Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χρειαζομαι υποστηριξη


liliana

Recommended Posts

Λογικά τα ίδια άτομα που κατηγορούν σήμερα το φόρουμ επειδή παρενέβη, θα κατηγορούσαν πριν από μερικούς μήνες όσους ήξεραν και δε μιλούσαν για το bullying που δεχόταν ο Γιακουμάκης και που τελικά οδήγησε στο θάνατό του. Ορισμένους ανθρώπους δεν τους "βρίσκεις" πουθενά.

 

Εννοειται!! Και μην το πας τοσο μακρια χρονικα, τον προηγουμενο μηνα ολοι φωναζαν για το τραγικο συμβαν με την μικρη Αννυ απο τη Βουλγαρια που δολοφονηθηκε.. Τοτε να σας εβλεπα ολους, αν γκρινιαζατε γιατι "Μα καλα αυτοι οι γειτονες, κανενας τους δεν ειδε/ακουσε, δεν ενδιαφερθηκε τοσο ωστε να καλεσει την Προνοια, την αστυνομια, καποιον?"

"Κανεις δε μπορουσε να επεμβει για να σωσει την κατασταση?"

Δεν παιζεται ο κοσμος. Δλδ δεν σας εφτανε το κανω σκοτεινες σκεψεις και ΒΙΑΙΕΣ????

Και για να παει η αστυνομια 5.30 χαραματα στο σπιτι καποιου κατι εχει συμβει που προφανως δεν γνωριζουμε και δη για να σχηματιστει δικογραφια.

Ελπιζω να εχει καλη εκβαση η ολη ιστορια και η κοπελα να βρει τις ισσοροπιες της οπως κ ολη η οικογενεια.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αγαπητή μανούλα!!!! , γιατί να νιώθεις ντροπή? !!!

μήπως αυτό το συναισθημα ειναι αυτό που σε έκανε να μη ζητάς/απαιτείς τόσο βοήθεια απο τους οικείους σου που θα έπρεπε να σου προσφέρουν!, και να αισθάνεσαι τόσο άσχημα και να είσαι σε τέτοιο αδιέξοδο ?

 

δε φταίς εσύ που αισθάνεσαι έτσι , οι ορμόνες το κάνουν!! ... κ οι άντρες δεν έχουν μάθει να μας υποστηρίζουν. Παίρνουν στα ελαφρά το πόνο και τη στεναχώρια μας και εμείς έχουμε την τάση να θέλουμε να ξεπεράσουμε μόνες μας κάτι όσο και δύσκολο να είναι. Έχει κάποιο όριο αυτό!!!!

 

η αστυνομία που δεν ξέρω πως χειριστηκε βέβαια απο κοντά την περίπτωσή σου, αλλά για φαντάσου,

τι θα γινόταν εάν για μια στιγμή αυτές οι κακές σου σκέψεις σε υπερνικουσαν? όπως έγραψες ..

εάν για ένα λεπτό, ή μισή ώρα δεν άντεχες και έκανες κάτι ακόμα και απο αμέλεια, άθελά σου έθετε σε κίνδυνο τα παιδιά σου.. αφού η ίδια το είπες, σίγουρα το ξέρεις μέσα σου. καμία ντροπή να μην αισθάνεσαι.

 

πάντως είναι περίεργο, εφόσον δεν έγινε κάποιο συμβάν και απλώς υπάρχει κίνδυνος δε καταλαβαινω απο που και ως που να γινει καποια δικογραφια, ή κάτι άλλο ή γιατί να ενημερωθούν οι εργοδότες σου. Μήπως είναι απλώς μέρος της διαδικασίας που δε μπορεί να αποφευχθεί?

 

θα το ξαναπώ, ντροπή να νιώθουν άλλοι ανθρωποι που κανουν εγκλήματα.

εσύ δεν πρέπει να νιώθεις ντροπή.

 

οι γύρω σου, στην οικογένειά σου, ίσως θα πρεπε να νιώθουν ντροπή που δεν σε φρόντισαν, δεν σε ρώτησαν τι κανεις,

 

δεν ασχολήθηκαν μαζί σου όπως όφειλαν! Αυτοί να νιώσουν ντροπή! με δυο μικρά παιδάκια!!! :-(

 

...να ξέρεις δεν φτάνεις μόνη σου σε τόσο δύσκολη κατάσταση!!!

