Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΑΦΕΣ....ΤΡΙΤΟΥ ΤΥΠΟΥ!


SOUNDKAT

Recommended Posts

Τώρα που γίναμε 2 μηνών και τη Δευτέρα κ'ανουμε το 1ο εμβόλιο μπορούμε να ερχόμαστε σε επαφές με άλλα παιδάκια?

Αύριο γιορτάζει ο μπαμπάς μου και στο σπίτι θα είναι και η ανιψιά μου 2 ετών?? Πειράζει??? :?

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εκτός αν ο γιατρός σου σου έχει πει ότι δεν πρέπει να έρχεται σ' επαφή με άλλα παιδάκια (π.χ. αν υπάρχει σοβαρός ιατρικός λόγος ή κίνδυνος), νομίζω ότι γενικά δεν πρέπει να προστατεύουμε τόσο πολύ τα μωρά. Αν κάνεις 2ο παιδάκι π.χ., θα διώξεις το 1ο από το σπίτι μέχρι να γίνει το μωρό 2, 3, 5 μηνών; Εξάλλου σε μια γιορτή ιούς μπορεί να έχουν και οι μεγάλοι, όχι μόνο τα μικρά παιδιά, ακόμη και στο σούπερ μάρκετ να πας μπορεί να κολλήσεις κάτι και να το μεταφέρεις στο παιδί σου! Μπορείς διακριτικά να ρωτήσεις τους γονείς της ανιψιάς σου αν είναι η μικρή καλά και αν σου πούνε ότι έχει ίωση ή μύξα κτλ. να μην πας (βέβαια σε τέτοια περίπτωση αυτοί δεν θα έπρεπε να πάνε, αλλά λέμε τώρα...)

Αυτό που νομίζω είναι πιο σημαντικό είναι να μην καπνίζει κανείς μέσα στο σπίτι.

Καλά να περάσεις και να χαίρεσαι τον μπαμπά σου!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ sofuka! Κι εγώ το ίδιο σκεφτόμουν! :)

Απλά ο παιδίαστρός μας είχε πει μέχρι 3 μηνών θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και μπούρου μπούρου!

Γενικότερα το μωρό το βγάζουμε έξω από 20ημερών, αλλά ομολογώ ότι φοβάμαι λιγάκι τα παιδάκια για ιώσεις που ίσως έχουν και δεν έχουν εκδηλώσει λόγω ισχυρού ανοσοποιητικού!

Από την άλλη όμως και εμείς ισχυρά αντισώματα έχουμε αφού θηλάζουμε,σωστά? :wink:

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι θυμήθηκα τώρα!

Ο μικρός μου ήταν 50 ημερών όταν ήρθαν να τον δουν παιδάκια που πηγαιναν παιδικό. Μέχρι τώτε απέφευγα τα παιδάκια όπως μου είχε πει ο γιατρός. Αποτέλεσμα παρόλο που θήλαζε από την επόμενη μυξούλες. Δε λέω ότι κόλησε από τα παιδάκια, μπορεί και ο μπαμπάς του να έφερε μικρόβια... Μυξούλες συνέχεια , μετά βήχας, μετά βρογχιολίτιδα, μάσκες σε νοσοκομείο 4μηνών, 5 μηνών πάλι βρογχιολίτιδα, εισπνεόμενα 2 διαφορετικά, συνήλθε το καλοκαίρι. Να μην περιγραψω τη ένιωθα..

Σου αναφέρω την περίπτωσή μας για να ξέρει ότι υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο γιατί εγω τότε ούτε που μπορούσα να το φανταστώ.. και θεωρούσα υπερβολικό τον παιδιάτρο!

