Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ Η ΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....


Recommended Posts

Αχού ο γλυκας μου ρε συ, τι ψυχούλα ειναι!

Έκανες πολύ καλή δουλειά φίλη μου αλλά επειδή και εσύ τρως την δυστυχία του μπουλινγκ και γενικώς δεν ειναι ωραίο να βλέπεις το παιδί σου δαγκωμένο συνέχεια ας ελπίζουμε ότι θα γίνει λίγο πιο ευλύγιστος ως προς το θέμα βία!καπως κάπου πρέπει να μάθει ότι η άμυνα δεν ειναι απαραιτήτως βία

 

Αυτά ειναι τα καλα με το καράτε, μαθαίνουν στα παιδιά πειθαρχία και αυτοάμυνα

Οταν με το καλό πιάσει ο σύζυγος δουλειά σκέψου το Latina μου

 

Πήγαμε πέρυσι δεν του άρεσε.......δυο φορές πήγε και βαρέθηκε κι έτσι φέτος πήγε ποδόσφαιρο........είδαμε κι ο άλλος που πάει καράτε έχει σαπίσει τα παιδάκια στις λαβές.........και το ωραίο? Ο διευθυντής ζήτησε από μια μαμά χτυπημένου κοριτσιού να μιλήσει στο δάσκαλο του καράτε του αγοριού επειδή τον γνωρίζει να του πει να το πειθαρχήσουν στο καράτε....ο ξένος γονιός δλδ να το πει!!!!!! Ε Λ Ε Ο Σ !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 743
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχού ο γλυκας μου ρε συ, τι ψυχούλα ειναι!

Έκανες πολύ καλή δουλειά φίλη μου αλλά επειδή και εσύ τρως την δυστυχία του μπουλινγκ και γενικώς δεν ειναι ωραίο να βλέπεις το παιδί σου δαγκωμένο συνέχεια ας ελπίζουμε ότι θα γίνει λίγο πιο ευλύγιστος ως προς το θέμα βία!καπως κάπου πρέπει να μάθει ότι η άμυνα δεν ειναι απαραιτήτως βία

 

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αν και αυτή τη δεδομένη στιγμή θα με εξυπηρετούσε αν ήταν λίιιιιιιιιγο πιο πονηρός.........:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα το παραδεχτεί??????? Σιγά........

 

Μην σε νοιαζει αν θα το παραδεχτει, εσυ να απαιτησεις να τηρηθει η τιμωρια, ή καλυτερα περνα στο διαλειμα δηθεν να δωσεις κατι και μιας και θα δεις τον νταη στην αυλη πηγαινε απευθειας στον διευθυντη και κανε το παραπονο σου πολυ αυστηρα. Αν κινητικα δυσκολευεσαι ας παει ο αντρας σου, πραγματικα πρεπει να καταλαβει αυτος ο ανθρωπος οτι αν δεν λαβει πραγματικα μετρα θα σας βρισκει συνεχεια μπροστα του!

Και κινηθειτε νομικα χτες!

Και ειλικρινα συγχαρητηρια για το αντρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Εχω μεινει!! Πραγματικα αν το εκανε καποιος αυτο στο παιδι μου... ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω...σε χλωρο κλαρι δεν θα τους αφηνα..τους γονεις οχι το σχολειο. Latina νομιζω τα περιστατικα ειναι παρα πολλα για να ελπιζετε ακομα στο σχολειο. Οτι χρειαζεται νομικα για να φυγει το παιδι αυτο απο το σχολειο αλλα και για να ελεγχθουν οι γονεις του, προνοια κλπ δεν ξερω, το παιδι εχει σοβαρο θεμα και δεν του δινουν σημασια... εχω μεινει πραγματικα....

 

Τρία συμβούλια έγιναν να το διώξουν απ το νηπιαγωγείο. Συμμαθητές μας είναι και τώρα τα παιδιά που χτυπούσε.... το ένα παιδάκι το έραψε, το άλλο κόντεψε να κοπεί το πουλί του από χτύπημά του πάνω σε κράσπεδο........

Πέρυσι ως πρωτάκι χτύπησε 18/24 παιδιά.........

Οπότε φέτος τα 6 είναι βελτίωση, καταλαβαίνετε? Θα τρελαθώ........ Μου το είπε ο διευθυντής "είναι βελτίωση από πέρυσι".........

