Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΟΥΡΝΟΣ ΚΑΙ ΕΣΤΙΕΣ - ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ!


leo80

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θέλω να αγοράσω καινούριο φούρνο και εστίες και είπα να κάνω μια forumέρευνα αγοράς! Είναι πολλά τα προϊόντα πια, και όποιες γνώσεις επί του θέματος είναι καλοδεχούμενες! Εστίες κεραμικές ή επαγωγικές? Κάτι που πρέπει να προσέξω στο φούρνο? Έχει η Μiele κάποιους φούρνους που τους ονομάζε Combi. Ξέρει κανείς τι είναι αυτό? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα,δουλευα για χρονια σε επωνυμα καταστημα ηλεκτρικων,αν μπορεις να διαθεσεις τα χρηματα που κοστιζει η miele θα σου την προτεινα με χιλια,ακομα και δοσεις να βαλεις αν μπορεις για να την παρεις,εγω την εχω στο πατρικο μου και ειμαι υπερευχαριστημενη,καθαριζει κατευθειαν,,ψηνει τα φαγητα σε πολυ συντομο χρονο σε σχεση με αλλες κουζινες,και τα διατηρει ζεστα στο φουρνο για τουλαχιστον 4 ωρες!Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι ο φουρνος ειναι λιγο μικροτερος απο των αλλων εταιριων και ισως να μην σε βολεψουν τα ταψια που εχεις,σαν φουρνος εχει μεσα 2 ταψια και μπορεις να παρεις τις ιδιας εταιριας την γαστρα και το βαθυ ταψι που ειναι σαν μαντεμι...Οι εστιες ζεσταινονται γρηγορα(εγω εχω αφης και ειμαι πολυ ευχαριστημενη),οι επαγωγικες ειναι αυτες που οταν βαλεις την κατσαρολα επανω ζεσταινεται κανονικα το ματι και οταν παρεις την κατσαρολα το ματι σβηνει,δεν λειτουργουν με αντισταση οπως οι κανονικες κεραμικες αλλα με μαγνητικο πεδιο αναβουν δηλαδη μονο οσο ειναι το σκευος σε διαμετρο και οχι παραπανω,ζεσταινουν ατο πι και φι και φυσικα ειναι πιο οικονομικες στο ρευμα απο οτι οι κανονικες,μειονεκτημα ειναι η τιμη ειναι τσιμπημενη και η αγορα καινουργιων σκευων που να ειναι συμβατες με επαγωγικη εστια!!!COmbi ειναι ο φουρνοι που εχουν και φουρνο μικροκυματων μαζι..Αν χρειαστεις κατι στειλε μου,αν αργησω να σου απαντησω στειλε μου mail στο [email protected]..

 

υγ,Τεραστια ευκολια ειναι οι τηλεσκοπικοι βραχιονες που μπορεις να βαλεις στο φουρνο,απιστευτη ευκολια,ζητα να σου τους δειξουνε!Ελπιζω να βοηθησα

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Leo βλέπω το ανοιξες τελικά το θεματακι.....

λοιπόν εγω θα διαφωνισω με την miele καταρχήν μόνο την γαστρα να αγοράζεις έχει 200 ευροπουλιακια.

Αν διαθέτεις το πόσο Σίγουρα να πάρεις επαγωγικη.εγω την έχω ήδη αγορασμενη στο κουτί για την επόμενη μου κουζίνα.θα σου στείλω π.μ. Με τα μοντέλα.

Αν θελήσεις να πάρεις απλή να ξέρεις ότι η siemens exei εστία η οποία πάνω έχει γράμμα S μέσα σε κύκλο.το έχει γτ αυτο μάτι αναγνωρίζει ότι έχεις πάνω τηγάνι κ δεν κόβει όπως κάνουν συνήθως τα απλά ματιά με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τηγανισεις γτ κρυωνει το λάδι.

