Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρωινο κολατσιο


stellaTD

Recommended Posts

ναι ναι εγινα παλι η παλια καλη Στελλα που δεν συγκρατει την ληγουρα της χεχε

ααα εχει παρει κανεις σας τις ζυμες πιλσμπουρι? τελειες ε?10-11 λεπτα στο φουρνο και ετοιμα τα σοκολατοκρουασανακια. Με αυτα ξεκινησα κι λες να δοκιμασω και τις αλμυρες ζυμες. Η αληθεια ειναι οτι επαθα ενα σοκ με τις συσκευασιες αλλα...μετα καταλαβα πως λειτουργουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορω να φτιαξω τη ζμη αυτη απο το βραδυ και να τη συντηρησω με καποιο τροπο ωστε να τα τηγανισω το πρωι??Την αφηνω να φουσκωσει και μετα τη βαζω ψυγειο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fenaki αυτες τις πιτες απο σουβλακι που λες τις αγοραζεις απο καπου ή υπαρχει τροπος να τις φτιαξουμε κιολας?Καπου ειχα δει να τις φτιαχνουν αλλα δεν θυμαμαι που το ειχα δει ουτε πως :-(
,

ανάλογα με την διάθεση όταν δεν εχω χρονο να φτιάξω ζυμη και λυσπάνε απο πεινα...φτιάχνω τις έτοιμες....συνηθως τις μικρες που ειναι και πιο αφράτες....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

επίσης μπορειτε να φτιάξετε και τα δικά σας τσιπς....ευκολα και γρηγορα.....κοβετε τις πατατουλες με το γνωστο μηχάνημα που φτιάχνουμε τις σαλάτες σε λεπτες φετες βάζεται χαρτι ψησιματος σε ένα ριχο ταψι ριχνεται λιγο λαδι και ανακατευεται και φυσικά αλάτι....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

ένα τιπ για να φουσκωσει πιο γρηγορα η ζυμη τωρα που ειναι χειμώνας....αφου την τοιμασετε και την βάλεται στην λεκάνη σκεπασμένη με μια πετσετα....βάλτε την λεκανιτσα πάνω στο καλοριφερ για λιγη ώρα....θα φουσκωσει στον μισο χρονο απο οτι μονη της.....και για να ειναι πολυ αφράτη η ζυμη χρησιμοποιουμε μαλακο αλευρι.....ή αυτο για τις πίτες....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

μια καταπληκτικη συνταγη ειναι και ρολλά στρουντελ με διάφορα μεσα...ειτε πατατα καροτο πράσσο κόκκινες κιτρινες πιπεριες ή διάφορα κρεατικά....κιμά ότι σας αρεσει....

βάζετε 4 φυλλα κρουστας....τα λαδωνετε ενα ενα και βάζεται την γεμιση και τυλιγετε προσεκτικά και κατευθειαν ψησιμο....αυτό το εμπνευστικα απο μια συνταγη μηλοπιτας που ειχα κανει....παλιά....πωπω πεινασα πάω να πάρω κανενα κρακερς..........χαχα

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω φτιαχνω συχνα ψωμακι με ελιες στον αρτοπαρασκευαστη. ειναι πολυ ωραιο για κολατσιο. αλλες φορες φτιαχνω το κλασικο τοστακι ενω φοβερο ειναι και το σοκολατοψωμο!!!!!! (συνταγη του αρτοπαρασκευαστη). γενικως οτι υπαρχει σε ψωμι στον αρτοπαρασκευαστη το φτιαχνω. πολυ καλυτερο απο τα ετοιμα....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα με πειτε τρελη αλλα εγω χθες βραδυ εκανα το εξης:

μου εχουν φερει γλυκο φραπα και μαρμελαδα φραπα. εφτιαξα λοιπον τηγανοψωμο και εβαλα γεμηση μαρμελα φραπα και τυρι τρυμμενο φετα.

Μπορειτε να πειτε ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ οπως ο αντρας μου που ειπε την πιτα μου ανωμαλη, εγω παντως την απολαυσα και θα το ξανακανω. Και για πρωινο ειναι απλα ΤΕΛΕΙΟ !!

οι τολμηρες,δοκιμαστε το :-))

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Στέλλα δε θα σε κοροϊδέψω καθόλου. Δεν έχω δοκιμάσει τη γεύση που προτείνεις, ούτε θα το σκεφτόμουν ποτέ, αλλά όπως στην Κρήτη υπάρχει η μπουγάτσα με τυρί που είναι συνδυασμός γλυκού-αρμυρού, έτσι κι ο δικός σου συνδυασμός μπορεί να είναι πολύ ωραίος. Γιατί όχι λοιπόν;

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

λοιπον κατι νεο (για μενα) που το δοκιμασα χθες βραδυ.

φτιαχνεις ζυμη για ψωμι. κοβεις μπαλακια τα ανοιγεις και βαζεις μια κουταλια απο τη γεμιση ( γεμιση : 1 αβγο , φετα τριμμενη, μικρα κομματακια ζαμπον ή οποιοδηποτε αλλαντικο-ολα μαζι ανακατεμενα)

τα κλεινεις σε στιλ πουγκακι και τα ψηνεις στου 170 βαθμους

μπορεις να βαλεις οτι γεμιση θες . εγω την επομενη φορα θα φτιαξω γεμιση με λαχανικα.Πολυ νοστιμο και χορταστικο :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πραγματι! σκεφτομαι να κανω εδω και καιρο να φτιαξω ζυμη με κομματακια ελιας και λιαστη ντοματα και να την χρησιμοποιω οπως τα γεμιστα πουγκακια που ελεγα παραπανω.

.....χμμμμμμ και μετα λεω οτι η κοιλιτσα εμεινε απο την εγκυμοσυνη... χα χα χα χα......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...