Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πνευμονια-αντιβιωση και ξανα πυρετος


Recommended Posts

Δεν υπάρχει αυτο που μου συμβαινει πανω που λέω δόξα το θεω ξανα βοηθα παναγια. ο μικρος μου 3,5 χρονων νοσηλευτηκε απο την παρασκευη μεχρι και τεταρτη με μικροβιακη πνευμονια στο μητερα ( αφου πρωτα ειχε για 4 μερες 40 πυρετο και ολοι ελεγαν γαστριτιδα). πήρε 5 μερες στο νοσοκομειο ενδοφλέβια αντιβιωση. απο την τριτη της τριτης μερας στο νοσοκομειο απυρετησε εντελως αλλα μειναμε γιατι έπρεπε να πάρει 5 ενδοφλέβια.βγηκαμε την τεταρτη απυρετοι ( και η crp του απο 37 στο 5 ) και ξεκινησαμε augmentin 475 και προβιοτικα.εντωμεταξυ αιματοκριτης αιμοσφαρινη κλπ πεσμενα αλλα τοση ταλαιπωρια περασε ... χτες αρχισαμε και κανει ψιλοδιοαροιες 4 φορες χτες 3 σήμερα. μιλησα και με την παιδατρο μου ειπε απο την αντιβιωση ... και τωρα εχω ¨φρικαρει" γιατι εκανε πυρετο. ξεκινησε με 37,2 απο τις 6 και στις 9 ειχε 38. καλη διαθεση βεβαια ορεξη για φαγητο ναι, τρωει πολύ καλά. Αλλα τι ειναι παλι αυτό κοντευω να τρελαθω... το τι σκέψεις έχω κάνει δεν τολμω καν να τις πω δυνατα. ( νομιζω μεχρι να γίνει καλά θα τρελαθώ στα αλήθεια αλλα ασ γίνει καλα και δενπειράζει...) οι παιδιατροι ( και η δικια μας και απο το μητερα ) δεν το θεωρουν κάτι ,ισως λενε να εχει κολήσει καμια ίωση. Αλλα δεν μπορω να ηρεμήσω και θα τρελανω και το παιδι μου σήμερα του εβαλα 10 φορες το θερμομετρο... Συμβαινει αυτο εχει τύχει σε καμια ( πυρετος μετα απο τοση αντιβιωση...) δικαιολογειται...Ρε γαμωτο φοβαμαι εχω παραλύσει απο τον φόβο μου μην εχει τίποτα σοβαρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • DFR

    DFR 15 δημοσιεύσεις

  • xena

    xena 13 δημοσιεύσεις

  • robenula

    robenula 9 δημοσιεύσεις

  • BabyCute

    BabyCute 9 δημοσιεύσεις

καταρχας χαλαρωσε γιατι αν ηταν κατι σοβαρο να εισαι σιγουρη οτι οι γιατροι θα το ειχαν δει μετα απο τοσες εξετασεις και παραμονη στο νοσοκομειο.το πιθανοτερο ειναι να κολλησε καμια ιωση..την αντιβιωση μπορει να την παιρνεις και να συνεχιζεις να εχεις πυρετο.ρωτα την παιδιατρο αν μπορεις να του δωσεις και λιγο ντεπον αν και εγω δεν θα εδινα γιατι εχει σχετικα χαμηλο πυρετο 38 δηλαδη;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εγω σου γραφω για να σε παρηγορησω...καθως διαβαζα το μηνυμα σου, απαντουσα στα ερωτηματα σου μεσα απο δικιες μου εμπειριες, και οι απαντησεις μου ηταν ολες ιδιες με των παιδιατρων.;)

Λοιπον, 1ον με το augmentin παντα κανουν και μενα διαρροια διαρκειας

2ον τοσο που καταπονηθηκε το μικρο σου εχει πεσει τοσο πολυ το ανοσοποιητικο που αρπαζει την ιωση στον αερα..τα εχουμε παθει ολα αυτα που λες, λογικα αυτη τηφορα ο πυρετος θα περασει γρηγορα. Καταλαβαινω πως ανησυχεις, κι εγω ανησυχω και υπερβαλλω απιστευτα πολλες φορες, ομως να εισαι σιγουρη πως τιποτε κακο δε συμβαινει και να σκεφτεσαι πως σε λιγο καιρο ολη αυτη η περιπετεια θα ανηκει στο παρελθον;)

