Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μικροί βιγκαν (χορτοφάγοι) - τι τα ταίζετε?


Recommended Posts

θα ήθελα αν υπάρχουν ιδέες για χορτοφαγικές συνταγές (σνακ, φαγητο)

 

τι ταίζεται εσείς οι χορτοφάγοι τα μικρά σας?

 

τι τους δίνετε για ασβέστιο?

για σίδηρο?

τι τους δίνετε για ενδιάμεσα γεύματα?

για φαγητό?

για γλυκάκι?

 

το βάρος τους και η αιματολογική τους εικόνα πως είναι?

 

περιμένο τις απαντήσεις σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ενδιαφερων θεμα ειμαι περιεργη να δω και εγω το θεμα για καμοια καλη σδυνταγη παρολο που δεν ειμαι χορτοφαγος η μικρη μου δεν το πολυσμπαθει

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MA KANENAS ΧΟΡΤΟΦΑΓΟΣ???

 

βρήκα αυτές τις γεννικές οδηγίες για τη διατροφή των βίγκαν παιδιών...

 

Ακολουθούν μερικά σημεία που πρέπει να θυμόμαστε για τα βίγκαν παιδιά:

 

* Αν νιώθετε πως το μικρό σας δεν τρώει αρκετά – ένα τυπικό πρόβλημα για τα παιδιά προσχολική ηλικίας ειδικά, ανεξάρτητα από το αν είναι βίγκαν ή όχι – επικεντρωθείτε σε τροφές με υψηλή θερμιδική αξία όπως βούτυρο από ξηρούς καρπούς, αβοκάντο και τόφου. Μην το παρακάνετε με τις φυτικές ίνες γιατί γεμίζουν γρήγορα τα μικρά στομάχια. Μπορείτε να συμπεριλάβετε κάποιες επεξεργασμένες τροφές όπως ζυμαρικά και δημητριακά. Και μην παραλείψετε το λίπος. Τα παιδιά δεν χρειάζονται δίαιτες χαμηλές σε λιπαρά.

 

* Καμία τροφή δεν είναι απολύτως απαραίτητη στη βίγκαν διατροφή, αλλά το ενισχυμένο γάλα σόγιας μπορεί να βοηθήσει πολύ στην πρόσληψη πρωτεΐνης, ασβεστίου και βιταμίνης D. Πολλές μάρκες είναι ενισχυμένες με βιταμίνη Β12. (Γάλατα από αμύγδαλα, βρώμη ή ρύζι είναι χαμηλά σε πρωτεϊνες αλλά και σε θερμίδες. Είναι εντάξει για περιστασιακή χρήση, αλλά όχι ως ιδανική βασική τροφή).

 

* Αν τα παιδιά δεν καταναλώνουν συχνά ενισχυμένες τροφές, θα χρειαστούν απαραιτήτως συμπλήρωμα βιταμίνης D και βιταμίνης Β12. Μία πολυβιταμίνη που περιέχει αυτά τα θρεπτικά στοιχεία είναι κατάλληλη, αρκεί να είναι από αυτές που μασιούνται. Η βιταμίνη Β12 δεν είναι τόσο εύκολα απορροφήσιμη αν καταπίνεται ολόκληρη.

 

* Τα βίγκαν παιδιά έχουν λίγο μεγαλύτερη ανάγκη σε πρωτεΐνη από τα παμφάγα. Μπορούν να λάβουν αρκετή πρωτεΐνη με την προϋπόθεση ότι καταναλώνουν αρκετές θερμίδες, τρώγοντας ποικιλία από φυτικές τροφές. Αλλά αν τα παιδιά απεχθάνονται τα όσπρια, μπορείτε να ενισχύσετε τη διατροφή τους με πρωτεΐνη που περιέχεται σε μπέργκερ λαχανικών, προϊόντα σόγιας και γλουτένη σιταριού.

 

* Τα ενισχυμένα φυτικά γάλατα και οι χυμοί μπορούν να δώσουν εύκολα αρκετό ασβέστιο στα παιδιά. Καλό είναι να συμπεριλαμβάνουμε τροφές πλούσιες σε ασβέστιο, όπως το χούμους, τα σύκα και το βούτυρο αμυγδάλου.