Τη μικρή μου την κράτησα μακριά από όλους ως τον εκτό μήνα. Αν υπάρχει δευτερο παιδάκι φροντίζεις το παιδάκι να έχει πλύνει τα χέρια το πριν πιάσει το μωρό. Η μικρή μου δεν έχει πάρει ακόμη αντιβίωση και πήγαινει η ίδια σε παιδικό. Έχει κολλήσει ίωση αλλά γίνεται καλά. Ο γιος μου ακόμη και τώρα παιδεύεται πολύ περισσότερο, όταν τον πιάσει βήχας θέλει μήνα για να του περάσει. Και δεν είναι βρογχίτιδα!

Εγώ δε θα πήγαινα μωρό σε γιορτή με κόσμο. Δε θα το πάρουν αγκαλιά; Και δεν αναφέρομαι στο παιδάκι των 2 ετών, που αν δεν πηγαίνει παιδικό μπορεί να μην είναι και προβλημα. Θα μπορείς να ελέγξεις αν έχουν πλύνει τα χερια τους όλοι όσοι θα το πάρουν αγκαλιά; Είμαι σίγουρη πώς όχι! Είναι εποχή ιώσεων, αν ήταν καλοκαίρι δε θα υπήρχε πρόβλημα. Μια ίωση που ένας ενήλικας την περνάει στο ποδί, ένα μικρό μωρό μπορεί να το στείλει στο νοσοκομείο!

Συγνώμη αν σε κούρασα, αν γίνομαι υπερβολική, αλλά είμαι παθούσα. Ευχομαι πραγματικά καμια μάνα να μη χρειαστεί να περασει τα ίδια..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι 6 μηνών δεν την έφερα σε επαφή με παιδιά που πάνε σχολείο, παιδικό κλπ. Αν η ανηψιά σου δεν πάει, και είναι καλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα...

 

Μην σου φαίνεται υπερβολικό αυτό που λέω, εννοείται ότι αν έχεις άλλα παιδιά που λέει και η sofuka δεν θα τα διώξεις από το σπίτι ( :lol: ), αλλά αν μπορείς να αποφύγεις αρρώστιες και ιώσεις εφόσον ΔΕΝ έχεις άλλα παιδιά και δεν είναι υποχρεωτικό να εχεις επαφές γιατί να μην το κάνεις;;;

 

Επίσης το "έξω" δεν είναι πρόβλημα το "μέσα" είναι για κάπνισμα, ιώσεις κλπ

 

Μια ίωση που ένας ενήλικας την περνάει στο ποδί, ένα μικρό μωρό μπορεί να το στείλει στο νοσοκομείο!

Συμφωνώ...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεγαλο θεμα ανοιξατε :)

 

Τα νεογνα καλο ειναι να αποφευγουν επαφες με αλλα παιδακια και ο λογος ειναι οτι τα παιδακια εχουν πιο ανθεκτικα μικροβια σε σχεση με τους μεγαλους.

 

Επισης ενα απλο συναχακι που θα εχει καποιος μικρος ή μεγαλος, το μωρακι μπορει να το στειλει στο νοσοκομειο με πνευμονια.

 

Και εγω παθουσα ειμαι δυστυχως :(

Οταν σαραντισα και αρχισε να ερχεται κοσμος στο σπιτι -οι πολυ κοντινοι μονο, δλδ παππουδες, γιαγιαδες κτλ- χωρις καποιος να ειναι φανερα αρρωστος αρρωστησε την μπεμπουλα μου αρχικα με μπουκωμα, μετα με μυξουλες που τρεχανε απο την μυτουλα και τελος φτασαμε να κανει εμετο ολο το γαλα απο τον τρελλο βηχα που ειχε ΟΛΗ μερα.

 

Αυτο κρατησε 3 εβδομαδες, το εβλεπα να υποφερει χωρις να μπορω να κανω τιποτα αλλο εκτος απο υπομονη.

 

Εγω στην θεση σου θα πηγαινα επισκεψη στον παππου πιο νωρις και οταν θα αρχιζε να μαζευεται ο κοσμος θα εφευγα.