 

Μάθημα δε γίνεται, ο μουσικός τραβάει τα μαλλιά του και καλεί συνεχώς τους άφαντους γονείς, η εικαστικός παραλίγο να φάει και ξύλο, η αγγλικός τον πετάει έξω με το καλημέρα, η γυμνάστρια τον διώχνει πάνω στο δεκάλεπτο, η της μελέτης τον στέλνει σε κάθε μάθημα στο διευθυντή και η δασκάλα μας επειδή είναι πιο καλόβολη τον παίρνει δίπλα της και του κρατάει παρέα όταν τον διώχνουν οι άλλοι. Το άλλο τμήμα είναι 30 σελίδες πιο μπροστά τι να λέμε τώρα....

Και στα διαλείμματα χάος, και στο μάθημα χάος........

Link to comment
Share on other sites

Μην σε νοιαζει αν θα το παραδεχτει, εσυ να απαιτησεις να τηρηθει η τιμωρια, ή καλυτερα περνα στο διαλειμα δηθεν να δωσεις κατι και μιας και θα δεις τον νταη στην αυλη πηγαινε απευθειας στον διευθυντη και κανε το παραπονο σου πολυ αυστηρα. Αν κινητικα δυσκολευεσαι ας παει ο αντρας σου, πραγματικα πρεπει να καταλαβει αυτος ο ανθρωπος οτι αν δεν λαβει πραγματικα μετρα θα σας βρισκει συνεχεια μπροστα του!

Και κινηθειτε νομικα χτες!

Και ειλικρινα συγχαρητηρια για το αντρακι σου!

 

Η τιμωρία ήταν για χτες, δεν ήταν για κάθε μέρα.......άρα δώρον άδωρον να πάμε τη Δευτέρα......βέβαια ο σύζυγος θα κόβει βόλτες να δει τι παίζεται στην αυλή γενικώς.......ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια κοπέλα μου, πάντα πίστευα στην καλοσύνη των ανθρώπων και ότι αργά ή γρήγορα ανταμείβεται, μόνο τα νοσοκομεία δεν είχα υπολογίσει στη διαδρομή.......:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πω πω απελπισια το ολο θεμα... μαλλον θα τον αλλαζα σχολειο... σωστο το σκεπτικο σου οτι δεν φευγουμε απο τις δυσκολιες κλπ αλλα εδω δεν μιλαμε για απλο bulling το παιδακι ειναι σοβαρα διαταραγμενο, αν κανει τετοια πραγματα απο τα 5 του (!! Χριστε μου ποιο πενταχρονο σκεφτεται να ραψει με βελονα το στομα αλλου παιδιου???) φαντασου τι θα ειναι ικανο να κανει στην πεμπτη ή στην εκτη ταξη? Και πως ξερεις οτι δεν θα τον εχετε συμμαθητη στο γυμνασιο?

Αν δεν βγαλετε φετος ακρη σκεψου το πολυ σοβαρα για αλλαγη σχολειου του χρονου, καταννοω τις δυσκολιες αλλα πραγματικα τα παιδια σου (και το μικρο αφου του χρονου θα ειναι στο ιδιο σχολειο) κινδυνευουν εκει.

Link to comment
Share on other sites

πω πω απελπισια το ολο θεμα... μαλλον θα τον αλλαζα σχολειο... σωστο το σκεπτικο σου οτι δεν φευγουμε απο τις δυσκολιες κλπ αλλα εδω δεν μιλαμε για απλο bulling το παιδακι ειναι σοβαρα διαταραγμενο, αν κανει τετοια πραγματα απο τα 5 του (!! Χριστε μου ποιο πενταχρονο σκεφτεται να ραψει με βελονα το στομα αλλου παιδιου???) φαντασου τι θα ειναι ικανο να κανει στην πεμπτη ή στην εκτη ταξη? Και πως ξερεις οτι δεν θα τον εχετε συμμαθητη στο γυμνασιο?

Αν δεν βγαλετε φετος ακρη σκεψου το πολυ σοβαρα για αλλαγη σχολειου του χρονου, καταννοω τις δυσκολιες αλλα πραγματικα τα παιδια σου (και το μικρο αφου του χρονου θα ειναι στο ιδιο σχολειο) κινδυνευουν εκει.

