Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

HELLO!!Ειμαι μαμα ενος μπέμπη 6 μηνών.Γέννησα το μωρό μας στην 29η εβδομάδα κύησης.Ομικρός μας έμεινε στην θερμοκοιτίδα 32 μέρες γιατί γεννήθηκε 1570 γραμμάρια!!!Όταν τον πήραμε στο σπίτι (2 κιλά βάρος) είχαμε αρκετά προβλήματα μεχρι να φτάσουμε την ΠΗΤ.Τώρα πια είναι όλα καλά.Υπάρχει κανείς που να 'χει ζήσει κατι παρόμοιο με τόσο πρόωρο μωρακι?Ξέρετε ποτε βγάζουν δόντια και τρώνε κρέμες?Περιμένω νέα σας....

τρισευτυχισμένη μαμά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεαι σου Εβελίνα και εγω προοωρα γέννησα στησ 14/07/2008, 32 εβδομαδων ακριβώς ξαφνικα σπασαν τα νερα μου χωρις να εχω κανενα πρόβλημα.........μην ανυσηχεισ για τιποτα την καταλαβαινω την αγωνία σου τουσ πρωτους εξι μηνεσ εχεισ αμφιβολιές γενικοτερα αλλα να είσαι σίγουρα οτι ολα θα πάνε καλα!

εμενα φαντάσου ειχει και φυσημα και μεσοκοιλιακή επικοινωνια που το παρακουλουθησαμε και εκλεισαν οι τρύπεσ κοντα συους εξι μήνεσ

Γεννήθηκε 1650 πηγε 1,500 και κάθησε στην θερμοκοιτίδα του Λητω 47 ημέρες μονο η αγωνια εκει καταλαβαινεισ!εβγαλε το πρώτο κατω δόντι 4 μηνών το κατω διπλα εξι μηνων και τωρα εχει βγάλει αλλα 2 επανω και ειναι 10200 σε κιλα και 72 πόντους επομενωσ καταλαβαινεισ οτι ειναι μια χαρα......SYnagis σου είπαν να κανεις εμας εκανε 6 δόσεις γιατι ηταν και χειμώνας!!οτι αλλο θές ρωτα με και προσωπικα με pm!!!!!!

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

α και κρές περίπου ξεκίνησε πεντε μηνών και εξι μηνων με επτα ξεκινησε χορτοσουπα σταδιακα και φρουτοκρεμα και στον ογδοο μηνα και μετα κανονικα κρέας και κοτοπουλο τωρα πλεον τρωει οτι τρωμε εμεισ.να ξερεισ χρειαζεται τουσ πρωτουσ εξι μηνες αποστείρωση καλη και οχι φιλια και αγκαλιες απο ολους μη σου πω μονο απο εσενα!!παιζει πολλη σημαντικο ρολο αυτο! :shock:

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ! εμένα γιατί μου έχει καρφωθεί οτι θα γεννήσω πρόωρα?

 

 

Γιατί πρεπει να σου ξεκαρφωθεί!!!\

Κι εμενα προωράκι θεωρείται, 35+2 άλλά ευτυχως δεν χρειαστηκε καμια ιδιαιτερη φροντιδα. Γεννήθηκε 2450 και την πηρα αμεσως σπιτι.

Οσο για τα υπολοιπα (δοντακια, κρεμες κλπ) ημαστε μικρες ακομα για να ξερουμε!

Link to comment
Share on other sites

μιν ανισιχεισ ολα καλα θα πανε.

ναι εγω πηγαινα γαλα στο μαιετηριο και τισ 47 ημερες το εβγαζα με θηλαστρο μετα μολις την πηρα σπίτι μου κοπηκε μαλλον απο το αγχος μου η πρωτη 3 μηνες ειναι λιγο με αγχος γιατι τα εχεις ολα αγχος κλπ.............

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω τον ανηψιο μου.....

