Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πινει-δεν τρωει-δεν κοιμαται!


Recommended Posts

Μανουλες βοηθεια!

Η μικρη μου κοντευει να με τρελλανει! Ειναι 1 εβδομαδα τωρα που αποφασισε να μου τα κανει μαζεμενα! Αρχισαμε σιγα σιγα να κλωτσαμε στη φρουτοκρεμα, μετα να πινουμε ολο και λιγοτερο γαλα, μετα να μην θελουμε την απογευματινη κρεμα και εχουμε φτασει τωρα μετα απο 1 εβδομαδα σημερα να εχει πιει το πρωι 60ml γαλα, 1 αβγο, 10 κουταλιες φρουτοκρεμα και απο το φαγητο της που το λατρευει 5 κουταλιες και λιγο τυρακι!!!!!!

Επιπλεον τις 2 τελευταιες μερες δεν κοιμαται τον πρωινο της υπνακο (10:30-11:30) με αποτελεσμα να ειναι μεσα στη γκρινια την ακεφια και την αρνηση!

Τι λετε να φταιει? Ο γιατρος μας δεν ανησυχει προς το παρον αλλα εγω τρελλαινομαι με κατι τετοια!

Σκεφτομαι διαφορα, κομματακια ακομα δεν τα πολυθελει-τα προτιμα αλεσμενα αλλιως αναγουλιαζει, το γαλα το επινε εδω και 1 μηνα (3ης βρεφικης) χωρις θεματα. Ποτε της το δινω ζεστο, ποτε πιο κρυο μπας και τη βρω καπου. Εχω αρχισει και της δινω απο τα δικα μας χωρις αντιρρησεις (φασολακια λαδερα, αρακα, φακες, σπανακορυζο, μακαρονια με σαλτσα, κοκκινιστο κρεας, ψαρι, τα παντα) μονο με το κοτοπουλο με πατατες στο φουρνο οπως επισης και με τα μπιφτεκια με πατατες στο φουρνο ειχαμε θεμα. Λετε απλα να μην της αρεσει?

Αλλοι λενε λιγο η ζεστη λιγο κανενα δοντι... υπομονη!

Το προγραμμα της μεχρι τωρα ηταν: (στο περιπου με μικρες αποκλισεις)

8:00 ξυπνημα

8:30 210ml γαλα

11:30 200γρ φρουτοκρεμα

14:00 200 γρ. φαγητο

18:00 γιαουρτι ή κρεμα

21:30 210 ml γαλα και νανι

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα που με ακουτε!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επίσης να προσθέσω οτι έχει πάθει μια απίστευτη μαμακίαση!!! Δεν τολμάω να απομακρυνθώ απο κοντά της ούτε μέχρι την τουαλέτα!!!! Οπως επίσης οτι πίνει πολύ πολύ νερό.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η ζέστη είναι μέσα στο πρόγραμμα στάνταρ ειδικά αφού ζητάει νερό. Άλλαξε κάτι στις συνήθειές σας; Π.χ. επιστροφή από διακοπές, διακοπές κάτι;

 

Η μαμακίαση είναι στα πλαίσια της ηλικίας. Μιλάει; Περπατάει; Μερικές φορές παλλινδρομούν σε προηγούμενα στάδια όταν ετοιμάζονται να κατακτήσουν κάτι καινούριο...

 

Τι της αρέσει να τρώει; Εστίασε σε θρεπτικές τροφές (πρωτεΐνες, καλά λιπαρά, φρούτα λαχανικά κλπ) για το διάστημα αυτό και απόφυγε ψωμιά και τέτοια που χορταίνουν πιο γρήγορα.

 

επίσης γκουγκλαρε nibble tray να δεις πώς μπορείς να τη δελεάσεις με φαγάκια που μπορεί να πιάνει με τα χεράκια της (και να σου κάνει το σπίτι μαντάρα....)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να πω πως το προγραμμα σας οσον αφορα τα γευματα ειναι απολυτως φυσιολογικο για την ηλικια σας. Ωστοσο αν ειστε σε φαση οδοντοφυιας σιγουρα ενας παραγοντας αρνησης του φαγητου ειναι τα δοντια, ειδικα το γαλα (λογω θερμοκρασιας και ειδικα το ζεστο) και τα φρουτα (λογω οξυτητας) της προκαλουν ευαισθησια στα ουλακια της, με αποτελεμα να μην ανταποκρινεται.