Link to comment
Share on other sites

καταρχας χαλαρωσε γιατι αν ηταν κατι σοβαρο να εισαι σιγουρη οτι οι γιατροι θα το ειχαν δει μετα απο τοσες εξετασεις και παραμονη στο νοσοκομειο.το πιθανοτερο ειναι να κολλησε καμια ιωση..την αντιβιωση μπορει να την παιρνεις και να συνεχιζεις να εχεις πυρετο.ρωτα την παιδιατρο αν μπορεις να του δωσεις και λιγο ντεπον αν και εγω δεν θα εδινα γιατι εχει σχετικα χαμηλο πυρετο 38 δηλαδη;)

 

σε ευχαριστω !!! προσπαθω να χαλαρωσω αλλα τα χω παιξει.η λογικη αυτο λεει αλλα σκεφτομαι χιλια δυο και εχω πανικοβληθει. την αντιβιωση την συνεχιζει κανονικα.

αχ θεε μου κανε να ξυπνησει χωρις πυρετο !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εγω σου γραφω για να σε παρηγορησω...καθως διαβαζα το μηνυμα σου, απαντουσα στα ερωτηματα σου μεσα απο δικιες μου εμπειριες, και οι απαντησεις μου ηταν ολες ιδιες με των παιδιατρων.;)

Λοιπον, 1ον με το augmentin παντα κανουν και μενα διαρροια διαρκειας

2ον τοσο που καταπονηθηκε το μικρο σου εχει πεσει τοσο πολυ το ανοσοποιητικο που αρπαζει την ιωση στον αερα..τα εχουμε παθει ολα αυτα που λες, λογικα αυτη τηφορα ο πυρετος θα περασει γρηγορα. Καταλαβαινω πως ανησυχεις, κι εγω ανησυχω και υπερβαλλω απιστευτα πολλες φορες, ομως να εισαι σιγουρη πως τιποτε κακο δε συμβαινει και να σκεφτεσαι πως σε λιγο καιρο ολη αυτη η περιπετεια θα ανηκει στο παρελθον;)

 

δεν ξερεις ποσο σε ευχαρστω που με παρηγορεις και ποσο το εχω αναγκη. σε ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ο πυρετός οφείλεται σε ίωση, η αντιβίωση δεν βοηθάει. Οι διάρροιες είναι της αντιβίωσης. Δώσε προβιοτικά και επίσης πρόσεξε τη διατροφή του, κοτόπουλο, ρύζι, πατάτα και από φρούτα μήλο και μπανάνα μόνο, αυτά νομίζω επιτρέπονται, αλλά ρώτα και το γιατρό σου. Πόσο πυρετό έχει; Έδωσες ντεπόν; Το ότι έχει καλή διάθεση είναι το πιο σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησε με 37,2 απο τις 6 και στις 9 ειχε 38.του εδωσα ντεπον πριν κκοιμηθει και τωρα δεν εχει. διατροφη μου ειπε η παιδιατρος οτι επειδη εχουν πέσει αιματοκριτης κλπ δεν κανουμε διατα κι να δωσω και μοσχαρι και σπανακι.τωρα πως θα δωσω σπανακι με διαροια??? αλλα αυτο δεν με απασχολει για την ωρα. να πεσει ο πυρετος θέλω μόνο... αυριο θα φτιαξω γιουβαρλακια αλλα σκετα με λεμονι χωρις αυγολεμονο εννοω για να συνδιασω το μοσχαρι με το ρυζι... και απο φρουτα οκ δινω μονο μπανανα μηλο ( αν και η μαμα μου σημερα του εβαλε και 1 αχλαδι

Link to comment
Share on other sites

α και κατι αλλο ενω για να κοιμηθει ασ εχει γυρισει το κοσμο ολο ολη μερα κανουμε καιμια ωρα και απο κρεβατι σε κρεβατι απο κρεβατι σε κουζινα απο κουζινα σε μπανιο και παλι κρεβατι και χοροπηδηχτό και καταληγει να κοιμαται μεταξυ 10:30 με 11:00 αυτες τις μερες κατα τις 9 και μιση με τον που το βαζω για υπνο κοιμάται. ειναι φυσιολικό αυτό. η μαμα μου μου λεει οτι αφου κουραζεται... αλλα και πριν κουραζόταν τόσο ευκολα δεν έχει ξανακοιμηθει ποτε οσο απο τοτε που βγηκε απο το νοσοκομειο

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το 38 δεν το λες και σοβαρό πυρετό. Και αφού έπεσε με το ντεπόν όλα καλά. Όσο για τον ύπνο, φυσιολογικό δεν είναι να είναι κουρασμένος αφού ήταν άρρωστος και έχει πεσμένο αιματοκρίτη; Το να συνεχίσει να χοροπηδάει σαν κατσίκι θα ήταν το περίεργο! ;)

 

11:00 είναι αργά για να κοιμάται τόσο μικρό παιδί. Κοίτα μήπως τον συνηθίσεις να σου κοιμάται πιο νωρίς, έστω κατά τις 10:00.