 

Ακομα και να μην ειναι καποιος αρρωστος αν εχει πολυ κοσμο μπορει να τρομαξει το μωρο απο την φασαρια. Θα πεσουν ολοι πανω του να το κανακεψουν. Ειναι πολυ μικρο ακομα και θα ταλαιπωρηθει, κριμα δεν ειναι ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια!Με πείσατε!Θα πάω πιο νωρίς και θα φύγουμε πριν έρθει κόσμος!!!!!

Ευχριστώ όλες για την άμεση απάντηση για άλλη μια φορά!

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Και μας ο παιδίατρος μας είπε τουλάχιστον εώς 3 μηνών να μην έρχεται σε επαφή με παιδιά που πηγαίνουν παιδικό αλλά και με μεγάλους... Για να καταλάβεις εκτός από εμένα και τον άντρα μου μόνο η μαμά μου έχει πάρει αγκαλιά τον μικρό και με ειδικές προφυλάξεις...(πλένει χέρια όταν έρχεται, αλλάζει ρούχα κτλ). Εμένα όλοι οι συγγενείς, αδέρφια, φίλοι έχουν παιδάκια σε ηλικία παιδικού και δεν έχουμε δει κανέναν. Προτημώ να με πουν υπερβολική από το να πάθει τίποτα το μωρό και να τρέχουμε. Και εγώ δεν θα πήγαινα εκεί που έχει παιδιά αλλά και δεν τους αφήνω νά έρθουν και στο σπίτι. Δεν χάθηκε ο κόσμος να το δουν αργότερα το μωράκι...

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φενια καλα κανεις!!

Εμεις τραβηξαμε περσι ζορια,3μηνων κολλησε απο την μαμα μου ιωση,και φυσικα ,καθοτι πολυ μικρο,εκανε βρογχιολιτιδα,την οποια ξεπερασαμε σε 3 εβδομαδες περιπου,αλλά ηταν μεγαλο ζορι....Μασκουλες κτλ,αλλά βασικα το λυπασαι που το βλεπεις ετσι μια σταλια και δεν μπορεις να το βοηθησεις...

Γι αυτο καλυτερα,οσο περναει απο το χερι σου αποφευγετε πολλες επαφες με το μωρο.

 

 

Λυστε μου μια απορια,αν ξερει καμια σας...

Υπαρχει περιπτωση ενας ενηλικας ή ενα παιδι,να φαινονται υγιεις αλλά να "κουβαλαν"καποιον ιο και να τον μεταδωσουν στο μωρο το οποιο θα νοσησει;;;

Π.χ.Εμεις μολις αναρρωνουμε απο την ιωση του αιφνιδιου εξανθηματος,ειχαμε 3 μερες πυρετο και τωρα βγαλαμε αυτα τα εξανθηματα,και εχουμε ανορεξια...Που τηνβρηκαμε την ιωση αυτη μου λετε??Με παιδακια παρε δωσε δεν εχουμε...Μαλιστα μια μερα μετα που το μωρο αρχισε να κανει πυρετο,εγω αρχισα να εχω ψιλοσυναχι και λιγο βηχα,Μπορει να σχετιζονται μεταξυ τους,το δικο μου συναχι με την ιωση της μικρης;

Link to comment
Share on other sites

 

Λυστε μου μια απορια,αν ξερει καμια σας...

Υπαρχει περιπτωση ενας ενηλικας ή ενα παιδι,να φαινονται υγιεις αλλά να "κουβαλαν"καποιον ιο και να τον μεταδωσουν στο μωρο το οποιο θα νοσησει;;;

 

Ναι, βέβαια υπάρχει.

Μπορεί να κάποιος να είναι "φορέας" του ιού και να μην έχει εκδηλώσει ακόμη συμπτώματα, να μην έχει δηλαδή νοσήσει ακόμη, ή και να μην νοσήσει ο ίδιος ποτέ.

Γι' αυτό λένε ότι χρειάζεται πολύ συχνό πλύσιμο των χεριών κλπ.