Φούρνο neff κορυφή στο είδος με καλή ποιότητα κατασκευής κ ψησιματος

 

Αυτά απο μένα θα τα πούμε σύντομα.με διαφορετικές λύσεις κ διάφορες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..απο Μiele δεν ξερω δεν εχω παρει καθολου την συγκεκριμενη μαρκα:(...εγω ομως εχω παρει αυτη εδω την εστια http://www.aeg-electrolux.gr/node146.asp?ProdID=46513 κεραμικη και να σου πω το λογο εχει συναγερμο σε περιπτωση αν βαλεις κατι πανω στην εστια αρχιζει κα κανει χαρακτιριστικο ηχο μεχρι να απομακρινεις το αντικειμενο αυτο απο την εστια, επισεις το καλο με αυτο ειναι αν ειναι αναμενα τα ματια και βαλεις κατι πανω οχι στο ματι αλλα σε ακποιο αλλο σημειο αρχιζει παλι το ηχο και μετα απο λιγα δευτερολεπτα αν δεν το βγαλεις απενεργοποιουνται ολα τα ματια αυτο ειναι καλο για το λογο αν καταλαος αφησεις ανοιχτο το ενα ματι και ξεχαστεις και πεταξεις καμια πετσετα η κατι αλλο πανω το οποιο δεν εφαρμοζει ακριβος πανω στο ματι δεν πιανει φωτια το αντικειμενο επειδη εχει ενεργοποιηθει η ασφαλεια, μετα το αλλο καλο και πολυ σημαντικο για εμενα ειναι να εχει ασφαλεια για τα παιδια(απενεργοποιηση λειτυργειας) και το αλλο καλο ειαν ι οτι η εστια ειανι αφης οποτε το μωρο δεν φτανει να σου αλλαξει ενταση ματιου η να το κλεισει εντελος κατι που γινεται μετα ρολει...αυτα οσο αφορα την εστια....

τωρα οσο αφορα το φουρνο δεν εχω πολλα να πω το μονο που με ενδιεφερε εδω ηταν παλι ασφαλεια παιδιων και φυσικα το πιο συμαντικο ειναι οτι ειναι με 4 κρύσταλλα στην πόρτα του φούρνου για μέγιστη προστασία από τις υψηλές θερμοκρασίες. και η εξωτερικη επιφανεια του φουρνου ειναι απο ειδικο υλικο στο οποιο δεν μενουν αποτυπωματα καθολου...οποτε οταν τα μαγειρευω κατι στο φουρνο τα μικρα ερχονται και αγγιζουν το φουρνο δεν μενουν καθολου τα χερακια τους απανω στην πορτα...με εχει σωσει απο πολυ καθαρισμα....ο φουρνος επισεις διαθετει αυτοκαθαρισμο κατι το οποιο δεν ξερω πως να κανω αν ξερει καποια ας μου πει παρακαλω:P ο φουρνος ειανι αυτος εδω http://www.aeg-electrolux.gr/node146.asp?ProdID=19328

ευχομαι να βοηθισα...α και τιμη πριν 3 χρονια οταν το πηρα εγω ηταν 1500 ευρω και για τα δυο..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας! Είναι πολύτιμη γιατί, λόγω εγκυμοσύνης -προχωρημένης- δεν είμαι για πολλές βόλτες σε μαγαζιά ηλεκτρονικών ειδών, οπότε περιορίζομαι σε internetικό ψάξιμο! Αν εξαφανιστώ κάποια απ' αυτές τις μέρες δεν σημαίνει ότι σταμάτησα το ψάξιμο αλλά ότι γέννησα!

Και μια άλλη ερώτηση γιατί βλέπω ότι είστε μέσα στα πράγματα: Έχει νόημα να περιμένω τις καλοκαιρινές εκπτώσεις (έτσι κι αλλιώς ο φούρνος δουλεύει, δεν επείγομαι τόσο) ή μήπως κατά τη διάρκεια των εκπτώσεων τα καλά μοντέλα "εξαφανίζονται" από τις προθήκες ή δεν έχουν ουσιαστική έκπτωση?

Ευχαριστώ και πάλι!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας! Είναι πολύτιμη γιατί, λόγω εγκυμοσύνης -προχωρημένης- δεν είμαι για πολλές βόλτες σε μαγαζιά ηλεκτρονικών ειδών, οπότε περιορίζομαι σε internetικό ψάξιμο! Αν εξαφανιστώ κάποια απ' αυτές τις μέρες δεν σημαίνει ότι σταμάτησα το ψάξιμο αλλά ότι γέννησα!