 

Λογικά θα είμαστε και στο ίδιο γυμνάσιο, αλλά εκεί πλέον όχι στο ίδιο τμήμα. Εγώ ένα δε μπορώ να καταλάβω........άντε πες ότι εγώ υπερπηδώ όλες τις δυσκολίες που θα έχω και αλλάζω σχολείο (που είναι δραματικό για την οικογένειά μου για λόγους που πολλάκις έχω αναπτύξει)........οι υπόλοιποι χτυπημένοι? Θέλω να πω, έχουν τόσα παιδιά- θύματα και δε θα κάνουν τίποτα τελικά? Είναι ποτέ δυνατόν?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι εξωφρενικό που δεν έχει βρεθεί ακόμα κάποια λύση έχεις δίκαιο. Τα περιστατικά είναι ακραία και κάποια είναι σοκαριστικα, προσωπικά είχα την αφέλεια και την ρομαντική ψευδαίσθηση ότι σε τέτοιες περιπτώσεις ολο και κάποιος θα παρέμβει.. Μα ένας δάσκαλος, μα μια καταγγελία από κάποιον γονιο, ο διευθυντής, ένας γείτονας, και τότε οι αρμόδιοι θα παρεμβουν. εδώ μιλάμε για 3 χρόνια σκληρής βίας προς όλους, συμμαθητές και μη (άρα το ότι δεν θα τον έχετε συμμαθητή στο γυμνάσιο δεν σας σώζει από κάτι), ανήλικους και ενηλίκους, το παιδί είναι απλά εκτός ελέγχου και οι υπεύθυνοι (γονείς και διευθυντής /δάσκαλοι) αποφεύγουν τη λήψη ευθύνης και δεν το αντιμετωπιζουν σωστά.

Δρασε όσο πιο σκληρά μπορείς, ίσως σώσεις και αυτό το παιδί που μην ξεχνάμε είναι μόλις 7 χρονών και όλα δείχνουν ότι είναι χαμένη υπόθεση. Μηνύσεις και ότι άλλο μπορείς και αν δεν φύγει από το σχολείο σας παρε τα παιδιά σου από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να σκάσω από τώρα για το γυμνάσιο, αν και στο πίσω μέρος του μυαλού μου το έχω κι αυτό........εδώ μιλάμε για 7 χρονα.....δε θέλω να επαναλαμβάνομαι, κι εγώ στη θέση σας πάρε το παιδί σου θα έλεγα, αλλά δεν είναι τόσο εύκολο και δεν είναι θέμα βολέματος, τα έχω αναλύσει πολλές φορές...

 

Δε θέλω να φύγει κανένα παιδί, ούτε το βίαιο, αλλά μια παράλληλη στήριξη θα έπρεπε νομίζω να την έχουν ήδη κάνει....μια τιμωρία, ένα κάτι........δλδ ΟΚ τους κοιτάει και σκέφτεται "ότι θέλω κάνω και κανείς δε θα μου κάνει και τίποτα!"

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι εξωφρενικό που δεν έχει βρεθεί ακόμα κάποια λύση έχεις δίκαιο. Τα περιστατικά είναι ακραία και κάποια είναι σοκαριστικα, προσωπικά είχα την αφέλεια και την ρομαντική ψευδαίσθηση ότι σε τέτοιες περιπτώσεις ολο και κάποιος θα παρέμβει.. Μα ένας δάσκαλος, μα μια καταγγελία από κάποιον γονιο, ο διευθυντής, ένας γείτονας, και τότε οι αρμόδιοι θα παρεμβουν. εδώ μιλάμε για 3 χρόνια σκληρής βίας προς όλους, συμμαθητές και μη (άρα το ότι δεν θα τον έχετε συμμαθητή στο γυμνάσιο δεν σας σώζει από κάτι), ανήλικους και ενηλίκους, το παιδί είναι απλά εκτός ελέγχου και οι υπεύθυνοι (γονείς και διευθυντής /δάσκαλοι) αποφεύγουν τη λήψη ευθύνης και δεν το αντιμετωπιζουν σωστά.

Δρασε όσο πιο σκληρά μπορείς, ίσως σώσεις και αυτό το παιδί που μην ξεχνάμε είναι μόλις 7 χρονών και όλα δείχνουν ότι είναι χαμένη υπόθεση. Μηνύσεις και ότι άλλο μπορείς και αν δεν φύγει από το σχολείο σας παρε τα παιδιά σου από εκεί.

