Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ - ΙΚΑ


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Έχω δει να τακτοποιείται το θέμα των μειωμένων ασφαλιστικών εισφορών για όλα τα ταμεία, πλην του ΙΚΑ.

 

Η επικοινωνία με το ΙΚΑ μου, αλλά και το ΙΚΑ εργοδότη κατέληξε στο ότι ο εργοδότης πρέπει να κάνει αίτηση (?) και βλέπουμε.

Η Δ/νση Ασφάλισης & Εσόδων στα κεντρικά γραφεία του ΙΚΑ ήταν κάθετη: Τα υποκαταστήματα οφείλουν να γνωρίζουν τη διαδικασία..

Ο λογιστής του εργοδότη μου δηλώνει πλήρη άγνοια (δεν περίμενα κάτι άλλο..)

 

Anyway, υπάρχει άλλη μανούλα στην οποία να έχει δουλέψει το μέτρο;;;

 

Αν όχι, λίγη πίεση προς τον εργοδότη, το ΙΚΑ του, κλπ δεν θα βλάψει. Μας χρωστάνε, δεν τους χρωστάμε... :)

.pngdev142prs__.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν καταλαβαίνω..

 

Έχετε πάρει όλες την εξάμηνη άδεια ή δεν γνωρίζετε για το μέτρο;;;

 

Αν έχετε πάρει την εξάμηνη άδεια χαίρομαι για εσάς και τους εργοδότες σας.

 

Αν δε γνωρίζετε για το μέτρο μήπως να απευθυνθείτε στα υποκαταστήματα ΙΚΑ που ανήκουν οι εργοδότες σας;;;

.pngdev142prs__.png
Link to comment
Share on other sites

Λενα παρα πολλες δε γνωριζουν τιποτα απολυτως.

 

 

Οποτε περναω απο το ΤΕΒΕ και βλεπω εγκυμονουσες η μικρα παιδακια, πηγαινω και τις ενημερωνω!

 

 

Για το ΤΕΒΕ Αγ Δημητριου, ειχα την πρωτια να πληρωσω το τελευταιο διμηνακι μειωμενο. Τωρα την επιστροφη????? Εεεεε σε κανα χρονο ετσι οπως το κοβω!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Lena, απο την ημέρα δημοσίευσης του Νόμου προσπαθώ να βγάλω άκρη για το πώς θα πληρώνω τις μειωμένες εισφορές. Έχω στείλει επιστολές προς τη Γενική Γραμματεία Κοινωνικών Ασφαλίσεων όπου μου απάντησαν ότι ισχύει ο συγκεκριμένος νόμος (λές και δεν το ξέρουμε...) καθώς και στα κεντρικά του ΙΚΑ Αγ. Κων/νου όπου περιμένω ακόμη την απάντησή τους...δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω...

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το ΙΚΑ Αγ.Κων/νου μου απάντησαν ότι θα το μάθω απο τα ΜΜΕ οταν αρχίσει να δίνεται η επιστροφή των χρημάτων που αφορούν την μείωση των εισφορών...απλά αυτό το θέλω και γραπτώς για να το στείλω στη ΓΓΚΑ (έτσι...για να μην δουλευόμαστε μεταξύ μας)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα,

 

Σημέρα το ΙΚΑ Συντάγματος, τμήμα Ασφάλισης & Εσόδων, μου είπε πως ο εργοδότης πρέπει να κάνει αίτηση στο ΙΚΑ του και η επιστροφή θα γίνει στον εργαζόμενο μέσω του εργοδότη.

 

Αναμένω εξελίξεις και θα ενημερώσω. όβερ!! :)

.pngdev142prs__.png
Link to comment
Share on other sites

περιμενουμε εναγωνιως εξελιξεις!!!!!!

 

 

 

εχω πολλους να ενημερωσω χεχεχε

οχι θα τους αφησουμε ετσι τους αχαειρευτους!

 

 

οσο για το κοριτσακι που αναφερε τα ΜΜΕ, βρε για ανεκδοτο το ειπες?????

 

 

Σου λεω παω στο ΤΕΒΕ και εντοπιζω μικρομανουλες και τις ενημερωνω!!!!!!

Βλεπω γκαστρωμενη και τις λεω το και το...

Το ΤΕΒΕ θα κανει τη παπια για να τα γλυτωσει!!!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

Το αρμόδιο τμήμα των κεντρικών ΙΚΑ που απάντησε επωνύμως ότι την επόμενη εβδομάδα θα βγει η σχετική εγκύκλιος και ότι δεν συντρέχει λόγος κανένας για τη μη λήψη αναδρομικών.

.pngdev142prs__.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

έχουμε κανένα νεότερο επί του θέματος;; ρωτάω για την κουμπάρα μου που μόλις γέννησε και είναι στο ΙΚΑ για σύνταξη και στο Ταμείο Υγείας της Πειραιώς

qrgjp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το μετρο αυτο απο ποτε ισχυει?Δηλαδη για τα ενσημα που εχω πληρωσει απο τοτε που γεννησα την κορη μου (Ιουνιος 2006) ισχυει?Μπορω να ζητησω επιστροφη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Οποτε δεν με καλυπτει για την κορη μου...:(:(:(

Για τον γιο μου δεν ξερω βεβαια, γιατι μετα το εξαμηνο, εμεινα 10 μερες στη δουλεια και μετα παραιτηθηκα και μετα αλλαξα εργοδοτη (για ενα μηνα).Αυτα τα δικαιουμαι αραγε?

Link to comment
Share on other sites

Σοφία

δυστυχως δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά δεν εχεις να χάσεις τίποτα με το να κάνεις την αίτηση στο ΙΚΑ. Ας σου επιστρέψουν το 50% των εισφορών για τις δεκα μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι?? τι μετρο ειναι αυτο που λετε?? δε καταλαβαινω τι εννοειται,μηπως ειμαι πολυ χαζη τελικα?? εγω εχω γεννησει τον οκτρωβρη και εχω παρει και το εξαμηνο(εφαγα ηδη το πρωτο μηνα:().

ασ μου πει και μενα καποια τι παιζει με το κ@&%$ ικα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην εγκύκλιο γράφει ότι η μητερα που είναι γραμμένη στο ΙΚΑ δικαιούται για δώδεκα μήνες μετά την γέννηση του παιδιού της να πληρωένι μειωμένες εισφορές κατά 50%. Όσο για σένα που κάνεις χρήση του εξαμήνου, αν κατάλαβα καλά, λέει ότι μπορεί να ισχύει το 50% για τους μήνες που θα υπολείπονται όταν θα γυρίσεις στην δουλειά μέχρι να συμπληρωθεί το 12μηνο.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ξέρετε ποια ακριβώς διαδικασία πρέπει να ακολουθήσουμε για να ζητήσουμε την επιστροφή;

 

Μάλλον θα πρέπει να συνεννοηθείς με τον εργοδότη σου γιατί είδα στην εγκύκλιο ότι υπέυθυνο ΙΚΑ για την επιστροφή των χρημάτων είναι το ΙΚΑ που ανήκει η επιχείρηση, αφού αυτή πληρώνει τις εισφορές.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...