Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομάδες Γονέων/Σχολές Γονέων.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

http://www.sitemaker.gr/sxolesgoneon/page_GREEK_3.htm

 

αυτές μάλλον εννοείς?

 

τηλ εδώ http://www.sitemaker.gr/sxolesgoneon/page_GREEK_10.htm

 

 

επίσης υπάρχουν και αυτές οι ομάδες

http://parents.org.gr/news/?sid=182[/url]

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καπου ειχε αναφερθει το θεμα αλλα η αναζητηση δεν βοηθαει .

Θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε παει ποτε,αν ναι--> ποιες ειναι οι εντυπωσεις σας , πως μπορω να βρω καποια και ποσο κοστιζουν.

 

Αυτα τα ολίγα :lol::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εlenik, παρατηρω οτι ρωτας για τις σχολες γονεων στις 5 τα ξυμερωματα... Τι σημαινει αυτο? Μηπως θελεις να παρεις μαθηματα στο "Πως να μην πνιξετε το μικρο σας που ξυπναει τις 4!!!!" ????

Αν υπαρχει τετοιο θελω και γω... Απο τις 5.30 χοροπηδαει και δεν θελει να κοιμηθει... Πρεοπσαθει να μου βαλει την πιπίλα του στο στομα και χαχανιζει.. ελεος πια.. Μια Κυριακη εχουμε να κοιμηθουμε.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχει καθε Τετάρτη στη Ρανια Θρασκια,ισως αν τηλεφωνήσεις σου πουνε αν διοργανώνονται πουθενά.Το ιδανικό θα ήταν να έχει καθε δήμος αλλά τι λεμε τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά πάντως τη Θεσσαλονίκη, διοργανώνει μια πολύ καλή ομάδα γονεών ο Δήμος Καλαμαριάς. Και mini ενημερωτικές-συμβουλευτικές ομάδες γονέων θα αρχίσουν από Νοέμβριο στον Παιδότοπο "ΠΑΙΖΟΤΟΠΟΣ" (έξω από το Cosmos). Επίσης, Σχολές Γονέων κάνουν και τα Κέντρα Πρόληψης (των Συκεών και των Αμπελοκήπων σίγουρα)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολυ σημαντικό και είσαι τυχερή που ο Δημος σου κάνει τετοιες δραστηριότητες.Η μαμά μου πηγαινε παλια εδώ Αθηνα σε κατι σχολές γονέων που τοτε διοργανωνε η Τενια Μακρη πριν γινει tv μαιντανος και ηταν πετυχημένες,αλλά εχω την εντυπωση πως πληρώνανε για να τις παρακολουθουν,Ομαδες γονέων εχουν και οι Θεραπευτικες κοινοτητες του ΚΕΘΕΑ σε μεγάλες πολεις της Ελλαδος αλλά ασχολουνται κυρίως με παραβατική συμπεριφορά εφηβων(ναρκωτικά,αλκοολ κτλ) http://www.kethea.gr

Link to comment
Share on other sites

Σε μία πολύ γρήγορη και πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο google, βρήκα κάποιες δομές που έχουν ομάδες γονέων. Ρίξτε τα μια ματιά, αν θέλετε, παρότι δεν τα γνωρίζω προσωπικά ούτε μπορώ να τα αξιολογήσω.

Δήμος Καλλιθέας (http://www.kallithea.gr/skoTmimata.asp)

Δήμος Ν. Φιλαδέλφειας (http://www.filadelfeia-dimos.gr/sub1_press/sub1-01_dt/sub1-01_dt.115_d=07-09-05.html)

Δήμος Ν. Μάκρης (http://www.neamakri.gr/pronoia/sx_goneon.asp)

Επίσης, ξέρω οτι το 2005-2006 λειτούργησε Σχολή Γονέων και στο Δήμο Μελλισίων, και όσοι ενδιαφέρονταν μπορούσαν να απευθύνονται στα τηλέφωνα του ΚΕ.Κ.Α. (Κέντρο Κοινωνικής ΑΛληλεγγύης του Δήμου) 210 8032722 και 210 8105450.

Δήμος Περάματος (http://www.perama.gr/04_paideia_goneon.html)

Με σχολές γονέων έχει ασχοληθεί πολύ η Μ. Χουρδάκη, ψυχολόγος, που ίδρυσε και τον Πανελλήνιο Σύνδεσμο Σχολών Γονέων, ένα μορφωτικό σωματείο που συντονίζει τη λειτουργία των Σχολών Γονέων σε όλη την Ελλάδα. Ίσως θα μπορούσατε να απευθυνθείτε κι εκεί. (http://www.sitemaker.gr/sxolesgoneon)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δήμος Περάματος (http://www.perama.gr/04_paideia_goneon.html)