Και μια άλλη ερώτηση γιατί βλέπω ότι είστε μέσα στα πράγματα: Έχει νόημα να περιμένω τις καλοκαιρινές εκπτώσεις (έτσι κι αλλιώς ο φούρνος δουλεύει, δεν επείγομαι τόσο) ή μήπως κατά τη διάρκεια των εκπτώσεων τα καλά μοντέλα "εξαφανίζονται" από τις προθήκες ή δεν έχουν ουσιαστική έκπτωση?

Ευχαριστώ και πάλι!! :D[/QU

 

σας το εχω ξαναπει οτι στα ηλεκτρικα δεν υπαρχουν εξτρα εκπτωσεις την περιοδο των εκπτωσεων.μονο καμια προσφορα αλλα σιγουρα οχι σε αυτο το ειδοσ.

 

επισης το ηχητικο σημα που αναφερει η κοπελα παραπανω στν εστια οταν ακουμπησεις κατι κατα λαθος το εχουν οι περισσοτερες οι αυτονομες εστιες

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας! Είναι πολύτιμη γιατί, λόγω εγκυμοσύνης -προχωρημένης- δεν είμαι για πολλές βόλτες σε μαγαζιά ηλεκτρονικών ειδών, οπότε περιορίζομαι σε internetικό ψάξιμο! Αν εξαφανιστώ κάποια απ' αυτές τις μέρες δεν σημαίνει ότι σταμάτησα το ψάξιμο αλλά ότι γέννησα!

Και μια άλλη ερώτηση γιατί βλέπω ότι είστε μέσα στα πράγματα: Έχει νόημα να περιμένω τις καλοκαιρινές εκπτώσεις (έτσι κι αλλιώς ο φούρνος δουλεύει, δεν επείγομαι τόσο) ή μήπως κατά τη διάρκεια των εκπτώσεων τα καλά μοντέλα "εξαφανίζονται" από τις προθήκες ή δεν έχουν ουσιαστική έκπτωση?

Ευχαριστώ και πάλι!! :D

 

η καθε εταιρεια εχει τουλαχιστον 4 μοντελα σε κουζινες εντοιχ. κ αλλα τοσα σε φουρνους εντοιχ.συνολο το λιγοτερο 8 τεμ. σε καμια εκθεση δεν θα βρεις κ τα 8 μοντελα για να δεις.ειναι καθαρα στην κριση του καθε κατατηματος αλλα κ του αγοραστικου του κοινου για το τι προιον θα τοποθετησει.σε μια εκθεση λοιπον υπαρχουν συνηθως 3 μοντελα φουρνου ανα εταιρεια κ απο κει κ περα επιλεγεις απο τον καταλογο γρ δεν αλλαζουν εμφανισιακα αλλα τεχνικα χαραχτηριστικα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,δουλευα για χρονια σε επωνυμα καταστημα ηλεκτρικων,αν μπορεις να διαθεσεις τα χρηματα που κοστιζει η miele θα σου την προτεινα με χιλια,ακομα και δοσεις να βαλεις αν μπορεις για να την παρεις,εγω την εχω στο πατρικο μου και ειμαι υπερευχαριστημενη,καθαριζει κατευθειαν,,ψηνει τα φαγητα σε πολυ συντομο χρονο σε σχεση με αλλες κουζινες,και τα διατηρει ζεστα στο φουρνο για τουλαχιστον 4 ωρες!Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι ο φουρνος ειναι λιγο μικροτερος απο των αλλων εταιριων και ισως να μην σε βολεψουν τα ταψια που εχεις,σαν φουρνος εχει μεσα 2 ταψια και μπορεις να παρεις τις ιδιας εταιριας την γαστρα και το βαθυ ταψι που ειναι σαν μαντεμι...Οι εστιες ζεσταινονται γρηγορα(εγω εχω αφης και ειμαι πολυ ευχαριστημενη),οι επαγωγικες ειναι αυτες που οταν βαλεις την κατσαρολα επανω ζεσταινεται κανονικα το ματι και οταν παρεις την κατσαρολα το ματι σβηνει,δεν λειτουργουν με αντισταση οπως οι κανονικες κεραμικες αλλα με μαγνητικο πεδιο αναβουν δηλαδη μονο οσο ειναι το σκευος σε διαμετρο και οχι παραπανω,ζεσταινουν ατο πι και φι και φυσικα ειναι πιο οικονομικες στο ρευμα απο οτι οι κανονικες,μειονεκτημα ειναι η τιμη ειναι τσιμπημενη και η αγορα καινουργιων σκευων που να ειναι συμβατες με επαγωγικη εστια!!!COmbi ειναι ο φουρνοι που εχουν και φουρνο μικροκυματων μαζι..Αν χρειαστεις κατι στειλε μου,αν αργησω να σου απαντησω στειλε μου mail στο [email protected]..