Είναι μαζί οι άλλοι, δίπλα σου, σε βλέπουν! να ανοιξουν τα μάτια τους, !

 

ακομα και εάν δεν ζητά βοήθεια μια νέα μάμα, ίσως απο περηφάνεια, πρέπει πάντα να είμαστε κοντά της, όσο μπορούμε, και με το ζόρι αν χρειαστεί! και ας την ενοχλήσουμε και ας κάνει ότι όλα είναι καλά. :-(

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει που στον τιτλο του φόρουμ γράφει με καμαρι: υποστηριξη και ενημέρωση σε νέους γονείς...αμα είναι να μας φέρνετε την αστυνομία παιδιά, ασε δε θέλουμε, ευχαριστούμε!!:evil::evil::evil::evil::evil:

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

η αστυνομία που δεν ξέρω πως χειριστηκε βέβαια απο κοντά την περίπτωσή σου, αλλά για φαντάσου,

τι θα γινόταν εάν για μια στιγμή αυτές οι κακές σου σκέψεις σε υπερνικουσαν?

Ενώ τώρα που πήγε η αστυνομία στο σπίτι της ξημερώματα και τους αναστάτωσε όλους, δεν υπάρχει περίπτωση να την υπερνικήσουν οι κακές σκέψεις; Το λύσαμε το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕΝ ξέρουμε τι έχει γίνει και αφού ΔΕΝ ξέρουμε δεν υπάρχει κάποιο νόημα να συνεχίζεται η συζήτηση.

Προσωπικά ΕΛΠΙΖΩ αυτή η εξέλιξη να ήταν η ώθηση που χρειαζόταν η θεματοθέτρια και η οικογένειά της ώστε να αναζητηθεί βοήθεια ειδικού.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλα ντ' άλλα.

Όπως φαίνεται απ' τα συμφραζόμενα, κάποιος γενναίος εδώ νομίζει πως έσωσε 2 παιδάκια καταγγέλοντας τη μητέρα στο cyber crime γιατί έχει επιλόχειο.

Πραγματικά δεν ξέρω αν πρέπει να γελάμε ή να κλαιμε. Είναι pathetic.

Αντί να πλησιάσει την μητέρα μέσω κοινωνικής λειτουργού ή μέσω ψυχολόγου.... όπως κάνει το χαμόγελο του παιδιού, όπως κάνουν τόσες οργανώσεις που προσφέρουν ψυχολογική υποστήριξη.

 

Δεν είναι εγκληματίας εκδιδόμενη/ναρκομανής που έχει παρκάρει τα παιδιά της σε μια γιαγιά όπως η μαμά της Άννας. Πολύ άσχετος συσχετισμός, να με συγχωρείτε.

Τι άλλο άρρωστο θα ακούσουμε και θα μάθουμε εδώ μέσα δεν ξέρω..

 

Είμαι κι εγώ μια "υποκρίτρια" όπως χαρακτηρίζει η κοπέλα παραπάνω, άλλο κορίτσι μου να ακούς ένα παιδι να ουρλιάζει 5 ημέρες κι άλλο να σου λέει μία μητέρα πως αντιλαμβάνεται πως χρειάζεται μια στήριξη, μια βοήθεια επαγγελματική και το ζητά. Και απ' τα λόγια της να καταλαβαίνεις ότι βιώνει βαθειά επιλόχειο.

Τι δεν καταλαβαίνεις;

Πολύ csi βλέπετε...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως μέσα σε 1 ώρα απ την ανάρτηση του προβλήματος, η Μαρία Στυλιανάκη έκατσε και έγραψε όσες συμβουλές μπορούσε με ότι τηλέφωνα επικοινωνίας (24ωρες γραμμές υποστήριξης ε...). Το επόμενο πρωί, αντί να τηλεφωνήσει σε κάποια απ αυτές τις γραμμές, γράφει στο φόρουμ και αμέσως πάλι η κα Στυλιανάκη της απαντά. Ομοίως και άλλα μέλη, δίνουν συμβουλές να κοιτάξει και παθολογικά ζητήματα που μπορεί να δυσκολεύουν την κατάσταση.