 

Επιπλεον, σιγουρα τον ρολο της παιζει και η αλλαγη θερμοκρασιας, γιαυτο προσπαθησε να "μεινεις" σε τροφες πλουσιες σε βιταμινες και θρεπτικα συστατικα και φυσικα στο νερακι. Λογω της ζεστης χανει πολλα υγρα, οποτε οι τροφες που θα της δινεις φροντισε να ειναι ικανες να αναπληρωσουν αυτα που χανει. Παρεπιπτοντως, οι κενωσεις και οι πανες σας σε τι κατασταση βρισκονται, εχεις αντιληφθει να εχει αλλαξει κατι???

 

Τωρα, οτι αφορα τον πρωινο σας υπνακο, το μωρακι σου ειναι σε μια ικανη/καταλληλη ηλικια για να καταφερει να απομονωσει αυτον τον υπνο δια παντος, οποτε προετοιμασου...!!! Αν δεις οτι συνεχιζει να αρνειται να κοιμηθει λογικα θελει να τον κοψει, απλα ισως σας παρει καποιο διαστημα για να συμβει αυτο, οποτε φυσιολογικα μπορει να σε μπερδεψει η ολη κατασταση μεχρι να οριστικοποιηθει!!!

 

Το γεγονος οτι εχει περιελθει σε φαση "μαμακιασης" ειναι απολυτως φυσιολογικο και αναμενομενο για ενα μωρακι αυτης της ηλικιας. ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ξεκινουν τα προβληματα ελεγχου και διαχειρησης εξαρτησης, και αυτο που χρειαζεται απο μερους σου ειναι κυριως υπομονη!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Miriki στις συνηθειες μας δεν αλλαξε τιποτα απολυτως! Ισα ισα ειμαστε ρουτινιασμενοι μεχρι αηδιας! Το μονο που ισως να παρατηρησω ειναι οτι 1 μερα πριν ξεκινησουν ολα αυτα την αφησαμε για πρωτη φορα με τις γιαγιαδες απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 8 το βραδυ και πηγαμε κ εμεις σαν ανθρωποι καπου. Δεν μιλαει περα απο παπαπα, μπαμπαμπα, τατατα, μπουρδου, μπλια και αλλα τετοια γνωστα. Μονη της δεν περπαταει, αλλα με τα χερακια πιασμενα και σηκωνεται μονη της και αλωνιζει τα επιπλα.

Koalaki το μονο που καποιες μερες εχω παρατηρησει ειναι ελαφρυτερες πανες απο τσιτσα παρολα τα υγρα που πινει! Τρωει με τα χερια καρπουζακι, αχλαδακι και νεκταρινακι, παξιμαδια, μπισκοτακια και φρυγανιτσες. Οχι φαγητο.

Τον πρωινο υπνο πιστευω οτι τον χρειαζεται ακομα και ας τον αρνειται γιατι μεχρι να κοιμηθει το μεσημερι ειναι μεσα στη γκρινια χωρις διαθεση και μετα κοιμαται 3 ωρες!!!!

Οσο για τη μαμακιαση προσπαθω να κανω υπομονη και να της προσφερω αγκαλια και συντροφια, αλλα ποσο πια!?!?!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον πρωινο υπνο πιστευω οτι τον χρειαζεται ακομα και ας τον αρνειται γιατι μεχρι να κοιμηθει το μεσημερι ειναι μεσα στη γκρινια χωρις διαθεση και μετα κοιμαται 3 ωρες!!!!

Οσο για τη μαμακιαση προσπαθω να κανω υπομονη και να της προσφερω αγκαλια και συντροφια, αλλα ποσο πια!?!?!

 

Η δικη μου η μικρουλα αρχισε να κοβει τον πρωινο υπνο επανω στο ετος, και αφου περασαμε ενα μεσοδιαστημα γκρινιας/αρνησης τελικα καθιερωσε εναν 3ωρο μεσημεριανο υπνο, τον οποιο εχει μειωσει (σε 2 ωρες) εδω και λιγο καιρο!!!

Δεν εχει σημασια που ειναι μεσα στην γκρινια και αδιαθετη, απλα αδυνατει (ακομα) να διαχειριστει την αλλαγη γιαυτο και αντιδραει ετσι, συνηθως αυτο το μεσοδιαστημα ειναι καθοριστικο για την ομαλη μεταβαση απο το σταδιο που μεχρι τωρα ειχε πρωινο υπνο στο σταδιο που πλεον δεν θα εχει!!! Υπαρχει περιπτωση να σου κανει και πισωγυρισμα σε οτι αφορα τον πρωινο υπνο ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ με διακυμανσεις μεταξυ ωρων και διαρκειας!!!

