Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΑΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΗΛΑΖΕΤΕ


Recommended Posts

Κορίτσια μου γεια σας. Θέλω να σας ρωτήσω πόση ώρα κάνει το μωράι σας να φάει. Εμένα κάνει 5-10 λεπτά. Βάρος πέρνει κανονικά (βγήκαμε από το νοσοκομείο 2730 και την 26ημέρα της ζωούλας του που πήγαμε στον γιατρό ήταν 3870). Απλά μυυ φαίνεται λίγο ο χρόνος που θηλάζω. Επίσης θέλω να σας ρωτήσω εσείς που θηλάζετε τα μωράκια σας έχουν κολληκούς; Το δικό μου τον πιάνει 2-3 φορές την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aφού βάζει βάρος και δεν γκρινιάζει μην προβληματίζεσαι. Εμένα θήλαζε κάτι 45λεπτα όταν ήταν στην ηλικία σας και τώρα που ζυγίζουμε 6350 (φτού μας) τρώμε στο λεπτό! υποθέτω μάλλον έχει να κάνει και με την δύναμη του παιδιού στις θηλαστικές κινήσεις. Οι κολικοί άρχισαν όταν είμασταν στην ηλικία σας (έκανα βέβαια τη βλακεία να του δώσω μπουκάλι για μια βδομάδα!) και κράτησαν μέχρι το τέλος του τρίτου μήνα. τον έπιανε πάντα απόγευμα και κράταγε κανένα δίωρο. Υπομονή!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

τυχερή είσαι!

εμένα στην αρχή όση ώρα τον άφηνα, εκεί καθόταν...

μετά τους 2 μήνες μου είπε ο παιδιάτρος(ξέρω ότι δεν είναι και η πιο σωστή άποψη),

να τον αφήνω μέχρι 30 λεπτά...

και αυτό έκανα. Μόνο το βράδυ τον άφηνα όσο ήθελε και καθόταν 50 λεπτά...Στους 6 μήνες και με την εισαγωγή στερεών τροφών αρχισε ξαφνικά να θηλάζει μόνο 10 λεπτά και από τους 7 και μετά 3 λεπτά (και πολύ λέω!)

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Οι κοληκοί είναι πάντα βράδυ; Χθες απελπιστήκαμε πάλι . Τον έπιασε την ίδια ώρα και κράτησε πάλι την ίδια ώρα. Μα καλά ραντεβού του δίνει; Σήμερα έχω αχθωθεί γιατί από χθες το βράδυ που τον έπιασε κοληκός έκανε κακα μετά αλλά από το βράδυ μέχρι τώρα που είναι 1:12 δεν έχει ενεργηθεί. Ο κοληκός τον έπιασε 10:15 μέχρι 10:40 τον άλλαξα είχε πολλά κακάκια αλλά από εκείνη την ώρα μέχρι τώρα τίποτα. Τι να κάνω βοηθήστε με αν διαβάζει κάποια κοπέλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι κολικοί συνήθως πιάνουν τα απογεύματα και τα βράδια. Σχεδόν την ίδια ώρα κάθε φορά και διαρκούν το ίδιο. Με 25 λεπτά διάρκεια κολικού κάθε μέρα μη λες τίποτα. Τα περισσότερα μωρά έχουν 1-2 ώρες.

 

Πέρα από υπομονή μπορείς να κόψεις τα γαλακτοκομικά που ενοχοποιούνται για τους έντονους κολικούς.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία μου να σου ζήσει το μωράκι σου, βλεπω θηλάζετε κι εσείς, μπράβο!

Αν θηλάζει μόνο 5-10 λεπτά είσαι πολύ τυχερή, ο δικός μου θηλάζει 1,5-2 ώρες ακόμα.

Απ' όσο όμως εχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ η διάρκεια θηλασμού αλλάζει για το κάθε μωρό, αν το βάρος του είναι καλό και βρέχει αρκετές πάνες, μην ανησυχείς, αυτό ξέρει καλύτερα.

