Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ?


christiki

Recommended Posts

Πήγαμε σήμερα ΟΑΕΔ Νεαπόλεως για τον κοινωνικό τουρισμό. Περίπου στις έντεκα παρά δέκα, βγήκε μια κυρία και μας είπε πως στις 12.30 θα κάνουν στάση εργασίας. Είχαμε ήδη περιμένει αρκετά, και μας φάνηκε αρκετή μιάμιση ώρα για να τελειώνουμε και δεν κουνήθηκε κανείς. Μετά από πέντε λεπτά, ξαναβγήκε η κυρία, και μας είπε πως έκανε λάθος και η στάση τελικά είναι στις 11 !!!!!!! (απέμεναν 3-4 λεπτά δλδ)

 

Ο πιο πολύς κόσμος έφυγε, και μια υπάλληλος είπε πως δεν απεργεί και θα εξυπηρετήσει κανονικά το κοινό. Αφού την διέκοψαν τέσσερις φορές να την ρωτάνε και να την ξαναρωτάνε οι συνάδελφοί της αν τελικά θα απεργήσει, η κοπέλα μας εξυπηρέτησε μια χαρά....τώρα, σε ποια παραμεθόριο θα τη στείλουν που τους χάλασε την στάση εργασίας......δεν ξέρω!

 

Πάντως ο υπεύθυνος στο τέλος ούρλιαζε να βγει ο κόσμος έξω γιατί θα κλειδώσει την πόρτα, ενώ η κοπέλα εξυπηρετούσε......πανδαιμόνιο!!!!!!!

 

Τα αποτελέσματα θα βγουν στο διαδίκτυο και δεν υπάρχουν πια κουπόνια. Κλειδάριθμος μέσω ιντερνετ και θα τον δίνουμε στον ξενοδόχο.

 

Πάντως ξεκάθαρα, είναι για το επόμενο καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ρωτησω κατι που δεν εχω καταλαβει; Γραφει το ονομα μου οκ αλλα στους επιταγες διπλα εχει το ονομα των παιδιων στους ωφελουμενους μονο. Δηλαδη ο γονιος που αναφερεται;

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα. Eίμαστε δικαιούχοι του Κοινωνικου Τουρισμού για το καλοκαίρι 2015 και θέλω να ρωτήσω αν κάποια γνωρίζει, γιατί τα μεγαλύτερα παιδάκια (>5 ετών) δικαιούνται κουπόνι (και κατά συνέπεια κρεβάτι) και τα μικρότερα όχι. Σε όποιο ξενοδοχείο κι αν ρώτησα μας είπαν πως δικαιούμαστε δίκλινο (διπλό ή δύο μονά δηλαδή), οτι μόνο αυτά τους δικαιολογεί και οτι θα μας βάλουν και δύο βρεφικές κούνιες. Ο γιός μας δεν κοιμάται σε κούνια αλλά σε μονό κρεβάτι κανονικά (90cm). Τη μικρή τη θηλάζω κ κοιμόμαστε μαζί οπότε σπάνια κοιμάται στην κούνια. Οπότε τι κάνουμε? Δηλαδή ένα παιδί 5 παρά κάτι είναι δεδομένο πως κοιμάται σε κούνια ή ανάμεσα απ τους γονείς? Κι αν μια οικογένεια έχει τρία παιδιά κάτω των 5, πώς παλεύεται βρε κορίτσια σε δίκλινο?

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ήθελα να ρωτήσω,έχουμε δελτία κοινωνικού τουρισμού από πέρυσι μέχρι πότε ισχύουν αυτά?Και μπήκα στο site του ΟΑΕΔ για τα καταλύματα αλλά πουθενά δεν αναφέρει τιμές των δωματίων!!!!Δεν το βρήκα ή δεν το γράφουνε?Και πώς θα ξέρω εγώ πόσο χρεώνουν τη βραδιά και ανάλογα την περίοδο,θα τους παίρνω ΟΛΟΥΣ τηλέφωνο??!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Eίμαστε δικαιούχοι του Κοινωνικου Τουρισμού για το καλοκαίρι 2015 και θέλω να ρωτήσω αν κάποια γνωρίζει, γιατί τα μεγαλύτερα παιδάκια (>5 ετών) δικαιούνται κουπόνι (και κατά συνέπεια κρεβάτι) και τα μικρότερα όχι. Σε όποιο ξενοδοχείο κι αν ρώτησα μας είπαν πως δικαιούμαστε δίκλινο (διπλό ή δύο μονά δηλαδή), οτι μόνο αυτά τους δικαιολογεί και οτι θα μας βάλουν και δύο βρεφικές κούνιες. Ο γιός μας δεν κοιμάται σε κούνια αλλά σε μονό κρεβάτι κανονικά (90cm). Τη μικρή τη θηλάζω κ κοιμόμαστε μαζί οπότε σπάνια κοιμάται στην κούνια. Οπότε τι κάνουμε? Δηλαδή ένα παιδί 5 παρά κάτι είναι δεδομένο πως κοιμάται σε κούνια ή ανάμεσα απ τους γονείς? Κι αν μια οικογένεια έχει τρία παιδιά κάτω των 5, πώς παλεύεται βρε κορίτσια σε δίκλινο?