 

Οσο για την υπομονη θα πρεπει να κανεις και αλλη, διοτι μετα τον χρονο αισθανονται/αντιλαμβανονται οτι δεν μπορουν να απομονωθουν απο τη μαμα, και συνηθως μετα τα 2 αρχιζουν να ανεξαρτητοποιουνται, και ΠΡΕΠΕΙ να μπορουν να καθονται για πανω απο 5 λεπτα ΜΟΝΑ τους και να απασχολουνται με το οτιδηποτε!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Smak καλημέρα!

 

Τί ηλικία έχει η μικρή? Αν ισχύει το τίκερ σου και είναι 1 έτους, νομίζω ότι είναι λίγο νωρίς να κόψει τον έναν από τους δύο ημερήσιους ύπνους, όχι ότι δεν υπάρχουν και παιδάκια που το κάνουν νωρίς.

 

Θα πρότεινα να προσπαθήσεις να την βάζεις λίγο αργότερα από τις 10.30, αφού αντιστέκεται. Αν αυτό οδηγήσει στο να πάει ο μεσημεριανός ύπνος πιο μετά, τότε την ξυπνάς από τον μεσημεριανό νωρίτερα. Εναλλακτικά, μπορείς, όταν χάνει τον πρωινό ύπνο, να την βάζεις νωρίτερα για μεσημέρι και εννοείται τότε νωρίτερα για βράδυ.

 

Γενικά έχε στο μυαλό σου ότι μπορεί να έχει αρχίσει η μετάβαση στον ένα ύπνο η οποία μπορεί και να κρατήσει αρκετό καιρό και σε αυτό το μεταβατικό στάδιο κρίσιμο είναι να κάνεις προσαρμογές και στον βραδυνό ύπνο, ώστε να αναπληρώνονται οι ώρες ύπνου που χάνει.

 

Το θέμα του φαγητού δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, μου το έχει κάνει ο γιος μου άπειρες φορές, τώρα τον έχω στο χωριό με τους γονείς μου και σήμερα μου είπε η μαμά μου ότι έχει 1-2 μέρες που δεν πολυτρώει. Μην την πιέζεις, θα επανέλθει, η ζέστη είναι άτιμο πράγμα για όλους, πόσο μάλλον για τα παιδάκια. Συνέχισε να της προσφέρεις άφθονο νερό, αλλά και χυμό (αν πίνει) για να την κρατάς ενυδατωμένη και θα πρότεινα το γάλα να είναι σε θερμοκρασία δωματίου. Τις μέρες που δεν πίνει πολύ γάλα, πρόσφερε κανένα γιαουρτάκι επιπλέον ή λίγο παραπάνω τυρί και όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Smak συνηθως αύτη ειναι η ηλικια που αντί για δυο έχουν μονο ενα μεσημεριανό ύπνο γυρω στις 2-2:30 ωρες!

 

Βαλτη να κοιμηθεί αμεςως μετα το φαγητο να δεις πως θα ειναι

 

Για το φαγητο που δεν τρωι (αν και έφαγε αρκετα όπως το περιεγραψες απλα μάλλον οχι οσο τρωει καθε μερα) ειναι είτε η ζέστη η την 'κακομαθανε' γιαγιά παπους. Αν αυτος ο λόγος θα έρθει παλι στα καλα της σύντομα μην ανυσηχεις

Συνέχισε να της προσφέρεις οτι της εδινες και πριν

 

Λαβέ υπόψη σου οτι οι προτιμήσεις στο φαγητο αλλάζουν μερικές φορές οπότε αν μπορεις προσπάθησε να δώσεις και μπουκιταες την ίδια ώρα με τη συνηθισμένο μπάς και το προτιμήσει!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΕΠΕΙ να μπορουν να καθονται για πανω απο 5 λεπτα ΜΟΝΑ τους και να απασχολουνται με το οτιδηποτε!!!

 

Απασχολείται μόνη της αρκετη ωρα αλλα αν ειμαστε στον ιδιο χωρο. Δεν χρειαζεται δηλαδη να ειμαι συνεχεια απο πανω της (πχ αν ειμαστε στο σαλονι αρκει να καθομαι στον καναπε κ εκεινη παιιζει, αν ειμαστε στην κουζινα και μαγειρευω εκεινη παιζει με τις κατσαρολες). Αρκει να μην κανω οτι φευγω... Μονο στο δωματιο της ομως μπορει να καθεται να παιζει και χωρις την παρουσια μας-οχι ομως για πολυ ωρα.

 

Τί ηλικία έχει η μικρή? Αν ισχύει το τίκερ σου και είναι 1 έτους, νομίζω ότι είναι λίγο νωρίς να κόψει τον έναν από τους δύο ημερήσιους ύπνους, όχι ότι δεν υπάρχουν και παιδάκια που το κάνουν νωρίς.

