Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαντικά-από ποιά ηλικία;;;


Recommended Posts

Γεια σας μανουλες! Επειδη έψαξα και δεν βρήκα αν υπαρχει παρόμοιο θέμα έτσι άνοιξα καινούριο. Κλείσαμε του 11 μηνες και σημερα που ηρθε ο παιδίατρος μας ειπε οτι μπορουμε να τρωμε και τόστ (επειδη τον ρώτησα τι τυρι μπορουμε να τρωμε, και μου ειπε οτι ολα τα τυρια μπορει να τρωει), αλλα ξεχασα να τον ρωτησω αν μπορει να τρωει αλλαντικα,(ζαμπον, παριζα, γαλοπουλα). Εσεις πότε ξεκινησατε να τρωτε αλλαντικα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμεις κλεισαμε τους 12 μηνες αλλα ο γιατρος μας απαγορευει το αλατι! οπως και το χοιρινο γιατι εχει πολλες τοξινες!ολα αυτα δεν ειναι πολυ αλμυρα?και πικαντικα?ακομη ισα ισα τρωει το μπισκοτακι μπορει να φαει τοστ τοσο νωρις?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι κοντα 3,1/2 και δεν της εχω δωσει και ουτε σκοπευω να της μαθω να τρωει αλλαντικα γιατι δεν ειναι καλα.:roll:

 

Αν μαθει να τρωει κρεας σε αυτη τη μορφη αποκλειεται να φει ''κανονικο'' και υγιεινο κρεας μετα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολα αυτα αλλα το μπισκοτακι το τρωει μια χαρα μονος του, εχει 7 δοντακια, αλλα για το τοστ και εμενα μου φανηκε περιεργο, απλως σκεφτομαι μηπως καποιοι γιατροι υπερβαλουν σε καποια θεματα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

Δίνετε τοστ στο παιδί....

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=38282

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

τόστ μπορεί να φάει με τυρί,αλλά τι του προσφέρει?

κι εγώ μετά 2 έδωσα τοστ της μικρής μου μόνο με τυρί,όχι στο σπίτι,σε πάρτυ ή σε φιλικό σπίτι που βλέπει τα άλλα παιδάκια...

χοιρινό σπάνια της δίνω,δεν προσφέρει τίποτα ούτε αυτό...

που και που φτιάχνω καρμπονάρα και είναι το μόνο που της επιτρέπω...έχει λίγο μπείκον στο πιάτο της.

εμείς βέβαια έχουμε θέμα με το βάρος από μωρό κι έτσι την προσέχουμε...προσπαθώ σπίτι να μην εμφανίζω μπροστά της διάφορα...αν πεινάσει της δίνω corn flakes σκέτα ή καροτάκι,κάτι για να περάσει η ώρα της.

στην ηλικία σας όμως βάδιζα βάση των γευμάτων και δεν της έδινα τίποτα για τσιμπολόγιμα,γιατί μετά μαθαίνουν να μασουλάνε κάτι συνέχεια.

αλλά απογευματινό μπορείς να δώσεις κάτι άλλο εναλλακτικά...

κουάκερ,γιαούρτι με μέλι(μετά τους 12 μήνες)

και που και που ψωμάκι με τυρί.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Εσείς δίνετε στα παιδιά σας? Έτυχε σήμερα να φάει ο άνδρας μου παριζα μπροστά στον μικρό κ εκείνος ενώ δεν του έδινα έκανε σαν τρελλός για να δοκιμάσει. Φώναζε "μαμ-μαμ" κ προσπαθούσε να το πάρει απ τα χέρια του πατέρα του. Νομίζω τον τραβούσε το χρώμα. Τελικά του έδωσα μία μπουκιτσα. Δεν πιστεύω όμως ότι του προσφέρει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι δ προσφερει τπτ αλλα δ επαθε κ κτ με μια μπουκιτσα

Προτιμω αν εχω μπιφτεκι η κοτοπουλο να το χρησιμοποιησω σε ομελετα η σαντουιτσακι,παρα το αλλαντικο

Η μεγαλη τρωει αλλα οχι συχνα,ετσι κ αλλιως δ ειναι κτ που αγοραζουμε κ για μας

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Εσείς δίνετε στα παιδιά σας? Έτυχε σήμερα να φάει ο άνδρας μου παριζα μπροστά στον μικρό κ εκείνος ενώ δεν του έδινα έκανε σαν τρελλός για να δοκιμάσει. Φώναζε "μαμ-μαμ" κ προσπαθούσε να το πάρει απ τα χέρια του πατέρα του. Νομίζω τον τραβούσε το χρώμα. Τελικά του έδωσα μία μπουκιτσα. Δεν πιστεύω όμως ότι του προσφέρει τίποτα!

