Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δηλαδή, αυτό ήταν????? Τελείωσε?????


Recommended Posts

Δεν ήξερα, αν έπρεπε να ανοίξω αυτό το θέμα. Δεν ήξερα καν πού να το τοποθετήσω... Αλλά να! Έχω δύο τέλεια παιδιά (η κουκουβάγια :wink: ), και δεν θέλω να κάνω άλλο, το ξεκαθαρίζω από την αρχή. Ο μικρός μου είναι μόλις ενός μήνα και ακόμα έχω ζωντανές τις μνήμες της γέννας, της παραμονής στο μαιευτήριο αλλά και πιο πριν, της αυχενικής, του τροφοβλάστη κλπ/ κλπ/. Χθες είδα μία έγκυο κοπέλα στο δρόμο και συγκινήθηκα, γιατί σκέφτηκα ότι αυτή τη μαγεία εγώ δεν θα την ξαναζήσω. Ποτέ δεν θα ακούσω μικρή μικρή καρδούλα να χτυπάει μέσα μου, ποτέ θα ξαναέχω μέσα μου αυτή τη ζωούλα, ποτέ δεν θα ξαναζήσω το άγχος των εξετάσεων και μετά όλα να πηγαίνουν καλά, και μετά οι αναμνήσεις θα ασθενήσουν και θα γίνουν αχνές, σχεδόν σαν να τα έζησε αυτά κάποιος άλλος. Αργότερα θα ξεχάσω πώς ήταν να τα θηλάζω και να κρέμονται από το στήθος μου, κοιτάζοντάς με με λατρεία, τα πρώτα βήματα, όλα αυτά που τα ζω για τελευταία φορά. Βλέπω το μεγάλο μου γιο να αναπτύσσεται και να γίνεται ανεξάρτητος και δε βλέπω την ώρα να ζήσω όλες αύτές τις υέροχες στιγμές που μου επιφυλάσσει το μέλλον. Αυτή όμως η πρωτόγνωρη εμπειρία τέλειωσε για μένα και αυτό, συγχωρείστε με, μου φέρνει μία μικρή θλίψη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ 1ο... ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΑΝΕΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΑΝΤΟΧΕΣ ΓΙΑ 2ο... ΖΩ ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΩΤΟΓΝΩΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ? ΛΕΣ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ?

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είσαι η μόνη..Εγώ ακόμα δε γέννησα το 2ο και σκέφτομαι όλα αυτά που είπες..Σκέφτομαι ότι ίσως θα ναι η τελευταία φορά που ζω αυτές τις στιγμές και με πιάνει μελαγχολία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κοριτσια και εγω τα ιδια.λεω στον αντρα μου καθε μερα οτι θελω τουλαχιστον 3 εγκυμοσυνες και του το διευκρινιζω ετσι γιατι με εξωσωματικη κανουμε παιδια.οποτε ενα που εχουμε και αν ερθουν 2 με την δευτερη εξωσωματικη δεν θα μεινουμε στα 3.ειπαμε.......τουλαχιστον 3 εγκυμοσυνες!!!!! :lol::lol::lol:

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω θελω τεταρτο... :roll::oops:

 

 

To ξερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κι εγω οταν γεννησα την κορη μου τα σκεφτομουν ολα αυτα οποτε εβλεπα εγκυο...Μετα οταν αρχισαν παλι οι εγκυμοσυνες αρχισα να ζηλευω και οταν τα καταφερα κι εγω σκεφτηκα οτι θα τα ξαναζησω παλι (ειδικα τη γεννα!) και χαρηκα παρα πολυ...Αλλα να σας πω κατι: και 3ο να κανουμε και 4ο για οσες εχουν 3 παλι θα τα σκεφτομαστε-δεν νομιζω να αλλαξει κατι.Οποτε μην το βλεπετε ετσι...Οσα παιδια και να κανουμε τα συναισθηματα αυτα δεν θα παψουν ποτε να υφιστανται...Κι οπως ειπε μια προλαλησασα, εχουμε να ζησουμε παρα πολλα ομορφα πραγματα στο μελλον,καλυτερα να κοιταζουμε μπροστα παρα να μελαγχολουμε...Δεν γινεται να ειμαστε και συνεχεια εγκυες!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια για να είμαι ειλικρινής και εγώ τα ίδια συναισθήματα είχα όταν ήταν μηνών το νούμερο 3 και εν τέλει κατέληξα να μπαίνω στον ένατο και όπου να'ναι -πρώτα ο Θεός- να γεννάω το τέταρτο παιδάκι μου (τρίτο αγόρι)!!! Είμαι πολύ συγκινημένη, πολύ ευτυχισμένη αν και αφάνταστα κουρασμένη (και που'σαι ακόμη.....). Αλλά η αλήθεια είναι ότι κάθε ηλικία έχει τη χάρη της.... Τα καλύτερα έρχονται :D

