Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΛΠΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Κορίτσια σας εξέτασαν κολπικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή σας έκαναν καλλιέργεια; Εμένα μου έκανε η γιατρός κολπικό υπέρηχο μόνο στην αρχή και μετά τίποτα. Στο ΕΛΕΝΑ μου είπαν ότι πρέπει να κάνω μια καλλιέργεια αλλά φυσικά θα μου την έκανε μόνο η συγκεκριμένη γυναικολόγος για ασφάλεια και προχτές που πήγα στον Κο Μπότση (στον οποίο και κατέληξα) μου είπε ότι κανονικά θα έπρεπε να με δει και απο κάτω αλλά επειδή ντρεπόμουνα, είχε και πολύ κόσμο έξω μου τη "χάρισε".

 

Εσείς τι κάνατε;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

yogini, εμένα με εξέτασαν κολπικά στην Β επιπέδου (πριν 20 μέρες περίπου) και αυτό για να μετρηθεί ο τράχηλος και επειδή προέκυψε κάποια ανησυχία με το αμνιακό υγρό.

Καλλιέργεια αναγκάστηκα να κάνω την Τετάρτη γιατί εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με το αμνιακό...

Πάντως μην ανησυχείς. Δεν πονάει και είναι για την ασφάλεια σου και του μωρού σου!

Link to comment
Share on other sites

κοίτα στην αρχή της εγκυμοσύνης ( δεν θυμαμαι όμως μέχρι ποιό μηνα) με εξεταζε και κολπικά με το ματσούκι. νομίζω ότι ήταν μέχρι και την αυχενική διαφανεια που και εκεί εγινε το ίδιο... ( χαλιαααααααααααα :oops::oops: )

 

απο εκεί και μετα η εξεταση γινόταν με υπέρυχο στην κοιλίτσα, και τωρα μόνο που εχω μπέι στο μήνα μου με εξετάζει και απο κάτω ( χαλιαααααααααααααα :oops::oops: ) και με υπέρυχο. το απο κάτω το κάνει για να δεί τον τραχηλο...

οσο για την καλλιέργεια, μου πήρε μια φορά υγρά στην αρχή και μία φορα τώρα προχθές. αυτό ηταν μόνο... :wink:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Στην περίπτωσή μου η αυχενική διαφάνεια έγινε από την κοιλιά (στο ΜΗΤΕΡΑ), όπου μου είπαν ότι πλέον η εξέταση αυτή γίνεται σε όλες τις κοπέλες από την κοιλιά. Δεν γνωρίζω αν σε άλλα νοσοκομεία-μαιευτήρια η εξέταση γίνεται κολπικά ή αν γίνεται έτσι μόνο αν θέλουν να δουν τον τράχηλο.

Link to comment
Share on other sites

Yogini μου εκτος απο την αρχη κολπικα με εξετασε μονο αφου ειχα μπει στον ενατο για να δει μηπως τυχον εχω διαστολη και αν ειναι σκληρος ο τραχηλος ή οχι. Για καλλιεργεια δε μου ειπε ποτε να κανω κι ετσι δε ξερω να σου πω. Παντως στον ενατο η κολπικη δεν ειναι κι η καλυτερη εμπειρια, ειναι που ειναι πρησμενα τα παντα........ Αλλα τι να κανουμε αν ειναι απαραιτητο?

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα πάντως οι κολπικές που μου κάνει δεν μου φαίνονται τραγικές :lol:

είναι καλύτερα από το παπ, εκεί πονούσα πιο πολύ!!!! :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως στον ενατο η κολπικη δεν ειναι κι η καλυτερη εμπειρια, ειναι που ειναι πρησμενα τα παντα........

Χριστινα

 

:oops::oops: αληθεια ??? :shock::shock::oops::oops::oops::shock:

 

 

Και εγώ θα συμφωνήσω με τη christina...Δεν είναι και η καλύτερη εξέταση.Όχι τόσο για εκείνη τη στιγμή , αλλά εγώ μετά πονούσα πολύ. Ένιωθα ακριβώς αυτό...πρησμένη.Πάντως καλλιέργεια έχω κάνει και εγώ και νομίζω πως είναι απαραίτητη εξέταση και μάλιστα την έκανα στον έβδομο μήνα και βγήκε μια χαρά. Τώρα λόγικα θα είναι θέμα γιατρού.

