Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοκκίωμα αφαλού.


Recommended Posts

Χθες πήγαμε στη παιδίατρο για να κάνουμε το 1ο μας εμβόλιο.

Προχθες το βραδυ που αλλαζα πάνα στο μωρο, ανοίγω και βλέπω ένα αφαλό μες στο αίμα! Σημειωτέον το μωρό ειναι 2 μηνών.

Πήρα τηλ τον παιδίατρο που είχε εφημερία στην Express Service και μου είπε δεν ειναι τπτ και απλα να βάλω λίγο betatine.

Πάμε την επομένη στη γιατρό που παρακολουθεί το παιδί και μου λέει ότι ο αφαλός του έχει δημιουργήσει κοκκίωμα. Δεν είναι λέει κάτι σοβαρό, απλά χρειάζεται να το καυτηριάσουμε σε παιδοχειρούργο και πότε μα ποτέ να μην ξαναβάλω betatine, αλλά μόνο καθαρό οινόπνευμα.

Σήμερα έκλεισα ραντεβού στον παιδοχειρούργο (το απόγευμα θα γίνει ο καυτηριασμός και φοβάμαι κάπως)

Έχει τυχεί σε κάποια από σας ανάλογη περίπτωση?

 

Το παιδί δεν δείχνει να έχει ανησυχία, ούτε απο το εμβόλιο ούτε από τον αφαλό του. τουλάχιστον μέχρι στιγμής....

Αν γνωρίζετε οτιδήποτε γύρω από το θέμα θα με βοηθούσατε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι σε εμένα!

 

Η παιδίατρος από την αρχή που είδε την μικρή περίπου 7 ημερών, μας είχε πει ότι μάλλον έχει κοκκίωμα!

 

Περιμέναμε να "πέσει" ο ομφαλός μήπως κάνει λάθος, έτσι όταν έγινε δύο μηνών, πήγαμε σε παιδοχειρούργο και το αφαιρέσαμε.Βέβαια ποτέ δεν είχε αίμα!

 

Μέχρι την επέμβαση, η περιποίηση ήταν οινόπνευμα και τίποτα άλλο!

 

Τώρα η επέμβαση έγινε στο ιατρείο του χειρούργο με τοπική ανασθησία και κράτησε περίπου 10 λεπτά. Μας είπε ότι δεν έχει νόημα να πάμε στην κλινική για κάτι τόσο απλό να μας κοστίσει πολλά αλλά η απόφαση είναι δική μας. Έτσι του είπαμε να το κάνει.

 

Φυσικά του είπα να φτιάξει όμορφο τον ομφαλό της μικρής για να μπορούμε να φοράμε κοντά μπλουζάκια και μπικίνι.

 

Η μικρή ούρλιαζε αλλά όχι από τον πόνο αλλά επειδή την είχε δεμένη για να μην κουνιέται. Ο άνδρας και εγώ κλαίγαμε επειδή την ακούγαμε να ουρλιάζει και μόλις την έλυσε... η κυρία σταμάτησε το κλάμα.

 

Προσέχαμε μερικές μέρες, κάναμε την αλλαγή μόνοι μας μετά από 24 ώρες με betantin και μετά από ότι θυμάμαι με οινόπνευμα. Φυσικά του τηλεφωνούσαμε κάθε μέρα να του λέμε πως παει. Δεν θυμάμαι έαν πήρε και κάτι άλλο, αλλά δεν νομίζω.

 

Αυτά!!! Δεν είναι τίποτα μην ανησυχείς!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε εμένα!

 

Η παιδίατρος από την αρχή που είδε την μικρή περίπου 7 ημερών, μας είχε πει ότι μάλλον έχει κοκκίωμα!

 

Περιμέναμε να "πέσει" ο ομφαλός μήπως κάνει λάθος, έτσι όταν έγινε δύο μηνών, πήγαμε σε παιδοχειρούργο και το αφαιρέσαμε.Βέβαια ποτέ δεν είχε αίμα!

 

Μέχρι την επέμβαση, η περιποίηση ήταν οινόπνευμα και τίποτα άλλο!

 

Τώρα η επέμβαση έγινε στο ιατρείο του χειρούργο με τοπική ανασθησία και κράτησε περίπου 10 λεπτά. Μας είπε ότι δεν έχει νόημα να πάμε στην κλινική για κάτι τόσο απλό να μας κοστίσει πολλά αλλά η απόφαση είναι δική μας. Έτσι του είπαμε να το κάνει.