 

Το αχλάδι δεν είναι τόσο τραγικό. Άπαχο μοσχάρι μπορείς να δώσεις άνετα. Αυτά που πρέπει να αποφεύγεις είναι τα αμυλούχα ολικής άλεσης και τα μαλακά τυριά. Όλα καλά θα πάνε, θα δεις. Μην αγχώνεσαι.

 

Τελικά θυμήθηκες ποιος παιδίατρος τον είδε στο Μητέρα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! θελω παρα πολύ να σας ευχαρισστίσω ολες για την στηριξη. χθεσ πήγαμε στην παιδιατρο. ο πυρετος επεσε απο την επομενη μερα ειχε μονο δεκατα αλλα εγω δεν εχω ηρεμησει ακομη... χθες πηγαμε για να τον δει μετα το περιστατικο της πνευμονιασ. καλα μας ειπε ειναι μια χαρα τον ειδε. μασ εδωσε σιδηρο για καποιες μερεσ γιατι οπως ειχα ξαναπει με το βγηκε απο το νοσοκομειο ειχαν πεσει πολυ αιματοκριτησ σιδηροσ κλπ..

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις οτι παντα τα φαρμακα θα ριχνουν το ανοσοποιητικο... θα πρεπει να σκεφτεις πολυ σοβαρα την αλλη φορα που θα βαζεις τοσο δυνατη αντιβιωση στο παιδι. αλλα σιγουρα δεν φταιμε εμεις αλλα αυτα που παιρνουμε και τα τρωμε αμασητα επειδη καποιος φοραει λευκη ποδια

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις οτι παντα τα φαρμακα θα ριχνουν το ανοσοποιητικο... θα πρεπει να σκεφτεις πολυ σοβαρα την αλλη φορα που θα βαζεις τοσο δυνατη αντιβιωση στο παιδι. αλλα σιγουρα δεν φταιμε εμεις αλλα αυτα που παιρνουμε και τα τρωμε αμασητα επειδη καποιος φοραει λευκη ποδια

 

ποια είναι δηλαδή η εναλλακτική στην πνευμονία? :idea: υπήρχε για την κοπέλα άλλη επιλογή? δεν της φτάνει η αγωνία της μέχρι να δει τι είχε το παιδί της..ώρες ώρες αδυνατώ να χωνέψω αυτά που διαβάζω εδώ μέσα..

 

δλδ αν δεν έπαιρνε ισχυρή αντιβίωση, θα πέρναγε από μόνο του? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! θελω παρα πολύ να σας ευχαρισστίσω ολες για την στηριξη. χθεσ πήγαμε στην παιδιατρο. ο πυρετος επεσε απο την επομενη μερα ειχε μονο δεκατα αλλα εγω δεν εχω ηρεμησει ακομη... χθες πηγαμε για να τον δει μετα το περιστατικο της πνευμονιασ. καλα μας ειπε ειναι μια χαρα τον ειδε. μασ εδωσε σιδηρο για καποιες μερεσ γιατι οπως ειχα ξαναπει με το βγηκε απο το νοσοκομειο ειχαν πεσει πολυ αιματοκριτησ σιδηροσ κλπ..

 

Μπραβο κοριτσακι!ολα καλα!τα δεκατα δεν σημαινουν τιποτα απολυτως!να εισαι καλα εσυ και το παιδακι σου!θα αρρωστησουνε και αυτα τι να κανουμε?;);) οσο αφορα την αντιβιωση εγω ειμαι ενας ανθρωπος που ειμαι πολυ κατα των αντιβιωσεων αλλα αμα χρειαζετε δεν τιθεται θεμα για το καλο του παιδιου μου επειδη μια κοπελα ειπε παρακατω για τις αντιβιωσεις....μιλαμε για πνευμονια και οχι απλο κρυωμα.....οπως και να χει ευχομαι ολα να ειμαι περαστικα!φιλια!!