 

Γιατί δε ζητάς να σας βάλουνε σε τρίκλινο και να πληρώσετε τη διαφορά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί δε ζητάς να σας βάλουνε σε τρίκλινο και να πληρώσετε τη διαφορά;

 

Έλεγα μήπως τα γλιτώναμε. Άλλωστε δεν καταλαβαίνω τη λογική έως 5 ετών να κοιμούνται σε βρεφική κούνια (την οποία σου βάζουν δωρεάν) ή στο κρεβάτι των γονιών. Μέχρι 2 ετών να το καταλάβω, που και τότε εμάς ήθελε το μονό του κρεβάτι, αλλά μέχρι 5??? !!

 

Κλείσαμε ξενοδοχείο τελικα με 2 μονά κρεβάτια και μας είπαν θα βάλουν και 2 βρεφικές κούνιες. Μας είπε οτι τα μονά είναι αρκετά μεγάλα, σχεδόν ημίδιπλα. Οπότε βλέπουμε.

 

Ήθελα να ρωτήσω,έχουμε δελτία κοινωνικού τουρισμού από πέρυσι μέχρι πότε ισχύουν αυτά?Και μπήκα στο site του ΟΑΕΔ για τα καταλύματα αλλά πουθενά δεν αναφέρει τιμές των δωματίων!!!!Δεν το βρήκα ή δεν το γράφουνε?Και πώς θα ξέρω εγώ πόσο χρεώνουν τη βραδιά και ανάλογα την περίοδο,θα τους παίρνω ΟΛΟΥΣ τηλέφωνο??!!!!!!

 

ΝΑΙ όλους τηλέφωνο. Ρωτάς τιμή, και αν σου κάνει το κλείνεις. Μερικοί ζητάνε προκαταβολή κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό. Κοίτα μήπως κλείσεις και ημιδιατροφή (εμείς αυτό κάναμε). Άλλοι το γράφουν στο σάιτ (του κοιν. τουρισμου), άλλοι στο λένε απ το τηλέφωνο.

Μεχρι πότε ισχύουν που ρωτάς, νομίζω μέχρι 31/8 πρέπει να τα χρημιμοποιήσετε (να πάτε διακοπές δηλαδη)

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω,έχουμε δελτία κοινωνικού τουρισμού από πέρυσι μέχρι πότε ισχύουν αυτά?Και μπήκα στο site του ΟΑΕΔ για τα καταλύματα αλλά πουθενά δεν αναφέρει τιμές των δωματίων!!!!Δεν το βρήκα ή δεν το γράφουνε?Και πώς θα ξέρω εγώ πόσο χρεώνουν τη βραδιά και ανάλογα την περίοδο,θα τους παίρνω ΟΛΟΥΣ τηλέφωνο??!!!!!!

 

 

Εδώ αν διαλέξεις νομό θα δεις τα καταλύματα και τις τιμές.

Θα πρέπει και πάλι να επικοινωνήσεις, γιατί πολλοί αρνούνται και λένε ότι δεν έχουν δωμάτια μόλις ακούσουν για κοινωνικό τουρισμό.

 

http://www.odigostoupoliti.eu/xenodochia-kinonikou-tourismou/

 

Τα εισιτήρια μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι 30/09/2015.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ αν διαλέξεις νομό θα δεις τα καταλύματα και τις τιμές.

Θα πρέπει και πάλι να επικοινωνήσεις, γιατί πολλοί αρνούνται και λένε ότι δεν έχουν δωμάτια μόλις ακούσουν για κοινωνικό τουρισμό.

