Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥΣ!!!!!!!!!


maraki1983

Recommended Posts

κ να προσθεσω... το χουβαρνταλικι που το ειδες??? οι συμβασιουχοι παιρνουν ελαχιστα κ πληρωνουν ΤΕΒΕ κ Φπα... για κανε την πραξη να δεις τι μενει...

Οι συμβασιουχοι μπηκαν εκει εν γνωση τους οτι θα πληρωνουν τεβε και ΦΠΑ σκεφτομενοι ομως την αποκατασταση τους στο μελλον. Και εξαλου δεν ειναι οι μονοι που πληρωνουν τεβε ή ΦΠΑ και οι μηχανικοι πληρωνουν το ΤΣΕΜΕΔΕ τους και οι ελευθεροι επαγγελματιες το Τεβε τους. Εχουν κανει μια συμβαση εργου καποιας διαρκειας αυτο και τιποτα αλλο.

 

Οι δημ. υπαλληλοι ειναι απο τους πιο χαμηλομισθους χρονια τωρα.

Καλα αυτο ειναι για γελια ναι ειναι χαμηλομισθοι αν δουλευουν κανονικα οκταωρο αν παιρνουν κανονικα τις αδειες τους οπως ολος ο κοσμος και κανονικα της αναρρωτικες τους. Ομως τωρα τι γινεται που πανε μιση ωρα αργοτερα στο γραφειο που φευγουν ενα 2ωρο πριν και ενδιαμεσα πινουν και ενα σωρο καφεδες κπλ κλπ κλπ. Γιατι δηλαδη αυτοι που δουλευουν στην εφορεια πχ αντι να σχολανε 3 το κανονικο ωραριο τους φευγουν στις 200 δεν το καταλαβαινω. ΚΑι μην συγκρινουμε τους μισθους με τους μισθους που δινουν μεγαλες εταιριες αλλα δουλευει ο κοσμος εκει απο το πρωι ως το βραδυ χωρις να σηκωνει κεφαλι.

 

 

Δεν ειμαι υπερ κανενας να εκμεταλευεται τους ανθρωπους. Και το κρατος με τους συμβασιουχους αυτο κανει. Δινει μια κρυφη ελπιδα (αυτην την μονιμοποιησης) αλλα τους ξεζουμιζει σιγα σιγα και βασανιστηκα. και μετα τους πεταει (οχι φυσικα ολους μονο τους ατυχους).

Και γιατι οι συμβασιουχοι να μην δινουν εξετασεις οπως ολοι μας στον ΑΣΕΠ γιατι πρεπει να περνανε δηθεν με τα προσοντα τους????? Και μετα να μονιμοποιουντε???

Δηλαδη εγω που διαβαζω για τον ΑΣΕΠ ειμαι χαζο????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 425
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για το οτι εχω την δουλεια μου ειμαι πολυ ευγνωμων κ σιγουρα βρισκομαι σε πολυ καλυτερη θεση απο πολυ κοσμο. Κ εγω στην Ελλαδα ζω, γνωριζω πολυ καλα τι γινεται΄ εχω φιλους που απολυθηκαν, που υπεστησαν μειωσεις, που δουλευουν απληρωτες υπερωριες, επιχειρησεις που κλεινουν μετα απο χρονια στην πιατσα... Απλα δεν μ'αρεσει ο ισοπεδωτισμος οσον αφορα τον δημοσιο τομεα κ τους συμβασιουχους. Κ ειναι πολυ διαφορετικο να εχεις συμβαση στον ιδιωτικο τομεα με αυτην του δημοσιου. Καμια σχεση. Ουτε στη μορφη ουτε πουθενα. Δεν ξερω τι ειναι καλυτερο κ τι χειροτερο, ολες οι συμβασεις ειναι ομηρια κ δεν οδηγουν στην μειωση της ανεργιας, απλα παραπλανουν προσωρινα τις στατιστικες. Η κριση μας επηρεαζει ολους καθημερινα κ δεν μπορουμε να ξερουμε σε τι βαθμο τον καθεναν μας κρινοντας μονο απο το ειδος της εργασιας του. Κι αυτο διοτι η ζωη μας ειναι πολυσυνθετη αρα κ πολυεξοδη.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Οι δημ. υπαλληλοι ειναι απο τους πιο χαμηλομισθους χρονια τωρα.

 

 

ε... οχι. χρονια τωρα οι αποδοχες εχουν παρει την ανηφορα. και μην συγκρινεις με τους λιγους επιχειρηματιες, συγκρινε με τους απλους ιδιωτικους υπαλληλους.

Link to comment
Share on other sites

ε... οχι. χρονια τωρα οι αποδοχες εχουν παρει την ανηφορα. και μην συγκρινεις με τους λιγους επιχειρηματιες, συγκρινε με τους απλους ιδιωτικους υπαλληλους.

 

Εννοειται οτι με τους απλους υπαλληλους συγκρινω. Τουλαχιστον οι απλοι δημοσιοι ειναι κακοπληρωμενοι. Εκτος αν εσυ εννοεις τους "μεγαλους" που τα καναλια θελουν να παρουσιαζουν σαν την πλειοψηφια με τους μισθους των 2,500-3,000Ε το μηνα. Ο μεσος υπαλληλος παιρνει γυρω στα 850-1000Ε. Κ η ετησια αυξηση ηταν (εχουμε 2 χρονια να δουμε) 2,5-3%.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να ειμαι ο μονος μ@λακας στην χωρα που αρνηθηκε συμβαση 2 χρονων με το Υπ. Πολιτισμου επειδη θιχτηκα που μου ειχαν πει φορα παρτιδα 'ολοι με βισμα ερχεστε. Τι να σας κανουμε? Που να σας βαλουμε?'......