Πέρα απ το αν όντως έγινε καταγγελία και απ το ποιόν έγινε (που δε με απασχολεί ουδόλως), για να γίνει δικογραφία τόσο άμεσα και να πάει η αστυνομία αξημέρωτα, προφανώς το τμήμα cyber είδε κι άλλα πράγματα που εμείς δεν τα ξέρουμε.

Γι αυτό, να κρατάτε μικρό καλάθι.

Και όχι, δεν είναι άλλο να ακούς ένα μωρό να ουρλιάζει και άλλο να διαβάζεις πως μια μάνα κάνει "σκοτεινές και βίαιες σκέψεις". Γιατί δεν είσαι δίπλα της να δεις αν όντως το παιδί ουρλιάζει...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ενώ τώρα που πήγε η αστυνομία στο σπίτι της ξημερώματα και τους αναστάτωσε όλους, δεν υπάρχει περίπτωση να την υπερνικήσουν οι κακές σκέψεις; Το λύσαμε το πρόβλημα;

 

Έλα ντε ...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα περίμενα να είχε ήδη αναρτηθεί κάποια απάντηση ή διευκρίνιση από τους διαχειριστές του φόρουμ...

 

Εκατοντάδες μαμάδες έχουν γράψει κατά καιρούς μηνύματα του τύπου "δεν την παλεύω", "δεν είμαι καλά" και δεν θεωρώ ότι το συγκεκριμένο ήταν από τα "χειρότερα"..."Σκοτεινές και βίαιες σκέψεις", οι γνωστές και ως "scary thoughts" είναι κλασσικό σύμπτωμα επιλοχείου κατάθλιψης, καμπανάκι για επίσκεψη σε ειδικό, με ελάχιστες όμως πιθανότητες να γίνει πράξη κάποια από αυτές...

 

Αν είναι να επεμβαίνει αυτεπαγγέλτως η διαχείριση, αφενός θα πρέπει να το κάνει για τις πλείστες όσες έχουν γράψει κατά καιρούς "ουρλιάζω στο παιδί μου", "του έριξα μια ξυλιά", καθότι υπάρχει νόμος που τα απαγορεύει...και αφερέτου - και κυριότερο - να αναρτηθεί μια ανακοίνωση φαρδιά πλατιά στη σελίδα υποδοχής που να λέει ξεκάθαρα ότι η διαχείριση έχει το δικαίωμα να κάνει καταγγελίες κατά το δοκούν και δεν υπάρχει ανωνυμία στο φόρουμ...

 

Πραγματικά απαράδεκτα πράγματα.

 

(Τώρα εάν συμβαίνει κάτι άλλο, είτε το θέμα είναι τρολ, είτε έχει μεσολαβήσει κάτι που δεν γνωρίζουμε...αλλά και πάλι θα έπρεπε ο admin να έχει παρέμβει να ξεκαθαρίσει το τοπίο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βλέπω πως μέσα σε 1 ώρα απ την ανάρτηση του προβλήματος, η Μαρία Στυλιανάκη έκατσε και έγραψε όσες συμβουλές μπορούσε με ότι τηλέφωνα επικοινωνίας (24ωρες γραμμές υποστήριξης ε...). Το επόμενο πρωί, αντί να τηλεφωνήσει σε κάποια απ αυτές τις γραμμές, γράφει στο φόρουμ και αμέσως πάλι η κα Στυλιανάκη της απαντά. Ομοίως και άλλα μέλη, δίνουν συμβουλές να κοιτάξει και παθολογικά ζητήματα που μπορεί να δυσκολεύουν την κατάσταση.

Πέρα απ το αν όντως έγινε καταγγελία και απ το ποιόν έγινε (που δε με απασχολεί ουδόλως), για να γίνει δικογραφία τόσο άμεσα και να πάει η αστυνομία αξημέρωτα, προφανώς το τμήμα cyber είδε κι άλλα πράγματα που εμείς δεν τα ξέρουμε.

Γι αυτό, να κρατάτε μικρό καλάθι.

