Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ακόμα και οι κτηνίατροι ξέρουν.....


Recommended Posts

ναι,

στην Γερμανία ακόμα και οι κτηνίατροι ξέρουν

ότι το νεογνό και της αγελάδας πρέπει μέσα σε μία ώρα να θηλάσει.

 

γιατί? γιατί τα ποσοστά λέει των αντισωμάτων είναι τα πιό ψηλά στο colostrum το πρώτο αυτό "γάλα"....

τάδε έφη κτηνίατρος.... που εδώ ούτε απο κανονικό γιατρό δεν μπορείς να ακούσεις, εκεί το λένε και οι κτηνίατροι.

 

είδα μια εκπομπή "menschen tiere und doktoren", καταπληκτική εκπαιδευτική εκπομπή που προβάλεται απο το κανάλι Vox 18.00-19.00 (δορυφορικό)

όπου έδειξαν την καισαρική σε αγελάδα. στο στάβλο της δίπλα στις άλλες αγελάδες.

το μοσχαράκι που έβγαλαν (έδειξαν όλη τη διαδικασία χωρίς ντροπές, τομή κτλ) ήταν μέγεθος 2 φορές το λαμπραντόρ μου, και το τράβαγαν για να βγεί.

η αγελάδα όρθια κανονικά, της είχαν κάνει τοπική αναισθησία . για να την καθυσηχάζουν μια κοπέλα με ένα ξυλαράκι έκανε έναν σταθερό ήχο στο κέρατο της αγελάδας.

δεν θα τα σχολίαζα όλα αυτά , εάν δεν άκουγα τον κτηνίατρο στο τέλος

(ο οποίος είχε τα πάντα σε βαλιτσάκια κτλ) την δήλωση για το colostrum η οποία με τρέλλανε, (την είπε με όλη την φυσικότητα σαν να ήταν αυτονόητο ότι όλοι το ξέρουν αυτό)

σκέφτηκα

"μα είναι δυνατόν να βλέπουν σε άλλη χώρα, και να μαθαίνουν και για την καισαρική στην αγελάδα και το colostrum της , ενώ εδώ ακόμα να μην έχει γίνει ενημέρωση στους γονείς για το τι σημαίνει αυτή η λέξη!!!"

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το σχόλιο αφορά και την ποιότητα της τηλεόρασης ο οποία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.....

 

θα αναλύσω και αργότερα σήμερα την σημαντικότητα αυτής της εκπομπής.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πάντως εμένα ο γυναικολόγος μου και η μαία μου δεν μου είπαν την λέξη αυτή αλλά μου είπαν ότι πρέπει να θηλάσω άμεσα για το λεγόμενο πρωτόγαλα (αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα). Βέβαια μετά από καισαρική δεν ήταν εφικτό αυτό και στο τέλος δεν τα κατάφερα, έβγαλα μόνο με το ζόρι και το ηλεκτρικό θήλαστρο 100-200 γρ. Κάτι πρέπει να'ναι κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

................ το λεγόμενο πρωτόγαλα (αν μιλάμε για το ίδιο πράγμα)

ναι για το ίδιο πράγμα μιλάτε

Colostrum (also known as beestings or first milk) is a form of milk produced by the mammary glands in late pregnancy and the few days after giving birth.

 

Human and bovine colostrums are thick, sticky and yellowish. In humans, it has high concentrations of nutrients and antibodies, but it is small in quantity.

 

Colostrum is high in carbohydrates, high in protein, high in antibodies, and low in fat (as human newborns may find fat difficult to digest). Newborns have very small digestive systems, and colostrum delivers its nutrients in a very concentrated low-volume form. It has a mild laxative effect, encouraging the passing of the baby's first stool, which is called meconium. This clears excess bilirubin, a waste product of dead red blood cells which is produced in large quantities at birth due to blood volume reduction, from the infant's body and helps prevent jaundice.

 

Colostrum contains large numbers of antibodies called "secretory immunoglobulin" (IgA) that help protect the mucous membranes in the throat, lungs, and intestines of the infant. Leukocytes are also present in large numbers; these begin protecting the infant from harmful viruses and bacteria. Ingesting colostrum establishes beneficial bacteria in the digestive tract.

 

Premature babies tend to fare better on human colostrum than commercial infant formulas. Human milk contains special components, called growth modulators, that help the premature baby's digestive system adjust to oral feedings (Davies 1989). Research (Schlanler 1999b; Gross and Slagle 1993; Lucas 1987; Lucas 1984) indicate that premature babies fed formula tend to vomit more and continue tube feeding longer than those fed human colostrum and breast milk.

 

Bovine colostrum is sometimes used by humans as a dietary supplement. It has been attributed with curative powers and used as an ingredient in food dishes for the ill or invalid (Davidson, 1999). Purified bovine colostrum extract is also sometimes used in protein supplements used by athletes and bodybuilders.

 

Colostrum can start as early as the second trimester for some women.

 

Βιβλιογραφία:Davidson, Alan. (1999) Oxford Companion to Food, "Beestings", σελ. 69

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Εγω μεχρι τωρα ειχα εμπειρια απο γατακια κ οχι απο παιδακι κανονας για ενα υγειες γατι ειναι οτι πρεπει να εχει θυλαση την μαμα γατα τις 3 πρωτες μερες τις ζωης του για να εχει αντισωματα δεν ξερω εαν ισχυει κατι τετοιο με τον ανθρωπο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω μεχρι τωρα ειχα εμπειρια απο γατακια κ οχι απο παιδακι κανονας για ενα υγειες γατι ειναι οτι πρεπει να εχει θυλαση την μαμα γατα τις 3 πρωτες μερες τις ζωης του για να εχει αντισωματα δεν ξερω εαν ισχυει κατι τετοιο με τον ανθρωπο

 

Αν ισχυει λεει....Ο θηλασμος συμβαλλει στην σωματικη αλλα και στην ψυχικη υγεια νεογνου και μητερας..Ειναι το μεγαλυτερο και σπουδαιοτερο δωρο και για τους 2!!!;)

Βρες αυτόν που θα σου δείξει τα χρώματα την στιγμή που ο ουρανός για σένα θα φαίνεται γκρίζος...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...