 

 

να σου ζησει το μωρακι...να ειναι παντα γερο και τυχερο!

 

 

τις κρεμες τις αρχισε στον πεμπτο μηνα,ενω φαγητο σταδιακα στον εκτο και στον εβδομο.....

 

 

 

δοντακια αργησε να βγαλει,αλλα δεν νομιζω οτι ηταν λογω προωροτητας.....

 

αυτο που προσεχαν παρα πολυ ηταν τις ιωσεις και τα κρυολογηματα γι ΄αυτο και τον ειχαν για αρκετους μηνες μεσα στο σπιτι....

 

 

να εισαι καλα και να χαιρεσαι το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω προωρομανα, στην 30 εβδομαδα, 1300γρ και 37 cm μηκος. 52 ημερες θερμοκοιτιδα και εξοδος 2600 (αργησαμε γιατι εκανε εγκεφαλική αιμορραγια). Τωρα ειναι 20 μηνων και ειναι καλα.

 

Προσοχη στις ιωσεις και κατα τα αλλα ισχυει οτι ισχυει για ολα τα μωρακια. Φανταζομαι του κανεις follow up (καποιες εξετασεις, αιματολογικες, ορμονων, ματακια, αυτακια)

 

Κρεμες θα φατε κανονικα οπως ολα τα μωρακια. Δοντακια ενδεχεται λογω προωροτητας ν' αργησει να βγαλει. Εμενα εχει μονο 6 (τα δυο τα εβγαλε μολις τωρα) και ειναι 20 μηνων,

 

Για οποια απορια ειμαι στη διαθεση σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θέλει τακτική παρακολουθηση και από άλλες παιδιατρικές υποειδικότητες. Θα σου πει ο παιδίατρός σου (οφθαλμίατρος, νευρολόγος, κλπ)

 

Καποια μωράκια μπορούν να εισαχθουν σε στερεά τροφή κανονικά όπως τα τελειόμηνα, άλλα εισάγονται με βάση την διορθωμένη τους ηλικία. Εξαρτάται γενικά από την θηλαστική κατάσταση του μωρού, το αν πέρνει ή όχι βάρος, την συνολική ψυχοκινητική του εξέλιξη, κλπ.

 

Οσο μεγαλώνει, τόσο θα κλείνει η όποια διαφορά με τα τελειόμηνα. Μην ανησυχήσεις αν κάποια πράγματα δεν τα κάνει στην ώρα του (π.χ. να στέκεται, να πιάνει αντικείμενα με δεξιότητα, να υπακούει σε εντολές κλπ).

Θα τα καταφέρει τελικά στην ώρα του.

 

 

Το βάρος γέννησής του ήταν στατιστικά οριακό και δεν πιστεύω ότι θα έχει προβλήματα. Αλλά θέλει παρακολούθηση.

 

Αν θες, πες μας που γέννησες.

 

Synagis εκαναν τα δικά μου 9από 5 δόσεις) αλλά δεν βοήθησαν.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικα το synagis βοήθησε παρα πολυ εκανε 6 δόσεις τισ ξεκίνησε τον Νοέμβριο και τελείωσε τον Απρίλιο δεν αρρώστησε η μικρη παρα μονο μια φοαρα που την γλίτωσε να μην την παμε νοσοκομειο επαθε ελαφρια βροχίτιδα και πήρε AEROLIN ΑΝΑΠΝοες και ορούσ ηταν περιπου ετσι για 1 εβδομάδα.......αλλα κατα τα αλλα ηταν καλα το μονο που εφιστουσα την προσοχη ηταν η αγκαλιες και τα φιλια φαντάσου ουτε την μάνα μου δεν ειχα αφησει να το πιανει πεσ με υπερβολικη αλλα και ο γιατροσ μου ειχε πει καθε μερα αερισμο του σπιτιου οχι επαφες με κόσμο και βολτες συνεχεια εξω φαντασου εγω την εβγαλα 1 μηνα εξω βολτα ειναι οτι σημαντικοτερο και ολα τα παραθυρα του σπτιτιου τα ανοιγα 2 φορές την ημέρα!!!!!!!1