 

* Σιγουρευτείτε ότι τα παιδιά σας λαμβάνουν αρκετό ψευδάργυρο. Καλές πηγές είναι οι κολοκυθόσποροι, τα φασόλια, ο αρακάς και το ταχίνι.

 

* Συμπεριλάβετε μία καλή πηγή βιταμίνης C με κάθε γεύμα. Τα βίγκαν παιδιά λαμβάνουν πολύ σίδηρο. Το κλειδί είναι να το απορροφούν επιτυχώς. Είναι σημαντικό η βιταμίνη C να καταναλώνεται ταυτόχρονα με το σίδηρο.

 

* Τα φυλλώδη λαχανικά – όπως το σκούρο λάχανο και το σπανάκι– είναι σούπερ βίγκαν τροφές, αλλά δυστυχώς όχι πάντα δημοφιλή με τα μικρά παιδιά. Συνδυάστε τα με απλές τροφές όπως πουρέ πατάτες ή με γλυκές γεύσεις όπως σάλτσα μήλου. Ή κόψτε τα λαχανικά πολύ ψιλά, ανακατέψτε τα με ρύζι, και σερβίρετέ τα μέσα σε μεξικάνικη τορτίγια.

 

σε αυτό το μπλογκ...

http://greekveganparenting.blogspot.com/search/label/%CF%87%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%BF%CF%86%CE%B1%CE%B3%CE%AF%CE%B1

Link to comment
Share on other sites

λολ!!!!!!!ολο και καποιος δεν θα εχει δει το θεμα!!!!

παντως θελω νοστιμες συνταγες χωρις κρεας η μικρη μου το σιχενεται προς το παρων οχι πως με ενοχλει αν θα γινει χορτοφαγος πλακα θα εχει

 

θα δω μιας και μας βρηκες αυτα τα ενδιαφεροντα σαιτ μαγειρικης θα βρω μια συνταγη να κανω αυριο την πλακα μου και να δοκιμασω

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω τα παιδια εαν ζηλεψουν κατι που τρωνε αλλα παιδακια ή αν επισκεφθουν τη γιαγια επιτρεπεται να φανε κατι εξω απο τους κανονες της χορτοφαγιας?Και αν οχι πως διαχειριζεσθε αυτη την απαγορευση.Η κατασταση αυτη μου θυμιζει παιδια με αλλεργιες ή διαβητικα παιδια που απαγορευεται να φανε καποια πραγματα και αυτο ειναι πολυ δυσκολο για τους γονεις.Πως μπορει να πεισθει το παιδι να μη ζηλευει το φαγητο των αλλων?

Εαν ειμαι οφ τοπικ συγχωρειστε με και μην απαντησετε.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

διάβασε κι εδώ θα βρεις πολλές πληροφορίες

The Vegetarian Resource Group στα αγγλικά

 

ελληνικά μετάφραση από google

(the vegetarian resourse group)

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
θα ήθελα αν υπάρχουν ιδέες για χορτοφαγικές συνταγές (σνακ, φαγητο)

 

τι ταίζεται εσείς οι χορτοφάγοι τα μικρά σας?

 

τι τους δίνετε για ασβέστιο?

για σίδηρο?

τι τους δίνετε για ενδιάμεσα γεύματα?

για φαγητό?

για γλυκάκι?

 

το βάρος τους και η αιματολογική τους εικόνα πως είναι?

 

περιμένο τις απαντήσεις σας...

 

Γειά σου Μαριάλ. Για να μην τα γράφω εδώ, δες το παρακάτω λινκ που τα έχει όλα μαζεμένα. http://www.vrg.org/nutshell/kids.htm

 

Μεγαλώνω έναν βιγκανάκο και τα πηγαίνει πάρα πολύ καλά. Για να πάρεις μία ιδέα περί μενού, να σου φέρω παράδειγμα μίας ημέρας. :)

Πρωινό: Βρώμη με γάλα αμυγδάλου, σταφίδες, μύρτιλλα (τα μπλε τα βατόμουρα), μπανάνα, κανέλα

Σνακ: Τηγανίτα με σπιτική μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη ή φρούτα ή ψωμί ολικής άλεσης με κάποιο βούτυρο από ξηρούς καρπούς ή ταχίνι

Μεσημεριανό: "Ομελέτα" με τόφου, κουνουπίδι, κρεμμύδι, μανιτάρια, πιπεριές και χυμό πορτοκάλι ή κάποια συνταγή με όσπρια

Σνακ: Γιαουρτάκι σόγιας ή κάποιο σπιτικό κέικ και γάλα ρυζιού

Βραδινό: Ζυμαρικά ρυζιού ή ολικής άλεσης με λαχανικά σε σάλτσα από γάλα καρύδας.

