα τηλεφωνο να μου πει πως παει το μωρο αφου ειχε γνωστους στην μοναδα και της ελεγαν υποτιθεται τα νεα, την Παρασκευη το πρωι με πηρε και μου ειπε : αυριο στις 11 θα περασω να παρω την αμοιβη μου για τον τοκετο που ειναι 500 ευρω θα σου κοψω αποδειξη, εγω εμεινα πηρα τον γιατρο και μου ειπε οτι επειδη εμαθε οτι εχω ιδιωτικη ασφαλεια του ειπε οτι θα τα παρει απο εμενα και οχι απο αυτον (φτηνες δικαιολογιες του γιατρου που ειχα τοσα χρονια και του εσκασα 5000 για καθε τοκετο), ημουνα τοσο χαλια με το μωρο που δεν αντεδρασα καθολου και την αλλη μερα που ηρθε της τα εδωσα, εκτοτε φυσικα δεν με ξαναπηρε ποτε να μου πει για το μωρο ΄΄η ναρωτησει πως τα παμε.. Οταν πηγα στον γιατρο οταν σαραντισα και του ειπα τα παραπονα μου μου ειπε εχεις δικιο θα την αλλαξω ειμαι πολυ δυσαρεστημενος γιατι μου εχει κανει διαφορα τελευταια σε τοκετους και πηγε να μου κανει και στον δικο σου. Οταν τον ρωτησα τι πηγε να κανει , μου ειπε οτι επειδη βιαζοταν την ωρα που ειχε κολλησει η διαστολη στο 9 και δεν ειχε μαλακωσει ο τραχηλος του ειπε να τον περασει (τον τραχηλο) με το δαχτυλο της να ανοιξει για να τελειωνουμε κατι που θα σημαινε πολλα εσωτερικα ραμματα για εμενα και πονο αλλα αυτος δεν την αφησε. Μετα απο ολα αυτα δεν θελω να ξαναδω στα ματια μου ουτε εκεινη αλλα ουτε και τον γιατρο μου βεβαια εχω ακουσει απο αλλες γυναικες οτι ειχαν καταπληκτικες μαιες που τις βοηθησαν πολυ τελικα ειναι τι θα σου τυχει. Συμβουλη μου ομως ειναι να γνωρισεις οπωσδηποτε οποια σου προτεινουν πριν τον τοκετο να συζητησεις μαζι της για να δεις αν σου κανει

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γυναικολόγος μου συνεργαζόταν αποκλειστικά με κάποια μαία η οποία όμως δεν είχε κάνει την κόπο ούτε να μου την γνωρίσει μέχρι τον 8ο μήνα που σε μια επίσκεψη του είπα ότι θα φέρω δική μου μαία. Παραξενεύτηκε εως και ενοχλήθηκε και μου είπε, για πρώτη φορά, ότι είχε δική του μαία. Είχε θεωρήσει, κακώς, ότι εφόσον είχα πάει συστημένη σε αυτόν θα με είχαν ενημερώσει για την μαία. Στην αρχή μου είχε φανεί απόμακρη και απαξιωτική και είχα αποφασίσει ότι δεν θέλω να γεννήσω μαζί της. Πήρα τον γιατρό μου και του το είπα ότι ή θα δεχτεί την μαία μου ή θα αλλάξω και αυτόν και από τότε η μαία έγινε μια γλύκα ( μάλλον της έβαλε χέρι ο γιατρός). Με βοήθησε πάρα πολύ και στον τοκετό, και μετά. Αποδείχτηκε ότι ήταν πολύ έμπειρη αλλά είχε τρομερό φόρτο δουλειάς και δεν ασχολούνταν ιδιαίτερα με κάθε κοπέλα.

Όσο αφορά τον θηλασμό είχα σύμβουλο θηλασμού, δεν εμπιστεύομαι ιδιαίτερα τις μαίες σε αυτό γιατί δεν είναι κατ'εξοχήν δουλειά τους ( τουλάχιστον της δικής μου δεν ήταν).

