Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Sos! Πηγα να κάνω τούρτα και...έκανα "πατάτα" !


mariantinos

Recommended Posts

Λοιπόν πηγα χτες σούπερ μάρκετ κ έβαλα στο καλάθι μια απ αυτές τις τούρτες που είναι έτοιμες με όλα τα υλικα στο κουτί. Μετά όμως το μετανοιώσα κ είπα να πάρω υλικα να κάνω μια μόνη μου(τρομάρα μου!) Δεν εχω ξανακάνει!πήρα λοιπόν παντεσπανι,κρέμα σοκολάτα,βανίλια για γεμίση,δάκρυα κουβερτουρα κ έφυγα.ξεκίνησα,την έκανα έβαλα κ αλλά υλικα που είχα σπίτι κ έγινε μια όμορφη τούρτα.. Είχα την εντύπωση όμως ότι κατι δεν έκανα.κ πράγματι.βάζουν κατι πάνω στο παντεσπανι σαν σιρόπι νομίζω.κ τα ερωτήματα είναι τα εξής:

1.τι βάζουν πάνω στο παντεσπανι;

2. Τώρα που έγινε στεγνή τι κάνω; καμία ιδέα; (σκέφτηκα να αραίωσω σιρόπι σοκολάτα κ να το βάλω στο παντεσπανι με σύριγγα!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τιμωρήθηκες γιατι εφτιαξες τούρτα μέσα στην Μ.Εβδομάδα!!!!!!!

 

Πλάκα κάνω!

Η μαμά μου (γιατί εγω δεν τρώω και δεν φτιάχνω τούρτες και γενικότερα γλυκά!) βάζει συνήθως σιρόπι βύσινο (από γλυκό βύσινο που εχει φτιάξει η γιαγιά μου) απλά νομίζω οτι το αραιώνει πρώτα με λίγο νεράκι!

Δεν νομίζω να κάνεις κάτι τωρα με ..... σιροποενέσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το συροπιάζεις. Το σιρόπι γίνεται με νερό, ζάχαρη, και λίγο χυμό λεμονιού. αναλογίες δε θυμάμαι. Αυτοσχεδίασε!!!!

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παντεσπάνι μπορείς να το σιροπιάσεις με σιρόπι (νερό-ζάχαρη-λεμόνι), ή με σιρόπι έτοιμο εμπορίου π.χ. βύσσινο, σοκολάτα κλπ., με σιρόπι απο γλυκό κουταλιού, με λικέρ, με γάλα κακάο εμπορίου , με χυμό, ακόμα και με......coca cola ή fanta. (πάντα ανάλογα με τις γεύσεις της τούρτας)

Τώρα, Μαράκι, τι μπορείς να κάνεις μετά τη συναρμολόγηση της τούρτας, δεν μπορώ να φανταστώ. Πάντως, έχε υπόψη σου, ότι όσο περνάνε οι ώρες, το παντεσπάνι θα νωτίσει, θα πάρει υγρασία απο τις κρέμες και θα μαλακώσει. ;)

 

 

edit: συνήθως το σιρόπι είναι ίση αναλογία ζάχαρης -νερού και λίγες σταγόνες λεμόνι για να μη ζαχαρώσει.

(π.χ. 1 κούπα νερό-1 κούπα ζάχαρη 4-5 σταγ. λεμόνι)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Τιμωρήθηκες γιατι εφτιαξες τούρτα μέσα στην Μ.Εβδομάδα!!!!!!!

 

Χα χα χα χα χα.

Τα ισορρόπησα

Βρε.νηστευω 40 μέρες αλλά μόνο από κρέας.