 

Ειναι οντως 1 ετους Deena μου. Κ εγω πιστευω οτι ειναι νωρις. Μου το εκανε 3 μερες σερι αλλα σημερα που ξυπνησε 7:30 την εβαλα 10:25 και σε 5' ειχε κοιμηθει (αφου βεβαια εκλαψε οταν την εβαλα!) Βεβαια η χθεσινη μας μερα ηταν πολυ-πολυ κουραστικη και με πολυ λιγοτερο υπνο!

 

Γενικά έχε στο μυαλό σου ότι μπορεί να έχει αρχίσει η μετάβαση στον ένα ύπνο η οποία μπορεί και να κρατήσει αρκετό καιρό και σε αυτό το μεταβατικό στάδιο κρίσιμο είναι να κάνεις προσαρμογές και στον βραδυνό ύπνο, ώστε να αναπληρώνονται οι ώρες ύπνου που χάνει.

 

Το βραδυ ομως δεν μου κοιμαται πανω απο 10 με 10 1/2 ωρες ποτε! Γι'αυτο και της δινω γαλα κατα τις 21:30 ωστε μεχρι τις 22:00 να εχει κοιμηθει και το πρωι να μην μου ξυπνησει πριν τις 7:30!

 

 

Για το φαγητο που δεν τρωι (αν και έφαγε αρκετα όπως το περιεγραψες απλα μάλλον οχι οσο τρωει καθε μερα) ειναι είτε η ζέστη η την 'κακομαθανε' γιαγιά παπους. Αν αυτος ο λόγος θα έρθει παλι στα καλα της σύντομα μην ανυσηχεις

Συνέχισε να της προσφέρεις οτι της εδινες και πριν

Λαβέ υπόψη σου οτι οι προτιμήσεις στο φαγητο αλλάζουν μερικές φορές οπότε αν μπορεις προσπάθησε να δώσεις και μπουκιταες την ίδια ώρα με τη συνηθισμένο μπάς και το προτιμήσει!

 

Δεν νομιζω οτι προλαβαν να την κακομαθουν σε 12 ωρες που ελειψα αλλα και παλι μου ειπαν οτι εφαγε κανονικοτατα οτι τους ειχα πει! Παιζει λετε το ενδεχομενο να μην της αρεσαν τα φουρνιστα φαγητα? (κοτοπουλο με πατατες και μπιφτεκια με πατατες στο φουρνο...)

 

Τελος παντων θα κανω υπομονη... χτες εφαγε πολυ καλα-τις συνηθισμενες μας ποσοτητες! Εκτος απο το γαλα που αφησε λιγο..

Σημερα παλι ηπιε το μισο γαλα και περιμενω για τη συνεχεια....

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το βραδυ ομως δεν μου κοιμαται πανω απο 10 με 10 1/2 ωρες ποτε! Γι'αυτο και της δινω γαλα κατα τις 21:30 ωστε μεχρι τις 22:00 να εχει κοιμηθει και το πρωι να μην μου ξυπνησει πριν τις 7:30!

 

Είσαι σίγουρη? Το έχεις δοκιμάσει? Δεν εννοώ σε μια νορμάλ μέρα που έχει κοιμηθεί τα κανονικά της ωράρια, αλλά κάποια μέρα που χάνει ώρες ύπνου, το πιθανότερο είναι ότι θα τις αναπληρώσει τη νύχτα. Γενικώς έχω την άποψη ότι βασικότερο είναι να την βάζεις για ύπνο με κριτήριο την ώρα που κουράζεται και όχι την ώρα που θέλεις να ξυπνήσει το πρωί. Αν όντως μέχρι τις 21.30 - 22.00 είναι ΟΚ η μικρούλα, τότε δεν υπάρχει θέμα, εγώ μιλάω για τις μέρες που έχει χάσει ύπνο μέσα στην ημέρα, οπότε λογικά θα κουράζεται και πιο νωρίς το βράδυ.

 

Παιζει λετε το ενδεχομενο να μην της αρεσαν τα φουρνιστα φαγητα? (κοτοπουλο με πατατες και μπιφτεκια με πατατες στο φουρνο...)