Ότι δεν προσφέρει κάτι εννοείται αυτό αλλά μία στις τόσες αν τύχει όπως σήμερα δεν πειράζει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πέρα από λιπαρά δεν θα του προσφέρουν κάτι. Είναι αμφιβόλου ποιότητας πολτοποιημένα κρέατα... προτιμότερο είναι κοτόπουλο βραστό ή ψητό σαν σάντουιτς ή κρεας κανονικό. Μια στο τόσο ομως οκ δεν τρέχει κάτι. Και εμείς δεν τα χρησιμοποιούμε , τα σιχαθηκα από τότε που διάβασα σε ένα άρθρο πως γίνονται...:shock:

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τα λιπαρα περιεχουν πολλα βλαβερα συντηρητικα. Αυτος ειναι ο κυριος λογος που δεν τρωω αλλαντικα. Ο συζυγος θα φαει αν υπαρχουν στο σπιτι, γι'αυτο δεν αγοραζω :wink: 

Το μονο που θα παρω μια στο τοσο (5-6 φορες τον χρονο) ειναι γαλοπουλα ψητη (μακρυα απο τα καπνιστα!) αντε και 1 φορα το χρονο ενα παριζακι. Οπως ειπωθηκε ολα χρειαζονται μετρο. Αν τρωει μια φορα στο τοσο μια φετουλα δεν εγινε και τιποτα. Εμενα περισσοτερο με ανησυχει μην του αρεσουν οταν μεγαλωσει (ειναι και φουλ στο γλουταμινικο νατριο), γι'αυτο δεν τα προσφερω μεσα στο σπιτι, δεν θελω να συνηθισει στη γευση ή να πιστευει οτι τα αλλαντικα ειναι στανταρ στη διατροφη, μιας που υπαρχουν παντα στο ψυγειο ετοιμα να τα βαλεις σε ενα τοστ πχ (κατι που γινοταν στο πατρικο μου, το παριζακι ηταν μερος του ψυγειου). Παντως, οτι και να λεμε το παραδειγμα μας ειναι αυτο που επηρεαζει. Αν τρωνε οι μεγαλοι, θα τρωνε και οι μικροι.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Παντως, οτι και να λεμε το παραδειγμα μας ειναι αυτο που επηρεαζει. Αν τρωνε οι μεγαλοι, θα τρωνε και οι μικροι.

 

Σίγουρα επηρεάζει το παράδειγμά μας αλλά ως ένα βαθμό... Εγώ τρώω τοστάκια συνήθως με βραστή γαλοπούλα, αλλά τα παιδιά δεν τρελαίνονται... Μπορεί να φάνε έξω που και που ή μπορεί να φάνε μόνο με τυρί. Ενώ έχω αλλαντικά στο ψυγείο δεν τα θέλουν, και όπου βρουν μπέικον (πχ σε πίτσα) το βγάζουν...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erin0000 είπε:

 

 Ενώ έχω αλλαντικά στο ψυγείο δεν τα θέλουν, και όπου βρουν μπέικον (πχ σε πίτσα) το βγάζουν...

 

Τα παιδιά σου είναι η εξαίρεση χαχα!

 

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Παντως, οτι και να λεμε το παραδειγμα μας ειναι αυτο που επηρεαζει. Αν τρωνε οι μεγαλοι, θα τρωνε και οι μικροι.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Τα αλλαντικά δεν κάνουν ούτε για τους μεγάλους, πόσο μάλλον για τα μικρά. Όχι μόνο δεν προσφέρουν αλλά έρευνες δείχνουν ότι προκαλούν μέχρι και καρκίνο. Στο σπίτι αποφεύγουμε να έχουμε αλλαντικά και μέχρι τώρα ο μικρός μου έχει δοκιμάσει μόνο προσούτο πάρμας 1-2 φορές, είναι το πιο καθαρό αλλαντικό (δεν είναι τυχαίο τόσο πανάκριβο!). Τώρα αν τύχει να φάει έξω από το σπίτι καμιά φορά, οκ δεν χάλασε κι ο κόσμος. Γενικά όμως καλύτερα να μην υπάρχει στις διατροφικές συνήθειες.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω σιχαινομαι τα αλλαντικα γενικα. Τα παδιά δοκίμασαν πολύ αργά. Χρησιμοποιώ μόνο γαλοπούλα σε τοστάκι, 1 φορά την εβδομάδα. Δεν θεωρώ ότι μπορεί να τα βλάψει με αυτή τη συχνότητα.  (άλλωστε τρώνε άλλα πολύ χειρότερα....τελοσπάντων..... ) Πάντως σίγουρα δεν είναι στην καθημερινή μας διατροφή τα αλλαντικά

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν αγοράζω ποτέ για τον ίδιο ακριβώς λόγο, ο γιος μου δεν έχει φάει ποτέ αλλά αν δοκιμάσει πιστεύω πως θα του αρέσει δυστυχώς και για αυτό δεν τον αφήνω ούτε να δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα σε ολλες, ισως ειναι λιγο εκτος θεματος η ερωτηση αλλα δεν ειμαι και πολυ σιγουρη που να το γραψω. Υπαρχει κατι που θα μπορουσα δωσω στη μικρη αντι για τα αλλαντικα, κατι σαν κοτοπουλο βραστο ισως αλλα να μασιεται ευκολα επειδη δεν εχουμε δοντακια πισω ακομη. Σαν σάντουιτς σκεφτομαι επειδη της αρεσει το ψωμι, ως απογευματινο - βραδινο. Αλλαντικα δεν δοκημασε ακομα και θελω να το αποφευγω οσο γυνεται.

Link to comment
Share on other sites

έχω ανακαλύψει ένα blog ανήκει σε μία κοπέλα διατροφολόγος, και το site της έχει πολλές ενδιαφέρουσες συνταγές. 

 

παραθέτω δύο συνταγές υγιεινών αλλαντικών:

http://www.mamangelic.com/blog/gr/categories/meat-recipes/allantiko

 

http://www.mamangelic.com/blog/gr/categories/meat-recipes/zampon-ham-diy

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Δοκημασα την συνταγη με την γαλοπουλα και βγηκε πολυ ωραια, (εχει πιο καλη γευση και απο του εμποριου) θα δοκημασει και η μπεμπα το απογευμα. Στη χειροτερη θα το φαμε εμεις (οι μεγαλοι).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...