Α ΣTEIΛE ΈΝΑ ΒΆΖΟ ΑΠ ΤΟ ΓΛΥΚΌ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΆΣ

Link to comment
Share on other sites

Το παντεσπάνι μπορείς να το σιροπιάσεις με σιρόπι (νερό-ζάχαρη-λεμόνι), ή με σιρόπι έτοιμο εμπορίου π.χ. βύσσινο, σοκολάτα κλπ., με σιρόπι απο γλυκό κουταλιού, με λικέρ, με γάλα κακάο εμπορίου , με χυμό, ακόμα και με......coca cola ή fanta. (πάντα ανάλογα με τις γεύσεις της τούρτας)

Τώρα, Μαράκι, τι μπορείς να κάνεις μετά τη συναρμολόγηση της τούρτας, δεν μπορώ να φανταστώ. Πάντως, έχε υπόψη σου, ότι όσο περνάνε οι ώρες, το παντεσπάνι θα νωτίσει, θα πάρει υγρασία απο τις κρέμες και θα μαλακώσει. ;)

 

 

Ααα Έφη τι ωραίες ιδέες!απ αυτα ρίχνω πολύ ή λίγο;

Έχει πάνω από 24ωρο που την έκανα κ το παντ παραμένει ίδιο. Μπορώ επίσης να την χρησιμοποιήσω για στοκο σε κατι τρύπες που μας έμειναν στους τοίχους απ το χριστουγεννιατικο στολισμό!χα χα χα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω πεθανει στα γελια για τις "σιροποενεσεις",χα,χα,χα :),απιστευτο!!!!

 

Παρ' ολα αυτα φαινεται καλη ιδεα,δεν θα το σκεφτομουνα ποτε...respect ;)

 

Οσο για βοηθεια,λυπαμαι ειμαι ασχετη απο γλυκα,αλλα δεν μπορεσα να αντισταθω........:)

 

Παρακαλω συνεχιστε....

 

Link to comment
Share on other sites

Ααα Έφη τι ωραίες ιδέες!απ αυτα ρίχνω πολύ ή λίγο;

Έχει πάνω από 24ωρο που την έκανα κ το παντ παραμένει ίδιο. Μπορώ επίσης να την χρησιμοποιήσω για στοκο σε κατι τρύπες που μας έμειναν στους τοίχους απ το χριστουγεννιατικο στολισμό!χα χα χα

Πως να σου το περιγράψω τώρα? Ρίχνεις λίγο με το κουτάλι σούπας, που και που ή κάνεις ζιγκ ζαγκ με το σιρόπι αν είναι σε μπουκάλι. Δεν πρέπει να πέσει και πολύ υγρό γιατί τότε θα γίνει λασπωτό, κατάλαβες?

Πάρε κανένα σιρόπι και σε κάθε κομμάτι που σερβίρεις, γύρισε το λίγο στο πλάι και ρίξε σιροπάκι. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.....

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Εχω πεθανει στα γελια για τις "σιροποενεσεις",χα,χα,χα :),απιστευτο!!!!

 

Παρ' ολα αυτα φαινεται καλη ιδεα,δεν θα το σκεφτομουνα ποτε...respect ;)

 

Οσο για βοηθεια,λυπαμαι ειμαι ασχετη απο γλυκα,αλλα δεν μπορεσα να αντισταθω........:)

 

Παρακαλω συνεχιστε....

 

 

Η μήπως ένα σιρόποκλίσμα θα ήταν καλύτερο;να ρθει να στρώσει χαρακτήρα η τούρτα-στουπέτσι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω πεθανει στα γελια για τις "σιροποενεσεις",χα,χα,χα :),απιστευτο!!!!

Παρ' ολα αυτα φαινεται καλη ιδεα,δεν θα το σκεφτομουνα ποτε...respect ;)

Οσο για βοηθεια,λυπαμαι ειμαι ασχετη απο γλυκα,αλλα δεν μπορεσα να αντισταθω........:)

Παρακαλω συνεχιστε....