 

Σημείωση ότι ο μικρός μου πλέον τρώει περίπου ό,τι κι εμείς αλλά χωρίς αλάτι ή ζάχαρη. Για τα πιο μικρά παιδιά, τα φαγητά είναι πιο περιορισμένα φυσικά και όλα σε μορφή πολτού. Ένα τρικ που μας βοήθησε όταν ο μικρός μου δεν ήθελε κάτι, ήταν να προσθέσουμε γάλα καρύδας και το εξαφάνιζε. Να πω ότι σε σύγκριση με τα άλλα παιδάκια της ηλικίας του, τρώει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία φαγητών.

 

Γενικά είναι πολύ εύκολο με σωστό προγραμματισμό να πάρει κανείς όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά από φυτικές πηγές αποφεύγοντας τα λίπη, τις ορμόνες και όλα τα αρνητικά των ζωικών παράγωγων. Γενικά οι βίγκαν μαμάδες θηλάζουν για 1-2 χρόνια. Μετά από τον αποθηλασμό, είναι καλό να δίνεται στο παιδί Β12 σε μορφή σκόνης μέσα στο φαγητό εκτός και αν τρώνε αρκετά προϊόντα με Β12 όπως δημητριακά, ενισχυμένα φυτικά γάλατα και διατροφική μαγιά.

 

Τώρα για την ερώτηση που τέθηκε περί κοινωνικής πίεσης και συμπεριφοράς του παιδιού, είχα διαβάσει μερικά καλά άρθρα εδώ:

http://greekveganparenting.blogspot.com/search/label/%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%20%CF%80%CE%AF%CE%B5%CF%83%CE%B7

 

Όταν ο βιγκανισμός είναι τρόπος ζωής και γίνεται για λόγους ηθικής, το παιδί μεγαλώνει γνωρίζοντας τους λόγους που είναι βίγκαν. Αν και δεν έχω βρεθεί ακόμη σε αυτή τη θέση, από φίλες μου βίγκαν μαμάδες γνωρίζω ότι τα καμάρια τους δεν έχουν σοβαρό θέμα με το να ζηλεύουν τα άλλα παιδάκια γιατί στην ουσία με λίγη παραπάνω προσπάθεια από τη μαμά, δεν νιώθουν ότι στερούνται τίποτα. Μια φίλη μου μου έλεγε πως ήταν με το κοριτσάκι της στο σούπερ μάρκετ (η μικρή είναι 5 χρονών) και ήθελε να αγοράσει κάτι που είχε γάλα αγελάδας. Όταν η φίλη μου της είπε τι περιέχει το προϊόν, η μικρή δεν το ήθελε πιά "γιατί η αγελάδα είναι καλή και δεν θέλω να πονάει".

 

Αυτά...αν μπορώ να διαφωτίσω σε τίποτις ακόμη πείτε μου. Από συνταγές έχω μπόλικες αλλά θα πρέπει να μου πείτε συγκεκριμένα τι σας ενδιαφέρει για να σας ποστάρω μερικές.

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμείς δεν είμαστε βιγκαν καθώς τρώμε ψάρι, αλλά μόνο μιά φορά τη βδομάδα.

 

Τις υπόλοιπες μέρες τρώει:

Για πρωινό:

Βρώμη, με φρούτα ή ταχίνι, και λίγο χυμό αγάβης, ή γιαουρτάκι σόγιας με σταφίδες, ή μύρτιλα ή κρανμπερις, ή smoothie με ρόφημα βρώμης ή αμυγδάλου, λιναρόσπορο, ταχίνι, μπανάνα, σπόρους κάνναβης...κλπ

 

Μεσημεριανό:

Xυμό καρότο με αγγούρι και σέλινο ή κολοκύθι, ή σκέτο καρότο

Φακές, η όσπρια, ή χόμους, ή τόφου, και σαλάτα, αγγουράκι, πιπεριά, αβοκάντο...