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γυναικολόγος μου συνεργαζόταν αποκλειστικά με κάποια μαία η οποία όμως δεν είχε κάνει την κόπο ούτε να μου την γνωρίσει μέχρι τον 8ο μήνα που σε μια επίσκεψη του είπα ότι θα φέρω δική μου μαία. Παραξενεύτηκε εως και ενοχλήθηκε και μου είπε, για πρώτη φορά, ότι είχε δική του μαία. Είχε θεωρήσει, κακώς, ότι εφόσον είχα πάει συστημένη σε αυτόν θα με είχαν ενημερώσει για την μαία. Στην αρχή μου είχε φανεί απόμακρη και απαξιωτική και είχα αποφασίσει ότι δεν θέλω να γεννήσω μαζί της. Πήρα τον γιατρό μου και του το είπα ότι ή θα δεχτεί την μαία μου ή θα αλλάξω και αυτόν και από τότε η μαία έγινε μια γλύκα ( μάλλον της έβαλε χέρι ο γιατρός). Με βοήθησε πάρα πολύ και στον τοκετό, και μετά. Αποδείχτηκε ότι ήταν πολύ έμπειρη αλλά είχε τρομερό φόρτο δουλειάς και δεν ασχολούνταν ιδιαίτερα με κάθε κοπέλα.

Όσο αφορά τον θηλασμό είχα σύμβουλο θηλασμού, δεν εμπιστεύομαι ιδιαίτερα τις μαίες σε αυτό γιατί δεν είναι κατ'εξοχήν δουλειά τους ( τουλάχιστον της δικής μου δεν ήταν).

 

 

Να σε ρωτησω κατι?Συμβουλο θηλασμου ειχες και στο μαιευτηριο ή καλεσες εσυ καποια στο σπιτι σου οταν πλεον επιστρεψατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεννησα πριν 10 μερες στο λητω.δεν ειχα μαια δικη μου.ειχα μονο τη γιατρο μου η οποια δεν συνεργαζεται με καποια μαια.οι μαιες της βαρδιας με βοηθησαν παρα πολυ και στο χειρουργειο και μετα με το θηλασμο.μου εξηγουσαν οτι απορεια ειχα ακομα και την πιο χαζη ερωτηση και ευτυχως που ηταν τοσο θετικες και διαθεσιμες γιατι τελικα ο θηλασμος δεν ηταν τοσο ευκολος οσο πιστευα πριν τον δοκιμασω.γενικα εχω τις καλυτερες εντυπωσεις καιδεν αισθανθικα οτι θα επρεπε να εχω πληρωσει εξτρα δικη μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο γιατρός δεν έχει συστήσει τη μαία κατά τη διάρκεια του προγεννετικού ελέγχου, είναι πολύ δύσκολο να "ταιριάξει" την ώρα του τοκετού. Λάθος των γιατρών, και των συνεργαζόμενων μαιών.

 

Ο δικός μου γιατρός συνεργαζόταν από την αρχή με μαίες τις οποίες γνώριζα ΠΡΙΝ το γιατρό. Αυτές ήταν στην υποδοχή, αυτές έπαιρναν το ιστορικό, αυτές συζητούσαν για ότι απορία υπήρχε και φυσικά αυτές βοηθούσαν στον προγεννετικό έλεγχο.

 

Αφού είναι δίπλα σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, δεν υπάρχει θέμα ασυνενοησίας την επίμαχη στιγμή. Κι αυτό γιατί έχουμε συντονιστεί μέχρι τότε γιατρός-επίτοκος-μαία. Ο γιατρός κατά τον τοκετό ήταν εκεί όποτε χρειαζόταν, ενώ η μαία ήταν ΑΝΕΛΕΙΠΩΣ! Με τη βοήθεια της μαίας αποφύγαμε μια κατάθλιψη (επειδή είχα το μικρό στη ΜΕΝΝ). Η μαία ήταν εκεί για υποδείξεις στο θηλασμό, στην περιποίηση του/των μωρών και φυσικά για τη δική μου φροντίδα.