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως στον ενατο η κολπικη δεν ειναι κι η καλυτερη εμπειρια, ειναι που ειναι πρησμενα τα παντα........

Χριστινα

 

Αντε καλε τιποτα δεν ειναι :roll::P

4

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα η εμπειρια μου απο τρεις διαφορετικες κυησεις και τρεις διαφορετικους γιατρους λεει οτι στο α τριμηνο δινουν συνηθως εξετασεις καλλιεργειας κολπικων υγρων (η ληψη γινεται χαμηλα απο τα υγρα του κολπου και οχι στο βαθος του τραχηλου) και οι περισσοτεροι το κανουν βαση πρωτοκολλου ωστε να ελεγχθει η πιθανοτητα να υπαρχει ουρεοπλασμα, μυκοπλασμα και μικροβια αεροβια η αναεροβια (μυκητες) ωστε να αντιμετωπισθει σε οποια περιπτωση κατι υπαρχει (αναποδεικτα το ουρεοπλασμα εχει ενοχοποιηθει για αποβολες β τριμηνου) ενω περαιτερω κολπικες καλλιεργειες η τραχηλικο επιχρισμα οπως και ενδοκολπικοι υπερηχοι γινονται στην περιπτωση που υπαρχει καποια ενδειξη για καποιο προβλημα (πχ εγω επειδη ειχα ουρεοπλασμα και θα εκανα περιδεση λιγες μερες πριν την επεμβαση ο γιατρος μου πηρε τραχηλικο επιχρισμα για αναλυση κατι που δεν το κανουν πολλοι γιατι φημολογειται οτι υπαρχει παντα ενα μικρο -ελαχιστο- ποσοστο αποβολης). Ειδαλλως οι περισσοτεροι γιατροι προτιμουν να μην βαζουν χερι στον κολπο πριν τον ενατο μηνα οπου εκει χρειαζεται συνηθως για να ελεγχουν τη σκληροτητα του τραχηλου και να εκτιμουν το χρονο τοκετου.

Δεν χαθηκε παντως και ο κοσμος αν καποιες απο μας κανουν αυτες τις εξετασεις αλλωστε φανταζομαι ο εκαστοτε γιατρος καποιο λογο θα χει που θα πειθει και την εκαστοτε εγκυο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γιατι δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο ? Εκανα και ενα κολπικο υπερηχο πριν 1 εβδομαδα αλλα δεν καταλαβα κατι διαφορετικο. Δηλαδη, πονας ή...τι ?

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως οι κολπικές που μου κάνει δεν μου φαίνονται τραγικές :lol:

είναι καλύτερα από το παπ, εκεί πονούσα πιο πολύ!!!! :lol::lol:

 

Συμφωνώ ...

Nαι καλέ δεν είναι τόσο τραγικό, μην αγχώνεστε!!! Εντάξει δεν είναι και ότι καλυτερο μπορεί να σου συμβεί αλλά αν είστε χαλαρές ξεμπερδεύετε μια ώρα νωρίτερα!!!

Τι να πω και εγώ που λόγω αυξημένης πιθανότητας προωρότητας με εξετάζει κάθε φορά από κάτω για να δει τον τράχηλο... και δεν με βλέπει μια φορά το μήνα αλλά κάθε δεκαπέντε, μη σας πω έχει τύχει και ανα βδομάδα ... :evil::evil::evil:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μεχρι τωρα δεν μου ειχε κανει κολπικη εξεταση..

σημερα μετα το nst μου εκανε, με το χερι και μπορω να πω πως πονεσα παρα παρα πολυ..και ακομα ποναω..

βασικα απο οτι καταλαβα κατι εσπασε εκει μεσα για να προκαλεσουμε τον τοκετο αφου αυριο εχω πητ..το μωρο εχει παρει θεση αλλα για πονους ουτε λογος..

αντε να δουμε, γιατι δεν αντεχω αλλο.. :?

