Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι φυσιολογικο;(παλμοί καρδιάς)


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους! Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Ολοι θυμαστε ποσο γρηγορα χτυπουσε η καρδια των μωρων μας οταν ηταν εμβρυα και αργοτερα βρεφη... Αυτο ομως φανταζομαι οτι καποια στιγμη ρυθμιζεται και η καρδια χτυπαει πιο αργα και πιο κανονισμενα (ρυθμικα εννοω). Ποτε γινεται αυτο; Ρωταω γιατι της δικιας μου στα 2.5 που ειναι τωρα, χτυπαει ακομη πολυ γρηγορα. Οχι βεβαια οσο οταν ηταν βρεφος αλλα γρηγορα! Σαν ταχυκαρδια ενηλικα φανταστειτε. Το ειχα προσεξει και παλαιοτερα αλλα φανταστηκα οτι ειναι φυσιολογικο. Χθες βραδυ ομως ειχα εδω μια φιλη μου με τα δυο παιδακια της 5 και 3 χρονων και παιζανε καποια στιγμη με ενα παλιο στηθοσκοπιο που εχω (το χρησιμοποιουσα σαν παιχνιδι με την κορη μου για να ξεφοβηθει το γιατρο). Ερχεται λοιπον ο μικρος και μου λεει: Ακου την καρδουλα μου!! Βαζω λοιπον τα ακουστικα και ακουω μια πιο "κανονικη" καρδια... Ιδια σχεδον ηλικια με την κορη μου και ο χτυπος της καριδας του ειναι πιο αργος.

Ποτε στρωνει ο παλμος ρε παιδια; να ανησυχησω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου πω την αλήθεια πως δεν το έχω προσέξει.

Αν ήταν κατι πολυ δυνατο στον ύπνο σίγουρα θα μου είχε κάνει εντύπωση.

Πάντως ο γιατρός που τα "ακουει" δεν μου έχει πει κάτι.

Δοκίμασε να μετρήσεις τους παλμούς στα 15" και πολ/σε επί 4(κάντο έτσι γιατί μπορει να μην κάτσει για ένα λεπτό ήσυχη).

Πόσους έχει;

Link to comment
Share on other sites

Της μετρησα σχεδον 70 παλμους στα 30'. Δηλαδη εχει γυρω στους 135 με 140 το λεπτο. Δεν ειναι πολλοι; η ειναι φυσιολογικο σ' αυτη την ηλικια; Σιγουρα τα παιδια εχουν περισσοτερους απο εμας. Αλλα ποσους περισσοτερους; Ξερει κανενας τι θεωρειται φυσιολογικο στην παιδικη ηλικια για να συγκρινω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικα το εχουν δει ρε Φις!! Μονο που ουρλιαζει και χτυπιεται καθε μα καθε φορα! Ειναι φυσιολογικο να εχει ουτως η αλλως ταχυκαρδια εκεινη τη στιγμη!!!

Link to comment
Share on other sites

jean δεν ξερω να σου απαντησω αλλα γιατι δεν μιλας με τον παιδιατρο;φανταζομαι θα σου λυσει ολες σου τις αποριες.

το μονο που ξερω ειναι αυτο που λες και εσυ..οτι τα μικρα παιδακια εχουν αυξημενους παλμους..δεν ξερω ομως πως μεταφραζεται αυτο σε νουμερα...

Link to comment
Share on other sites

Η παιδιατρος μου ειναι στη Μοσχα για συνεδριο. Την αλλη βδομαδα ομως εχουμε εμβολιο και θα την ρωτησω. Απλα ρωταω μηπως ξερει να μου πει κανεις η αν μπορει να μετρησει τους παλμους του δικου του παιδιου αναλογης ηλικιας και φυλου ετσι για να μην αγχωνομαι μεχρι τοτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jean μου καλημερα! εμεις παιρνουμε την πιεση δυο φορες την ημερα, μια πριν μπουμε στο μηχανημα και μια μολις βγουμε. Χρησιμοποιουμε doppler για να ακουμε την καρδια, προκειμενου να μετρησουμε την πιεση. Κι εγω το εχω προσεξει πως αλλοτε χτυπαει πιο γρηγορα και αλλοτε πιο αργα, αλλα και οτι αυτο δεν σχετιζεται με την πιεση. Επισης οι φυσιολογικες τιμες για παιδια ειναι διαφορετικες αποτι σε ενηλικες. Ξερω επισης οτι η πιεση κατεβαινει οταν το παιδι κοιμαται, το ιδιο και οι παλμοι, και ανεβαινει οταν φωναζει και κλαιει, οποτε και τις δυο αυτες φορες, ειδικα την δευτερη, η μετρηση θεωρειται ανακριβης.