Φαντασου εμενα ειναι τωρα 12 μηνών αλλα δεν περπαταει οταν την βαζω ψιλοκανει την κινηση απλα σηκωνεται μονη τησ γυρναει κλπ....εγω την υπολογιζω μεχρι το Σεπτεμβριο να εχει περπατησει δηλαδη 12 μηνων διορθωμενη ηλικια

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

Babe εμενα περπατησε 14 μηνων διορθωμενη ηλικια. μην ανησυχεις.

 

Οσο για το Synagis προστατευει απο πνευμονιες και αναπνευστικες λοιμωξεις κι οχι απο απλες καταστασεις. Σημειωτεον οτι ειναι εμβολιο που καλυτει καθε φορα για ενα μηνα. Δηλαδη πχ η δοση του Νοεμβριου καλυπτει μονο το Νοεμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κορίτσια, να ξέρατε πόση δύναμη μου δώσατε.. Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!!!! :D

BABE, από το Synagis έχει κάνει 2 δόσεις. Η παιδίατρος μου είπε ότι δεν χρειάζεται άλλη γιατί το βάρος του & η γενική συμπεριφορά του ήταν και είναι γενικά καλή. Όσο για την αποστείρωση, τη σταματήσαμε λίγο πριν μπει στον έκτο μήνα. Μπορώ να φανταστώ τι πέρασες αυτές τις 47 μέρες.. Εμένα ήταν οι χειρότερες της ζωής μου!! Αγοράκι έχεις ή κοριτσάκι; Σε άφηναν να το πάρεις αγκαλίτσα; Εμένα μόνο 2 μέρες πριν φύγει κι αυτό μόνο για να δοκιμάσουμε τροφή... Άστα! Μετά από αυτά που πέρασαν τα αγγελούδια μας είναι δυνατόν να μη τα κακομάθουμε;;;

Naina, εγώ γέννησα φυσιολογικότατα μέσα σε 10'!! Το μωράκι μας δεν θήλασε ποτέ. Όταν ήταν στην εντατική πήγαινα το γάλα στο Μαιευτήριο και του το έδιναν με καθετήρα από τη μύτη. Όταν ήρθε στο σπίτι το έβγαζα πάλι με θήλαστρο και του το έδινα με μπιμπερόν. Το διέκοψα, όμως στους 2 1/2 μήνες γιατί μας προέκυψε δυσανεξία στη λακτόζη!! Άλλο μεγάλο θέμα αυτό...

Elena1974, μην σκέφτεσαι ανόητα πρόγματα!! Εγώ γέννησα πρόωρα γιατί είχα πολλά προβλήματα! Εσύ έχεις κάτι και το πιστεύεις αυτό ή απλή ανησυχία είναι;

Jean, ακολουθούμε πολύ πιστά το follow up που μας έχει συστήσει η παιδίατρος μας, η οποία είναι καταπληκτική (Μυλωνοπούλου λέγεται)!! Τώρα ποια είναι η ψυχοκινητική ανάπτιξη του μωρού σας. Όλα καλά; Εμάς μας είπε η παιδίατρος ότι θα πρέπει να το δει και νευρολόγος γύρω στο χρόνο για να δούμε πού είμαστε.. Εσείς το κάνατε αυτό;

Voula, το μωρό μας το παρακολουθεί ήδη παιδοοφθαλμίατρος (για πιθανό στραβισμό) & παιδογαστρεντερολόγος (λόγω της δυσανεξίας στη λακτόζη). Για νευρολόγο δεν είναι νωρίς ακόμα; Please, πες μου εσείς κάθε πότε πηγαίνατε το μωρούλι σας... Οσο για το άλλο που με ρώτησες, γέννησα στο "Μητέρα" γιατί εκεί ήταν ο γιατρός μου (Πάντος). Εσύ σε πιοα εβδομάδα κύησης γέννησες; Δίδυμα;