 

Απόγευμα

Φρούτα

 

Βραδινό

Χόρτα, λαχανικά,με πλήρες ρύζι, ή κίνοα, ή κεχρί, η μακαρόνια που και που

 

Σνακ: μπισκοτάκια χωρίς ζάχαρη, κριτσίνια ολικής, ρυζογκοφρέτες, ψωμί ολικής, ή ντίνκελ με βούτυρο ξυρών καρπών, ή μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη, νιφάδες βρώμης με σταφίδες και ηλιόσπορους και ρόφημα βρώμης ή αμυγδάλου, ξηροί καρποί, χυμοί φρούτων...

 

Συμπληρώματα συνήθως το παιδί δε χρειάζεται αν τρώει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θέμα...

Αν και δεν είμαι βίγκαν με ενδιαφέρουν πολύ οι συμβουλές σας για τον εξής λόγο:

Το παιδί μου (18 μηνών σε λιγες μέρες) έχει αλλεργία στην αγελαδινή πρωτεϊνη. Προς το παρόν τη θηλάζω αλλά θα ήθελα να κόψω άμεσα τον πρωινό θηλασμό (αφού δεν αντέχω άλλο να ξυπνάω αξημέρωτα για να τη θηλάσω πριν να πάω στη δουλειά) και θα ήθελα να βρω κάποια λύση άλλη εκτός του Neocate (υποαλλεργικό πανακριβο γάλα) που μας σύστησε η παιδίατρος για να αντικαταστήσω τον πρωινό θηλασμό...

Αν κατάλαβα καλά το γάλα το μητρικό μπορεί να αντικατασταθει από κάποιο ρόφημα φυτικού προϊόντος εμπλουτισμένο με βιταμίνες??

Χιπιμάμα τι δίνουν οι βίγκαν μαμάδες στα παιδιά τους όταν αποθηλάζουν???

Χαζή ερώτηση: Ξέρω πως οι ξηροι καρποί θεωρούνται αλλεργιογόνοι κ πρέπει να δίνονται μετά τα 2 έτη του παιδιού. Εσείς αναφέρεστε σε βούτυρο αμυγδάλου και σε ρόφημα. Το αμύγδαλο σε αυτή τη μορφή δεν προκαλεί αλλεργίες??Μπορώ να το δώσω στη μικρή πριν τα 2??

Ευχαριστώ πολύ!!!

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Τις υπόλοιπες μέρες τρώει:

Για πρωινό:

Βρώμη, με φρούτα ή ταχίνι, και λίγο χυμό αγάβης, ή γιαουρτάκι σόγιας με σταφίδες, ή μύρτιλα ή κρανμπερις, ή smoothie με ρόφημα βρώμης ή αμυγδάλου, λιναρόσπορο, ταχίνι, μπανάνα, σπόρους κάνναβης...κλπ

 

 

 

 

που βρισκεις σπορους κανναβης?

Link to comment
Share on other sites

ναι, γιατι ο μπαμπας μας (6 χρονια στη διωξη) θα το επαιρνε ψυχραιμα..

 

εντιτ..

 

να ρωτησω και κατι ακομα... (ποσο ασχετη ειμαι, γελατε το ξερω.... λολ!)

 

οι σποροι κανναβης, ειναι καναβουρι? που δινουμε στα καναρινια?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά να μην τρώνε από όλα τα παιδιά? Το θεωρώ απίστευτη καταπίεση αυτό.Οκ αν το παιδί το αποφασίσει όταν μεγαλώσει μόνο του αλλά τώρα γιατί να του επιβάλουμε αυτό που εμείς θέλουμε για τον εαυτό μας ως τρόπο ζωής?

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά να μην τρώνε από όλα τα παιδιά? Το θεωρώ απίστευτη καταπίεση αυτό.Οκ αν το παιδί το αποφασίσει όταν μεγαλώσει μόνο του αλλά τώρα γιατί να του επιβάλουμε αυτό που εμείς θέλουμε για τον εαυτό μας ως τρόπο ζωής?