υγ,Τεραστια ευκολια ειναι οι τηλεσκοπικοι βραχιονες που μπορεις να βαλεις στο φουρνο,απιστευτη ευκολια,ζητα να σου τους δειξουνε!Ελπιζω να βοηθησα

 

Έχω και εγώ κουζίνα Miele (εντοιχιζόμενα φούρνος και εστίες) και πραγματικά δεν την αλλάζω με τίποτα. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Έχω και το μαντεμένιο ταψί με το καπάκι αλλά και τους τηλεσκοπικούς βραχίονες και με έχουν βολέψει πάρα πολύ.

Συμφωνώ απόλυτα με την nenapant :P.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα..

επειδη κι εγω σε λιγους μηνες θα χρειατει να αγορασω εστια και φουρνο για την κουζινα μου ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια...

 

οι επαγωγικες εστιες τι διαφορα εχουν απο τις κεραμικες και γιατι χρειαζονται ειδικα σκευη???

Υπαρχουν στανταρ διαστασεις φουρνων??

Υπαρχουν φουρνοι εντοιχισμενοι 90 ποντων??

Οι περισσοτερες νεες εστιες εχουν διακοπτες αφης που κλειδωνουν??

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ ψήφο εμπιστοσύνης δίνω στην Miele. Αλλά εγώ έχω μόνο τον φούρνο και όταν βρεθούν τα λεφτά...θα αλλάξω και τις εστίες και θα πάρω πάλι Miele. Αν και λίγο μικρότερος ο φούρνος, εμένα μου χωράει όλα τα ταψιά που είχα (και τα μεγάλα για τις πίτες). Επίσης μην πάρετε φούρνο χωρίς τηλεσκοπικούς οδηγούς. Δεν φαντάζεστε ευκολία! Ειδικά όταν χρησιμοποιείς γάστρα που είναι πολύ βαριά και δεν μπορείς να σηκώνεις κάθε φορά για να ελέγχεις το φαγητο.

 

Marsolan για τις επαγωγικές ξέρω ότι είναι πιο ακριβές, αλλά κάνουν οικονομία στο ρεύμα. Χρειάζονται σκεύη συμβατά με επαγωγικές εστίες (πιθανόν ήδη να έχεις, αλλά πρέπει να τα ελέγξεις) και όταν βάζεις πχ ένα μπρίκι ανάβει μόνο η περιοχή κάτω από το μπρίκι. Αν πας να βάλεις κατσαρόλα θα μεγαλώσει η εστία. Έτσι το έχω καταλάβει, όταν είχα ρωτήσει.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω και εγώ κουζίνα Miele (εντοιχιζόμενα φούρνος και εστίες) και πραγματικά δεν την αλλάζω με τίποτα. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη. Έχω και το μαντεμένιο ταψί με το καπάκι αλλά και τους τηλεσκοπικούς βραχίονες και με έχουν βολέψει πάρα πολύ.

Συμφωνώ απόλυτα με την nenapant :P.

 

επειδη κ γω εχω το σιγκεκριμενο σκευος εεεε!!! δεν ειναι κ τοσο μαντεμενιο .δεν γινετε να ξεφλουδιζει το μαντεμι απλα γτ εχει επιστρωση απο αντικολλητικο οπως τα τηγανια.το 1ο το πεταξα γτ ξεφλουδισε κ μου εδωσε το δικο της η πεθερα μου.βεβαια δεν εχω φουρνο miele αλλα το χρησιμοποιω κανονικα στην δικη μου κουζινα κ οι τηλεσκοπικοι μηχανισμοι υπαρχουν σε ολες τις εταιριες.