 

Τόσο η παιδίατρος όσο και η διευθύντρια της εντατικής στο Μητέρα μου είπαν να ξεκινήσω τις κρέμες σύμφωνα με τη διορθωμένη ηλικία, λόγω μεγάλης προωρότητας. Πιστεύουν ότι το εντεράκι του πιθανώς να είναι ανώριμο. Παρατήρησε καμία από εσάς που ξεκινήσατε πιο νωρίς κανένα πρόβλημα;

τρισευτυχισμένη μαμά!!!

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πει κανεις κοριτσια η μανα που γενναει προωρα παιρνει την κρυαδα της μανας μια και καλη. 56 μερες θερμοκοιτιδα, χιλια δυο προβληματα το παιδι κι απ' το σοκ που περναγα τοτε, ακομη εχω κενα μνημης... Περασμενα ξεχασμενα.

 

Ψυχοκινητικά ειναι μια χαρα Εβελινα μου. Αργησε λιγο να περπατησει μονο, αλλα το εχουν αυτο τα προωρακια. Κρεμες εμεις αρχισαμε εξι μηνων διρθωμενη ηλικια και οχι, δεν παρατηρησα κατι. Ουτε καν δυσκιλιοτητα παρολο που επινε σιδηρο μεχρι ενος.

Νευρολογο δεν πηγαμε, το παρακολουθουσε απλως η παιδιατρος μας που ειναι 17 χρονια στα προωρα στο Παιδων κι επειδη εμεις ειχαμε κανει και 2 μαγνητικες εγκεφαλου λογω της αιμορραγιας που εκανε, ειδαμε απο κει οτι ηταν ολα Οκ! Βεβαιως τις μαγνητικες ειχε δει και παιδονευροχειρουργος του Παιδων.

Απο ειδκες εξετασεις θυμαμαι καναμε το ABR (αυτο το αθλιο για τα αυτια που το κοιμιζουν το παιδι) 3 φορες βυθοσκοπιση στα ματια και φυσικα τις εξετασεις το follow up καθε τρεις μηνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις απόλυτο δίκιο, καλή μου!! Πιστεύω ότι εμείς ζούμε πολύ έντονες καταστάσεις και δεν τα παίρνουμε όλα τόσο χαλαρά όπως ίσως θα έπρεπε.. Anyway.. φιλιά!!

τρισευτυχισμένη μαμά!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι κοριτσάκι και στησ 14 ειχε τα γενεθελεια της γενικοτερα ειναι μια χαρα ο παιδονευρολογος τελευται φορα την ειχε δει 6 μηνων μου ειπε να την παω αμα χρονισει θα την παω τον Σεπτεμβριο να δουμε εαν ειναι ολα καλα

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

η παιδίατρος μας, η οποία είναι καταπληκτική (Μυλωνοπούλου λέγεται)!!

Για νευρολόγο δεν είναι νωρίς ακόμα; Please, πες μου εσείς κάθε πότε πηγαίνατε το μωρούλι σας... Οσο για το άλλο που με ρώτησες, γέννησα στο "Μητέρα" γιατί εκεί ήταν ο γιατρός μου (Πάντος). Εσύ σε πιοα εβδομάδα κύησης γέννησες; Δίδυμα;

 

λυπαμαι που θα στο πω αλλά η Μυλωνοπούλου ήταν η χειρότερη της ΜΟνάδας! εγώ προσωπικά ήθελα να της κάνω αναφορά γιατί με παραπληροφόρησε και ΄κοντεψα να αυτοκτονήσω από όσα μου έλεγε. Φυσικά -και ευτυχώς - σε τίποτα από τις εκτιμήσεις της δεν έπεσε μέσα. Ας είναι καλά η Διευθύντρια της Μονάδας, σε αυτήν χρωστάω τη ζωή της κόρης μου.