Τώρα για τους κολικούς δεν ξέρω να σου πω, ευτυχώς εμείς δεν περάσαμε. Μήπως να προσέξεις κι εσύ λίγο τη διατροφή σου, κυρίως όσον αφορά τα γαλακτοκομικά από αγελαδινό γάλα. Εγώ τώρα που θηλάζω πίνω κατσικίσιο γάλα και φροντίζω να παίρνω αιγοπρόβιο τυρί.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα 5-10 λεπτά, άντε 15, θήλαζε και μετά από 1-2 ώρες ξαναπεινούσε. Έτσι είναι ο χαρακτήρας της. Κολικούς είχαμε κι εμείς τους πρώτους 3-4 μήνες. Κάθε βράδυ κατά τις 8 την έπιαναν και έκλαιγε υστερικά για 10-30 λεπτά. Η εντύπωσή μου ήταν όμως ότι δεν ήταν μόνο οι κολικοί, αλλά της έβγαινε και η κούραση και η ένταση της ημέρας, με τόσες καινούργιες εντυπώσεις. Από τον εκνευρισμό δεν μπορούσε να πιάσει το στήθος. Συνήθως την έπαιρνε τότε ο άντρας μου στο κρεββάτι, την έβαζε μπρούμυτα στο στήθος του και της χάιδευε την πλάτη περιμένοντας να της περάσει. Μετά από λίγη ώρα είτε την έπαιρνε ο ύπνος, είτε το κλάμα της γινόταν πιο ήρεμο και μπορούσα να τη θηλάσω.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάνουμε να φάμε 30-40 λεπτά και τις φτάνει για 3-4 ώρες. Κολικούς ελάχιστους που κρατάνε 10 λεπτά αλλά δυστυχώς την πιάνουν τις πλέον ακατάλληλες ώρες. Χαράματα ας πούμε και τέτοια.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Εμεις μεχρι τον 3ο μηνα καναμε 1-2 ωρες,μετα ελλατωθηκε ο χρονος που ετρωγε σε 20' ως τον 5ο περιπου ,τωρα 5'-10' το πολυ.

Πριν κοιμηθει ομως θελει την ''πιπιλα''της και θηλαζει για κανα μισαωρο ή 40' το πολυ και το καταευχαριστιεμαι γιατι μουχουν λειψει οι πολυωροι θηλασμοι.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις σαν νεογέννητα τρώγαμε 6-10 λεπτά (και απο τα δυο στήθη) και σταδιακά το μειώσαμε σε 3-4 λεπτά μαξιμουμ καθε 2.5/3 ώρες! Απο ανάπτυξη άλλο τίποτα οπότε όλα ειναι σχετικά! Το κάθε μωράκι εχει τους δικούς του ρυθμούς....αφου τρέμω μην κάνω δέυτερο και θελει να ειναι κανενα μισαωρο στο στηθος και κόψω φλέβα :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

σωτηρια μου εμενα κανει 5 λεπτα και απο τα δυο στηθοι ειναι τωρα 4 μηνων ακομα για τους κολικους εμενα ειχε μεχρι τον τριτο καθε απογευμα και τον θηλαζα αποκλειστικα...εσενα ειναι ομως μικρουλη ακομα και ισως να θελει περισσοτερη επαφη με το στηθος εμενα ακομα και οτν πονουσε με ηθελε για μπιμπιλα για να ανακουφιζετε απο τους κολικους..εαν περνει κανονικα βαρος μην στεναχωριεσε. οσο για την ωρα ειναι παντα σταθερη οταν αφορα κολικους εμενα μας επιανε απο τις 6\30 εως και 9 το απογευμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να μας ζησουν τα μπουμπουκια!

Εμεις ημαστε 34 ημερων και απο ωραριο σχεδον καθολου κατα τη διαρκεια της μερας (το βραδυ κοιμαται μια χαρα).

Φανταστειτε οτι μπορει να κλαιει και να μπλαβιαζει αλλα μολις το βαλουμε στο στηθος στο 10λεπτο να κοιμηθει και αφου ρευτει (μπορει και οχι) και τον βαλουμε στην καλαθουνα ξυπναει στο πι-και-φι! Φυσικα μολις ξυπνησει ξανα-μανα το ιδιο, θυλασμος-ρεψιμο-υπνος και παλι ουαααααα!

 

Μπορουμε ομως να κανουμε και αλλιως?

