Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι φυσιολογικό?


yiannoula

Recommended Posts

Έχω έναν πιτσιρικά που σε λίγες μέρες θα γίνει 20 μηνών. Γενικά είναι ήσυχος, ακούει και συνεργάζεται μαζί μας. Είναι παιδί που παίζει/απασχολείται όταν είμαστε σπίτι μας με τα παιχνίδια του και μόνος του! Όταν όμως πηγαίνουμε επισκέψεις θέλει να βρισκόμαστε στον ίδιο χώρο με εκείνον και παρόλο που μπορεί στο φιλικό σπίτι που επισκεπτόμαστε να υπάρχει και παιδικό δωμάτιο γεμάτο με παιχνίδια εκείνος προτιμά να πάρει κάποια και να έρθει να παίξει στο σαλόνι που καθόμαστε κι εμείς. Δεν δείχνει να «παθαίνει πλάκα» όταν δει πολλά παιχνίδια ενώ ταυτόχρονα θέλει να έχει οπτική επαφή μαζί μας. Είναι φυσιολογικό για την ηλικία του ή παραείναι κολλημένος μαζί μας? Μήπως δεν είναι αρκετά ανεξάρτητος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ προσωπικά το βρίσκω φυσιολογικό, διότι το παιδί βρίσκεται σε ένα αγνωστο περιβάλλον το οποίο του δημιουργεί μια ανησυχία. Έτσι λοιπόν επιδιώκει για να καταφέρει να ηρεμήσει να βρίσκεται στον ίδιο χώρο με εσάς. Και εμένα ο μικρός μου (17 μηνών) παρότι είναι ένα πολύ κοινωνκό παιδάκι που του αρέσει να παίζει με τα παιδάκια (πηγαίνει και σε βρεφικό σταθμό) θέλει να είμαστε σε επαφή όταν πηγαίνουμε κάπου. Με τον τρόπο αυτό αποζητά τη σταθερά του αφού όλα τα υπόλοιπα είναι καινούργια. Σε αυτές τις περιπτώσεις πιστεύω ότι δεν πρέπει να πιέζουμε τα παιδιά και λόγω ηλικίας θα σου πω ότι είναι πολύ μικρός για να μην είναι ''κολημένος'' μαζί σου. Επίσης πιστεύω ότι όσο πιο πολυ του καλύπτεις αυτή την ανάγκη που έχει τόσο αυτός σιγά-σιγά θα γίνεται ανεξάρτητος.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...