Link to comment
Share on other sites

επισης το σκευος αυτο δεν μπαινει στο πλυντηριο πιατων!!!!!

τεσπα βγηκα εκτος θεματος

 

καθόλου εκτός θέματος!!!!!! πολύ κρίσιμο αυτό που είπες! όλα τα επαγωγικά δεν μπαίνουν στο πλυντήριο ή αυτό το συγκεκριμένο μαντεμένιο σκεύος της miele? (μπορεί να έχω καταλάβει εντελώς λάθος αυτό που θες να πεις!)

και κάτι άλλο: γενικώς δεν έχεις σε "εκτίμηση" τους φούρνους της miele ή μόνο για οικονομικούς λόγους προτείνεις κάτι εξίσου (ή και περισσότερο) αξιόπιστο?

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα όλες οι συσκευές μου είναι miele. Εγώ δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένη. Δηλαδή με τα μισά χρήματα θα έπαιρνα άλλης εταιρείας με τις ίδιες προδιαγραφές. Ο φούρνος ναι μεν είναι γρήγορος και κρατάει ζέστη κτλ κτλ ότι είπαν τα κορίτσια, αλλά έχει 2μειονεκτήματα.

1) Πρόγραμμα στα γερμανικά. Γιατί πρέπει να ξέρω γερμανικά για να μαγειρέψω? Ούτε καν αγγλικά? Και πριν βιαστείτε ρώτησα στην αντιπροσωπεία. Δεν υπάρχει ελληνικό μενου, παρά μόνο στους φούρνους με ψηφιακο καντράν. Χαίρω πολύ αν δεν είχε και εκεί που έχει εξωφρενική τιμή είναι για μπάτσες. Πρέπει κάθε φορά να αντρέχω στο manual για να δώ πως θα μαγειρέψω.

2) Δεν μπόρεσα να καθαρίσω τον φούρνο με τπτ. Πραγματικά,τον έχω 1χρόνο και είναι σε χειρότερη κατάσταση από της πεθεράς μου που έχει φούρνο 12ετών. Δοκίμασα τα πάντα. Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι γνώμες δεκτές. Όσο για την πυρόλυση...για να την κάνω ξέρετε ισως ότι παίρνει γύρω στις 10ώρες. Λίγο δύσκολο συνεπώς με μωρό μέσα στο σπίτι.

Αργότερα θα σας πω και για τις εστίες.

Link to comment
Share on other sites

καθόλου εκτός θέματος!!!!!! πολύ κρίσιμο αυτό που είπες! όλα τα επαγωγικά δεν μπαίνουν στο πλυντήριο ή αυτό το συγκεκριμένο μαντεμένιο σκεύος της miele? (μπορεί να έχω καταλάβει εντελώς λάθος αυτό που θες να πεις!)

και κάτι άλλο: γενικώς δεν έχεις σε "εκτίμηση" τους φούρνους της miele ή μόνο για οικονομικούς λόγους προτείνεις κάτι εξίσου (ή και περισσότερο) αξιόπιστο?

 

το συγκεκριμενο σκευος δεν μπαινει.εγω σε φουρνους δεν την πολυ "αγαπαω" γτ με τα ιδια χρηματα θα παρω κατι καλυτερο σε δυνατοτητες.

με τον λενε καποιοι εχω παρει μια bosch η miele κ εχει γαστρα κ τηλεσκοπικους δεν βοηθαει καποιον στο να αγορασει μια σωστη κουζινα η τελως παντων μια οποοιααδηποτε συσκευη.

 

φυσικα υπαρχουν ποιοτικες συσκευες σε ολες τις τιμες

μπορειτε να παρετε μια whirlpool με 450 ευρω

μια πιτσος με 700 ευρω μια bosch με 1000 ευρω κ μια miele με 1500 ευρω

 

ολες καλα θα ψηνουν το θεμα ειναι τι κανει η καθε μια.