.png

v3ywp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!!! Κάποιοι μου είπαν ότι άργησε να τον πιάσουν οι κολικοί. Άλλα μωρά έχουν τελειώσει λέει στις 40 μέρες . Εμένα μου άρχισαν από την 3η εβδομάδα. Τι να πω κάθε μωρό είναι διαφορετικό....... Πάντως κορίτσια είναι απελπισία οι κολικοί. Κλαίω και εγώ μαζί με το μωρό και από τα νεύρα μου φωνάζω στον άντρα μου λες και φταίει αυτός. Βρίσκω διάφορες δικαιολογίες του στυλ έλα εδώ το μωρό σπαράζει, βοήθα με και τέτοια. Ο καημένος τα έχει δει όλα. Αλλά τα χάνω όταν τον πιάνουν. Ο άντρας μου είναι πιο ψύχραιμος και εγώ τρελένομαι περισσότερο. Πάντως κορίτσια τώρα καταλαβαίνω αυτό που μου λέγανε στην εγκυμοσήνη. Είχα πολύ υπνηλία όπως όλες σας φαντάζομαι και μου λέγανε κοιμήσου τώρα γιατί μετά δεν θα κοιμάσαι και έλεγα έλα μωρέ εντάξει. Στις πρώτες μέρες το είχα πάρει ζεστά. Τώρα που την Κυριακή σαραντίζουμε και έχει περάσει ο καιρός μου έχει βγει η κούραση και η νύστα. Είμαι σαν ζόμπι και μιας και έχω άδει απο την δουλειά έχω τώρα σπίτι να καθαρίζω και μωρό να φροντίζω. Φαντάζομαι όταν θα πάω και για δουλεια τι θα με περιμένει μετά. Γερό να είναι και δεν πειράζει αλλά να τα λέμε και αυτά σωστά? :) Έχω πολλές απορίες να σας ρωτήσω. Το μωρό μου δεν ρέβεται πάντα δύσκολα θα έλεγα, ξέχασα ρε γαμώτο να ρωτήσω τον παιδίατρο . Εσείς τι εμπειρία έχετε και τι ξέρετε γι αυτό? Επίσης το μωρό μου συνεχίζει να θηλάζει στο 5λεπτό η στο 10λεπτο Βάρος πέρνει για τα καλά. Αλλά εκεί που μου πέρνει σειρά και τρώει πχ ανά 2ωρο . Μπορεί να ξαναφάει στην 1ώρα. Μετά στο μισάωρο και μετά μπορεί στο 2ωρο. Φυσικά στις περιπτώσεις αυτές μιλάμε για 5λεπτά που καμιά φορά είναι και 2λεπτα ή λεπτα όπως και διάβασα κάποια κορίτσια από εδώ τους συμβαίνει και αυτό. Αυτό τι σημαίνει ότι δεν χόρτασε? τον έχω κακομάθει στο στήθος? Μάλλον τον έχω κακομάθει στο στήθος γιατί όταν κλαίει το πρώτο που κάνω είναι να τον ταίζω. Ακόμα και όταν έχει υπερένταση προσπαθώ να του την βγάλω με το στήθος μου . Όπως μασουλάει την ρώγα μου τρώει για κανένα λεπτό δίλεπτο και μετά νανουρίζεται και κοιμάται. Εσείς τι λέτε για όλα αυτά? Επίσης το τελευταίο που θέλω να σας ρωτήσω γιατί σας τρέλανα είναι το θέμα του χαμομηλιού. Του το ξεκίνησα από χθες. Στην αρχή ήταν δύσκολα αλλά τώρα πίνει τα γραμμαριάκια του. Είμουν πολύ αρνητική στο θέμα του χαμομηλιού. Μου είχε πει ο παιδίατρος να του δίνω αλλά εγώ προτιμούσα να του δίνω γάλα. Τελικά λόγω ζέστης και κυρίως λόγω των κολικών ξεκίνησα από χθες να του δίνω. Μου είπε να του δίνει στο διάστημα 3 ωρών στο ενδιάμεσο λέει γύρω στα 50μλ. Το μπιμπερό δεν το πολυγουστάρει αλλά πρέπει να μάθει. Ευχαριστώ από τώρα για τις απαντήσεις σας. Με βοηθάτε πολύ!!!