 

Από όσο θυμάμαι η Μυλωνοπουλου έλεγε τα ίδια σε όλους και μοίραζε μπιλιετάκια. Τι να πω... αφού εσένα σου κάνει....

 

νευρολόγος έιδε το παιδί μου από 1 μήνα και κάθε 6 μήνες έκτοτε. Τώρα το βλέπει μίά φορά τον χρονο. Δοξάζω τον Θεό που γνωρισα αυτήν την γυναίκα. Πόσο θάρρος μου έχει δώσει δεν περιγράφεται. Και οι εκτιμήσεις της είναι μέσα με μαθηματική ακρίβεια. Σκουτέλη λέγεται, πηγαίνει και στοι Μητέρα.

 

Τo δικό μου είχε γαστροοισοφαγική παλλινδρομση. Πήραμε ειδικά σιρόπια και ειδικό γάλα. Πέρασε από μονη της.

 

Το synagis όπως είπα δεν μας κάλυψε. Η κόρη μου κόλλησε από μένα τον ιό από τον οποίο υποτίθεται ότι προστάτευε. Επαθε βρογχιολίτιδα 2 φορές. Την μία στην 4η δόση, την άλλη με το πέρας της θεραπείας.

 

Μείναμε στην Μονάδα 95 ημέρες. Μπορώ να σου πω πλέον ποιοι ήταν οι αξιόλογοι και ποιοι όχι. Βρισκόμουν εκεί νυχθημερόν. Υπήρχαν μέρες που δεν έφευγα καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

VOYLA2,ευχωμαι να ναι παντα γερο το αγγελουδι σου.

εχω περασει και εγω απο αυτο το σταδιο του να χω μωρο προωρο,για την ακριβεια προωρα διδυμακια αγορακια και να νοσηλευτουν 1μηνα στην ΜΕΝ. αλλα δυστυχως τα χασα.

Σας καταλαβαινω μανουλες ποσο πολυ να ξερατε :cry: ,αλλα να δοξαζετε τον θεουλη που περασαν τις δυσκολιες και ειναι γερα τα ζουζουνακια σας.Ευχωμαι καθε μερα που περναει να περνει μακρια τις αναμνησεις απο τις δυσκολες ωρες που περασαμε ολες να ντυνομαστε σαν ρομποτ για να παμε να δουμε τα παιδακια μας μιση ωρα στην εντατικη,μεσα σε μια γυαλα :cry: .

αυτα,ΣΥΓΝΩΜΗ αν ειπα κατι που δεν το εκφρασα σωστα και δεν το καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Pegi μου δεν περναει μερα που να μην δοξαζω το Θεο για το θαυμα που μου χαρισε. Περασα μερες που νομιζα οτι το αγγελουδι μου δεν θα τα καταφερει και νομιζω πως εστω στο ελαχιστο μπορω να νιωσω και το δικο σου πονο. Ειναι ανειπωτος, ειναι τραγικα αβασταχτο να χανεις το παιδι σου. Εφτασα μεχρι το χειλος του γκρεμου κι εγω αλλα ευτυχως γυρισα πισω.

Σε καταλαβαινω κοριτσι μου, οπως ισως πολυ λιγοι μπορουν να καταλαβουν. Ηταν πολλες φορες στο παρελθον που ειδα στο φορουμ να γραφεις για τα παιδακια σου και δεν βρηκα ποτε το κουραγιο να σου γραψω κατι. Ισως γιατι βρεθηκα πολυ κοντα σ' αυτο που περιεγραφες και ηξερα πως τα λογια παρηγοριας λιγα μπορουν να καταφερουν. Εκλαψα και για τα δικα σου μωρα, (οπως εκλαψα και για καθε παιδι που εφευγε τις 56 μερες που ημουν στη μοναδα), γιατι οταν περνας κατι τετοιο με το δικο σου παιδι, ολα τα παιδια δικα σου τα νιωθεις κι ο αγωνας του καθε γονιου ειναι και δικος σου.