Link to comment
Share on other sites

και γω εκανα καλλιεργεια στο πρωτο τριμηνο γιατι ειχα λιγη φαγουρα και καποια υγρα (αποδεικτηκε στρεπτοκοκος). Δεν υπηρχε λογος ανησυχιας γιατι το δειγμα το παιρνει σχεδον απεξω ουτε που ανεβαινει στο μωρο. Μονο για 2 μερες ειχα πολυ λιγα καφε. Εχω διαβασει ομως οτι κανονικα μια καλλιεργεια γινεται και στο πρωτο και στο τριτο τριμηνο κοντα 36-38η εβδομδα αν θυμαμαι καλα. Ειναι επικινδυνο να γεννησει καποια φυσιολογικα και να εχει στρεπτοκοκο που μεταδιδεται στο μωρο. Εχει μεγαλο ποσοστο θνητοτητας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα παλι μεχρι τωρα δεν μου ειχε κανει κολπικη εξεταση..

σημερα μετα το nst μου εκανε, με το χερι και μπορω να πω πως πονεσα παρα παρα πολυ..και ακομα ποναω..

βασικα απο οτι καταλαβα κατι εσπασε εκει μεσα για να προκαλεσουμε τον τοκετο αφου αυριο εχω πητ..το μωρο εχει παρει θεση αλλα για πονους ουτε λογος..

αντε να δουμε, γιατι δεν αντεχω αλλο.. :?

 

Φασολάκι γεννάς;;;;;;

Αντε με το καλό!

καλέ τι σου έσπασε εκεί μέσα....τον τσαμπουκά;

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ναι τον τσαμπουκα :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

καλο!!

πηγα εκει με υφος δεν αντεχω αλλο παρτο και μετα χεστηκα πανω μου

:lol::lol::lol::lol::lol:

 

δεν ξερω τι μου εκανε ακριβως, παντως εχω λιγο αιμα (φυσιολογικο μου ειπε να μην ανυσηχω) και αρχισαν οι πονοι σιγα σιγα..(αλλα σιγα σιγα ομως ε?)

πιστευει μεχρι την παρασκευη το αργοτερο..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου με εξετασε κολπικα δυο φορες. Η πρωτη ηταν την πρωτη φορα που πηγα για να διαπιστωσει την εγκυμοσυνη και η δευτερη οταν πηγα να κανω την αυχενικη διαφανεια κι αυτο επειδη αμε τον υπερηχο απο την κοιλια δεν ειχε ευκρινη εικονα και ηθελε η μετρηση να ειναι οσον το δυνατον καλυτερη. Τα εκανε επανω μου οταν ειδα οτι πηγε να μου βαλει το ματσουκι γιατι φοβηθηκα μην κανει κακο στο μωρο. Ευτυχως ομως ολα πηγαν καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως που τον ρώτησα για τον τράχηλο στην προηγούμενη επίσκεψη (την Πέμπτη δηλαδή 31 εβδομάδων) μου είπε οτι μπορεί να τον δει με κολπικό υπέρηχο, με κοιλιακό αν έχω πιεί πολλά νερά ή με απλή εξέταση...Και κατέληξε: "Αλλά γιατί να το κάνουμε αυτό; Όταν θα έρθει η ώρα του τοκετού θα ανοίξει κι όλα οκ...Θες να ταλαιπωρείσαι;" :)

Κι επειδή δεν θέλω, το έκανα γαργάρα το θέμα...Αφήστε που έχω και ιστορικό πρόωρου τοκετού οπότε λογικό είναι να μην θέλει να μ' ενοχλήσει μην τυχόν και προκαλέσουμε τίποτα μόνοι μας στο τέλος...

Και κάποια στιγμή, νομίζω αρχές 2ου τριμήνου ήταν, τον ρώτησα αν θα κάνουμε εξέταση για την τραχηλίτιδα που είχα προ εγκυμοσύνης και δεν πρόλαβα να θεραπεύσω και μου είπε επι λέξει: "Τώρα έχουμε εγκυμοσύνη και κολπικά δεν εξετάζουμε...αργότερα βλέπουμε!"

