Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημοψήφισμα στις 5/7


beba01

Recommended Posts

Με τη δραχμή πιστεύεις οτι θα παρεις πίσω την εθνική ανεξαρτησία; Λάθος, μεγάλο λάθος. Κοιτά τα πράγματα που αγοράζεις τα περισσότερα ειναι εισαγόμενα

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις το αντίθετο; είμαστε μια χώρα με το καλύτερο έδαφος, το καλύτερο κλίμα, βιοποικιλία, ορυκτό πλούτο και αν θυμάσαι απ' το σχολείο, είμαστε το καλύτερο οικόπεδο. Και για τον τουρισμό αλλά και για την ναυτιλία.

 

Ούτε αυτό το φοβάμαι λοιπόν.

 

Το χρέος δεν είναι βιώσιμο, το έχουν παραδεχτεί ακόμη και οι πιστωτές. Και η ίδια η Γερμανία που συνυπογράψαμε και της χαρίσαμε το χρέος της, δεν θα ανέκαμπτε διαφορετικά. Τώρα είναι τουλάχιστον άθλιο να μας κουνά το δάχτυλο. Πόσο μάλλον να παρεμβαίνει στα εσωτερικά μας.

Και που το κάνει ήδη 5 χρόνια και μας εξαθλίωσε. Η τα έκανε όλα καλά;;;

 

Πετάξτε τα προσωπικά σας συμφέροντα, την τρομολαγνεία που πουλάνε τα ΜΜΕ, δείτε μπροστά, σκεφτείτε το μέλλον των παιδιών και της χώρας, αγαπήστε την - δεν ξέρω αν γράφουν εδώ και αλλοδαποί - το υποθέτω λόγω των ορθογραφικών που βλέπω και θα παρακαλουσα να μην προπαγανδίσουν το θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 294
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το μισθό μασ το κάνανε 300 ευρώ ...αλλά με τα 300 ευρώ ταίζεις τα παιδία σου. Με τη δραχμή με 300ευρώ αντιστοιχία θα πέρνεις 2 κουτία γάλα (γιατί ούτε γάλα δε παράγουμε και γιατί αυξήσεις δε πρόκεται να γίνουν)

 

Είναι επίσης και δηλός γιατί τη δύσκολη στιγμή πετάει το μπαλάκι στο λαό(αυτό για κάποιους είναι δημοκρατία ). Πρέπει δηλαδή εγω που εδώ και 5 χρόνια αλλάζω πάνες, η γιαγιά στο χωριό και ο κάθε άσχετος να αποφασίσει για την επιβίωση του δικού σας παιδιού. Και όχι μόνο αυτό μασ καλεί να αποφασίσουμε χωρίς να ξέρουμε τι πραγματίκα ισχύει και τι έχει παιχτεί.Γιατί είδατε οτί πολλά μασ κρύβαναι. Η μήπως κάποιος έχει διαβάσει τη συμφωνία (άσε που δεν ισχύει ποιά)

Συμφωνώ απόλυτα και προσθέτω κάποια πράγματα που έγραψα και στο θέμα μου.

 

Πιστεύετε πως ακόμα και ο τελευταίος κάτοικος στο πιο απομακρυσμένο χωριό της Ελλάδας (από τον πιο μορφωμένο μέχρι τον πιο αγράμματο) έχει ενημερωθεί ΠΛΗΡΩΣ, γνωρίζει τι σημαίνει μια ενδεχόμενη χρεωκοπία του κράτους (ή, αντίστοιχα, παραμονή στην Ευρωζώνη), ώστε να ψηφίσει, συνειδητοποιημένος/η πως έπραξε καθ΄όλα προετοιμασμένος/η για τις συνέπειες;

 

Εάν χρεωκοπήσει η χώρα, δεν θα μπορείς να κάνεις αναλήψεις από την τράπεζα μέχρι ν'αλλάξει, να υποτιμηθεί και ν'αναπροσαρμοστεί το νόμισμα. Ο πληθωρισμός θ'ανέβει κι η αγοραστική σου αξία θα πέσει. Οι καταθέσεις θα κουρευτούν, η ανεργία θ'αυξηθεί και κατά συνέπεια και η εγκληματικότητα.

 

Το να βάζεις τον μέσο Έλληνα στην πρώτη γραμμή του πυρός, ΜΗ ενημερώνοντάς τον επαρκώς τι ακριβώς σκοπεύεις να κάνεις στη μετά-ευρώ εποχή, πού θα βρείς πόρους, εάν υπάρχουν άλλες συμφωνίες, ούτως ώστε να μη βρεθεί ο κόσμος προ εκπλήξεως, δείχνει ευθυνοφοβία.

 

Επί πέντε μήνες, έχεις έναν Βαρουφάκη να κάνει φωτογραφίσεις και συνεντεύξεις και να το παίζει μάγκας με ειρωνικά γελάκια, λες και πάει να πουλήσει τσαμπουκά στο νταή της γειτονιάς του.

Πας σαν τον ζητιάνο στην κυριολεξία με το χέρι προτεταμένο, εκλιπαρώντας να σε δανείσουν διότι ως χώρα δεν έχεις δικά σου αποθέματα και δεν μπορείς να πληρώσεις ΤΙΠΟΤΑ, εάν δεν πέσει το μάννα εξ Ευρώπης, ανακεφαλαιοποιείς τράπεζες την περασμένη εβδομάδα με 2 δις ευρώ και τώρα νίπτεις τας χείρας σου, αποφεύγοντας εντέχνως να προειδοποιήσεις τους πολίτες για τις συνέπειες του "ναι" και του "όχι". Κι έχεις το θράσσος αυτή τη δειλία να τη βαφτίζεις δημοκρατία, διότι αποδείχτηκες κατώτερος των περιστάσεων.

 

είμαστε μια χώρα με το καλύτερο έδαφος, το καλύτερο κλίμα, βιοποικιλία, ορυκτό πλούτο και αν θυμάσαι απ' το σχολείο, είμαστε το καλύτερο οικόπεδο. Και για τον τουρισμό αλλά και για την ναυτιλία.

 

Πετάξτε τα προσωπικά σας συμφέροντα, την τρομολαγνεία που πουλάνε τα ΜΜΕ, δείτε μπροστά, σκεφτείτε το μέλλον των παιδιών και της χώρας, αγαπήστε την

Πιστεύεις πως εκτός ΕΕ και με την Τουρκία απέναντι ελεύθερη να αλωνίσει, θα μπορέσουμε να εκμεταλλευτούμε όλα αυτά που αναφέρεις;

 

Επειδή ακριβώς αγαπάω τη χώρα μου, αρνούμαι ν'ακολουθήσω την προτροπή της κυβέρνησης, ότι η Ελλάδα θα είναι ανεξάρτητη και ισχυρή εκτός ευρώ και ΕΕ.

 

Οπως ειπε χθες ο τσιπρας τραπεζες-επιχειρησεις χρεοκοπούν οχι μια χώρα

 

Κι εδώ επιβεβαιώνει πανηγυρικά πως δεν ξέρει τι του γίνεται. Έχω πάει και Αργεντινή και Νότια Κορέα εν μέσω κρίσης και με 500 ευρώ ξενοδοχείο και φαγητό έκανα ζωάρα ένα μήνα (να το θέσω έτσι).

 

Αυτοί βέβαια πείναγαν κι έβγαιναν στους δρόμους και κοπάναγαν κάτι κατσαρόλες κάθε Πέμπτη, κάθε τρείς και λίγο γινόταν κι ένας φόνος για μια μπουκιά ψωμί στην κυριολεξία, δεν μπορούσες να κυκλοφορήσεις πουθενά δίχως να'χεις αστυνομική συνοδεία δίπλα σου, για ν'αναφέρω τα λιγότερο φριχτά παραδείγματα (τα υπόλοιπα πραγματικά δεν θέλετε να τα ξέρετε...)

 

Πραγματικά δεν θα θέλατε να ξέρετε τι είδαν τα μάτια μου ένα μήνα εκεί κι ακριβώς επειδή σκέφτομαι το μέλλον των παιδιών μου, απεύχομαι να ζήσει η Ελλάδα κάτι παρόμοιο ή ακόμα χειρότερο!