 

Πριν τον τοκετό μου είχε γίνει ξεκάθαρο πως η μαία αμοίβεται ξεχωριστά από το γιατρό με συγκεκριμένο ποσό (νομίζω 200 ευρώ ήταν για την καισαρική και 300 για φυσικό). Και είναι προαιρετική η παρουσία της. Επειδή είχα δει πόσο πολύ ήταν εκεί σε όλο το διάστημα της εγκυμοσύνης επέλεξα να την έχω κι ας έκανα καισαρική. Δεν το μετάνιωσα! Ήταν απαραίτητη. (Ειδικά στον πρώτο μου τοκετό που είχα επιπλοκές... ήταν ο φύλακας άγγελος).

 

Νομίζω πως για να λειτουργήσει η σχέση μαία-επίτοκος θα πρέπει να έχει ζυμωθεί από νωρίτερα. Τελευταία στιγμή δε γίνεται αυτό. Φανταστείτε να γεννάγατε σε έναν τυχαίο γιατρό που θα βρισκόταν στη βάρδια.... πόσο ευχαριστημένες μπορεί να μένατε; Πόσο αγχος θα προσέδιδε αυτή η επιλογή στην όλη διαδικασία...

Γι' αυτό το λέω.... νομίζω πως είναι θέμα συγχρονισμού.... ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου δεν είχε δική του μαία, όμως όταν τον ρώτησα αν μπορώ να έχω δική μου μαια δεν ήταν αντίθετος, απλά θα έπρεπε να την βρω εγώ. Τελικά, καλύτερα που δεν βρήκα, γιατί δεν νομίζω ότι θα μου έκανε και τίποτα και γλίτωσα την αμοιβή της. Έκανα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής στο Αττικό νοσοκομείο (έμεινα πολύ ευχαριστημένη) διάβασα και το βιβλίο της Πατσούρου για το θηλασμό και ήμουν πανέτοιμη! Βέβαια είχα και εύκολο τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση της νύφης μου(Ιασώ):

Προγραμματισμένη καισαρική με ολική νάρκωση, η γνωριμία με τη μαία είχε γίνει στο ένα και μοναδικό μάθημα ψυχοπροφυλακτικής που είχε γίνει πριν αποφασιστεί η καισαρική, δεν εμφανίστηκε καθόλου όλες τις μέρες που ήταν μέσα η κοπέλα και εμφανίστηκε την ημέρα του εξιτηρίου για να τους αποχαιρετήσει. Ο αδερφός μου τη ρώτησε τί χρωστάμε και έτσι απλά τους πήρε 300 ευρώ. Ο γιατρός είχε πάρει 3000 ευρώ.

 

Η δική μου περίπτωση(άλλος γιατρός-Ιασώ πάλι):

Δε μου είχε αναφέρει καθόλου για μαία(λάθος του). Έσπασαν τα νερά στην 39η εβδομάδα και ήρθε στο μαιαιευτήριο πριν τον γιατρό. Ευτυχώς ήταν νέα και ευχάριστη κοπέλα με όρεξη για κουβέντα κτλ. Το φανταζόμουν ότι θα πάω για καισαρική γιατί μια βδομάδα νωρίτερα το μωρό ήταν ψηλά και σε ισχιακή προβολή. Το επιβεβαίωσε και ο γιατρός όταν ήρθε κι έκανε τον υπέρηχο. Έκανα επισκληρίδιο. Ήταν δίπλα μου σε όλη τη διάρκεια και δε σταμάτησε λεπτό να μου μιλάει. (φοβόμουν τα πάντα και με βοήθησε πολύ γιατί μου εξηγούσε ότι ρωτούσα). Γέννησα στις 6 το πρωί και η μαία έμεινε μαζί μου μέχρι το μεσημέρι που αποφάσισαν να μου φέρουν στο δωμάτιο το μωρό γιατί ήθελε οπωσδήποτε πριν φύγει να μου δείξει τα βασικά του θηλασμού και να μου δώσει οδηγίες. Κάθε πρωί πριν φέρουν τα μωρά στα δωμάτια ερχόταν και έφερνε το δικό μου. Μας έδειξε πως να φροντίζουμε το μωρό και φυσικά ξανά το θηλασμό(θυμάστε όλες πόσος δύσκολος είναι στην αρχή), και μου περιποιήθηκε την τομή.