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν σήμερα ένιωσα τελείως υποχονδρια : πήγα με τη Λήδα στην παιδική χαρά και παίξαμε...είχε ελάχιστα παιδάκια, της ηλικίας της δεν είχε κανένα. Κάποια στιγμή εμφανίστηκε ένα γλυκύτατο κοριτσακι,γύρω στα 6, που έδειξε μεγάλη συμπάθεια στη Λήδα.Την έπαιρνε αγκαλιά, την κράταγε για να περπατήσει κλπ κλπ.Στην αρχή όλα καλά.Από ένα σημείο και μετά όμως έγινε ενοχλητικά κολλιτσίδα...δηλαδή, δεν την άφηνε να περπατήσει ή να παίξει όπως ήθελε στην τσουλήθρα...την έπαιρνε διαρκώς αγκαλιά...προσπάθησα να της εξηγήσω μια-δυο φορές ότι καλύτερα να την αφήσει να περπατήσει μόνη της γιατί τώρα μαθαίνει να περπατάει και της αρέσει μπλα....μπλα...μπλα...καμία αντίδραση...στο τέλος αναγκάστηκα να της πω αρκετά αυστηρά, ότι, κοίτα, δεν είναι παιχνίδι, ας την να παίξει αλλιώς φεύγουμε...το θέμα όμως δεν είναι αυτό...το θέμα είναι ότι την φίλαγε συνέχεια...ρε παιδιά είχα φρικάρει.Το κοριτσάκι, σας λέω, ήταν μες στην γλύκα, τι έπρεπε να κάνω; Να το αποπάρω για να μην ρισκάρω να την κολήσει τίποτα, ή να ξεκολήσω εγώ;;; Έχω καταμπερδευτεί!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Το κοριτσάκι, σας λέω, ήταν μες στην γλύκα, τι έπρεπε να κάνω; Να το αποπάρω για να μην ρισκάρω να την κολήσει τίποτα, ή να ξεκολήσω εγώ;;; Έχω καταμπερδευτεί!

 

Κίνημα: Αφήστε το κορίτσι μας να περπατήσει :lol:

Σε καταλαβαίνω, μου έχει συμβεί και εμένα, εγώ στν αρχή πάθαινα ένα ταράκουλο (με κάτι τρίχρονα-τετράχρονα που ξεροφιλιέται η δικιά μου στον Εθνικό) αλλά μετά διαπίστωσα ότι ο αντρούλης μου την άφηνε να φιλιέται... Οπότε τί να κάνω, του είπα μόνο ότι αν δει μύξα να μην την αφήσει...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά, με την μυξα μπορείς να εξηγήσεις γιατί δεν θέλεις να σου το φιλάνε, αλλά υπό άλλες συνθήκες δεν είναι πολύ bitchy να πω στο παιδάκι ''πάρε τα μικρόβια σου και φύγε'';;;;;;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά, με την μυξα μπορείς να εξηγήσεις γιατί δεν θέλεις να σου το φιλάνε, αλλά υπό άλλες συνθήκες δεν είναι πολύ bitchy να πω στο παιδάκι ''πάρε τα μικρόβια σου και φύγε'';;;;;;

 

Ναι, και εμένα μου πέφτει βαρύ... :?

