Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο κοστιζει ενας ιδιωτικος παιδικος σταθμος?


Recommended Posts

Πόσο κοστιζει περιπου ενας ιδιωτικος παιδικος σταθμος? Πόσα δινεται το μηνα κοριτσια? Δεν ειναι αναγκη να αναφερετε το ονομα του σταθμου.. Απλα τιμες για να παρουμε μια ιδεα στο περιπου οι ενδιαφερόμενες..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πέρισυ που τελείωσε το νηπιαγωγείο πληρώναμε 470 ευρώ το μήνα για 11 μήνες (κλείνει γύρω στις 20 Ιουλίου για πέντε εβδομάδες και ανοίγει γύρω στις 27 Αυγούστου). Μέσα είναι φαγητό και σχολικό, φέτος είναι 500 ευρώ το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πληρώνουμε 470 περίπου ευρώ το μήνα για 11 μήνες (κλείνει όλο τον Αυγουστο) και τις επίσημες αργίες. Στην τιμή συμπεριλαμβένται το σχολικό και το φαγητό.

 

Είχα βρεί και με 350-400 ευρώ αλλά δεν ξέρω δεν μου γέμιζαν εμπιστοσύνη....

 

Νατάσα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σε όλους τους παιδικούς πληρώνεις?Δεν υπάρχουν δημοτικοι παιδικοί σταθμοί στην Αττικη?

Η μητέρα μου δουλεύει σε δημοτικό παιδικό σταθμό στα Γιάννενα πολύ καθαρό,καλό προσωπικο,΄γενικά πολύ καλές συνθήκες!Και απο ότι ξέρω πληρώνεις ανάλογα με το εισόδημα που δηλώνεις στην εφορία!Αρα κάποιοι που έχουν χαμηλό εισόδημα πληρώνουν ένα συμβολικό ποσό εως και τίποτα!Λειτουργει,οπως και όλοι οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοι,απο τις 7 μεχρι τις 3,χωρίς σχολικο.Με πρωινο και μεσημεριανο.

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχουν Αλιενακι μου, αλλα καταρχας ειναι πολυ λιγοι σε σχεση με τα παιδια και θες βισματαρα για να μπεις και κατα δευτερον στην Αττικη, οταν δουλευεις δεν σχολας στιε 3 !!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να κάνετε πλάκα :!::!:

:shock::shock: τα ποσά που αναφέρετε είναι τεράστια

Πέρισυ που έστελνα τον δικό μου σε ιδιωτικό σταθμό πλήρωνα 180 ευρώ με σχολικό εννοείται και το φάγητό. Πήγαινα μόνο τις πάνες του.

Μ΄ηπως έχουν ξεφύγει τα πράγματα στην Αθήνα :?:

Φέτος στον κρατικό πληρώνω 50 ευρώ και είναι τα μεγαλύτερα δίδακτρα

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δίνω 490 για δύο παιδιά, συμπεριλαμβανομένου του φαγητού. Σχολικό όχι, τους πηγαινοφέρνω εγώ. Ο ένας είναι προνήπιο και ο άλλος νήπιο. Εξωφρενικά μου φαίνονται τα ποσά που γράφετε βρε κορίτσια!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω ας αναφερουν κι αλλοι γονεις τα ποσα αν γινεται να δουμε τι παιζει, δεν μπορει να υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες...

 

Και να ρωτησω καποια πραγματα :

1) Ποσα δινετε (και για ποσα παιδια) ?

2) Αν στην τιμη περιλαμβανεται σχολικο

3) Αν περιλαμβανεται φαγητο

4) Αν γενικα οι χωροι ειναι ωραιοι, περιποιημενοι, καθαροί κλπ

5) Ποσες δασκαλες εχει, ανα ποσα παιδάκια

 

Αυτα σε πρωτη φαση...

 

Παρακαλω απαντηστε για να δουμε τι συμβαινει !!!

 

Απανταω εγω πρωτη :

1) 350 ευρω για ενα παιδι 3 χρονων

2) Σχολικό όχι

3) Φαγητο ναι.... καλο σαν μενου, παο ποιοτητα ???

4) Οι χωροι ειναι παλιοι και παραμελημενοι εν οψει του οτι φτιαχνουν νεο κτιριο... αλλα με εχει χαλασει αυτο λιγουλακι....