Αυτό γινόταν κάθε πρωί, έμενε περίπου δύο ώρες μαζί μου. Καμμία άλλη κοπέλα στο δωμάτιο δεν είχε την ίδια βοήθεια από τη μαία της. Όταν μάλιστα είπε ότι την πρώτη μέρα που θα είμαι σπίτι θα έρθει για να μας ξαναβοηθήσει, είπαμε χαλάλι όσα και να μας ζητήσει αυτή η κοπέλα. Και όταν την ρώτησα ποιά θα είναι η αμοιβή της, μου απάντησε ότι πληρώνεται από το γιατρό!!!!! Ο γιατρός είχε πάρει 2500 ευρώ.

Της δώσαμε από μόνοι μας 150 ευρώ ως δώρο.

Έτσι θα έπρεπε να είναι κανονικά οι μαίες, παρούσες και με κέφι.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για την μαία μου έχω να πω μόνο τα καλύτερα!!!!!!!

 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχαμε κάνει μαθήματα πριν τον τοκετό, μιας και δεν κάνω επισκληρίδιο.

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη σκεφτόμουν μη τυχόν και είναι να πάει διακοπές και πως θα γεννήσω χωρίς εκείνη.

Το ίδιο σκέφτομαι και τώρα!!

 

 

Φτάνει στο μαιευτήριο πριν από μένα και με υποδέχεται εκείνη και είναι δίπλα μου σε όλη τη διάρκεια των ωδυνών, μαζί με τον σύζυγό μου. Δεν έχω την κάθε μαία να έρχεται όποτε της κάνει κέφι να δει πότε απλά θα ξεμπερδεύει μαζί μου.

 

Στο δωμάτιο μετά με επισκέπτεται καθημερινά, με τον θηλασμό στην μικρή με βοήθησε πάρα πολύ, εντάξει στον μικρό δεν είχα ανάγκη.

 

Και η βοήθεια της είναι μεγάλη την ώρα του τοκετού, ιδίως στον μικρό που δεν ήταν σε σωστή θέση έπεσε πάνω στην κοιλιά μου και τον γύρισε, ήταν μια μοναδική εμπειρία, την οποία δεν μπορώ να την περιγράψω!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι πολυ ευχαριστο να βλεπουμε και για μαιες που πραγματικα σε βοηθανε .εγω παλι ανηκω στην αλλη πλευρα:cry:σε ολη τη διαρκεια του τοκετου καθησαν μαζι μου αλλα γενικα ενω ησαν νεες και γλυκομιλητες εγω δεν εμεινα ευχαριστημενη απο το θεμα του θηλασμου.να πω εδω οτι συναντησα τρεις διαφορετικες μαιες αναλογα την βαρδια τους.ενω μου εδειξαν πως να βαλω το μωρο στο στηθος ησαν ολες αντιθετες με τον θηλασμο και χωρις να με ρωτησουν ταιζαν και ξενο γαλα στο μωρο για να μην με ξυπνανε:evil:εγω ανιδεη τελειως νομιζα πως ετσι γινετε με ολα τα μωρα.και το καλο ειναι οτι για την περιποιηση του μωρου δεν μου εδειξαν τιποτα μεχρι που μια μερα πριν φυγουμε για το σπιτι ,ειπα σε μια να μου δειξει πως να ντυνω το μωρο γιατι δεν ειχα ιδεα,και μου εδειξε καποια πραγματα αν και συνηθως λεει τα λεμε πριν φυγουν οι λεχωνες απο το μαιευτηριο:roll:

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Στη δικη μου επριπτωση κοριτσια,πρωτα βρηκα τη μαια και μετα το γιατρο!!!Αληθεια!!!