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα ένιωσα τελείως υποχονδρια : πήγα με τη Λήδα στην παιδική χαρά και παίξαμε...είχε ελάχιστα παιδάκια, της ηλικίας της δεν είχε κανένα. Κάποια στιγμή εμφανίστηκε ένα γλυκύτατο κοριτσακι,γύρω στα 6, που έδειξε μεγάλη συμπάθεια στη Λήδα.Την έπαιρνε αγκαλιά, την κράταγε για να περπατήσει κλπ κλπ.Στην αρχή όλα καλά.Από ένα σημείο και μετά όμως έγινε ενοχλητικά κολλιτσίδα...δηλαδή, δεν την άφηνε να περπατήσει ή να παίξει όπως ήθελε στην τσουλήθρα...την έπαιρνε διαρκώς αγκαλιά...προσπάθησα να της εξηγήσω μια-δυο φορές ότι καλύτερα να την αφήσει να περπατήσει μόνη της γιατί τώρα μαθαίνει να περπατάει και της αρέσει μπλα....μπλα...μπλα...καμία αντίδραση...στο τέλος αναγκάστηκα να της πω αρκετά αυστηρά, ότι, κοίτα, δεν είναι παιχνίδι, ας την να παίξει αλλιώς φεύγουμε...το θέμα όμως δεν είναι αυτό...το θέμα είναι ότι την φίλαγε συνέχεια...ρε παιδιά είχα φρικάρει.Το κοριτσάκι, σας λέω, ήταν μες στην γλύκα, τι έπρεπε να κάνω; Να το αποπάρω για να μην ρισκάρω να την κολήσει τίποτα, ή να ξεκολήσω εγώ;;; Έχω καταμπερδευτεί!
αααχ μην νιωθεις ασχημα..εδω εγω εκνευριστηκα που διαβασα τι εκανε η μικρη..οχι να το εβλεπα κι ολας. Θα πω το εξης..για εμενα καλα εκανες που της μιλησες ετσι. Εχω εξαχρονη κορη και δεν θα της επετρεπα ποτε να το κανει αυτο σε μια μπεμπουλα και ας λατρευει τα παιδια.. Ακομα χειροτερο να της μιλουσε και η μαμα της και να μην την ακουει.. Θα ειχα γινει εξαλλη. Πρεπει οι γονεις να μαθαινουμε τροπους καλης συμπεριφορας στα παιδακια μας (δεν φταει φυσικα το εξαχρονο αν δεν του εμαθαν οτι δεν φιλαμε αγνωστα μπεμπακια γιατι ειναι κριμα να τα κολησουμε μικροβια) Ελπιζω να μην ειμαι εγω υστερω αλλα οπως δεν θα το εκανε η κορη μου ετσι δεν θα δεχομουν να το κανουν και στον μπεμπη μου. Οσες φορες τον πλησιαζουν παιδακια (στο σχολειο της μικρης) δεν τα αφηνω να τον πιανουν και ειδικα ΠΟΤΕ στα χερακια γιατι τα βαζουμε στο στομα μας.

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντος Μυρτω μονο που το διαβασα εκνευριστηκα! Ενταξει το λες μια δυο τρεις μετα αρχιζεις κ φορτωνεις! Αν κολλαγε η Ληδα κανα μικροβιο /ιωση ? Στην θεση σου θα την επερνα διακριτικα κ θα εφευγα , οχι απο την παιδικη χαρα , αλλα απο το σημειο αυτο θα πηγαινα πιο περα κ αν ερχοταν θα εφευγα η θα ελεγα στην μαμα του να μην την αφηνει να φιλαει την μικρη για αρρωστιες κλπ. Ξερω ακουγετε καπως αλλα φοβαμαι πολυ τις ιωσεις .

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΕΞΩ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΑ ΜΑΓΟΥΛΑΚΙΑ. ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΤΟ SLING ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΠΑΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΠΕΣΤΕ ΚΑΜΟΙΑ ΙΔΕΑ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΣΤΗΝ ΑΣΧΕΤΗ ΚΥΡΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΕΞΩ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΑ ΜΑΓΟΥΛΑΚΙΑ. ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΤΟ SLING ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΠΑΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΠΕΣΤΕ ΚΑΜΟΙΑ ΙΔΕΑ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΣΤΗΝ ΑΣΧΕΤΗ ΚΥΡΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ?

