Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΣΤΙΣ ΜΥΤΕΣ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!!

ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΟΣΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑΝΕ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟΥΣ....ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ??? ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΟΥ ΟΙ ΚΟΡΕΣ ΠΕΡΠΑΤΑΝΕ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ ΤΟΥΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΝ!!! ΔΕΝ ΠΑΤΑΝΕ ΟΛΟ ΤΟ ΠΕΛΜΑ ΚΑΤΩ....ΕΙΧΑΤΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΣΕΙΣ??? ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ??? :roll::roll: ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝΥΣΗΧΩ ΛΙΓΟ :(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το καναν και εμενα...ειδικα η μεγαλη που θυμαμαι περισσοτερα..το εκανε τουλαχιστον 3-4 μηνες.

Σιγα σιγα...σταματησε και περπαταγε καλα....το ποσο το εκανε δεν θυμαμαι..μου το λεγαν αυτοι που την βλεπαν...η αληθεια ειναι οτι εμενα δεν μ απασχοληθσε και πολυ το θεμα :roll:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω και η αδερφη μου περπαταγαμε στις μυτες μεχρι μεγαλες!

Και ο γιος μου το κανει καμια φορα.

Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

Οσο και να σου φαινεται περιεργο τα παιδια εχουν καλυτερη ισσοροπια στις μυτες! Ναι και εμενα μου φαινοταν περιεργο οταν το διαβασα. Αλλα ξερω πολλα παιδακια που το κανουν.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έκανε και η δική μου, η οποία όμως το έκοψε κάποια στιγμή (δε θυμάμαι πότε ακριβώς). Είχα ρωτήσει τον παιδίατρο και μου είχε πει ότι δεν πειράζει και ότι είναι καλό γιατί γυμνάζονται τα πέλματα και τα πόδια. :D

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ :):)

ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΠΕΡΠΑΤΟΝΤΑΣ :lol:

ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΑΡΟΤΣΙ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΟΥΛΑ ΚΑΘΩΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΗ ΙΣΣΟΡΟΠΙΑ :( ΜΟΝΟ ΞΥΠΟΛΥΤΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΚΑΛΑ!!!

654736we14bbamya.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιούλη με συγχωρείς, αλλά το πρόβλημα που περιγράφεις μπορεί και να μην είναι τόσο απλό και καλά κάνεις και ανησυχείς.

Τα πρόωρα παιδάκια έχει παρατηρηθεί να περπατουν στις μύτες συχνότερα από ότι τα τελειόμηνα αλλά το πρόβλημα αποκαθίσταται με τους πρώτους μήνες του βαδίσματος. Τα δικά σου ήταν πρόωρα? έγινε ποτέ νευρολογικός έλεγχος?

αν το περπάτημα στις μύτες επιμένει μετά τον 1,5 χρόνο, τότε θέλεις νευρολογική εκτίμηση αφενός και ασκήσεις αποκατάστασης αφετέρου. Το πρόβλημα αυτό έχει όνομα. Αποκαλείται "υπερτονία των κάτω άκρων".

 

Θα σε παρότρυνα να επισκεφτείς ειδικό παιδονευρολόγο αν τα παιδάκια σου συνεχίσουν να περπατούν έτσι μετά τον 1,5 χρόνο.

Φιλικά

Βούλα

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΥΛΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ!!!ΜΕ ΕΒΑΛΕΣ ΣΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ!!!