Link to comment
Share on other sites

Σας στέλνω το κατωτέρω link.

http://www.protothema.gr/politics/

 

Ο πρωθυπουργός μας μάλλον σκέφτεται να αποχωρήσει από την προοπτική του δημοψηφίσματος. Τον προβληματίζει λέει το χάος στις τράπεζες, το οικονομικό αδιέξοδο, η πίεση από το "επιτελείο" του και η βαρύτητα ενός πιθανού "ναι" που φαίνεται ότι ισχυροποιείται:confused: Τι να πω? Παίζουν μαζί μας? Έγινε για εκφοβιστικούς λόγους προς την Ευρώπη? Έτσι για να πέσει το χρηματηστήριο? Υπήρξε εκβιασμός από τους Ευρωπαίους? (οι εκβιασμοί περί σωματικής ακαιρεότητας έχουν ακουστει από τον Γιώργο Παπανδρέου, αλλά αυτός είναι και βλαμμένος, δεν είναι άξιος εμπιστοσύνης σ' αυτά που λέει). Ή μήπως και αυτός φοβάται την θεσούλα του? Γιατί υποτίθεται σε ένα πιθανό ναι, πέφτει η κυβέρνηση. Τώρα τι? Μέχρι και χθες το βράδυ, ήταν αμετακίνητος, μίλαγε και αυτός και τα στελέχη Σύριζα, να μην ταπεινωθεί η Ελλάδα για άλλη μια φορά, να είμαστε αξιοπρεπείς, τώρα είμαστε αξιοπρεπείς?:oops:

 

Ότι και να γίνει είμαστε χαμένοι, άν δεν φτάσουμε πάτο όλοι δεν πρόκειτε να σηκωθούμε. Όλοι σκεφτόμαστε τα παιδάκια μας, τον άντρα μας και την οικογένεια μας μήπως είναι καιρός να κοιτάξουμε και το διπλανό παιδάκι που η οικονομική κρίση άγγιξε στο πετσί τους γονεις του και ζουν αυτή τη στιγμή στα παγκάκια και τρώνε από τα σκουπίδια:(

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να διαβάσω ποια είναι η άποψη σας ως προς την βιωσιμότητα του χρέους και για τα προτεινόμενα μέτρα που μας προτείνουν οι δανειστές μας.Θεωρώ ότι όλοι τα διαβάσαμε αναλυτικά και εκτιμήσαμε τα αποτελέσματα που θα έχουν τους επόμενους μήνες και αντίστοιχα αξιολογήσαμε τα ισοδύναμα μέτρα που πρότεινε η κυβέρνηση τα οποία δεν δέχονται απροκάλυπτα για εκφοβισμό!!!

Σε 5 μηνες -8 μηνες -10 μήνες που πιστεύεται οτι θα βρίσκεται η οικονομία μας?

Εγώ πιστεύω στο σημείο μηδέν με τόσο υφσιακά μέτρα! Ετσι αδυνατό να καταλάβω γιατί τα θέλουν τόσο πολύ έναντι άλλον σκληρών μέτρων που μπορεί να έχουν όμως ένα καλύτερο αποτέλεσμα?

 

Λοιπόν, να σου απαντήσω για τη βιωσιμότητα του χρέους. Ας πούμε ότι σήμερα, 30/6, μας χαρίζεται όλο το χρέος, όλο μέχρι τελευταίο ευρώ. Αύριο όμως, 1/7 για να πληρωθούν μισθοί, συντάξεις, βενζίνες, ενοίκια πιστωτές του δημοσίου κλπ το κράτος θα πρέπει να έχει λεφτά, σωστά; Πού θα τα βρει; Δεν τα έχει αυτά τα λεφτά, πού θα τα βρει;; Για σκέψου... Σωστά, θα πρέπει πάλι να δανειστεί! Θα βγούμε λοιπόν αύριο και θα πούμε κύριοι ευχαριστούμε που μας χαρίσατε το χρέος αλλά χρειαζόμαστε και νέο δάνειο για να ορθοποδήσουμε. Συμφωνούμε μέχρι εδώ;

 

Ας δούμε τώρα την πλευρά των πιστωτών. Σκέψου ότι είσαι στη θέση τους, ότι είσαι ο Σλοβένος, ο Λιθουανός, ο Πολωνός πρωθυπουργός, που θα δώσεις τα λεφτά του λαού σου (λεφτά από φόρους που πληρώνουν άνθρωποι με μηνιαίο εισόδημα 300 ευρώ εδώ και δεκαετίες ετσι; μην τα ξεχνάμε αυτά) σε κάποιους που μόλις δε σου αποπλήρωσαν το προηγούμενο δάνειο. Δεν είναι εύκολη απόφαση. Για να δώσεις πάλι λεφτά θα πρέπει να έχεις εγγυήσεις, ή τουλάχιστον ένα αρκετά μεγάλο επιτόκιο ώστε να πείσεις τον κόσμο ότι κάτι θα κερδίσει από αυτή την επικίνδυνη ιστορία. Συμφωνείς;

 

Όμως με πολύ μεγάλο επιτόκιο, πάλι οι δανειακές μας υποχρεώσεις θα εκτοξευθούν. Με τον τρόπο που λειτουργεί το κράτος μας είναι απλώς ζήτημα χρόνου πότε θα ξαναχρωστάμε πάλι της μιχαλούς.

 

Οπότε να σου πω τί πιστεύω; Αν κάνουμε τις αλλαγές που χρειάζεται το κράτος για να είναι αποτελεσματικό, αν κόψουμε απαράδεκτα έξοδα (όπως ας πούμε συντάξεις του τύπου Μαρίας Σολωμού που παίρνει σύνταξη 1700 το μήνα ως άγαμη θυγατέρα), αν αποδείξουμε ότι αυτό το κράτος δε μας μασάει μόνο λεφτά και μπορεί να λειτουργήσει καλά (γιατί μπορεί και έχει ανθρώπους ικανότατους) τότε θα μπορούμε και το χρέος να αποπληρώσουμε και να συζητήσουμε να κοπεί μέρος του. Όσο φαίνεται πως το κράτος μας θα συνεχίσει να δημιουργεί χρέος κανείς δε θα μας ακούει, γιατί πάλι χρέος θα έχουμε σύντομα και αμέσως μόλις μας το κόψουν.

 

Συμφωνείς με τα παραπάνω;

 

Σας απασχολεί απο που και απο ποιόν θα βρουν τα χρήματα που θα εισπράξουν ή όχι για να είμαστε στο ευρώ που λέτε? Γιατί να είμαστε στο ευρώ δούλοι χωρίς απόσβεση χρέους και να μην είμαστε στο ευρώ με δυνατότητα απόσβεση του χρέους με σκληρά και πάλι μέτρα ? Γιατί φόρους στα αγαθά και όχι στον τζόγο για παράδειγμα.

 

Το δύσκολο δεν είναι η απάντηση ευρώ ή δραχμή , το δύσκολο είναι να κλείσεις συμφωνία για ένα βιώσιμο αύριο.Αυτή την στιγμή αυτό δεν υπάρχει ούτε με ευρώ , ούτε με δραχμή. Το δίλημμα ευρω -δραχμή τα λέτε και μόνοι σας οτι το θέτουν ΟΙ ΑΛΛΟΙ και αυτοί που μας οδήγησαν εδώ και είναι τόσο εκνευριστική αυτή η χειραγώγηση.

 

Κάνεις λάθος, το δίλημμα ευρώ ή δραχμή είναι μονόδρομος. Αύριο (ΑΥΡΙΟ όχι μεταφορικά, κυριολεκτικά) δε θα υπάρχει ευρώ από τους ξένους για εμάς. Αναγκαστικά οι δικοί μας θα τυπώσουν χρήμα για να πληρώσουν μισθούς και συντάξεις. Και νέο χρήμα σημαίνει δραχμή. Δεν είναι κάτι που το θέτει κάποιος άλλος, είναι απλά ο τρόπος που λειτουργούν τα πράγματα.

 

Όσο για το ποιοί μας οδήγησαν εδώ, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι ο σύριζα δεν είναι άμοιρος ευθυνών για το ότι είμαστε εδώ, το αντίθετο. Έχει μαζέψει πάνω απ'το μισό πασόκ, το χειρότερο κομμάτι του πασόκ, κάτι μητρόπουλους κάτι φωτόπουλους κάτι κατρούγκαλους κάτι μιχελογιαννάκηδες, επίσης το χειρότερο κομμάτι της ΝΔ καμμένους νικολόπουλους, τί είναι αυτοί οι άνθρωποι; Είναι άμοιροι ευθυνών; Ο Μητρόπουλος; Ο Καμμένος που μιλάει λες και γεννήθηκε χτες; Ο Κατρούγκαλος που έχει συμβόλαια με κόσμο ότι θα τους βοηθήσει να διοριστούν, κατατεθημένα στο ΔΣΑ???

 

Όχι κοπέλα μου, δε μπορούν να λένε πως φταίνε "οι άλλοι". "Οι άλλοι" και είναι εκεί μέσα και μάλιστα την εκλογή τους την οφείλουν σε πολύ μεγάλο βαθμό σε αυτούς τους άθλιους τύπους.

 

Αυτή είναι η άποψη μιας Μητέρας που σπούδασα , εργάζομαι , εχω δάνειο, ζώ πολύ καλά απο το ευρώ, ζω στην Ελλάδα και πληρώνω και 10 000 τωρα, επι δύο σε λίγο για να πάνε τα παιδιά μου σε ιδιωτικό Ελληνογερμανικό σχολείο!!

Δηλαδή εχω να χάσω πολλά εαν φύγουμε απο το ευρώ, που δεν έχουν οι περισσότεροι που μιλάνε με αερολογίες εκτός θέματος.

Αλλα επειδή είμαι ικανή να κρίνω τι αφορά το δημοψήφισμα φυσικά θα είναι ΟΧΙ και ασ μην είμαι πολιτικά υποστηριχτής ούτε του Συριζα ουτε της Ανελ.