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις οτι παντα τα φαρμακα θα ριχνουν το ανοσοποιητικο... θα πρεπει να σκεφτεις πολυ σοβαρα την αλλη φορα που θα βαζεις τοσο δυνατη αντιβιωση στο παιδι. αλλα σιγουρα δεν φταιμε εμεις αλλα αυτα που παιρνουμε και τα τρωμε αμασητα επειδη καποιος φοραει λευκη ποδια

 

Sυγνωμη με crp 36 με φυσιολογικο οριο κατω απο 0.5 και 35.000 λευκα ακτινογραφια που ειδαν 3 παιδιατροι και δειχνει πνευμονια εγω θα έπρεπε να πω οχι μωρε ευχαριστω τα φαρμακα ειναι του διαόλου? δηλαδη εσυ αν ήταν το παιδι σου δεν θα χορηγούσες αντιβίωση? και τι κατα την γνωμη σου θα έπρεπε να κάνω απλα την προσευχη μου να περασει η πνευμονια απο μόνη τησ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα πρεπει να σκεφτεις πολυ σοβαρα την αλλη φορα που θα βαζεις τοσο δυνατη αντιβιωση στο παιδι. αλλα σιγουρα δεν φταιμε εμεις αλλα αυτα που παιρνουμε και τα τρωμε αμασητα επειδη καποιος φοραει λευκη ποδια

ΟΚ, ΟΚ. Την επόμενη φορά που ο γιος της θα αρρωστήσει με πνευμονία θα τον πάει στο Μάγο της φυλής να τον γιατρέψει.

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια νομιζω μου κάνει πλακα ο θεος. συγνωμη που σας κουράζω εγω γίνει βαρετη... σήμερα εχει πάλι πυρετο... 38.01 στισ 6 το πρωι και 38 στισ 15 το μεσημερι και εχει και ενα μπουκωμα. που σκατα κολαει μεσα στο σπιτι τον εχω κλεισει τον φουκαρα... βεβαια ειμαι και εγω απο χθεσ αρρωστη με φοβερο συναχι και μπουκωμα αλλα εγω δεν εχω πυρετο... αχ θεε μου ποτε θα συνελθει εντελως ??? εν τωμεταξυ μιλησε ο αντρας μου με την παιδιατρο και του ειπε αν ανεβασει πάνω απο 38,5 να του ξανακάνουμε εξετασεις αίματος. εγω επαθα πάλι υστερία ( αφορυβη ειναι και το παιδι εδω) εχω τρελαθει πααλι...και σκεφτομαι και καλα αν το ξαναπαω παιδικο τι θα γίνει???

 

Ρε κοριτσια δεναντεχω αλλο η αυπνια το κλαμα και το αγχοσ με εχουν φρικαρει . Υπαρχει περιπτωση να εχει κατι αλλο περα και απο την πνευμονια πολύ σοβαρο και να πάθει κάτι? κοντευω να πεθανω...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ΟΚ. Την επόμενη φορά που ο γιος της θα αρρωστήσει με πνευμονία θα τον πάει στο Μάγο της φυλής να τον γιατρέψει.

 

να σαι καλα πολυ καλο!!! αναρωτιεμαι πως γραφει καποιος τετοια πραγματα σε γονεις που εχουν την αγωνια τους .

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο να έχει δηλαδή; Αφού κι εσύ είσαι κρυωμένη και το παιδί έχει πεσμένο ανοσοποιητικό, λογικό είναι να τον κόλλησες. Δεν έχει σημασία που εσύ δεν έχεις πυρετό.

 

Περαστικά σας εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο να έχει δηλαδή; Αφού κι εσύ είσαι κρυωμένη και το παιδί έχει πεσμένο ανοσοποιητικό, λογικό είναι να τον κόλλησες. Δεν έχει σημασία που εσύ δεν έχεις πυρετό.

 

Περαστικά σας εύχομαι!

 

 

δεν ξερω εχω φρικαρει ... σκεφτομαι πραγματα που οτι να πω δεν τολμω... μαλλον θα πρεπει να εχω τρελαθει... πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο ποτε δεν ηταν ετσι αρρωστος και δεν μπορω να διαχειριστω τον φοβο μου μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι ξανακάνε εξετάσεις. Όταν έχεις πνευμονία και ο πυρετός πηγαινοέρχεται ξανακάνεις εξετάσεις γιατί μπορεί να γίνει υποτροπή.

 

Αν πραγματικά φρικάρεις τόσο, καλύτερα πήγαινε το παιδι για εξετάσεις έστω και στο νοσοκομείο, γιατί επιβαρύνεις πολύ την κατάσταση με τη φρίκη. Αν μπορείς να περιμένεις απλά πας το πρωί να σου φύγει και η έννοια.