 

Δεν ξερω πολλα πραγματα, ομως αποτι εχω καταλαβει περασατε καποια περιπετεια κι εσεις, και φανταζομαι η μικρουλα σου θα ηταν καποιο καιρο σε μονιτορ. Αν υπηρχε προβλημα θα ειχε φανει εκει, γιατι αυτα ειναι σεταρισμενα και αρχιζουν να χτυπανε αν κατι δεν ειναι μεσα στα ορια που πρεπει. Επισης αν το "pattern" εδειχνε κατι, θα ειχε φανει απο εκει

 

Αυτο που εχω δει και απο την δικη μου εμπειρια ειναι οτι αν εχει κατι το παιδι αυτο φαινεται απο αλλα πραγματα στην διαθεση, συμπεριφορα κλπ και η μαμα παντα το βλεπει και ξερει οτι κατι δεν παει καλα. Αυτα τα "obs" που λενε εδω οι νοσοκομες (απο το observations, δηλαδη θερμοκρασια, πιεση, παλμοι) τα κοιταμε μονο οταν ξερουμε οτι κατι δεν παει καλα και ψαχνουμε για κατι...

Link to comment
Share on other sites

Αχ Jean, σήμερα διάβαζα ένα topic που είχες ανοίξει εσύ, αν δεν κάνω λάθος, σχετικά με τις φοβίες, καθώς με αφορά το θέμα και τώρα βλέπω ο θέμα σου....τελικά μάλλον δεν μας περνάει ποτέ η ανησυχία, ε;;:roll::wink:

Άσχετο, αλλά ήθελα να το γράψω.

 

Πάντως νομίζω ότι αυτό θα είναι κάτι φυσιολογικό!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πολλα πραγματα, ομως αποτι εχω καταλαβει περασατε καποια περιπετεια κι εσεις, και φανταζομαι η μικρουλα σου θα ηταν καποιο καιρο σε μονιτορ. Αν υπηρχε προβλημα θα ειχε φανει εκει, γιατι αυτα ειναι σεταρισμενα και αρχιζουν να χτυπανε αν κατι δεν ειναι μεσα στα ορια που πρεπει. Επισης αν το "pattern" εδειχνε κατι, θα ειχε φανει απο εκει

 

 

Οταν ηταν στο μονιτορ ειχε εμφανισει ταχυκαρδια και της εβαλαν φαρμακο ενδοφλεβιως για να την ελεγξουν. Φυσικα τοτε ηταν νεογεννητο και προωρο και ισως αυτα ηταν αναμενομενα.

Τι κανει ο Ethan; Ελειπα μερες κι εχω χασει επεισοδια. να μου τον φιλησεις.

 

Φυς θα με υποχρεωσεις αν την ρωτησεις. 135 με 140 το λεπτο 2.5 ετων κοριτσακι πες της. Παντα ετσι χτυπαει σε ηρεμια και εν υπνω δηλαδη...

 

mammy οι φοβιες δυστυχως δεν φευγουν... Ιδιως αν εχεις καει στον χυλο φυσας και το γιαουρτι. Κι εγω δεν βρισκω ησυχια...

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει μια μορφή αρρυθμίας που συνήθως παρατηρείται στα παιδιά κάτω των

10 ετών. H αρρυθμία αυτή ονομάζεται αναπνευστική, επειδή ακολουθεί το

ρυθμό της αναπνοής. Όταν το παιδί εισπνέει, αυξάνεται η καρδιακή

συχνότητα, ενώ όταν εκπνέει ελαττώνεται. Δεν πρόκειται για κάτι το

ανησυχητικό και δεν απειλεί την υγεία του παιδιού. Eκτός αυτού, οι ειδικοί

επισημαίνουν ότι τα παιδιά συνήθως έχουν ταχυκαρδία, περίπου 100 σφύξεις

ανά λεπτό, κάτι που θεωρείται φυσιολογικό.

 

Πηγές: «H καρδιά», έκδοση του Eλληνικού Iδρύματος Kαρδιολογίας, Aθήνα 1996.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Thanks Sam. Το διαβασα κι εγω το αρθρο. Εμενα εχει ανω των 100 φυσικα αλλα δεν ειναι οτι φτανει και τους 160 ή και 200 που διαβασα σε αλλο αρθρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν ηταν στο μονιτορ ειχε εμφανισει ταχυκαρδια και της εβαλαν φαρμακο ενδοφλεβιως για να την ελεγξουν. Φυσικα τοτε ηταν νεογεννητο και προωρο και ισως αυτα ηταν αναμενομενα.