 

Κρίνω οτι πρέπει ο καθένας να μην σκέφτεται τον εαυτό του ,αλλα την χώρα του.Δεν είναι θέμα ευρώ ή όχι αυτο είναι η καραμέλα.

Είναι ευρώ και δούλος-χρεωμένος ή ευρώ αξιοπρεπείς και συνεπής στις υποχρεώσεις μου.

 

Αισθάνομαι οτι κάποιος κόσμος δεν αξιολογεί τα μέτρα... γιατι δεν μπορεί, έτσι μένει στα ευκολοχώνευτα ΕΥΡΩ ή ΔΡΑΧΜΗ.

 

Αλλωστε μπορει να κλείσουν συμφωνία με καλύτερους όρους πιο γρήγορα.

Μακάρι....

 

Η δική μου άποψη είναι η αποψη μιας μητέρας που σπούδασα, δούλεψα στην Ελλάδα, τη λατρεύω και αναγκάστικα να φύγω για να ζήσω τα παιδιά μου και τώρα ζω αλλού και ό,τι και να γίνει στην Ελλάδα εγώ πάλι ευρώ θα έχω. Με τη δραχμή θα μπορέσω να αγοράσω ένα εξοχικό, που τώρα κάθονται ο πατέρας μου και η μάνα μου καλοκαιριάτικα στο διαμέρισμα γιατί τόσα χρόνια δουλειά δεν κατάφεραν να πάρουν εξοχικό. Με τη δραχμή θα φτιαχτούμε πολύ καλά όσοι είμαστε εκτός, γιατί εμείς μια χαρά θα τα παίρνουμε τα ευρουλάκια μας και θα ερχόμαστε και θα σας φέρνουμε δώρα απλά προϊόντα σουπερμάκετ και θα λέτε ααααα τί ωραίο σαμπουάν (σόρυ αν ακούγεται κάπως αυτό αλλά έτσι είναι και το λέω με αγάπη, όχι κοροϊδευτικά). Κι όμως δε θέλω ούτε εξοχικό ούτε τίποτα απ'αυτά. Θέλω να είναι η χώρα μου εκεί που της αξίζει, θέλω να φτιάξουμε το κράτος μας, να οργανωθούμε, να αξιοποιήσουμε τα απίστευτα μυαλά που έχουμε και να φτιάξουμε την οικονομία μας, θέλω να έχουμε αυτό που πραγματικά μας αξίζει. και η δραχμή δε μας αξίζει ρε παιδιά. Δε μπορεί να το πιστεύει αυτό κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Εκάβη προσυπογράφω όλα όσα λες, μέχρι τελευταίας τελείας. Το ότι υπάρχουν Έλληνες που ζουν στην ευρωζώνη και παρόλα αυτά δεν υποστηρίζουν την επιστροφή στη δραχμή, είναι ενθαρρυντικό. Γιατί κακά τα ψέματα, έχετε πολλά να κερδίσετε από μία τέτοια κίνηση. Ειδικά αν έχετε φροντίσει να βγάλετε ξένο διαβατήριο και δεν είσαστε στο εξωτερικό με το ελληνικό.

 

Δεν ξέρω αν θυμάται κανείς πώς ήταν όταν η κάθε χώρα είχε το νόμισμά της (εμείς τη δραχμή, οι γερμανοί το μάρκο κλπ) και το δικό μας ήταν υποτιμημένο. Πόσο κόστιζαν τα εισαγώμενα προϊόντα και πόσο δύσκολο ήταν να ταξιδέψεις ή να σπουδάσεις στο εξωτερικό. Και μιλάω για αυτούς που ζούσαν με δύο καλούς μισθούς σε ιδιόκτητο σπίτι, οι άλλοι έτσι κι αλλιώς το εξωτερικό το έβλεπαν με το κυάλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ότι και να γίνει είμαστε χαμένοι, άν δεν φτάσουμε πάτο όλοι δεν πρόκειτε να σηκωθούμε. Όλοι σκεφτόμαστε τα παιδάκια μας, τον άντρα μας και την οικογένεια μας μήπως είναι καιρός να κοιτάξουμε και το διπλανό παιδάκι που η οικονομική κρίση άγγιξε στο πετσί τους γονεις του και ζουν αυτή τη στιγμή στα παγκάκια και τρώνε από τα σκουπίδια:(

 

Ακριβώς αυτό θα πρέπει να συμβεί. Το καλό της χώρας (που περιλαμβάνει και τους αδύναμους). Εγώ όπως είναι τα πράγματα καλά έχω βολευτεί, κουτσοπερνάμε και έχω να ωφελούμαι και απ' το ΕΣΠΑ.

Στην περίπτωση του ΟΧΙ ξεβολεύομαι εντελώς, χάνω και το ΕΣΠΑ κατά 99% κλπ κλπ. ΑΛΛΑ εχω χρέος προς τους αδύναμους. Αυτούς που χάσαν τα πάντα λόγω των μνημονίων, είναι μεγάλη αδικία, δεν φταιξαν. Και τα παιδιά μου μεθαύριο θα είναι στην ίδια μοίρα..

 

Αυτά με προβληματίζουν κι έτσι φτάνω στην απόφαση του ΟΧΙ.

 

Τώρα για τον πρωθυπουργό, δεν έχει κουμπιά, υπάρχει και συναισθηματισμός, ούτε αλάνθαστος είναι. Ισως να έχει υπάρξει παράθυρο συνεννοησης που δεν γνωρίζουμε. Ισως να ντρέπεται για τον πανικό που έχει υπάρξει. Ισως να έχουν φτάσει στα αυτιά του κι άλλα πράγματα που να τον έκαναν να αλλαξε γνώμη. Ο έξυπνος άνρθωπος αλλάζει γνώμη λέει η παροιμία, ο ηλιθιος ποτέ.

 

Θα δείξουν οι επόμενες ώρες/ημέρες

Link to comment
Share on other sites

Προτού αποφασίσω τι θα ψηφίσω, θα σκεφτώ:

α) ο ΣΥΡΙΖΑ βγήκε με μία νωπή εντολή να διαπραγματευτεί ΕΝΤΟΣ ΕΥΡΩ, μία καλύτερη συμφωνία αντ' αυτού έφερε δική του πρόταση για 8 δις ευρώ δηλ. 500 εκ. ευρώ λιγότερα από τους δανειστές (βρε μήπως μας δουλεύει ο μπαγάσας?)

β) ο ΣΥΡΙΖΑ υποσχέθηκε 11 δις παροχές στη Θεσσαλονίκη (βρε μήπως μας δουλεύει ο μπαγάσας?)

γ) μέσα σε 5 μήνες βόλεψε τις καθαρίστριες και άνοιξε την ΕΡΤ (βρε μήπως μας δουλεύει ο μπαγάσας?)

δ) δεσμεύτηκαν ότι δεν θα κλείσουν οι Τράπεζες και δεν θα πάμε σε capital control (βρε μήπως μας δουλεύει ο μπαγάσας?)

ε) 5 μήνες χαζολογάγαμε και πριν 2 εβδομάδες είπε ότι τώρα ξεκινά η διαπραγμάτευση (βρε μήπως μας δουλεύει ο μπαγάσας?)

στ) τα παππούδια θα παίρναν στο ακέραιο την σύνταξή τους (προχτές υποσχέθηκαν 240 ευρώ, σήμερα 120 ευρώ αύρι τι?) αλλά αυτό δεν θεωρείται μη καταβολή της σύνταξης (βρε μήπως μας δουλεύει ο μπαγάσας?)

ζ) θα ανοίξουν οι Τράπεζες την άλλη Τρίτη! χα χα χα χα χα χα

 

Τι να ψηφίσω? τι να ψηφίσω?

Link to comment
Share on other sites

Ekabon καλημέρα

 

Είμαι στην 1η παράγραφο ακόμη...Θα διαβάσω όλη την τοποθέτηση σου φυσικά γιατί είμαι στην δουλειά και δεν μπορώ, αλλά ήθελα να γράψω αμέσως οτι όχι δεν είμαστε καλά εως εδώ!

 

Χάρισμα ή διαγραφή όλου του χρέους σημαίνει χρεοκοπία όχι συμφωνία.

Αρα, οχι δεν ξεκινάμε καλά την συζήτηση διότι δεν έχουμε αντικείμενο να τοποθετηθώ.

 

Εγω όταν μιλάω... για να μην γίνει παρανόηση.... μιλάω για τα ποια θα πρέπει να είναι τα σκληρά μέτρα που θα περιλαμβάνει η συμφωνία τα Α ή τα Β και εαν υπάρχουν καλύτερα τότε τα Γ, ώστε να υπάρχει συμφωνία -συνεργασία και βιωσιμότητα.Τα μέτρα θα υπάρχοιυνκαι θα είναι σκληρά αλλα πρέπει να είναι και αποτελεσματικά. Οχι μόνο να εξοντώνουν την χώρα χωρίς μέλλον.