Με σχολές γονέων έχει ασχοληθεί πολύ η Μ. Χουρδάκη, ψυχολόγος, που ίδρυσε και τον Πανελλήνιο Σύνδεσμο Σχολών Γονέων, ένα μορφωτικό σωματείο που συντονίζει τη λειτουργία των Σχολών Γονέων σε όλη την Ελλάδα. Ίσως θα μπορούσατε να απευθυνθείτε κι εκεί. (http://www.sitemaker.gr/sxolesgoneon)

 

Αν και μενω στο Περαμα δεν γνωριζω κατι σχετικο. Αλλα μπορω να μαθω πληροφοριες..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο site αναφέρουν ότι στο πλαίσιο των σχολών γονεών κάνουν γενική συμβουλευτική και πληροφόρηση των γονέων, ώστε η ενημέρωσή τους γύρω απο τις φάσεις που περνάει η ανθρώπινη ανάπτυξη να τους βοηθήσει στην πρόληψη πολλών διαταραχών. Λένε όμως ότι "το πρόγραμμα παραγματοποιείται σε 5 δημοτικά σχολεία ενώ υπάρχει προγραμματισμός για την υλοποίηση του προγράμματος στα 9 δημοτικά σχολεία της πόλης και στα γυμνάσια". Οπότε φαντάζομαι ότι ίσως δεν είναι ανοιχτό αλλά συνδέεται με τα σχολεία και απευθύνεται σε γονείς των μαθητών. Δεν έχεις να χάσεις όμως τίποτα αν ρωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Α μπορει γιατι γενικοτερα τα ψιλοψαχνω και δεν εχω ακουσει τιποτα.. Πάντως πιο πολύ θεωρητικο μου ακουγεται.. (δηλαδη οτι ειναι μονο στα λόγια) γιατι σαν δημος ο δικος μας ειναι πολύ αδρανης.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχει καθε Τετάρτη στη Ρανια Θρασκια,ισως αν τηλεφωνήσεις σου πουνε αν διοργανώνονται πουθενά.Το ιδανικό θα ήταν να έχει καθε δήμος αλλά τι λεμε τώρα!
έχουν οι δημοι. Ο δικός μας είχε πέρισυ κάθε Δευτέρα. Το αστείο είναι ότι για να γίνει η ομάδα έπρεπε να μαζευτούμε 20 άτομα, και μαζευτήκαμε με το ζόρι.

Εγω δεν είχα χασει καμία ώρα από το 40άωρο και έμαθα πολλά πράγματα.

Ρώτα στο δημαρχείο σας. Μπορεί κάτι να υπάρχει

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

Δωρα οντως ξυπναει χαραματα αλλα οχι τοσο :lol:

Ο λογος που ρωτησα ξημερωματα ηταν επειδη ξυπναω τετοια ωρα τον βαζω για τσισα και μετα εγω δεν μπορω να ξανακοιμηθω :lol:

Γενικα ειχα μια συζητηση το Σαββατο με μια μαμα η οποια παει αλλα λογω του οτι ηταν λιγο "ψωνισμενη" :lol::lol: (η τελεια μαμα και καλα, η πληρως ενημερωμενη και γενικα η κινητη ψυχαναλυση -->και εγω στραβωνω με τοση επιδειξη και σιγουρια) δεν ρωτησα καν. Αλλα μου φανηκε πολυ καλη ιδεα. :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης ξέρω οτι και στο Δήμο Θεσσαλονίκης λειτουργούν τέσσερις (4) ομάδες Σχολών Γονέων. Βέβαια δεν έχουν ξεκινήσει ακόμη...Κάθε ομάδα περιλαμβάνει το πολύ 20 άτομα και οργανώνονται δύο κύκλοι ένας την άνοιξη και ένας το φθινόπωρο. Οι γονείς συμμετέχουν στις ομάδες ανάλογα με την ηλικία των παιδιών τους:

προσχολική ηλικία (0-6 ετών)

σχολική ηλικία (6-12 ετών)

εφηβεία (12 ετών και άνω)

μονογονεϊκές οικογένειες

Πραγματοποιούνται 10 δίωρες συναντήσεις για κάθε ομάδα, μία φορά την εβδομάδα. Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή στη Διεύθυνση Κοινωνικών Υπηρεσιών, Τμήμα Προγραμμάτων, Δημητρίου & Καραολή 16, 1ος όροφος, τηλ. 2310 555-053. Θα ξεκινήσουν από 22 Οκτωβρίου, μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα στον Δημο . Μου ειπαν οτι αν μαζευτουνε ατομα θα κανουνε τμημα. Πως να μαζευτουν καλε αφου αγνοουμε οι δημοτες την υπαρξη τους?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν εχθές παρακολούθησα το 1ο Σεμινάριο στην Σχολή Γονέων που διοργανώνει ο Κοινωνικός Τομέας του Δήμου Πατρέων, για το σχολικό έτος 2007-2008!