Και όχι, δεν είναι άλλο να ακούς ένα μωρό να ουρλιάζει και άλλο να διαβάζεις πως μια μάνα κάνει "σκοτεινές και βίαιες σκέψεις". Γιατί δεν είσαι δίπλα της να δεις αν όντως το παιδί ουρλιάζει...

 

Δες λίγο τις ώρες, ούτε ραντεβού δεν θα πρόλαβε να κλείσει η κοπέλα.

Τρολ δεν νομίζω να είναι γιατί είναι παλιό μέλος κι έχει γράψει κι άλλα ζητήματα. Και από κανένα δεν φαίνεται τίποτε παράξενο.

Κι ούτε θα μπορούσε να εκφράσει εδώ μέσα την απογοήτευση της, ελάτε στη θέση της, κατηγορείται και σίγουρα παρακολουθείται απ' το cyber crime. Δεν θα διακινδύνευε η κοπέλα άλλα μπλεξίματα με δαύτους (τους admin).

 

Δεν συμφωνώ με αυτά που γράφεις, αν δεν έχεις κάνει ΜΑΝΑ ΜΕ 2 ΜΩΡΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΙΚΡΗΣ ΔΙΑΦΟΡΑΣ, ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ να δεις πόσο δύσκολο είναι, δεν μπορείς να καταλάβεις. Εγώ τα πέρασα και δεν θέλω να τα θυμάμαι. Το πρώτο τρίμηνο είναι δραματικό. Χρειάζεται μεγάλη υπομονή, μεγάλη προσπάθεια. Η ενέργεια ενός 2χρονου ταυτόχρονα με την "terrible two" φάση του, μια μητέρα εντελώς άϋπνη κι ένα νεογέννητο που προσπαθεί να θηλάσει με προβλήματα θηλασμού, βάλε και ζήλιες, βάλε και τις καθημερινές δουλειές, την μοναξιά....

Κι αν μου είχε συμβεί και μια επιλόχειος... δεν θέλω να ξέρω πως θα ήμουν.

 

Το να φαντάζεσαι γεγονότα που ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ να συμβούν δεν είναι η σωστή πρόληψη. Είναι παράλογη συμπεριφορά.

Πάρε συμβουλευτικά τηλέφωνο στη γραμμή ΣΟΣ του χαμόγελου του παιδιού και θα το διαπιστώσεις άμεσα φίλη.

Link to comment
Share on other sites

Xena συμφωνώ με όλα όσα γράφεις... Για άλλη μια φορά γίναμε όλοι δικηγόροι, ένορκοι, ψυχολόγοι. Και το Λαϊκο δικαστήριο αποφάνθηκε ότι η θεματοθέτρια είναι παλαβιάρα και ήταν έτοιμη να δολοφονήσει τα παιδιά της μέχρι που η καλή νεράϊδα (το forum) έσωσε ένα σπίτι και δύο αθώα παιδιά. Επίσης όλα τα μέλη που θεώρησαν την κίνηση κάπως υπερβολική είναι υποκριτές και έτοιμοι να συγκαλύψουν ένα πιθανό έγκλημα.

 

Δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς συνέβη οπότε μη βγάζουμε τόσο βιαστικά συμπεράσματα (συμπεριλαμβανομένου και εμένα βέβαια) απλώς στην κατάσταση που είναι η κοπέλα καλό θα ήταν να μην δει τέτοιου είδους μηνύματα, δεν είναι δυνατόν χωρίς να γνωρίζουμε να συγκρίνουμε την θεματοθέτρια με τον μπαμπά της Άννας:shock:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Xena συμφωνώ με όλα όσα γράφεις... Για άλλη μια φορά γίναμε όλοι δικηγόροι, ένορκοι, ψυχολόγοι. Και το Λαϊκο δικαστήριο αποφάνθηκε ότι η θεματοθέτρια είναι παλαβιάρα και ήταν έτοιμη να δολοφονήσει τα παιδιά της μέχρι που η καλή νεράϊδα (το forum) έσωσε ένα σπίτι και δύο αθώα παιδιά. Επίσης όλα τα μέλη που θεώρησαν την κίνηση κάπως υπερβολική είναι υποκριτές και έτοιμοι να συγκαλύψουν ένα πιθανό έγκλημα.