 

Ευχομαι (και ξερω σιγουρα) οτι ο παναγιωτακης θα γλυκανει την πληγη σου (πως οχι αλλωστε με τετοιο χαμογελο ο μπαγασας; ) και να θυμασαι παντα πως δυο αγγγελοι στον ουρανο σου χαμογελουν καθε πρωι και σ' αγαπανε οσο κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Βούλα μου.

Αν θέλεις, πες μου σε παρακαλώ τι ακριβώς είχε γίνει με τη Μυλωνοπούλου, γιατί πραγματικά έπεσα από τα σύννεφα μόλις διάβασα το μήνυμά σου. Έχω κι άλλους γνωστούς γονείς που όπως κι εγώ είναι κατενθουσιασμένοι μαζί της..

Περιμένω γρήγορα νέα σου, με μεγάλη ανυπομονησία!!

Φιλιά, Εβελίνα!!

τρισευτυχισμένη μαμά!!!

Link to comment
Share on other sites

Pegi μου, πίστεψέ με σε καταλαβαίνω απίστευτα!! Θέλει δύναμη, και παρόλα αυτά δεν ξεπερνιέται ποτέ. Τώρα όμως έχεις αυτό το θησαυρό που ένα γέλιο του και μόνο θα σε κάνει τον πόνο σου ελάχιστο σιγά σιγά!!

Φιλιά πολλά!!

τρισευτυχισμένη μαμά!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΒΕΛΙΝΑ83,σε ευχαρηστω για τα καλα σου λογια.ευχωμαι μεσα απο την καρδια μου να ναι παντα γερο το παιδακι σου και να δεις που οσο περναει ο καιρος θα αναπτυσεται ολο και πιο γρηγορα το μικρουλι σου.

 

[b]JEAN,ευχαρηστω για την συμπαρασταση σου κοπελα μου κι εγω εχω διαβασει την ιστορια σου και καθε φορα που βλεπω δημοσιευση σου στο Φορουμ δε σου κρυβω πως θυμαμαι τι περασες και βουρκωνω για οσα τραβηξες εσυ και το νινακι σου αλλα μετα λεω δοξα τον θεο που ολα τα προωρα μωρακια εχουν τοσο δυνατους γονεις,που αντεχουν τα παντα και δεν λυγιζουν.[/b][/b]

Οντως αν περασεις απο αυτο το σταδιο της προωροτητας και της εντατικης των ΝΕΟΓΝΩΝ,θεωρεις ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΝ ΔΙΚΑ ΣΟΥ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΙ ΕΓΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΣΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΝΙΩΘΩ ΠΩΣ ΤΑ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΟΛΩΝ ΣΑΣ,λεω μεσα μου μπορει τωρα να τα λεγα κι εγω αυτα ας πουμε γιατι θα μουν κι εγω μανουλα με προωρα μωρακια.

ΤΕΛΟΣ,ευχωμαι σε ολες τις μανουλες να χαιρονται τα παιδακια τους αλλα πιο πολυ σας στελνω την μεγαλυτερη αγκαλιτσα που μπορω να κανω για να σας βαλω ολες μεσα και να σας δωσω την αμετρητη συμπαρασταση μου για ολα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είστε ηρωίδες πραγματικά. Εγώ φρικάρω και στη σκέψη μόνο ότι ένα τόσο δα πλασματάκι μπορεί να περάσει τέτοια ταλαιπωρία με το που θα γεννηθεί, ή ότι μπορεί να γεννηθεί τόσο μικρούλι και να ζήσει. Επειδή κι εμείς έχουμε ένα θέμα με το αμνιακό υγρό που ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για προωρότητα, τα έχω δει όλα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...