Εγω παντως απανταω ΑΑΑχ!! οχι τα χερακια ...μην τα πιανετε... τα βαζουμε ολη την ωρα στο στομα.. και μετα παιρνω ενα μαντηλακι και του καθαριζω τα χερακια... Να εισαι σιγουρη οτι δεν θα το ξανακανει... :wink::wink::wink:

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΒΛΕΠΕΙ ΕΞΩ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΑ ΜΑΓΟΥΛΑΚΙΑ. ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΤΟ SLING ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΠΑΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΠΕΣΤΕ ΚΑΜΟΙΑ ΙΔΕΑ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΣΤΗΝ ΑΣΧΕΤΗ ΚΥΡΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ?

Εγω παντως απανταω ΑΑΑχ!! οχι τα χερακια ...μην τα πιανετε... τα βαζουμε ολη την ωρα στο στομα.. και μετα παιρνω ενα μαντηλακι και του καθαριζω τα χερακια... Να εισαι σιγουρη οτι δεν θα το ξανακανει... :wink::wink::wink:

 

Πολύ σωστή η niked!

 

Eγώ μιά φορά είχα πάει τη μικρή στην τουαλέτα στο σουπερμάρκετ, να κάνει τσίσα. Μετά τη βάζω να πλύνει χεράκια στο νυπτήρα, και την ιδία ώρα βγαίνει μια κυρία απ'την τουαλέτα. Πριν καν πλύνει τα χέρια της, πάει και πιάνει το χέρι της μικρής και της μιλάει. Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι!! Και αμέσως μετά, βάζει τα χέρια της κάτω απ'το νερό που έπλενα τα χέρια του μωρού!! Τραβήχτηκα αμέσως, και πήγα στον άλλον νυπτήρα.

"Καλά, μου λέει, θα περιμένω, τελειώστε εσείς..." Παρεξηγήθηκε κι όλας. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Για ονομα του Θεου τι ανθρωποι υπαρχουν! Εγω παντος οποον βλεπω κ παει να φιλησει τα χερακια του μπεμπη το λεω! Προχτες το ειπα κ στην μαμα μου! Αφου το παιδι τα βαζει ολη την ωρα στο στομα τι να κανω δεν ειναι ντροπη.

Λε κοριτσα εγω εχω αλλο θεμα. Η νυφη μου καπνιζει παρα πολυ (στο μπαλκονι ενοειτε) και μου την δινει οταν παει πολυ κοντα στο προσωπο του παιδιου κ του μιλαει ! Τι να κανω πως να της το πω να μην παρεξηγηθει? Προχτες γυρισαν απο μια ταβερνα κ πηρε το μικρο κ τον εβαζε να την φιλησει κ μου λεει κοιτα! ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ! Βρωμαγε τσιγαριλα! Της ειπα οχι μην τον αφηνεις εχετε γυρισει απο μαγαζι μεσα στα τσιγαρα δεν κανει! Ελπιζω να μην παρεξηγηθηκε κ να το καταλαβει! Αλλα μου την δινει ποτε δεν παει να πλυνει τα χερια της η να φαει μια τσιχλα εστω πριν παει στο μωρο :twisted::twisted::twisted:

Και σημειωνω εγω που γραφω αυτα τα πραγματα ημουν μανιωδης καπνιστρια 1 1/2 2 πακετα την μερα ως την μερα που εμαθα πως ημουν εγγυος. Οταν ομως πηγαινα στα ανηψακια του αντρα μου η καπου με παιδια ενοειτε δεν καπνιζα ουτε καν στο μπαλκονι τους κ πριν παμε εκανα μπανιο κ επλενα δοντια για να ειμαι καθαρη για τα παιδια,δεν φταινε αυτα σε τιποτα να αναπνεουν το δικο μου καπνο!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Για ονομα του Θεου τι ανθρωποι υπαρχουν! Εγω παντος οποον βλεπω κ παει να φιλησει τα χερακια του μπεμπη το λεω! Προχτες το ειπα κ στην μαμα μου! Αφου το παιδι τα βαζει ολη την ωρα στο στομα τι να κανω δεν ειναι ντροπη.