 

Δεν είχα καταλάβει ότι αυτά ήταν τα φαγητά στα οποία αντιστάθηκε!!! Ε βέβαια βρε...λογικό είναι να έφαγε λιγότερο, καθώς φαντάζομαι ότι δεν της τα άλεσες, αλλά απλά της τα έλιωσες. Πάντα στην αρχή όταν επιχειρούμε να δώσουμε κάτι μη αλεσμένο, δυσκολεύονται περισσότερο και δεν τρώνε τόσο πολύ. Ακόμα και να επιχείρησες να της τα αλέσεις βέβαια, και πάλι δεν θα της ήρθε και πολύ καλά, καθώς de facto αυτά τα φαγητά δεν αλέθονται καλά. Είναι φυσιολογικό, μην ανησυχείς και μην σταματήσεις να της δίνεις σιγά - σιγά μη αλεσμένα, προς όφελος όλων σας είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Smak, οσον αφορα την απασχοληση:

Στο δωματιο της μπορει να παιζει χωρις την παρουσια σας (εστω και για λιγο) γιατι ειναι ο ιδιωτικος της χωρος, οπουδηποτε αλλου θελει να σας εχει στο οπτικο της πεδιο, ετσι αισθανεται ασφαλεια και οχι "εγκαταλειψη"!!!

 

Και οσον αφορα το φαγητο:

Ουτε και εγω ειχα καταλαβει οτι τα συγκεκριμενα φαγητα δεν τα εφαγε σε επαρκεις ποσοτητες. Ποσο καιρο εχει που κοψατε τα αλεσμενα??? γενικα να εχεις κατα νου πως η μεταβαση απο τα αλεσμενα στα κομματακια ειναι δυσκολη, και τις περισσοτες φορες χρειαζεται χρονο. Μερικοι παραγοντες που εμποδιζουν αυτη την μεταβαση ειναι η ΥΦΗ του φαγητου (γιαυτο και αναγουλιαζει) και η ΔΥΣΚΑΤΑΠΟΣΗ!!!

 

Σημ: οσον αφορα τα φαγητα φουρνου που απο τη φυση τους δεν ειναι λαδερα δοκιμασε αν θελεις να τα "σπασεις" βαζωντας η κρατωντας λιγο ζωμο φαγητου, ετσι θα γινουν ελαφρως πιο ζουμερα, εναλλακτικα μπορεις με αυτον τον ζωμο να τα αλεσεις αν δεις οτι συνεχιζουν και την δυσκολευουν τα κομματακια.

 

Καλη συνεχεια...!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα καταλάβει ότι αυτά ήταν τα φαγητά στα οποία αντιστάθηκε!!! Ε βέβαια βρε...λογικό είναι να έφαγε λιγότερο, καθώς φαντάζομαι ότι δεν της τα άλεσες, αλλά απλά της τα έλιωσες. Πάντα στην αρχή όταν επιχειρούμε να δώσουμε κάτι μη αλεσμένο, δυσκολεύονται περισσότερο και δεν τρώνε τόσο πολύ. Ακόμα και να επιχείρησες να της τα αλέσεις βέβαια, και πάλι δεν θα της ήρθε και πολύ καλά, καθώς de facto αυτά τα φαγητά δεν αλέθονται καλά. Είναι φυσιολογικό, μην ανησυχείς και μην σταματήσεις να της δίνεις σιγά - σιγά μη αλεσμένα, προς όφελος όλων σας είναι.

 

Κυριως ηταν αυτα, αλλα γενικα ουτε φρουτοκρεμα ουτε καν φαρινα το απογευμα!!!! Ασε δε για τα μη αλεσμενα, δεν σου συζητω! Μπορει να φαει με μεγαααλη ανεση παξιμαδια, φρυγανιες, νεκταρινι, αλλα λιωμενο φαγητο....μπλιαααααχχχχ!!!! ΑΧ ΤΑ ΑΤΙΜΑ, ΑΧ!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ουτε και εγω ειχα καταλαβει οτι τα συγκεκριμενα φαγητα δεν τα εφαγε σε επαρκεις ποσοτητες. Ποσο καιρο εχει που κοψατε τα αλεσμενα??? γενικα να εχεις κατα νου πως η μεταβαση απο τα αλεσμενα στα κομματακια ειναι δυσκολη, και τις περισσοτες φορες χρειαζεται χρονο. Μερικοι παραγοντες που εμποδιζουν αυτη την μεταβαση ειναι η ΥΦΗ του φαγητου (γιαυτο και αναγουλιαζει) και η ΔΥΣΚΑΤΑΠΟΣΗ!!!

 

Η συμβουλη σου για το ζωμο πολυ χρησιμη, θα το κανω!

Ηταν ΚΥΡΙΩΣ αυτα τα φαγητα! Δεν εχουμε κοψει τα αλεσμενα, κανουμε μικρες μικρες προσπαθειες. Εχω ξεκινησει με φακη, μακαρονακι, πατατουλα και τετοια πολυ ******, αλλα στο τελος τα υπολοιπα τα αλεθουμε. Εχει 4 δοντακια πανω και 2 κατω, παιζει ρολο? Πρεπει να βγαλει παραπανω για να τρωει μη αλεσμενα? Ξερω ειναι δυσκολη η μεταβαση-το χω καταλαβει! Δεν τα τρωει αν δεν ειναι αλεσμενα...αλλα αυτες τις μερες που λεω οτι δεν τρωει μιλαω και για αλεσμενα και φρουτα και κρεμες και κυριως το γαλα!!!!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

:confused::confused::confused:

Τα αστερακια που κολλανε???