 

Δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς συνέβη οπότε μη βγάζουμε τόσο βιαστικά συμπεράσματα (συμπεριλαμβανομένου και εμένα βέβαια) απλώς στην κατάσταση που είναι η κοπέλα καλό θα ήταν να μην δει τέτοιου είδους μηνύματα, δεν είναι δυνατόν χωρίς να γνωρίζουμε να συγκρίνουμε την θεματοθέτρια με τον μπαμπά της Άννας:shock:

 

Hμαρτον ρε παιδια, μα δεν καταλαβαινουμε και τι διαβαζουμε? ποιος της ειπε της γυναικας οτι θα συμπεριφεροταν σαν τους γονεις της Αννυ?

Μιλησα για τον κοσμο που κρινει σε τετοιες περιπτωσεις (οπως ο φιλος sonam λιγο πιο κατω)τον κοσμο συγκρινω και οχι την μητερα. Ολοι πρωτοι ερχονται να καταδικασουν και να γκρινιαξουν γιατι δεν αντεδρασε κανενας. Ποιος ειπε τη γυναικα δολοφονο, μου φαινεται οτι σας βολευει αντιλαμβανεστε. Το παραδειγμα ηταν προσφατο και αυτο θελησα να χρησιμοποιησω για να εχουμε ξεκαθαρα μπροστα μας (ολοι το θυμομαστε) οτι ο κοσμος παροτι γκρινιαζει για τον γειτονα που δεν καλεσε την προνοια απο την αλλη ΞΑΝΑ γκρινιαζει οταν καποιος παρεμβαινει τελικα (5 η ωρα το πρωι, πειτε μοου γιατι οχι αργοτερα? δουλεια δεν ειχε η αστυνομια να τρεχει εκει αξημερωτα?) για να βοηθησει κι οχι για κανεναν αλλο λογο. Αυτο και μονο αυτο. Οτι με τιποτα δεν ειμαστε ευχαριστημενοι !

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα περίμενα να είχε ήδη αναρτηθεί κάποια απάντηση ή διευκρίνιση από τους διαχειριστές του φόρουμ...

(...)

...είτε το θέμα είναι τρολ, είτε έχει μεσολαβήσει κάτι που δεν γνωρίζουμε...αλλά και πάλι θα έπρεπε ο admin να έχει παρέμβει να ξεκαθαρίσει το τοπίο)

 

Συμφωνω με τα παραπανω, ειναι αρκετα σοβαρο, μια διευκρινιση για το αν ισχυει οτι εγινε καταγγελια και ποια ειναι γενικοτερα η θεση του φορουμ νομιζω επιβαλεται!

 

Προσωπικα επειδη δεν εχω αντιληφθει ξανα να γινεται καταγγελια σε καποιο μελος απο το συγκεκριμενο φορουμ και οπως ξαναειπα εχουν γραφτει απειρα παρεμφερη θεματα σχετικα με την κουραση και απελπισια που νιωθουν συχνα οι μωρομανες, θεωρω οτι για να συνεβει κατι τοσο ακραιο και τοσο αμεσα κατι αλλο συνεβει παρασκηνιακα.

Γιαυτο ειπα ισως της βγει σε καλο και λαβει μια παραπανω προσοχη απο τον κυκλο της.

Τελος παντων το θεμα εχει παρει τον δρομο του και εμεις κανουμε τους δικαστες χωρις να μας πεφτει λογος. Μια διευκρινιση απο τους διαχειριστες θα λυσει τις αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κι εγώ μια διευκρίνιση σαν ελάχιστη ένδειξη σεβασμού στα μέλη που εναποθέτουν σε αυτό το φόρουμ τις προσωπικές τους ιστορίες και σκέψεις.

Και το νομικό υπόβαθρο σε θέματα χρήσης των IP μας.

Σε ποιόν άλλο εκτός από το cyber crime θα μπορούσαμε να βρεθούμε εκτεθειμένοι, και κατά βούληση ποιού?

Ενός ανώνυμου admin?

