Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΨΙΜΟ ΑΒΓΩΝ!


sardelaki

Recommended Posts

Τα έβαψες κιόλας;

Εγώ αύριο, όπως έχει το έθιμο :wink:

άντε περιμένουμε φώτο

 

ωραίο το θέμα αλλα τα αυγά δεν τα βάφουμε την Μ.Πέμπτη; Τότε λέει το έθιμο, γιατι σύμφωνα με αυτο κάτω απο το Σταυρό πέρασε μια κυρία με αυγά και το αιμα του Χριστού που έσταξε τα έβαψε κόκκινα.

Αν κάνω λάθος, συγγνωμη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα έβαψες κιόλας;

Εγώ αύριο, όπως έχει το έθιμο :wink:

άντε περιμένουμε φώτο

 

ωραίο το θέμα αλλα τα αυγά δεν τα βάφουμε την Μ.Πέμπτη; Τότε λέει το έθιμο, γιατι σύμφωνα με αυτο κάτω απο το Σταυρό πέρασε μια κυρία με αυγά και το αιμα του Χριστού που έσταξε τα έβαψε κόκκινα.

Αν κάνω λάθος, συγγνωμη...

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαψες κιόλας;

Εγώ αύριο, όπως έχει το έθιμο :wink:

άντε περιμένουμε φώτο

 

ωραίο το θέμα αλλα τα αυγά δεν τα βάφουμε την Μ.Πέμπτη; Τότε λέει το έθιμο, γιατι σύμφωνα με αυτο κάτω απο το Σταυρό πέρασε μια κυρία με αυγά και το αιμα του Χριστού που έσταξε τα έβαψε κόκκινα.

Αν κάνω λάθος, συγγνωμη...

εχεις απολυτο δικιο!φιλακια1φευγω με τα νευρα κροσια!
Link to comment
Share on other sites

Τα έβαψες κιόλας;

Εγώ αύριο, όπως έχει το έθιμο :wink:

άντε περιμένουμε φώτο

 

ωραίο το θέμα αλλα τα αυγά δεν τα βάφουμε την Μ.Πέμπτη; Τότε λέει το έθιμο, γιατι σύμφωνα με αυτο κάτω απο το Σταυρό πέρασε μια κυρία με αυγά και το αιμα του Χριστού που έσταξε τα έβαψε κόκκινα.

Αν κάνω λάθος, συγγνωμη...

 

η δημοσίευση που εχεις κάνει quote απο την sardelaki είναι του 2008 Ειρήνη μου :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,τα φωτα σας...

 

εχετε βαψει αβγα κοκκινα με παντζαρια;πως βγαινουν;eιναι κοκκινα 'η καφετι;βαζουμε τα πατζαρια και τα αβγα αβραστα και τα 2 απο την αρχη 'η βραζουμε καποια ωρα τα πατζαρια και μετα ριχνουμε τα αβγα;τα περναμε μετα με λαδι 'η οχι;

 

τα φωτα σας παρακαλω γιατι θελω φετος να τα φτιαξω ετσι :D:d

 

------------------------------------------

Που πηγαν παλι τα κεφαλαια;;;

 

-------------------------------------

 

Kαλα,δουλευομαστε μου φαινεται,εχω πεθανει στα γελια...

Επεξεργάστηκαν by ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ
δεν μπαινουν τα καφαλαια

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοκκινα αβγα με ριζες...

http://asteromases.com/archives/3327

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

1336741uw7tgydo7o.gif

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα φετος πατζαρια για τα αυγα,αλλα θα τα κανω αυριο,οποτε δεν ξερω το αποτελεσμα ακομη.Ψαχνοντας λιγο στο google,ειδα διαφορες αποψεις για τον τροπο.Άλλου λεει να τα αφησεις μαζι με τα λαχανικα,αλλου μονο με το ζουμι.Μαλλον θα βρασω τα πατζαρια για μιση ωρα και μετα μεσα εκει(χωρις να βγαλω τους βολβους δηλαδη) θα βαλω 1 φλιτζανι ξυδι και τα αυγα μεχρι να βρασουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ με παντζάρια λέω να τα βάψω ή με τις ρίζες που μας είπε η Αννίκο ... αν τις βρω ...