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη αλλαξα γιατρο στην 30η εβδομαδα γιατι καποια πραγματα με ενοχλησαν στο γιατρο που ειχα μεχρι εκεινη τη στιγμη...Ζητησα λοιπον απο τη μαια με την οποια ειχα ξεκινησει μαθηματα ανωδυνου να μου συστησει τον καλυτερο γιατρο με τον οποιο συνεργαζεται κι εστι μου συστησε αυτον που εχω τωρα.Η μαια μου λοιπον οχι απλα με βοηθησε απιστευτα με τα μαθηματα ανωδυνου αλλα αν δεν ηταν εκεινη δεν ξερω πώς θα τα ειχα καταφερει στην πρωτη μου γεννα...Ενα θα σας πω,το μωρο ηταν ισχιακο μεχρι 38 εβδομαδων και γυρισε τελευταια στιγμη...δεν ξερω αν γυρισε χαρη στις ασκησεις με το μπουσουλημα που μου ειχε δειξει εκεινη...εγω θεωρω πως ηταν ΘΑΥΜΑ της Αγιας Ειρηνης της Χρυσοβαλαντου που το ειχε ταξει η νονα μου,αλλα οπως και να εχει,οταν μπηκα με προκληση 2 εβδομαδες μετα που γυρισε,στην 41η εβδομαδα παρα μια μερα,αν δεν ηταν εκεινη δεν ξερω αν θα ειχα γεννησει φυσιολογικα!!!Με γυρναγε απο εδω,με γυρναγε απο εκει,με εβαζε να καθισω με εναν συγκεκριμενο τροπο,κι ετσι καταφεραμε να γεννησω φυσιολογικα το μωρο μου που ηταν πολυ ψηλα και 4.150 Kgr-πρωτοτοκος!!!Δεν ξερω αν αλλη μαια θα το ειχε καταφερει αυτο!!!Στο δευτερο που επισης ηταν ψηλα,παλι χαρη στους χειρισμους της τα καταφεραμε και καθε μερα δοξαζω το Θεο που τη γνωρισα αυτη τη γυναικα!!!Στο θηλασμο με βοηθησε πολυ και τις δυο φορες,μουεφερε το μωρο αμεσως μολις τελειωσε ο απαραιτητος ελεγχος να το θηλασω και μετα ερχοταν καθε μερα στο δωματιο μου και συζητουσαμε και μου ελυνε ο,τι απορια ειχα...Και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και τις δυο φορες με βοηθουσε πολυ και με καθυσηχαζε στις φοβιες και τα αγχη μου,μου σταθηκε σα μαμα αλλα και οπου χρειαζοταν,κατα τη διαρκεια του τοκετου δηλαδη οταν πηγαινα να αγχωθω με ηρεμουσε και εδειχνε σε καθε στιγμη οτι κραταει τα ηνια και οτι ειναι εκει μαζι μου...Μετα τη δευτερη γεννα που χρειαστηκε να τη ρωτησω δυο-τρια πραγματα με βοηθησε και παλι πολυ στοργικα και γλυκα και γενικα εχω να το λεω για τη μαια μου,οτι ειναι γεννημενη γι΄αυτο που κανει...Δοξα το Θεο υπαρχουν και τετοιες γυναικες!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν. διπλα μου στο κρεβατι ηταν αλλη μια κοπελα που γεννησαμε σχεδον μαζι ηρθε μια μερα και την ειδε δεν τησ εδειξε τιποτα απλα απαντησε στισ ερωτησεισ τησ την ρωτησα τι τησ ειναι και μου ειπε οτι ηταν η μαια οταν βγηκε μια μερα πριν απο μενα την πηρε να δει τι κανει και καλα και τησ ειπε τα 300 ευρω να τα δωσει στο γιατρο να τησ τα δωσει.τα εχασα ποιο κερατιατικα λεφτα να περνουν δεν ειχα δει στη ζωη μου.δεν ξερω πωσ ειναι οι αλλεσ μαιεσ αλλα αυτο πια!οσο για βοηθεια και οι δυο μασ ειχαμε τισ κοπελεσ του ιασω μασ τα εδειχναν ολα μασ ελεγαν τα παντα μασ βοηθησαν και τρεχαν συνεχεια και στισ δυο τι να πω καλυτερα να τα εδεινε σε αυτεσ τα 300.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στο ενεργητικό μου τρεις φυσιολογικούς τοκετούς χωρίς επισκληρίδιο.:-P

Στον πρώτο τοκετό, σε μια κλινική ιδιωτική της Θεσσαλονίκης που έχει κλείσει πλέον, τα έβγαλα πέρα μόνη μου με τον άντρα μου. Οι μαίες εκεί απαράδεκτες.