Η ομάδας μας έχει 19 άτομα και αφορά :ομάδα Γονέων με παιδιά στη Νηπιακή - Προσχολική Ηλικία!

Σκοπός της ομάδας με την βοήθεια Ψυχολόγου και Κοιν.Λειτουργού

είναι η ενδυνάμωση του ρόλου των γονέων, η βελτίωση της επικοινωνίας ανάμεσα στους γονείς και τα παιδιά και η ανάπτυξη ουσιαστικών διαπροσωπικών σχέσεων στην οικογένεια.Εχθές λοιπόν ήταν η πρώτη μας μέρα-μέρα γνωριμίας!.Αφου συστήσαμε τον εαυτό, τα παιδιά μας και τις οικογένειας μας γενικότερα , είπαμε τον λόγο που τον καθένα από εμάς μας έφερε σ'άυτη την ομάδα....(και οι λόγοι ήταν πολλοί κ διάφοροι!!!) και το τι θα θέλαμε να αλλάξουμε ίσως σε σχέση με τον εαυτό μας :) .Στις επόμενες συναντήσεις μας θα αναπτύξουμε όλα αυτά τα θέματα :) .

Οι εντυπώσεις μου; Πραγματικά είμαι πολύ ενθουσιασμένη και γεμάτη αγωνία για το τι θα ακολουθήσει και το ποσά θα επικομίσουμε από αυτές τις συναντήσεις!!!!

Αυτό που μου έκανε επίσης πολύ καλή εντύπωση ήταν ότι στην ομάδα μας είναι και 2 μπαμπάδες!!!

Ανυπομονώ να έρθει η επόμενη Τετάρτη!Κάποια στιγμή ένιωσα ότι αυτοί που άνθρωποι που γνώριζα ήσασταν όλοι εσείς...... :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο σχολειο που πηγαινει η κορη μου, το εχω προαναφερει εχει δημιουργησει ο συλλογος γονεων και κηδεμονων σχολη γονεων. Για παραδειγμα στην 1η συναντηση (μια φορα τον μηνα) ειδανε τον "Κυκλο των χαμενων ποιητων" και μετα το αναλυσανε με ειδικους εκπαιδευτικους και ψυχολογους.

 

Μακαρι να μπορουσε να διαδοθει κατι τετοιο και ολα τα σχολεια να διαθετουν μια σχολη και για τους γονεις.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

...και το σημερίνο απόγευμα της Τετάρτης ,

πέρασε πολύ όμορφα....δεν μπορούσα να σκεφτώ

πως θα μπορούσα μετά απο τις συναντησεις

στην "Σχολή Γονέων" θα ένιωθα τέτοια

ψυχική ευεξία! κιόμως μου

συμβαίνει :D .

Το θέμα της σημερινής κουβέντας μας ήταν:

"Επικοινωνία στην οικογένεια"

θα σας γράψω μόνο ένα κείμενο που μας μοίρασαν

για να μην σας κουράζω!

 

"Πιστέυω Πως το μέγιστο δώρο

Που μπορώ να σκεφτώ ότι έχω

από οποιονδήποτε,

είναι

να με βλέπει

να με ακούει

να με κατανοεί

και

να με αγγίζει.

Το μέγιστο δώρο που

μπορώ να δώσω

είναι

να βλέπω,να ακούω , να κατανοώ

και να αγγίζω

τον άλλο άνθρωπο.

Όταν γίνεται αυτό

Α ι σ θ α ν ο μ α ι

ότι υπάρχει επικοινωνία".

 

Virginia Satir

Τι αισθάνεστε διαβάζοντας αυτά τα λόγια;

 

υ.γ: Αυτή ήταν η ερώτηση που μας τέθηκε!

 

 

 

υ.γ: Admin...εάν θεωρήτε πως δεν μπορώ να γράφω

τις εντυπώσεις ή τα θέματα των συζητήσεων που

γίνονται στην ομάδα που παρακολουθώ ,παρακαλώ

να μου γίνει η ανάλογη παρατήρηση :wink:

Μ.Φ.Χ

Afroditi D.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ο δικός μας δήμος σε συνεργασία με το υπουργείο παιδείς έχει ξεκινήσει σχολές γονέων διάρκεις 40 ωρών χωρίς καμιά οικοννομική επιβάρυνση , το έκανε γνωστό με αφίσσες στους δρόμους και στα σχολεία δώσανε το ενημερωτικό έντυπο μαζί με στις φωτοτυπίες των παιδιών.Κάθε 10 ημέρες και ανάλογα με τα άτομα που συγκεντρώνονται ξεκινάει ένα νέο τμήμα. Κάνε τον κόπο να το ρωτήσεις και στο δικό σου δήμο γιατί πιθανόν να υπάρχει και να μην ενημερώθηκες :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...