 

αν αυτο σημαινει συμβασιουχος τοτε καλα κανουν και τους ξεφορτωνονται. Τι παει να πει και που θα βρουν οι κακομοιριδες δουλεια? Τους κακομοιριδες του ιδιωτικου τομεα τους σκεφτηκε ποτε κανενας που αυτην την μοιρα 'τι μου ξημερωνει' την ειχαν απο την αρχη των χρονων? .......

 

εχουμε χωθει μεσα σε ενα σακι με σκ!τα ΟΛΟΙ μας καλα θα κανετε να το καταλαβετε αυτο. Ητε συμβασιουχοι, ητε απλοι υπαλληλοι αοριστου στον ιδιωτικο τομεα ήτε στον δημοσιο ήτε μονιμοι του δημοσιου. ΟΛΟΙ. Και θα μας σκασει η βομβα αν οχι σε ολους με τον ιδιο τροπο σιγουρα ομως στα πιο ευαισθητα σημεια.

 

Δεν σημαινει τπτ οπου και να δουλευεις πλεον. Δεν βλεπετε γυρω σας? Απολυσεις συνεχεια, κλεινουν μαγαζια ΠΑΝΤΟΥ, κλεινουν εταιρειες, σπιτια δεν εχουν να φανε......τι μιλατε τωρα για τους συμβασιουχους.......εδω καιγεται ο ποπος ΟΛΩΝ μας αυτοι θα σωθουν?........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Δεν σημαινει τπτ οπου και να δουλευεις πλεον. Δεν βλεπετε γυρω σας? Απολυσεις συνεχεια, κλεινουν μαγαζια ΠΑΝΤΟΥ, κλεινουν εταιρειες, σπιτια δεν εχουν να φανε......τι μιλατε τωρα για τους συμβασιουχους.......εδω καιγεται ο ποπος ΟΛΩΝ μας αυτοι θα σωθουν?........

 

 

 

ellemphiem να ξερες ποσο συμφωνω μαζι σου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κ να προσθεσω... το χουβαρνταλικι που το ειδες??? οι συμβασιουχοι παιρνουν ελαχιστα κ πληρωνουν ΤΕΒΕ κ Φπα... για κανε την πραξη να δεις τι μενει...

Οι συμβασιουχοι μπηκαν εκει εν γνωση τους οτι θα πληρωνουν τεβε και ΦΠΑ σκεφτομενοι ομως την αποκατασταση τους στο μελλον. Και εξαλου δεν ειναι οι μονοι που πληρωνουν τεβε ή ΦΠΑ και οι μηχανικοι πληρωνουν το ΤΣΕΜΕΔΕ τους και οι ελευθεροι επαγγελματιες το Τεβε τους. Εχουν κανει μια συμβαση εργου καποιας διαρκειας αυτο και τιποτα αλλο.

 

Οι δημ. υπαλληλοι ειναι απο τους πιο χαμηλομισθους χρονια τωρα.

Καλα αυτο ειναι για γελια ναι ειναι χαμηλομισθοι αν δουλευουν κανονικα οκταωρο αν παιρνουν κανονικα τις αδειες τους οπως ολος ο κοσμος και κανονικα της αναρρωτικες τους. Ομως τωρα τι γινεται που πανε μιση ωρα αργοτερα στο γραφειο που φευγουν ενα 2ωρο πριν και ενδιαμεσα πινουν και ενα σωρο καφεδες κπλ κλπ κλπ. Γιατι δηλαδη αυτοι που δουλευουν στην εφορεια πχ αντι να σχολανε 3 το κανονικο ωραριο τους φευγουν στις 200 δεν το καταλαβαινω. ΚΑι μην συγκρινουμε τους μισθους με τους μισθους που δινουν μεγαλες εταιριες αλλα δουλευει ο κοσμος εκει απο το πρωι ως το βραδυ χωρις να σηκωνει κεφαλι.

 

 

Δεν ειμαι υπερ κανενας να εκμεταλευεται τους ανθρωπους. Και το κρατος με τους συμβασιουχους αυτο κανει. Δινει μια κρυφη ελπιδα (αυτην την μονιμοποιησης) αλλα τους ξεζουμιζει σιγα σιγα και βασανιστηκα. και μετα τους πεταει (οχι φυσικα ολους μονο τους ατυχους).

Και γιατι οι συμβασιουχοι να μην δινουν εξετασεις οπως ολοι μας στον ΑΣΕΠ γιατι πρεπει να περνανε δηθεν με τα προσοντα τους????? Και μετα να μονιμοποιουντε???

ηλαδη εγω που διαβαζω για τον ΑΣΕΠ ειμαι χαζο????????

 

Αν ηξερες ποσους κρυφους φορους πληρωνει ενας συμβασιουχος δεν θα τα ελεγες αυτα. Ουτε ο ιδιος το γνωριζει μεχρι να ερθει η στιγμη να κοψει το πρωτο τιμολογιο. Ενας ελ.επαγγελματιας εχει καταστημα, ή παρεχει υπηρεσιες κ δικαιως ανηκει στο ΤΕΒΕ κ δινει ΦΠΑ. Ο συμβασιουχος απο που κ ως που?