Ξεχασα και τι ειχα γραψει! Μαλλον μαλακά...? Πρεπει να βαζω τονο για να μην παρεξηγουμαι????

χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

:confused::confused::confused:

Τα αστερακια που κολλανε???

Ξεχασα και τι ειχα γραψει! Μαλλον μαλακά...? Πρεπει να βαζω τονο για να μην παρεξηγουμαι????

χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!

 

Ναι, γιαυτον τον λογο σου προσθεσε αστερακια!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η συμβουλη σου για το ζωμο πολυ χρησιμη, θα το κανω!

Ηταν ΚΥΡΙΩΣ αυτα τα φαγητα! Δεν εχουμε κοψει τα αλεσμενα, κανουμε μικρες μικρες προσπαθειες. Εχω ξεκινησει με φακη, μακαρονακι, πατατουλα και τετοια πολυ ******, αλλα στο τελος τα υπολοιπα τα αλεθουμε. Εχει 4 δοντακια πανω και 2 κατω, παιζει ρολο? Πρεπει να βγαλει παραπανω για να τρωει μη αλεσμενα? Ξερω ειναι δυσκολη η μεταβαση-το χω καταλαβει! Δεν τα τρωει αν δεν ειναι αλεσμενα...αλλα αυτες τις μερες που λεω οτι δεν τρωει μιλαω και για αλεσμενα και φρουτα και κρεμες και κυριως το γαλα!!!!

 

Σαφεστατα με περισσοτερα δοντιακια (κυριως κυνοδοντες και κοπτηρες) θα ειναι πιο ευκολο να μασαει/διαχωριζει την τροφη και ετσι να την καταπινει, αλλα υπαρχουν μωρακια που εχουν πολλα δοντακια και παρολαυτα τρωνε αλεσμενα, υπαρχουν ομως και μωρακια με λιγα δοντακια που τρωνε κανονικα, ειναι καθαρα θεμα παιδιου και ιδιοσυγκρασιας πιστευω, οι αλλοι παραγοντες ειναι απλα βοηθητικοι!!!

Οσο για το που δεν τρωει γενικα, λιγο η ζεστη, λιγο εως πολυ τα δοντια, και ενδεχομενως καποιο αλμα αναπτυξης να παιζει τον ρολο του!!!

 

Υγ: ειδικα το γαλα αν ειναι λιγο ζεστο θα την ενοχλει στα δοντακια, οχι μονο λογω θερμοκρασιας αλλα και λογω του οτι καθως ρουφαει απο την ρωγα γαλα αντανακλαστικα ερεθιζονται τα ουλακια της, συνεπως δεν ανταποκρινεται στο ταισμα γιατι δυσφορει!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Σαφεστατα με περισσοτερα δοντιακια (κυριως κυνοδοντες και κοπτηρες) θα ειναι πιο ευκολο να μασαει/διαχωριζει την τροφη και ετσι να την καταπινει, αλλα υπαρχουν μωρακια που εχουν πολλα δοντακια και παρολαυτα τρωνε αλεσμενα, υπαρχουν ομως και μωρακια με λιγα δοντακια που τρωνε κανονικα, ειναι καθαρα θεμα παιδιου και ιδιοσυγκρασιας πιστευω, οι αλλοι παραγοντες ειναι απλα βοηθητικοι!!!

Οσο για το που δεν τρωει γενικα, λιγο η ζεστη, λιγο εως πολυ τα δοντια, και ενδεχομενως καποιο αλμα αναπτυξης να παιζει τον ρολο του!!!

 

Υγ: ειδικα το γαλα αν ειναι λιγο ζεστο θα την ενοχλει στα δοντακια, οχι μονο λογω θερμοκρασιας αλλα και λογω του οτι καθως ρουφαει απο την ρωγα γαλα αντανακλαστικα ερεθιζονται τα ουλακια της, συνεπως δεν ανταποκρινεται στο ταισμα γιατι δυσφορει!!!

 

Δεν σας συζητω βεβαια για τη γκρινια που ολο και αυξανεται! Δεν ξερει τι θελει! Ουφ...και παλι ΟΥΦ! Εφαγε αυγο με τεραστια λαιμαργια (καθως ηπιε μονο 100ml γαλα για πρωινο) αλλα φρουτοκρεμα 3 κουταλιες! Εχω ξεμεινει και απο ιδεες! Τις τα δινω κομματακια φρουτου αλλα τα ζουλαει, τα πεταει, τα φτυνει...ΔΕΝ! Λιγο τυρακι της εδωσα-το εφαγε.