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν θα περίμενα να είχε ήδη αναρτηθεί κάποια απάντηση ή διευκρίνιση από τους διαχειριστές του φόρουμ...

 

Συμφωνω με τα παραπανω, ειναι αρκετα σοβαρο, μια διευκρινιση για το αν ισχυει οτι εγινε καταγγελια και ποια ειναι γενικοτερα η θεση του φορουμ νομιζω επιβαλεται!

.

 

Θα ήθελα κι εγώ μια διευκρίνιση σαν ελάχιστη ένδειξη σεβασμού στα μέλη που εναποθέτουν σε αυτό το φόρουμ τις προσωπικές τους ιστορίες και σκέψεις.

Και το νομικό υπόβαθρο σε θέματα χρήσης των IP μας.

Σε ποιόν άλλο εκτός από το cyber crime θα μπορούσαμε να βρεθούμε εκτεθειμένοι, και κατά βούληση ποιού?

Ενός ανώνυμου admin?

 

Συμφωνώ και απορώ πως τόσες μέρες δεν έχει υπάρξει κάποια απάντηση, διευκρίνηση, τοποθέτηση, οτιδήποτε...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι πολλές οι απορίες, και δεν ξέρουμε αν το μπαλάκι πέφτει στο φόρουμ, στην αστυνομία που το χειρίστηκε έτσι, ή σε τρίτους. Ποιος μας λέει π.χ. ότι δεν τηλεφώνησαν οι γείτονες, γιατί το μωρό έκλαιγε νυχτιάτικα, το μεγάλο ξύπνησε κι έκλαιγε κι αυτό, της μητέρας ξεχείλισε το ποτήρι και έβαλε τις φωνές, οι γείτονες κάλεσαν την αστυνομία νομίζοντας ότι έτσι σώζουν ένα παιδί, κι η αστυνομία δεν ήξερε τίποτε καλύτερο να κάνει από το να καλέσει τη μητέρα στο τμήμα; Ένα παράδειγμα λέω, για να δείξω ότι μπορεί να έπαιξαν κι άλλα.

 

Πάντως πολύ λυπάμαι για τη διάχυτη καχυποψία που υπάρχει απέναντι στους νέους γονείς. Μόλις γίνει κάτι ακραίο όπως αυτό με την Άννυ, λες και γίνεται ένας συναγωνισμός ποιος θα εντοπίσει περισσότερους επίδοξους παιδοκτόνους στο περιβάλλον του.

Link to comment
Share on other sites

Hμαρτον ρε παιδια, μα δεν καταλαβαινουμε και τι διαβαζουμε? ποιος της ειπε της γυναικας οτι θα συμπεριφεροταν σαν τους γονεις της Αννυ?

Μιλησα για τον κοσμο που κρινει σε τετοιες περιπτωσεις (οπως ο φιλος sonam λιγο πιο κατω)τον κοσμο συγκρινω και οχι την μητερα. Ολοι πρωτοι ερχονται να καταδικασουν και να γκρινιαξουν γιατι δεν αντεδρασε κανενας. Ποιος ειπε τη γυναικα δολοφονο, μου φαινεται οτι σας βολευει αντιλαμβανεστε. Το παραδειγμα ηταν προσφατο και αυτο θελησα να χρησιμοποιησω για να εχουμε ξεκαθαρα μπροστα μας (ολοι το θυμομαστε) οτι ο κοσμος παροτι γκρινιαζει για τον γειτονα που δεν καλεσε την προνοια απο την αλλη ΞΑΝΑ γκρινιαζει οταν καποιος παρεμβαινει τελικα (5 η ωρα το πρωι, πειτε μοου γιατι οχι αργοτερα? δουλεια δεν ειχε η αστυνομια να τρεχει εκει αξημερωτα?) για να βοηθησει κι οχι για κανεναν αλλο λογο. Αυτο και μονο αυτο. Οτι με τιποτα δεν ειμαστε ευχαριστημενοι !