Κ εγω παντως δεν γελαω με το μισθο μου που πετσοκοβεται συνεχως, ουτε μπορω να φευγω ο,τι ωρα γουσταρω απο την δουλεια μου, η να πηγαινω αργοπορημενη. Εχω κυρωσεις.

Σιγουρα πολλοι αλλοι μπορουν κ κανουν ο,τι γουσταρουν αλλα δεν ειμαστε ολοι ιδιοι. Βαρεθηκα να προσπαθω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας... κ κεγω κ πολλοι αλλοι συναδελφοι μου. Ευχαριστω το Θεο που εχω αυτη τη δουλεια κ προσπαθω να φανω ανταξια της.

Κ ειπαμε... πρεπει αυτες οι συμβασεις να τελειωσουν το συντομοτερο δυνατο.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι με τους απλους υπαλληλους συγκρινω. Τουλαχιστον οι απλοι δημοσιοι ειναι κακοπληρωμενοι. Εκτος αν εσυ εννοεις τους "μεγαλους" που τα καναλια θελουν να παρουσιαζουν σαν την πλειοψηφια με τους μισθους των 2,500-3,000Ε το μηνα. Ο μεσος υπαλληλος παιρνει γυρω στα 850-1000Ε. Κ η ετησια αυξηση ηταν (εχουμε 2 χρονια να δουμε) 2,5-3%.

Εγώ πάντως, γνωρίζω αρκετούς απλούς δημόσιους υπάλληλους και κανείς δεν παίρνει αυτά τα λεφτά. 1.200€ είναι το λιγότερο που ξέρω.....

 

rkt στα περισσότερα από όσα έχεις γράψει συμφωνώ μαζί σου.Λύσε όμως μια απορία ( δεν ειρωνεύομαι ) πόσο λαμόγιο μπορείς να είσαι στον ιδ.τομέα ή και να υποθέσουμε ότι μπορείς για πόσο θα είσαι ?

 

Συνήθως για λίγο. Κάνεις μία αρπαχτή. Υπάρχουν όμως και λαμόγια παντός καιρού, παντός κόμματος, καταλαβαίνεις τι εννοώ, που μασάνε κανονικά χρόνια τώρα με την βοήθεια πάντα του Δημοσίου, και όχι αφιλοκερδώς βεβαιώς βεβαίως. Και λέγοντας Δημοσίου εννοώ μεγαλοστελέχη του και πολιτικάντηδες...

Φτου, πάλι το δημόσιο ειναι μέσα....

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, γνωρίζω αρκετούς απλούς δημόσιους υπάλληλους και κανείς δεν παίρνει αυτά τα λεφτά. 1.200€ είναι το λιγότερο που ξέρω.....

 

 

 

 

Απλος δημοσιος με τοσα λεφτα??? Πες μου που δουλευει να ζητησω μεταταξη...:-P.[/

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, γνωρίζω αρκετούς απλούς δημόσιους υπάλληλους και κανείς δεν παίρνει αυτά τα λεφτά. 1.200€ είναι το λιγότερο που ξέρω.....

 

 

 

Συνήθως για λίγο. Κάνεις μία αρπαχτή. Υπάρχουν όμως και λαμόγια παντός καιρού, παντός κόμματος, καταλαβαίνεις τι εννοώ, που μασάνε κανονικά χρόνια τώρα με την βοήθεια πάντα του Δημοσίου, και όχι αφιλοκερδώς βεβαιώς βεβαίως. Και λέγοντας Δημοσίου εννοώ μεγαλοστελέχη του και πολιτικάντηδες...

Φτου, πάλι το δημόσιο ειναι μέσα....

 

 

πάντως για ναλυθεί η απορία τουλάχιστον.οι εκπαιδευτικοί δεν είναι καλοπληρωμένοι. Παίρνω ακριβώς 1284 με 9 χρόνια προυπηρεσία και 2 παιδιά . Οι νεοδιόριστοι δε νομίζω ότι ξεπερνούν το χιλιάρικο.Ανεξαρτήτως αυτού του θέματος, η κόντρα δημοσιος-ιδιωτικός τομέας είναι μια συζήτηση που δεν τελειώνει ποτέ.Κι αυτό γιατί δεν μπορείς να βάλεις σε ένα τσουβάλο όλον τον ιδιωτικό τομέα από τη μια κι όλον τον δημόσιο από την άλλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντως για ναλυθεί η απορία τουλάχιστον.οι εκπαιδευτικοί δεν είναι καλοπληρωμένοι. Παίρνω ακριβώς 1284 με 9 χρόνια προυπηρεσία και 2 παιδιά . Οι νεοδιόριστοι δε νομίζω ότι ξεπερνούν το χιλιάρικο.Ανεξαρτήτως αυτού του θέματος, η κόντρα δημοσιος-ιδιωτικός τομέας είναι μια συζήτηση που δεν τελειώνει ποτέ.Κι αυτό γιατί δεν μπορείς να βάλεις σε ένα τσουβάλο όλον τον ιδιωτικό τομέα από τη μια κι όλον τον δημόσιο από την άλλη.