Για το χρέος θα πρέπει να υπάρξει κάποια ρύθμιση για να υπάρχει και να πάρουν λεφτα πίσω αλλα δεν μίλησε κάποιος για διαγραφή , αυτό είναι άποψη του ΚΚΕ και της ΧΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι σε κάνει να πιστεύεις το αντίθετο; είμαστε μια χώρα με το καλύτερο έδαφος, το καλύτερο κλίμα, βιοποικιλία, ορυκτό πλούτο και αν θυμάσαι απ' το σχολείο, είμαστε το καλύτερο οικόπεδο. Και για τον τουρισμό αλλά και για την ναυτιλία.

 

Όλα αυτά που λες είναι πολύ καλά για το μάθημα της πατριδογνωσίας αλλά δεν αρκούν για να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος και η απόδειξη είναι αυτό που ζούμε. Οκ, τα έχουμε όλα αυτά, πάντα τα είχαμε, ε, και; Λες για το καταπληκτικό έδαφος, πράγματι έτσι είναι έχουμε μια χαρά έδαφος και κλίμα και μπορούμε να παρα΄γουμε καταπληκτικά προϊόντα. Όμως σήμερα η γεωργία μας βασίζεται σε

-εισαγόμενο πετρέλαιο

-εισαγόμενα φυτοφάρμακα

-εισαγόμενες ζωοτροφές,

-εισαγόμενα μηχανήματα

-εισαγόμενη τεχνολογία ύδρευσης

-εισαγόμενους σπόρους και δενδρίλια

- υψηλούς δασμούς προς εισαγόμενα προϊόντα από τρίτες χώρες, ώστε να προστατεύονται οι δικοί μας παραγωγοί

-επιδοτήσεις από την Ευρωπαϊκή Ένωση για τα πάντα (ας πούμε πέφτει ένα χαλάζι και αποζημιώνεσαι, αν βγούμε απ'την ΕΕ ποιός θα έχει λεφτά για τέτοιες αποζημιώσεις; )

 

Άρα καλό το έδαφος, καλό το κλίμα, αλλά δε φτάνουν. Αν δεν αναδιοργανώσουμε τον τρόπο που λειτουργούμε δε φτάνουν και δεν προλαβαίνουμε να το κάνουμε σήμερα (και εννοώ σήμερα 30/6/2015).

 

Λες για το υπέδαφος, βεβαίως υπάρχουν κοιτάσματα καμία ένσταση. Όμως βρίσκονται πολύ βαθιά κάτω από θάλασσα. Αυτό σημαίνει ότι, με τις σημερινές τιμές του πετρελαίου και του φυσικού αερίου, δε συμφέρει κανέναν να προσπαθήσει να βγάλει αυτούς πόρους, γιατί το κόστος για να τα βγάλεις στην επιφάνεια είναι πολύ μεγαλύτερο από το έσοδο που θα έχεις όταν τα πουλήσεις. Άρα, οκ, μπορεί σε 30 χρόνια ας πούμε που θα τελειώνει το πετρέλαιο στον πλανήτη να έχει ανέβει πολύ η τιμή του, οπότε να συμφέρει πια να το βγάλουμε κι εμείς, θα είναι πολύ καλό αυτό. Όμως σήμερα δεν έχει πρακτικά καμία σημασία, δυστυχώς. Και όσοι καμμένοι λένε ότι έχει, απλώς λένε ψέματα στον κόσμο, για τα ψηφαλάκια πουλάνε ελπίδα εκεί που δεν υπάρχει. Εμείς δεν πρέπει να πέφτουμε στην παγίδα τους.

 

Ο τουρισμός και η ναυτιλία είναι πράγματι τα ατού μας. Εσύ πιστεύεις ότι αρκούν για να ζήσει όλη η χώρα και μμάλιστα με τους όρους που θελουμε να ζούμε;

Είχα πάει ταξίδι στις Μαλδίβες. Ακριβό ταξίδι, ακριβά όλα εκεί. Εγώ ως τουρίστας έσκαγα ένα κάρο λεφτά αλλά τί πιστεύεις ότι τα απολάμβναν οι πολίτες; Όχι βέβαια, ο ξενοδόχος και όσοι ζούσαν γύρω από αυτό το πράμα τα χαίρονται σε μια οικονομία που είναι περιοθωριοποιημένοι. Έρχονταν οι εργάτες του εξνοδοχείου και μας λέγανε μήπως μπορείτε να μας προσλάβετε για να μας πάρετε μαζί σας; Προσπαθούσαν να ξεφύγουν οι άνθρωποι και δε μπορούσαν. Δε ζει μια ολόκληρη χώρα απ'τον τουρισμό και τη ναυτιλία κοπέλα μου

 

Το χρέος δεν είναι βιώσιμο, το έχουν παραδεχτεί ακόμη και οι πιστωτές. Και η ίδια η Γερμανία που συνυπογράψαμε και της χαρίσαμε το χρέος της, δεν θα ανέκαμπτε διαφορετικά. Τώρα είναι τουλάχιστον άθλιο να μας κουνά το δάχτυλο. Πόσο μάλλον να παρεμβαίνει στα εσωτερικά μας.

Και που το κάνει ήδη 5 χρόνια και μας εξαθλίωσε. Η τα έκανε όλα καλά;;;

 

Πετάξτε τα προσωπικά σας συμφέροντα, την τρομολαγνεία που πουλάνε τα ΜΜΕ, δείτε μπροστά, σκεφτείτε το μέλλον των παιδιών και της χώρας,

 

Πράγματι η Γερμανία δε λειτουργεί με γνώμονα το δικό μας συμφέρον. Αλλά αυτό δεν είναι καθόλου περίεργο. Όταν εμείς δεχόμαστε να μην κόβουμε τις απαράδεκτες δαπάνες, όταν δεχόμαστε να μην οργανώνουμε κράτος σοβαρό, καμία Γερμανία δε θα σε λυπηθεί και δε θα κοιτάξει το συμφέρον σου. Ας κάνουμε εμείς αυτά που πρέπει για μας και μετά ας παραπονεθούμε για τη γερμανία.

 

Το χρέος πρέπει να το πληρώσουμε (τουλάχιστον ας αρχίσουμε να το πληρώνουμε και να κόψουμε τις φιγούρες και τους τσαρλατανισμούς, μετά ένα μέρος τουλάχιστον θα μας χαριστεί).

 

αγαπήστε την- δεν ξέρω αν γράφουν εδώ και αλλοδαποί - το υποθέτω λόγω των ορθογραφικών που βλέπω και θα παρακαλουσα να μην προπαγανδίσουν το θέμα.

Εδώ τώρα νομίζω ότι παρεκτρέπεσαι. Δε σου επιτρέπω νουθεσίες για το πόσο αγαπώ την πατρίδα μου. Είναι απαράδεκτο το σχόλιό σου και θα σε παρακαλούσα να μου ζητήσεις συγνώμη.

Λες να ξεχάσουμε το συμφέρον μας: το ξαναέγραψα, εμένα το συμφέρον μου είναι το ΟΧΙ. Θέλω να πάρω ένα εξοχικό, να ξεπληρώσω το δάνειο του διαμερίσματός μου, θέλω να έρχομαι στην Ελλάδα διακοπές τσάμπα σχεδόν. Αλλά ακριβώς επειδή αγαπάω την πατρίδα μου και αγαπάω κι εσένα κοπέλα μου κι ας μην σε ξέρω δε θα τολμούσα το οχι. Δεν είναι αυτό το συμφέρον της Ελλάδας, δε βγάζεις τίποτα με λεονταρισμούς και κραυγές για αξιοπρέπεια, κενές κραυγές χωρίς καμία ουσία. Η αξιοπρέπεια και η εθνική ανεξαρτησία προϋποθέτουν να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος. Η δραχμή δεν θα φέρει ανεξαρτησία.

 

Όσο γιατο σχόλιό σου για τους αλλοδαπούς που προπαγανδίζουν είναι απαράδεκτο. Αν εννοείς εμένα όχι δεν είμαι αλλοδαπή, έγραφα από κινητό πριν και το οτοκορέκτ μου άλλαζε τις λέξεις. Αλλά και πάλι είναι απαράδεκτο να πιστεύεις ότι ο αλλοδαπός δεν αγαπά την Ελλάδα. Η κοπέλα που έγραψε παραπάνω από την πρώην σοβιετική ένωση είπε κάτι απλό, το άκουσες; Αυτοί οι άνθρωποι έχουν ζήσει πράγματα που εμείς τα γλυτώσαμε κι εμείς τους λέμε ότι δεν αγαπάνε την Ελλάδα και ότι προπαγανδίζουν; Πιστεύεις ότι είναι προπαγάνδα πως θα στήνεσαι στην ουρά για μια φρατζόλα ψωμί; Πιστεύεις ότι είναι ψέμα; Είναι δυνατόν να έχουμε ξεχάσει την ευτυχία με την οποία αυτοί οι άνθρωποι είδαν να καταρρέει το σοβιετικό καθεστώς; Οι στερήσεις που πέρασαν και πριν και μετά πρέπει να μείνουν στη μνήμη μας, δε μπορεί να υποτιμούμε την εμπειρία τους. Ούτε μπορούμε να υποτιμούμε πόσοι άνθρωποι μπαίνουν σε σαπιοκάραβα με τα μωρά τους στην αγκαλιά για να έρθουν εδώ και είναι κι ευχαριστημένοι. Η Ευρώπη που βρίζουμε διαρκώς με όσα στραβά έχει είναι το καλύτερο μέρος. Σκέψου αυτου΄ς τους ανθρώπους που θα έδιναν τα πάντα για να ήταν στη θέση σου ακόημ και σήμερα και μετά πες μου για αλλοδαπούς που προπαγανδίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ekabon καλημέρα

 

Είμαι στην 1η παράγραφο ακόμη...Θα διαβάσω όλη την τοποθέτηση σου φυσικά γιατί είμαι στην δουλειά και δεν μπορώ, αλλά ήθελα να γράψω αμέσως οτι όχι δεν είμαστε καλά εως εδώ!