οι ερωτησεις σας καλοδεχουμενες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα όλες οι συσκευές μου είναι miele. Εγώ δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένη. Δηλαδή με τα μισά χρήματα θα έπαιρνα άλλης εταιρείας με τις ίδιες προδιαγραφές. Ο φούρνος ναι μεν είναι γρήγορος και κρατάει ζέστη κτλ κτλ ότι είπαν τα κορίτσια, αλλά έχει 2μειονεκτήματα.

1) Πρόγραμμα στα γερμανικά. Γιατί πρέπει να ξέρω γερμανικά για να μαγειρέψω? Ούτε καν αγγλικά? Και πριν βιαστείτε ρώτησα στην αντιπροσωπεία. Δεν υπάρχει ελληνικό μενου, παρά μόνο στους φούρνους με ψηφιακο καντράν. Χαίρω πολύ αν δεν είχε και εκεί που έχει εξωφρενική τιμή είναι για μπάτσες. Πρέπει κάθε φορά να αντρέχω στο manual για να δώ πως θα μαγειρέψω.

2) Δεν μπόρεσα να καθαρίσω τον φούρνο με τπτ. Πραγματικά,τον έχω 1χρόνο και είναι σε χειρότερη κατάσταση από της πεθεράς μου που έχει φούρνο 12ετών. Δοκίμασα τα πάντα. Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι γνώμες δεκτές. Όσο για την πυρόλυση...για να την κάνω ξέρετε ισως ότι παίρνει γύρω στις 10ώρες. Λίγο δύσκολο συνεπώς με μωρό μέσα στο σπίτι.

Αργότερα θα σας πω και για τις εστίες.

 

 

πυρολυση κ να διαρκει 10 ωρες δεν υπαρχει γτ αλλιως θα εισασταν συνεταιροι της δεη:P:p:p.η πυρολυση διαρκει το πολυ μια ωρα κ ο φουρνος ανεβαζει 500 βαθμους για να καψει κ να μετατρεψει σε σκονη τα υπολειμματα απο τα τοιχωματα.

η miele εχει δικος της καθαριστικο το οποιο ψεκαζετε στο φουρνος για τουλαχιστον 12 ωρες κ αφειρειτε με υγρο πανι.το παιρνω κ στην δικη μου κουζινα καθως δεν καταστρεφει τις εοιφανειες.της πεθερας σου ο φουρνος φαινετε πιο καθαρος γτ μεσα ειναι μαυρος ενω ο δικος σου γκρι οπως κ στις περισσοτερες κουζινες μεσα.ειμαι σιγιυρη οτι οταν σου πουλησαν την κουζινα σου ειπαν οτι ο φουρνος καθαριζει ευκολα.ισχυει αν το κανεις συχνα κ δεν αφηνεις κατι που επεσε να ξανακαει για πολλες φορες.

Link to comment
Share on other sites

πυρολυση κ να διαρκει 10 ωρες δεν υπαρχει γτ αλλιως θα εισασταν συνεταιροι της δεη:P:p:p.η πυρολυση διαρκει το πολυ μια ωρα κ ο φουρνος ανεβαζει 500 βαθμους για να καψει κ να μετατρεψει σε σκονη τα υπολειμματα απο τα τοιχωματα.

η miele εχει δικος της καθαριστικο το οποιο ψεκαζετε στο φουρνος για τουλαχιστον 12 ωρες κ αφειρειτε με υγρο πανι.το παιρνω κ στην δικη μου κουζινα καθως δεν καταστρεφει τις εοιφανειες.της πεθερας σου ο φουρνος φαινετε πιο καθαρος γτ μεσα ειναι μαυρος ενω ο δικος σου γκρι οπως κ στις περισσοτερες κουζινες μεσα.ειμαι σιγιυρη οτι οταν σου πουλησαν την κουζινα σου ειπαν οτι ο φουρνος καθαριζει ευκολα.ισχυει αν το κανεις συχνα κ δεν αφηνεις κατι που επεσε να ξανακαει για πολλες φορες.

 

Σχετικά με την πυρόλυση δεν επιμένω γιατί δεν διάβασα τις οδηγίες ακόμα. Αυτό που γράφω το θυμάμαι από τότε που ήρθε ο τεχνικος να μου συνδέσει τις συσκευές κ να με ενημερώσει!