ΝΑΙ, ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝΕ ΠΡΟΩΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΓΙΑ 56ΜΕΡΕΣ!! ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΠΗΡΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙ ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟΥΣ 4 ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ!!ΤΙΣ ΠΗΓΑΜΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΜΕ 18ΜΗΝΩΝ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ(ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΛ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΞΕΧΝΑΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ :cry: )

ΕΝΩ ΠΕΡΠΑΤΑΝΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΜΥΤΕΣ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΕΛΜΑ ΚΑΤΩ..ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ !! 2-3 ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ..ΑΛΛΑ 5?? :roll:

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΣ :oops::oops:

ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ ΑΜΕΣΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι, καλύτερα να έχεις την γνώμη νευρολόγου για να αποκλείσεις την ιπποποδία (αν υπάρχει είναι μορφή σπαστικότητας των κάτω άκρων και θέλει οπωσδήποτε αποκατάσταση). Αν θες, γράψε μου τι εκτίμηση σου δώθηκε τελικά και σε ποιον ειδικό πήγες.

 

Σε πολλά παιδιά το βάδισμα στις μύτες δεν διορθώνεται απολύτως. Εξ ου και οι παρατηρήσεις των μελών παραπάνω που ανέφεραν ότι περπατούσαν στις μύτες μέχρι και ενήλικες, αλλά αυτό δεν είναι το δέον, το πέλμα πρέπει να πατάει ολόκληρο κάτω για πολλούς και διαφόρους λόγους. Το πρόβλημα της υπερτονίας των κάτω άκρων μπορεί να διορθωθεί σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον μέχρι να πάνε σχολείο. Αν πάλι είναι πιο σοβαρής μορφής (ιπποποδία) τότε είναι πιθανότατα αποτέλεσμα της προωρότητας.

 

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη ειχα την εντυπωση οτι το εκαναν τα μωρακια της Γιουλης που και που και οχι συνεχεια.

Απ'οτι ξερω αν αυτο γινεται συνεχεια και δεν πατανε το πελμα κατω καθολου συνηθως αυτο σταματαει στον εναμιση χρονο.

Αν συνεχιστει και πιο μετα τοτε καλως ειπε η voula2 θα πρεπει να τα δει γιατρος.

Η αδερφη μου γεννηθηκε προωρα αλλα στις μυτες προχωρουσε που και που. Αντιθετα εγω γεννηθηκα τελειομηνη και παλι προχωρουσα και εγω στις μυτες αλλα οχι αποκλειστικα.

Ευχομαι να μην εχουν καποιο προβλημα.

Να σου ζησουν.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΧΡΥΣΑ!!!! :)

ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ :roll:

ΟΤΑΝ ΣΤΕΚΟΝΤΑΙ ΟΡΘΙΕΣ ΠΑΤΑΝΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...ΑΛΛΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ 3 ΒΗΜΑΤΑΚΙΑ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΥΤΕΣ!!! :( ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΛΟΓΟ ΤΗΛ.ΑΛΛΑ ΓΥΡΝΑΕΙ ΤΕΛΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ !!! ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΤΟΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙ ΠΑΛΙ!!ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΠΑΝΤΩΣ!! :) ΟΥΦ...ΑΓΧΩΘΗΚΑ!!!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χάρηκα πολύ που βρήκα αυτό το θέμα γιατί νόμιζα ότι έτσι περπατάει μόνο η μικρή μου (21 μηνών). Έχει περίπου κανένα 2μηνο που το κάνει αυτό και περπατάει σαν μπαλαρίνα. Δεν την βάλαμε ποτέ σε περπατούρα και περπατάει κανονικά από 9,5 μηνών. Όταν την βλέπω να περπατάει έτσι της λέω Αποστολία περπάτα κανονικά και περπατάει αλλά μετά από λίγο το ξανακάνει. Κάποια στιγμή που το ρώτησα στην παιδίατρο μου είπε ότι αυτό θα το δούμε μετά τα 2 όταν πλέον σταθεροποιείται εντελώς το περπάτημα. Πάντως κι εχθές που μίλησα με την μαμά μου (γιατί εκεί είναι τα παιδια στο χωριο) μου είπε ότι το συνεχίζει. Μάλλον κι εγώ θα πρέπει να το κοίτάξω πιο σοβαρά μόλις γυρίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Εγώ θα σου έλεγα να πας μεν σε γιατρό (παιδοαναπτυξιολόγος είναι η σωστή ειδικότητα), αλλά μην αγχώνεσαι εκ των προτέρων!