 

Για μένα εκεί είναι η ουσία. Πριν τις μηνύσεις είναι η καταγγελία. Η οποία ακόμη και τώρα δεν έχει γίνει. Οι θεσμοί και οι διαδικασίες πρέπει να τηρούνται. Αλλιώς τα προβλήματα χρονίζουν και διογκώνονται.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη συγνωμη για να συνοψισουμε, απο το νηπιο εως τωρα , 2,5 χρονια μετα, τι εχει γινει απο πλευρας σχολειου και γονεων εκτος απο συμβουλια και συμβουλες, παροτρυνσεις κλπ. Εχει κανει καποιος γονιος μηνυση? Καταγγελια? Εχει βγει/ακουστει το θεμα παραεξω? Και αν θες να μας πεις latina πως σκοπευεις να κινηθεις? Απο οτι καταλαβα θα απευθυνθεις στη συμβουλο?

Και απο περιεργεια αν ξερεις, τι εκαναν οι γονεις του παιδιου που του εραψε το στομα? Πραγματικα με σοκαρε αυτο, νομιζω θα ειχα στηθει εξω απο το σπιτι τους,δεν ξερω... Μου φαινεται αδιανοητο ενα πενταχρονο/εξαχρονο/εφταχρονο πιτσιρικι να φερεται ετσι και ολοι να κανουν τις παπιες και να λενε παιδια ειναι! Και ακομα και οι θιγμενοι να μην παιρνουν την πρωτοβουλια να κινηθουν αλλα να ελπιζουν και να περιμενουν απο τους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

 

Δε θέλω να φύγει κανένα παιδί, ούτε το βίαιο, αλλά μια παράλληλη στήριξη θα έπρεπε νομίζω να την έχουν ήδη κάνει....μια τιμωρία, ένα κάτι........δλδ ΟΚ τους κοιτάει και σκέφτεται "ότι θέλω κάνω και κανείς δε θα μου κάνει και τίποτα!"

Συζητηση κανουμε γιατι σας εχουν ξεκαθαρισει οτι δεν προκυται να ερθει παραλληλη στηριξη (και για το οικονομικο αλλα και για το οτι δεν ξερετε τελικα αν εχουν απευθυνθει καπου οι γονεις), για ποσο νομιζεις οτι θα καθισει ισυχος αν υπαρχει καποιος να τον επιβλεπει? Μεχρι να δει οτι δεν μπορουν να του κανουν τιποτα.

Του ειπαν να παει τιμωρια και δεν πηγε.. Μπορουν να τον πανε σηκωτο???

 

Πραγματικα Latina εγω σαν γονειος αν ειχα τετοια θεματα δεν θα εκανα κατι αν δεν αναγκααζομουν. Μοναχοπαιδι ειναι. Στο σπιτι δεν βαραει κανενα παιδακι, στο σχολειο παει κανονικα, γιατι να κανω κατι??? Για να μου τον στελνανε στο σπιτι να μην εχω πως θα παω στη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Γενικα μετα απο τετοια περιστατικα και τοσα παραπονα ειναι απαραδεκτο να του βαζουν μια υποτυποδη τιμωρια οπως το να παει στον διευθυντη στα διαλειματα και να μην φροντιζουν να τηρηθει! Γιατι δεν τον πηγε η δασκαλα? Γιατι δεν τον αναζητησε ο διευθυντης? Πηγε εστω σε ενα απο τα διαλειματα? Εκει θελει επιτοπου ''τραβηγμα'' στο αυτι ο διευθυντης.. Κακως το αφηνεις να περασει latina, για μενα καλα θα ειναι να παρεις τηλεφωνο τον διευθυντη και να του ζητησεις εξηγησεις και αν το αρνηθει πες οτι τον ειδες με τα ματια σου στην αυλη. Μην αφηνετε να περνανε ετσι αυτα, να σας ντρεπεται θα επρεπε!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Καλα δεν ειπαμε να το πανε σηκωτο αν μουλαρωσει αλλα δεν μπορει να τον παρει απο το χερι να τον παει? Και αν δεν παει δεν μπορει στην επομενη ωρα να παει ο διευθυντης? Επρεπε να ειναι απο τις πρωτες εννοιες του, μετα απο τοσα περιστατικα δεν γινεται να το ''ξεχασε'' και αυτο λεω, αν το ''ξεχναει'' πρεπει να βρισκει τους γονεις μπροστα του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη συγνωμη για να συνοψισουμε, απο το νηπιο εως τωρα , 2,5 χρονια μετα, τι εχει γινει απο πλευρας σχολειου και γονεων εκτος απο συμβουλια και συμβουλες, παροτρυνσεις κλπ. Εχει κανει καποιος γονιος μηνυση? Καταγγελια? Εχει βγει/ακουστει το θεμα παραεξω? Και αν θες να μας πεις latina πως σκοπευεις να κινηθεις? Απο οτι καταλαβα θα απευθυνθεις στη συμβουλο?