 

ελπατρα καλυτερα μην μιλαμε για τους εκπαιδευτικους γιατι πολλοι τους κραζουν εδω μεσα :P:p:p:p:p:p παιρνουν 1200 για 4ωρη εργασια καθημερινη και με 3 μηνες καθησιο το χρονο............. Αχ δεν θα διοριστω καθηγητρια που θα παει θα περασω στον γαμημενο ασεπ χαχαχαχαχαχ Αλλα τωρα πανε και αυτα παει και ο ασεπ διωχνουν συνεχεια εκπαιδευτικους και δεν παιρνουν και μεταθεσεις. :(

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να ειμαι ο μονος μ@λακας στην χωρα που αρνηθηκε συμβαση 2 χρονων με το Υπ. Πολιτισμου επειδη θιχτηκα που μου ειχαν πει φορα παρτιδα 'ολοι με βισμα ερχεστε. Τι να σας κανουμε? Που να σας βαλουμε?'......

 

αν αυτο σημαινει συμβασιουχος τοτε καλα κανουν και τους ξεφορτωνονται. Τι παει να πει και που θα βρουν οι κακομοιριδες δουλεια? Τους κακομοιριδες του ιδιωτικου τομεα τους σκεφτηκε ποτε κανενας που αυτην την μοιρα 'τι μου ξημερωνει' την ειχαν απο την αρχη των χρονων? .......

 

εχουμε χωθει μεσα σε ενα σακι με σκ!τα ΟΛΟΙ μας καλα θα κανετε να το καταλαβετε αυτο. Ητε συμβασιουχοι, ητε απλοι υπαλληλοι αοριστου στον ιδιωτικο τομεα ήτε στον δημοσιο ήτε μονιμοι του δημοσιου. ΟΛΟΙ. Και θα μας σκασει η βομβα αν οχι σε ολους με τον ιδιο τροπο σιγουρα ομως στα πιο ευαισθητα σημεια.

 

Δεν σημαινει τπτ οπου και να δουλευεις πλεον. Δεν βλεπετε γυρω σας? Απολυσεις συνεχεια, κλεινουν μαγαζια ΠΑΝΤΟΥ, κλεινουν εταιρειες, σπιτια δεν εχουν να φανε......τι μιλατε τωρα για τους συμβασιουχους.......εδω καιγεται ο ποπος ΟΛΩΝ μας αυτοι θα σωθουν?........

 

Ετσι είναι...

Link to comment
Share on other sites

πάντως για ναλυθεί η απορία τουλάχιστον.οι εκπαιδευτικοί δεν είναι καλοπληρωμένοι. Παίρνω ακριβώς 1284 με 9 χρόνια προυπηρεσία και 2 παιδιά . Οι νεοδιόριστοι δε νομίζω ότι ξεπερνούν το χιλιάρικο.Ανεξαρτήτως αυτού του θέματος, η κόντρα δημοσιος-ιδιωτικός τομέας είναι μια συζήτηση που δεν τελειώνει ποτέ.Κι αυτό γιατί δεν μπορείς να βάλεις σε ένα τσουβάλο όλον τον ιδιωτικό τομέα από τη μια κι όλον τον δημόσιο από την άλλη.

Φυσικά και όχι.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι φοβερό να ακούω και να διαβάζω συνέχεια ότι κάποιος που παίρνει 1.200€ μισθό με 15 χρόνια προϋπηρεσία και οικογένεια είναι ακριβοπληρωμένος..............εντελώς sureal.

 

Αντί να αγωνιζόμαστε όλοι να ανέβουμε προς τα πάνω, σκίζουμε τα ιμάτια μας γιατί άλλοι πέρνουνε πιο πολλά (προσοχή: δεν μιλάω για λαμόγια υπαλληλους)

 

PS: Γιατί το τόπικ έγινε πάλι "δημόσιοι υπάλληλοι εναντίων ιδιωιτκών (και τούμπαλιν)?"

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον γιατί οι συμβασιούχοι είναι wannabe δημόσιοι υπάλληλοι.:D

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

με τα επιδοματα, ποσο?

 

Τα οποια επιδοματα δεν ειναι φορολογισιμα δλδ. στην τσεπη μπαινουν 1200 το λιγοτερο και στην εφορια δηλωνουν τα 800 ευρω τον καθαρο μισθο τους.Συγνωμη που δεν μπορω να συμμεριστω την λυπη κανενος δημ. υπαλληλου που στην χειροτερη ο εναμισης μισθος που επαιρνε εγινε ενας και στην καλυτερη οι τρεις μισθοι γιναν 2 (και δεν μιλαω για τα δυσκολα επαγγελματα οπως η αστυνομια, η καθαριοτητα ,η υγεια και η παιδεια) γιατι πρεπει να αγχωνομαι για την δουλεια μου -στον πλουσιοπαροχο ιδιωτικο τομεα που μετα απο 20 χρονια θεωρουμαι υψηλομισθη των 897ευρω και με φουλ 12ωρα στο ενεργητικο μου-που μπορει αυριο να μην την εχω και να στεναχωριεμαι για χιλιαδες κοσμο που μετα απο 15-20 χρονια εργασιας αοριστου χρονου(οχι συμβασης) απολυονται και δεν μπορουν να βρουν δουλεια με οικογενεια και υποχρεωσεις πισω τους.Ας πανε λοιπον και οι φιλοι συμβασιουχοι να διεκδικησουν μια θεση στην αγορα εργασιας οπως ολοι οι υπολοιποι ακριβοπληρωμενοι ιδιωτικοι υπαλληλοι.Λυπαμαι αν καποιες φιλες δυσαρεστηθουν αλλα αυτη ειναι η αποψη μου για το θεμα.