 

Στους επόμενους δύο τοκετούς σε άλλη μαιευτική κλινική έχω να πω τα καλύτερα για τις μαίες που δουλεύουν μόνιμα στην κλινική. Ειδικά στον τελευταίο τοκετό που το μωρό ήταν και μεγάλο και ο τοκετός σχετικά δύσκολος, η μαία που είχε βάρδια μου στάθηκε καλύτερα και από τον άντρα μου. Στις τελευταίες συσπάσεις, τις δύσκολες, μου κρατούσε το χέρι. Απίστευτη συμπαράσταση ψυχολογική και αφού βγήκε το μωρό μου το έβαλε μόνη της στο στήθος μου, χωρίς να προλάβω να της πω κάτι εγώ, γιατί με ψυχολόγησε ότι κάτι τέτοιο θα επιθυμούσα.

 

Δεν το λέω για να κάνω διαφήμιση στην κλινική αλλά αν είχε νόημα θα έκανα ευχαρίστως διαφήμιση στη μαία. Εκπληκτικός άνθρωπος. Και όταν αργότερα πήγε ο άντρας μου να της προσφέρει το καθιερωμένο από άλλες εποχές 50ευρω (γιος ένεκα) αρνήθηκε να πάρει ο,τιδήποτε.

 

Αντίθετα μου είχαν συστήσει μια "μαία" που το έπαιζε "doula" πριν γεννήσω και μου είχε φανεί πολύ ψεύτικη και δήθεν. Πολλές μπαρουφολογίες, πολύ μπλα μπλα, σαν πωλητή που προσπαθεί να σε πείσει να αγοράσεις. Δεν μπόρεσα τέλος πάντων να την εμπιστευτώ για να συνεργαστώ μαζί της.

 

Σίγουρα παίζουν ρόλο τα πρόσωπα και οι καταστάσεις, οπότε δεν μπορείς να γενικεύσεις για το αν τελικά χρειάζεται η μαία ή όχι.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Στη δικη μου επριπτωση κοριτσια,πρωτα βρηκα τη μαια και μετα το γιατρο!!!Αληθεια!!!

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη αλλαξα γιατρο στην 30η εβδομαδα γιατι καποια πραγματα με ενοχλησαν στο γιατρο που ειχα μεχρι εκεινη τη στιγμη...Ζητησα λοιπον απο τη μαια με την οποια ειχα ξεκινησει μαθηματα ανωδυνου να μου συστησει τον καλυτερο γιατρο με τον οποιο συνεργαζεται κι εστι μου συστησε αυτον που εχω τωρα.Η μαια μου λοιπον οχι απλα με βοηθησε απιστευτα με τα μαθηματα ανωδυνου αλλα αν δεν ηταν εκεινη δεν ξερω πώς θα τα ειχα καταφερει στην πρωτη μου γεννα...Ενα θα σας πω,το μωρο ηταν ισχιακο μεχρι 38 εβδομαδων και γυρισε τελευταια στιγμη...δεν ξερω αν γυρισε χαρη στις ασκησεις με το μπουσουλημα που μου ειχε δειξει εκεινη...εγω θεωρω πως ηταν ΘΑΥΜΑ της Αγιας Ειρηνης της Χρυσοβαλαντου που το ειχε ταξει η νονα μου,αλλα οπως και να εχει,οταν μπηκα με προκληση 2 εβδομαδες μετα που γυρισε,στην 41η εβδομαδα παρα μια μερα,αν δεν ηταν εκεινη δεν ξερω αν θα ειχα γεννησει φυσιολογικα!!!Με γυρναγε απο εδω,με γυρναγε απο εκει,με εβαζε να καθισω με εναν συγκεκριμενο τροπο,κι ετσι καταφεραμε να γεννησω φυσιολογικα το μωρο μου που ηταν πολυ ψηλα και 4.150 Kgr-πρωτοτοκος!!!Δεν ξερω αν αλλη μαια θα το ειχε καταφερει αυτο!!!Στο δευτερο που επισης ηταν ψηλα,παλι χαρη στους χειρισμους της τα καταφεραμε και καθε μερα δοξαζω το Θεο που τη γνωρισα αυτη τη γυναικα!!!Στο θηλασμο με βοηθησε πολυ και τις δυο φορες,μουεφερε το μωρο αμεσως μολις τελειωσε ο απαραιτητος ελεγχος να το θηλασω και μετα ερχοταν καθε μερα στο δωματιο μου και συζητουσαμε και μου ελυνε ο,τι απορια ειχα...Και κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και τις δυο φορες με βοηθουσε πολυ και με καθυσηχαζε στις φοβιες και τα αγχη μου,μου σταθηκε σα μαμα αλλα και οπου χρειαζοταν,κατα τη διαρκεια του τοκετου δηλαδη οταν πηγαινα να αγχωθω με ηρεμουσε και εδειχνε σε καθε στιγμη οτι κραταει τα ηνια και οτι ειναι εκει μαζι μου...Μετα τη δευτερη γεννα που χρειαστηκε να τη ρωτησω δυο-τρια πραγματα με βοηθησε και παλι πολυ στοργικα και γλυκα και γενικα εχω να το λεω για τη μαια μου,οτι ειναι γεννημενη γι΄αυτο που κανει...Δοξα το Θεο υπαρχουν και τετοιες γυναικες!!!