 

και μετα δεν σας εδωσαν οδηγιες? τι πρεπει να προσεχετε, καθε ποτε πρεπει να την ξαναβλεπουν και τετοια? πρεπει να υπαρχει καποιο follow-up. Το αλλο θεμα ειναι κατα ποσο ειναι ακριβης μια μετρηση που μπορει να κανεις εσυ απο μονη σου. Εμεις για να κανουμε την πιεση καναμε μαθηματα, και μετα επρεπε να το κανουμε πολλες φορες μπροστα στις νοσοκομες για να αποδειξουμε οτι το κανουμε σωστα. Επισης μας εδωσαν τις παραμετρους, ποσο πρεπει να ειναι κανονικα, και αν ειναι πιο πανω απο τοσο ή πιο κατω απο τοσο να παιρνουμε το νοσοκομειο και τετοια. Βεβαια, οπως ειπα και πιο πανω, αν εχει κατι το παιδι, το καταλαβαινεις χωρις να τα κανεις ολα αυτα - αν πχ ο Εthan εχει ανεβασμενη πιεση το βλεπω στο προσωπο του - οποτε κι εσυ κατι θα δεις στο παιδι που δεν θα σου φαινεται οκ, και χωρις τις μετρησεις, πχ αν λαχανιαζει πολυ ευκολα, ενω προηγουμενως δεν το εκανε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε τελικά πόσοι είναι οι φυσιολογικοί παλμοί και

πότε πρέπει να αρχίσουμε να ανησυχούμε;

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παει ακομη ρε Sam στη γιατρο. Με το θεμα της μανας μου αποδιοργανωθηκα τελειως, δεν ειχα ορεξη να παω πουθενα...

Θα παω μαλλον μες στην εβδομαδα...

Παντως την ξανακοιταξα.. καποιες φορες εχει και 100 με 110 το λεπτο. Στα φυσιολογικα δηλαδη για την ηλικια πλαισια... θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

βρε jeanακο, το παιδι σου το χουν δει γιατροι τοσες φορες και το εχουν εξετασει..... δεν θα ειχε προσεξει ενας, κατι σε σχεση με τη καρδια της??

 

Eμενα ρε συ εφτασε 5 χρονων για να βρουν το φυσημα (αχ μην ακουω για γιατρους :evil:)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Jean στο νοσοκομειο οταν εβαλαν τον δικο μου σε μονιτορ, οι default ρυθμισεις για παλμους ηταν 90-160 (αυτο ειναι για να αρχιζει να χτυπαει αν ανεβει παραπανω απο 160 ή πεσει κατω απο 90). Επειδη ειχες ανοιξει αυτο το θεμα, ρωτησα την νοσοκομα καποιες πληροφοριες, μου ειπε οτι το φυσιολογικο ειναι περιπου 100-150, βαζουν λιγο παραπανω για να μην χτυπαει συνεχεια αν πχ. το παιδι εχει 151.... επισης οι παλμοι ανεβαινουν και με τον πυρετο.

Αυτο που εγραψα παραπανω οτι οι παλμοι δεν επηρεαζουν την πιεση, θελω να διευκρινισω οτι μιλαω για το δικο μου παιδι, το οποιο εχει συγκεκριμενο προβλημα υγειας, του παιρνω την πιεση δυο φορες την ημερα - αυτο που στην ελλαδα συνηθως λετε την "μεγαλη" πιεση - και το εχω παρατηρησει αρκετες φορες. Το καθε παιδι ειναι διαφορετικο.

Επισης εσυ σαν μαμα θα ξερεις αμεσως αν εχει το παιδι σου κατι γιατι θα δεις αλλαγες στην συμπεριφορα ή τελος παντων κατι που θα σε ανησυχησει. Τα νουμερα και οι εξετασεις θα ερθουν μετα, αλλα μακαρι να μην χρειαστει τιποτα απο ολα αυτα!!! Να μας φιλησεις το ζουζουνακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Eμενα ρε συ εφτασε 5 χρονων για να βρουν το φυσημα (αχ μην ακουω για γιατρους :evil:)

 

εγω την εχω παει στο παιδων, δυο φορες γι αυτο το λογο..

 

 

μου ειπαν οτι εχει φυσημα και μια μικρη τρυπα αλλα "να μην ανησυχω"...

