Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το Μωρό στην Μαμά του!!!


Jester

Recommended Posts

Ακουσα ότι έχει βγει μια υπουργική απόφαση η οποία ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ τα μαιευτήρια να συμορφώνονται με τις επιθυμίες της μητέρας η οποία ζητά το μωρό της να είναι στο δωματιο μαζί της και όχι στο "δωμάτιο του τρόμου" μαζί με τα άλλα νεογέννητα.

Φυσικά με αυτόν το τρόπο θα αποφεύγεται και το ενδεχόμενο να δώσουν ΞΕΝΟ γάλα στο μωράκι παρά τις συστάσεις που ίσως του έχουν γίνει. Διότι μπροστά σου σου λένε "ναι-ναι", και όταν σου φέρνουν το μωρό να το θυλάσεις, αυτό σου βγάζει γουλίτσες επειδή το έχουν χορτάσει με το εμπορικό γάλα. Και μετά που να φάει απο τις μανουλας του που του δίνει και αντισώματα! Θέλει το ξένο που είναι και γλυκό (η πρώτη γεύση που αντιλαμβάνεται)

 

Θα παρακαλούσα αν ξέρει κάποιος κατι για αυτήν τη απόφαση να με ενημερώσει! (ΦΕΚ???)

Never underestimate your enemies, nor overestimate your friends.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Jester,

 

Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο σε επίπεδο υπουργικής απόφασης, θα σου στήσω άγαλμα σε όποια κεντρική πλατεία επιθυμείς για την ενημέρωση που μας έκανες.

 

Είναι τόσο σημαντικό να έχουμε μαζί μας το σχετικό ΦΕΚ στη βαλίτσα μας μαζί με την υπόλοιπη προίκα μας: ειδικά στο ΙΑΣΩ, θα χαρώ ιδιαιτέρως να το κολλήσω στο πυρεξάκι της μπέμπας μου.

 

Όποια μας βρει το ΦΕΚ, δεσμεύομαι να βαφτίσω και λεωφόρο με το όνομά της!

 

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω αλλα δεν βρίσκω τίποτα. Σιγουρα υπάρχη αποφαση απο την UNISEF και την WHO (παγκοσμια οργανωση υγειας). Πρόκειται για μια απο τις προϋποθέσεις που πρεπει να πληρεί ένα μαιευτήριο στις μέρες μας.

 

Απο ό,τι ξέρω αρκέτα μαιευτήρια στην Ελλαδα το έχουν υιοθετήσει αλλά δεν το κάνουν ευρέως γνωστό για ...εμπορικούς λόγους....

 

Απλά έλεγα μήπως έχει βγει τίποτα και απο το Υπουργείο Υγείας... :?

Never underestimate your enemies, nor overestimate your friends.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... θα ψάξω κι εγώ!

Μακάρι να βγάλουμε άκρη μ' αυτό και να ισχύσει στ' αλήθεια δηλαδή...

όχι τίποτε άλλο, αλλά όπως έχω γράψει και σε άλλο τόπικ...

έδωσα μάχη στο Μητέρα για να πετύχω αποκλειστικά μητρικό θηλασμό!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...