 

θα ήθελα να κάνω και το κόλπο με τις κηρομπογιές (που μάλλον έχει το αποτέλεσμα που έχουν και οι "περδίκες" από το site της DALIAS, ε;)

αλλά δεν κατάλαβα αν θα το κάνω σε βρασμένα αβγά ή σε ωμά και μετά θα τα βράσω;;;

 

ξέρει καμία;;;

age.png
Link to comment
Share on other sites

Ουφ,τα νευρα μου,αποτυχια τα πατζαρια.Εβρασα πρωτα τους βολβους ψιλοκομμενους για μιση ωρα,το αφησα να κρυωσει,εβαλα ξυδι,αλατι και τα αυγα και περιμενα....αδικως οπως φανηκε.Επι σαραντα λεπτα εβραζαν και τιποτα!Εγιναν λιγο καφεκιτρινα μονο.Ουτε κοκκινο,ουτε καν ροζ.Τελικα τα εβγαλα,τα επλυνα για να φυγει το καφε χρωμα που ειχαν αποκτησει και τα εβαψα με κανονικη βαφη.Ευτυχως επιασε μια χαρα.Καμια αλλη που να δοκιμασε με πατζαρια και να ειχε αισιο τελος;

Link to comment
Share on other sites

Ουφ,τα νευρα μου,αποτυχια τα πατζαρια.Εβρασα πρωτα τους βολβους ψιλοκομμενους για μιση ωρα,το αφησα να κρυωσει,εβαλα ξυδι,αλατι και τα αυγα και περιμενα....αδικως οπως φανηκε.Επι σαραντα λεπτα εβραζαν και τιποτα!Εγιναν λιγο καφεκιτρινα μονο.Ουτε κοκκινο,ουτε καν ροζ.Τελικα τα εβγαλα,τα επλυνα για να φυγει το καφε χρωμα που ειχαν αποκτησει και τα εβαψα με κανονικη βαφη.Ευτυχως επιασε μια χαρα.Καμια αλλη που να δοκιμασε με πατζαρια και να ειχε αισιο τελος;

 

Καλημέρα!

Αν θες να βάψεις αυγά με παντζάρια πρέπει να τα αφήσεις τρεις μέρες για να γίνουν σκούρο κόκκινο! Αν τα αφήσεις δύο γίνονται πιο ανοιχτό και μία λιγότερο!!! Έπρεπε να έχεις ξεκινήσει από τη Μεγάλη Δευτέρα!!!;)

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τελικά δεν τα έκανα με πατζάρια γιατί μου είπε η φαρμακοποιός μου που το δοκίμασε ότι δεν της πέτυχαν

 

τα έκανα με Ανατολή (και πάλι δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη)

αλλά δοκίμασα την τεχνική με την κηρομπογιά και μου άρεσε πολύ!!!

και τέλος έκανα και μία δική μου έμπνευση της στιγμής, τα στόλισα με κόλες γκλίτερ!!!

 

το αποτέλεσμα θα το κρίνετε εσείς ...

 

dsc07185.th.jpg

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι υλικα βαζεις γιαυτες τις μουριτσες που εφτιαξες?ειναι πολυ ωραια!

Σ'ευχαριστώ. Τα κάναμε μαζί με το γιό μου. Χρησιμοποιήσαμε μαρκαδόρους και τέμπερες!

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα μαλακια τι ειναι τι υλικα εξτρα βαζεις?

Σε κάποια είναι χαρτόνι και σε ένα έχω άχυρο (αυτό που γεμίζουμε τα πασχαλινά καλαθάκια)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

το θελω αλλα δεν τοχω!χρειαζεται φαντασια και τεχνη αλλα πουντην!παντως ειναι υπεροχα.μπραβο σου.η τεμπερα τι ειναι?μπογια?οταν μεγαλωσει η μικρη θα τα μαθω και γω!

Link to comment
Share on other sites

το θελω αλλα δεν τοχω!χρειαζεται φαντασια και τεχνη αλλα πουντην!παντως ειναι υπεροχα.μπραβο σου.η τεμπερα τι ειναι?μπογια?οταν μεγαλωσει η μικρη θα τα μαθω και γω!