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα οποια επιδοματα δεν ειναι φορολογισιμα δλδ. στην τσεπη μπαινουν 1200 το λιγοτερο και στην εφορια δηλωνουν τα 800 ευρω τον καθαρο μισθο τους..

Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα δεν ειναι ετσι, ολα φορολογουνται, ακομα και στο επιδομα τεκνου εχουμε κρατησεις

 

Τωρα στο θεμα των συμβασιουχων

Λοιπον ειμαι αποφοιτος Θεατρολογιας-Φιλισοφικη και μη βρισκοντας φυσικα δουλεια, δουλεψα απο 19 χρονων ως καθηγητρια αγγλικων. Οταν παντρευτηκα αποφασισα ότι δεν μπορουσα να κανω οικογενεια και να γυριζω στις 11 και ομονος τροπος να μπω στο Δημοσιο ηταν η Εθνικη Σχολη Δημοσιας Διοικησης. Διαβασα 9000 σελιδες υλη, επαθα σπαστικη κολιτιδα απο το αγχος και μεγαλωσε ο Κ^*&^*ς μου κατι ποντους αλλα περασα με τη ΑΞΙΑ μου και ειμαι πολυ περηφανη. Στη Σχολη μεσα αλλο τοσο διαβασμα για να μπω τελικα στην Υπηρεσια που ειμαι τωρα και να παιρνω 1250 ευρω (μαζι με τα επιδοματα). Δεν παραπονιεμαι ομως γιατι εχω ζησει τον ιδιωτικο τομεα και ευγνωμωνω το Θεο που σημερα ο Κων μου ηταν αρρωστος και μπορεσα απλα να παρω τηλ και να λειψω χωρις να φοβαμαι μην δυσαρεστησω το boss.

Αλλα στο θεμα των συμβασιουχων ειμαι καθετη: Υπαρχει και η ατομικη ευθυνη για την κατασταση τους. Πριν 10 χρονια η κατασταση στην αγορα δεν ειναι οπως ειναι σημερα. Η ανεργια δεν ηταν ετσι. Απλα ηθελαν ολοι τον ευκολο τροπο να μονιμοποιηθουν. Δεν μπορω να ταχθω υπερ τους και να πω τα κακομοιρα τα παιδια γιατι αυτα τα παιδια φιλαγαν κατουρημενες ποδιες για να ανανεωνεται καθε φορα η συμβαση τους. Εγω μια φορα δουλεψα stage σε σχολειο και ειδα την κοροιδια και δεν ξαναπηγα. Αλλα δουλευα 12 ωρες την ημερα και Σαββατα και Κυριακες.

Ολοι πληρωνουμε ή πιστωνομαστε τις επιλογες μας και για αυτους το ιδιο ισχυει. Εξαλλου δεν μπορει να παραπονιουνται ολοι οτι το δημοσιο ειναι μεγαλο αλλα την ιδια στιγμη να ζηταμε μονιμοποιηση. Το δημοσιο δεν ειναι τοσο μεγαλο και υπαρχουν ελλειψεις σε πολλες υπηρεσιες. Αν πραγματικα υπαρχει αναγκη προσληψεων ας κανει ΑΣΕΠ με εξετασεις δινοντας καποια μοριοδότηση σε οποιον εχει σχετικη προυπηρεσια

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα δεν ειναι ετσι, ολα φορολογουνται, ακομα και στο επιδομα τεκνου εχουμε κρατησεις

 

Τωρα στο θεμα των συμβασιουχων

Λοιπον ειμαι αποφοιτος Θεατρολογιας-Φιλισοφικη και μη βρισκοντας φυσικα δουλεια, δουλεψα απο 19 χρονων ως καθηγητρια αγγλικων. Οταν παντρευτηκα αποφασισα ότι δεν μπορουσα να κανω οικογενεια και να γυριζω στις 11 και ομονος τροπος να μπω στο Δημοσιο ηταν η Εθνικη Σχολη Δημοσιας Διοικησης. Διαβασα 9000 σελιδες υλη, επαθα σπαστικη κολιτιδα απο το αγχος και μεγαλωσε ο Κ^*&^*ς μου κατι ποντους αλλα περασα με τη ΑΞΙΑ μου και ειμαι πολυ περηφανη. Στη Σχολη μεσα αλλο τοσο διαβασμα για να μπω τελικα στην Υπηρεσια που ειμαι τωρα και να παιρνω 1250 ευρω (μαζι με τα επιδοματα). Δεν παραπονιεμαι ομως γιατι εχω ζησει τον ιδιωτικο τομεα και ευγνωμωνω το Θεο που σημερα ο Κων μου ηταν αρρωστος και μπορεσα απλα να παρω τηλ και να λειψω χωρις να φοβαμαι μην δυσαρεστησω το boss.

Αλλα στο θεμα των συμβασιουχων ειμαι καθετη: Υπαρχει και η ατομικη ευθυνη για την κατασταση τους. Πριν 10 χρονια η κατασταση στην αγορα δεν ειναι οπως ειναι σημερα. Η ανεργια δεν ηταν ετσι. Απλα ηθελαν ολοι τον ευκολο τροπο να μονιμοποιηθουν. Δεν μπορω να ταχθω υπερ τους και να πω τα κακομοιρα τα παιδια γιατι αυτα τα παιδια φιλαγαν κατουρημενες ποδιες για να ανανεωνεται καθε φορα η συμβαση τους. Εγω μια φορα δουλεψα stage σε σχολειο και ειδα την κοροιδια και δεν ξαναπηγα. Αλλα δουλευα 12 ωρες την ημερα και Σαββατα και Κυριακες.