δεν ειμαι χορτοφαγος αλλα διαβαζω τις σελ.των κοριτσιων που ειναι γτ ειμαι υπερ των βιολογικων και προσπαθω οσο μπορω για τα παιδια μου και φυσικα διαβασα ζουζου την απορια σου,επετρεψε μου να πω κατι ομως.εμας δεν μας επιβαλαν την μικτη διατροφη απο μικρα?οι μανουλες που το κανουν αυτο και δινουν στα παιδια τους μια ισσοροπημενη φυτικη διατροφη απλα ζουνε ετσι τωρα για το αν εγω ή εσυ συνφωνουμε ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.εγω πχ. δεν θα στερουσα το ψαρι ποτε απο το παιδι μου,ουτε το μοσχαρι ή το κρεας της στρουθοκαμηλου που ειναι 100%καθαρο και χωρις λιποςή το αυγο.αλλα εγω ειμαι αλλου.παντος αυτο που μετραει ειναι το εντερο στον οργανισμο ολα απο εκει ξεκινανε εαν το εντερο εχει καλη λειτουργια δεν μαζευει τοξινες ο οργανισμος.για δειτε αν θελετε αυτο http://www.iathiein.gr/print.php?id=1171479078&archive=πολυ καλο αρθρο επισης τωρα διαβαζω και το η φροντιδα του εντερου απο τον drBernard Jensen

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θέμα...

Αν και δεν είμαι βίγκαν με ενδιαφέρουν πολύ οι συμβουλές σας για τον εξής λόγο:

Το παιδί μου (18 μηνών σε λιγες μέρες) έχει αλλεργία στην αγελαδινή πρωτεϊνη. Προς το παρόν τη θηλάζω αλλά θα ήθελα να κόψω άμεσα τον πρωινό θηλασμό (αφού δεν αντέχω άλλο να ξυπνάω αξημέρωτα για να τη θηλάσω πριν να πάω στη δουλειά) και θα ήθελα να βρω κάποια λύση άλλη εκτός του Neocate (υποαλλεργικό πανακριβο γάλα) που μας σύστησε η παιδίατρος για να αντικαταστήσω τον πρωινό θηλασμό...

Αν κατάλαβα καλά το γάλα το μητρικό μπορεί να αντικατασταθει από κάποιο ρόφημα φυτικού προϊόντος εμπλουτισμένο με βιταμίνες??

 

 

Αν το μωρό άνω του έτους θηλάζει τουλάχιστον 3-4 φορές τη μέρα, παίρνει τα συστατικά που χρειάζεται ως προς τι του δίνει το κάθε γάλα. Οπότε, αν αφήσεις τον πρωινό θηλασμό, μπορείς να μετατοπίσεις τα γεύματα του πιο νωρίς το πρωί.

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/toddler-foods.html

Αν δεν έχεις σκοπό να αποθηλάσεις ιδιαίτερα σύντομα, δηλαδή πριν τα 2-2.5 χρόνια, τότε δεν χρειάζεται να εισάγεις κανένα ξένο γάλα, το παιδί μπορεί να καλυφθεί από τις άλλες τροφές που τρώει. Υπό αυτό το πρίσμα, τα υποκατάστατα ροφήματα κτλ είναι μια διευκόλυνση για τις μαμάδες αλλά υπολογίζουμε και το κόστος, που είναι αρκετά υψηλό, και ίσως να μην αξίζει τον κόπο (δεδομένου ότι έχει καλή ισορροπημένη διατροφή).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδιά να μην τρώνε από όλα τα παιδιά? Το θεωρώ απίστευτη καταπίεση αυτό.Οκ αν το παιδί το αποφασίσει όταν μεγαλώσει μόνο του αλλά τώρα γιατί να του επιβάλουμε αυτό που εμείς θέλουμε για τον εαυτό μας ως τρόπο ζωής?

όχι μόνο στη διατροφή, σε όλους τους τομείς κάθε γονιός επιβάλει στο παιδί του αυτό που θέλει για τον εαυτό του ως τρόπο ζωής. Για παραδειγμα, ο γιος μου μπορεί να θεωρήσει απίστευτη καταπίεση το γεγονός ότι θα τον βαφτίσω Χριστιανό Ορθόδοξο, όμως εγω αυτό θεωρώ καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι ακομα... (ποσο ασχετη ειμαι, γελατε το ξερω.... λολ!)

 

οι σποροι κανναβης, ειναι καναβουρι? που δινουμε στα καναρινια?

 

Πολύ σωστά!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...