Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ


Recommended Posts

:!:ΠΟΣΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΕΣ ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ????ΕΓΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΓΥΑΛΙ ΜΕΧΡΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΝΑ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΜΙΑΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ:!:ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΩ (ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ )ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ

0gbKp3.png

w1Yrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου πω την αληθεια μου δεν εχω συναντησει τιποτα...οταν τησ παιρνω απο κανενα αλλαδεν τρελαινεται για αυτα..Συνηθως τρωει σακουλας..που επισης δεν εχω βρει κατι μεσα.Με κανεις και ανυσηχω λιγο.Σιγουρα δεν ξερουμε τι τρωμε απο ολα τα συσκευασμενα προιοντα λλα και παλι δεν μπορουμε να φαμε τιποτα???Τα γαλατα δηλαδη του εμποριου ειναι εμπιστα?Τι νακανω ομως?Μακαρι να ειχαμε την δυνατοτητα να τα εχουμε ολα παραγωγης μας.Τινα πω πια

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν δινω παιδικα γιαουρτια στην κορη μου, δινω απο αυτα που τρωμε κι εμεις. Ποτε με μελι ποτε με φρουτακια ποτε σκετο. Δεν μου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο.

sYSBp3.pngR9zap3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΠΛΕΟΝ ΣΠΙΤΙΚΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ. ΥΓΙΕΙΝΟ, ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΑ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΥΚΟΛΑ Κ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ ΓΙΑΟΥΡΤΟΜΗΧΑΝΗ

 

ΒΑΖΩ 1 ΛΙΤΡΟ ΓΑΛΑ ΧΛΙΑΡΟ Κ ΕΝΑ ΚΕΣΕΔΑΚΙ ΓΑΙΟΥΡΤΙ 125 ΓΡ Η ΕΝΑ ΜΠΟΛΑΚΙ ΠΌΥ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΩΡΙΤΣΕΣ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ.

 

ΕΤΣΙ ΜΕ 1? ΕΧΩ 7 ΜΠΟΛΑΚΙΑ ΤΩΝ 125 ΓΡ.

 

ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΙΑ ΥΓΙΕΙΝΑ.

 

ΤΑ ΤΡΩΜΕ ΜΕ ΜΑΥΡΗ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΤΑΓΕΣ

 

ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ Η ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς παιδικό γιαούρτι; αυτά που υπάρχουν ως 'παιδικά' στα ψυγεία των σουπερ μάρκετ αμα δεις προσεκτικά την ετικέτα δεν είναι γιαούρτια, είναι επιδόρπια γιαουρτιού, και είναι γεμάτα ζάχαρη και ένα σωρό άλλα συστατικά. Αν θέλεις γιαούρτι να δίνεις το απλό.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΠΛΕΟΝ ΣΠΙΤΙΚΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ. ΥΓΙΕΙΝΟ, ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΑ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΥΚΟΛΑ Κ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ ΓΙΑΟΥΡΤΟΜΗΧΑΝΗ

 

ΒΑΖΩ 1 ΛΙΤΡΟ ΓΑΛΑ ΧΛΙΑΡΟ Κ ΕΝΑ ΚΕΣΕΔΑΚΙ ΓΑΙΟΥΡΤΙ 125 ΓΡ Η ΕΝΑ ΜΠΟΛΑΚΙ ΠΌΥ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΩΡΙΤΣΕΣ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ.

 

ΕΤΣΙ ΜΕ 1? ΕΧΩ 7 ΜΠΟΛΑΚΙΑ ΤΩΝ 125 ΓΡ.

 

ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΙΑ ΥΓΙΕΙΝΑ.

 

ΤΑ ΤΡΩΜΕ ΜΕ ΜΑΥΡΗ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΝΤΑΓΕΣ

 

ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΩ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ Η ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ.

 

Δεν το βράζεις καθόλου το γάλα, και ύστερα τα βάζεις ψυγείο ή οχι τα αφήνεις έξω? μπορείς να προσθέσεις και άλλες γεύσεις όπως φρούτα?

Για πες μας.

Link to comment
Share on other sites

ekotsifi, αφήνω το γάλα να πάρει μια βράση και το αφήνω να κρυώσει. Για να καταλάβω ότι είναι οκ, βάζω τοα δάχτυλο μου και κάνω κύκλο μετρώντας ως το 20. Αν είναι ανεκτό τότε το γάλα είναι έτοιμο.

 

Μετά παίρνω ή ένα γιαούρτι που έχω ηδη φτιάξει ή ενα γιαούρτι μικρό complete και το διαλύω σε 2-3 κουτάλες της σούπας (σερβιρίσματος) γάλα. Μετά ρίχνω όλο το μείγμα στο γάλα. Το τελικό αυτό μείγμα το αδειάζω στα μπολάκια και βάζω σε λειτουργία τη γιαουρτομηχανή απο 8 έως 12 ώρες. Μετά αφήνω τα γιαουρτάκια να κρυώσουν λίγο και τα βάζω στο ψυγείο. Διατηρούνται για 4-5 μέρες. Τα παιδιά μου πάντως τα τρώνε καιρό και δεν έχουν δείξει να έχουν κάποιο πρόβλημα. Ξέρεις μια φίλη μου έλεγε μήπως χαλάνε γρήγορα. Αλλα δεν είχαμε ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

 

Πρέπει να διαλύσεις καλά το γαιουρτάκι στο γάλα, γιατί διαφορετικά έχει μια υφή λίγο σαν αλεύρι (έτσι μου βγήκε χθες, αλλά μια χαρά το φάγανε)

 

Εμάς το τρώνε με φρούτα που προσθέτουμε μετά όπως το κανονικό γιαούρτι. Θέλω να βάλω στην κάτω μεριά μαρμελάδα ή γλυκό του κουταλιού να δω τι θα βγει.

 

Πάντως τα χρήματα της γιαουρτομηχανής τα κάναμε απόσβεση πολύ γρήγορα.

Τώρα ψάχνω να κάνω δώρο στην αδερφή μου.

 

Καλή επιτυχία

Αν θες άλλη πληροφορία πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...