Link to comment
Share on other sites

Ο Μάρκος Αυρήλιος κάποτε είχε πεί άδραξε τη μέρα. Οι πολεμιστές τότε μάθαιναν να εκτιμούν την κάθε στιγμή γιατί μπορεί να ήταν και η τεέυταία τους. Εμείς οι μαμάδες λοιπόν παίρνουμε το ίδιο μάθημα με διαφορετικό τρόπο. Τα παιδάκια μεγαλώνουν τόσο γρήγορα και οι στιγμές "που ποτέ δε πιάνονται", μόνο στη μνήμη μας μπορούν να μείνουν και αυτό ίσως όχι για πάντα. Το πρώτο χαμόγελο ενός μωρού γίνεται μόνο μια φορά, όπως και η πρώτη λέξη και πολλά άλλα μοναδικά που κάνουν τα παιδιά μας. Η ζωή είναι ωραία και δύσκολη και μοναδική. Ζήστε κάθε στιγμή λοιπόν με τις χαρές ή τις δυσκολίες "σαν να είναι η τελευταία" χωρίς προσκόλληση στο παρελθόν ή υπερβολική ενασχόληση με το μέλλον.

Εγώ έφτασα στα σαράντα για να το καταλάβω αυτό αλλά είμαι ευτυχισμένη τώρα και για κάθε στιγμή που περνώ με την μεγάλη οικογένεια μου.

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως κορίτσια για να είμαι ειλικρινής και εγώ τα ίδια συναισθήματα είχα όταν ήταν μηνών το νούμερο 3 και εν τέλει κατέληξα να μπαίνω στον ένατο και όπου να'ναι -πρώτα ο Θεός- να γεννάω το τέταρτο παιδάκι μου (τρίτο αγόρι)!!! Είμαι πολύ συγκινημένη, πολύ ευτυχισμένη αν και αφάνταστα κουρασμένη (και που'σαι ακόμη.....). Αλλά η αλήθεια είναι ότι κάθε ηλικία έχει τη χάρη της.... Τα καλύτερα έρχονται :D

 

Τελικά τα συναισθήματα σε συνεπήραν πολύ!!!!!!!!!!

 

Το κορίτσι είναι το πρώτο;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που δεν ειμαι η μόνη που έχω αυτά τα συναισθήματα. Και δέκα παιδιά να έκανα, στο τελευταίο έτσι θα αισθανόμουνα. Εδώ που τα λέμε, η εγκυμοσύνη είναι για όλες μας μία περίοδος γεματη μικροάγχη και μικροαγωνίες. Εκ των υστέρων όμως, και κυρίως όταν έχουν όλα πάει καλά, καταλαβαίνει κανείς το μέγεθος της ευτυχίας. Είναι όπως στο σχολείο. Όταν είμαστε μαθητές, μας λένε όλοι πόσο ευτυχισμένοι είμαστε, αλλά μόνο μετά το καταλαβαίνουμε. Τέλος πάντως, χαίρομαι που μετά από τόσο καιρό που διατηρώ ένα χαμηλό προφίλ στο forum, αιστάνθηκα την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας κάτι τόσο πολύ προσωπικό!

Για όσες θα ... συνεχίσουν με άλλο παιδάκι, αλλά και στις ήδη έγκυες εύχομαι να ζήσουν αυτή τη φάση της ζωής τους, διατηρώντας τις ωραιότερες αναμνήσεις. Σε εμάς τις υπόλοιπες, εύχομαι να αναθρέψουμε τα παιδάκια μας με χαρά και αγάπη και κάθε φορά που βλέπουμε εγκυούλα, να την κοιτάζουμε με αυτή τη νοσταλγική ματιά που δείχνει ότι δεν ξεχάσαμε την περίοδο που είχαμε όλον τον κόσμο μέσα στην κοιλιά μας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...