5) Εχει περιπου 2 με 3 για 35 παιδακια... !!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμείς πληρώνουμε τα ακόλουθα:

 

1. 470 ΕΥΡΩ για ένα παιδάκι 28 μηνών

2. Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται σχολικό (τον παίρνουν 7:20π.μ. και τον φέρνουν 17:10μ.μ)

3. Περιλαμβάνεται φαγητό (πρωινό + μεσημεριανό) ποσότητα υπεραρκετή για το παιδί και ποιότητα πολύ καλή. Υπάρχουν εσωτερικές 2 μαγείρισες και σε έφοδο η κουζίνα τους ήταν πολύ πιο καθαρή από τη δική μου :oops:

4. Οι χώροι είναι καταπληκτικοί : τεράστια αυλή με δέντρα και γρασίδι (στην πλειοψηφία τεχνητό αλλά σε πολύ καλή κατάσταση) παιχνιδότοποι για μικρά αλλά και για μεγάλα παιδάκια, το κτίριο είναι σε πολύ καλή κατάσταση με πολύ όμορφες αιθουσίτσες, χωριστές κρεββατοκάμαρες για τα παιδιά που κοιμούνται εκεί (με κούνιες για τα μικρά και κρεββετάκια για τα μεγάλα) τουαλετίτσες και ντουζιερες πολύ καλές κτιριακές εγκαταστάσεις.

5. Είναι μία δασκάλα ανά 8 παιδάκια...

 

Θα ήθελα να προσθέσω ότι οι συνοδοί στα σχολικά είναι δασκάλες και όχι απλοί υπάλληλοι.

 

Δεν στέλνω τίποτα εγώ παρά μόνο πάνες. Ούτε μωρομάντηλα, ούτε κρεμούλες ούτε σεντόνια τίποτα.

 

Νατάσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπαρχουν Αλιενακι μου, αλλα καταρχας ειναι πολυ λιγοι σε σχεση με τα παιδια και θες βισματαρα για να μπεις και κατα δευτερον στην Αττικη, οταν δουλευεις δεν σχολας στιε 3 !!!!! :wink:

 

 

Σωστό και αυτό!!!

Πάντως έχω φρικάρει με αυτά που γράφετε!Πολύ κλεψιμο!Και για τα μαιευτήρια που διάβασα σε καποιο αλλο θέμα έπαθα πλάκα!Γενικα η ζωή στην Αθήνα είναι παρα παρα πολύ ακριβη και με διαφορά απο την επαρχία!!!

Και να φανταστείς ότι όταν μου είπε ο αντρας μου οτι για να πάει η αδερφή του τον μικρό στον ιδιωτικο βρεφονηπιακο σταθμό,χρειάζετε να πληρώσει 200Ε περιπου μου φάνηκαν πολλα!!!Και έχει και σχολικό,φαγητό δεν νομίζω.Στην Κέρκυρα!Στείλτε εδώ τα παιδιά σας...λιγότερα θα πληρώσετε!!!! :D:D

age.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις σε δημοτικο σταθμό στο Μαρουσι δινουμε 220 και για τα 2 παιδια, σε ιδιωτικό μου ζητάνε 500 (περιλαμβάνει και το πουλμαν ) και για τους 2.

Εχουν πρωινο,μεσημεριανό ,φρουτο και απογευματινό

Λειτουργεί απο 7-4, και ειναι 8 παιδακια ανα δασκάλα

Περσι παλι σε δημοτικό σταθμό έδινα 120 ευρώ και για τους 2.

 