 

Μην τσατίζεσαι, δεν υπάρχει λόγος βλέπω και ότι είσαι έγγυος. Δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης ούτε για τον κόσμο λοιπόν, εγώ διάβασα σε ένα forum "δεν την παλεύω" "έχω νεύρα" "δεν είμαι καλά" "κάνω σκοτεινές σκέψεις" οκ καταλαβαίνω και εγώ ότι χρίζει ψυχολογικής υποστήριξης αλλά σίγουρα εγώ είμαι από τους αναγνώστες που δεν θα καλούσαν την αστυνομία. Δεν μπορώ να συγκριθώ ούτε με τους γείτονες της Άννας που άκουγαν ουρλιαχτά καθημερινά και δεν έκαναν τίποτα ούτε με τον συμμαθητές του Γιακουμάτου που έβλεπαν ακραία σκηνικά και δεν πήγαιναν στην αστυνομία. Δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης πάντως:-D

Το να μην έγινε η καταγγελία από το forum, η θεματοθέτρια να είπε για το site, και να μην έχουν βγει να το διαψεύσουν το θεωρώ λίγο δύσκολο. Μπορεί να υπάρχει άλλο κόλλημα "νομικού" πλαισίου που δεν έχουν γράψει αν και το οφείλουν ως προς σεβασμό στα "υπόλοιπα" έστω μέλη του.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που ένα μέλος γράφει "κάνω σκοτεινές και βίαιες σκέψεις" θεωρείτε ΟΛΕΣ πως κακώς έπραξε η διαχείριση αντί να σκέφτεστε "ευτυχώς που ΚΑΠΟΙΑ απ όλες όσες χάνετε τον χρόνο σας σε τέτοια θέματα εδώ μέσα κινητοποιήθηκε";

...

 

Ε, ας έστελναν κοινωνικό λειτουργό ρε παιδιά. Τι να πω....

.

 

Θα ήθελα κι εγώ μια διευκρίνιση σαν ελάχιστη ένδειξη σεβασμού στα μέλη που εναποθέτουν σε αυτό το φόρουμ τις προσωπικές τους ιστορίες και σκέψεις.

Και το νομικό υπόβαθρο σε θέματα χρήσης των IP μας.

Σε ποιόν άλλο εκτός από το cyber crime θα μπορούσαμε να βρεθούμε εκτεθειμένοι, και κατά βούληση ποιού?

Ενός ανώνυμου admin?

 

σκεψεις που εκφραζουν και εμενα :)

και ένα άλλο ερωτημα...σχηματιστηκε δικογραφια...γιατι?? 5.30 η ωρα το πρωι , γιατι? ...μαλλον καποες σοβαρες λεπτομέρειες μας διαφευγουν ....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα πάντως δεν έχει κλειδωθει και είναι και αυτό παράξενο. Ποιός είναι συντονιστής εδώ να του στείλω μήνυμα, γιατί δεν θέλω να κάνω αναφορά σε κάποιον ώστε να ενημερωθεί ο συντονιστής.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από το φόρουμ απάντηση δεν θα πάρουμε πάντως,μας έχουν σε πολύ μεγάλη εκτίμηση!

Δεν είναι υποχρεωμένοι να δώσουν καμία εξήγηση. Ούτε είναι υποχρεωμένοι να ζητήσουν από κανέναν την άδεια για την απόφασή τους να ενημερώσουν τις αρχές, όταν μια μητέρα εκμυστηρεύεται εδώ μέσα κάτι τόσο σοβαρό. Αν η ίδια αισθάνεται προσβεβλημένη, θιγμένη κλπ, ας κινηθεί νομικά.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κλειδώνεται , θα τοποθετηθεί ανακοίνωση εντός της ημέρας.

 

Update -

Αγαπητά μέλη το θέμα κλειδώνεται καθώς οι ερωτήσεις αφορούν θέματα που πέραν όσων γνωρίζουμε εμείς, μόνο η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος μπορεί να απαντήσει με τον σωστό τρόπο καθώς αφορούν και τεχνικές ερωτήσεις σε σχέση με τις ip.

 

Ζητήσαμε για την συγκεκριμένη περίπτωση, εάν είναι εφικτό, να μας δοθεί κείμενο απο το τμήμα της δίωξης, έτσι ώστε να το αναρτήσουμε εδώ.