Το καθαριστικό που λες θα το δοκιμάσω...και θα σας πω.

Ναι όταν μου πούλησαν την κουζίνα όντως μου είπαν ότι καθαρίζει ευκολα και ήταν ο λόγος που την προτίμησα. Τώρα για το καθάρισμα. Ξέρεις ότι μετά το κλείσιμο καίει για αρκετή ώρα, άρα δεν μπορώ να τον καθαρίσω αμέσως. ΤΟν καθαρίζω με βρεγμένο πανί μόλις κρυώσει , αλλά και πάλι δεν βλέπω αποτέλεσμα. Τα λίπη συσσωρέυονται. Θα δω στο βιβλιαράκι σζετικα με την πυρόλυση κ ίσως την κάνω μια από αυτές τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την πυρόλυση δεν επιμένω γιατί δεν διάβασα τις οδηγίες ακόμα. Αυτό που γράφω το θυμάμαι από τότε που ήρθε ο τεχνικος να μου συνδέσει τις συσκευές κ να με ενημερώσει!

Το καθαριστικό που λες θα το δοκιμάσω...και θα σας πω.

Ναι όταν μου πούλησαν την κουζίνα όντως μου είπαν ότι καθαρίζει ευκολα και ήταν ο λόγος που την προτίμησα. Τώρα για το καθάρισμα. Ξέρεις ότι μετά το κλείσιμο καίει για αρκετή ώρα, άρα δεν μπορώ να τον καθαρίσω αμέσως. ΤΟν καθαρίζω με βρεγμένο πανί μόλις κρυώσει , αλλά και πάλι δεν βλέπω αποτέλεσμα. Τα λίπη συσσωρέυονται. Θα δω στο βιβλιαράκι σζετικα με την πυρόλυση κ ίσως την κάνω μια από αυτές τις μέρες.

 

η πυρολυση εξυπηρετη. σαν ενδειξη πρεπει να ειναι ενα τετραγωνο με βουλιτσες στο εσωτερικο.οταν το επιλεξεις σου βγαζει κ το χρονο που διαρκει.εσυ δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο απο το να εριμενεις να ληξει το προγραμμα.

εχω αυτη την κουζινα http://neff.gr/προϊόντα/μαγείρεμα/εντοιχιζόμενες-κουζίνες-φούρνοι/E14M42N0EU.html?source=browse

 

κ η επομενη ειναι αυτη http://www.youtube.com/watch?v=znLs6-vstDs ειναι στο κουτι κ περιμενει!!!!! μαζι με αυτη την εστια http://www.siemens-home.gr/προϊόντα/μαγείρεμα/αυτόνομες-εστίες/EH675ME21E.html?source=browse

Link to comment
Share on other sites

η πυρολυση εξυπηρετη. σαν ενδειξη πρεπει να ειναι ενα τετραγωνο με βουλιτσες στο εσωτερικο.οταν το επιλεξεις σου βγαζει κ το χρονο που διαρκει.εσυ δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο απο το να εριμενεις να ληξει το προγραμμα.

εχω αυτη την κουζινα http://neff.gr/προϊόντα/μαγείρεμα/εντοιχιζόμενες-κουζίνες-φούρνοι/E14M42N0EU.html?source=browse

 

κ η επομενη ειναι αυτη http://www.youtube.com/watch?v=znLs6-vstDs ειναι στο κουτι κ περιμενει!!!!! μαζι με αυτη την εστια http://www.siemens-home.gr/προϊόντα/μαγείρεμα/αυτόνομες-εστίες/EH675ME21E.html?source=browse

 

τι φούρνος είναι αυτός???!!!!!! έπαθα πλάκα! κρίμα που εγώ δεν έχω χώρο για τέτοιο φούρνο! (από κάτω έχει συρτάρι και από πάνω ντουλάπι ο δικός μου)

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σιγιυρη οτι οταν σου πουλησαν την κουζινα σου ειπαν οτι ο φουρνος καθαριζει ευκολα.ισχυει αν το κανεις συχνα κ δεν αφηνεις κατι που επεσε να ξανακαει για πολλες φορες.