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι.Είμαι στην 39η εβδομάδα και 6 ημέρες με ΠΗΤ 02/04/2010.Είναι το πρώτο παιδάκι μας και έχω ανησυχήσει λίγο.Την προηγούμενη εβδομάδα είχα πάει στον γιατρό μου και μου έκανε την πρώτη κολπική εξέταση.Δεν πόνεσα μόνο μια ενόχληση είχα και ένιωθα σαν να θέλω να κάνω κακάκια.Χθες πήγα και μου έκανε για δεύτερη φορά κολπικό έλεγχο μόνο που με πόνεσε αρκετά θα έλεγα.Μου είπε πως θα δω λίγο αιματάκι και να μη τρομάξω γιατί είναι από την εξέταση.Μου είπε πως η διαστολή του τραχήλου είναι μεγαλύτερη από την προηγούμενη φορά αλλά δεν έχω διαστολή που να γεννάω σήμερα ή αύριο.Μου πρότεινε αν θέλω να βάλω ένα χαπάκι στον κόλπο για να κάνει διαστολή ο τράχηλος ή αν θέλω να περιμένω μέχρι και την Κυριακή του Πάσχα και αν δεν έχω γεννήσει να πάω να βάλω το χαπάκι αυτό γιατί δεν κάνει να μένει μέσα το παιδάκι.Από χθες το βράδυ λοιπόν είδα λίγο αιματάκι και μέχρι και αυτήν την ώρα έχω υγρά με αιματάκι και τώρα πριν από λίγο είδα ροζουλιά.Ξέρει καμμιά σας μέχρι πότε θα έχω υγρά με αίμα?Ή έχει ξεκινήσει η διαδικασία του τοκετού?Αν είναι να πάρω τηλέφωνο τον γιατρό μου αλλά δεν θέλω να πάρω χωρίς λόγο...Γιατί να σας πω την αλήθεια έλεγα πως ήθελα να κάνω Πάσχα και μετά να γεννήσω αλλά δεν θέλω να πάρω χαπάκι.Θέλω να ξεκινήσει η διαδικασία από μόνη της...φυσικά όχι τεχνητά....και έχω στεναχωρηθεί λιγάκι.Το κεφαλάκι της βουβούς μας είναι ήδη χαμηλά....Αχ βοηθείστε με αν ξέρει κάποια!!!Και ας γεννήσω και Μεγάλο Σάββατο που λέει ο λόγος!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα αίμα λίγες ώρες μετά την κολπική εξέταση το οποίο ομως σταμάτησε. Και στις δύο ομως εγκυμοσύνες μου ο τοκετός ξεκίνησε με αίμα και υγρά τα οποία ακολούθησαν συσπάσεις.

sYSBp3.pngR9zap3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια που ξέρατε από πριν οτι θα κάνετε καισαρική, ο γιατρός σας έκανε κολπική εξέταση για τον τράχηλο στον ένατο?Την πρώτη φορα μου εκανε απο την 36 και μετά αλλά τοτε δενηξερα ακόμα για καισαρική!τώρα δε θέλω να το ξαναπεράσω αυτό?οπως επίσης και εξέταση στα κολπικά υγρα!τι νόημα έχει αφου θα κάνω καισαρική????

Α και κατι ακόμα!σας ζήτησε καρδιογράφημα?η πρωτη γιατρος μου είχε πει να κάνω αλλά αυτός τώρα δεν μου έχει ζητήσει τίποτα ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια που ξέρατε από πριν οτι θα κάνετε καισαρική, ο γιατρός σας έκανε κολπική εξέταση για τον τράχηλο στον ένατο?Την πρώτη φορα μου εκανε απο την 36 και μετά αλλά τοτε δενηξερα ακόμα για καισαρική!τώρα δε θέλω να το ξαναπεράσω αυτό?οπως επίσης και εξέταση στα κολπικά υγρα!τι νόημα έχει αφου θα κάνω καισαρική????

Α και κατι ακόμα!σας ζήτησε καρδιογράφημα?η πρωτη γιατρος μου είχε πει να κάνω αλλά αυτός τώρα δεν μου έχει ζητήσει τίποτα ακόμα!

 

 

Nομίζω πως κάνουν εξέταση κολπικών υγρών προαιρετικά τουλάχιστον οι περισσότεροι. Κι εμένα μου την έγραψε και μου την έκαναν στο μικροβιολογικό. Δεν μου πήρε υγρό ο ίδιος. Και μάλλον θα κάνω και στο τέλος. Κι εγώ με καισαρική θα γεννήσω. Μάλλον λοιπόν γίνεται προληπτικά. Όσο για το καρδιογράφημα ξέρω πως το ζητούν κοντά κοντά στις ημέρες της γέννας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...