Οσο για αλμα αναπτυξης, ηταν το πρωτο πραγμα που κοιταξα. Μολις κλεισαμε την 56η εβδομαδα αρα δεν ειμαστε σε φαση αλματος.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν σας συζητω βεβαια για τη γκρινια που ολο και αυξανεται! Δεν ξερει τι θελει! Ουφ...και παλι ΟΥΦ! Εφαγε αυγο με τεραστια λαιμαργια (καθως ηπιε μονο 100ml γαλα για πρωινο) αλλα φρουτοκρεμα 3 κουταλιες! Εχω ξεμεινει και απο ιδεες! Τις τα δινω κομματακια φρουτου αλλα τα ζουλαει, τα πεταει, τα φτυνει...ΔΕΝ! Λιγο τυρακι της εδωσα-το εφαγε.

Οσο για αλμα αναπτυξης, ηταν το πρωτο πραγμα που κοιταξα. Μολις κλεισαμε την 56η εβδομαδα αρα δεν ειμαστε σε φαση αλματος.

 

Μην την πιέζεις, αν δεν θέλει να φάει εκείνη την ώρα, πρόσφερέ της πάλι λίγη ώρα αργότερα. Γενικά καλό είναι να προσφέρουμε συχνά υγιεινό φαγητό χωρίς πίεση, καθώς γενικά μετά τον χρόνο ξεφεύγουν λίγο από τους "βρεφικούς" ρυθμούς του φαγητού (συγκεκριμένο φαγητό σε συγκεκριμένη ώρα κ.λπ.) και υιοθετούν πιο "ενήλικη" συμπεριφορά!

 

Από ύπνο πώς τα πάει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας συζητω βεβαια για τη γκρινια που ολο και αυξανεται! Δεν ξερει τι θελει! Ουφ...και παλι ΟΥΦ! Εφαγε αυγο με τεραστια λαιμαργια (καθως ηπιε μονο 100ml γαλα για πρωινο) αλλα φρουτοκρεμα 3 κουταλιες! Εχω ξεμεινει και απο ιδεες! Τις τα δινω κομματακια φρουτου αλλα τα ζουλαει, τα πεταει, τα φτυνει...ΔΕΝ! Λιγο τυρακι της εδωσα-το εφαγε.

Οσο για αλμα αναπτυξης, ηταν το πρωτο πραγμα που κοιταξα. Μολις κλεισαμε την 56η εβδομαδα αρα δεν ειμαστε σε φαση αλματος.

 

Αχ, επειδη εχει μερες να αλλαξει το τικερακι σου υπεθεσα οτι πλησιαζετε την 60η οπου εκει εχει αλμα!!!

 

Σχετικα με τα φρουτα και το γαλα, απλα δεν τα τρωει η αισθανεσαι να ενοχλειτε και να δυσανασχετει απο κατι??? μπορεις να την κανεις να σε μιμηθει, εναλλακτικα δοκιμασε αν θελεις να την δωσεις τα φρουτα σε μορφη "χυμου" με ρωγα που εχει μεγαλη τρυπα (η να την ανοιξεις λιγο με ενα μαχαιρακι), ισως ετσι αλλαξει τη γευση που εχει το γαλα στο μπιμπερο και "πιει" τα φρουτα. Τελος, αν και αυτο δεν πιασει, μπορεις απλα να την "ξεγελασεις", αλλαζωντας τα σκευη και τα πιρουνακια/κουταλακια, δλδ αντι πιατο βαλε τα φρουτα σε ποτηρι η κατι αντιστοιχο, ισως ετσι της εξαψεις την περιεργεια!!!

 

Καλη επιτυχια :D!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Από ύπνο πώς τα πάει?

 

Κοιμαται μια χαρα. Αποψε βεβαια παρατηρησα οτι οποτε σηκωθηκα να την τσεκαρω (3-4 φορες :roll: ) ειχε το δαχτυλο στο στομα, που κατα τη γνωμη μου σημαινε ή οτι κανενα δοντι την ενοχλουσε ή μολις ειχε ξυπνησει και ξανα νανουριζοταν αρα ειχε ανησυχο υπνο. Αλλα κοιμαται τα κλασικα χτες ας πουμε ξυπνησε 8 παρα εκανε τον υπνακο της 10:30-11:30 και το μεσημερι κοιμηθηκε 15:10 και ξυπνησε με κλαμματα 16:35 - δεν το ευχαριστηθηκε... το βραδυ παλι 10 παρα ειχε κοιμηθει και σημερα ξυπνησε 8:30!!!!! Που με επιβεβαιωνει οτι δεν κοιμηθηκε μαλλον καλα το βραδυ.