 

Χάρισμα ή διαγραφή όλου του χρέους σημαίνει χρεοκοπία όχι συμφωνία.

Αρα, οχι δεν ξεκινάμε καλά την συζήτηση διότι δεν έχουμε αντικείμενο να τοποθετηθώ.

 

Εγω όταν μιλάω... για να μην γίνει παρανόηση.... μιλάω για τα ποια θα πρέπει να είναι τα σκληρά μέτρα που θα περιλαμβάνει η συμφωνία τα Α ή τα Β και εαν υπάρχουν καλύτερα τότε τα Γ, ώστε να υπάρχει συμφωνία -συνεργασία και βιωσιμότητα.Τα μέτρα θα υπάρχοιυνκαι θα είναι σκληρά αλλα πρέπει να είναι και αποτελεσματικά. Οχι μόνο να εξοντώνουν την χώρα χωρίς μέλλον.

Για το χρέος θα πρέπει να υπάρξει κάποια ρύθμιση για να υπάρχει και να πάρουν λεφτα πίσω αλλα δεν μίλησε κάποιος για διαγραφή , αυτό είναι άποψη του ΚΚΕ και της ΧΑ!!!

 

A ok, σόρυ, ίσως δεν κατάλαβα καλά. Λοιπόν ποιά πρέπει να είναι τα μέτρα.

 

Κατ'αρχήν, να πούμε ότι ο Τσίπρας έχει υπογράψει δική του πρόταση που προβλέπει μέτρα ύψους 8 δις, τα περισσότερα εκ των οποίων είναι φόροι. Οι προτάσεις των δανειστών (που δε με ενθουσιάζουν καθόλου, ένα χάλι είναι) βρίσκονται περίπου στην ίδια γραμμή. Άρα για μένα και από τις δύο προτάσεις λείπουν τα μέτρα που θα δημιουργήσουν ανάπτυξη.

 

Η άλλη άποψη τί λέει: οκ, στην παρούσα φάση δε μπροούμε να αποφύγουμε μια συμφωνία με υψηλούς φόρους (και δε μπορούμε να την αποφύγουμε γιατί τόσον καιρό ο σύριζα δεν εργάστηκε για να βελτιώσει τα πράγματα, επέμεναν στα δικά τους και πίστευαν ότι οι ευρωπαίοι θα υποχωρήσουν, όπως λένε και τώρα ότι με το όχι οι ευρωπαίοι θα υποχωρήσουν, παραμύθια). Όμως αν πάρουμε και αναπτυξιακά μέτρα μπορούμε να μειώσουμε σταδιακά τους φόρους και να ξαναστήσουμε την οικονομία μας. ΠΟιά μπορεί να είναι αυτά τα μέτρα;

 

- χαμηλή φορολογία στις επιχειρήσεις και απλοποίηση της διαδικασίας ίδρυσης επιχείρησης (με φόρο 15% δε σε συμφέρει ούτε σε οφ σορ να πας και στην τελική ούτε να φοροδιαφύγεις)

 

- περικοπές απαράδεκτων και άδικων κοινωνικά παροχών (ο έλεγχος των μαΐμού συντάξεων άρχισε τώρα που μας υποχρέωσαν οι κακοί ξένοι, τόσα χρόνια τόσος κόσμος έπαιρνε μαϊμού σύνταξη που πληρώναμε όλοι μας) - άγαμες θυγατέρες (τουλάχιστον οι νεώτερες, συνταξιούχοι στα 40 ή στα 50 αυτά είναι απαράδεκτα πράγματα, δε μπορεί να υπάρχει 40 ετών συνταξιουχος

 

- σύμπτηξη οργανικών μονάδων και αναδιοργάνωση στο δημόσιο - σήμερα μια μονάδα σε υπουργείο μπορεί να έχει 3 άτομα, μια διεύθυνση 20 άτομα, δεν υπα΄ρχει έλεγχος για το ποιός κάνει τί, μπορεί να έχεις κόσμο που κάνει την ίδια δουλειά σε διαφορετικές υπηρεσίες χωρίς καμία συνεργασία, δεν υπα΄ρχουν job description προσοντολόγια στόχοι. Αυτά δεν υπάρχουν για έναν απλό λόγο: για να μπορούν τα κόμματα να διορίζουν σε διευθυντικές θέσεις του εκλεκτούς τους, ανθρώπους συνήθως χωρίς προσόντα και με στόχο να κλέψουν όσα μπορούν. Όμως η διοίκηση στο δημόσιο πρέπει να γίνεται απτους καλύτερους. Αν σε μια υπηρεσία υπάρχουν υπάλληλοι που δε χρειάζονται θα πρέπει να μπορούν να πάνε εκεί που υπάρχει ανάγκη. Όλα αυτά και άλλα πολλά προσπάθησε να τα κάνει η Τασκ Φορς που έστειλε ο Μπαρόσο και την οποία εμείς την περιοθωριοποιήσαμε και προσπαθούμε συνεχώς (όχι μόνο ο σύριζα) να αποφύγουμε τις αλλαγές γιατί τότε πώς θα μπορεί το κάθε κόμμα να ελέγχει το δημόσιο; Όμως όσο δε δουλεύει το δημόσιο δε μπορούμε να έχουμε σωστό έλεγχο ούτε για φοροδιαφυγή, ούτε για επιδοτήσεις ούτε για το ποιός εργοδότης δεν πληρώνει εισφορές και έχεισκλάβους τους εργαζομένους του ούτε για τίποτα. Αν δεν υπάρχει ισχυρό κράτος, με ανεξάρτητους υπαλλήλους τα λαμόγια πάντα ΠΑΝΤΑ θα μπορούν να μη σε πληρώνουν να σε βάζουν άλλα να υπογράφεις και άλλα να κάνεις να σου πίνουν το αίμα. Ισχυρό κράτος δε σημαίνει μεγάλο και ανεξέλεγκτο δημόσιο, σημαίνει δημόσιο που ξέρει ποιές και πόσες υπηρεσίες έχει, που ξέρει πόσα κτήρια έχει, που ξέρει τί του γίενται και πού θέλει να πάει

 

- κλείσιμο των άχρηστων οργανισμών (αγαπημένος μου ο οργανισμός για την αποξήρανση της λίμνης κωπαΐδας που αποξηράνθηκε το 1950)

 

Και πολλά άλλα τέτοια. Αυτά πουλέω δε θα φέρουν λεφτά αύριο, σε καμία περίπτωση. Όμως θα μειώσουν τις δαπάνες μας και θα επιτρέψουν να ανοίξουν επιχειρήσεις ώστε να έχει το κράτος έσοδα. Μόνο αν βοηθήσουμε την ανάπτυξη θαβγούμε απ'το τέλμα αυτό, όχι μόνο με τους φόρους, συμφωνώ. Αλλά δε βλέπω στην πρόταση της κυβέρνησης την αναπτυξιακή προοπτική, ούτε στη ρητορική τους ούτε στην πράξη τους (όλο διορισμούς και δωράκια στους δημοσίους έχουν στο μυαλό τους, και οι ιδιωτικοί; και οι επιχειρήσεις;;; ). Όχι ότι οι προηγούμενοι τα έκαναν αυτά, όμως έλεγαν ότι θα τα έκαναν, έχει διαφορά.

Τέλος πάντων, δεν ξέρω, ό,τι νομίζετε ρε παιδιά, ψηφίστε ό,τι θέλετε, εσείς ζείτε εκεί. Αλλά τί να πω, ίσως εμείς απ'εξω έχουμε λίγο περισσότερη ψυχραιμία και ίσως τώρα χρειαζόμαστε ψυχραιμία περισσότερο από κραυγές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκάβη προσυπογράφω όλα όσα λες, μέχρι τελευταίας τελείας. Το ότι υπάρχουν Έλληνες που ζουν στην ευρωζώνη και παρόλα αυτά δεν υποστηρίζουν την επιστροφή στη δραχμή, είναι ενθαρρυντικό. Γιατί κακά τα ψέματα, έχετε πολλά να κερδίσετε από μία τέτοια κίνηση. Ειδικά αν έχετε φροντίσει να βγάλετε ξένο διαβατήριο και δεν είσαστε στο εξωτερικό με το ελληνικό.