Κι όμως, οι σιροποενέσεις υπάρχουν σαν τεχνική, για παράδειγμα στην παρασκευή σιροπιαστών λουκουμάδων. Φτιάχνεις τους λουκουμάδες και μετά βάζεις μέσα με σύριγγα το σιροπάκι. Γίνονται.......ΤΕΛΕΙΟΙ!!! ζουμεροί και σιροπιαστοί.... Πάλι με έπιασε σιελλόροια..:oops:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Έφη πριν 5 λεπτά δοκίμασα αυτό που λες με το σιρόπι αλλά άδικος κόπος. Να μην ρίξω πολύ σιρόπι ε; ε ναι μετά θα ρθω να ανοίξω θέμα με τίτλο ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΆΝΩ ΤΟΎΡΤΑ Κ ΈΚΑΝΑ ΣΟΎΠΑ! χα χα χα χα χα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έφη πριν 5 λεπτά δοκίμασα αυτό που λες με το σιρόπι αλλά άδικος κόπος. Να μην ρίξω πολύ σιρόπι ε; ε ναι μετά θα ρθω να ανοίξω θέμα με τίτλο ΠΗΓΑ ΝΑ ΚΆΝΩ ΤΟΎΡΤΑ Κ ΈΚΑΝΑ ΣΟΎΠΑ! χα χα χα χα χα.

 

:lol::lol::lol: Χαχαχα!! Πάλι δε βγαίνουν τα emoticons.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

ΣOBAPA;;;υπάρχει τέτοιο πράγμα;; τρίτη φορά μέσα σε 24ώρες γράφω ότι ΜΈΝΩ ΜΕ ΤΟ ΣΤΌΜΑ ΑΝΟΙΧΤΌΟΟ.

Ναι, κι είναι ζουμερό..... και λαχταριστό........ και άπειρα παχυντικό, γι'αυτό σταματάμε τη συζήτηση εδώ. Μας φτάνουν τα τσουρέκια και τα κατσίκια που θα τσακίσουμε προσεχώς!!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, οι σιροποενέσεις υπάρχουν σαν τεχνική, για παράδειγμα στην παρασκευή σιροπιαστών λουκουμάδων. Φτιάχνεις τους λουκουμάδες και μετά βάζεις μέσα με σύριγγα το σιροπάκι. Γίνονται.......ΤΕΛΕΙΟΙ!!! ζουμεροί και σιροπιαστοί.... Πάλι με έπιασε σιελλόροια..:oops:

 

Συγνωμη,δεν το ηξερα,το ειπα και πριν,ειμαι ασχετη απο ζαχαροπλαστικη

 

Το θεμα της τουρτας παραμενει ξεκαρδιστικο :D...δεν εχω λογια...

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη,δεν το ηξερα,το ειπα και πριν,ειμαι ασχετη απο ζαχαροπλαστικη

Το θεμα της τουρτας παραμενει ξεκαρδιστικο :D...δεν εχω λογια...

Βρε Μπουκίτσα, γιατί ζητάς συγγνώμη καλό μου? Εγώ απλά το αναφέρω επειδή παρόλο που ακούγεται απίστευτο, υπάρχει!!:-D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κι είναι ζουμερό..... και λαχταριστό........ και άπειρα παχυντικό, γι'αυτό σταματάμε τη συζήτηση εδώ. Μας φτάνουν τα τσουρέκια και τα κατσίκια που θα τσακίσουμε προσεχώς!!

 

Έφη έχει γούστο να νομίζεις ότι δεν ήξερα τους λουκουμαδες!την ένεση που τους κάνουν δεν ήξερα ε.

Link to comment
Share on other sites

Έφη έχει γούστο να νομίζεις ότι δεν ήξερα τους λουκουμαδες!την ένεση που τους κάνουν δεν ήξερα ε.

όχι, βρε. Για την ένεση λέω κι εγώ. Οι συγκεκριμενοι που έχουν "μπολιαστεί" (για να θυμηθώ και τη γιαγιά μου) είναι ιδιαιτέρως ζουμεροί και σιροπιαστοί κλπ.:lol:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ρε μαρακι!θεα!η φωτο στο αβαταρ δικια σου ειναι?αν ναι εισαι κουκλα!

 

 

Α παλιά είναι η φωτό.λίγο πριν μείνω έγκυος.τώρα αν με δεις δεν θα με γνωρίσεις.από κιλά εντάξει είμαι από τ αλλά όμως...χρονος για τίποτις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...