 

 

ΥΓ: Ζουζουνελ μου πως πατε? Γέννησα και εγώ :). Θυμάσαι όλη την περίοδο που ρωτάγαμε στο τοπικ κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης? Τώρα αλλάξαμε τοπικ ε? Σε φιλώ εσένα και τον αγοραρό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, ο ύπνος είναι πονεμένη ιστορία, αλλά σιγά σιγά θα συνηθίσεις και τουλάχιστον θα σε ξαναπαίρνει εύκολα ο ύπνος όταν σε ξυπνάει το μωρό.

 

τον έχω κακομάθει στο στήθος? Μάλλον τον έχω κακομάθει στο στήθος γιατί όταν κλαίει το πρώτο που κάνω είναι να τον ταίζω. Ακόμα και όταν έχει υπερένταση προσπαθώ να του την βγάλω με το στήθος μου . Όπως μασουλάει την ρώγα μου τρώει για κανένα λεπτό δίλεπτο και μετά νανουρίζεται και κοιμάται. Εσείς τι λέτε για όλα αυτά?

 

Ωραία! Αφού έχεις τόσο εύκολο τρόπο να τον ηρεμείς, ποιο είναι το πρόβλημα; Καλύτερα και για τους δυο σας.

 

Επίσης το τελευταίο που θέλω να σας ρωτήσω γιατί σας τρέλανα είναι το θέμα του χαμομηλιού. Του το ξεκίνησα από χθες. Στην αρχή ήταν δύσκολα αλλά τώρα πίνει τα γραμμαριάκια του. Είμουν πολύ αρνητική στο θέμα του χαμομηλιού. Μου είχε πει ο παιδίατρος να του δίνω αλλά εγώ προτιμούσα να του δίνω γάλα. Τελικά λόγω ζέστης και κυρίως λόγω των κολικών ξεκίνησα από χθες να του δίνω. Μου είπε να του δίνει στο διάστημα 3 ωρών στο ενδιάμεσο λέει γύρω στα 50μλ. Το μπιμπερό δεν το πολυγουστάρει αλλά πρέπει να μάθει.

 

Αν θηλάζεις όσο θέλει ο μικρός, δεν χρειάζεται άλλα υγρά. Κι αφού δεν θέλει το μπιμπερό, ποιος ο λόγος να τον ταλαιπωρείς; Όταν με το καλό επιστρέψεις στη δουλειά, τότε μπορεί κάποιος άλλος να του δίνει γάλα με το μπιμπερό όσο θα λείπεις και μετά να τον θηλάζεις (δες στο τόπικ εργασία και θηλασμός). Αλλά δεν χρειάζεται να μάθει από τώρα το μπιμπερό. Κι εμένα με είχαν πρήξει διάφοροι "Μάθε του αυτό από τώρα, μάθε του το άλλο από τώρα, γιατί μετά τι θα κάνεις". Ε, όταν έρχεται η ώρα, βλέπεις τελικά ότι βρίσκεις μια λύση. Άσε που όταν δεν σε βλέπει ίσως να δέχεται το μπιμπερό από τρίτους, ενώ από σένα χαζός είναι να πιει με μπιμπερό, ενώ έχεις κάτι πολύ καλύτερο ;);

 

Γενικά η εντύπωσή μου είναι ότι βρίσκεις από μόνη σου μια χαρά λύσεις και τζάμπα σου μπαίνουν αμφιβολίες από τρίτους και αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάνει 10 λεπτά από το κάθε στήθος συνήθως αλλά υπάρχουν και φορές που τρώει μόνο από το ένα και για 5 λεπτά....ο παιδίατρος με έχει καθησυχάσει λέγοντάς μου ότι τα μωρά που θηλάζουν παίρνουν το 80 % της τροφής τους τα πρώτα 4 λεπτά θηλασμού...τα υπόλοιπα συνήθως είναι πιπίλισμα γιατί τους αρέσει ;) οπότε...είμαι ήσυχη!!! ;) Αφού ξυπνάει μόνο μια φορά τη νύχτα να φανταστείτε...!!!

Κολικούς ευτυχώς δεν έχει κάνει!!! :)

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κυριακή νομίζω καταλαβαίνεις ότι ο παιδίατρος σου λέει βλακείες.