Aκριβώς αυτό! Αλλά το κάνεις στην αρχή και μετά...νομίζω ότι όλες το αφήνουμε κάποια στιγμη (δεν είμαι η μόνη ε?)

Εγώ ακόμα δεν αξιώθηκα να πάρω το καθαριστικό που είπατε, αλλά όταν τον καθάρισα έβαλα σόδα, ξύδι λευκό και χλιαρό νερό. Τα περισσότερα έφυγαν αλλά και με λίγο τρίψιμο εκεί που ήταν τα πολύ καμμένα.

 

Όσο για την miele γενικότερα θα τη συνιστούσα και σε πλυντήριο πιάτων πχ, αλλά εμάς το ψυγείο παρουσίασε πρόβλημα πολύ γρήγορα, άρα δεν έμεινα ευχαριστημένη. Επίσης δεν θα αγόραζα τα πολύ ακριβά μοντέλα γιατί έχω ακούσει ότι βγάζουν προβλήματα (στον εγκέφαλο ή κάτι τέτοιο - ας μας πει και η ειδικός nikol1981).

 

Και για να πω για άλλα μία φορά μακρία από φούρνους Franke. Ξεφλουδίζει το χρώμα τους (το έπαθε ο 1ος φούρνος, το έπαθε ο 2ος φούρνος που μου τον άλλαξαν και μίας φίλης με άλλο μοντέλο από το δικό μου). Έτσι κατέληξα στην miele για να έχω το κεφάλι μου σίγουρο...

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

πωπω νικολ τι μου εκανες με αυτη την κουζινα!!επα8α ερωτα!!πεθαινω...τη 8ελω τωρα...καλα μιλαμε για εργο τεχνης...επειδη φτιαχνω κουζινα οι διαστασεις ειναι στανταρ?

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αααα επίσης κάτι άλλο που θυμήθηκα. Να κοιτάξετε να έχει ο φούρνος την επιλογή μόνο κάτω (στο ψήσιμο). Γιατί ο 1ος που είχα δεν την είχε αυτή την επιλογή και δεν ήταν καθόλου βολικό στο μαγείρεμα κάποιων φαγητών που θες να τα ψήσεις από ένα σημείο κι έπειτα μόνο κάτω.

 

Επίσης να ρωτήσω τη νικόλ για την πυρόλυση. Ποια είναι η γνώμη σου σαν πιο σχετική? Να την προτιμάμε ή όχι? Υπαρχει περίπτωση να είναι επικίνδυνη?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ενταξει...αυτη η liftmatic με αφησε αφωνη....

Αλλα πιθανολογω οτι ειναι πανακριβη!!!

Πανεμορφη βεβαια...το κατι αλλο.

 

Κοριτσια,ξαναρωταω μηπως δεν το ειδατε...υπαρχουν φουρνοι 90αρηδες???

 

Επισης μου ειχαν πει να προσεξω ο αερας να βγαινει απο μπροστα κι οχι πισω...ισχυει κατι τετοιο???

Link to comment
Share on other sites

ενταξει...αυτη η liftmatic με αφησε αφωνη....

Αλλα πιθανολογω οτι ειναι πανακριβη!!!

Πανεμορφη βεβαια...το κατι αλλο.

 

Κοριτσια,ξαναρωταω μηπως δεν το ειδατε...υπαρχουν φουρνοι 90αρηδες???

 

Επισης μου ειχαν πει να προσεξω ο αερας να βγαινει απο μπροστα κι οχι πισω...ισχυει κατι τετοιο???

 

υπάρχουν 90 άριδες φούρνοι σίγουρα.

 

μια καλή μάρκα και αξιόπιστη είναι η franke .

 

εαν πάρεις φούρνο 90 εκ. να προσέξεις να πάρεις και εστίες 90 αρες και

απορροφητήρα -εαν μπορέσεις 120 εκ.

 

αυτό για να έχεις μέγιστη απόδοση απορρόφησης στις οσμές από τις εστίες.

 

http://www.franke.gr/client/in_menu.asp?gencat=3&cat=7&subcat=37

 

οσο για τον αέρα να βγαίνει απο μπροστά ισχύει αλλα πλέον οι περισσότεροι εντοιχισμένοι φούρνοι έχουν βεντιλατέρ ψύξης .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...