Λε κοριτσα εγω εχω αλλο θεμα. Η νυφη μου καπνιζει παρα πολυ (στο μπαλκονι ενοειτε) και μου την δινει οταν παει πολυ κοντα στο προσωπο του παιδιου κ του μιλαει ! Τι να κανω πως να της το πω να μην παρεξηγηθει? Προχτες γυρισαν απο μια ταβερνα κ πηρε το μικρο κ τον εβαζε να την φιλησει κ μου λεει κοιτα! ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ! Βρωμαγε τσιγαριλα! Της ειπα οχι μην τον αφηνεις εχετε γυρισει απο μαγαζι μεσα στα τσιγαρα δεν κανει! Ελπιζω να μην παρεξηγηθηκε κ να το καταλαβει! Αλλα μου την δινει ποτε δεν παει να πλυνει τα χερια της η να φαει μια τσιχλα εστω πριν παει στο μωρο :twisted::twisted::twisted:

Και σημειωνω εγω που γραφω αυτα τα πραγματα ημουν μανιωδης καπνιστρια 1 1/2 2 πακετα την μερα ως την μερα που εμαθα πως ημουν εγγυος. Οταν ομως πηγαινα στα ανηψακια του αντρα μου η καπου με παιδια ενοειτε δεν καπνιζα ουτε καν στο μπαλκονι τους κ πριν παμε εκανα μπανιο κ επλενα δοντια για να ειμαι καθαρη για τα παιδια,δεν φταινε αυτα σε τιποτα να αναπνεουν το δικο μου καπνο!

 

Αυτο με ενοχλεί και μένα αφάνταστα! Και η πρώτη που θα τα ακούσει εαν ξεχαστεί παρόλο το πρήξιμο που εχει φάει ήδη ειναι η μαμά μου!!!!

Εδω ο άντρας μου που καπνίζει ακόμα (εχει πει θα το κόψει τη μερα της γέννας....σίγα λέω εγω σε πιστέψαμε) φοβάται να έρθει κοντά μου όταν εχει καπνίζει γιατι τον μυρίζω και του κάνω ΠΙΦ με μια γκριμάτσα αηδίας :) Τον πειράζει πολύ τον χαζούλη μου :)

Link to comment
Share on other sites

Τζενη να της το λες της νυφης σου...Και αν θυμωσει,ξυδι! :lol::lol: Αλλά πες το και στον αδερφο σου να της το πει!Εγω παντως της μανας μου συνεχεια της λεω,"Μαμα το κινητο σου μακρυα απο το μωρο :twisted:,Μαμα μην την ζουλας :twisted: Μαμα πλυνε τα χερια σου :twisted:

Καταλαβες,εχουμε 2 μωρα να κυνηγαμε. :? Που να μεγαλωσουν κι αλλο τι εχουμε να τραβηξουμε...οι γονεις μας εννοω...

Link to comment
Share on other sites

Frene ασε τα ιδια με την μαμα κ εγω δεν τρεπομαι , οι αλλοι ειναι το θεμα!

yogini χαιρομαι που σε συναντω κ σε αυτη την ενοτητα! Εχω διαβασει σε διαφορα ποστ σε αλλες ενοτητες κ βλεπω εχεις πεισμα πολυ για τον θηλασμο! Ολα θα πανε καλα μην ανησυχεις! Με ο καλο το μωρακι.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους είπα ότι ο παιδίάτρος μας το είπε και ότι ούτε εμείς που είμαστε οι γονείς της δεν τη φιλάμε στα χέρια οπότε δεν παρεξηγήθηκε κανένας!

Το ίδιο ισχύει και για το κάπνισμα!

Εάν κάποιος παρεξηγηθεί .......συγγνώμη..... αλλά.....χέσ...τ...κα!!!!

:wink:

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...