 

Αχ, επειδη εχει μερες να αλλαξει το τικερακι σου υπεθεσα οτι πλησιαζετε την 60η οπου εκει εχει αλμα!!!

Αληθεια, δεν αλλαζει μετα το χρονο???? Πριν 22 μερες τον κλεισαμε!

 

Σχετικα με τα φρουτα και το γαλα, απλα δεν τα τρωει η αισθανεσαι να ενοχλειτε και να δυσανασχετει απο κατι??? μπορεις να την κανεις να σε μιμηθει, εναλλακτικα δοκιμασε αν θελεις να την δωσεις τα φρουτα σε μορφη "χυμου" με ρωγα που εχει μεγαλη τρυπα (η να την ανοιξεις λιγο με ενα μαχαιρακι), ισως ετσι αλλαξει τη γευση που εχει το γαλα στο μπιμπερο και "πιει" τα φρουτα. Τελος, αν και αυτο δεν πιασει, μπορεις απλα να την "ξεγελασεις", αλλαζωντας τα σκευη και τα πιρουνακια/κουταλακια, δλδ αντι πιατο βαλε τα φρουτα σε ποτηρι η κατι αντιστοιχο, ισως ετσι της εξαψεις την περιεργεια!!!

 

Καλη επιτυχια :D!!!

 

ΟΥΑΟΥ!!!! Αυτο θα πει εφευρετικοτητα και εμπνευση...που μαλλον δεν εχω!!!!!!!!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ταλαιπωρείται με τα δόντια η κακομοίρα. Υπομονή!

 

Αν παίρνει πιπίλα, επιστράτευσέ την, με κρεμούλα για τα ούλα μαζί!

 

Μπα... Δαχτυλακι μου αγαπημενο!!!! Και οχι αντιχειρακι...οοοοχι! Τον δεικτη παρακαλω πιπιλαμε!!! Χαχαχαχαχαχα!!!!:P:p:p

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπα... Δαχτυλακι μου αγαπημενο!!!! Και οχι αντιχειρακι...οοοοχι! Τον δεικτη παρακαλω πιπιλαμε!!! Χαχαχαχαχαχα!!!!:P:p:p

 

Αχουυυ το καημενουλι :-(, ειναι πασιφανες πως την ταλαιπωρουν τα δοντακια!!! Τα περισσοτερα μωρακια ανακουφιζονται κυριως με τον δεικτη, καθως ειναι το μοναδικο δαχτυλακι που "βολευει" σε προβληματα της στοματικης κοιλοτητας!!!

 

Υπομονη και καλη δυναμη!!!

 

Σημ: οσο για το τοκερακι, αλλαζει, αρκει να κανεις τις καταλληλες αλλαγες...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Αχουυυ το καημενουλι :-(, ειναι πασιφανες πως την ταλαιπωρουν τα δοντακια!!! Τα περισσοτερα μωρακια ανακουφιζονται κυριως με τον δεικτη, καθως ειναι το μοναδικο δαχτυλακι που "βολευει" σε προβληματα της στοματικης κοιλοτητας!!!

 

Υπομονη και καλη δυναμη!!!

 

Σημ: οσο για το τοκερακι, αλλαζει, αρκει να κανεις τις καταλληλες αλλαγες...

 

 

Ναι η γλυκουλα μου... τι να κανουμε οντως, υπομονη! Παω της το τραβαω αλλα μετα απο λιγο το ξαναβαζει! Χαχαχαχαχα!

 

(Τα καταφερα με το τικερακι!)

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι η γλυκουλα μου... τι να κανουμε οντως, υπομονη! Παω της το τραβαω αλλα μετα απο λιγο το ξαναβαζει! Χαχαχαχαχα!

 

(Τα καταφερα με το τικερακι!)

 

Με αυτον τον τροπο ανακουφιζεται, γιαυτο και τοσο επιμονη!!! Η δικη μου μικρουλα οταν ειχε θεμα με τα δοντακια της επαιρνε την πιπιλα και κυριολεκτικα την μασουσε (ειδικα οταν εβγαζε γομφιους και προγομφιους) ...και μονιμως (ακομα και στον υπνο της) ακουγοταν ενα "χριτζι-χριτζι :mrgreen:" λογω του οτι η πιπιλα ηταν απο σιλικονη. Την μασουσε με τοσο προσηλωση που πραγματικα απορουσα για τον αν καποια στιγμη πονουσε ΚΑΙ η γναθος της με τετοια ασκηση!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...