 

Δεν ξέρω αν θυμάται κανείς πώς ήταν όταν η κάθε χώρα είχε το νόμισμά της (εμείς τη δραχμή, οι γερμανοί το μάρκο κλπ) και το δικό μας ήταν υποτιμημένο. Πόσο κόστιζαν τα εισαγώμενα προϊόντα και πόσο δύσκολο ήταν να ταξιδέψεις ή να σπουδάσεις στο εξωτερικό. Και μιλάω για αυτούς που ζούσαν με δύο καλούς μισθούς σε ιδιόκτητο σπίτι, οι άλλοι έτσι κι αλλιώς το εξωτερικό το έβλεπαν με το κυάλι.

 

Ναι Little Monkey υπάρχουμε και είμαστε πολλοί και όχι μόνο στην Ευρωζώνη, και στην Αμερική και στο Μακάο και στο Ντουμπάι έχουν πάει τόσοι Ελληνες αυτά τα χρόνια από ανάγκη και δεν έχουν μόνο ευρώ, έχουν και δολλάρια και άλλα και δε θα ιδρώσουν ούτε μια στάλα αν πάμε στη δραχμή, κερδισμένοι θα βγούμε όλοι μας. Και όσοι δεν έχουν άλλο διαβατήριο πάλι κάτι θα βρούνε να κάνουνε, να πάνε σε άλλη χώρα, το κάναμε μια φορά, θα το ξανακάνουμε, δεν είναι αυτό το θέμα μου (αυτή τη φορά πάντως παιδιά εγώ πάω ντουμπάι δε μπορώ άλλο τη βρόχα, μπάστα εεεε :):):):):):)) Και να σου πω, δε θέλω άλλο διαβατήριο, εγώ Ελληνίδα είμαι, είμαι περήφανη γι αυτό και το λέω σε όλους ποσα αξίζουμε και με αυτό το ιδαβατήριο θα πορευτώ και μια χαρά θα τα πάω.

 

Αλλά έχω τους δικούς μου, τους θείους μου, τους φίλους μου τους συγγενείς, είναι σα να είμαι εκεί. τί θα κάνουν οι δικοί μου;;;; Μόνοι χωρίς τα παιδιά τους κοντά...

 

Όσο για το πώς θα είναι με τη δραχμή, θα είναι χειρότερα από αυτό που πολύ σωστά περιγράφεις. Τότε υπήρχαν αρκετά ελληνικά προϊόντα, τώρα έχουν κλείσει τόσες βιομηχανίες, τόσες δουλειές... Σήμερα η Ελλάδα εισάγει λεμόνια, ΛΕΜΟΝΙΑ το πιστεύει κανείς αυτό;;;; Που περνάς από λεμονιά και λυποθυμάς απ'την ευωδιά και εισάγουμε λεμόνια...;;;;; Πώς θα ζήσει αυτή η οικονομία με δραχμή; Τί να πω...

Link to comment
Share on other sites

Χάρισμα ή διαγραφή όλου του χρέους σημαίνει χρεοκοπία όχι συμφωνία.

 

Αυτά τα δύο δεν συνδέονται. Ακόμα κι αν χρεοκοπήσουμε, το χρέος δεν διαγράφεται ούτε χαρίζεται.

 

Γενικά χάρισμα ή διαγραφή όλου του χρέους δεν παίζει ως πιθανότητα. Στην καλύτερη περίπτωση να γίνει αναδιάρθωση (να διαγραφεί ένα μέρος του υπό προϋποθέσεις). Αν χρεοκοπήσουμε θα αναγκαστούμε να πάμε σε δικό μας υποτιμημένο νόμισμα, οπότε απλά θα πληρώσουμε το χρέος σε δραχμές ή σε είδος, και θα μας κοστίσει κάτι τι παραπάνω.

 

Φυσικά ανάπτυξη μην περιμένετε υπό αυτές τις συνθήκες ούτε γι' αστείο.

Link to comment
Share on other sites

.....η δραχμή δε μας αξίζει ρε παιδιά. Δε μπορεί να το πιστεύει αυτό κανείς.

 

Συμφωνώ με όλα εκτός από το τελευταίο...μάλλον δυστυχώς η δραχμή μας αξίζει!!!

 

Ας ξυπνήσουμε λίγο....δεν είμαστε η ωραιότερη χώρα του κόσμου, δεν μας φθονούν οι ξένοι, δεν είναι όλα μια συνωμοσία εναντίον μας. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούμε να τα καταφέρουμε μόνοι μας, δεν έχουμε παραγωγή ούτε ανθρώπους διατεθειμένους να παράγουν.

 

Προσωπικά με ανατριχιάζουν οι δηλώσεις τύπου "Δεν σκύβουμε το κεφάλι", "Αντισταθείτε", "Χρεωκοπούμε αν υποταχθούμε" και άλλα τέτοια γραφικά που έχουν πλημμυρίσει τα social media 4 μέρες τώρα. Διαπράγμάτευση με το "ελληνικό γινάτι" και το "ελληνικό τσαγανό" δεν γίνεται, σοβαρή τουλάχιστον, εκτός αν στην άλλη μεριά του τραπεζιού βρίσκεται ο λυκειάρχης και διαπραγματεύεσαι την τιμή της τυρόπιτας.

 

Αν δεν μπορείς να αρθρώσεις επιχειρήματα γιατί σε τραβάνε από χίλιες μεριές οι συνιστώσες σου, καλύτερα να σιωπήσεις. Το να τραβάς το σχοινί, ελπίζοντας ότι η άλλη μεριά θα φοβηθεί να το σπάσει δείχνει τουλάχιστον αφέλεια, για να μην πω τίποτα χειρότερο....

Link to comment
Share on other sites

Και να σου πω, δε θέλω άλλο διαβατήριο, εγώ Ελληνίδα είμαι, είμαι περήφανη γι αυτό και το λέω σε όλους ποσα αξίζουμε και με αυτό το ιδαβατήριο θα πορευτώ και μια χαρά θα τα πάω.

Καλά μην είσαι τόσο σίγουρη γιατί ξέρεις τι θα συμβεί στο βυσσινί σου διαβατήριο έτσι και βγούμε από την ΕΕ.... αυτανάφλεξη κυριολεκτικά. Και θα κάνεις πολύ καιρό να πάρεις άλλο, ελληνικό, για να μπορέσεις να κινηθείς στο εξωτερικό έστω και με περιορισμούς. Αλλά ΟΚ μικρό το κακό, αρκεί να μην χρειαστεί να ταξιδέψεις για μερικούς μήνες.

 

Τα λεμόνια δεν θα μας λείψουν γιατί υπάρχουν λεμονιές στους κήπους. Γάλα δεν ξέρω που θα βρούμε (που επίσης το εισάγουμε).

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε πως ακόμα και ο τελευταίος κάτοικος στο πιο απομακρυσμένο χωριό της Ελλάδας (από τον πιο μορφωμένο μέχρι τον πιο αγράμματο) έχει ενημερωθεί ΠΛΗΡΩΣ, γνωρίζει τι σημαίνει μια ενδεχόμενη χρεωκοπία του κράτους (ή, αντίστοιχα, παραμονή στην Ευρωζώνη), ώστε να ψηφίσει, συνειδητοποιημένος/η πως έπραξε καθ΄όλα προετοιμασμένος/η για τις συνέπειες;

 

Να προσθέσω και κάτι: χτες βγήκαν στα κανάλια ο πρωθυπουργός, η πρόεδρος της Βουλής και ο Παπάς. Και οι τρεις ερωτήθησαν από τους δημοσιογράφους τί θα γίνει την επόμενη μέρα αν βγει το ΟΧΙ. Κανείς δεν έδωσε απάντηση ουσιαστική. Μόνο για ανεξαρτησία λέγανε για αξιοπρέπεια, ότι θα ανατείλει ο ήλιος και θα έχουμε οξυγόνο και τέτοια, αλλά δε μας λένε τί θα γίνει. Και στην κοπέλα που είπε ότι "κανείς δεν το ξέρει" θα μου επιτρέψει να της πω ότι δεν έχει δίκιο, ξέρουμε πολύ καλά τί θα γίνει, θα τυπώσουν δραχμές, αυτό είναι το μόνο που μπορεί να γίνει και βέβαια θα δεσμεύσουν τις καταθέσεις, δηλαδή θα φάνε τα λεφτά που έχει ο κόσμος στην τράπεζα. Εσάς αυτό κορίτσια σας φαίνεται καλό; Σας αρκεί η διαβεβαίωση ότι θα βγει ο ήλιος και θα έχουμε οξυγόνο; Είναι σοβαρός άνθρωπος τώρα αυτός που λέει τέτοια πράματα σε μια τέτοια στιγμή;;; Λέτε συνεχώς για ύπουλους σχεδιασμούς και κακούς ξένους που μας επιβουλεύονται... Γιατί όμως οι δικοί μας ηγέτες δε μας βοηθούν να καταλάβουμε; Μήπως κάτι μας κρύβουν κι αυτοί; Αν όχι, γιατί χτες στην τηλεόραση δεν είπαν στον κόσμο ότι μετά το ΟΧΙ θα γίνει αυτό κι αυτό;;

 

Επίσης, τα δύο κείμενα τα οποία θα πρέπει να κρίνουμε αν τα θέλουμε στο δημοψήφισμα: τα έχει δει καμιά σας; Όχι δεν τα έχετε δει για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχουν δημόσια αυτά τα έγγραφα, δεν υπάρχουν σε κανένα επίσημο κρατικό σάιτ. Αυτό εσάς δε σας φαίνεται ύποπτο;;; Γιατί δεν τα έχουν βγάλει δημόσια; Κανονικά θα έπρεπε να τα έχουν μεταφράσει κιόλας και να τα μοιράζουν στους δρόμους, για να τα διαβάσει κάθε πολίτης. Αυτοί τα κρύβουν, γιατί;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ τώρα νομίζω ότι παρεκτρέπεσαι. Δε σου επιτρέπω νουθεσίες για το πόσο αγαπώ την πατρίδα μου. Είναι απαράδεκτο το σχόλιό σου και θα σε παρακαλούσα να μου ζητήσεις συγνώμη.