Ολοι πληρωνουμε ή πιστωνομαστε τις επιλογες μας και για αυτους το ιδιο ισχυει. Εξαλλου δεν μπορει να παραπονιουνται ολοι οτι το δημοσιο ειναι μεγαλο αλλα την ιδια στιγμη να ζηταμε μονιμοποιηση. Το δημοσιο δεν ειναι τοσο μεγαλο και υπαρχουν ελλειψεις σε πολλες υπηρεσιες. Αν πραγματικα υπαρχει αναγκη προσληψεων ας κανει ΑΣΕΠ με εξετασεις δινοντας καποια μοριοδότηση σε οποιον εχει σχετικη προυπηρεσια

 

Αγαπητη φιλη δεν με απογοητευσες καθολου αλλα εχω δει εκκαθαριστικο πολυ δικου μου ατομου και ξερω πολυ καλα τι ειδα και τι μου ειπε.

Κατα την αποψη μου αμοιβεσαι πολυ λιγο για τα προσοντα σου εχεις φαει τα χρονια σου στα θρανια σε σχεση με αλλους δημ.υπαλληλους ΥΕ και ΔΕ που παιρνουν περισσοτερα απο εσενα και αυτο το θεωρω μεγαλη αδικια.Και βεβαια συμφωνω με τα υπολοιπα που εχεις γραψει.Σου ευχομαι Καλο Πασχα.

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

τελικα καταφεραν να μας κανουν να τρωγομαστε!

αυτο ηθελαν και το πετυχαν....

 

ειμαι στη κατηγορια των δημοσιων υπαλληλων

αλλα μονο ευνοουμενη δε νοιωθω...

ανηκω στη υγεια...κανω βαρδια νυχτα μονη μου για 25-30 πασχοντες σε περιοχη ακρως επικινδυνη για νε εχω μισθο μετα απο 12 χρονια εγγαμη με ενα παιδι 998 ευρω!

νυχτερινα και αργιες εχω να δω απο το νοεμβριο...ξερετε ποσο επιπλεον πληρωνεται το νυχτερινο...

11 ολοκληρα ευρω

δεν υπαρχουν γιορτες, αργιες και λοιπα....

δεν ξερω αν θα σχολασω και ποτε...

μου χρωστουν 120 οφειλομενα ρεπο

απο που?

απο το μειωμενο που ποτε δεν εβγαινε να μου δωσουν αλλα η υπηρεσια με ειχε αναγκη....!

απο τα ρεπο που με καλουσαν και δεν μπορουσα να πω οχι αλλιως θα ηταν "αρνηση υπηρεσιας"

απο τη αδεια μου που ποτε δεν μπορω να συμβαδισω με του συζηγου?

κι αν την συμβαδισω να εχει δικαιωμα να μου την αναιρεσει...

απο οτι δεν προλαβαινω να πιω καφε οπως καποιοι ανεφεραν?

απο τα αλλωτρια καθηκοντα...απο τραπεζοκομα-καθαριστρια0 κλητηρα-διοιητικο...

οτι πηγαινω να κατουρισω και μετο πυ κατεβαζω το βρακι...βαραει το κουδουνακι

απο το συγγενη που σου λεει "εγω σε πληρωνω και εισαι υποχρεωμενη οταν βαραω το κουδουνακι να εσαι εδω ακομα και για το πιο απλο"

να βαρανε 8 και 10 συνεχομενα κουδουνακια και να μην ξερεις που να πας...

απο το πθο σοβαρο εως να του αλλαξω το καναλι στην τηλεοραση...

να μην μπορω να κανω ουτε γκριματσα πονου η συσανασχετισης γιατι θα μου κανουν αναφορα?

να αγοραζω τις στολες μου γιατι δεν μπυ τις παρεχει...

να τα κουω οτι δεν εχει σεντονια κλπ....

οτι το ρυζι ειναι παραβρασμενο κλπ

οτι ειμαι υποχρεωμενη να κανω και την αποκλειστικη...

απο οτι πλήρωνω το γιατρο του παιδιου μου?

απο οτι ξεκινησα απο τα Β προαστια να παω στον πειραια να παρω τα φαρμακα του?

οτι εχω 430 ευρω κρατησει ςτο μηνα....

 

ποια η ευνοια?

η σιγουρια του μισθου?

νομιζω οτι πλεον εδω μπορω να γελασω....!

 

υπαρχουν δημ. υπαλληλοι που δεν ειναι ευνοουμενοι....

προσβεστες...αστυνομικοι...νοσηλευτες....