παντως 350 ευρώ μου φαινονται λογικά

Popi

Link to comment
Share on other sites

Alienaki δυστυχως αυτο που ειπαν τα κοριτσια ειναι αληθεια.. Οι δημοτικοι σταθμοι ειναι παρα πολυ λιγοι.. Θα σου πω μονο οτι η πολη μου εχει πανω απο 100 χιλιαδες κατοικους και εναν βρεφικο σταθμο που παιρνει 20 το πολυ παιδακια.... νομιζω αοτι αυτο τα λεει ολα.. Επίσης στους δημοτικους δεν μπορεις να βασιστεις γιατι κλεινουν πολλες μερες χριστουγεννα και πασχα, σαν τα σχολεια,, κανουν καθε τρεις και λιγο απεργειες, το κλασικο ωραριο λειτουργιας ειναι 7-3.45 και οι περισσοτερες μαμαδες δεν δουλευεουν τετοιες ωρες οπότε δεν τυους εξυπηρετει.. Επίσης υπαρχει περιπτωση να σου πουν οτι λογω ελλειψης προσωπικου θα κρατησουν το παιδι μεχρι της 2 και οχι παραπανω..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Aν και ο παιδικος που πηγαινε μεχρι περισι δεν ειναι παραδειγμα προς μιμηση παρολα αυτα αναφερω τις παροχες. Στον Δημοτικο φετος δινουμε 102 €

 

1) Ποσα δινετε (και για ποσα παιδια) ?

270 € / 1 παιδακι 2-3 ετών (πέρισι)

 

quote="Marilena"]

2) Αν στην τιμη περιλαμβανεται σχολικο

Ναι

 

quote="Marilena"]

3) Αν περιλαμβανεται φαγητο

Πρωινο - μεσημεριανο (γιαουρτακι και γαλα εγω)

 

quote="Marilena"]

4) Αν γενικα οι χωροι ειναι ωραιοι, περιποιημενοι, καθαροί κλπ

Πολυ καλοι

 

quote="Marilena"]

5) Ποσες δασκαλες εχει, ανα ποσα παιδάκια

2 Δασκάλες 12 παιδακια

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον περσι τον πηγαινα σε ενα παιδικο ιδιωτικο σταθμο στην βουλα και πληρωνα 370 με μεταφορα.το περιβαλον ηταν πολυ καλο μεγαλη ωραια αυλη καλο φαγητο και καλες δασκαλες.φετος τον παω στο δημοτικο σταθμο κορωπιου πληρωνο περιπου 40 ευρω (αναλογα με την μισθοδοσια σου ειναι) εχει πολες ταξεις με πολες δασκαλες εμπειρες καλο φαγητο πολες δραστηριοτητες ο βαγγελακης μαθαινει πολα.χωρις μετακινηση φυσικα.το μονο ασχημο ειναι οτι το κτιριο ειναι παλιο χωρις μεγαλη αυλη αλλα φτιαχνετε καινουργιο.

θωμας

Link to comment
Share on other sites

εμεις σε δημοτικο σταθμό στο Μαρουσι δινουμε 220 και για τα 2 παιδια, σε ιδιωτικό μου ζητάνε 500 (περιλαμβάνει και το πουλμαν ) και για τους 2.

Εχουν πρωινο,μεσημεριανό ,φρουτο και απογευματινό

Λειτουργεί απο 7-4, και ειναι 8 παιδακια ανα δασκάλα

Περσι παλι σε δημοτικό σταθμό έδινα 120 ευρώ και για τους 2.

 

παντως 350 ευρώ μου φαινονται λογικά

 

 

Να σε ρωτησω βρε Ποπη. Μενω και εγω στον Παραδεισο Αμαρουσιου. Πες μου σε ποιον παιδικο πηγαινεις τα παιδιακια? Ειναι καλος?

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παμε σε δημοτικό σταθμό που βρίσκεται στην πλατεια Καρπαθιων ,αν θελεις μπορώ να ρωτήσω αυριο αν κάνουν ακομα δεκτές εγγραφές.

παντως ειναι πολυ καλός. Σημερα τα παιδια μου ηταν ενθουσιασμένα που ξεκίνησε το σχολειο. Φαντάσου...

Ο ιδιωτικός που σου λέω βρίσκεται στην Στρατηγου Ρογκάκου και θα έχω το τηλ. τους αυριο.

οτι θελεις παντως να ρωτήσεις ειμαι εδω

Popi

Link to comment
Share on other sites

Δράμα δηλαδη η κατάσταση!Εκμεταλεύονται την ανάγκη των γονιών για κέρδος δικό τους!