 

 

Καλημερα σου joe!

Μπορεις σε παρακαλω να μου στειλεις πμ με τα στοιχεια τηε μαιας σου?

Σ ευχαριστω πολυ!!

Είσαι όλη μου η ΖΩΗ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H μαια μου ηταν παντα στο ιατρειο του γιατρου μου. Με αυτην εμπαινα στο εξεταστηριο να ετοιμαστω μεχρι να ερθει ο γιατρος και καθοταν μαζι κατα την διαρκεια της εξετασης. Ανα πασα στιγμη μπορουσα να μιλησω μαζι της στο τηλεφωνο οπως φυσικα και με τον γιατρο μου.

Την ημερα της καισαρικης, πηρε τον αντρα μου τηλεφωνο απο τα χειρουργεια και του ειπε οτι ξεκιναμε, αυτη τον ξαναπηρε οταν τελειωσαμε ενω ηταν ολη την διαρκεια της καισαρικης πανω στο κεφαλι μου, με χαιδευε, μου ελεγε αστεια κτλ.

Οσο ημουν στο νοσοκομειο, παιρνουσε καθε μερα (οπως και ο γιατρος μου αλλωστε) και αυτη μου εδειξε καποια πραγματα για τον θηλασμο.

Συνεχιζει να ειναι αψογη απεναντι μου, να ρωταει για το παιδι, να περιμενει φωτος για να τον δει και γενικα ειναι φιλη και οχι καποια που απλα εκανε την δουλεια της.

Link to comment
Share on other sites

κοπελες που εχουν βαρδια εκεινη την ωρα δεν μπορουν να βοηθησουν; πιο καλα λογια εχω ακουσει γι'αυτες παρα για τις μαιες....εγω θα γεννησω στο Μητέρα μηπως γνωριζεται καποια μαια καλη εκει;

Link to comment
Share on other sites

...Ζητησα λοιπον απο τη μαια με την οποια ειχα ξεκινησει μαθηματα ανωδυνου να μου συστησει τον καλυτερο γιατρο με τον οποιο συνεργαζεται κι εστι μου συστησε αυτον που εχω τωρα.Η μαια μου.........

 

Νομίζω πως έχουμε την ίδια μαία!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο με βοήθησε η μαία μου δε λέγεται!

Τη γνώρισα μέσω του γυναικολόγου μου (σύζυγος του)και εκτός από σωστή επαγγελματίας είναι πάνω απ'όλα άνθρωπος.

Αρχίσαμε να μιλάμε από τον 1ο μήνα της εγκυμοσύνης,ήταν πάντα εκεί για να μου λύνει απορίες,να μου δίνει συμβουλές και να με ενθαρύνει!

Μιλάμε παιδιά η γυναίκα ήταν πάντα με ένα χαμόγελο στα χείλη που εμένα με βοηθούσε πολύ όταν τα έβλεπα όλα βουνό.Στον τοκετό δεν έφυγε λεπτό από δίπλα μου,γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο.

Εξ'αιτίας της θήλασα το γιό μου 2 χρόνια.Στο επόμενο θα την προτιμήσω σίγουρα!:wink:

Elefantaki,Μαρίνα ή αλλιώς μαμά του Δημήτρη...

ybZRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...