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα δεν ειναι ετσι, ολα φορολογουνται, ακομα και στο επιδομα τεκνου εχουμε κρατησεις

 

Τωρα στο θεμα των συμβασιουχων

Λοιπον ειμαι αποφοιτος Θεατρολογιας-Φιλισοφικη και μη βρισκοντας φυσικα δουλεια, δουλεψα απο 19 χρονων ως καθηγητρια αγγλικων. Οταν παντρευτηκα αποφασισα ότι δεν μπορουσα να κανω οικογενεια και να γυριζω στις 11 και ομονος τροπος να μπω στο Δημοσιο ηταν η Εθνικη Σχολη Δημοσιας Διοικησης. Διαβασα 9000 σελιδες υλη, επαθα σπαστικη κολιτιδα απο το αγχος και μεγαλωσε ο Κ^*&^*ς μου κατι ποντους αλλα περασα με τη ΑΞΙΑ μου και ειμαι πολυ περηφανη. Στη Σχολη μεσα αλλο τοσο διαβασμα για να μπω τελικα στην Υπηρεσια που ειμαι τωρα και να παιρνω 1250 ευρω (μαζι με τα επιδοματα). Δεν παραπονιεμαι ομως γιατι εχω ζησει τον ιδιωτικο τομεα και ευγνωμωνω το Θεο που σημερα ο Κων μου ηταν αρρωστος και μπορεσα απλα να παρω τηλ και να λειψω χωρις να φοβαμαι μην δυσαρεστησω το boss.

Αλλα στο θεμα των συμβασιουχων ειμαι καθετη: Υπαρχει και η ατομικη ευθυνη για την κατασταση τους. Πριν 10 χρονια η κατασταση στην αγορα δεν ειναι οπως ειναι σημερα. Η ανεργια δεν ηταν ετσι. Απλα ηθελαν ολοι τον ευκολο τροπο να μονιμοποιηθουν. Δεν μπορω να ταχθω υπερ τους και να πω τα κακομοιρα τα παιδια γιατι αυτα τα παιδια φιλαγαν κατουρημενες ποδιες για να ανανεωνεται καθε φορα η συμβαση τους. Εγω μια φορα δουλεψα stage σε σχολειο και ειδα την κοροιδια και δεν ξαναπηγα. Αλλα δουλευα 12 ωρες την ημερα και Σαββατα και Κυριακες.

Ολοι πληρωνουμε ή πιστωνομαστε τις επιλογες μας και για αυτους το ιδιο ισχυει. Εξαλλου δεν μπορει να παραπονιουνται ολοι οτι το δημοσιο ειναι μεγαλο αλλα την ιδια στιγμη να ζηταμε μονιμοποιηση. Το δημοσιο δεν ειναι τοσο μεγαλο και υπαρχουν ελλειψεις σε πολλες υπηρεσιες. Αν πραγματικα υπαρχει αναγκη προσληψεων ας κανει ΑΣΕΠ με εξετασεις δινοντας καποια μοριοδότηση σε οποιον εχει σχετικη προυπηρεσια

 

Συμφωνώ στο θέμα των προσόντων, των αμοιβών, των συνθηκών, του επιπέδου επικοινωνίας και μόρφωσης και περισσότερο από όλα, συμφωνώ ως προς το υποτιθέμενο μέγεθος του δημοσίου.

 

Απορώ και εξίσταμαι εδώ και 1,5 χρόνο με όλα αυτά που ακούω και όλα όσα συμβαίνουν. Κανείς τελικά δεν έχει σοβαρή άποψη για την δημόσια διοίκηση ?

 

Που είναι η οργάνωση και ο προγραμματισμός ? Που είναι η αξιολόγηση και ο καταμερισμός καθηκόντων και αρμοδιοτήτων ? Που είναι η σωστή και χρηστή δημόσια διοίκηση ? Προφανώς έχει μεταναστεύσει :cry:

 

Χρόνια σπουδές, θρανεία, άγχος και τελικά τι ? Απερίγραπτες συνθήκες.:shock::shock::shock:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη φιλη δεν με απογοητευσες καθολου αλλα εχω δει εκκαθαριστικο πολυ δικου μου ατομου και ξερω πολυ καλα τι ειδα και τι μου ειπε.

Κατα την αποψη μου αμοιβεσαι πολυ λιγο για τα προσοντα σου εχεις φαει τα χρονια σου στα θρανια σε σχεση με αλλους δημ.υπαλληλους ΥΕ και ΔΕ που παιρνουν περισσοτερα απο εσενα και αυτο το θεωρω μεγαλη αδικια.Και βεβαια συμφωνω με τα υπολοιπα που εχεις γραψει.Σου ευχομαι Καλο Πασχα.

Αυτο που ξερω ειναι οτι μεχρι προτινως δεν εβαζαν τα ποσα απο επιτροπες, τωρα τα εβαλαν και αυτα (για την εφορεια εννοω). Εγω σε αυτα τα χρηματα που σας ειπα ειναι και το επιδομα περιφερειας, και το οικογενειακο και της Εθνικης Σχολης και δηλωνονται κανονικα στην εφορια.

Το προβλημα στο δημοσιο, οπως λεει και μια συναδερφος ειναι οτι λειπει κατι απλο : Η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ. Ειναι πραγματικο προσον να την εχει κανεις και δυστυχως δεν την εχει η διοικηση. Εκει που δουλευω ειμαστε 6 υπαλληλοι και 3 προισταμενοι (αστειο????) και ακλουμαστε να εξυπηρετησουμε 200000αλλοδαπους. Σας φαινεται νορμαλ?Εγω πια φοβαμαι οτι θα ρθει κανενας αγανακτησμενος να μας βαλει φωτια...αλλα πραγματικα δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο. Εφυγαν 100 συμβασιουχοι και ηρθαν 8. Γιατι δεν εχει μονιμο προσωπικο? Γιατι κανεις δε θελει να ρθει, λογω συνθηκων και χρηματων και φυσικα δεν αναγκασε κανεναν με τις περιβοητες υποχρεωτικες μεταταξεις!!!!\

Δημοσιος υπαλληλος δε σημαινει ουτε μεγαλομισθος ουτε τεμπελης. Σημαινε (past tense) ενα καλο επιπεδο ζωης, που για να μην φτασει να δεκδικειται απο τον ιδιωτικο τομεα (οπως θα πρεπε) επελεξαν να μας διχασουν και να μας βαζουν να τσακωνομαστε. Δεν παιρναμε εμεις πολλα, οι αλλοι επαιρναν λιγα. Αυτο επρεπε να αλλαξει.