Και απο περιεργεια αν ξερεις, τι εκαναν οι γονεις του παιδιου που του εραψε το στομα? Πραγματικα με σοκαρε αυτο, νομιζω θα ειχα στηθει εξω απο το σπιτι τους,δεν ξερω... Μου φαινεται αδιανοητο ενα πενταχρονο/εξαχρονο/εφταχρονο πιτσιρικι να φερεται ετσι και ολοι να κανουν τις παπιες και να λενε παιδια ειναι! Και ακομα και οι θιγμενοι να μην παιρνουν την πρωτοβουλια να κινηθουν αλλα να ελπιζουν και να περιμενουν απο τους αλλους.

 

To νήπιο είναι σε άλλο σχολείο, δε συστεγάζεται με το δικό μας.......απλά σαν ιστορία το ξέρουν όσοι ήταν στο ίδιο νήπιο και μας το λένε......δεν ξέρω τι απέγινε τότε...Εγώ μάλλον με τη σύμβουλο θα πορευτώ...

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά και με αυτά όμως ο μικρός κάνει ότι του καπνίσει και μένει ατιμώρητος........ισχύει και η γραμμή της συμβούλου να το αγκαλιάσουμε, κρίμα είναι, να το εντάξουμε κλπ και πολλοί το έχουν σε εξτρα παίνεμα και κανάκεμα.......παράδειγμα? Ξεσηκώνει την τάξη, του λένε βγες έξω, βγαίνει, κι επειδή κλείνει την πόρτα βγαίνοντας, του λένε "αχ σε ευχαριστώ πολύ που έκλεισες την πόρτα, μπράβο, γίνεσαι πολύ καλό παιδί".........(πάνω από 8 μαρτυρίες παιδιών με τις ίδιες λέξεις ακριβώς)

 

Ζούμε μια παράνοια......

Εμείς από πέρυσι έχουμε πρόβλημα, δε μπορώ να προσμετρήσω και τα του νηπιαγωγείου, έχουμε πάει στο διευθυντή πολλάκις, έχουμε κάνει συμβούλια επί συμβουλίων, οι γονείς δεν πατάνε, ο διευθυντής μας λέει ότι του υποσχέθηκαν ότι το βλέπει ψυχολόγος και να περιμένουμε υπομονετικά γιατί αυτά αργούν.....αυτό είναι όλο!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τη θέση του σχολείου για να μην μπερδεύεστε........η δασκάλα λέει πως όλα τα παιδάκια της είναι καλά, και δεν έχει κανένα πρόβλημα, είναι παιδιά και τα παιδιά έτσι κάνουν. Οι υπόλοιποι δάσκαλοι είναι έτοιμοι να πέσουν στα βαριά ναρκωτικά, πλέον ουρλιάζουν και τρέμουν απ τα νεύρα τους!

Ο διευθυντής λέει πως είναι ανήλικο =

- απαγορεύεται να το βγάζουν ακόμα κι απ την τάξη γιατί θεωρείται ωριαία αποβολή και απαγορεύεται,

- δε μπορεί να το βάλει σε παράλληλη στήριξη γιατί δεν έχει ούτε για τα αυτιστικά, κανείς δε θα του στείλει για ένα απλώς βίαιο

- δε μπορεί να ζητήσει να περάσει ΚΕΔΔΥ γιατί και θα πάρει μήνες, και αν οι γονείς δεν υπογράψουν δε μπορεί να το κάνει, ακόμα και το πόρισμα αν δεν υπογράψουν δεν τρέχει τίποτα