Οι τέμπερες είναι μπογιές σε σωληνάρια υδατοδιαλυτές. (σαν νερομπογιές αλλά δίνουν καλύτερο αποτέλεσμα) Τις βρίσκεις στα βιβλιοπωλεία.

Όταν μεγαλώσει η μικρή σου, θα τα μάθεις όλα. Θα τα κάνετε μαζί και θα είναι τα ομορφότερα του κόσμου!:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια...

Εκανα λοιπον κι εγω τα αυγα με τα παντζαρια...Η απολυτη καταστροφη...

Κατ' αρχην δεν εγιναν κοκκινα αλλα καφε.Σκεφτηκα πως αν τα αφηνα στο ζουμι ολο το βραδυ ισως κατι γινοταν...Ματαια ομως,απλα παρεμειναν καφε με λεκεδες ομως...αλλου πιο σκουρα,αλλου πιο ανοιχτα...

Αποφασισα λοιπον πως ,για να μην γινω "ξεφτιλα" στο τραπεζι ,θα αγοραζα κι αλλα αυγα και θα τα εβαφα με βιολογικες βαφες...

Ματαια...Εψαξα ολα τα σουπερ μαρκετ εκει που ημουν,αλλα βιολογικες βαφες γιοκ!!!!!ΠΟΥΘΕΝΑ.Να σημειωσω πως ημουν εντος Αττικης και οχι σε καμμια παραμεθωριο περιοχη...

Πηγα μεχρι και σε φαρμακειο και ρωτησα!,ξερω εγω καμμια φορα...Τζιφος η υποθεση.

Επειδη ηταν ηδη Μ.Σαββατο,τα πατζαροαυγα τα εκανα τη Μ.Πεμπτη,δεν ειχα και πολλες επιλογες.Αφου δεν εβρισκα λοιπον βιολογικες βαφες πηγα στον φουρνο κοντα μας που ξερω αυτην που τον εχει,πηρα αυγουλακια απο τις δικιες της κοτες,πηρα και μια Ανατολη,εβαλα και sleeves με την Mariposa καιτην Ντορα για τις μικρες και .....ηρεμησα....

 

Συμπερασματα:

1.Τα πατζαρια ειναι πολυ νοστιμα οταν νηστευεις....ειδικα μετα απο τοσο βρασιμο...

2.Το πατζαροζουμο βαφει ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΒΓΑ....

3.Οταν βλεπεις στην Αθηνα τα σουπερ μαρκετ γεματα με βιολογικες βαφες ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΕΙΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι θα τις βρεις και 30-40 χλμ. πιο εξω...Τις αγοραζεις επι τοπου...

4.Δεν βασιζεσαι στα πατζαρια...και γλυτωνεις και το εγκεφαλικο...

5.Τα φρεσκα αβγα ειναι πεντανοστιμα...

6.Τα φαρμακεια εχουν βιολογικες βαφες μαλλιων και οχι αβγων...

7.Χαιρομαι που προσπαθησα αλλα δεν θα το ξανακανω...

8.Το αν θελαν 2,3 'η 4 μερες μεσα στο ζουμι ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ απο την αρχη και οχι εκ των υστερων....Ευχαριστω...

 

Χριστος Ανεστη και Χρονια Πολλα :-D :grin: :-D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν εγώ όταν θέλω να βάψω αβγά τα βράζω πρώτα στον ειδικό βραστήρα αβγών.Μετά τα σκουπίζω καλά και τα βάζω στα ανάλογα χρώματα της αρεσκείας μου,τ΄αφήνω να στεγνώσουν και τα γιαλίζω με το λάδι.Αν θέλω με φυσικό χρώμα τα βάζω σε μια κατσαρόλα με φλούδες από κρεμμύδια ή πατζάρια και παίρνουν ωραίο χρώμα.Η μαμά μου πάντα τα εκαμνε με μεταξωτές κλωστές[και ακόμα τα κάνει]και είναι κάτι το φιαφορετικό, υπάρχουν πολλοί τρόποι θέλει υπομονή.:-P

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...