Ειρηνη υμιν, ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε, τα ιδια μετρα εχουμε να αντιμετωπισουμε στα ιδια σουπερ μαρκετ παμε και την ιδια μιζερια βιωνουμε.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

με καλυψαν οι φιλες δημοσιοι υπαλληλοι που ξεκαθαριζουν πολυ το τοπιο για το καθισιο και τους σουπερ ντουπερ μισθους των.....1000 ευρω (αυτα δλδ που παιρνει κ ο αντρας μου για να βγαλει δουλεια νομικου ενω δεν ειναι, αλλα εχει τοποθετηθει σε τετοια θεση κ φυσικα δεν τους εχουν κανει ποτε σεμιναριο...-αστεια πραγματα αυτα!!)

 

να σημειωσω για τους εκπαιδευτικους, επειδη αυτη η πιπιλα κραταει χρονια: οι εκπαιδευτικοι, ΔΕΝ δουλευουν 4 ωρες την ημερα. δουλευουν κ στο σπιτι. διαβαζουν, ετοιμαζουν μαθημα, διορθωνουν γραπτα. για οσες ωρες διδασκεις τοσες ωρες κ παραπανω διαβαζεις. το καθισιο ειναι μυθος. διακοπες ναι, εχουν αφου κλεινουν τα σχολεια ρε παιδια!!!!!!γιατι να μην εχουν; που ειναι το μεμπτο σε αυτο;

ΑΛΛΟ το ζητημα του βισματος, της αρπαχτης, του βολεματος, που αν εισαι τετοιος ανθρωπος εισαι παντου (ναι παντου, δεν ειναι περιεργο!!!!!δεν σας εχει τυχει ποτε να αισθανεστε αδικια στη δουλεια για καποιον που εγλειψε λιγακι παραπανω ενω πιστευατε οτι εσεις αξιζατε την καλυτερη θεση; καποιον που σας 'εχωσε' γιατι ηταν εκεινος ο 'παλιος'; καποιον που τα εχει κανει πλακακια με το αφεντικο , δεν σας χωνευει με αποτελεσμα να σας θαβει κ να υπονομευει τη θεση εργασιας σας;;;; )

 

και τελος, εγω ως εκπαιδευτικος στον ιδιωτικο τομεα, ηθελα ΕΜΕΙΣ να παμε παραπανω, οχι να ερθουν οι αλλοι κατω. λογικο;;;;;;;;;;:rolleyes:

γιατι τωρα, και ειναι σιγουρο αυτο,και εμεις οι ιδιωτικοι την παταμε. οποτε μην τριβετε τα χερια σας , ερχεται κ η σειρα μας (ΞΑΝΑ!)

 

οσο για τους συμβασιουχους, που ηταν κ το αρχικο θεμα:rolleyes: ναι ηταν βισματα, σχεδον ολοι. 'βλακες' που πιστεψαν οτι ΘΑ μονιμοποιηθουν ή απελπισμενοι που πιστεψαν οτι ΘΑ βρουν κατι καλυτερο. ο,τι κ αν ηταν, καλυπταν και καλυπτουν παγιες αναγκες. και αυτο, απεναντι στο νομο ειναι αδιασειστο επιχειρημα. αν θελουμε ο νομος να ισχυει για εμας, ας ισχυει για ολους.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι φοβερό να ακούω και να διαβάζω συνέχεια ότι κάποιος που παίρνει 1.200? μισθό με 15 χρόνια προϋπηρεσία και οικογένεια είναι ακριβοπληρωμένος..............εντελώς sureal.

 

Αντί να αγωνιζόμαστε όλοι να ανέβουμε προς τα πάνω, σκίζουμε τα ιμάτια μας γιατί άλλοι πέρνουνε πιο πολλά (προσοχή: δεν μιλάω για λαμόγια υπαλληλους)

 

PS: Γιατί το τόπικ έγινε πάλι "δημόσιοι υπάλληλοι εναντίων ιδιωιτκών (και τούμπαλιν)?"

 

Με συγχωρείται που γίνομαι κουραστική, αλλά βαριέμαι να τα ξαναγράφω:cry:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

 

να σημειωσω για τους εκπαιδευτικους, επειδη αυτη η πιπιλα κραταει χρονια: οι εκπαιδευτικοι, ΔΕΝ δουλευουν 4 ωρες την ημερα.

 

 

[/u]

εδω πρεπει να αναφερθει η ιδιαιτερότητα του επαγγελματος του εκπαιδευτικου.Θελει εκτος απο γνωσεις να εχεις ψυχικα αποθεματα, δημιουργικοτητα, φαντασια κτλ δεν μπορει να ειναι οχταωρη εργασια και εχουν αναγκη απο διακοπες. Σε ολο τον κοσμο ετσι ειναι. Και θα πρεπε να ειναι και οι πιο καλοπληρωμενοι. Εμπιστευομαστε τα παιδια μας και το μελλον τους αν μη τι αλλο.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...