 

http://www.odigostoupoliti.eu/xenodochia-kinonikou-tourismou/

 

Τα εισιτήρια μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέχρι 30/09/2015.

Καλή επιτυχία!

 

Ρε συ LA LATINA τι φοβερή παραπομπή είν'αυτή? Που την ανακάλυψες? Εμείς ψάχναμε εδώ http://www.koinonikostourismos.gr/katalkointoyrismos.aspx , στο σαιτ του κοιν. τουρισμού δηλαδή προφανώς, με πολύ λιγότερα καταλύματα. Π.χ. Δωδεκανήσων εχει 3 καταλύματα συμβεβλημένα το δικό μου, καμιά 25αριά το δικό σου. Εχω πάθει πλάκα. Κρίμα που δεν το ήξερα νωρίτερα.

Τώρα βέβαια αν είναι να αρνούνταν καθότι θα το γέμιζαν ούτως ή άλλως αρχές αυγουστου που με ενδιάφερε εμένα, καλύτερα που δεν το γνώριζα γιατί θα ξενέρωνα.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ LA LATINA τι φοβερή παραπομπή είν'αυτή? Που την ανακάλυψες? Εμείς ψάχναμε εδώ http://www.koinonikostourismos.gr/katalkointoyrismos.aspx , στο σαιτ του κοιν. τουρισμού δηλαδή προφανώς, με πολύ λιγότερα καταλύματα. Π.χ. Δωδεκανήσων εχει 3 καταλύματα συμβεβλημένα το δικό μου, καμιά 25αριά το δικό σου. Εχω πάθει πλάκα. Κρίμα που δεν το ήξερα νωρίτερα.

Τώρα βέβαια αν είναι να αρνούνταν καθότι θα το γέμιζαν ούτως ή άλλως αρχές αυγουστου που με ενδιάφερε εμένα, καλύτερα που δεν το γνώριζα γιατί θα ξενέρωνα.

 

Τυχαία το βρήκα ψάχνοντας στο google!

Aλλά έφαγα πολλά άκυρα "δεν έχουμε" "δεν είμαστε στη λίστα:shock:" "μόνο ΟΓΑ θα εξυπηρετήσουμε φέτος" τεσπα μετά από κόπο βρήκα και έκλεισα Χαλκιδική. Μακάρι να σας χρησιμεύσει, σε όσες δεν κλείσατε ακόμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ούτε εγώ έκλεισα. πρέπει να πάρουμε πολύ καιρό πριν να κλείσουμε? το πρόγραμμα μας είναι λίγο ρευστο.. επίσης μέχρι πόση σεπτεμβρίου είναι?

 

Και τώρα θα βρεις......αλλά τελευταία στιγμή μόνο από ακυρώσεις...

μέχρι 30/9 είναι κάθε χρονιά. Να έχετε το νου σας, Ιούλιο θα γίνουν οι αιτήσεις για το επόμενο καλοκαίρι. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!!Και εμάς το θέμα είναι το ρευστό γι'αυτό θέλω να κλείσω για Σεπτέμβρη!Ήθελα να σας ρωτήσω επίσης έχω 2παιδάκια 5+3ετών γι'αυτά χρειάζονται δελτία?Από ποιά ηλικία και πάνω δηλαδή χρειάζονται και τα παιδιά??Και τα δελτία του ΟΓΑ μέχρι πότε ισχύουν?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!!Και εμάς το θέμα είναι το ρευστό γι'αυτό θέλω να κλείσω για Σεπτέμβρη!Ήθελα να σας ρωτήσω επίσης έχω 2παιδάκια 5+3ετών γι'αυτά χρειάζονται δελτία?Από ποιά ηλικία και πάνω δηλαδή χρειάζονται και τα παιδιά??Και τα δελτία του ΟΓΑ μέχρι πότε ισχύουν?

 

 

Τα παιδιά αν είναι στο βιβλιάριο του κύριου δικαιούχου είναι ωφελούμενοι οπότε μια χαρά δικαιούνται κι αυτά. Θα πρέπει να το έχεις ζητήσει στην αίτηση βέβαια.

Για τον ΟΓΑ βρήκα μόνο αυτό:

 

Διάρκεια προγράμματος 2014, από 01/07/2014 έως 03-05-2015

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...