 

Aυτο το πραγμα παλι με τους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς είναι δράμα.Μένουμε σε ένα χωριό στην περιοχή θεσ/νικης και ο σταθμός που πηγαίνει ο γιος μου απο τη μια εχει πολλά παιδιά και δεν μπορούσα να τον γράψω ολοήμερο και απο την άλλη κάθε τόσο μας λένε ελάτε να πάρετε τα παιδιά γιατι δεν θα κανουμε ολοήμερο.Το άλλο πάλι με τις αργίες δεν υποφέρετε!Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική με την οποία έχει θεσμοθετηθεί το ωράριο τους. Υποτίθεται υπάρχούν για να διευκολύνουν τις εργαζόμενες μητέρες αλλά εγω δεν έχω δει καμία διευκόλυνση. Πέρα του ότι τα αποασχολούν καποιες ώρες έχω συνέχεια το άγχος ποιος θα πάει να το πάρει, θα έχει αύριο παιδικό κλπ. Αλλά πάλι τα χρήματα για ιδιωτικό είναι πάρα πολλά για μένα για να στείλω και τα δυο μου παιδιά οπότε αναγκαστικά ανέχομαι το υπάρχων καθεστώς. Απλά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι να αλλάξουν καπως τα πράγματα. Στο κάτω-κάτω υπάλληλοι μας υποτίθεται ότι είναι.

MARIA

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΔΙΝΩ 265 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ 4 ΕΤΩΝ, ΜΕ ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ ΚΑΙ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ, ΧΩΡΙΣ ΣΧΟΛΙΚΟ, ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 50 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ, ΚΑΘΕ ΔΑΣΚΑΛΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 15 ΠΑΙΔΙΑ, ΕΧΕΙ ΩΡΑΙΕΣ ΑΙΘΟΥΣΕΣ, ΠΟΛΛΕΣ ΑΣΧΟΛΙΕΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΞΩΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ. ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΕΓΙΝΕ Η ΓΙΟΡΤΗ ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΣΗΚΩΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 15 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΟΛΗ ΚΑΙ 20 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ DVD. ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σταθμο τον πας καλέ?? και μας στη γιορτη των Χριστουγεννων δεν μας αφησαν..και παμε στον Πειραιά.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πολυ εξυπνες ειναι οι δασκαλες στους σταθμους που πατε τα παιδια σας... Ακου δεν σς αφησαν.. Γιατι τοτε εκαναν γιορτη..

Εμεις οταν θεωρουσαμε οτι ο σταθμος αντιμετωπιζε δυσκολιες σε οτι αφορα το θεμα προσαρμογης των παιδιων (μπορει να συμβει μια χρονια και αυτο για διαφορους λογους) απλα δεν καναμε γιορτη, αλλα καναμε παρτι, με Αη-Βασιλη, μουσικη,δωρα και εργαστηρια που συμμετηχαν μικροι κ μεγαλοι...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

παλιο το θεμα, αλλα ειπα να το ανανεωσω. λοιπον εγω ψαχνω για σεπτ 2010, στο χαλανδρι και εχω μιλησει με 3-4 που ζητανε πανω κατω τα ιδια 5200-5400 το χρονο. με 2 γευματα και σχολικο. πολλα μου φαινονται. αλλα στο δημοτικο παιδ σταθμο μαλλον δεν θα το παρουν.

Link to comment
Share on other sites

Μανούλα μου, ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΣ!!!

Εμένα μου είπανε σ' ένα που ρώτησα, ιδιωτικό, γύρω στα 3.000?/χρόνο και τα θεώρησα πολλά, γιατί ΔΕΝ συμπεριλαμβάνει φαγητό.

Το παλεύω κι εγώ για δημοτικό. Είναι λίιιιιιγο φθηνότερα, αλλά όχι πολύ, γιατί ο Δήμος Θεσσαλονίκης είναι πανάκριβος. :(

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

οπως κ σε ολα τα αλλα η περιοχη που μενει κανεις καθοριζει λιγο πολι τις τιμες. Εγω τον εγραψα σε εναν στο Χαλανδρι 4800 το χρονο,+ 150 η εγγραφη - χωρις φαγητο κ με 1 δρομολογιο με σχολικο. Θα ερχεται σπιτι περιπου στη 1. Στο σπιτι εχω μια κυρια που μου κραταει το μωρο οποτε θα μπορει να ταιζει κ τον μεγαλο κ θα τουε βαζει κ τους 2 για υπνο....Δυστυχως (η ευτυχως) τα καναμε κ τα 2 κοντα κοντα κ ουτε ο μεγαλος μπορει να κατσει μονος του κ δε θελουμε να στειλουμε το μωρο παιδικο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...