Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Για ψαροκροκέτες ξέρει κανείς;


Recommended Posts

Ο γιος μου εδώ και λίγο καιρό έχει κόψει το ψάρι. Τρώει μόνο στον σταθμό και προβληματίζομαι μιας και σε λίγο θα κλείσει για καλοκαίρι.

Μήπως ξέρει κανείς πως να του κάνω ψαροκροκέτες; και αν μπορώ να τις φυλάξω στην κατάψυξη; είδα στο internet διάφορες συνταγές και είχαν όλες αυγό. Ξέρω ότι ψάρι και αυγό δεν πάνε μαζί!!!

Ειδ' άλλως καμία ιδέα πως μπορεί να φτιαχτεί χωρίς αυγό;;;;

:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υλικά:

μπακαλιάρο φιλέτο ξαλμυρισμένο

1 κόκκινη πιπεριά

λίγο μαϊντανό

λίγο πιπέρι

Για το χυλό:

1 φλυτζάνι του τσαγιού αλεύρι

1 φλυτζάνι του τσαγιού μπύρα

Εκτέλεση:

 

Πρώτα απ' όλα κάνουμε τον χυλό, και τον αφήνουμε για τουλάχιστον δυο ώρες.

 

Κόβουμε τον μπακαλιαριο σε μικρα κυβάκια. Ψιλοκόβουμε την πιπεριά και τον μαϊντανό.

 

Βγάζουμε τον χυλό από το ψυγείο και ρίχνουμε μέσα τον μπακαλιάρο, την πιπεριά, το μαϊντανό και το πιπέρι. Τα ανακατεύουμε απαλά και παίρνουμε κουταλιά - κουταλιά και τηγανίζουμε σε καυτό λάδι.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ! Δεν τρώει το ΄ψάρι αλλά ευτυχώς οι κροκέτες που του φτιάχνω είναι καλές και έτσι κάτι καταφέρνει να φάει.

 

Βράζω το ψάρι (ότι ψάρι κάνει για βραστό) με πατάτες, κρεμμύδια, πολλά καρότα, σέλινο, κολοκυθάκια. Τα βγάζω απο την κατσαρόλα και τα αφήνω να στραγγίσουν και να κρυώσουν.

Καθαρίζω προσεχτικά το ψάρι και το κάνω μικρά κομματάκια, βάζω τα λαχανικά μέσα και τα πατάω με το πιρούνι. Ρίχνω 2-3 κουταλιές αλεύρι και μετά φτιάχνω τις κροκέτες. Στο τέλος τις πανάρω με τριμένη φρυγανιά.

Τις βάζω πάνω σε ένα δίσκο μία μία και τις βάζω στην κατάψυξη! Οταν παγώσουν καλά τις ξεκολάω και τις βάζω σε σακουλάκι.

Τις βάζω στο φούρνο, σε ταψί με λαδόκολλα για πιο υγιεινά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ! Δεν τρώει το ΄ψάρι αλλά ευτυχώς οι κροκέτες που του φτιάχνω είναι καλές και έτσι κάτι καταφέρνει να φάει.

 

Βράζω το ψάρι (ότι ψάρι κάνει για βραστό) με πατάτες, κρεμμύδια, πολλά καρότα, σέλινο, κολοκυθάκια. Τα βγάζω απο την κατσαρόλα και τα αφήνω να στραγγίσουν και να κρυώσουν.

Καθαρίζω προσεχτικά το ψάρι και το κάνω μικρά κομματάκια, βάζω τα λαχανικά μέσα και τα πατάω με το πιρούνι. Ρίχνω 2-3 κουταλιές αλεύρι και μετά φτιάχνω τις κροκέτες. Στο τέλος τις πανάρω με τριμένη φρυγανιά.

Τις βάζω πάνω σε ένα δίσκο μία μία και τις βάζω στην κατάψυξη! Οταν παγώσουν καλά τις ξεκολάω και τις βάζω σε σακουλάκι.

Τις βάζω στο φούρνο, σε ταψί με λαδόκολλα για πιο υγιεινά!

 

euxaristo gia thn suntagh!!!! eisai super!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...