 

Τα πρόωρα μωράκια μπορεί να έχουν μια μικρή υπερτονία των κάτω άκρων, η οποία με ασκησούλες απλές που μπορείτε να τις κάνετε εσείς στο σπίτι σαν παιχνιδάκια να φύγει.

 

Στο περπάτημα να φοράτε παπουτσάκια με σκληρή σόλα ακόμα και μέσα στο σπίτι, εφόσον περπατάνε μόνες τους. Βάζει το πόδι να πατήσει ολόκληρο και όχι μόνο στη μύτη.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα παιδιά πριν ξεκινήσουν να περπατούν κανονικά περπατούν στις μύτες (τα πρόωρα έχουν πιο αυξημένη την τάση) και αυτό μπορεί να γίνει συνήθεια.

Συνήθως όμως είναι μόνο μία φάση που διανύει το παιδί καθώς αναπτύσσεται.

Πιστεύω πως δεν ειναι κάτι που θα πρέπει να σας ανυσηχεί ίσως θα πρέπει να απευθυνθείτε στον ειδικό, γιατί μπορεί να συνδέεται με νευρολογικό πρόβλημα (υπερτονία).

Με κατάλληλες ασκήσεις, που κάνουν βοηθούν ώστε να χαλαρώσουν τα πέλματα. :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!!

Σας ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας!!

Πηρα τηλεφωνο την παιδονευρολογο,της εξηγησα πως εχει η κατασταση και μου ειπε οτι θα πρεπει να τις δει απο κοντα!!! Κλείσαμε ραντεβού αλλα στις 15 Οκτώβρη :shock::shock: δεν εχει πιο νωρίς :roll::roll: και εγω αναρωτιεμαι τωρα...μέχρι τοτε ετσι θα περπατάνε?? Δεν ειναι μεγάλο διαστημα?? :roll::roll:

k.gifa.gifl.gifh.gifm.gife.gifr.gifa.gif

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου κάπου στα 2 χρόνια ξεκίνησε να περπατάει στις μύτες (ενώ πριν περπατούσε κανονικά). Αλλα δεν το εκανε συνέχεια. Περπατάει συνήθως ξυπόλυτη στο σπίτι και τώρα το καλοκαιρι που δεν ειναι ολο το πατωμα στρωμένο με χαλια εκεί που ήταν το μαρμαρο πατόύσε τις μύτες και στο χαλί κανονικα. Και απότι παρακολούθησα το εκανε σε ολα τα σπίτι στο γυμνό πάτωμα. Είχε πολύ πλάκα που αυτόματα με το που πατούσε χαλι πατούσε κανονικά το πέλμα της... Μετα από κάποιο διάστημα το έκοψε.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα η δικια μου απο τοτε που περπατησε, παταει στις μυτες (δλδ. περιπου 1 χρονο) και ακομα δεν το εχει κοψει. Τον παιδιατρο που ρωτησα πριν κανα 2μηνο που ειπε οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο!!!! :D

Και μαλιστα μου ειπε : Θα ηταν περιεργο να μην περπατουσε στις μυτες! Ολα τα παιδακια το κανουν. Και δεν ειναι προωρα γεννημενη!!!! 37η εβδομαδα!

Τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω και εγω :roll: Πάντως όταν της το είπα μου ειπε αυτο που μου είπε και η Βούλα.δλδ οτι με καποιες ασκησουλες στο σπιτι θα φτιάξει!!! Βούλα μου σε ευχαριστω και παλι που μου ανοιξες τα ματια...αλλιως δεν θα το είχα ψάξει γιατι όλοι μου έλεγαν οτι πολλα παιδακια το κανανε και το σταματανε απο μόνα τους!!!Μέχρι και ο παιδίατρος τους αυτο μου ειπε!!! :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...