- δε μπορεί να το αλλάξει τμήμα αν δεν το ζητήσουν οι γονείς του

- δε μπορεί να το στείλει σε άλλο σχολείο αν δεν το ζητήσουν οι γονείς του

- οι γονείς του είπαν ότι το βλέπει ψυχολόγος, δεν τον άφησαν να επικοινωνήσει όμως μαζί του, οπότε τα χέρια του νομικά λέει, είναι δεμένα

και ναι, έφερε τη σύμβουλο, και ναι, άκουσε τους γονείς, και όλα σταματούν στο γράμμα του νόμου.......

 

Η σύμβουλος είπε ότι η τάξη είναι έκρυθμη, το παιδί "φωνάζει βοήθεια", και να το αγκαλιάσουμε, τα θυμάστε.........ε το αγκαλιάσαμε.........αλλά πονάει!!!!!! Αυτάαααααααααα................

Link to comment
Share on other sites

Ναι Latina γιαυτο λεω οτι εγω σαν γονιος (με βιαιο παιδι) δεν θα εκανα τιποτα. αφου το σχολειο δεν βλεπει προβλημα γιατι να κανω κατι? Αντε να πω οτι παω σε ψυχολογο...

Σοβαρα τωρα και εμενα ο δικος μου ηταν βιαιος στα 3-4. Μιλησα με ψυχολογο, ειπε θα περασει, με καλυψε και σταματησα εκει... (ταν αδελφο του μαλλον δεν τον καλυπτει βεβαια αλλα ο ειδικος ειπε...)

Link to comment
Share on other sites

Μερικές χιλιάδες ποστ πιο πάνω έγραψα τι θα μπορούσε να κάνει το σχολείο για να απαλύνει, όχι να λύσει το πρόβλημα. Τίποτε από αυτά δε συμβαίνει.

 

Ναι να το αγκαλιάσετε, ναι να το παίζουν, αλλά με παρέμβαση. Και διευθυντής εφόσον βλέπει ότι δε λύνεται το θέμα να πρήξει τη σύμβουλο και να την έχει κάθε εβδομάδα εκεί. Ο ειδικής αγωγής ειδοποιήθηκε; Οντως αν οι γονείς δε θέλουν δεν μπορεί να κάνει τίποτε ο διευθυντής στο παιδί. Μπορεί όμως να εκφράσει τη δυσαρέσκεια των άλλων γονιών και ότι προτίθενται να κινηθούν νομικά και ίσως και ότι το σχολείο προτίθεται να κινηθεί νομικα. Τεσπα δεν ξέρω, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση να το άφηνα έτσι το πράγμα.

 

Μου έχει τύχει πιο λάιτ περίπτωση και το είχα από κοντά το πιτσιρίκι δεν έκανε ρούπι χωρίς εμένα. Έκανα καλό μάθημα; Όχι. Προχώρησα όπως θα έπρεπε; Όχι. όμως κανένα παιδί δεν ένιωθε απειλή ούτε κινδύνεψε πραγματικά και ναι μεν άργησε ο μηχανισμός να κινητοποιηθεί, αλλά έστω και Φλεβάρη μήνα ενεπλάκησαν όλες οι αρμόδιες υπηρεσίες.

 

Δες το νόμο για το κεδδυ μήπως τώρα μπορεί και το σχολείο να το καλέσει. Νομίζω ότι αυτό έχει αλλάξει πια. ρώτα την εμμάκι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι Latina γιαυτο λεω οτι εγω σαν γονιος (με βιαιο παιδι) δεν θα εκανα τιποτα. αφου το σχολειο δεν βλεπει προβλημα γιατι να κανω κατι? Αντε να πω οτι παω σε ψυχολογο...

Σοβαρα τωρα και εμενα ο δικος μου ηταν βιαιος στα 3-4. Μιλησα με ψυχολογο, ειπε θα περασει, με καλυψε και σταματησα εκει... (ταν αδελφο του μαλλον δεν τον καλυπτει βεβαια αλλα ο ειδικος ειπε...)