 

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε πείραξαν τόσο πολύ τα δικά μου γραφόμενα επειδή είναι η αντίθετη άποψη. Γιατί να σου ζητήσω συγνώμη; :shock::shock::shock: Αλλο και τούτο πάλι. Δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά σε καμία περίπτωση. Κάνουμε διάλογο εδώ και εκφράζουμε τη γνώμη μας. Η κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην είσαι τόσο σίγουρη γιατί ξέρεις τι θα συμβεί στο βυσσινί σου διαβατήριο έτσι και βγούμε από την ΕΕ.... αυτανάφλεξη κυριολεκτικά. Και θα κάνεις πολύ καιρό να πάρεις άλλο, ελληνικό, για να μπορέσεις να κινηθείς στο εξωτερικό έστω και με περιορισμούς. Αλλά ΟΚ μικρό το κακό, αρκεί να μην χρειαστεί να ταξιδέψεις για μερικούς μήνες.

 

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :):):):):):):)

Όχι καλέ, εγώ δεν το πιστεύω, σου είπα το πλάνο είναι Ντουμπάι, δε χρειάζεται να είμαστε στην ΕΕ :) Όσο για το ελληνικό διαβατήριο, είμαι περήφανη για το διαβατήριό μου για πολλούς πολλούς λόγους και για έναν ακόμα: σε διάφορα αεροδρόμια ανά τον κόσμο πουλάνε καλύμματα διαβατηρίων για επιβάτες από περίεργες χώρες. Π.χ. αν είσαι αμερικάνος, εβραίος άγγλος ξέρω γω και πέσεις σε καμιά επίθεση ισλαμιστών και δουν τέτοιο διαβατήριο, ε, μάλλον την πάτησες. Οπότε υπάρχει κόσμος που αγοράζει θήκη που είναι εξώφυλλο άλλους διαβατηρίου για να μη φαίνεται απόπού είναι. Ε, το ελληνικό διαβατήριο είναι πάντα εκεί :):):):) Ελληνικό, αυστριακό, ελβετικό, αυτά :):):) Οπότε ναι, εγώ αυτό είμαι και αυτό θέλω να έχω :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε πείραξαν τόσο πολύ τα δικά μου γραφόμενα επειδή είναι η αντίθετη άποψη. Γιατί να σου ζητήσω συγνώμη; :shock::shock::shock: Αλλο και τούτο πάλι. Δεν αναφέρθηκα σε εσένα προσωπικά σε καμία περίπτωση. Κάνουμε διάλογο εδώ και εκφράζουμε τη γνώμη μας. Η κάνω λάθος;

 

Μας είπες "αγαπήστε την πατρίδα σας", για κάτσε λίγο, αυτό δεν είναι γνώμη είναι νουθεσία. Στη γνώμη σου απάντησα με τη δική μου γνώμη και στη νουθεσία σου απάντησα με το σχόλιο ότι δε μπορείς να νουθετείς, κάνουμε διάλογο ακριβώς, οι νουθεσίες δεν έχουν θέση.

 

Για τα άλλα έχεις κάτι να πεις;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα εκτός από το τελευταίο...μάλλον δυστυχώς η δραχμή μας αξίζει!!!

 

Ας ξυπνήσουμε λίγο....δεν είμαστε η ωραιότερη χώρα του κόσμου, δεν μας φθονούν οι ξένοι, δεν είναι όλα μια συνωμοσία εναντίον μας. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούμε να τα καταφέρουμε μόνοι μας, δεν έχουμε παραγωγή ούτε ανθρώπους διατεθειμένους να παράγουν.

 

Προσωπικά με ανατριχιάζουν οι δηλώσεις τύπου "Δεν σκύβουμε το κεφάλι", "Αντισταθείτε", "Χρεωκοπούμε αν υποταχθούμε" και άλλα τέτοια γραφικά που έχουν πλημμυρίσει τα social media 4 μέρες τώρα. Διαπράγμάτευση με το "ελληνικό γινάτι" και το "ελληνικό τσαγανό" δεν γίνεται, σοβαρή τουλάχιστον, εκτός αν στην άλλη μεριά του τραπεζιού βρίσκεται ο λυκειάρχης και διαπραγματεύεσαι την τιμή της τυρόπιτας.

 

Αν δεν μπορείς να αρθρώσεις επιχειρήματα γιατί σε τραβάνε από χίλιες μεριές οι συνιστώσες σου, καλύτερα να σιωπήσεις. Το να τραβάς το σχοινί, ελπίζοντας ότι η άλλη μεριά θα φοβηθεί να το σπάσει δείχνει τουλάχιστον αφέλεια, για να μην πω τίποτα χειρότερο....

 

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ συμφωνώ κι εγώ, αλλά θα μου επιτρέψεις να επιμείνω για το ότι η δραχμή δε μας αξίζει, γιατί έχω πέσει στην ανάγκη των επαγγελματιών εδώ πέρα και κυριολεκτικά νοσταλγώ τους Έλληνες ρε παιδιά,ναι το ξέρω θα με δείρετε, αλλά νοσταλγώ ακόμη και τους υδραυλικούς.

Έχω φρικάρει με τους τύπους, πιο χαλαρά και πιο ακριβά πεθαίνεις... Στην Ελλάδα στην αγορά βλέπεις τον άλλο κάπως να ιδρώνει για τη φανέλα ρε παιδί μου, βλέπεις κόσμο να δουλεύει. Εντάξει υπαρχουν και οι τεμπέληδες αλλά επιλέγεις κιόλας. Ε, εδω έχω φρικάρει και ακούω και άλλους φρικαρισμένους, δεν είμαι μόνη μου. Μου λείπουν κάποια πράγματα της ελληνικής αγοράς, και οι γιατροί πολύ μου λείπουν.

 

Για το άλλο που λες με την ομορφότερη χώρα του κόσμου, εγώ έχω ένα άλλο ερώτημα: γιατί έχει σημασία αυτό; Γιατί δηλαδή πρέπει να είμαστε οι ομορφότεροι, οι καλύτεροι; Έχουμε μια πολύ όμορφη χώρα, τελεία. Υπα΄ρχουν κι άλλεςπολύ όμορφες χώρες, με γειά τους με χαρά τους, να είναι καλά οι άνθρωποι, να είμαστε κι εμείς καλά. Γιατί δηλαδή πρέπει ντε και καλά αυτό που εχουμε και που είμαστε να είναι το καλύτερο, αυτό με ξεπερνά

Link to comment
Share on other sites

Ekabn

 

Αν και συμφωνώ σε αρκετά από αυτά που έγραψες αποσπασματικά , η τοποθέτηση μου είναι άκρως διαφορετική από την βάση του θέματος.Δεν μιλάμε δηλαδή πάνω στο ίδιο θέμα.

 

Εσύ μιλάς για ευρώ ή δραχμή και για κατοχή!!!

Ξέρεις είναι ακριβώς αυτή η τοποθέτηση σου που θεωρώ ότι καταστρέφει την χώρα μας..

Θα σε στεναχωρήσω αλλά μάλλον θα μείνεις με τα ευρώ σου για πολύ καιρό στο εξωτερικό.Επίσης η ανάλυση σου είναι ρηχή για τα οικονομικά περι εσόδων και εξόδων του κράτους.

Στην χώρα αυτή λεφτά δεν έβγαλε κανείς με ευρώ δεν πρόλαβε,,, αλλα αυτό δεν είναι το θέμα μας γιατι κανείς δεν μιλάει να φύγει απο το ευρω. Τα έγραψα και πρίν.

 

Ξέρεις εμείς είμαστε απο τους τυχερούς , να είμαστε στην Ελλάδα με τις καλές μας δουλειές , με τα σπίτια μας τα εξοχικά μας κλπ κλπ κλπ και προβληματιζόμαστε για κάποιους σαν εσένα που δεν τα κατάφερες εδώ, γιατι δεν σας αφήσανε δηλαδή, έτσι όπως κατάντησαν την χώρα και πήγες εξω για μια καλύτερη τύχη. Όπως κάναμε και το 70''.Βλέπω όμως ότι εσύ θυσιάζεσαι για να έχω εγώ πιο πολλά λεφτά! Έχε χάρη που σκέφτομαι το μέλλον τον παιδιών μου αλλά και των άλλων σε αυτή την χώρα.