Το κάθε παιδί θέλει την δική του ώρα στο στήθος. Το 80% στα 4 λεπτά σε ένα νεογέννητο είναι πάρα πολύ σπάνιο, δεν είναι ο κανόνας. Μόνο αν το ίδιο το μωρό έχει πολύ δύναμη και κατεβάζει το γάλα πιο αποτελεσματικά από το στήθος ισχύει αυτό (και πάλι οχι απόλυτα).

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάνει 10 λεπτά από το κάθε στήθος συνήθως αλλά υπάρχουν και φορές που τρώει μόνο από το ένα και για 5 λεπτά....ο παιδίατρος με έχει καθησυχάσει λέγοντάς μου ότι τα μωρά που θηλάζουν παίρνουν το 80 % της τροφής τους τα πρώτα 4 λεπτά θηλασμού...τα υπόλοιπα συνήθως είναι πιπίλισμα γιατί τους αρέσει ;) οπότε...είμαι ήσυχη!!! ;) Αφού ξυπνάει μόνο μια φορά τη νύχτα να φανταστείτε...!!!

Κολικούς ευτυχώς δεν έχει κάνει!!! :)

 

Προσεχε καλου κακου τις πανες τι χρωμα εχουν γιατι δεν στα λεει καλα ο παιδιατρος !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Pipi μου το διαπίστωσα και μόνη μου γιατί δεν έτρωγε πάρα πολλή ώρα από το κάθε στήθος....και αγχώθηκα και τον ρώτησα και αυτός με καθησύχασε λέγοντάς μου αυτά που σας είπα....

Λαμπρινή μου τα κακάκια του είναι κίτρινα οπότε μια χαρά και ενεργείται κάθε μέρα 4-5 φορές...χώρια τις πάνες με τα ψιλά του....

Αυτές όλες δεν είναι ενδείξεις ικανοποιητικές δηλαδή?Γιατί με αγχώσατε λίγο οφείλω να ομολογήσω....Πάντως εδώ και 1 βδομάδα έχω διαπιστώσει ότι κάνει περίπου ένα τέταρτο από το κάθε στήθος....αλλά και πάλι μερικές φορές τρώει μόνο από το ένα και δεν θέλει από το άλλο....έτσι σε 2 ώρες ξαναπεινάει και τότε αρχίζω να το θηλάζω πρώτα από το άλλο....!!!

Οποιεσδήποτε άλλες συμβουλές κορίτσια ευπρόσδεκτες!!!!

Σας ευχαριστώ!!!!Να χαίρεστε τα ζουζούνια σας!!!!

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το κάθε μωρό κάθεται στο στήθος όσο θέλει. Ακόμα και το ίδιο μωρό μπορεί να αλλάζει κάπου κάπου το πόσο θα κάθεται στο στήθος.

Τα πάτε μια χαρά. Συνεχίστε έτσι.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το κάθε μωρό κάθεται στο στήθος όσο θέλει. Ακόμα και το ίδιο μωρό μπορεί να αλλάζει κάπου κάπου το πόσο θα κάθεται στο στήθος.

Τα πάτε μια χαρά. Συνεχίστε έτσι.

 

απο αυτά που διαβάζω μόνο η δικιά μου είναι τεμπελούλα... γιατί κάνουμε τόσες ώρες...;;

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Ζουζουνελ μου πως πατε? Γέννησα και εγώ :). Θυμάσαι όλη την περίοδο που ρωτάγαμε στο τοπικ κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης? Τώρα αλλάξαμε τοπικ ε? Σε φιλώ εσένα και τον αγοραρό σου.

 

Mια χαρά είμαστε Σωτηρία μου, σε λιγες μέρες κλείνουμε τον τρίτο! Περασε ο καιρός και δεν το καταλαβα, μόνο όταν βλέπω τις φωτογραφίες του από νεογέννητο καταλαβαίνω ότι κάτι έχει αλλάξει!

Μην αγχώνεσαι με τον θηλασμό, να του δίνεις στήθος οποτε το ζητάει. Και αφού θηλάζει και τόσο γρήγορα, είσαι πολύ τυχερή, μην το συζητάς. Το χαμομήλι δε νομίζω να κάνει κάτι καλυτερο από το γαλα σου, οταν βρεις χρονο διαβασε το τοπικ του θηλασμου, θα δεις, θα σου λυθουν πολλες αποριες.

Να μας ζησουν τα μπεμπακια!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...