 

Φυσικά του είπα να φτιάξει όμορφο τον ομφαλό της μικρής για να μπορούμε να φοράμε κοντά μπλουζάκια και μπικίνι.

 

Η μικρή ούρλιαζε αλλά όχι από τον πόνο αλλά επειδή την είχε δεμένη για να μην κουνιέται. Ο άνδρας και εγώ κλαίγαμε επειδή την ακούγαμε να ουρλιάζει και μόλις την έλυσε... η κυρία σταμάτησε το κλάμα.

 

Προσέχαμε μερικές μέρες, κάναμε την αλλαγή μόνοι μας μετά από 24 ώρες με betantin και μετά από ότι θυμάμαι με οινόπνευμα. Φυσικά του τηλεφωνούσαμε κάθε μέρα να του λέμε πως παει. Δεν θυμάμαι έαν πήρε και κάτι άλλο, αλλά δεν νομίζω.

 

Αυτά!!! Δεν είναι τίποτα μην ανησυχείς!

 

ΣΕ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

να'σαι καλά :D:D

Link to comment
Share on other sites

Να' καλά!

 

Μην φοβάσαι δεν είναι τίποτα!

 

Αυτό που φοβόμαστε σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η ομφαλοκήλη και όχι το κοκκίωμα!

 

Περαστικά Σαςςςςςςς!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς το κάναμε στο μεγάλο μας γιο όταν ήταν περίπου 2 μηνών. Δεν είναι απολύτως τίποτα. Δεν πονάνε από τον καυτηριασμό αλλά κλαίνε γιατί τους κρατάνε τα χεράκια.

 

Μην ανησυχείς καθόλου :wink:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς το κάναμε στο μεγάλο μας γιο όταν ήταν περίπου 2 μηνών. Δεν είναι απολύτως τίποτα. Δεν πονάνε από τον καυτηριασμό αλλά κλαίνε γιατί τους κρατάνε τα χεράκια.

 

Μην ανησυχείς καθόλου :wink:

 

Κορίτσια πήγαμε χθες και το καναμε. Οντως δεν ηταν κατι φοβερο, απλά έκλαιγε που τον κρατουσαμε ακινητο. Σήμερα το ξαναπηγαμε οπως μας ειπε ο γιατρος και ηταν δυσκολοτερο. ... ο ιδιος ο γιατρος ειπε οτι ποναει το παιδι.

Ευτυχως ενα μεγαλο τμημα επεσε μονο του. Σημερα καυτηριασε τη ριζα του κοκκιωματος. Ευχομαι την παρασκευη να παμε απλα για ελεγχο και τπτ αλλο......

Παντως σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας. :D

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα η μικρη στις 10 μερες αρχισε η παιδιατρος να της κανει καυτηριασμο. ηταν μικρο το κοκκιωμα και το εκανε η ιδια. αν ηταν μεγαλο θα μας εστελνε σε παιδοχειρουργο. πηγαμε 3 φορες μερα παρα μερα, στις 2 πρωτες δεν εκλαψε καθολου αλλα στην τριτη ειπε η γιατρος οτι θα κλαψει-οπως και εγινε- γιατι ηταν στη ριζα και θα καιγοταν λιγο το δερματακι της :? για 2 μηνες ο αφαλος ηταν σαν καμμενος τωρα ειναι τελοιος :) κατηγορουσα τον εαυτο μου οτι εγω εφταιγα αλλα η γιατρος ειπε οτι ηταν να γινει :?

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά εύχομαι

Γιατί δεν κάνει μπεταντίν?

 

 

Ευχαριστούμε. Ειμαστε πολυ καλύτερα.

Όσο για το μπεταντιν, τι να πω, η παθολόγος μου το απαγορεψε και ο παιδοχειρούργος είπε μόνο μπεταντιν να βάζω, αλλά μόνο εαν τρεξει αιμα ή καποιο υγρο από τον αφαλό του.

Μέχρι στιγμης πάντως δε χρειαστηκε να βαλω τπτ.

Σημερα το απογευμα θα ειναι η 3η επισκεψη στον παιδοχειρουργο....είδωμεν λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά εύχομαι

Γιατί δεν κάνει μπεταντίν?

 

Από ότι θυμάμαι το betandin δημιουργεί "κακάδι" και αφήνει το μέσα να "στεγνώσει" (το είπα με δικά μου λόγια)

 

Και εμένα η παιδίατρος μου είχε πεί μόνο εάν έχει αίμα να βάλω!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...