 

Μπορείς να βοηθήσεις και με μπάνιο, αλλά και με κομπρέσες μουστάρδας κάποια παιδιά βοηθήθηκαν πολύ από αυτό. Βρίσκεται νομίζω στα βιολογικά- οικολογικά προϊόντα τσέκαρέ το. Πλάκωσε το παιδί στα προβιοτικά. ΑΝ είστε πάνω από δυο ετών (δεν βλέπω τώρα) πάρε biokult που έχουν πολλά στελέχη. Επίσης μπορείς να του δώσεις μουρουνέλαιο να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό.

 

Περαστικά σας

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να είναι εκτός από αυτό που λέει η Miriki (υποτροπή της πνευμονίας). Μπορώ να φανταστώ πού ενδεχομένως να πηγαίνει το μυαλό σου, αλλά δεν δικαιολογείται από το ιστορικό σας και από τα δεδομένα σας. Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να μην σε πάρει από κάτω. Είναι πολύ δύσκολο όταν τα παιδάκια μας είναι άρρωστα αλλά να σκέφτεσαι ότι μέχρι στιγμής έχουν πάει όλα καλά και έτσι θα πάνε και τώρα. Το παιδί κοιμάται καλά το βράδυ; Ή ξαγρυπνάει λόγω του μπουκώματος;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι ξανακάνε εξετάσεις. Όταν έχεις πνευμονία και ο πυρετός πηγαινοέρχεται ξανακάνεις εξετάσεις γιατί μπορεί να γίνει υποτροπή.

 

Αν πραγματικά φρικάρεις τόσο, καλύτερα πήγαινε το παιδι για εξετάσεις έστω και στο νοσοκομείο, γιατί επιβαρύνεις πολύ την κατάσταση με τη φρίκη. Αν μπορείς να περιμένεις απλά πας το πρωί να σου φύγει και η έννοια.

 

Μπορείς να βοηθήσεις και με μπάνιο, αλλά και με κομπρέσες μουστάρδας κάποια παιδιά βοηθήθηκαν πολύ από αυτό. Βρίσκεται νομίζω στα βιολογικά- οικολογικά προϊόντα τσέκαρέ το. Πλάκωσε το παιδί στα προβιοτικά. ΑΝ είστε πάνω από δυο ετών (δεν βλέπω τώρα) πάρε biokult που έχουν πολλά στελέχη. Επίσης μπορείς να του δώσεις μουρουνέλαιο να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό.

 

Περαστικά σας

 

o πυρετοσ πεφτει με ντεπον ενω οταν ειχε την αντιβιωση δεν τον εριχνε τιποτα... τα προβιοτικα τα σταματησα οταν σταματησε την αντιβιωση και τωρα παιρνει μονο σιδηρο. μηπωσ εκανα βλακεια??????

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να είναι εκτός από αυτό που λέει η Miriki (υποτροπή της πνευμονίας). Μπορώ να φανταστώ πού ενδεχομένως να πηγαίνει το μυαλό σου, αλλά δεν δικαιολογείται από το ιστορικό σας και από τα δεδομένα σας. Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να μην σε πάρει από κάτω. Είναι πολύ δύσκολο όταν τα παιδάκια μας είναι άρρωστα αλλά να σκέφτεσαι ότι μέχρι στιγμής έχουν πάει όλα καλά και έτσι θα πάνε και τώρα. Το παιδί κοιμάται καλά το βράδυ; Ή ξαγρυπνάει λόγω του μπουκώματος;

 

οχι οχι κοιμαται κανονικα. και στο νοσοκομειο οταν ηταν εισπνοεεσ οξυγονο μασκα δεν του εβαλαν. ποτε δεν εχει κανει μασκα. κανει και την εξησ βλακειαα. αν και ειναι 3,5 χρονων αρνειται να φυσηξει την μυτη του. εγω κυκλοφορω με το οτρισαλιν...

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές το να ρίχνεις τον πυρετό ουσιαστικά παρατείνει την ασθένεια. Οκ πάνω από 40 ριξτον αλλά το 38 άστο να κάνει τη δουλειά του (να σκοτώσει τον εισβολέα). Παρακολούθα την πορεία του πυρετού και αν είναι δώσε αντιπυρετικό αργά τη νύχτα για να κοιμηθεί.

 

Βοήθησε το παιδί να νιώσει καλύτερα με κομπρέσσες ή με μπάνιο, αλλά μην του δίνεις άλλο αντιπυρετικό, γιατί κουράζεται πολύ περισσότερο για να ανεβάσει ξανά πυρετό και χάνει δυνάμεις.

 

Απόφυγε τις τροφές που έχουν ζάχαρη, εστίασε σε τροφές που έχουν βιταμίνη C και βιταμίνη D και συνέχισε για κάποιο καιρό τα προβιοτικά να ενισχύσεις το έντερό του.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...