 

Δεν είναι έτσι στην περίπτωσή μας........κάθε μέρα το πιάνουν γονείς στο δρόμο να του πουν να μην πλησιάζει τα παιδιά τους, κάθε μέρα παραπονιούνται στην μεγαλύτερη αδερφή του παιδάκια και γονείς......ξέρουν μια χαρά ότι υπάρχει πρόβλημα......στο γραφείο του διευθυντή έρχονται συχνά....... ο μουσικός μόνο τους φώναξε μου είπε 5 φορές ως τώρα, χώρια οι άλλοι......ξέρουν, όλα τα ξέρουν.......ο πατέρας θα πει το βαρύγδουπο "τράβα κανένα αφτί κύρ διευθυντά" που ν 'αγιάσει το στόμα του........σιγά πια τι λέει δηλαδή, ότι λέμε όλοι μας από μέσα μας!!!!! Οι υπόλοιποι τον κοιτούν σαν μίασμα, "α παπαπα το δέρνει, τι πατέρας!!!!!!!!" και έτσι βγήκε η βρώμα ότι το δέρνει και αμάν και ντε το λυπήθηκε όλος ο ντουνιάς........και ΟΚ το δέχομαι οτι υπάρχουν και γονείς που δεν έχουν τραβήξει αφτί........στο Βέλγιο ! :-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

Ο ειδικής αγωγής ειδοποιήθηκε;

 

Δες το νόμο για το κεδδυ μήπως τώρα μπορεί και το σχολείο να το καλέσει. Νομίζω ότι αυτό έχει αλλάξει πια. ρώτα την εμμάκι.

 

Όχι, δεν ειδοποιήθηκε. Το ΚΕΔΔΥ και να το κάνει το σχολείο να πάει, έχουν δικαίωμα απλά να μην υπογράψουν το πόρισμα οι γονείς και δεν ισχύει τίποτα από όσα λέει μέσα........τόσο απλά! Άσε που θέλει μήηηηηηνες σειρά.......

Link to comment
Share on other sites

Οποτε τι παραπανω θα σου προσφερει η συμβουλος?

Παιδια ειμαι παραλογη να σκεφτομαι την προνοια? Για να ειναι τοσο βιαιο το παιδι παει να πει οτι και στο σπιτι κατι γινεται. Εχει δικαιο η συμβουλος, οντως το παιδι φωναζει για βοηθεια και προσοχη, ποιος θα του την δωσει? Προφανως η αγκαλια ενος συμμαθητη ή δασκαλου δεν του λεει τιποτα, ειναι θυμωμενο, δεν μπορει το σχολειο να φερει ψυχολογο? Να ζητησει αδεια απο τους γονεις και αν αρνηθουν οκ αλλα θα ειναι μια κινηση. Το παιδι δεν ειναι καλα, και αν μεινει ετσι θα γινει ενας πολυ κακος ενηλικας...που θα εχει τραυματισει με πολλους τροπους τους συμμαθητες του μεχρι την ενηλικιωση.

Δηλαδη ποτε το σχολειο ενημερωνει την προνοια?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε τι παραπανω θα σου προσφερει η συμβουλος?

Παιδια ειμαι παραλογη να σκεφτομαι την προνοια? Για να ειναι τοσο βιαιο το παιδι παει να πει οτι και στο σπιτι κατι γινεται. Εχει δικαιο η συμβουλος, οντως το παιδι φωναζει για βοηθεια και προσοχη, ποιος θα του την δωσει? Προφανως η αγκαλια ενος συμμαθητη ή δασκαλου δεν του λεει τιποτα, ειναι θυμωμενο, δεν μπορει το σχολειο να φερει ψυχολογο? Να ζητησει αδεια απο τους γονεις και αν αρνηθουν οκ αλλα θα ειναι μια κινηση. Το παιδι δεν ειναι καλα, και αν μεινει ετσι θα γινει ενας πολυ κακος ενηλικας...που θα εχει τραυματισει με πολλους τροπους τους συμμαθητες του μεχρι την ενηλικιωση.

Δηλαδη ποτε το σχολειο ενημερωνει την προνοια?

 

Μεγάλη κουβέντα goody, που με εικασίες και μόνο δε γίνεται δημόσια. Πολλά λένε, πολλοί λένε, ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΧΤΥΠΗΜΕΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕ ΚΑΝΕΙΣ. Δε μπορώ να διανοηθώ να είδαν και να μην έκαναν τίποτα. Άρα, δεν είδαν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...