 

Εύχομαι σήμερα να γίνει συμφωνία με κάποια ισοδύναμα μέτρα αποτελεσματικά , διότι χανόμαστε!

 

*Το ύφος μου είναι έντονο αλλα έτσι είναι η πολιτική.Είναι αυτονόητο οτι δεν έχω τίποτα με κανέναν , άλλωστε άγνωστοι είμαστε που λέμε τις απόψεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Μας είπες "αγαπήστε την πατρίδα σας", για κάτσε λίγο, αυτό δεν είναι γνώμη είναι νουθεσία. Στη γνώμη σου απάντησα με τη δική μου γνώμη και στη νουθεσία σου απάντησα με το σχόλιο ότι δε μπορείς να νουθετείς, κάνουμε διάλογο ακριβώς, οι νουθεσίες δεν έχουν θέση.

 

Για τα άλλα έχεις κάτι να πεις;

 

Ασφαλώς, πρέπει να αγαπάμε την πατρίδα μας. Νουθεσία το είδες; Εγώ το λέω παρορμητικά. Οπως έχω πει άλλες φορές πχ "αγαπήστε το σώμα σας μαμάδες". Τι θα σήμαινε αυτό;

 

Anyway δεν μου αρέσουν οι αντιπαραθέσεις - αυτά είναι παιδιάστικα και κουραστικά.

 

Για τα υπόλοιπα που έγραψες νομίζω πως κάνεις αγωνιώδη προσπάθεια να επιβάλεις τις απόψεις σου κινδυνολογώντας.

Δεν μπορείς να γνωρίζεις τι θα συμβεί την επόμενη ημέρα, δεν γνωρίζεις καν τι κρύβεται στο υπέδαφος, ποια η αξία της δραχμής ή όποιου άλλου νομίσματος, αν θα γίνει grexit με το όχι, εκτός κι αν έχεις μαντικές ικανότητες που λέμε.

 

Απ' το ΝΑΤΟ δεν θα βγούμε ποτέ. Ούτε κι απ' την Ευρωπαϊκή Ένωση. Δεν υφίσταται τέτοιο ενδεχόμενο νομικά. Δεν είμαστε Αργεντινή, Νιγηρία, Σουδάν ή Νέα Υόρκη. Δεν συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

 

Και οι απόψεις σου δεν μπορουν να έχουν την ίδια βαρύτητα με αυτές των Ελλήνων που ζουν στη χώρα και καθημερινά βιώνουν στο πετσί τους το βάρος και τις συνέπειες της πολιτικής των τελευταίων 5 χρόνων.

 

Δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι ζεις στο εξωτερικό, αυτές τις πληροφορίες δεν τις συγκρατώ, αλλά το σήκωσες σημαία. Δεν γνωρίζεις τα πράγματα με την ίδια οπτική, γνωρίζεις οτιδήποτε σου σερβίρεται καθημερινά απ' τα ΜΜΕ που παρακολουθείς.

Δεν βλέπεις τα παιδιά να τρώνε απ' τα σκουπίδια και να πεθαίνουν άνθρωποι στα επείγοντα λόγω των περικοπών στις νοσοκομειακές δαπάνες.

Εμείς χάσαμε έτσι άνθρωπο.

 

Δεν έχεις δει στο σχολείο να φέρνουν ξυνισμένες φακές να φάνε τα παιδιά 4 συνεχόμενες ημέρες. Δεν λαμβάνεις μέρος σε συσσίτια.

Δεν βλέπεις γέροντες να κοιμούνται στο δρόμο. Αυτά δεν τα δείχνει συνήθως η τηλεόραση, τουλάχιστον εδώ έχουν απαγορευτεί αυτές οι εικόνες. Μετά από υπόδειξη της τρόϊκας.

 

Για αυτά τα παιδιά αλλά και τους γέροντες θα ξεβολευτώ και θα ψηφίσω όχι, ρισκάροντας πολλά, βάζοντας πλάτη που λέμε, νιώθοντας πως έχω χρέος να το κάνω. Αυτή είναι η δική μου άποψη και δεν είσαι υποχρεωμένη να την ασπαστείς φυσικά.

 

Αν είχαμε όλοι την ίδια άποψη δεν θα κάναμε διάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρετε πως δεν παράγουμε ΤΙΠΟΤΑ και είναι όλα εισαγωγής, και συμφωνώ απόλυτα! Ξέρετε όμως μήπως το γιατί συμβαίνει αυτό?? Ξέρετε ότι οι γεωργοί παίρνουν λεφτά από την ΕΕ για να σταματήσουν να καλλιεργούν ? το ίδιο και οι υπόλοιποι παραγωγοί… γιατί άραγε …

Link to comment
Share on other sites

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :):):):):):):)

Όχι καλέ, εγώ δεν το πιστεύω, σου είπα το πλάνο είναι Ντουμπάι, δε χρειάζεται να είμαστε στην ΕΕ :) Όσο για το ελληνικό διαβατήριο, είμαι περήφανη για το διαβατήριό μου για πολλούς πολλούς λόγους

 

Νομίζω δεν κατάλαβες τι σου είπα. Το διαβατήριο που έχεις τώρα (που έχουμε όλοι μας δηλαδή) δεν είναι ελληνικό, είναι ευρωπαϊκό. Αν φύγουμε από την ΕΕ θα πάψει να ισχύει αυτομάτως. Θα μείνεις χωρίς διαβατήριο στα καλά καθούμενα. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να περιμένεις να εκδόσει το ελληνικό κράτος καινούρια διαβατήρια για να μπορείς να κινηθείς στο εξωτερικό, και φυσικά αυτό δεν θα γίνει άμεσα. Για εσάς που ζείτε στο εξωτερικό, καλά κρασιά στην προσπάθειά σας να βγάλετε διαβατήριο μέσω πρεσβείας. Και αφού πάρεις το νέο σου ελληνικό διαβατήριο, θα πρέπει μετά να βγάλεις και βίζα για τις μισές χώρες του κόσμου.

 

Κάποτε έλεγα κι εγώ τα ίδια, ότι είμαι περήφανη για το ελληνικό μου διαβατήριο κλπ. Τώρα σκέφτομαι πως έκανα μεγάλη βλακεία να μην πάρω δεύτερη υπηκοότητα ενώ μπορούσα.

 

Ας ελπίσουμε να μην φτάσουμε να μετανιώσουμε για αυτούς τους συναισθηματισμούς, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρετε πως δεν παράγουμε ΤΙΠΟΤΑ και είναι όλα εισαγωγής, και συμφωνώ απόλυτα! Ξέρετε όμως μήπως το γιατί συμβαίνει αυτό?? Ξέρετε ότι οι γεωργοί παίρνουν λεφτά από την ΕΕ για να σταματήσουν να καλλιεργούν ? το ίδιο και οι υπόλοιποι παραγωγοί… γιατί άραγε …

Αν αυτό είναι το πρόβλημα, θα λυθεί πολύ εύκολα με την έξοδό μας από την ΕΕ. Κομμένες οι επιδοτήσεις, σπέρνουμε ό,τι θέλουμε και όποτε θέλουμε. Είμαστε κυρίαρχος λαός :P

 

Ας ελπίσουμε να έχει το κράτος και κονδύλια για τους παιδικούς σταθμούς γιατί δεν βλέπω ΕΣΠΑ φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Θα ψηφίσω ΝΑΙ (με βαριά καρδιά βέβαια) γιατί :

- δεν θέλω να μου "κουρέψουν"/κλέψουν τόσα χρόνια εργασίας (90% από ΟΛΕΣ τις καταθέσεις ανεξαιρέτως)

- όπως προείπε κ άλλο μέλος, τα 300 ? ζεις όπως ζεις, με το αντίστοιχο σε δραχμές όχι

- δεν θέλω να ξενιτευτώ κ να σφουγγαρίζω σκάλες για να στέλνω τα λεφτά στην οικογένειά μου

Ίσως είμαι λίγο υπερβολική, αλλά όταν πριν μερικούς μήνες κάποιοι (πιο ειδικοί επί των οικονομικών, φίλοι κλπ) μας έλεγαν ότι θα συνέβαιναν όλα αυτά, κανείς δεν περίμενε ότι θα φτάναμε σε αυτό το σημείο.

 

Οι ανάγκες της καθημερινότητας δεν αντιμετωπίζονται με την περηφάνια, δυστυχώς, και όλες όσες εργαζόμαστε (εκτός σπιτιού εννοώ) ξέρουμε ότι, κάποιες φορές, για να διατηρήσουμε τη θέση μας στην δουλειά (κ ως επέκταση να μπαίνει ο μισθός), κάνουμε και "τα στραβά μάτια", κάνουμε και υποχωρήσεις κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...