Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοκκίωμα πνεύμονα!


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Η ξαδέλφη μου έκανε κάποιες εξετάσεις για να εκδώσει βιβλιάριο υγείας με σκοπό να δουλέψει σε εστιατόριο και της βρήκαν στην ακτινογραφία... συμπυκνωμένο κοκκίωμα δεξιού πνεύμονα.:shock:

 

Τι είναι αυτό βρε παιδιά? Μπήκα στο ίντερνετ και διάβασα ένα σωρό τρομακτικά πράγματα... Ο οικογενειακός μας παθολόγος είναι διακοπές, η ξαδέλφη μου είναι πιτσιρίκα και στο κόσμο της κι εγώ έχω ανησυχήσει πολύ!

 

Ξέρει κάποιος κάτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αυτό που ξέρω είναι ότι πρόκειται για φλεγμονώδες οζίδιο, μην πανικοβάλλεσαι, δεν είναι απαραίτητα κακόηθες... καλό θα είναι όμως να το ψάξει σύντομα και να μην το αφήσει, για να σιγουρευτεί...

 

όσο για σένα αγαπητή, συνταγογραφώ αποχή από τις ιντερνετικές διαγνώσεις ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

κοκκιωμα εχει ο μικρος μου,

στο ποδαρακι του εξωτερικα φυσικά...

Της ξαδέλφης μου είναι στον δεξί πνεύμονα...

 

αυτό που ξέρω είναι ότι πρόκειται για φλεγμονώδες οζίδιο, μην πανικοβάλλεσαι, δεν είναι απαραίτητα κακόηθες... καλό θα είναι όμως να το ψάξει σύντομα και να μην το αφήσει, για να σιγουρευτεί...

 

όσο για σένα αγαπητή, συνταγογραφώ αποχή από τις ιντερνετικές διαγνώσεις ;)

Φλεγμονώδες οζίδιο...?:shock: Δεν είναι απαραίτητα κακοήθες...?:shock::shock:

 

Ναι, να το ψάξει σύντομα... Σε πνευμονολόγο φαντάζομαι...΄

 

Ανησυχώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω αφαιρέσει 4 εξωτερικά στο γόνταο και στο χέρι.

Από ό,τι μου είπεο χειρουργός που έκανε την αφαίρεση (3 με νυστεράκι και ένα με λέιζερ, όλα με τοπική αναισθησία) είναι αντίδραση του ρογανισμού μου σε μολύνσεις. Αντί, δηλαδή, να κάνει ένα "συράκι" που μαζεύει πύον και σπάει για να καθαρίσει (όπως γίνεται αν πάθεις μια μόλυνση) ο δικός μου οργανισμός περιβάλει το "σπυράκι" με ατελή ιστό και έτσι αντιμετωπίζει την πιθανότητα διάδωσης της μόλυνσης.

Αυτό βέβαια για τα δικά μου εξωτερικά κοκκιώματα.

Δεν γνωρίζω τι είναι το εσωτερικό, ύτε γνωρίζω αν είναι σοβαρό ή όχι. Ο γιατρός είναι ο μόνος που μπορεί να ενημερώσει την ξαδέρφη σου για κάτι τέτοιο και όχι κάποια σελίδα από το διαδίκτυο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emmaki, σ' ευχαριστώ και σένα για την απάντησή σου!

 

Νομίζω πως είναι αναπόφευκτο (στην εποχή μας) όταν σου προκύπτει κάτι πρωτόγνωρο, ν' ανατρέχεις στο διαδίκτυο. Αρκεί να μην τρελλαίνεσαι... Γι' αυτό κι εγώ μπήκα μία φορά, διάβασα... ότι διάβασα... τρελλάθηκα... και δεν ξαναμπήκα.:cool:

 

Ο οικογενειακός μας γιατρός θα είναι στην Αθήνα την Δευτέρα, οπότε θα ξεκινήσουμε από κει και βλέπουμε... Η δε ξαδέλφη μου... δεν ανησυχεί καθόλου!:roll: Μου είπε "αν ήταν κάτι ανησυχητικό, δεν θα έγραφε στην διάγνωση - συνιστάται περαιτέρω έλεγχος ή κλινική συνεκτίμηση"...?:confused: (δεν το γράφει...)

 

Εύχομαι καλό Σ/Κ σε όλους μας!!:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

 

Ο παθολόγος απέκλεισε την πιθανότητα κακοήθειας. Από τη γενικότερη εικόνα, θεωρεί ότι είναι ή τυχαίο εύρημα ή παλιά φλεγμονή ή αντίσταση σε φλεγμονή όπως είπε και η emmaki.

 

Φυσικά -μιας και δεν είναι δική του ειδικότητα κι ο πνεύμονας είναι αρκετά ευαίσθητο όργανο - συνέστησε επίσκεψη σε πνευμονολόγο - για ακριβή διάγνωση και εξετάσεις (π.χ. σπιρομέτρηση, αξονική) προς άρση πάσης αμφιβολίας... Ήδη έχουμε κλείσει ραντεβού.

 

Είδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...