 

Ο οποιοσδήποτε έχει απορία, ή ανησυχία, για το πώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί μια διεύθυνση ip, γενικότερα, ανεξαρτήτως ιστοσελίδας,

μπορεί πάντα να καλεί το τμήμα της δίωξης στα αντίστοιχα τηλέφωνα έτσι ώστε να ενημερωθεί καταλλήλως.

 

Όσοι νόμοι ισχύουν για άλλες ιστοσελίδες ισχύουν και εδώ.

Κάθε άνθρωπος, όχι μόνο διαχειριστής, οφείλει να ειδοποιεί τις αρχές όποτε υπάρχει υποψία για κάποια απο τις παρακάτω περιπτώσεις.

Η δίωξη λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο και διαδικασία, από οποιονδήποτε αναγνώστη, ή διαχειριστή ιστοσελίδας και αν λάβει κάποια πληροφόρηση, σχετικά με άτομο ενήλικο ή ανήλικο που βρίσκεται σε κίνδυνο (να κάνει κακό στον εαυτό του ή σε άλλους) , έκθεση παιδιού σε κίνδυνο, ή άλλης έκτακτης κατάστασης όπου υπάρχει κίνδυνος ζωής ή υποψία ειδεχθούς εγκλήματος, ή κ.α..

 

Κανένας διαχειριστής ιστοσελίδας δεν λαμβάνει αποφάσεις για το τί θα συμβεί μετά την ειδοποίηση του τμήματος δίωξης. Μόνο το τμήμα δίωξης αποφασίζει μέσω εισαγγελέα, εάν μια περίπτωση χρήζει όντως άμεσης παρέμβασης, ή εάν σε μια περίπτωση δεν δικαιολογείται νομικά κάποια άμεση παρέμβαση.

 

Η διαδικασία εύρεσης κάποιου ατόμου μέσω ip προυποθέτει, να υπάρξει παραγγελία της ip απο την δίωξη, αντίστοιχη εισαγγελική εντολή, και μετά αποδοχή της εισαγγελικής εντολής, από τον πάροχο τηλεφωνίας,

ο οποίος δίνει και τα συγκεκριμένα στοιχεία & διεύθυνση (άρση απορρήτου).

 

Οι πάροχοι τηλεφωνίας, ΔΕΝ δίνουν τα στοιχεία αυτά εάν δεν έχουν και οι ίδιοι/το νομικό τους τμήμα, την πεποίθηση, ότι υπάρχει όντως περιστατικό το οποίο πληρεί τις προυποθέσεις του νόμου περι άρσης απορρήτου.

 

Πχ. από δικογραφίες γνωρίζουμε ότι οι πάροχοι τηλεφωνίας ΔΕΝ δίνουν στοιχεία στις περιπτώσεις δυσφήμισης, ΑΚΟΜΑ και εάν υπάρχει εισαγγελική εντολή για κάτι τέτοιο, εξαιτίας του ότι ο νόμος περι άρσης απορρήτου αναφέρεται στο ότι ο πάροχος τηλεφωνίας, υποχρεούται να δείνει τα στοιχεία αυτά ΜΟΝΟ όταν υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα κριτήρια τα οποία είναι αυτά που περιγράφουμε πιο πάνω (κίνδυνος ζωής κλπ ή άλλο σοβαρό ποινικό αδίκημα).

Ο νόμος περι της άρσης απορρήτου είναι ανώτερος της όποιας εισαγγελικής εντολής από όσα τουλάχιστον γνωρίζουμε.

 

Το τι κάνει η αρχή μετά την (κάθε) άρση απορρήτου είναι μια διαδικασία που δεν μπορούμε ως άνθρωποι, ως διαχειριστές, ή ως εταιρεία, να γνωρίζουμε, να προβλέψουμε, ούτε να επηρεάσουμε, όσο και να το θέλαμε.

 

Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει περισσότερες πληροφορίες είτε μπορεί να καλέσει την δίωξη, είτε κάποιο νομικό γραφείο κ να ζητήσει συμβουλευτική για τέτοια θέματα.

 

Εάν έχουμε κάποιο κείμενο/ανακοίνωση απο την δίωξη, θα το αναρτήσουμε εδώ.

 

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...