βρηκαν ανθρωπο!!!:roll:

 

αλλα μπηκα και γω τωρα στο τρυπακι με το ποσο γρηγορα χτυπαει η καρδια της και προσπαθω να τη μετρησω (αλλα δε καθεται)

Link to comment
Share on other sites

Jean στο νοσοκομειο οταν εβαλαν τον δικο μου σε μονιτορ, οι default ρυθμισεις για παλμους ηταν 90-160 (αυτο ειναι για να αρχιζει να χτυπαει αν ανεβει παραπανω απο 160 ή πεσει κατω απο 90). Επειδη ειχες ανοιξει αυτο το θεμα, ρωτησα την νοσοκομα καποιες πληροφοριες, μου ειπε οτι το φυσιολογικο ειναι περιπου 100-150, βαζουν λιγο παραπανω για να μην χτυπαει συνεχεια αν πχ. το παιδι εχει 151.... επισης οι παλμοι ανεβαινουν και με τον πυρετο.

Αυτο που εγραψα παραπανω οτι οι παλμοι δεν επηρεαζουν την πιεση, θελω να διευκρινισω οτι μιλαω για το δικο μου παιδι, το οποιο εχει συγκεκριμενο προβλημα υγειας, του παιρνω την πιεση δυο φορες την ημερα - αυτο που στην ελλαδα συνηθως λετε την "μεγαλη" πιεση - και το εχω παρατηρησει αρκετες φορες. Το καθε παιδι ειναι διαφορετικο.

Επισης εσυ σαν μαμα θα ξερεις αμεσως αν εχει το παιδι σου κατι γιατι θα δεις αλλαγες στην συμπεριφορα ή τελος παντων κατι που θα σε ανησυχησει. Τα νουμερα και οι εξετασεις θα ερθουν μετα, αλλα μακαρι να μην χρειαστει τιποτα απο ολα αυτα!!! Να μας φιλησεις το ζουζουνακι σου!!

 

 

Ρε Abbie τι να σου πω ρε κοπελα μου!! Εισαι θησαυρος. Το δικο μου το χαβα σκεφτηκες μεσα στα δικα σου; Με καθυσηχασες πολυ παντως. Φιλακια στον Ethan!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω την εχω παει στο παιδων, δυο φορες γι αυτο το λογο..

 

 

μου ειπαν οτι εχει φυσημα και μια μικρη τρυπα αλλα "να μην ανησυχω"...

βρηκαν ανθρωπο!!!:roll:

 

αλλα μπηκα και γω τωρα στο τρυπακι με το ποσο γρηγορα χτυπαει η καρδια της και προσπαθω να τη μετρησω (αλλα δε καθεται)

 

 

Ειχαν δει κατι στην β επιπέδου φιστικάκι;

πως μπορείς να καταλαβεις οτι κατι δεν παει καλα;

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν ειχαν δει τιποτα...

 

πολλα μωρα γεννιουνται με τρυπουλα στη καρδια και φυσημα και το βρισκει συνηθως ο παιδιατρος στις πρωτες επισκεψεις..

 

σου λενε μεν, ειναι συνηθισμενο, αλλα ψαξτο κι ολας...

 

αμα εισαι και ψιλο-υστερικος οπως ειμαστε εγω κι ο αντρας μου... το παρα-ψαχνεις!!

 

δεν ειναι τιποτα, αλλα θελω και γω τωρα, να δω ποσο γρηγορα χτυπαει η καρδια της, μου φαινεται περιεργο που πολλες φορες εκει που κοιμαται, χτυπαει γρηγορα!!

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν ειχαν δει τιποτα...

 

πολλα μωρα γεννιουνται με τρυπουλα στη καρδια και φυσημα και το βρισκει συνηθως ο παιδιατρος στις πρωτες επισκεψεις..

 

σου λενε μεν, ειναι συνηθισμενο, αλλα ψαξτο κι ολας...

 

αμα εισαι και ψιλο-υστερικος οπως ειμαστε εγω κι ο αντρας μου... το παρα-ψαχνεις!!

 

δεν ειναι τιποτα, αλλα θελω και γω τωρα, να δω ποσο γρηγορα χτυπαει η καρδια της, μου φαινεται περιεργο που πολλες φορες εκει που κοιμαται, χτυπαει γρηγορα!!

 

 

off topic: κουκλαρα η μαρία σου!

 

 

δηλαδή ειναι κατι που μπορέι να βρεθεί ..... σαν υποψία εστω...... από οτι κατάλαβα με το στηθοσκόπιο;

 

και εχει και αμεση σχεση με τους παλμους;

 

ε ρε γλέντια .... θα ξυπνησει η φελια και θα την κυνηγαω να την μετρησω....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...